داموندمگ

بیت کوین در ایران؛ برای خرید بیت کوین چقدر پول لازم است؟

DAMOND
برای خرید بیت کوین چقدر پول لازم است

اگر به آشنایی کافی از ارز دیجیتال بیت کوین رسیده‌اید و حالا قصد شروع سرمایه‌گذاری دارید، زمان آن رسیده است که اطلاعاتی مثل اینکه برای خرید بیت کوین چقدر پول لازم است به دست آورید. بیت کوین گران قیمت‌ترین ارز دیجیتال جهان است و نوسان قیمت آن می‌تواند افراد را به سود خوبی برساند. البته سودآوری همیشه با استراتژی سرمایه‌گذاری و رفتار سرمایه‌گذاران ارتباط مستقیم دارد. با این حال این سؤال که «چقدر سرمایه برای خرید بیت کوین لازم است؟» همیشه مطرح است.

رویکرد ما در این مقاله از داموندمگ به این صورت است که در مورد خرید و فروش بیت کوین و سرمایه لازم برای خرید آن در ایران صحبت خواهیم کرد، بنابراین اگر شما هم دوست دارید وارد این بازار شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

خرید و فروش بیت کوین در ایران

وقتی در مورد خرید و فروش بیت کوین یا مبادله آن با ارزهای دیجیتال دیگر صحبت می‌کنیم، نام‌هایی مانند بایننس به یادمان می‌آید. اما حالا که از خرید و فروش این ارز دیجیتال در ایران صحبت می‌کنیم، باید به معرفی روشی بپردازیم که در کشور ما قابل استفاده مستقیم و بدون مشکل باشد. مشکلاتی که بر سر راه ما و استفاده از صرافی‌های خارجی است، از تحریم‌ها نشئت می‌گیرد. برای آنکه ما هم در ایران بتوانیم از بازار ارزهای دیجیتالی سود کنیم، صرافی‌های ایرانی راه‌اندازی شده‌اند و بستر معامله و خرید و فروش محیا است. کافی است با ساز و کار آن‌ها آشنا باشیم.

مراحل خرید و فروش بیت کوین در ایران

بیت کوین دی ایران

پیش از آنکه ببینیم برای خرید و فروش بیت کوین چقدر پول لازم است، باید بدانیم که این مراحل برای ورود به بازار لازم است.

  • انتخاب و راه‌اندازی کیف پول مناسب
  • انتخاب صرافی ایرانی و احراز هویت در آن
  • خرید و فروش بیت کوین

ثبت نام در صرافی‌های ایرانی بسیار ساده است، تنها چیزی که باید به آن دقت کنید، پروسه احراز هویت است. در این پروسه لازم است با ارسال تصویر کارت ملی و عکس خود ثابت کنید شخصی واقعی هستید و در بیان هویت خود صداقت دارید. پس از آن بازار خرید و فروش برای شما آماده است. برای این کار دو راه وجود دارد، یا مستقیماً با صرافی معامله کنید، یا آنکه از سفارش‌هایی که کاربران دیگر ثبت کرده‌اند استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  عرضه اولیه کوین (ICO) چیست؟ تأمین مالی سریع پروژه‌ها

برای مثال ممکن است شخصی 0/00005 بیت کوین را برای فروش گذاشته باشد و برای آن قیمت 500 هزار تومان را انتخاب کرده باشد. اگر این سفارش با بودجه شما همخوانی دارد، می‌توانید آن را انتخاب کرده و ادامه فرآیند خرید و دریافت ارز دیجیتال را انجام دهید.

تقسیم پذیری بیت کوین

در مثالی که بیان کردیم گفتیم ممکن است 0/00005 بیت کوین برای فروش قرار گرفته باشد. حالا شاید این سؤال را داشته باشید که حداقل میزان خرید بیت کوین چقدر است و این اعشار چگونه بیت کوین را تقسیم کرده است.

همانطور که حتماً شنیده‌اید، پایه‌گذار بیت کوین شخصی ناشناس به نام ساتوشی ناکاموتو است. مانند بسیاری اختراعات و اکتشافات دیگر، در این حوزه نیز از نام سازنده آن استفاده شده است، به این صورت که به کوچکترین قسمت بیت کوین، ساتوشی گفته می‌شود. همانطور که به کوچکترین قسمت دلار سنت می‌گویند و هر 100 سنت یک دلار را تشکیل می‌دهد.

زمانی که بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال محبوبیت زیادی پیدا کرد و توانست برخلاف سیستم‌های مالی سنتی اعتماد زیادی کسب کند، این موضوع مطرح شد که چگونه می‌توان آن را در واحدهای کوچکتر هم استفاده کرد. به این ترتیب واحد ساتوشی پدید آمد. هر ساتوشی معادل 8 رقم اعشار از یک بیت کوین یعنی 0/00000001 بیت کوین است. ساتوشی با توان‌های مختلف عدد 10 از 1 تا 100 میلیون ادامه دارد. هر 100 میلیون ساتوشی یک بیت کوین کامل است.

برای خرید بیت کوین در ایران چقدر سرمایه لازم است؟

خرید بیت کوین در ایران

اگر سری به جدول قیمت‌ها بزنیم می‌بینیم که ارز هر بیت کوین آنقدر زیاد است که مدت طولانی پس‌انداز هم برای خرید آن کافی نیست. در اینجا است که کاربرد ساتوشی خود را نشان می‌دهد. بسیار می‌بینیم که افراد با سرمایه اندک بیت کوین را برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌کنند و حالا که در مورد ساتوشی اطلاعاتی داریم، می‌دانیم که این موضوع عجیب نیست.

برای خرید بیت کوین چقدر پول لازم است؛ یک نکته مهم!!

صرافی‌ها برای خود حداقل‌ها و ضوابطی دارند. می‌دانیم که صرافی‌ها به ازای هر تراکنش مقداری کارمزد دریافت می‌کنند، حال اگر مبلغ خرید کاربران آنقدر کم باشد، که صرافی نتواند کارمزد خود را تأمین کند، اجازه معامله داده نمی‌شود. بنابراین در معامله مستقیم با صرافی یا ثبت سفارش در آن نمی‌توانید یک ساتوشی بفروشید، چون صرافی این اجازه را به شما نمی‌دهد. این مقدار تنها جنبه علمی و محاسباتی دارد و کاربردی نیست.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟ کسب سود از نگهداری رمزارز

در صرافی‌های ایرانی حداقل تعیین شده 100 هزار تومان ارز فیات است، که معادل تقریبی 250 هزار ساتوشی است. برای شروع افراد تازه‌کار این مبلغ مناسب است، چرا که نه تنها به آموزش آن‌ها کمک می‌کند، بلکه می‌تواند انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری‌های بعدی باشد.

چرا بیت کوین آنقدر ارزشمند است؟

خبر خوب این است که بیت کوین را با هر بودجه‌ای از 100 هزار تومان به بالا می‌تواند خرید، که یعنی دست ما برای سرمایه‌گذاری باز است. اما سؤال اینجا است که چرا این ارز دیجیتال آنقدر گران است؟

در پاسخ باید بگوییم که دلایل مختلفی برای این گرانی وجود دارد، که اولین آن محدود بودن ذخیره بیت کوین جهان است. معادن طلا، نقره و سنگ‌های قیمتی را در نظر بگیرید. آنقدر بشر از این منابع استخراج کرده است، که ذخایر آن‌ها روز به روز کمتر می‌شوند. به این ترتیب زمانی که معادن خالی از طلا و جواهر شوند، معامله همان دارایی‌های اندک دشوارتر خواهد شد. بیت کوین نیز 21 میلیون واحد است و به زودی همه آن استخراج خواهد شد، بنابراین دیگر تولیدی در کار نخواهد بود. علاوه بر این عواملی مانند برتری نسبت به پول سنتی، امنیت این ارز و مسائل فنی مربوط به آن، در تعیین ارزش بیت کوین دخیل هستند.

مزایای خرید بیت کوین

خرید بیت کوین با ارز فیات

این مقاله حول محور این موضوع که برای خرید بیت کوین در ایران چقدر پول لازم است، تنظیم شده است، اما اگر بخواهید بدانید که با همه این اوصاف چرا خرید بیت کوین توصیه می‌شود، باید بگوییم که:

  • سودی که از سرمایه‌گذاری و خرید بیت کوین به دست می‌آورید می‌تواند بسیار خوب باشد.
  • امنیت این ارز نگرانی‌های شما را به حداقل می‌رساند.
  • تأثیر نداشتن تورم روی آن، کمک می‌کند برای آینده برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید.
  • به دلیل محبوبیت زیاد و توجه بالای مردم، نرخ نقد شوندگی بسیار بالایی دارد.

البته معایبی هم دارد، که بیشتر از بی‌توجهی سرمایه‌گذار نشئت می‌گیرد. برای مثال اگر در هنگام انتقال آن به کلیدهای خصوصی و عمومی توجه نکنید، به راحتی تمام سرمایه شما از دست خواهد رفت، چرا که تراکنش‌ها امکان بازگشت ندارند. همچنین اگر به خوبی به تحلیل بنیادی و تکنیکال تسلط نداشته باشید، در طی نوسانات شدید، امکان از دست رفتن سرمایه وجود دارد. البته در هر بازار دیگری برای مثال در فارکس و بازار سهام نیز این مشکلات وجود دارد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  متن باز بودن در ارز دیجیتال (Open source) به چه معناست؟

سؤالات متداول

1. ساتوشی چیست؟

همانطور که تمام ارزهای فیات جهان واحدی برای پول خرد دارند، بیت کوین نیز چنین است. هر بیت کوین از 100 میلیون ساتوشی تشکیل شده است. این نام با الهام از نام مبدع این ارز انتخاب شده است.

2. چگونه با 100 هزار تومان بیت کوین بخریم؟

در صرافی‌های ایرانی حداقل خرید بیت کوین 250 هزار ساتوشی تعیین شده است. این مقدار معادل 100 هزار تومان است، بنابراین خرید بیت کوین با 100 هزار تومان امکان‌پذیر است و رند آن کاملاً مشابه خرید هر مقدار بیشتر بیت کوین از صرافی‌های ایرانی است و پیچیدگی خاصی ندارد.

3. برای خرید بیت کوین چقدر پول لازم است؟

شما می‌توانید با هر سرمایه‌ای از 100 هزار تومان به بالا بیت کوین تهیه کنید. درواقع آنچه باید به آن توجه کنید حداقل صرافی منتخب شما در خرید و فروش بیت کوین است.

4. چرا صرافی‌ها حداقل خرید تعیین می‌کنند؟

اداره صرافی‌ها و ارائه امکانات مختلف با جمع‌آوری کارمزد صورت می‌گیرد. بنابراین میزان خرید باید به اندازه‌ای باشد که نشان دهد کاربر توانایی پرداخت کارمزد را دارد. چنانچه مبلغ آنقدر کم باشد که کارمزد را پوشش ندهد، تراکنش از نظر صرافی نامعتبر است و امکان ثبت آن وجود ندارد.

سخن پایانی؛ خرید بیت کوین با حداقل سرمایه

خرید بیت کوین با پول نقد

اگر همیشه در فکر سرمایه‌گذاری بیت کوین بوده‌اید و به دلیل قیمت زیاد بیت کوین از آن صرف نظر کرده‌اید، راه چاره این جا است. برای خرید بیت کوین چقدر پول لازم است؟ آیا با سرمایه اندک هم می‌توان در این ارز سرمایه‌گذاری کرد؟ بله چرا که نه. اصلاً نباید نگران محدودیت بودجه خود باشید. کافی است با هر مقداری که دوست دارید، شروع به سرمایه‌گذاری کنید و در فواصل زمانی مختلف به سرمایه  خود بیفزایید.

مزیت امکان خرید بیت کوین با تنها 100 هزار تومان، ین است که می‌توانید با این هزینه کم شروع کنید و یادگیری خود را به صورت عملی ادامه دهید. در طی این کار اگر ضرر هم کنید، آنقدر زیاد نیست که از سرمایه‌گذری ناامید شوید. به این ترتیب پس آز آنکه راه و چاه را یاد گرفتید می‌توانید با تزریق سرمایه بیشتر سودآوری کنید.

آیا تا به حال با چنین مبالغ پایینی بیت کوین خریده‌اید؟ به نظر شما مزیتی در این کار وجود دارد؟

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.