داموندمگ

خنک کردن ماینر: 6 روش استاندارد خنک سازی ماینر

DAMOND
آموزش خنک کردن ماینر

ماینرها دستگاه‌هایی هستند که برای استخراج ارز دیجیتال از آنها استفاده می‌کنیم. این دستگاه‌ها انواع مختلفی دارند اما از هرنوعی که استفاده کنید، به دلیل عملکرد پردازشی بالای این دستگاه‌ها، بسیار داغ و گاهی آزاردهنده می‌شوند. به همین دلیل ممکن است شما هم به دنبال راهی برای خنک کردن ماینر خود باشید.

راه‌های مختلفی برای سرد کردن ماینر و کاهش دمای آن وجود دارد. در این مقاله از داموندمگ آموزش خنک کردن ماینر را بررسی خواهیم کرد و به شما یاد می‌دهیم چگونه دمای ماینر خود را کاهش دهید و به بهترین شکل دمای آن را پایین نگه دارید. علاوه بر روش‌های اصولی خنک کردن ریگ های ماینینگ، برخی روش‌های خلاقانه‌ هم برای پایین نگه داشتن دمای ماینر وجود دارد که اگرچه تایید شده نیستند، توسط افراد مختلف استفاده شده‌ و برخی از آنها جواب گرفته‌اند.

توصیه می‌کنیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا نحوه خنک نگه داشتن ماینر را به طور کامل فرا بگیرید.

دستگاه ماینر ارز دیجیتال چیست؟

دستگاه ماینر چیست

ماینرها یا دستگاه های استخراج، سخت‌افزارهایی هستند که در برای استخراج رمزارز از آنها استفاده می‌کنیم. برای استخراج ارز دیجیتال نیاز به توان پردازشی بالا داریم. ماینرها در حقیقت کامپیوترهایی بسیار قوی هستند که توان پردازشی مورد نیاز برای استخراج را برای ما فراهم می‌کنند.
با توجه به رقابتی بودن صنعت استخراج، برای آنکه بتوانیم استخراج موفقی داشته باشیم، بایستی تعداد دستگاه‌های خود را بالا ببریم و تمام مدت و بدون وقفه آنها را روشن نگه داریم. طبیعیست که در چنین شرایطی، دمای دستگاه ایسیک ماینر به شدت بالا خواهد رفت و اگر آن را کم نکنیم، آسیب خواهند دید و حتی احتمال آتش سوزی نیز وجود خواهد داشت.
همانطور که گفتیم گرمای زیاد در دستگاه های ماینر و افزایش دمای آنها، باعث آسیب ماینر شده و به خراب شدن قطعات و از کار افتادن آن منجر می‌شود. از سوی دیگر، افزایش دما راندمان پردازش اطلاعات دستگاه های ماینر را کاهش داده و در نتیجه، دستگاه شما عملکرد ضعیف‌تری نیز خواهد داشت. به همین خاطر بایستی خنگ نگه داشتن ماینرها جدی گرفته شود و از همان ابتدای کار ترتیبی اتخاذ شود تا دمای دستگاه ماینر در پایین‌ترین حد ممکن باقی بماند.

در ادامه راهنمای خنک کردن ماینر ها برای شما آورده شده است و شما می‌توانید با استفاده از روش‌هایی که توضیح می‌دهیم، ماینر خود را خنک نگه دارید.

آموزش خنک کردن ماینر با 6 روش + بهترین سیستم خنک کننده ماینر

استخراج، فرآیند تایید تراکنش‌ها در شبکه‌های بلاکچینی مبتنی بر اجماع اثبات کار است که به واسطه این کار به صورت توکن بومی شبکه (مانند بیت کوین) پاداش می‌دهند. ماینرها برای استخراج رمزارز بایستی معماهای پیچیده ریاضی را حل کرده و در این کار با دیگر ماینرها رقابت کند که این کار به گرم شدن بسیار سریع قطعات منجر می‌شود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  استخر استیک چیست؟ کسب درآمد از Staking Pool

بهتر است همیشه هنگام کار با ماینر، دما را کنترل کنیم. در غیر اینصورت قطعاتی مانند پردازنده یا GPU شما آسیب دیده و ریگ ماینینگ شما از کار می‌افتد. یک ریگ ماینینگ خوب باید دمای ثابتی در محدوده 60 تا 70 درجه سانتی‌گراد داشته باشد.

از قفسه باز استفاده کنید

ساده‌ترین راه برای خنک کردن ماینر نصب آن روی یک قفسه باز (قفسه شاسی) است. برای این کار می‌توانید یک قفسه باز خریداری کنید. این قفسه‌ها بسیار ارزان هستند و می‌توانند نگه‌دارنده‌ای عالی برای سیستم شما باشند. حتی می‌توانید به راحتی در خانه یک قفسه باز بسازید.

فضای مناسبی برای ماینر خود انتخاب کنید

فضای مناسب خنک کردن ماینر

بهتر است ماینرها را در محیط‌های باز نصب کنید نه اتاق‌های کوچک. سعی کنید مکانی را برای ماینر خود انتخاب کنید که جریان هوای طبیعی داشته باشد. به این ترتیب جریان هوای طبیعی مقداری از گرما را از دستگاه دور می‌کند.

به عنوان یک نکته کلی قرار دادن ماینر در یک مکان باز و خنک و یا استفاده از خنک کننده های متناسب با قدرت دستگاه استخراج، باعث افزایش عمر ایسیک ماینر شما خواهد شد.

از فن ها یا تهویه خوب استفاده کنید

اگر مجبورید ماینر خود را در فضای بسته قرار دهید، باید فضا را به خوبی تهویه کنید. وجود پنجره‌های بزرگ که گرما را بیرون ببرند و هوای تازه را وارد محیط کنند می‌تواند بسیار مؤثر باشد. همچنین وجود فن ضروری است. در صورت تمایل می‌توانید دو عدد فن با قطر متوسط ​​روی پنجره‌ها قرار دهید. یکی به عنوان دریچه ورودی و دیگری به عنوان دریچه اگزوز یا خروجی کار خواهد کرد.

ماینر را در ارتفاع مناسبی از سطح زمین قرار دهید

از فیزیک دبیرستان به یاد داریم که هوای گرم سبک‌تر از هوای سرد است، بنابراین تمایل به بالا رفتن دارد و هوای سرد به سمت پایین جریان می‌یابد تا خلأ ایجاد شده توسط هوای گرم خروجی را پر کند. بنابراین، می‌توانید با قرار دادن ماینر خود در نزدیکی زمین از این پدیده به نفع خود استفاده کنید و دمای ماینر خود را پایین‌تر بیاورید.

ولتاژ هسته GPU خود را کاهش دهید

دستکاری ولتاژ GPU ماینر ممکن است برای افراد عادی بسیار مشکل باشد و به تنظیمات دقیقی نیاز دارد. استخراج کنندگان مدتی است که این ترفند را انجام می‌دهند. جالب است بدانید معمولا تنها با کاهش ولتاژ GPU ماینر یا به اصطلاح آندرکلاک GPU می‌توانید دما را حداقل تا 10% کاهش دهید.

برای این کار مطمئن شوید که تنظیمات ولتاژ در ابزاری که استفاده می‌کنید باز است. ابتدا سعی کنید مقدار ولتاژ را 5 میلی ولت کمتر از ولتاژ اصلی قرار دهید. اگر سیستم شما همچنان خوب کار کرد و هنگام تست استرس مشکلی نداشت، می‌توانید ولتاژ را کمی بیشتر کاهش دهید.

روند کاهش ولتاژ را تا زمانی ادامه دهید که دستگاه شما به آستانه ناپایداری می‌رسد (در حقیقت، پیش از ناپایدار کار کردن دستگاه کاهش ولتاژ را متوقف کنید). با کاهش ولتاژ ماینر بلافاصله خواهید دید که هسته GPU شما بسیار خنک‌تر از قبل کار می‌کند. هرگز ولتاژ را بیش از حد بالا نبرید، این کار باعث از کارافتادن GPU خواهد شد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ریگ ماینینگ چیست؟ + بهترین قطعات ریگ ماینینگ

از خنک کننده مایع استفاده کنید

خنک کننده مایع

اگر می‌خواهید یک قدم جلوتر بروید، می‌توانید چند محفظه خنک‌کننده غوطه‌وری تهیه کنید. این محفظه‌ها به شما این امکان را می‌دهند که ماینرهای خود را در یک مایع مخصوص غوطه‌ور کنید. این مایع ویژه دارای نقطه جوش کمتری است. بنابراین وقتی ماینر شما گرم می‌شود، گرما توسط مایع خنک کننده جذب می‌شود. سپس، مایع شروع به جوشیدن می‌کند و گرما به شکل بخار خارج می‌شود.

با استفاده از خنک کننده های مایع، دستگاه شما به واسطه کاهش دما، عملکرد بهتری خواهد داشت و هش ریت (قدرت استخراج) بالاتری برای شما به ارمغان خواهد آورد.

روش های اشتباه خنک کردن ماینر؛ مهندسان پاسخ می‌دهند

روش‌های مختلفی برای خنک کردن ماینر توسط افراد مختلف ارائه شده است، در ادامه برخی را معرفی کرده و پاسخ مهندسین به آن را بررسی می‌کنیم.

روش 1: تهویه 24 ساعته

ماینر را در اتاقی با تهویه مطبوع با حالت خنک کننده 24 ساعته قرار دهید.

پاسخ مهندسان: برخی از افراد، عملیات استخراج در مقیاس کوچک را در فارم‌های ماینینگ غیرحرفه‌ای مانند خانه، گاراژ و انبار انتخاب انجام می‌دهند. اگر تنها چند ماینر وجود داشته باشد، تهویه مطبوع می‌تواند اثر خنک کننده رضایت بخشی را به ارمغان بیاورد. با این حال، اگر ماینرهای زیادی وجود داشته باشند، اثر خنک کننده تهویه مطبوع چندان رضایت بخش نخواهد بود. ثانیاً، حتی یک کولر گازی معمولی خانگی حدود 1.3 کیلووات در ساعت انرژی مصرف می‌کند، یعنی حدود 31.2 کیلووات ساعت در روز، در حالی که ماینری مثل Antminer S9 فقط حدود 35 کیلووات ساعت در روز مصرف می‌کند. بنابراین، از نظر هزینه غیراقتصادی است.

روش 2: فضای کاملاً باز

تمام پنجره‌ها و درها و حتی سقف را در صورت امکان باز کنید.

پاسخ مهندسان: اگرچه این ایده‌ای درست برای ایجاد تهویه است، باید به مسئله گرد و غبار باید توجه زیادی داشته باشید. اگر ماینرها در محیط باز باشند، زمانی که فن‌های خنک کننده باد را به داخل شاسی می‌زنند، مقداری گرد و غبار و حشرات به احتمال زیاد به داخل آن نفوذ می‌کنند و به اجزای دقیق مانند هشبورد آسیب می‌رسانند و بر عملکرد ماینر تأثیر می‌گذارند. اگر گرد و غبار به موقع پاک نشده باشد، دما همچنان بالا می‌رود و در نهایت به ماینرها آسیب می‌رساند.

فن با سرعت های متفاوت

روش 3: فن با سرعت های متفاوت

دو فن با سرعت بالاتر برای خنک کردن ماینر خود نصب کنید.

پاسخ مهندسان: از نظر تئوری می‌توان فن‌های پرسرعت را جایگزین فن‌های کم سرعت کرد، اما چرا ماینرها از فن‌های خنک کننده در مدل‌ها و سرعت‌های مختلف استفاده می‌کنند؟ به این دلیل که پیکربندی آن‌ها بارها توسط مهندسان آزمایش شده است و هر جزء برای دستیابی به بهترین عملکرد کلی در نظر گرفته می‌شود. اگر فن‌های اصلی به صورت خودسرانه با فن‌های پرسرعت جایگزین کنید، به این معنی است که مصرف برق و صدای بیشتر تولید خواهد شد و عملکرد کلی ماینر نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

روش 4: گذاشتن ماینر در یخچال

پاسخ مهندسان: استفاده از یخچال برای خنک کردن ماینر غیر اصولی است و می‌تواند یه یخچال شما آسیب برساند. معمولا یخچال‌ها تحمل حرارت ناشی از ماینرها را ندارند. بنابراین، گذاشتن ماینر در یخچال به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  مزایا و معایب الگوریتم اجماع اثبات کار و اثبات سهام

آموزش خنک کردن ماینر به روش هایی خلاقانه

این روش‌ها توسط کاربران مختلف ارائه شده است، که اگرچه تأیید شده نیستند، اما به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

خلاقیت 1: حفر چاه تهویه

مبلغی را برای حفر هشت حلقه چاه 100 متری با میله‌های تبادل حرارت در داخل آن خرج کنید تا هوای خنک به داخل اتاقک بسته دمیده شود. این روش برای پشتیبانی از 300 ماینر برای کار در دمای پایین در تمام طول سال کافی است. بزرگترین مزیت این کار، سرمایه‌گذاری یک‌باره است، فقط هزینه برق فن‌ها باید بدون سایر هزینه‌های نگهداری پرداخت شود. علاوه بر این، تقریباً هیچ گرد و غباری وجود ندارد. حتی اگر دمای بیرون نزدیک به 40 درجه سانتی‌گراد باشد، دمای داخل همچنان می‌تواند در حدود 28 درجه سانتی‌گراد حفظ شود.

خلاقیت 2: خنک کننده ماینر با آب

خنک کردن هوای ورودی با پرده آب و نصب فن فشار منفی در خروجی هوا برای تحقق عایق حرارتی، به طوری که دمای ماینر از 70 درجه تجاوز نکند.

خلاقیت 3: جریان هوا

برخی از افراد با تجربه معمولاً از استفاده از پرده آب خودداری می‌کنند و ترجیحاً از باد طبیعی برای خنک کردن ماینر استفاده می‌کنند.

  • عایق حرارتی بدون شک ضروری است.
  • جهت باد را بررسی کنید تا باد سرد از جهت ورودی هوا وارد ماینر شود.
  • با توجه به آیرودینامیک، بهتر است ورودی هوا به صورت یک دهانه به شکل زنگوله طراحی شود تا در هنگام ورود هوا، مقدار خاصی فشرده سازی هوا ایجاد شود.
  • نصب فن فشار منفی در خروجی هوا ضروری است.

خلاقیت 4: قطعات یخ

از قطعات یخ در داخل فارم ماینینگ خود استفاده کنید. اگرچه یخ به سرعت آب می‌شود، اما می‌تواند برای مدت کوتاهی به کاهش دما کمک کند.

خلاقیت 5: یخ و جریان هوا

بطری آب یخ زده را از یخچال خارج کرده و در فاصله 10 سانتی‌متری ماینرها قرار دهید. سپس از فن برقی معمولی برای دمیدن هوای سرد به ورودی برای دفع گرما استفاده کنید. فقط باید بشقابی زیر بطری بگذارید تا شبنم‌های روی بطری در آن جمع شود.

سخن پایانی

در این مقاله از داموندمگ سعی بر این بود تا به طور کامل به سوالات «چگونه دمای ماینر را کاهش دهیم» و «چگونه ماینر را خنک کنیم» پاسخ بدهیم. همانطور که گفتیم، یکی از اصول نگهداری ماینر های ارز دیجیتال، پایین نگه داشتن دمای آنهاست. دمای بالا به دستگاه ماینر آسیب می‌رساند و به همین خاطر باید تلاش کرد تا حد امکان، آن را پایین آورد.

توجه داشته باشید گاهی اوقات افزایش دما ممکن است ناشی از خرابی دستگاه شما باشد. پس اگر گرمای تولیدی با روش‌هایی که گفتیم کمتر نشد، حتما علت بالا رفتن دمای ماینر خود را بررسی کنید.

اگر شما هم روش دیگری برای خنک کردن ماینر استخراج ارز دیجیتال سراغ دارید در قسمت کامنت‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.