داموندمگ

11 روش موثر برای محافظت از توکن های NFT

DAMOND
محافظت از توکن NFT

توکن‌های NFT انقلابی بزرگ در دیجیتال شدن دارایی‌ها ایجاد کرده‌اند، به همین دلیل مهم است که بتوانیم به بهترین شکل از آن‌ها محافظت کنیم. تمام دارایی‌های دیجیتال همیشه در معرض خطر سرقت و حملات سایبری هستند، به همین دلیل باید بدانیم که روش‌های محافظت از توکن NFT چیست و چگونه می‌توانیم خطر از دست رفتن چنین دارایی‌های گران‌قیمت و باارزشی را به حداقل برسانیم. در این مقاله از داموندمگ همراه ما باشید تا با مهم‌ترین روش‌های موجود آشنا شویم.

روش های محافظت از توکن NFT

روش های محافظت از NFT

شاید بد نباشد همین ابتدا بگوییم که روش‌هایی که در ادامه معرفی خواهیم کرد، همگی به رفتار شما برمی‌گردد. این طور نیست که بخواهیم روش‌هایی فنی برای مقابله با از دست رفتن دارایی‌ها معرفی کنیم، بلکه هدف این است که شما خطرات موجود را بشناسید و بدانید که چگونه می‌توانید از آن‌ها دور بمانید.

1. از پیام مستقیم استفاده نکنید

پیام مستقیم یا همان دایرکت، امکانی است در شبکه‌های مجازی، که می‌تواند موجب از دست رفتن دارایی‌های دیجیتال شما شود. این گفته کمی عجیب به نظر می‌رسد، اما همیشه این امکان وجود دارد که پیام‌های اسپم یا لینک‌های مخرب از این طریق به هکرها اجازه دهند به دارایی‌های افراد دسترسی پیدا کنند. بنابراین بهتر است پیام‌هایی که از افراد غریبه دریافت می‌کنید را به هیچ عنوان باز نکنید.

2. مراقب وب سایت های مینتینگ باشید

وب سایت‌های مینتینگ بسترهایی هستند که به مینت NFT ها کمک می‌کنند بخشی از بلاک چین اتریوم باشند. به همین دلیل باد مراقب باشید لینکی که از آن استفاده می‌کنید، مربوط به وب سایت اصلی باشد. هکرها ممکن است با استفاده از یک آدرس جعلی مشابه با سایت اصلی، اطلاعات شما را دریافت کرده و توکن‌های شما را سرقت کنند.

3. هرگز صفحه نمایش خود را با افراد غریبه به اشتراک نگذارید

توکن غیرقابل تعویض

اشتراک‌گذاری صفحه نمایش کاری معمول در دنیای دیجیتال امروز است. شما ممکن است برای ارائه یک مطلب یا نشان دادن نحوه کارکرد یک برنامه، صفحه نمایش خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. این کار در دنیای ارزهای دیجیتال و توکن‌های NFT موجب خطر خواهد شد. افرد غریبه که به دنبال سرقت توکن شما هستند، می‌توانند از اینم فرصت به نفع خود استفاده کرده و با دسترسی به کامپیوتر شما عبارت بازیابی کیف پولتان را بردارند.

4. مراقب اکانت های جعلی باشید

یکی از روش‌هایی که برای ترغیب کاربران توکن‌های NFT وجود دارد، توییت‌ها و گفته‌های افراد مشهور است. در این بین ممکن است برخی افراد سودجو با جعل اکانت و جا زدن خود به عنوان فردی مانند ایلان ماسک، جوی ایجاد می‌کنند به نفع خود و به ضرر شما است. بنابراین پیش از آنکه به گفته هر شخصی در فضای مجازی توجه کنید، مطمئن شوید که پایه و اساس منطقی دارد و از امانتی جعلی نمی‌آید. علاوه بر این خود پروژه‌ها هم اکانت‌های مخصوص به خود را دارند که در معرض خطر جعل قرار دارند. به طور کلی بهتر است خیلی به فضای مجازی اعتماد نکنید، این توصیه در همه زمینه‌ها بیان می‌شود، اما توجه کافی نمی‌گیرد و اصولاً افراد زیادی را می‌بینیم که به دلیل گرفتار شدن در دام جعلی بودن اکانت‌ها دارایی زیادی از دست می‌دهند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  مارکت کپ چیست؟ کاربرد های شاخص ارزش بازار

5. هرگز عبارت بازیابی خود را به اشتراک نگذارید

این سؤال وجود دارد که چرا افراد رمز عبور، عبارت بازیابی و عبارات امنیتی دیگری که اجازه دسترسی دارنده به دارایی‌هایشان را می‌دهد، با دیگران به اشتراک می‌گذارند؟ این کار بسیار ساده لوحانه و غیرقابل درک است. به وضوح می‌دانیم که عبارت بازیابی هر فرد یا بهتر است بگوییم کیف پول هر فرد یکتا است، از 12 تا 24 کلمه تصادفی تشکیل شده و برای زمان‌هایی است که فرد دسترسی خود به کیف پول را از دست داده است. پس چرا چنین اطلاعات مهمی را با دیگران به اشتراک می‌گذاریم؟ این نکته را فراموش نکنید که این عبارت باید به صورت آفلاین و به دور از دست هر شخصی به غیر از خودتان قرار بگیرد.

6. کیف پول خود را در دستگاهی امن نگه دارید

انتخاب کیف پول امن یکی از روش‌های محافظت از توکن NFT است. دستگاهی امن است که اتصال آن به اینترنت محدود باشد و شما از آن برای گشت و گذار در اینترنت استفاده نکنید. بنابراین اگر انتخاب شما کیف پول مبتنی بر وب یا نرم‌افزاری است، توصیه می‌کنیم برای نگهداری از آن دستگاهی داشته باشید که استفاده خاصی از آن ندارید. همانطور که پیشتر اشاره کردیم، با استفاده از رسانه‌های اجتماعی ممکن است با دریافت یک لینک مخرب دارایی خود را از دست بدهید. هزاران راه دیگر وجود دارد که همگی از اتصال مداوم به اینترنت نشئت می‌گیرند، بنابراین بهتر است به فکر یک راه چاره باشید.

7. بررسی ایمیل پیشنهادات در اوپن سی

nft در اوپن سی

اوپن سی یک صرافی برای توکن‌های NFT است و افراد می‌توانند توکن‌های خود را در قالب مزایده و پیشنهاد در این صرافی قرار دهند تا دیگران برای خرید پیشنهاد قیمتی خود را ثبت کرده و در نهایت یک فرد موفق به خرید شود. مانند هر بستر فروش دیگری، اوپن سی هم به کاربران خود ایمیل و اعلان ارسال می‌کند، که متأسفانه ممکن است توسط افراد سودجو جعل شده باشد. همیشه سایت اصلی را جهت اطلاع از آدرس ایمیل رسمی چک کنید و مطمئن شوید ایمیل‌های جعلی را باز نمی‌کنید. برای مثال سایت اصلی هرگز از شما نمی‌خواهد عبارت بازیابی خود را در جایی وارد کنید، اگر با چنین چیزی روبرو شدید بلافاصله از ایمیل خارج شوید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بهترین کیف پول ارز دیجیتال برای اندروید و iOS

8. استفاده از کیف پول سخت افزاری

یکی از بهترین راه‌هایی که نگرانی شما را به حداقل می‌رساند، استفاده از کیف پول‌های سخت‌افزاری است. این کیف پول‌های در ظاهر به شکل فلش مموری هستند و تا زمانی که برای انجام کار به سیستم کامپیوتری متصل نشده باشند، به هیچ عنوان به اینترنت دسترسی ندارند. به این ترتیب نیازی نیست در زمان‌هایی که کاری با دارایی خود ندارید، نگران آن باشید. تنها نگرانی موجود حفظ سلامت فیزیکی دستگاه است. البته این کیف پول‌ها نیز عبارت بازیابی دارند و اگر مراقب نباشید از دست رفتن عبارت بازیابی موجب می‌شود فرد دیگری با تهیه کیف پول سخت‌افزاری به دارایی‌های شما دست پیدا کند.

9. راگ پول

راگ پول

راگ پول یکی از خطرات سپرده‌گذاری و سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و توکن‌های NFT است که جدیداً زیاد با آن مواجه هستیم. مکانیسم کلی راگ پول به این صورت است که عده‌ای سودجو یک پروژه توکن یا ارز دیجیتال جدید آغاز می‌کنند و با تبلیغات و بازار گرمی، افراد زیادی را به سمت خود می‌کشانند. در اصل توکن یا کوین این پروژه‌ها هیچ ارزشی ندارد و در حالت عادی اگر مشخص شود که هیچ هدفی پشت آن نیست منحل خواهد شد، اما تا زمانی که داغ است و با تبلیغات خود را بالا کشیده افراد زیادی در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

درست در زمانی که مبلغ دلخواه راه‌اندازان این پروژه از طرف کاربران فراهم شد، آن‌ها پول را برداشته و کاربران را با کوین‌ها و توکن‌های بی‌ارزش به حال خود رها می‌کنند، که به معنی از دست رفتن مقدار زیادی سرمایه است. متأسفانه پیدا کردن این افراد و بازگرداند سرمایه کاربران تقریباً غیرممکن است. بنابراین مراقب باشید که روی چه چیزی سرمایه‌گذاری می‌کنید. برای مقابله و جلوگیری از این خطر تنها راه مطالعه وایت پیپر پروژه و اطمینان از هدفمند بودن آن است.

10. استفاده از آنتی ویروس

یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای جلوگیری از حملات سایبری، استفاده از آنتی ویروس مناسب است. آنتی ویروس اگر به درستی فعال شده باشد، می‌تواند جلوی بسیاری از حملات، ویروس‌ها و بدافزارهایی که معمولاً عملکرد سیستم کامپیوتری را مختل کرده و راه را برای سرقت اطلاعات باز می‌کنند بگیرد. این در حالی است که عده‌ای حتی فایروال سیستم خود را هم فعال نمی‌کنند و این اصلاً قابل قبول نیست.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  روانشناسی بازارهای مالی: ارتباط چرخه های بازار و روانشناسی

11. گوگل کردن روش خوبی نیست

فیشینگ یا استفاده از لینک جعلی برای به دام انداختن کاربران آنقدر رایج است که شما در هیچ سایتی نباید بدون اطمینان از آدرس آن حتی وارد شوید. بنابراین فراموش کنید که تنها با گوگل کردن توکن مورد نظر به سایت آن وارد شوید. بهترین کار این است که صفحه توییتر رسمی پروژه را پیدا کرده و از آن طریق آدرس دقیق را بیابید تا دچار مشکل نشوید. این یکی از مهم‌ترین روش‌ها در حفاظت از توکن NFT است.

سخن پایانی؛ هوشیار و شکاک باشید

محافظت از توکن NFT بسیار مهم است، چراکه شما قرار است سرمایه زیادی برای خرید آن‌ها بپردازید. روش‌هایی که در این مقاله برای محافظت از این توکن‌ها معرفی کردیم، درواقع تنها به هوشیاری و شکاک بودن شما برمی‌گردد به هیچ عنوان چیزی را بدون اطمینان قبول نکنید و همیشه با چشمان باز در این بازار فعالیت کنید.

توجه داشته باشید که برخی از دلایل از دست رفتن توکن‌ها از بی‌دقتی شما است و این خودتان هستید که با رفتار خود دارایی‌هایتان را امن نگه می‌دارید. تا به حال شده است که به دلیل چنین بی‌دقتی‌هایی دارایی دیجیتال خود را از دست بدهید؟ به نظر شما چه روش‌های دیگری برای محافظت از توکن NFT وجود دارد؟

سؤالات متداول

چرا باید از توکن‌های NFT خود مراقبت کنیم؟

توکن‌های غیر قابل تعویض از داایی‌های بسیار گران قیمت دیجیتالی هستند. این دارایی‌ها به دلیل کمیابی است که قیمت گزافی دارند. بنابراین لازم است پس از آنکه هزینه زیادی صرف کردیم، از آن‌ها در قبال عوامل خارجی محافظت کنیم.

محافظت از توکن NFT چگونه انجام می شود؟

مهم‌ترین اصلی که به ما در حفاظت از دارایی‌های دیجیتالی کمک می‌کند، رفتار امن و رعایت برخی نکات امنیتی مهم است. برای مثال اگر روی سیستم کامپیوتری خود آنتی ویروس نداریم، نباید انتظار داشته باشیم هیچ اتفاقی برای فایل‌ها و دارایی‌هایمان نیفتد.

حملات پرتکرار در فضای کریپتو کدامند؟

چند حمله از سمت کلاهبرداران وجود دارد که معمولاً در فضای کریپتو دیده می‌شود، از جمله راگ پول، فیشینگ و استفاده از ایمیل‌های جعلی. بهترین راه باری مقابله با آن‌ها بررسی چند منبع و مطمئن شدن از صحت پروژه و آدرس وب سایت‌ها است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.