داموندمگ

انواع تتر و کارمزدهای آن + چقدر طول می‌کشد تتر منتقل شود

DAMOND
انواع تتر کدامند

ارز دیجیتال تتر از استیبل کوین‌هایی است که برای غلبه بر نوسانات بازار راه‌اندازی شده‌اند. این ارز دیجیتال بسته به شبکه‌ای که در آن فعالیت می‌کند چند نوع مختلف دارد که هر یک ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد.

در این مقاله از داموندمگ، می‌خواهیم در مورد انواع تتر، کارمزدهای آن‌ها و این که برای انتقال آن‌ها از چه روشی استفاده می‌شود صحبت کنیم.

تتر چیست؟

تتر چیست

تتر یک استیبل کوین است. استیبل کوین به ارزهای دیجیتالی گفته می‌شود که توسط یک ارز فیات پشتیبانی می‌شوند. درواقع به ارزهای دیجیتال با پشتوانه استیبل کوین گفته می‌شود. این ارزها زمانی به وجود آمدند، که نوسان زیاد ارزهای دیجیتال، امکان حفظ سرمایه کاربران را کم کرده بود.

علاوه بر تتر که با نماد USDT نشان داده می‌شود و توسط دار امریکا پشتیبانی می‌شود، استیبل کوین‌های دیگری مانند ترو یو‌اس‌دی با نماد  TUSD، یواس‌دی کوین با نماد USDC، بایننس یو‌اس‌دی با نماد BUSD و غیره هم وجود دارند. این ارزهای دیجیتال توسط یک سازمان اداره می‌شوند، بنابراین متمرکز هستند. ارز دیجیتال تتر که بحث امروز ما است، توسط نهادی به نام بنیاد تتر، تحت نظارت صرافی بیتفینکس، اداره می‌شود و پشتوانه این کوین را تأمین کرده و حجم عرضه آن را کنترل می‌کند.

می‌دانیم که یکی از دلایل محبوبیت ارزهای دیجیتال، غیرمتمرکز بودن آن‌ها است، پس سؤال اینجا است، که چرا تتر توجه‌ها را به خود جلب کرده است؟ تحمل ریسک برای همه ما دشوار است و اگر بدانیم راهی وجود دارد که بتوانیم به کمک آن ضرر را تا حد ممکن کم کنیم، بدون شک به سراغ آن خواهیم رفت. همان‌طور که گفتیم، پشتوانه تتر دلار آمریکا است و ما اغلب در صورت نوسان بیش از حد ارزهای دیجیتال خود را نقد می‌کنیم و پس از گذر از نوسان دوباره وارد بازار می‌کنیم. به کمک تتر این کار راحت‌تر شده است، چون بدون خارج کردن سرمایه از بازار می‌توانیم روی ارزی سرمایه‌گذاری کنیم که هر کوین آن معادل یک دلار است و نوسانات بازار کریپتو تأثیری بر قیمت آن ندارند.

این امکان از جنبه دیگری نیز قابل بررسی است، تا پیش از راه‌اندازی استیبل کوین‌ها، معامله ارزهای دیجیتال با یکدیگر بسیار دشوار بود، مگر آنکه جفت ارز مورد معامله در دوره نوسان بودند، با وجود کوین‌هایی مانند تتر این مشکل نیز تا حد زیادی رفع شده است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  نکات ورود به ارز دیجیتال در سال 2022 که باید بدانیم

انواع تتر کدامند؟

بسته به شبکه‌ای که تتر را پشتیبانی می‌کند، 8 نوع تتر مختلف در حال حاضر وجود دارد، که در این قسمت به معرفی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت.

1. اومنی تتر (Omni Tether)

اومنی تتر

اومنی تتر برای اولین بار در سال 2014 معرفی شد. این توکن در ابتدا «Realcoin» نام داشت و تماماً روی شبکه بیت کوین کار می‌کرد. به طور کلی اومنی تتر با نام تتر شناخته می‌شود و بر اساس اعلام بیتفینکس این کوین استاندارد اصلی در بازار تتر است. اگرچه پشتوانه اومنی تتر فقط دلار ایالات متحده است، قرار بر این بود که ارزهای دیگر مانند یورو و ین نیز به عنوان پشتوانه پذیرفته شوند، که این اتفاق نیفتاد. نماد این کوین USDT و بخش زیادی از ارزهای موجود آن به شبکه اتریوم منتقل شده است.

 • برای آنکه بتوانیم تشخیص دهیم، اومنی تتر، یا همان تتر استاندارد کدام است، باید به آدرس کوین توجه کنیم، که مشابه آدرس بیت کوین با یکی از سه مورد 1، 3 یا bc1 آغاز می‌شود، برای مثال چنین شکلی دارد: 1EKrH8VvrXEz5jEUbHBGeQdvwhBY73UaNe
 • برای آنکه بتوانیم تتر استاندارد خود را ذخیره کنیم، باید کیف پول مناسب آن را بیابیم. استورم گین، اومنی ولت و کیف پول کاغذی تتر، سه موردی هستند که معمولاً از آن‌ها استفاده می‌شود.

2. تتر ERC20

در معرفی اومنی تتر گفتیم، که حجم زیادی از آن به شبکه اتریوم منتقل شده است. تتر ERC20 همان ارزهای دیجیتالی هستند که اصطلاحاً مهاجرت کرده‌اند. از آنجایی که اتریوم شبکه‌ای محبوب و فعال است و از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند، مهاجرت تتر به آن قدمی در راستای پیشرفت بود. این شبکه آنقدر محبوب شد که تا پایان 2019، درصد زیادی از اومنی تترها به اتریوم منتقل شدند، که یعنی بیشتر تریدرها نسخه جدید و برتر این دارایی را ترجیح می‌دهند.

بخشی از دلیل موفقیت بزرگ تترERC20 ، این واقعیت است که بلاک چین اتریوم بلاک‌ها را تأیید می‌کند و بنابراین تراکنش‌ها را بسیار سریع‌تر از بیت کوین انجام می‌دهد. میانگین زمان تأیید هر تراکنش بین 10 تا 15 ثانیه است.

 • برای تشخیص اینکه یک تتر از نوع ERC20 است یا خیر، می‌توانیم به آدرس آن توجه کنیم. هر آدرس در شبکه اتریوم، با 0x آغاز می‌شود، بنابراین یک تتر آدرسی مشابه 0x643B079a9706d62F56CC1c9904F0E7ffE3111236 خواهد داشت.
 • برای خرید تتر ERC20، می‌توانید از صرافی‌های بیت ترکس و بایننس استفاده کنید. درواقع می‌توانید از هر صرافی که از توکن‌های ERC20 پشتیبانی می‌کند استفاده کنید.
 • برای ذخیره‌سازی این نوع تتر هم جای نگرانی وجود ندارد، کیف پول‌های زیادی هستند که از توکن‌های ERC20 می‌کنند. برترین کیف پول‌هایی که برای تتر اتریوم در نظر گرفته شده‌‍اند، عبارتند از: مای اتر ولت، لجر نانو ایکس و لجر نانو اس.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  فن توکن یا توکن هوادارای چیست؟

3. تتر TRC20

در مارس 2019، شراکتی اعلام شد که منجر به انتقال تتر به بلاک چین ترون می‌شد و ادعا می‌کرد که این سریع‌ترین شکل تتر تا کنون خواهد بود و هیچ هزینه انتقالی ندارد. به لطف همکاری جاستین سان، خالق ترون با پولونیکس، این شکل از تتر به سرعت در صرافی ادغام می‌شود. با وجود این، نسخه TRC20 تتر تا به امروز یکی از نسخه‌های کوچک‌تر و کمتر مورد استفاده باقی مانده است و اخیراً به نظر می‌رسد که برخی از تترهایی که در ابتدا به ترون منتقل شده بودند، از آن زمان به شبکه اتریوم بازگردانده شده‌اند.

 • برای تشخیص اینکه آیا یک تتر از نوع TRC20 هست یا خیر، باید در ابتدای آدرس آن به دنبال حرف T باشیم. برای مثال TAVXrv4yVyzMq6VqTYgmd8e1zazJ2r2Pkp یک آدرس از شبکه ترون است.
 • برای انجام معاملات و خرید تتر شبکه ترون، می‌توانید از صرافی‌های بیتفینکس، پولونیکس و کوکوین استفاده کنید.
 • کیف پول‌های مختلفی وجود دارند که از شبکه ترون پشتیبانی می‌کنند، در این بین ترون ولت یکی از بهترین گزینه‌ها برای ذخیره تتر TRC20 است.

انواع تتر در یک نگاه

انواع تتر در یک نگاه

همان‌طور که پیش‌تر هم گفتیم، 8 نوع تتر وجود دارد، که عبارتند از:

 • تتر اومنی، مبتنی بر بیت کوین
 • تتر ERC20 مبتنی بر اتریوم
 • تتر TRC20 مبتنی بر ترون
 • تتر ایاس، مبتنی بر شبکه ایاس
 • تتر SLP، مبتنی بر شبکه بیت کوین کش
 • تتر لیکوئید، مبتنی بر ساید چین لیکوئید نتورک از شبکه بیت کوین
 • تتر الگورند، مبتنی بر شبکه الگورند
 • تتر شبکه OMG، مبتنی بر ساید چین لایه دو از شبکه بیت کوین

در قسمت قبل سه تتر برتر را معرفی کردیم و ویژگی‌های هریک را بررسی کردیم، جدول زیر مقایسه‌ای کلی از این سه تتر برتر است.

نوع تترشبکهکیف پولآدرسصرافیکارمزدسرعتمیزان پشتیبانی از کیف پول و صرافی
اومنیبیت کویناستورم گین، اومنی ولت و کیف پول کاغذی تترشروع با یکی از سه مورد 1، 3 یا bc1بیتفینکس و هر صرافی دیگری که از تتر شبکه بیت کوین پشتیبانی کند.زیادکمکم
ERC20اتریوممای اتر ولت، لجر نانو ایکس و لجر نانو اسبا 0x آغاز می‌شودبیت ترکس و بایننسزیادمتوسطزیاد
TRC20ترونترون ولتشروع با حرف Tبیتفینکس، پولونیکس و کوکوینکمبالامتوسط

 

نحوه انتقال تتر چگونه است؟

به جدول بالا و لیستی که از تترهای مختلف ارائه کردیم، دقت کنید. هرکدام بسته به شبکه‌ای در آن فعالیت می‌کنند، آدرس متفاوتی دارند، بنابراین نمی‌توانیم آن را به هر مقصدی که می‌خواهیم ارسال کنیم. تنها امکان ارسال و دریافت تتر بین آدرس‌های شبکه خودش وجود دارد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  دیفای چیست؟ DiFi در ارزهای دیجیتال به زبان ساده

حال این سؤال وجود دارد که چگونه تتر توانست از یک بلاک چین به دیگری مهاجرت کند؟ اساساً، هر صرافی که می‌خواهد توکن‌های تتر خود را انتقال دهد، می‌تواند این کار را با ارسال اومنی خود به شرکت تتر انجام دهد که از آن مقدار مساوی تتر ERC20  دریافت می‌کند. تتر قدیمی از بین می‌رود و سپس فقط در زنجیره جدید موجود خواهد بود. این فرآیند اساساً برای انواع دیگر USDT که به ترتیب در شبکه‌های TRON و EOS به طور رسمی پشتیبانی می‌شوند، یکسان است.

کارمزدهای انتقال انواع تتر چقدر است؟

کارمزدهای انتقال انواع تتر چقدر است

بسیار گزارش شده است که دارندگان تتر در انتقال آن با مشکل مواجه هستند چراکه نمی‌توانند کارمزد تراکنش‌های خود را بپردازند و با خطاهایی مانند موجودی کافی نیست مواجه می‌شوند. پاسخ به این سؤال هم در نوع شبکه تتر نهفته است. در هر شبکه کارمزد تراکنش‌ها با ارز دیجیتال بومی همان شبکه پرداخت می‌شود، بنابراین در مورد سه تتر برتری که محور صحبت ما هستند، پرداخت کارمزدها با ارزهای زیر خواهد بود.

نوع تترشبکهارز دیجیتال پرداخت کارمزدمقدار کارمزد
اومنیبیت کوینBTCبسته به ترافیک شبکه متغییر است
ERC20اتریومETHبسته به ترافیک شبکه متغییر است
TRC20ترونTRX0.1 ترون

 

آیا انتقال بین شبکه ای تتر ممکن است؟

بله این کار ممکن است. برای انجام چنین انتقالی باید از کمک یک صرافی مانند بایننس استفاده کنید، که قابلیت پشتیبانی از چندین شبکه را داشته باشد. حال کافی است توکن تتر مبدأ را به صرافی بایننس انتقال دهید و سپس در کیف پول این صرافی تتر خود را در هر شبکه‌ای که می‌خواهید برداشت کنید. برای این کار کافی است در قسمتی که شبکه انتقال را مشخص می‌کنید، شبکه مقصد مرود نظر را انتخاب کنید. در نهایت تتری که در کیف پول خود دریافت می‌کنید، از همان شبکه‌ای است که خودتان خواسته‌اید.

سخن پایانی

انواع تتر بر اساس شبکه‌ای که دارند مشخص می‌شود. همان‌طور که دیدید 8 نوع تتر داریم که برترین آن‌ها عبارتند از اومنی، ERC20 و TRC20. ممکن است برخی تصور کنند که کار با اتر و انجام معامله با آن دشوار است، اما کافی است به نوع شبکه و اینکه چه ارز دیجیتالی برای پرداخت کارمزدهای آن قابل قبول است توجه کنیم. چه بخواهید از آن برای تجارت استفاده کنید، یا فقط انواع دیجیتال فیات را نگه دارید، تتر قطعاً گزینه‌های جدیدی را برای تریدرهای ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.