داموندمگ

چطور با کیف پول متامسک چند کیف پول بسازیم؟

DAMOND
چطور با کیف پول متامسک چند کیف پول بسازیم؟

هر شخص ممکن است دلایل متعددی برای استفاده همزمان از چند کیف پول یا (Multiple Wallets) را داشته باشد. معمولا به سرمایه گذاران توصیه می شود مقدار زیادی رمز ارز را در یک کیف پول نگهداری نکنند، دلیل این توصیه افزایش امنیت دارایی‌های دیجیتال کاربران است. علاوه بر آن هر شخصی ممکن است دلایل مختلفی برای استفاده همزمان از چند کیف پول را داشته باشد. به عنوان مثال در بعضی موارد اگر شما سرمایه گذاری DeFi خود را در چند کیف پول مختلف انجام دهید، سرمایه گذاری شما سودآورتر می شود. یا ممکن است بخواهید همزمان مدیریت دارایی‌های دیجیتال اعضای خانواده را نیز به عهده بگیرید. در این صورت کار برای شما سخت‌تر هم می شود، چون احتمالا ترجیح می‌دهید دارایی افراد در کیف پول‌های جداگانه نگهداری شود. یکی از روش‌ها برای داشتن چند کیف پول به صورت همزمان استفاده از ولت متامسک است. در این مقاله از داموند قصد داریم نحوه استفاده از چند کیف پول در متامسک را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

چرا به چند کیف پول نیاز دارید؟

ممکن است برای شما هم سوال شود که در صورتی که می‌توانید با داشتن یک عبارت بازیابی (Secret Recovery Phrase) به تعداد دلخواه حساب ایجاد کنید، چه نیازی به ایجاد چند کیف پول با SRP های مختلف است؟ قبل از اینکه به بررسی نحوه استفاده از چند کیف پول در متامسک بپردازیم بهتر است به این سوال جواب بدهیم که چرا کاربران کریپتو به استفاده همزمان از چند کیف پول نیاز دارند؟ ما چند دلیل اصلی را در ادامه بیان می‌کنیم، اما مطمئنا این لیست کامل نیست و ممکن است بسته به نیاز هر شخص دلایل متعددی برای استفاده از Multiple Wallet وجود داشته باشد. باید بدانید که مزایای بالقوه زیادی در استفاده از چند کیف پول مختلف با SRP های متفاوت وجود دارد.

امکان مدیریت بهتر دارایی ها

بسیاری از فعالان در بازار رمز ارزها معمولا تمایل دارند یک حساب بلندمدت و یک حساب کوتاه مدت ایجاد کنند، برای اینکه در مدیریت این دو سبد دارایی به مشکل برخورد نکنند معمولا ترجیح می‌دهند از کیف پول‌های جداگانه استفاده کنند.

در مورد بحث استیکینگ، ییلدفارمینگ و سرمایه گذاری‌های بلندمدت این‌چنینی نیز معمولا افراد کیف پول‌های جداگانه‌ای انتخاب می‌کنند یا متناسب با نوع ارز دیجیتالی که قصد استیک یا فارمینگ آن را دارند ناچار به نصب کیف پول مخصوص می‌شوند.

به عنوان مثال شما ممکن است برای یک طرح استیکینگ خاص مجبور باشید رمز ارز خاصی مانند EGOLD را در کیف پول Maiar استیک کنید، بنابراین مجبور به نصب این کیف پول خواهید شد. یا همان‌طور که پیش از این اشاره شد برخی از سرمایه گذاری‌های دیفای در صورت تقسیم پول در کیف پول‌های مختلف و در پروژه های متفاوت می‌تواند سودآوری بیشتری برای شما به همراه داشته باشد.

امنیت

امنیت در کیف پول ارز دیجیتال

یکی دیگر از دلایل اهمیت نیاز به SRP های مختلف این است که اگر یکی از عبارت‌های بازیابی شما به خطر بیفتد، تمام حساب های ایجاد شده با استفاده از آن عبارت بازیابی به خطر می‌افتد. بسیاری از کاربرانی که علاقه‌مند به بررسی برنامه‌ها و پلتفرم‌های جدید و احتمالا پرخطر هستند ترجیح می‌دهند دارایی‌های خود را در یک کیف پول دیگر با عبارت بازیابی جداگانه نگهداری کنند. بنابراین افزایش امنیت دارایی ها می‌تواند یکی از دلایل اهمیت مدیریت چند کیف پول باشد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  والت کانکت چیست؟ ۱۵ کیف پول سازگار با WalletConnect

امکان ایجاد هویت های ناشناس بیشتر

دلیل دیگر استفاده از چند کیف پول یا چند عبارت بازیابی مختلف این است که شما می‌توانید همزمان چند هویت عمومی و هویت های ناشناس بیشتر ایجاد کنید. بنابراین اگر تمایل داشته باشید پلتفرم‌ها را بدون ارتباط عمومی و از طریق هویت عمومی خود امتحان کنید، یک راه ساده این است که یک عبارت بازیابی جدید ایجاد کنید.

امور تجاری

یکی دیگر از دلایل استفاده از SRP های مختلف ویژه کارآفرینان و تاجران است. معمولا این افراد تمایل دارند کیف پول شخصی خود را از کیف پول تجاری خود جدا کنند. کارآفرینان و صاحبان کسب و کار معمولا برای گزارش دارایی‌های کریپتویی خود به آژانس‌های مالیاتی، نیاز دارند که SRP های جداگانه‌ای برای هر نهاد مشمول مالیات در نظر بگیرند.

چرا از متامسک برای مدیریت چند کیف پول به صورت همزمان استفاده کنیم؟

غیرحضانتی بودن متامسک

غیرحضانتی بودن یک اصطلاح رایج در بین جامعه کریپتو است و به این معناست که مدیریت و کنترل دارایی شما کاملا در اختیار خود شماست. در کیف پول‌های حضانتی مانند بایننس یا Crypto.com مدیریت دارایی شما توسط این شرکت‌ها مدیریت می شود. بنابراین یکی از دلایل استفاده از کیف پول متامسک برای مدیریت همزمان کیف پول‌ها، غیرحضانتی بودن آن است.

سهولت در استفاده

متامسک برای استفاده بسیار آسان است، مخصوصا کاربرانی که تمایل دارند به صورت روزانه از یک ولت استفاده کنند و با قراردادهای DeFi در تعامل باشند، متامسک یک انتخاب درست است.

پشتیبانی از انواع بلاک چین ها

پشتیبانی از انواع بلاک چین ها در متامسک

کیف پول Metamask معمولا از تمام زنجیره های بلاک چین و توکن های رایج پشتیبانی می کند. مخصوصا برای افرادی که از زنجیره هوشمند بایننس استفاده می‌کنند، متامسک انتخاب مناسبی است. همچنین امکان راه اندازی چند کیف پول را به طور همزمان به شما می‌دهد که موضوع اصلی این مقاله است.

نحوه نگهداری از عبارت بازیابی در متامسک

قبل از اینکه به نحوه ایجاد چند کیف پول مختلف در متامسک بپردازیم بهتر است اطلاعاتی درباره نحوه درست نگهداری از عبارت بازیابی داشته باشیم که بسیار اهمیت دارد. از دست دادن عبارت‌های بازیابی در دنیای کریپتو مساوی با از دست دادن دارایی‌های شماست. شما هرگز نباید عبارت بازیابی خود را در اختیار کسی قرار دهید. هر کسی که این عبارت را داشته باشد، کنترل کامل و غیرقابل برگشتی بر حساب های ایجاد شده با آن SRP خواهد داشت. بنابراین هرگز آن را با کسی به اشتراک نگذارید. حال سوالی که به وجود می‌آید این است که چطور همزمان که عبارت بازیابی خود را در جای امنی نگهداری می‌کنیم، برای خودمان در دسترس باشد؟ چرا که داشتن این دوازده کلمه نشان دهنده کنترل کامل بر روی حساب های ما  خواهد بود.

در ادامه نکاتی درباره نحوه درست نگهداری از SRP را با شما به اشتراک می گذاریم:

عبارت بازیابی خود را با املای درست در جایی امن یادداشت کنید، برای اطمینان از املای درست چند بار آن را بررسی کنید.

کلمات را به همان ترتیبی که داده شده است یادداشت کنید.

هرگز عبارت بازیابی خود را در فضای ابری مانند ایمیل ذخیره نکنید.

عبارت بازیابی خود را حتی در فایل‌های کامپیوتر خود نگهداری نکنید.

هرگز عبارت بازیابی خود را در اختیار کسی قرار ندهید، حتی پشتیبانان متامسک.

درباره دارایی‌های با مبلغ زیاد خرید یک کیف پول سخت افزاری را در برنامه‌های مالی خود داشته باشید، چرا که امنیت دارایی شما را چند برابر می کند.

اگر نیاز به انجام اقدامات جدیدی در فضای کریپتو مانند استیکینگ و فعالیت‌های DeFi دارید از یک SRP جدید استفاده کنید.

نحوه ایجاد چند کیف پول در متامسک

به طور کلی سه راه برای ایجاد کیف پول‌های مختلف وجود دارد. دو راهکار اول نحوه ایجاد کیف پول‌هایی با عبارت بازیابی مختلف هستند و راهکار سوم نحوه ایجاد چند حساب کاربری مختلف در کیف پول متامسک.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کیف پول اچ دی (HD) چیست؟ یک کیف با چند آدرس

دو راه اصلی برای نگهداری از SRP های مختلف وجود دارد، یکی استفاده از مرورگرهای مختلف یا تنظیم پروفایل‌های مختلف در یک مرورگر.

1- استفاده از مرورگرهای مختلف

این گزینه برای کاربرانی مناسب است که فقط به دو یا سه SRP برای مدیریت دارایی‌های دیجیتال خود نیاز دارند. شما می‌توانید به سادگی کیف پول متامسک را در چندین مرورگر مختلف مانند موزیلا، کروم و غیره نصب کنید و برای هر کدام از کیف پول‌های خود از مرورگرهای مختلف استفاده کنید.  مرورگرهایی که به طور رسمی توسط MetaMask در زمان انتشار این مقاله پشتیبانی می‌شوند عبارت‌اند از Chrome، Firefox، Brave و Edge.

2- استفاده از چند حساب کاربری در یک مرورگر

ساده‌ترین راه برای مدیریت کیف پول‌های متعدد استفاده از چند پروفایل در یک مرورگر است. این روش را به صورت تصویری می‌توانید در زیر ببینید و از آن استفاده کنید.

استفاده از چند حساب کاربری در یک مرورگر

ما در اینجا نحوه ایجاد چند کیف پول با استفاده از چند حساب کاربری مختلف در کروم را آموزش می‌دهیم، استفاده از مرورگرهای دیگر هم معمولا به همین شکل است.

برای ایجاد یک پروفایل جدید در کروم کافی است از گوشه سمت راست بالای کروم روی تصویر نمایه کلیک کنید. (اگر برای اکانت خود تصویری انتخاب کرده‌اید با همان تصویر نشان داده می‌شود و درغیر این صورت با نمایه پیش‌فرض متامسک نشان داده می‌شود.)

روی گزینه Add در انتهای منو کلیک کنید.

چطور با کیف پول متامسک چند کیف پول بسازیم؟

برای ایجاد پروفایل جدید دستورالعمل‌ها را انجام دهید. اگر نمی‌خواهید از ایمیل دیگری استفاده کنید روی گزینه Continue Without an Account کلیک کنید.

بعد از اینکه رنگ دلخواه خود را انتخاب کردید یک نام برای پروفایل خود انتخاب کنید تا زمان استفاده از ولت دسترسی راحت‌تری داشته باشید.

چطور با کیف پول متامسک چند کیف پول بسازیم؟

حالا در پروفایل جدید خود یک پنجره مرورگر باز کنید. ولت متامسک خود را از سایت رسمی متامسک دانلود کنید. اگر از قبل حساب کاربری دارید و می‌خواهید آن را اضافه کنید کافی است از گزینه بازیابی استفاده کنید. اگر قصد دارید یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید روی گزینه Create کلیک کنید. پس از انجام دستورالعمل‌های لازم می‌توانید همزمان چند کیف پول مختلف از متامسک را روی یک مرورگر و در پروفایل‌های مختلف داشته باشید و به راحتی مدیریت کنید.

3- نحوه ایجاد چند حساب مختلف در متامسک

روشی که پیش از این توضیح داده شد برای زمانی است که شما می‌خواهید برای حفظ امنیت بیشتر، چند حساب کاربری مجزا و با عبارت‌های بازیابی مختلف ایجاد کنید. روش گفته شده از امنیت بیشتری برخوردار است. در ادامه قصد داریم نحوه ایجاد چند حساب کاربری در کیف پول متامسک را بررسی کنیم.

اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که در متامسک هر ولت جدیدی که می‌خواهید ایجاد کنید به عنوان یک Account جدید ثبت می شود. هر اکانت به عنوان یک کیف پول مجزا عمل می کند و مهم‌تر از همه آدرس جداگانه‌ای دارد.

هنگامی‌که برای اولین بار MetaMask را نصب می‌کنید، به طور خودکار یک حساب به نام Account 1  ایجاد می کند. همان‌طور که توضیح خواهیم داد می‌توانید در صورت تمایل نام اکانت را به نام دلخواه خود تغییر دهید.

اگر روی دایره طرح دار در بالا سمت راست کلیک کنید، حساب های مختلف شما را نشان می‌دهد و می‌توانید بین حساب های مختلف خود جابجا شوید.

در ادامه مانند شکل زیر گزینه Create Account را مشاهده می‌کنید. اگر روی آن کلیک کنید، صفحه‌ای باز می شود که از شما می‌خواهد یک نام برای حساب جدید خود وارد کنید. به خاطر داشته باشید که اگر حساب جدیدی ایجاد کنید نمی‌توانید آن را حذف کنید، بنابراین اگر از ایجاد حساب جدید مطمئن هستید، روی گزینه Create کلیک کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  نامی والت چیست؟ آموزش کیف پول Nami Wallet

در ادامه می‌بینید که یک حساب جدید در متامسک برای شما ایجاد شده که دارای آدرس منحصربه‌فرد است. می‌توانید از این حساب برای ارسال، دریافت و جا به جایی دارایی‌های دیجیتال خود یا برای تعامل با پلتفرم‌های DeFi استفاده کنید.

این حساب کاملا از سایر حساب های کاربری شما جداست و به عنوان یک کیف پول مجزا عمل می کند.

اگر بخواهید با استفاده از یک برنامه دیگر آدرس را اسکن کنید، نمای کاملی از آدرس حساب و کد QR را می‌توانید دریافت کنید. برای تغییر نام حساب، روی نماد مداد در کنار نام حساب کلیک کنید و می‌توانید نام جدید را ویرایش و ذخیره کنید.

از اینجا، همچنین می‌توانید تراکنش‌های این حساب/کیف پول را در BSCScan مشاهده کرده و کلید خصوصی را به عنوان پشتیبان صادر کنید. کلید خصوصی فقط برای این حساب است و با عبارت‌های Seed MetaMask شما یکسان نیست.

توکن BNB به عنوان یک توکن کاربردی

نحوه استفاده از حساب جدید در متامسک

برای شروع می‌توانید مقداری BNB به کیف پول خودتان واریز کنید تا بتوانید با استفاده از آن با پلتفرم‌های دیفای تعامل برقرار کنید. برای انجام این کار، می‌توانید مقداری BNB از صرافی خود خرید کنید و به اینجا انتقال دهید.

روی نماد send کلیک کنید و گزینه “Transfer between my accounts” را مشاهده می‌کنید که فهرستی از نام های دیگر حساب های شما را نشان می‌دهد. اکانتی را که می‌خواهید برای آن ارسال کنید انتخاب کنید و مبلغ را وارد کنید. همه این اسکرین شات ها از نسخه دسکتاپ هستند، اما روند برای موبایل دقیقاً یکسان است. به این ترتیب اکنون می‌توانید از این حساب به عنوان یک کیف پول جداگانه استفاده کنید، درست مثل اینکه یک نمونه کاملا مجزا از MetaMask روی رایانه خود نصب کرده باشید. برای جابه‌جایی بین حساب‌ها، همان‌طور که در ابتدا انجام دادیم، فقط روی دایره طرح‌دار کلیک کنید و حسابی را که می‌خواهید استفاده کنید انتخاب کنید.

سخن پایانی

در این مقاله از داموندمگ سعی کردیم اهمیت داشتن چند کیف پول مختلف و همینطور نحوه ایجاد چند ولت در متامسک را به سه شیوه مختلف به شما آموزش دهیم. کاربران ممکن است دلایل مختلفی برای ایجاد چند کیف پول مختلف داشته باشند. برخی از افراد تمایل دارند حساب های بلندمدت خود را در ولت مجزایی نگهداری کنند و دارایی‌های کوتاه مدت خود را که روزانه بررسی می‌کنند در حساب دیگری قرار دهند. شما می‌توانید با استفاده از مرورگرهای مختلف، یا با استفاده از چند حساب کاربری در یک مرورگر یا با استفاده از ایجاد چند اکانت مختلف در یک کیف پول متامسک، همزمان چند کیف پول مختلف در ولت متامسک خود داشته باشید و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

سوال های متداول

1- آیا می‌توان به طور همزمان چند کیف پول در یک پلتفرم داشت؟

بله روش‌های مختلفی برای انجام این کار وجود دارد: استفاده از مرورگرهای مختلف، استفاده از چند حساب کاربری در یک مرورگر و استفاده از اکانت های مختلف در یک کیف پول

2- آیا می‌توان در متامسک چند کیف پول مختلف ایجاد کرد؟

بله به سه روش مختلف که در این مقاله توضیح داده شد می‌توان در کیف پول متامسک حساب های مجزا ایجاد کرد.

3- چه کیف پولی برای ایجاد چند کیف پول مناسب است؟

کیف پول‌های مختلفی را می‌توان برای این منظور استفاده کرد، ما در این مقاله ولت متامسک را پیشنهاد کردیم، چرا که یک کیف پول غیرحضانتی، با امنیت قابل قبول و استفاده آسان است.

4- چرا به چند کیف پول مختلف در ارز دیجیتال نیاز داریم؟

هر فرد متناسب با نیازهای خود و برای مدیریت فعالیت مالی خود در کریپتو ممکن است به حساب های متعددی نیاز داشته باشد.

 

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.