داموندمگ

چگونه به یک توسعه دهنده NFT تبدیل شویم؟

DAMOND
چگونه به یک توسعه دهنده NFT تبدیل شویم

وقتی یک تکنولوژی جدید معرفی می‌شود، مشاغل زیادی هم به همراه آن ایجاد خواهد شد. در دنیای دارایی‌های دیجیتال و بلاک چین، NFT یکی از بخش‌های پولساز است که هم برای سرمایه‌گذاران سود دارد و هم برای توسعه‌دهندگانی که به برنامه‌نویسی در این حوزه مشغول هستند. به همین دلیل تصمیم داریم در این مقاله از داموندمگ، به بررسی نیازهای شغلی توسعه دهنده NFT بپردازیم. در این بحث آنچه اهمیت دارد، آشنایی قبلی با حوزه برنامه‌نویسی و ساخت نرم‌افزار است. همچنین اگر تصمیم دارید به تازگی در حوزه نرم‌افزار وارد شوید و می‌خواهید فیلد خود را انتخاب کنید، مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند.

معرفی NFTها

معرفی NFTها

پیش از آنکه به بحث توسعه NFTها برسیم، بهتر است یادآوری مختصری از چیستی این نوع دارایی‌ دیجیتال داشته باشیم. NFTها دارایی‌های دیجیتال منحصر به فردی هستند، که امکان تعویض آن‌ها با دارایی دیگری وجود ندارد. هرکدام از این توکن‌ها در آنِ واحد فقط یک مالک دارند. جالب است بدانید که لیست افرادی که در بازه‌های زمانی مختلف مالک توکن هستند، برای همیشه در بلاکچین ذخیره می‌شود و حتی می‌تواند دلیل ارزشمندی آن باشد. به عنوان مثال اگر در لیست مالکین سابق یک دارایی، نام یک سلبریتی دیده شود، احتمالا ارزش بیشتری پیدا می‌کند.

ویژگی‌های جذاب و منحصر به فرد NFTها و کاربردهایشان، دلیل علاقمندی فعالان بلاکچین و ارزهای دیجیتال به این تکنولوژی تازه است. در ادامه این ویژگی‌ها را نام می‌بریم و توضیحاتی درباره آن‌ها ارائه خواهیم داد.

· غیرقابل تقسیم بودن

امکان ندارد بتوانید یک NFT را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کنید. این توکن‌ها یکپارچه هستند و از این نظر شباهتی با ارزهای دیجیتال ندارند.

· اعتبارسنجی

اعتبار هر توکن NFT، از اینکه فقط یک صاحب مشخص دارد سرچشمه می‌گیرد. مالکیت این توکن‌ها با قراردادهای هوشمند تأمین می‌شود و بلاک چین به اعتبارسنجی آن‌ها کمک می‌کند.

· قابلیت معامله

توکن‌های NFT امکان معامله و فروش مجدد دارند تا از این طریق سودآوری بیشتری داشته باشند.

این ویژگی‌ها دلیل خوبی است که افراد را به یادگیری در زمینه توسعه NFT ترغیب می‌کند. باتوجه به رشد این تکنولوژی و علاقه عمومی به دارایی‌های دیجیتال، شرکت‌های زیادی خواهان متخصص توسعه NFT هستند. یکی دیگر از دلایل محبوبیت این مهارت، دستمزد سالانه این شغل است. توسعه دهندگان با توجه به تجربه و تخصصی که دارند می‌توانند بین 100 هزار تا 150 هزار دلار در سال درآمد داشته باشند.

چه مهارت هایی برای توسعه NFT نیاز است؟

چه مهارت هایی برای توسعه NFT نیاز است

در وب سایت‌های جستجوی مشاغل، لیست استخدام برنامه نویس NFT روز به روز بیشتر می‌شود. به همین دلیل برنامه نویسان اغلب کنجکاو هستند که چه مهارت‌هایی برای تخصص در این حوزه لازم است. برنامه نویسی و کار در حوزه بلاکچین، پایه و اساس NFTها و اولین مهارتی است که باید آموخته شود.

البته با انتخاب تصادفی یک بلاکچین و تسلط روی آن وارد، نمی‌توان حوزه توسعه NFT شد؛ چراکه هر شبکه قابلیت‌های مخصوص به خود را دارد. در بین بیشمار بلاک چین‌های موجود، افرادی که به اتریوم، سولانا و فلو (FLOW) تسلط دارند، شانس بیشتری برای پیدا کردن شغل در حوزه NFT دارند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  چگونه یک بلاکچین مناسب برای پروژه NFT انتخاب کنیم؟

NFT در اتریوم

اتریوم

مهمترین مهارت برای توسعه دهندگان NFT، تسلط بر اتریوم است. اتریوم رایج‌ترین پلتفرم برای پشتیبانی از امور مالی غیرمتمرکز و توکن‌های غیرمثلی است و جامعه بزرگی از برنامه‌نویسان حوزه بلاک چین بر آن تسلط دارند. جمعیت زیاد این جامعه مزایایی نظیر رفع سریع باگ‌ها و ارائه آپدیت‌های منظم به دنبال دارد. اتریوم همچنین قابلیت‌های مختلفی دارد که توسعه‌دهندگان می‌توانند از آن‌ها برای ساخت برنامه‌های غیرمتمرکز یا قراردادهای هوشمند استفاده کنند.

بلاکچین اتریوم استانداردهایی برای انواع توکن‌ها ایجاد کرده است و توسعه دهندگان باید روی استانداردهای مربوط به NFT تسلط داشته باشند. در ادامه استانداردهای مربوط به این دسته از توکن‌ها را نام می‌بریم:

  • استاندارد ERC-721: پایه توکن‌های غیرقابل تعویض
  • استاندارد ERC-1155: پایه توکن‌های نیمه قابل تعویض
  • استاندارد EIP-2309: برای ارائه تسهیلات استخراج NFT که امکان مینت نامحدودی توکن را برای هر تراکنش فراهم می‌کند

چرا اتریوم برای توسعه دهندگان NFT مهم است؟

اتریوم به دلایل مختلفی که خواهیم گفت، یک نقطه برجسته در نقشه راه توسعه دهندگان NFT است.

  • اتریوم از ترید NFT همتا به همتا پشتیبانی می‌کند و در نتیجه نیاز به پرداخت کارمزدهای معاملاتی به پلتفرم‌ها را از بین می‌برد.
  • اتریوم به تأیید عمومی ابرداده توکن و تاریخچه تراکنش کمک می‌کند. همچنین از تأیید آسان‌تر سابقه مالکیت NFTپشتیبانی می‌کند.
  • پس از تایید یک تراکنش خاص، دستکاری داده‌ها در اتریوم غیرممکن است، در نتیجه سرقت مالکیت NFT غیرممکن می‌شود.
  • اتریوم همیشه در دسترس است، بنابراین تضمین می‌کند که توکن‌های غیرقابل تعویض به راحتی برای فروش و ترید در دسترس هستند.

مهارت های لازم برای تسلط بر اتریوم

تسلط بر مهارت‌های توسعه NFT در اتریوم می‌تواند تأثیر زیادی بر حرفه شما داشته باشد. در ادامه خلاصه‌ای از مهارت‌های لازم را عنوان خواهیم کرد.

مبانی رمزنگاری

برای استخدام به عنوان توسعه دهنده NFT، باید تسلط کامل به رمزنگاری داشته باشند. این مهارت به ایجاد و پشتیبانی از تأیید امضای دیجیتال کمک کند. درک دقیق مبانی رمزنگاری می‌تواند به توسعه‌دهندگان کمک کند تا تراکنش‌های امن NFT را تسهیل کنند. شما باید درک کاملی از ذخیره‌سازی رمزگذاری شده، رمزگذاری کلید خصوصی، امضاهای حلقه‌ای، توابع هش، و اثبات دانش صفر (zero-knowledge proofs) داشته باشید.

برنامه نویسی سالیدیتی (Solidity)

مهارت‌های اتریوم برای توسعه NFT عملاً بدون سالیدیتی ناقص هستند. زبان برنامه نویسی سالیدیتی یک مهارت ضروری برای متخصص بلاک چین و ارزهای دیجیتال است.. افرادی که مشتاق شغل توسعه دهنده NFT هستند، باید توسعه سالیدیتی را در کنار ابزارهایی مانند Truffle برای بهینه‌سازی گردش کار بیاموزند.

توسعه وب

بخش عمده‌ای از کار توسعه دهندگان NFT شامل کار با مرورگرهای وب است. باید توجه داشته باشید که مرورگرها بیشتر ترافیک برنامه‌های غیرمتمرکز روی اتریوم را تشکیل می‌دهند. بنابراین، علاقه‌مندانی که به دنبال شغل توسعه‌دهنده NFT هستند، باید دانش کاملی از CSS، HTML و JavaScript برای پیاده‌سازی عملکردهای لازم در NFT داشته باشند.

استاندارد توکن ERC-721

توسعه دهندگان NFT همچنین باید با استاندارد ERC-721، پایه و اساس ایجاد توکن‌های غیر قابل تعویض، کار کنند و موارد استفاده مختلف ان را بشناسند.

بلاکچین فلو (FLOW) و NFT

فلو

مورد مهم بعدی در توسعه NFT، تسلط بر بلاک چین فلو است. فلو برپایه الگوریتم اثبات سهام کار می‌کند و برای استخراج NFT، توسعه بازی و برنامه‌های کریپتو طراحی شده است. فلو که در سال 2020 راه‌اندازی شد، محبوبیت زیادی برای موارد استفاده توسعه NFT به دست آورده است. لازم به توجه است که برای استفاده از فلو به زبان برنامه نویسی کادنس (Cadence) نیاز است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  11 روش موثر برای محافظت از توکن های NFT

چگونه فلو به توسعه دهندگان NFT کمک می کند؟

چند ویژگی مهم وجود دارد، که فلو را به یکی از مهارت‌های اصلی توسعه NFT تبدیل کرده است. در این قسمت این ویژگی‌ها را بررسی خواهیم کرد.

کادنس (Cadence)

اولین ویژگی، زبان برنامه نویسی کادنس است. این زبان برای نوشتن برنامه‌های غیرمتمرکز طراحی شده است و از مبانی یادگیری فلو محسوب می‌شود. کادنس می‌تواند بسیاری از نیازهای برنامه‌نویسی را در حوزه NFTها پاسخ دهد.

تجربه کاربری

مهم است که کاربران پس از انتخاب یک سیستم یا تکنولوژی بتوانند در آن بمانند. این مسئله به تجربه کاربری برمی‌گردد. خوشبختانه فلو توانسته است نیاز کاربران را به بهترین شکل پاسخ دهد و تجربه خوبی برایشان ایجاد کند.

کتابخانه کلاینت (Client)

کلاینت یک کتابخانه کاربردی است که عملکردهای مبتنی بر مرورگر بسیاری را برای پروژه‌های NFT در دسترس توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد.

قراردادهای هوشمند قابل ارتقا

مهارت های توسعه دهنده NFT در FLOW همچنین مستلزم نیاز به تخصص در قراردادهای هوشمند قابل ارتقا است. توسعه دهندگان می توانند از این ویژگی برای اطمینان از وصله های باگ در کنار ارتقای ایمن برای بخش های خاصی از قراردادهای هوشمند در بلاک چین استفاده کنند.

مهارت های لازم برای تسلط بر فلو

اگر فردی به دنبال مشاغل توسعه NFT است، باید به فکر تخصص در فلو نیز باشد. اول از همه به تخصص در کادنس نیاز است، که به کدنویسی اسکریپت‌ها، قراردادهای هوشمند و تراکنش‌ها در فلو کمک می‌کند. توسعه دهندگان NFT باید مهارت‌هایی را برای نوشتن سه نوع برنامه زیر بیاموزند.

قراردادها

قراردادها برنامه‌های اساسی فلو هستند، که به اجرای منطق NFT کمک می‌کنند. این برنامه امکان دسترسی به قابلیت‌ها و منابع مختلف توکن را فراهم می‌کند. برخی از ویژگی‌های قرارداد به منابع و رابط‌ها اشاره دارند.

تراکنش ها

تراکنش‌ها با توجه به نیاز به تغییر در وضعیت زنجیره، به قرارداد آنچین اشاره می‌کنند. فلو شباهت‌های قابل توجهی با اتریوم دارد، به ویژه با توجه به این واقعیت که تغییر در آن عموماً برگشت ناپذیر است.

اسکریپت ها

اسکریپت‌ها در کاندنس برنامه‌هایی هستند که به خواندن وضعیت بلاک چین کمک می‌کنند. توسعه‌دهندگان برای ثبت نام برای گرفتن اسکریپت‌ها نیازی به حساب کاربری یا پرداخت گس ندارند.

سولانا

سولانا

سولانا با توجه به سرعت آن یکی از بزرگترین رقبای اتریوم و کاردانو است. بلاک چین سولانا دارای پروژه‌های متعددی است که اکوسیستم‌های NFT، وب 3.0 و دیفای را در بر می‌گیرد. سولانا یکی از پلتفرم‌های ضروری بلاک چین است، که برای تسلط به توسعه NFT  به آن نیاز داریم.

بلاک چین سولانا قابلیت اجرای تقریباً 65000 تراکنش را در یک ثانیه دارد. علاوه بر این، برنامه مینتینگ بلاک چین سولانا که به آن کندی ماشین (Candy Machine) گفته می‌شود، می‌تواند به توسعه دهندگان NFT کمک کند تا به جای قرارداد هوشمند، روی آثار هنری تمرکز کنند. برنامه مینتینگ همچنین از توسعه‌دهندگان در سراسر اکوسیستم با انعطاف پذیری برای سفارشی کردن برنامه پشتیبانی می‌کند.

چرا Solana برای توسعه دهندگان NFT ضروری است؟

اهمیت سولانا به عنوان بخشی از نقشه راه توسعهNFT  در تسهیل دسترسی به قابلیت‌های جدید مشهود است. سولانا دسترسی به دائوها و بازارهایNFT را امکان‌پذیر می‌کند. بنابراین، می‌تواند یک انتخاب عالی برای هر توسعه‌دهنده‌ای باشد که به دنبال ایجادNFT هایی است که ارزشمندند و نیاز کاربران را پاسخ می‌دهند. به عنوان مثال، لانچ پد (Launchpad) در سولانا توسط مجیک ادن گزینه‌هایی را برای مینت مجموعه‌های NFT ارائه می‌کند، البته با تخصص فنی محدود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  وام NFT چیست: معرفی 4 پلتفرم برتر وام دهی

مهارت های سولانا

علاقه‌مندان می‌توانند با یک برآورد درآمد از دستمزد توسعه دهندگان NFT به مهارت‌های جامع در همه پلتفرم‌های بلاک چین برای توسعه NFT دست یابند. بنابراین، اگر می‌خواهید از آن برای ایجاد NFT استفاده کنید، باید در سولاناتخصص  داشته باشید. در ادامه به مهارت‌هایی اشاره می‌کنیم که برای تسلط بر سولانا لازن=م هستند.

راست (Rust)

توسعه دهندگان مشتاق NFT باید تسلط خوبی برزبان برنامه نویسی راست داشته باشند. تسلط بر برنامه نویسی شی گرا و ساختارهای داده در کنار سایر نکات برجسته رایج برای یک زبان همه منظوره خاص، ضروری هستند.

سی (C) و سی پلاس پلاس (C++)

نوشتن برنامه‌های آنچین در سولانلا به کمک زبان‌های سی و سی پلاس پلاس انجام می‌شوند، بنابراین تسلط بر این دو برای علاقه‌مندان توسعه NFTها ضروری است.

مشاغل توسعه دهنده NFT را کجا جستجو می کنید؟

مشاغل توسعه دهنده NFT را کجا جستجو می کنید

فرصت امیدوارکننده برای ورود به یک حرفه پرسود در NFT دلیل محکمی برای شروع دوره توسعه NFT است. در عین حال، بهتر است به راهی که باید پس از تکمیل آموزش مهارت‌های مورد نیاز طی کنید، فکر کنید. مهم‌ترین نگرانی یافتن شغل پس از دیدن تمام آموزش‌های لازم است. در ادامه فهرستی از مکان‌های برتری که می‌توانید برای شغل توسعه دهنده NFT جستجو کنید، آمده است.

لینکدین

لینکدین اولین گزینه بیشتر افراد جستجوی کار است. زمانی که وارد لینکدین می‌شوید می‌توانید با ساخت یک اکانت خود را به کارفرمایان و سایر افراد معرفی کنید. لینکدین این امکان را می‌دهد که سوابق کاری و تحصیلی خود را به همراه مهارت‌هایتان ارائه کنید و سپس به دنبال کار بگردید. برای این کار کافی است کلمه کلیدی مربوط به شغل مورد نظر را جستجو کنید.

بازارهای استعدادیابی

دنیای مشاغل در حال تغییر و انطباق با روش‌های جدید برای ادغام استعدادها در نیروی کار است. تقریباً هر فردی با مهارت‌های توسعه NFT  می‌تواند مشخصات خود را در بازارهای استعدادیابی و وب سایت‌های فریلنسری ارائه کند. به این ترتیب افراد متخصص و توانمند، می‌توانند پروژه‌های دلخواه خود را دریافت کنند و در ازای آن نیز دستمزد خوبی بگیرند.

بوردهای شغلی NFT

جالب توجه‌ترین مکان برای جستجوی شغل در حوزه توسعه NFT، بورد شغلی NFT، نیفتی جابز (Niftyjobs) است. نیفتی جابز به طور خاص برای مشاغل در دنیای NFT طراحی شده است. علاقه‌مندان در آن می‌توانند به دنبال پست‌های شغلی با توجه به نیازهای مختلف کارفرمایان باشند. جالب اینجاست که بوردهای شغلی می‌توانند کمک کنند تا جزئیات مربوط به مکان، نقش خود و نوع قرارداد کاری را پیدا کنید.

سخن پایانی

مسیر حرفه‌ای شدن در شغل توسعه دهنده NFT ساده نیست. همین که باید به سه بلاک چین مختلف تسلط داشته باشیم، به معنی نیاز به فراگیری زیرشاخه‌های زیادی است. طی کردن این مسیر برای افرادی که به این حوزه علاقه دارند یا از نظر مالی روی آن حساب کرده‌اند، ساده است. درواقع وجود یک دلیل برای اداه راه دشوار تسلط بر توسعه NFT لازم است.

آیا شما به شغلی در حوزه دارایی‌های دیجیتال و بلاک چین مشغول هستید؟ به نظر شما چگونه می‌توانیم در این مسیر موفق شویم؟

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.