داموندمگ

روش های کسب درآمد از متاورس؛ 7 راه رایج کسب درآمد

DAMOND
کسب درآمد از متاورس

متاورس جهانی مجازی است که مبتنی بر توکن‌های غیرقابل تعویض ساخته شده است و با ارزهای دیجیتال در تعامل است. نکته‌ای که وجود دارد این است که می‌توانیم با کسب درآمد از متاورس این تکنولوژی را کاملاً با زندگی روزمره خود ادغام کنیم. شاید عجیب به نظر برسد، که خرید و فروش زمین و دارایی در یک دنیای مجازی می‌تواند تا چه اندازه درآمدزا و سودآور باشد، اما این اتفاقی است که اکنون در قرن 21 رخ داده است.

در ادامه این مقاله از داموندمگ خواهیم دید که نحوه کسب درآمد از متاورس چگونه است.

1. سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال یک متاورس خاص

درامدزایی متاورس

اگر بدانید که یک کشور در آستانه رشدی بزرگ است، احتمالاً سرمایه خود را برای خرید ارز فیات آن کشور خرج می‌کنید.  همین طرز فکر برای متاورس هم وجود دارد، با این تفاوت که نوسانات بیشتری را تجربه خواهید کرد.  متاورس‌ها اقتصاد منحصر به فرد خود را دارند و بیشتر این اقتصادها از ارزهای دیجیتال نشئت می‌گیرند.

اگر یک متاورس مبتنی بر ارز دیجیتالی باشد که بر بستر بلاک چین نیست، کاربران فقط به شرکت سازنده آن اعتماد خواهند کرد. در مقابل اگر متاورس مبتنی بر ارز دیجیتالی بر بستر بلاک چین باشد، کاربران اعتماد خواهند کرد و سرمایه خود را برای ساخت آن صرف خواهند کرد. این مسئله اصولاً مردم را از سرمایه‌گذاری در مبالغ بالا در آن متاورس خاص باز می‌دارد. از طرف دیگر، زمانی که متاورس برپایه ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین باشد، هیچ مرکزی نمی‌تواند پول مردن را به صورت دائم نگه دارد، یا آن را برداشته و فرار کند.  سال 2021 شاهد افزایش تصاعدی در ارزش ارزهای دیجیتال متاورس اصلی بودیم و پس از آنکه فیسبوک نام خود را به متا تغیر داد این رشد به صورت یک نمودار سهمی درآمد.

2. سرمایه گذاری در شاخص متاورس

همان‌طور که S&P 500 و Dow Jones در آمریکا ترندهای بازار سهام را می‌گیرند، متاورس هم شاخصی دارد که ترندها را در ارزهای دیجیتال متاورس‌های شکار می‌کنند. در حال حاضر شاخص متاورس (Metaverse Index) از 15 توکن مختلف مرتبط به متاورس تشکیل شده است. در حال حاضر 60 درصد از شاخص‌های متاورس بین الیوویوم، سندباکس، دیسنترالند و اکسی اینفینیتی پخش شده است.

سرمایه‌گذاری در شاخص متاورس یک روش کم نوسان و کم ریسک سرمایه‌گذاری در متاورس است. این ممکن است گزینه بهتری برای افرادی باشد که نمی‌خواهند تمام تخم مرغ‌های خود را با سرمایه‌گذاری در یک متاورس خاص در یک سبد قرار دهند. نحوه کسب درآمد از متاورسی که انتخاب می‌کنید به دانش شما بستگی دارد، بنابراین ممکن است در به کارگیری این مورد نیاز به دانش سرمایه‌گذاری بیشتری داشته باشید.

3. خرید یا ایجاد NFT و سپس فروش آن برای سود

کسب درآمد از nft متاورس

NFTها یا توکن‌های غیرقابل تعویض، بیشتر محتوای درون متاورس‌ها را تشکیل می‌دهند. NFTها در یک متاورس می‌توانند هر چیزی باشند، از آواتار، لباس و لوازم جانبی برای آواتار گرفته تا آیتم و سلاح برای بازی، حیوانات خانگی، وسایل نقلیه، دکوراسیون، مبلمان، آثار هنری، موسیقی یا حتی قطعات زمین.

متاورس‌ها معمولاً بازارهایی دارند که در آن هرکسی می‌تواند NFT‌های مختلف را با استفاده از ارز دیجیتال آن متاورس خاص خریداری کرده یا بفروشد. با افزایش محبوبیت و ارزش یک متاورس، این احتمال وجود دارد که بسیاری از توکن‌های غیرقابل تعویض، مورد استفاده در آن متاورس نیز ارزششان افزایش یابد.

مطلب پیشنهادی  اصطلاحات ارز دیجیتال به زبان ساده + PDF رایگان

یکی از امکان‌های کسب درآمد از متاورس این است که یک NFT بخرید و قبل از فروش آن مدتی آن را به امید کسب سود نگه دارید. همچنین، گاهی اوقات افراد می‌توانند با انجام بازی‌ها یا انجام وظایف در یک متاورس، NFT کسب کنند. روش دیگر این است که زمانی برای توسعه توکن‌های خود صرف کنید و سپس آن‌ها را در بازار متاورس بفروشید. متاورس سندباکس یک ویرایشگر به نام VoxEdit دارد که در آن می‌توانید با استفاده‌های پیکسل‌های سه‌بعدی توکن غیرقابل تعویض بسازید و سپس آن‌ها را در بازار سندباکس بفروشید.

4. بازی برای کسب درآمد (Play-to-Earn)

بازی برای کسب درامد

اخیراً روندی در بازی‌های متاورس ایجاد شده است که به بازیکنان برتر و کسانی که در چالش‌ها و بازی‌ها برنده می‌شوند، پاداش می‌دهد. انواع مختلفی از بازی‌های بازی برای کسب درآمد (Play To Earn) در حال حاضر و آینده وجود دارد که به بازیکنان درازای زمان و توجه آن‌ها، نوید سود اقتصادی را می‌دهد.

برخلاف تصور ما که این پاداش‌ها درازای زمان کاربران داده می‌شوند، درواقع پول در برابر پول هستند، چراکه یک هزینه اولیه‌ای در آغاز دریافت می‌شوند، درست مانند هزینه‌هایی که در آینده برای درآمد بیشتر پرداخت می‌شود. درنتیجه نباید به این نوع بازی‌ها به چشم درآمد رایگان نگاه کنیم، بلکه باید آن را نوعی سرمایه‌گذاری در نظر بگیریم.

اگر به دنبال ده بازی رایگان متاورس برای کسب درآمد هستید تا از بین آن‌ها بازی مورد علاقه خود را انتخاب کنید، می‌توانید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • AAG Ventures
 • Cross the Ages
 • Lords of Light
 • Rikkei Finance
 • Himo World
 • Ancient Kingdom
 • RaceFi
 • Galaxy Fight Club
 • Drunk Robots
 • Rise of Defenders

5. خرید یا ایجاد بازی‌ یا تجربه کسب درآمد

در بسیاری از متاورس‌ها، امکان ایجاد بازی‌هایی وجود دارد که سایر کاربران بتوانند بازی کنند. از طرف دیگر، می‌توانید یک بازی را بخرید که شخص دیگری ساخته است. سپس راه‌هایی برای کسب درآمد از این بازی‌هایی که مالک آن هستید وجود دارد.

برای سال‌ها، مردم بازی‌هایی را در داخل روبلوکس ایجاد می‌کنند، پلتفرمی که اغلب به عنوان یکی از اولین متاورس‌های اساسی توصیف می‌شود و به کاربران اجازه می‌دهد به راحتی و به سادگی بازی‌ها را بدون نیاز به دانش کد نویسی پیشرفته طراحی کنند. در این بازی‌ها، صاحبان بازی می‌توانند آیتم‌ها، ارتقاء یا لباس‌ها را برای آواتارها بفروشند. تراکنش‌ها با استفاده از روبوکس (یک ارز دیجیتال) انجام می‌شود که می‌تواند به پول واقعی فروخته شود.

در همین راستا متاورس سندباکس حاوی یک «بازی ساز» است که به کاربران اجازه می‌دهد بازی‌های خود را بسازند. سپس سازندگان بازی این امکان را دارند که از افراد دیگر برای انجام بازی‌های خود هزینه دریافت کنند. نحوه کسب درآمد از متاورس به کمک ساخت بازی به هیچ دانش کد نویسی نیاز نیست.

با این حال برای کسب درآمد از بازی در سندباکس، باید یک زمین در متاورس داشته باشید که بتوانید بازی را در آن اجرا کرده و شروع به کسب درآمد از متاورس کنید. گزینه دیگر این است که یک بازی بسازید و سپس کل بازی را به شخص دیگری بفروشید. برای خرید زمین در سندباکس شما می‌توانید از دو روش اقدام کنید، راه اول خرید زمین در پلتفرم اصلی سندباکس است و راهکار دوم خرید از طریق مارکت پلیس اوپن سی است.

همچنین می توانید با خرید زمین در دیسنترالند و خرید زمین در بلاک توپیا و سپس فروش در قیمت مناسب کسب درآمد داشته باشید.

مطلب پیشنهادی  تست هاوی چیست؟ قانونگذاری رمزارزها بلاکچین به عنوان سهام سرمایه‌ گذاری

6. فریلنسینگ یا ساخت دارایی برای دیگران

فریلنسینگ متاورس

فریلنسینگ یکی دیگر از روش‌های کسب درآمد از متاورس است. متاورس مملو از افرادی است که می‌خواهند دارایی‌های دیجیتالی شخصی و منحصربه‌فرد مثل آواتار داشته باشند، اما نمی‌خواهند وقت بگذارند یا نمی‌دانند چگونه خودشان این چیزها را بسازند. اگر کمی زمان صرف یادگیری نحوه ایجاد آیتم‌ها در متاورس کنید، آنگاه مردم حاضرند برای این سرویس هزینه بپردازند.

افراد ممکن است بخواهند یک فریلنسر استخدام کنند تا آواتارها، لباس‌های دیجیتال، آیتم‌ها یا حتی کل یک بازی را در متاورس بسازد. همچنین، مالکین زمین متاورس ممکن است برای ساختن ساختمان‌ها در املاک خود به فریلنسرها مراجعه کنند.

متاورس‌ها پر از زمین‌های هستند که مردم می‌توانند مالک آن باشند. افراد و شرکت‌هایی که مالک این زمین‌ها هستند معمولاً می‌خواهند در زمین خود چیزهایی بسازند، چه صرفاً برای افتخار و چه برای کسب درآمد. این سازه‌ها می‌توانند هر چیزی از خانه‌ها، فروشگاه‌ها، مراکز خرید، گالری‌ها، موزه‌ها، کازینوها، شعب شرکت‌ها، پارک‌های موضوعی یا هر چیز دیگری باشند.

درست همان‌طور که افراد و مشاغل مختلف برای طراحی وب سایت‌های خود فریلنسر استخدام می‌کنند، برای طراحی و ساخت ساختمان در متاورس هم همین مورد وجود دارد.

7. خرید املاک و مستغلات در داخل متاورس

سود متاورس

با دنبال کردن ارتباط بین متاورس و کسب درآمد درست مانند دنیای واقعی به خرید و فروش ملک می‌رسیم. این گران‌ترین گزینه برای سرمایه‌گذاری در متاورس است، اما درها را به روی بسیاری از راه‌های تولید درآمد، از جمله درآمد غیرفعال، باز می‌کند.

هنگام خرید املاک مجازی، اولین و مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که به دقت تحقیق کنید و متاورسی را انتخاب کنید که فکر می‌کنید آینده‌ای موفق خواهد داشت. هنگام خرید املاک و مستغلات در دنیای واقعی، کشور، شهر و محله‌ای را انتخاب می‌کنید که فکر می‌کنید شاهد توسعه فراوان و افزایش ارزش باشد. به طور کلی هر چه سریع‌تر بهتر همین مفاهیم در هنگام انتخاب متاورس اعمال می‌شود.

در حال حاضر، دو متاورس باارزش و محبوب با املاک و مستغلات قابل خرید، دیسنترالند و سندباکس هستند. همین یک سال پیش، می‌توانستید یک قطعه زمین کوچک در هر یک از این متاورس‌ها با قیمت کمتر از 1000 دلار بخرید. اکنون، ارزان‌ترین زمینی که می‌توانید بخرید بیش از 10000 دلار است. اواخر سال 2021 مردم شاهد فروش قطعات زمین برای سودی معادل ده‌ها یا حتی صدها هزار دلار بودند. حتی فروش چند میلیونی نیز وجود داشته است.

زمینی که در هریک از این متاورس‌ها بخرید توکنی غیرقابل تعویض در شبکه اتریوم خواهد بود. از آنجایی که هر قطعه زمین یک NFT است، هر قطعه کاملاً منحصر به فرد است (مانند زمین واقعی) و نمی‌توان آن را کپی کرد یا به سرقت برد. بنابراین هرکسی که زمین را بخرد مالک آن خواهد بود و شرکت توسعه متاورس مالک آن نیست. گزینه دیگر تحقیق و بررسی سایر متاورس‌های رو به رشدی است که قیمت زمین مقرون به صرفه‌تری دارند. این امکان وجود دارد که یک سال بعد قیمت زمین در متاورس‌های جدیدتر به طور تصاعدی افزایش یابد.

اندازه و محل زمین شما در کسب درآمد از متاورس مؤثر هستند و به طور کلی روش‌های زیر برای کسب سود وجود دارند:

 • فروش زمین

اگر زمین خود را در زمانی که قیمت کمی داشتند خریده باشید با نگهداری آن به مدت مثلاً یک سال قیمت آن افزایش چشمگیری خواهد داشت و می‌تواند آن را به قیمت بسیار بیشتر از خرید بفروشید.

 • ساخت یک فروشگاه و فروش محصول

شما می‌توانید یک فروشگاه بسازید و در آن محصولات دنیای واقعی را بفروشید، درست مثل یک وب سایت فروشگاهی. علاوه بر این، فروشگاه شما می‌تواند NFTهایی را که فقط در آن متاورس وجود دارند بفروشد. حتی می‌توانید چیزی نفروشید و فروشگاه شما فقط جایی برای معرفی و تبلیغ برندهای دیگر باشد. روش دیگر این است که می‌توانید واسطه باشید و محصولات دیگران را بفروشید.

 • ساخت گالری هنری یا میزبانی نمایشگاه

ساخت نمایشگاه در متاورس

پس از ساختن یک گالری هنری، می‌توانید به هنرمندان NFT هزینه پرداخت کنید، تا آثار هنری خود را در گالری شما به نمایش بگذارند. می‌توانید نمایشگاه‌های بزرگی را در گالری خود میزبانی کنید و این نمایشگاه‌ها را در سراسر متاورس به بازار عرضه کنید تا میزان حضور را افزایش دهید. هرچه گالری شما شناخته شده‌تر شود، افراد بیشتری برای نمایش آثار هنری خود در آنجا هزینه خواهند کرد.

 • ساخت مکانی برای میزبانی رویدادها

اگر مکان مناسبی مانند کلوپ شبانه، سالن کنسرت یا مرکز کنفرانس بسازید، می‌توانید برای میزبانی کنسرت‌ها، نمایش‌ها، جشنواره‌ها یا رویدادها در ملک خود هزینه دریافت کنید. باز هم، هرچه مکان شما شناخته شده‌تر شود، می‌توانید برای اجاره محل برگزاری خود از گروه‌های موسیقی، بلندگوها و کسب و کارها هزینه بیشتری دریافت کنید.

 • یک بازی یا تجربه کسب درآمد در زمین خود بسازید یا بخرید

سرزمین شما می‌تواند میزبان بازی‌های درآمدزا باشد، که انواع آن‌ها بسته به متاورسی که در آن هستید متفاوت است. در سندباکس، بازی‌های ساخته‌شده توسط کاربر، بازی‌های پلتفرمینگ به سبک ماجراجویی هستند که شامل شمشیرها و هیولاها می‌شوند و کمی شبیه میان کرافت هستند. در سایر متاورس‌ها، می‌توانید به‌طور بالقوه بازی‌هایی به سبک سنتی مانند بیلیارد، گلف، بازی‌های تخته‌ای، دارت و غیره بخرید که سپس می‌توانید از آن‌ها درآمدزایی کنید.

مطلب پیشنهادی  کی لاگر چیست؟ معرفی ۲ نوع Key Logger پر استفاده

با پیچیده‌تر شدن و پیشرفته‌تر شدن متاورس‌ها، به افراد اجازه می‌دهند خلاقیت به خرج دهند و انواع بازی‌های منحصربه‌فرد را بسازند، اعم از ترن هوایی، سافاری با حیوانات، دیوار کوهنوردی، کپی یک نقطه عطف معروف در دنیای واقعی یا هر چیز دیگری. به خاطر داشته باشید که اکثر متاورس‌ها در نهایت عمدتاً از طریق هدست‌های واقعیت مجازی (VR) با کنترلرهای لمسی (یا دستکش‌های VR) تجربه می‌شوند.

 • در زمین یا ساختمان خود تبلیغ کنید

بسته به آنچه قبلاً در زمین خود ساخته‌اید، مردم می‌توانند به شما پول بدهند تا بنرها، پوسترها، بیلبوردها، اشیاء سه بعدی بزرگ یا هر چیز دیگری را برای تبلیغ محصولات یا خدمات آن‌ها نصب کنید. این تبلیغات می‌تواند برای محصولات و خدماتی باشد که فقط در دنیای واقعی وجود دارند، فقط در متاورس وجود دارند یا هم در دنیای واقعی و هم در متاورس (مانند نایک) وجود دارند. صاحبان زمین در مناطق پرتردد در متاورس‌های محبوب می‌توانند حق بیمه دریافت کنند.

 • زمین خود را اجاره دهید

شما می‌توانید زمین یا بخش‌هایی از زمین خود را به دیگران اجاره دهید. سپس آن‌ها می‌توانند چیزی را در آن زمین بسازند تا با استفاده از یکی از روش‌های بالا سود ببرند.

از طرف دیگر، می‌توانید ابتدا ساختمان‌ها را بسازید و سپس آن‌ها را به مدت طولانی به دیگران اجاره دهید. این همچنین می‌تواند شامل خانه‌هایی باشد که مردم می‌توانند در آن «زندگی» کنند و NFT‌های خود را به نمایش بگذارند. علاوه بر این، حتی می‌توانید یک «مرکز خرید» از انواع مختلف بسازید و فضایی را در داخل مرکز خرید به فروشندگان مختلف اجاره دهید.

سخن پایانی

فعالیت‌های زیادی وجود دارد که می‌توانیم با استفاده از آن‌ها بین متاورس و کسب درآمد ارتباطی قوی ایجاد کنیم. بدون شک وقتی پای توکن‌های غیرقابل تعویض و ارز دیجیتال در میان باشد، درآمدزای غیرقابل اجتناب است. حالا کافی است با سرمایه‌گذاری در زمین‌های متاورس یا فعالیت‌های فریلنسری آغاز کنید و ببینید که این کار تا چه اندازه سودآور است. البته راحت‌ترین راه این است که به عنوان بازیکن وارد یک از ده بازی رایگان متاورس برای کسب درآمد شوید و سعی کنید از بازیکنان برتر باشید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.