داموندمگ

پرتفوی یا سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال چیست؟

DAMOND
نحوه ساخت سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال + سبد یا پرتفولیوی کریپتو چیست

بسیاری از افراد بر این باورند که بازار کریپتو یکی از بهترین روش‌های حال حاضر برای کسب سود است. این مسئله اگرچه تا حدودی صحیح است، اما صد درصد نیست. در واقع هیچ تضمینی برای موفقیت وجود ندارد، مگر اینکه به عنوان تریدر به خوبی بر بازار مسلط باشید و بتوانید با ایجاد تعادل در پرتفوی یا سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال، بهترین موقعیت‌ها را شکار کنید و سود به دست آورید. در این مقاله از داموندمگ، به ارائه نکاتی خواهیم پرداخت که در این راه به شما کمک می‌کنند.

سبد یا پرتفولیوی کریپتو چیست؟

سبد یا پرتفولیوی کریپتو چیست

پورتفولیوی کریپتو مجموعه‌ای از ارزهای دیجیتال است که به یک سرمایه‌گذار یا تریدر تعلق دارد. پرتفولیو معمولاً شامل انواع دارایی‌ها مثل آلت کوین‌ها و NFT است. این مفهوم بسیار شبیه به یک سبد سرمایه‌گذاری سنتی است، با این تفاوت که به یک طبقه دارایی پایبند هستید.

شما می‌توانید سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال خود را به صورت دستی با یک فایل اکسل ردیابی کنید یا از ابزارها و نرم‌افزارهای تخصصی برای محاسبه دارایی‌ها و سود خود استفاده کنید. ردیاب‌ها برای معامله‌گران روزانه و کوتاه‌مدت ضروری هستند، همچنین می‌توانند برای سرمایه‌گذاران بلندمدت و هودلرها نیز مفید باشند.

تخصیص و تنوع دارایی چیست؟

تخصیص و تنوع دارایی چیست

هنگام ایجاد یک سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال، باید با مفاهیم تخصیص و تنوع دارایی آشنا باشید؛ در ادامه هرکدام از این دو مفهوم را بررسی خواهیم کرد.

  • تخصیص دارایی به سرمایه‌گذاری در طبقات مختلف دارایی برای مثال، ارزهای دیجیتال، سهام، اوراق قرضه، فلزات گرانبها و پول نقد اشاره دارد.
  • تنوع به توزیع وجوه سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف یک طبقه دارایی مربوط می‌شود. به عنوان مثال، می‌توانید دارایی‌های سهامی خود را با سرمایه‌گذاری در صنایع مختلف مانند کشاورزی، فناوری، انرژی و مراقبت‌های بهداشتی متنوع کنید.

هر دوی این استراتژی‌ها خطر کلی ضرر را کاهش می‌دهند. از نظر فنی، ارزهای دیجیتال یک طبقه دارایی واحد هستند. اما در یک سبد ارزهای دیجیتال، می‌توانید محصولات، کوین‌ها و توکن‌هایی را که اهداف و کاربردهای متفاوتی دارند، داشته باشید. به عنوان مثال، می‌توانید سبد خود را به 40 درصد بیت کوین، 30 درصد استیبل کوین، 15 درصد NFT و 15 درصد آلت کوین اختصاص دهید.

سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال متمرکز در مقابل متنوع

معمولا به تریدرها توصیه می‌شود که سبد متنوعی داشته باشند. با وجود اینکه تنوع، روش استانداردی برای سرمایه‌گذاران است، معایبی نیز دارد. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، یک سبد متنوع ریسک و نوسان کلی را کاهش می‌دهد. ضررها را می توان با سود جبران کرد و موقعیت کلی را ثابت نگه داشت. با این وجود، همه سرمایه‌گذاران برنده نخواهند بود. تریدرها با چیدن پورتفولیوی متنوع به شیوه حرفه‌ای، احتمال کسب سود را افزایش می‌دهند، اما گاهی اوقات هم نتیجه معاملات به ضرر تریدر تمام می‌شود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  خواندن وایت پیپر یک ارز دیجیتال و تجزیه و تحلیل آن

سبدی که متنوع است و دارایی‌های موجود در بازار را در خود دارد، آینه‌ای است که بازار را نشان می‌دهد. به همین دلیل یک دارایی می‌تواند ضرر دارایی دیگر را جبران کند و به این صورت تعادل حفظ می‌شود. اکثر معامله گران و سرمایه گذاران به دنبال شکست دادن بازار با سود بیشتر هستند. آمار نشان می‌دهد یک سبد متنوع در مقایسه با یک سبد متمرکز موفق، درآمد و سودآوری منظم‌تری ارائه می‌کند.

داشتن سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال متمرکز زمانی مزیت است که روی دارایی خاصی تسلط زیادی دارید و نمی‌خواهید تمام وقت خود را به بررسی بازار بگذرانید. داشتن سبد متنوع به توجه و بررسی مداومی نیاز دارد.

انواع مختلف ارزهای دیجیتال

انواع مختلف ارزهای دیجیتال

بیت‌کوین معروف‌ترین و از نظر ارزش بازار بزرگ‌ترین ارز دیجیتال است. اما یک پرتفولیوی متعادل شامل مجموعه‌ای از کوین‌های مختلف برای کاهش ریسک کلی است. در ادامه برخی از دسته‌بندی‌های شاخص ارز دیجیتال را معرفی خواهیم کرد.

کوین های پرداختی

امروزه یافتن کوین‌های جدیدی که برای پرداخت مناسب هستند، دشوار است. اما اگر به زمان تولد ارزهای دیجیتال بازگردید، اکثر پروژه‌ها سیستم‌هایی برای انتقال ارزش بودند. بیت کوین شناخته‌شده‌ترین نمونه است، اما ما ریپل (XRP)، بیت کوین کش (BCH) و لایت کوین (LTC) را نیز داریم. این کوین‌ها اولین نسل از ارزهای دیجیتال هستند که قبل از اتریوم و معرفی قراردادهای هوشمند وجود داشتند.

استیبل کوین ها

استیبل کوین از ارزش ارزهای فیات یا دارایی‌هایی مانند فلزات گرانبها پیروی می‌کند. برای مثال، BUSD، ارزش دلار آمریکا را با نسبت 1 به یک دنبال می‌کند.پکس گلد (PAXG) نیز به همین ترتیب با ارزش هر اونس طلا مرتبط است. در حالی که استیبل کوین‌ها لزوماً بازده زیادی ندارند، اما مطابق با نام خود عمل می‌کنند، یعنی مجری ثبات هستند.

بازار ارزهای دیجیتال بی ثبات است، بنابراین داشتن چیزی برای حفظ ارزش در سبد لازم است. اگر استیبل کوین به دارایی‌هایی خارج از جهان کریپتو مرتبط است، نوسان این بازار نمی‌تواند اثری بر آن بگذارد. اگر می‌خواهید توکن‌های خود را از یک کوین یا پروژه خارج کنید، می‌توانید به سرعت آن‌ها را به یک استیبل کوین با پشتوانه دلار مانند BUSD انتقال دهید تا از سود خود محافظت کنید. خارج کردن کامل دارایی با فروش ان در ازای ارز فیات پروسه‌ای طولانی‌تر از تبدیل ان به استیبل کوین دارد.

توکن های سهامی

درست مانند اوراق بهادار سنتی، توکن سهامی می‌تواند نشان دهنده چیزهای زیادی باشد، برای مثال سهام در یک شرکت، اوراق قرضه صادر شده توسط یک پروژه یا حتی حق رأی. اوراق بهادار به طور مؤثر دیجیتالی شده و روی بلاک چین قرار گرفته‌اند، به این معنی که اکثراً تحت مقررات یکسانی قرار می‌گیرند. به همین دلیل، توکن‌های سهامی تحت نظارت قانون‌گذاران محلی، باید پیش از صدور نهایی مراحل لازم را طی کنند.

توکن های کاربردی

توکن کاربردی کلید ورود و استفاده از سرویس‌های خاص هستند. به عنوان مثال، بایننس کوین و اتریوم هر دو توکن‌های کاربردی هستند. در کنار کاربردهای معمول، می‌توانید از آن‌ها برای پرداخت هزینه تراکنش هنگام تعامل با برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) استفاده کنید. بسیاری از پروژه‌ها توکن‌های کاربردی خود را برای جمع‌آوری سرمایه در عرضه اولیه کوین صادر می‌کنند. ارزش چنین توکن‌هایی باید ارتباط مستقیمی با کاربردشان داشته باشد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال چیست؟ 0 تا 100 تحلیل بنیادی

توکن های حاکمیتی

با داشتن توکن حاکمیتی، می‌توانید قدرت رأی در یک پروژه و حتی سهمی از درآمد آن را دریافت کنید. به احتمال زیاد این توکن‌ها را در پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز مانند پنکیک سواپ، یونی سواپ یا سوشی سواپ پیدا خواهید کرد. مانند توکن‌های کاربردی، ارزش توکن حاکمیتی به طور مستقیم با موفقیت پروژه آن مرتبط است.

محصولات مالی ارز دیجیتال

لزومی ندارد که یک سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال، تنها به کوین‌های مختلف محدود شود. محصولات مالی ارز دیجیتال نیز می‌توانند به تنوع بیشتر سبد کمک کنند. به این فکر کنید که به جای نگهداری سهام، در اوراق قرضه دولتی، ETF  یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک سرمایه گذاری کنید. در بلاکچین هممحصولات مختلفی وجود دارد که می‌توانید روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنید.

اگر تازه‌کار هستید و چنین محصولاتی را نمی‌شناسید، می‌توانید از صرافی بایننس کمک بگیرید. کافی است وارد حساب کاربری خود شوید و به قسمت Finance بروید. در این قسمت تمام محصولات مالی به همراه سطوح ریسکشان مشخص شده‌ است.

چگونه یک سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال متعادل بسازیم؟

چگونه یک سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال متعادل بسازیم

هر سرمایه‌گذار یا تریدر ایده‌ و استراتژی منحصر به خود را برای ایجاد سبد کریپتوی متعادل ایجاد می‌کند، دارد. اما قوانین کلی وجود دارد که خوب است در نظر بگیرید:

  1. سه سطح کم ریسک، متوسط و پرریسک را در نظر بگیرید و بسته به تحمل ریسک خود به هریک وزن مناسب بدهید. ممکن است سبدهای پرریسک سود زیادی به همراه داشته باشند، اما به یاد داشته باشید که در صورت شکستف ضرر هم به همین اندازه زیاد خواهد بود.
  2. برای کمک به تأمین نقدینگی پرتفولیوی خود، مقداری استیبل کوین را در نظر بگیرید. استیبل کوین‌ها کلید بسیاری از پلتفرم‌های دیفای هستند و می‌توانند به شما کمک کنند تا به سرعت و به آسانی سود خود را قفل کنید یا از یک موقعیت خارج شوید.
  3. در صورت نیاز سبد خود را مجدداً متعادل کنید. بازار کریپتو بسیار بی‌ثبات است و تصمیمات شما باید بسته به وضعیت جاری تغییر کند.
  4. اگر می‌خواهید بودجه جدیدی را وارد سبد خود کنید، هوشمندانه تصمیم بگیرید. تزریق سرمایه زیاد به دارایی‌ها فقط به این دلیل که قبلاً سود زیادی برای شما داشته‌اند عاقلانه نیست.
  5. خودتان تحقیق کنید. شما در حال سرمایه گذاری پول خود هستید، پس فقط به توصیه دیگران متکی نباشید. برای مثال با مطالعه در مورد کلاهبرداری‌های کریپتو اطلاعات خود را ارتقاء دهید.
  6. فقط به مقداری سرمایه ‌گذاری کنید که تحمل از دست دادن دارید. اگر مدام نرانهستید که در صورت ضرر چه خواهد شد، یعنی بیش از تحمل خود بودجه صرف کرده‌اید و پرتفولیوی امنی ندارید. پس تجدید نظر کنید.

ردیابی سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال

ردیابی سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال

ردیاب های پورتفولیو برنامه‌ها یا سرویس‌هایی هستند، که به شما امکان می‌دهند حرکات دارایی‌های خود را ردیابی کنید. می‌توانید ببینید که آیا تخصیص فعلی شما با اهدافی که در بلندمدت دارید مطابقت دارد یا خیر و کمک آن پیشرفت خود را دنبال کنید. در ادامه چند نمونه ردیاب معرفی خواهیم کرد:

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ارزهای دیجیتال آینده دار برای سرمایه گذاری و ترید

کوین مارکت کپ (CoinMarketCap)

کوین مارکت کپ یک ردیاب قیمت پرطرفدار است که ویژگی‌های مختلفی برای ساخت و مدیریت سبد سرمایه‌گذاری ارز دیجیتال ارائه می‌دهد. نسخه وب این ردیاب به صورت رایگان در دستگاه‌های دسکتاپ و موبایل در دسترس است.

برای استفاده از آناین ابزار باید دارایی‌های خود را به صورت دستی اضافه کنید، زیرا به کیف پول یا حساب صرافی شما متصل نمی‌شود. همچنین گزینه‌ای برای اضافه کردن قیمتی که در آن یک دارایی را خریده‌ یا فروخته‌اید،وجود دارد. با استفاده از این گزینه متوجه خواهید شد از زمان تعیین موقعیت جدید، چه مقدار سود یا ضرر کرده‌اید.

کوین گکو (CoinGecko)

کوین گکو عمدتاً به دلیل ردیابی قیمت ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود، اما یک گزینه پرتفولیو نیز دارد. استفاده از آن رایگان است و در مرورگر یا دستگاه تلفن همراه نیز قابل استفاده است. اگر از قبل کاربر معمولی کوین گکو هستید، ردیاب آن نیز ارزش امتحان کردن را دارد.

دلتا

دلتا یک برنامه تلفن همراه است، که به شما امکان می‌دهد سبد و سرمایه‌گذاری‌های سنتی خود را به طور همزمان مشاهده کنید. به کمک آن می‌توانید با 20 صرافی و کیف پول مختلف از جمله بایننس ارتباط برقرار کنید. هر دو نسخه رایگان و پولی آن وجود دارد، اما هیچکدام امکان ترید درون برنامه ندارند.

سخن پایانی

اگر بخواهید قدمی به سمت حرفه‌ای شدن در بازار ارزهای دیجیتال داریدف باید دست از فقط هودلر بودن بکشید و وارد میدان عمل شوید. برای این کار لازم است اطلاعات کافی داشته باشید تا بتوانید سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال متنوعی بسازید که وزن مناسبی را به هر دارایی تخصیص داده باشد. اگرچه سبد متمرکز می‌تواند برای بعضی از افراد مناسب باشد، اما توصیه متخصصان همیشه تنوع و وزن مناسب است.

اگر تجربه ترید دارید، نظر خود را با ما به اشتراک بگذارید. کدام یک از توصیه‌هایی که در این مقاله عنوان کردیم، کارآمدتر هستند؟

سؤالات متداول

سبد سرمایه گذاری ارز دیجیتال چیست؟

سبد سرمایه‌گذاری یا پرتفولیوی ارز دیجیتال، به مجموعه دارایی‌هایی گفته می‌شود که یک تریدر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کند. در دنیای کریپتو دارایی‌های متنوعی وجود دارد، که تریدرها باید براساس تحقیقات خود از هر دارایی درصد مناسبی را در سبد خود جای دهند.

متنوع بودن پرتفولیو چه کمکی به تریدر می کند؟

ایجاد تنوع در سبد سرمایه گذاری سود و ضرر را متعادل می‌کند و اجازه می‌دهد تریدر با تخصیص صحیح دارایی‌ها به سودهای منظمی برسد که مانند درآمد مستمر هستند.

آیا پس از رعایت نکات لازم باز هم وقوع ضرر ممکن است؟

بدون شک بله. به یاد داشته باشید که بازار کریپتو بسیار پرنوسان است و با کوچکترین رویدادی مثل یک توییت ساده، دگرگون می‌شود، بنابراین همیشه امکان ضرر وجود دارد، حتی اگر پرتفولیوی شما از نظر تنوع با کل بازار مطابق باشد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.