داموندمگ

نحوه پل زدن ارزهای دیجیتال در بلاک چین پالیگان

DAMOND
نحوه عملکرد پالیگان بریج

اتریوم که هم اکنون یکی از محبوب‌ترین بلاک‌ چین‌ها در صنعت ارزهای دیجیتال به شمار می‌رود، ازدحام شبکه بالایی دارد، به‌ویژه از زمان آغاز پروژه‌های دیفای تعداد تراکنش‌های این بلاک چین افزایش چشمگیری پیدا کرده است. برای تأمین توان پردازشی مورد نیاز برای پاسخگویی به این ازدحام، اتریوم باید کارمزد تراکنش را افزایش دهد. بلاک چین Polygon یکی از راه‌هایی است که میتوان با استفاده از آن حتی در زمان ازدحام شبکه، تراکنش‌ها را با کارمزد مناسب انجام داد.
Polygon Bridge قابلیت همکاری بین بلاک چین‌های Polygon و Ethereum را افزایش می‌دهد. کاربران می‌توانند به سرعت توکن‌های خود را با یک کیف پول ارز دیجیتال بین این دو شبکه جابجا کنند. این پل از دو قسمت تشکیل شده است، پل اثبات سهام PoS و پل پلاسما. هر کدام روش‌های متفاوت در الگوریتم‌های خود استفاده می‌کنند، اما هردو روش می‌توانند دارایی‌ها را از اتریوم به پالیگان و بالعکس پل بزنند.
پل PoS از الگوریتم اجماع اثبات سهام برای امنیت شبکه استفاده می‌کند و با توکن‌های ERC-20  سازگار است. پل پلاسما از ترکیب مقیاس‌پذیری پلاسما اتریوم استفاده می‌کند و از انتقال توکن‌های MATIC، ETH، ERC20 و ERC721 پشتیبانی می‌کند. در این مقاله، نحوه کار Polygon Bridge را بررسی میکنیم و راهنمای گام به گام استفاده از پل‌های PoS و Plasma را ارائه می‌دهیم.

Polygon Bridge چیست؟

مشکل اصلی بلاک چین‌های لایه 1 مانند اتریوم مواجهه با ازدحام شبکه است، زیرا تراکنش‌های بسیار زیادی در شبکه پردازش شود. این امر منجر به کاهش سرعت تراکنش‌ها و کارمزد بالاتر می‌شود. بلاک چین‌های لایه 2 این مشکل را با پردازش تراکنش‌های بیشتر با هزینه‌های کمتر حل می‌کنند و در نتیجه ازدحام روی بلاک چین‌های لایه 1 را کاهش می‌دهند.

Polygon یکی از بلاک‌چین‌های لایه 2 است که بر پایه اتریوم ساخته شده است، این بلاک چین امکان ساخت توکن‌های غیرقابل تعویض NFT را فراهم می‌کند و تراکنش‌های سریع‌تری را با هزینه‌های کمتر انجام می‌دهد. همچنین به توسعه دهندگان کمک می‌کند تا اپلیکشن‌های غیرمتمرکز را در یک اکوسیستم ایمن و کارآمد بسازند و به هم متصل کنند.

گاهی اوقات، ممکن است برای کاهش هزینه‌های تراکنش، به انتقال دارایی‌های مجازی خود از یک شبکه به شبکه دیگر نیاز داشته باشیم. Polygon Bridge یک پل سازگار با اتریوم است که می‌تواند دارایی‌ها را از سایر بلاک چین‌ها به اتریوم و بالعکس منتقل کند.

صرافی‌های مبتنی بر اتریوم مانند QuickSwap و SushiSwap به شما این امکان را می‌دهند که توکن‌ها را با هزینه کمتری مبادله کنید. در سال 2021، AnySwap، یک پروتکل کاملاً توزیع شده برای مبادله توکن‌های بین زنجیره ای و همچنین یک پل زنجیره ای با پالیگان ایجاد کرد.  با Polygon Bridge، حتی می‌توانید توکن‌ها و NFT‌ها را با هزینه بسیار کم منتقل کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  نیم کوین چیست؟ + قابلیت های Namecoin

Polygon Bridge چگونه کار می‌کند؟

Polygon Bridge یک سیستم غیرمتمرکز با الگوریتم اجماع دوگانه است که امکان انتقال توکن‌ها را در زنجیره‌های مختلف فراهم می‌کند. این پروتکل از یک مدل توکن واحد استفاده می‌کند و از انتقال زنجیره‌های جانبی، که با ماشین مجازی اتریوم EVM سازگار هستند، پشتیبانی می‌کند. نقل و انتقالات توکن‌های بین زنجیره‌ای را می‌توان بلافاصله و بدون خطر وجود شخص ثالث یا محدودیت نقدینگی بازار تکمیل کرد.

شبکه پالیگان توکن‌های روی اتریوم را اجرا می‌کند و توکن‌هایی که روی پالیگان ساخته میشوند، پس از بازگشت به اتریوم سوزانده می‌شوند. هنگام پل زدن توکن‌ها از طریق Polygon Bridge ، عرضه در گردش توکن‌ها بدون تغییر باقی می‌ماند. توکن‌هایی که شبکه اتریوم را ترک می‌کنند قفل می‌شوند و همان تعداد توکن در شبکه پالیگان مینت می‌شوند و تمام این عملیات بر اساس تعداد 1:1 توکن‌ها انجام میشود.

پالیگان دو راهکار پل زدن مختلف برای انتقال دارایی‌ها دارد: پل اثبات سهام POS و پل پلاسما؛ هر کدام از این دو، راه‌های متفاوتی برای ایمن سازی شبکه‌ها و تایید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند.

پل اثبات سهام POS

از الگوریتم اثبات سهام برای ایمن سازی شبکه خود استفاده می‌کند. دارایی‌ها در این روش تقریباً بلافاصله تکمیل می‌شوند، تأیید برداشت‌ها ممکن است کمی طول بکشد. پل اثبات سهام از انتقال اتریوم و ارزهایی که برپایه اتریوم ساخته شده‌اند پشتیبانی می‌کند.

پل پلاسما Plasma Bridge

پل پلاسما از فناوری مقیاس پذیری پلاسما اتریوم برای ارائه امنیت بیشتر نقل و انتقالات استفاده می‌کند. این پل از انتقالات توکن بومی پالیگان به نام MATIC، توکن‌های اتریوم مانند ETH و توکن‌های ERC20 و ERC721 پشتیبانی می‌کند.

نحوه استفاده از پل اثبات سهام

برای انتقال توکن‌ها از کیف پول خود به شبکه پالیگان، به موارد زیر نیاز دارید:

 • یک حساب کیف پول MetaMask با مقداری دارایی در آن
 • آدرس کیف پول Polygon
 • مراجعه به آدرس:
  https://wallet.polygon.technology/bridge/

ابتدا مطمئن شوید که 12 یا 24 کلمه کلید خصوصی کیف پول خود را در در اختیار دارید. مراقب باشید این کلیدها را در فضای آنلاین ذخیره نکنید، از آن اسکرین شات یا عکس نگیرید و در یادداشت‌های موبایل هم ذخیره‌اش نکنید. ذخیره این کلیدها روی دستگاهی که مدام آنلاین است، دارایی‌هایتان را در معرض خطر قرار می‌دهد.

در مرحله بعد، به آدرس اینترنتی Polygon Bridge بروید و تراکنش خود را برای ورود به کیف پول پالیگان تأیید کنید. پس از تایید، می‌توانید توکن‌های خود را از شبکه اصلی اتریوم انتقال دهید.

توکن‌هایی که می‌خواهید ارسال کنید را انتخاب کنید، روی Transfer کلیک کنید و حدود 7 تا 8 دقیقه صبر کنید تا آنها به کیف پول MetaMask شما واریز شوند. Polygon Bridge نوار پیشرفت را به شما نمایش می‌دهد؛ با این نوار متوجه می‌شوید چه زمانی انتقال شما کامل شده است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  گربه‌ های جهش یافته: یک NFT فوق العاده جذاب

روش انتقال توکن از بلاک چین اتریوم به پالیگان

اگر به تازگی با پالیگان آشنا شده‌اید، ممکن است ندانید که چگونه توکن‌ها را از Ethereum به Polygon Network منتقل کنید. اما نگران نباشید این یک فرآیند بسیار ساده است که فقط چند دقیقه طول می‌کشد.

 • برای اتصال، ابتدا کیف پولی را که می‌خواهید به آن متصل شوید انتخاب کنید.

 • روی Sign در زیر Signature Request کلیک کنید. سپس به پورتال Polygon Bridge هدایت خواهید شد.

 • برای ارسال توکن‌های خود از شبکه اصلی اتریوم به شبکه Polygon، تب Deposit را پیدا کنید و سپس روی نام توکن (مثلا ETH) کلیک کنید. تعداد توکن هایی را که می‌خواهید به حساب Polygon Network واریز کنید را وارد کنید و سپس روی Transfer کلیک کنید.
 • پیام پاپ آپ را بخوانید و روی ادامه کلیک کنید.
 • کارمزد تخمینی هزینه تراکنش مورد نیاز برای تراکنش در پاپ آپ کلی انتقال نشان داده می‌شود. اگر با مبلغ موافق هستید، برای ادامه روی Continue کلیک کنید.
 • جزئیات تراکنش و کارمزد گاز تراکنش را بررسی کنید و دوباره گزینه Continue را کلیک کنید.
 • انتقال توکن را در کیف پول MetaMask خود تأیید کنید. در صورت صحیح بودن جزئیات روی Confirm کلیک کنید.
 • صبر کنید تا توکن‌ها به کیف پول شما منتقل شوند. سپس روی View on Etherscan کلیک کنید تا وضعیت تراکنش بررسی شود.

توجه داشته باشید که اعتبارسنج‌ها پل اثبات سهام را ایمن می‌کنند. در صورتی که بخواهید دارایی خود را به بلاک چین اتریوم برگردانید، ممکن است حدود یک تا سه ساعت طول بکشد.

انتقال از پالیگان به اتریوم

می‌توانید از Polygon Bridge برای انتقال توکن‌ها از Polygon Network به Ethereum با استفاده از کیف پول‌های سازگار مانند MetaMask استفاده کنید. هر Polygon Bridge زمان‌های برداشت متفاوتی دارد. برداشت از PoS Bridge ممکن است بین یک تا سه ساعت طول بکشد، اما برداشت پل پلاسما می‌تواند تا هفت روز هم زمان نیاز داشته باشد.

روش انتقال توکن‌ها از Polygon به Ethereum ساده است.

 • اگر می‌خواهید برخی از توکن‌های خود را از پلتفرم Bridge به کیف پول دیگری منتقل کنید، می‌توانید روی برداشت در صفحه Bridge کلیک کنید. توکن‌هایی را که می‌خواهید جابجا کنید، انتخاب کنید و روی گزینه Transfer کلیک کنید.
 • دکمه Switch Bridge  در کنار Transfer Mode به شما کمک می‌کند یک پل سازگار برای توکن انتخابی خود انتخاب کنید. پس از انتخاب توکن، میزان مورد نظر برای ارسال را وارد کرده و روی Transfer کلیک کنید.
 • قبل از ادامه، پیام پاپ آپ را بخوانید. سپس کارمزد تخمینی را برای این تراکنش خواهید دید. اگر کارمزد برای شما قابل قبول است، روی Continue کلیک کنید تا فرایند را ادامه دهید.
 • می‌توانید جزئیات تراکنش خود را قبل از تایید آن در کیف پول MetaMask خود بررسی کنید. مطمئن شوید که همه چیز مرتب است، سپس روی Continue کلیک کنید. برداشت شما از شبکه آغاز خواهد شد.
 • در مرحله بعد، نوار پیشرفت انتقال بارگیری می‌شود و تا زمانی که کامل شود، ادامه خواهد داشت. فرآیند برداشت آغاز می‌شود و تراکنش‌ها توسط اعتبارسنجی‌های PoS تأیید می‌شوند که ممکن است تا سه ساعت طول بکشد.
 • هنگامی که تراکنش شما تایید شد، باید توکن‌ها را به کیف پول MetaMask خود انتقال دهید. روی Continue کلیک کنید.
 • دارایی‌های شما پس از تکمیل انتقال به کیف پول MetaMask منتقل می‌شوند.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  شاردینگ (Sharding) چیست؟ فرار از معضل مقیاس پذیری!

شما می‌توانید از پل پلاسما برای انتقال توکن‌های MATIC و دیگر توکن‌های شبکه Polygon بر پایه اتریوم استفاده کنید. پل پلاسما فقط از انتقال توکن‌هایی برپایه  ERC-20 و ERC-721 مانند ETH و MATIC پشتیبانی می‌کند.

کیف پول MetaMask به طور پیش فرض به بلاک چین اتریوم متصل است. برای اتصال MetaMask و Polygon Network، ابتدا باید شبکه Polygon را به MetaMask اضافه کنید. دو راه برای انجام این کار وجود دارد، یا به صورت دستی یا از طریق رابط کیف پول Polygon. شما تنها پس از افزودن شبکه Polygon به کیف پول MetaMask، می‌توانید از خدمات پل پلاسما استفاده کنید.

نحوه پل زدن به شبکه اتریوم با استفاده از پلاسما بریج

 • برای پل زدن از روش پلاسما، ابتدا باید به رابط این بخش بروید و روی برداشت کلیک کنید. توکن MATIC را انتخاب کرده و مبلغ مورد نظر خود را وارد کرده و روی Transfer کلیک کنید.
 • در این قسمت پیام به صورت پاپ آپ ظاهر می‌شود. آن را بخوانید و برای ادامه روی Continue کلیک کنید.
 • برآورد هزینه تراکنش شما در این مرحله نشان داده خواهد شد. اگر با هزینه تراکنش خود موافق هستید، می‌توانید ادامه دهید.
 • قبل از کلیک روی Continue، اطمینان حاصل کنید که تمام جزییات در لیست تراکنش شما مورد تایید باشد.
 • پاپ آپ تایید MetaMask ظاهر می‌شود. روی تایید کلیک کنید. می‌بینید که نوار پیشرفت انتقال شروع به بارگیری می‌کند. باید حدود سه ساعت صبر کنید تا به Checkpoint برسد.
 • در مرحله بعد، متوجه خواهید شد که این روش با انتقال PoS Bridge کمی متفاوت است، زیرا پس از رسیدن به نقطه  Checkpoint به تأییدیه دوم شما نیاز دارد.
 • پس از اتمام این مرحله، روی Continue کلیک کنید تا توکن‌ها به کیف پول MetaMask شما ارسال شوند.

جمع بندی

بیشتر پلتفرم‌های محبوب مانند اتریوم که قابلیت قراردادهای هوشمند و ساخت توکن‌های جدید روی آنان امکان پذیر است، مملو از چندین توکن هستند که منجر به ازدحام بلاک چین آنها، کندتر شدن زمان تراکنش‌ها و هزینه‌های بالای تراکنش‌ها می‌شود.

شبکه Polygon این موضوع را هدف قرار داده است و زمانی وارد بازار شد که یکی از محبوب ترین بلاک چین‌ها یعنی اتریوم دچار ازدحام بیش از حد شبکه خود شده بود، Polygon Bridge یک عامل عالی برای قابلیت همکاری و جا به جایی بین بلاک چین‌ها است. همچنین باعث میشود هزینه‌های تراکنش‌ کمتر و تراکنش هایی به مراتب سریع تری را در بلاک چین شبکه پالیگان تجربه کنیم.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.