داموندمگ

چگونه به متادیتا NFT ها دسترسی پیدا کنیم؟

DAMOND
چگونه به متادیتا NFT ها دسترسی پیدا کنیم؟ آموزش دسترسی به  metadata

شاید شما هم درباره اهمیت دارایی‌های دیجیتال و متادیتا NFT شینده باشید. جایی که متادیتا در آن ذخیره می‌شود، چیزی است که تعیین می‌کند NFT شما چقدر دوام خواهد آورد، آیا امنیت آن تامین می‌شود یا خیر؟ در واقع توکن های غیر قابل تعویض نمایش دیجیتال قابل شناسایی و غیر مثلی از اشیا فیزیکی یا دیجیتالی هستند که روی بلاک چین ذخیره می‌شوند. هش داده‌ها ابتدا در سال 2012 یا 2013 به بلاک چین بیت کوین اضافه شد تا وجود یا مشروعیت داده‌ها را در یک لحظه خاص نشان دهد. این توسعه در شبکه بلاک چین باعث ایجاد توکن های منحصر به فرد شد که با افزودن متادیتا به تراکنش‌های بیت کوین قابل شناسایی هستند. اگر شما هم علاقه‌مندید درباره امنیت NFT های خود بیشتر بدانید و نحوه دسترسی به MetaData در شبکه‌های مختلف را بدانید، این مقاله از داموندمگ برای شما نوشته شده است. با ما همراه باشید.

متادیتا NFT چیست؟

اطلاعاتی مانند نام توکن غیر مثلی، توضیحات و هر جزئیات دیگری که از نظر سازنده اهمیت دارد، همگی در MetaData ثبت می‌شود. اگر بخواهیم تعریف ساده‌ای درباره متادیتا یا ابرداده داشته باشیم، داده‌هایی هستند که اطلاعاتی درباره سایر داده‌ها ارائه می‌دهند. علاوه بر این، تصاویر و سایر دارایی‌های دیجیتال «اصلی» که به یک NFT ارزش می‌دهند، اغلب به متادیتا NFT  مرتبط می‌شوند. سوال مهمی که افراد در مورد متادیتا توکن غیر مثلی وجود دارد این است که، مکان دقیق NFT هایی که خارج از زنجیره ذخیره می‌شوند، کجاست؟ سوال دیگر این است که چه کسی بر ذخیره آنلاین متادیتا NFT نظارت دارد؟

بنابراین، MetaData باید در قالبی باشند که بازارها بتوانند آن را درک کنند، زیرا بازارهای توکن غیر مثلی از متادیتا برای نمایش توکن های غیرقابل تعویض به خریداران و فروشندگان استفاده می‌کنند. در نتیجه، شما باید یک استاندارد ابرداده موجود را بپذیرید و در صورت لزوم، آن را برای رفع نیازهای خاص خود تقویت کنید تا NFT های خود را تا حد امکان با اکوسیستم بازارها، کیف پول ها و غیره سازگار کنید. باید بدانید که اولین بار NFT ها در اکوسیستم اتریوم پدید آمدند و پیشنهاد ERC-721 اولین استاندارد رسمی برای NFT ها بود که به طور کلی مورد استقبال قرار گرفت. متادیتا با استفاده از ERC-721s و فرمت استاندارد JSON مشخص می‌شود.  JSON رایج‌ترین فرمت برای متادیتا NFT است و هیچ محدودیتی در ساختار داده ندارد زیرا فرمت سبک وزنی است.

MetaData مربوط به NFT چطور کار می‌کند؟

یکی از اجزای ضروری توکن‌های غیر مثلی که امکان ایجاد توکن غیر مثلی را می‌دهد، متادیتا است. NFT ها می‌توانند به داده‌های خارج از قرارداد هوشمند خود پیوند داده شوند و به شبکه امکان ارجاع اطلاعات به داده‌های خارج زنجیره را بدهند. NFT ها چه بر اساس استانداردهای ERC-721  ایجاد شده باشند یا  ERC-1155، متادیتا آن‌ها در سیستم فایل بین سیاره‌ای (IPFS)، ذخیره می‌شوند. IPFS یک سیستم همتا به همتا برای حفظ فایل‌های چند رسانه ای و نوع خاصی از فایل سیستم است. یک شناسه محتوا (CID) برای هر فایل ذخیره شده در شبکه IPFS  ایجاد می‌شود و بین ارائه دهندگان مختلف ذخیره سازی تقسیم می‌شود.

اما چگونه می‌توانید مطمئن‌ترین ارائه دهندگان ذخیره سازی فایل را حتی با آدرس‌دهی محتوای قدرتمند شناسایی کنید؟ ساختار این سیستم و وسیله ارتباطی برای ارتباط با ارائه دهندگان مختلف ذخیره سازی، توسط پروژه فایل کوین ارائه می‌شود. علاوه بر این، NFT.Storage، که کاملا رایگان است و به ذخیره سازی توکن غیر مثلی اختصاص دارد، توسط IPFS  معرفی شده است. اگر شما هم یک NFT را برای سرمایه گذاری یا افزودن به کلکسیون دیجیتال خود خریداری کرده‌اید می‌توانید داده‌های مربوط به آن را در NFT.Storage آپلود کنید و از امنیت و طول عمر آن مطمئن شوید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  دامنه NFT چیست: آیا NFT Domain ها ایندکس می شوند؟

MetaData مربوط به NFT چطور کار می‌کند؟

متادیتای ذخیره شده در شبکه IPFS به عنوان هش به قرارداد هوشمند برگردانده می‌شود و به پروتکل پین می‌شود. URL حاصل در فضای ذخیره‌سازی یک قرارداد خودکار ثبت می‌شود و به شناسه توکن مربوطه پیوند داده می‌شود. همان URL به یک موجودیت JSON در وب با ساختار و مجموعه‌ای از ویژگی‌های واضح تبدیل می‌شود. همچنین به فیلدهای خاصی (یعنی نام، توضیحات و تصویر) نیاز دارد تا در صورت ادغام با شناخته شده ترین بازارها، از جمله اوپن سی و  Rarible، محتوا را به درستی نشان دهد.

چطور می‌توان به متادیتا NFT دسترسی داشت؟

هنگامی که یک پروژه توکن غیر مثلی مینت شده و برای خرید در دسترس شما قرار می‌گیرد، یک مولد اعداد تصادفی، مجموعه‌ای از ویژگی‌ها را به NFT شما اختصاص می‌دهد. این اطلاعات در MetaData نگهداری می‌شود. متادیتا توکن به طور تغییرناپذیر روی بلاک چین ثبت می‌شود. این رکورد حاوی جزئیاتی در مورد معنای توکن، مالک فعلی و سابقه فعالیت تراکنش است. مشاهده متادیتا یک NFT، تأیید مالکیت آن و ردیابی تاریخچه تراکنش آن، همگی با استفاده از سرویس ردیابی و تأیید NFT امکان پذیر است. شما با استفاده از این سرویس می‌توانید مشاهده کنید که شناسه رمز و آدرس قرارداد با استفاده از پایگاه داده بازار به مالک قانونی محتوا متصل است یا خیر.

اگر سرویس انتخابی توسط سازنده با استاندارد کدنویسی توکن غیر مثلی مطابقت داشته باشد، یکی از ابزارهای تأیید NFT موجود می‌تواند آن توکن را بیابد. یکی از ابزارهای شناخته شده برای مکان یابی و تایید NFT ها کاوشگر بلاک چین اتریوم به نام اتر اسکن است. این پلتفرم به کاربران اجازه می‌دهد تا تاریخچه تراکنش، آدرس کیف پول، متادیتا، قراردادهای هوشمند و سایر داده‌های زنجیره‌ای را بررسی کنند. به طور مشابه، می‌توانید با استفاده از یک کاوشگر بلاک چین مانند BscScan  به تمام متادیتای توکن غیر مثلی مورد نیاز خود در شبکه زنجیره BNB  دسترسی داشته باشید.

چطور می‌توان به متادیتا NFT دسترسی داشت؟

با این حال، برای بازیابی متادیتا یک توکن از طریق قراردادهای هوشمندی که آن را کنترل می‌کنند، باید به قرارداد NFT دسترسی داشته باشید. MetaData باید برای بازرسی و تأیید در بخش «جزئیات» قرارداد قابل دسترسی باشد. اگر توکن غیر مثلی با استاندارد توکن فعلی مطابقت داشته باشد، جزئیات زیر به شما نشان داده خواهد شد:

  • ID توکن NFT
  • آدرس قرارداد هوشمند
  • بستر بلاک چین توکن غیر مثلی مورد نظر
  • شرایط تغییرپذیری MetaData توکن غیر مثلی
  • استاندارد مورد استفاده در توکن

هنگامی که شناسه توکن را دارید، می‌توانید با جستجو در آرشیو بلاک چین و بازار، به دنبال آدرس صاحب توکن بگردید. با این حال، باید بدانید که نمی‌توانید به سایر اعتبارنامه‌های NFT به غیر از آدرس بلاک چین مالک حساب دسترسی داشته باشید، مگر اینکه عمومی شده باشد. علاوه بر این، توجه به این نکته ضروری است که اجزای اصلی یک NFT متمرکز در یک مکان واحد نگهداری می‌شوند که توسعه‌دهنده قادر به تغییر آن نیست.

برعکس، نویسنده همیشه آزاد است که یک توکن غیر مثلی قابل ویرایش را برای ذخیره سازی جایگزین کند. از آنجایی که NFT های فریز شده به عنوان توکن های مشکوک برچسب گذاری شده‌اند، نمی‌توان آن‌ها را فروخت یا انتقال داد. برای مشاهده و دانلود یک توکن غیر مثلی کافی است که URL یا شناسه آن را داشته باشید. پس از جستجوی URL و یافتن تصویر می‌توانید روی آن کلیک راست کرده و روی رایانه خود ذخیره کنید.

آیا می‌توان متادیتا NFT را تغییر داد؟

پاسخ این سوال بستگی به این دارد که سازنده توکن مورد نظر هنگام مینت آن، اجازه به روز رسانی متادیتا را داده است یا خیر؟ برای ایجاد MetaData به درک کاملی از فناوری بلاک چین نیاز دارید. برای شروع باید با تغییر URL متادیتا در کد منبع توکن غیر مثلی شروع کنید. انجام مراحل بعد به تغییرات مورد نظر شما بستگی دارد. تغییر متادیتا NFT یک بازی با تغییر یک اثر هنری با هم تفاوت دارد. اگر با فناوری بلاک چین آشنایی ندارید، می‌توانید از کسی که در این زمینه کار می‌کند، مشاوره بگیرید.

چطور متادیتا NFT را آپدیت کنیم؟

برای آپدیت متادیتا NFT:

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  چگونه یک بلاکچین مناسب برای پروژه NFT انتخاب کنیم؟

مرحله اول: به Etherscan.io بروید.

مرحله دوم: تراکنش NFT خود را پیدا کنید.

مرحله سوم: از منوی کشویی گزینه Contract را انتخاب کنید.

مرحله چهارم: روی Read Contract کلیک کنید.

مرحله پنجم: نشانی URI را پیدا کنید.

مرحله ششم: در کادر مشخص شده، شناسه رمز توکن غیر مثلی خود را تایپ کنید.

این شناسه ویژگی‌های NFT را به صورت رشته‌ای از اعداد و حروف نمایش می‌دهد که می‌توانید آن‌ها را کپی و در مرورگر خود جایگذاری کنید. در ادامه به صفحه‌ای هدایت می‌شوید که در آن می‌توانید متادیتا NFT خود را تغییر دهید.

پس از ورود، باید بدانید که چگونه کدنویسی کنید تا تغییرات مورد نظر خود را در اطلاعات NFT  خود انجام دهید. اگر توکن غیرقابل تعویض شما یک فیلم، گیف یا هر تصویر متحرک دیگری است، باید چند قدم اضافی برای تغییر آن بردارید. تغییر MetaData یک NFT همیشه ایده خوبی نیست زیرا ویژگی‌های منحصر به فرد NFT ها بخشی از جذابیت آن‌ها است. هنگامی که یک ابرداده توکن غیرقابل تعویض  را به روز می‌کنید، ممکن است ویژگی‌های منحصربه فرد بودن آن را از بین ببرید.

چه چیزهایی در متادیتا NFT قابل تغییر نیست؟

چند مورد در NFT وجود دارد که نمی‌توان آن‌ها را تغییر داد. شناسه توکن و آدرس تماس، که در بلاک چین ذخیره می‌شوند، تنها جنبه‌هایی هستند که قابل تغییر نیستند. در حالی که عملکرد NFT را می‌توان تغییر داد، در بسیاری از موارد بهتر است به جای تغییر آن، یک توکن جدید مینت کنید.

چگونه با استفاده از متادیتا NFT خود را در اوپن سی مشاهده کنیم؟

یافتن NFTها در اوپن سی ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که از وب سایت آن‌ها با آدرس  https://opensea.io/   دیدن کنید. URL متادیتا را وارد کنید و روی Browse  کلیک کنید یا به پایین بروید. اگر به صفحه اصلی اوپن سی مراجعه کنید با تعداد زیادی NFT مواجه می‌شوید. برای مشاهده توکن های غیر مثلی خود در اوپن سی نیز می‌توانید به اکانت کاربری خود بروید و پروفایل را انتخاب کنید، سپس به صفحه Collected مراجعه کنید. با این روش شما می‌توانید توکن های غیر مثلی که تا به حال خریده اید را مشاهده کنید. همچنین، با استفاده از Etherscan، می‌توانید تراکنش خود را در بلاک چین تأیید کنید.

شناسایی محل ذخیره سازی MetaData در اتریوم

برای اینکه به متادیتا یک NFT ساخته شده روی اتریوم دسترسی پیدا کنید و بتوانید تمام مشخه های توکن غیر مثلی خود را بخوانید، نیاز است که با نحوه استفاده از EtherScan آشنایی داشته باشید. در ادامه قصد داریم نحوه شناسایی مشخصات و متادیتا مربوط به میمون های کسل را در اتر اسکن به عنوان یک نمونه از توکن غیر مثلی بررسی کنیم.

ابتدا به Etherscan بروید، مانند شکل زیر نوار جستجو را مشاهده خواهید کرد:

شناسایی محل ذخیره سازی MetaData در اتریوم

پس از بازدید از Etherscan، نوار جستجو را مشاهده خواهید کرد:

توسعه‌دهندگان در Etherscan پلتفرم خود را خریداری کرده‌اند، به همین دلیل شما می‌توانید به‌راحتی به جای استفاده از شماره تراکنش یا آدرس قرارداد هوشمند، پروژه‌ها را با نام‌های انسانی رایج‌شان جستجو کنید. به عنوان مثال در اینجا BAYC را جستجو می‌کنیم.

شناسایی محل ذخیره سازی MetaData در اتریوم

تیک آبی موجود در کنار نام این توکن غیر مثلی نشان می‌دهد پروژه تأیید شده و رسمی است. همیشه به این مورد توجه کنید، چرا که تعداد زیادی پروژه‌های اسکم وجود دارد. با کلیک روی BAYC شما می‌توانید وارد صفحه اتر اسکن این توکن شوید و جزئیات خاصی در مورد این پروژه را مشاهده کنید. به عنوان مثال حداکثر تامین کل پروژه، مقدار دارندگان توکن غیرقابل تعویض و تعداد انتقال توکن‌هایی که تا به امروز انجام شده است، از مواردی است که به شما نمایش داده می‌شود، به شکل زیر توجه کنید.

چگونه با استفاده از متادیتا NFT خود را در اوپن سی مشاهده کنیم؟

در صورتی که صفحه مورد نظر را اسکرول کنید متوجه می‌شوید که گزینه‌های بیشتری وجود دارد. ما قصد داریم قراردادهای هوشمند این توکن ها را بررسی کنیم، بنابراین باید روی Contract کلیک کنیم. شما گزینه‌های خواندن یا نوشتن در قرارداد را مشاهده می‌کنید، اما باید بدانید که صرفا خالق قرارداد می‌تواند آن را تغییر دهد و در آن چیزی بنویسد، پس گزینه Read را انتخاب می‌کنیم.

چگونه با استفاده از متادیتا NFT خود را در اوپن سی مشاهده کنیم؟

برای مشاهده MetaData یک توکن خاص بایدtokenURI  آن را بررسی کنیم. پس مانند شکل زیر به گزینه 20 می‌رویم. با توجه به اینکه متادیتا به زبان برنامه نویسی است و زبان آن با 0 و 1 است، باید با این اعداد شروع به جستجو کنیم.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  رریبل چیست؟ آموزش کار با سایت رریبل (Rarible)

چگونه با استفاده از متادیتا NFT خود را در اوپن سی مشاهده کنیم؟

در ادامه عدد “0” را تایپ کرده و query  را می‌زنیم. در ادامه اتر اسکن به دلیل تعامل با قرارداد هوشمند، پاسخی به شکل زیر به ما نمایش می‌دهد:

ipfs://QmeSjSinHpPnmXmspMjwiXyN6zS4E9zccariGR3jxcaWtq/0

این پیوند دقیقا شما را به MetaData توکن می‌برد که شامل تمام اطلاعاتی است که می‌خواهید مشاهده کنید. توجه داشته باشید که بر اساس نحوه شروع پیوند (ipfs://) روی IPFS میزبانی می‌شود. بقیه کاراکترها پس از آن به شناسه تراکنش IPFS اشاره می‌کنند.

نکته بسیار مهم درباره آدرسی که دریافت کرده ایم این است که در حال حاضر یک لینک معمولی داریم و با کلیک روی آن با خطا مواجه می‌شویم. دلیل آن این است که این پیوند فقط با IPFS قابل خواندن هست، به همین خاطر ما باید دسترسی خود را به IPFS با استفاده از دروازه Piñata  ایجاد کنیم. بنابراین ما به سادگی با مراجعه به “https://gateway.pinata.cloud/ipfs/”  می‌توانیم شناسه تراکنش IPFS را دریافت کنیم. در این مثال لینک دریافتی مانند زیر است:

https://gateway.pinata.cloud/ipfs/QmeSjSinHpPnmXmspMjwiXyN6zS4E9zccariGR3jxcaWtq/0

با وارد کردن آن در مرورگر خود به اطلاعات زیر دسترسی پیدا می‌کنیم:

{“image”:”ipfs://QmRRPWG96cmgTn2qSzjwr2qvfNEuhunv6FNeMFGa9bx6mQ”,”attributes”:[{“trait_type”:”Earring”,”value”:”Silver Hoop”},{“trait_type”:”Background”,”value”:”Orange”},{“trait_type”:”Fur”,”value”:”Robot”},{“trait_type”:”Clothes”,”value”:”Striped Tee”},{“trait_type”:”Mouth”,”value”:”Discomfort”},{“trait_type”:”Eyes”,”value”:”X Eyes”}]}

این فرایند به نظر دشوار می‌آید، اما سعی کنید ادامه دهید چرا که نتیجه برای شما بسیار جذاب خواهد بود. برای مشاهده تصویر BAYC با tokenURL صفر (0) کافی است آدرس زیر را در مرورگر خود وارد کنیم.

https://gateway.pinata.cloud/ipfs/QmRRPWG96cmgTn2qSzjwr2qvfNEuhunv6FNeMFGa9bx6mQ

به این ترتیب تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد.

شناسایی محل ذخیره سازی MetaData در اتریوم

توجه داشته باشید اگر پروژه شما در Arweave میزبانی شود، به جای “ipfs://” باید “ar://” را مشاهده کنید. یا اگر پروژه شما در دراپ باکس میزبانی شده باشد، به جای آن عبارت www.dropbox.com/  را مشاهده می‌کنید. می‌توانید این فرآیند را برای هر پروژه NFT  دیگری که می‌خواهید تکرار کنید و به راحتی ببینید که در آن متادیتا میزبانی می‌شود و دارایی خود (تصویر، ویدئو، موسیقی و غیره) را ببینید.

مشاهده متادیتا NFT در Arweave

جالب است بدانید که تیم پروژه میمون های کسل، توکن های خود را برای پایداری و ماندگاری بیشتر روی Arweave نیز مینت کرده‌اند. شما می‌توانید با رفتن به بخش «provenance » وب‌سایت رسمی BAYC و با کلیک روی “List of Arweave URIs” فهرست‌های Arweave را مشاهده کنید. ما یک  “arweaveId” تصادفی NFT را انتخاب کردیم و سعی می‌کنیم به آن دسترسی پیدا کنیم. اطلاعاتی که استفاده کردیم شامل کدهای زیر است:

“initialSequenceIndex”: 0,
“assignedTokenId”: 1147,
“arweaveId”: “ZQY3ditXQtI10IPb-cMYWrBkD-oIGIif_2uHgLS5UYE”

برای دسترسی به یک دروازه Arweave نیاز داریم، بنابراین آدرس ما به شکل زیر خواهد بود:

“www.arweave.net/ZQY3ditXQtI10IPb-cMYWrBkD-oIGIif_2uHgLS5UYE”.

با وارد کردن آدرس در مرورگر، تصویر زیر به شما نمایش داده خواهد شد:

مشاهده متادیتا NFT در Arweave

به همین ترتیب می‌توانید اطلاعات متادیتا پروژه‌ها را در زنجیره‌های دیگر نیز مشاهده کنید.

سخن پایانی

متادیتا اطلاعاتی را در مورد داده‌های مشخصی ذخیره می‌کند که در اینجا متادیتا مربوط به NFT بررسی کردیم. متوجه شدیم که برخی از متادیتاها را می‌توان تغییر داد، نحوه دسترسی به متادیتا با استفاده از زنجیره‌های مختلف را با شما به اشتراک گذاشتیم. به طور کلی متادیتا یکی از شاخصه‌های مهم در NFT هاست که شما می‌توانید قبل از خرید آن را بررسی کنید تا از خرید خود مطمئن‌تر شوید. به خصوص در اتریوم توکن های غیر مثلی که تایید شده‌اند، با استفاده از یک تیک سبز نمایش داده می‌شوند که تا حدی می‌توانند در خریداران اطمینان خاطر ایجاد کنند.

سوال های متداول

1- متادیتا NFT چه کاربردی دارد؟

متادیتا شامل اطلاعات کامل یک توکن غیر مثلی است و همچنین می‌تواند میزان امنیت و پایداری آن را نشان دهد.

2- چطور می‌توان متادیتا توکن غیر مثلی را مشاهده کرد؟

شما می‌توانید با استفاده از اتراسکن یا زنجیره‌های دیگر مرتبط با توکن غیر مثلی، متادیتا آن را مشاهده کنید.

3- آیا می‌توان متادیتا را تغییر داد؟

امکان تغییر متادیتا بستگی به این دارد که سازنده توکن غیر مثلی امکان تغییر متادیتا را هنگام ایجاد آن، در دسترس قرار داده یا خیر.

4- متادیتا را در چه زنجیره‌هایی می‌توان مشاهده کرد؟

متادیتا را می‌توان در اتریوم، Arweave و موارد دیگر مشاهده کرد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.