داموندمگ

آموزش کاهش صدای ماینر

DAMOND
آموزش خنک کردن ماینر

از هر نوع دستگاهی که برای استخراج ارز دیجیتال استفاده کنیم، همیشه با مسئله گرمای بیش از حد مواجه می‌شویم. همین باعث شده تا شما به دنبال آموزش کاهش صدای ماینر باشید؛ صدایی که ممکن است خود شما و اطرافیانتان را تا حدودی آزرده خاطر کرده باشد.

در این مقاله از داموندمگ ابتدا دلایل صدای بلند و گاها گوشخراش ماینرها را با یکدیگر بررسی خواهیم کرد و پس از آن به ارائه راه حل خواهیم پرداخت. بنابراین، اگر شما هم به دنبال کاهش صدای ماینر خود هستید تا انتها با ما همراه باشید.

چرا صدای ماینرها انقدر بلند است؟

چرا صدای ماینر بلند است

ماینرها دستگاه‌های کامپیوتری هستند که برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید 24 ساعت 7 روز هفته کار کنند. طبیعی است مانند هر کامپیوتر دیگری، این ماینرها نیز با کار کردن زیاد داغ می‌شوند، بنابراین نیاز به سیستم‌ها و فن‌های خنک‌کننده دارند. همان‌طور که در کامپیوترهای خانگی کار کردن فن‌ها صدا تولید می‌کند، در ماینرها هم‌چنین است، اما صدای ماینرها به مراتب بیشتر است. این صدا آنقدر زیاد است که اگر یک استخراج‌کننده خانگی باشید، آسایش شما به طور کامل مختل خواهد شد.

صدایی که هر فن تولید می‌کند، به تعداد دوری که در دقیقه می‌چرخد بستگی دارد، برای مثال در مدلی از دستگاه‌های ای‌سیک به نام Antminer S9، که تعداد دورهای فن چیزی حدود 4500 بار در دقیقه است، صدای تولید شده حدود 80 دسیبل خواهد بود که مثل این است که درست در وسط یک ترمینال مسافربری شلوغ باشید. پر واضح است در چنین شرایطی باید به دنبال راهی برای کاهش صدای ماینر خود باشیم تا بتوانیم ساعت‌ها و روزها کار کردن آن را در کنار خود تحمل کنیم.

چه روش هایی برای کاهش صدای ماینرها وجود دارد؟

حالا که می‌دانیم صدای ماینرها تا چه اندازه می‌تواند آزاردهنده باشد، وقت آن رسیده است که روش‌های کاهش این صدا را بررسی کنیم.

دمای محیط را پایین نگه دارید

جدیدترین دستگاه‌های ماینر به ویژه ای‌سیک‌ها، در مورد تنظیم سرعت چرخش فن هوشمند هستند. این دستگاه‌ها ابتدا دمای محیط را بررسی می‌کنند و سپس با توجه به آن، تعداد دور را مشخص می‌کنند. به این ترتیب اگر بتوانید دمای محیط کار ماینرهای خود را پایین نگه دارید، صدای کمتری هم تولید خواهد شد.

خنک کردن محیط با یک تهویه مناسب و دستگاه‌های خنک‌کننده به راحتی امکان‌پذیر خواهد بود. البته اگر یک فارم ماینینگ دارید، احتمالاً به سیستم پیچیده‌تری نیاز خواهید داشت، بنابراین کمک گرفتن از متخصصان تأسیسات فکر بهتری است.

استفاده از محافظ گوش

یکی از ساده‌ترین راه‌های کاهش صدای ماینر استفاده از محافظ گوش است. این مورد مثل پاک کردن صورت مسئله است، چراکه استفاده از محافظ گوش فقط دریافت صدا را کم می‌کند و هیچ تأثیری بر کم شدن واقعی صدا ندارد. به علاوه استفاده مداوم از محافظ گوش آزاردهنده است و معمولاً افراد سراغ این روش نمی‌روند. چنانچه محل استفاده از ماینرها در خانه یا جایی است که به غیر از شما افراد دیگری هم حضور دارند، این روش کاملاً بلااستفاده است. با استفاده از محافظ‌های گوش صدا به طور کامل قطع نمی‌شود، اما تحمل ساعات طولانی در یک محیط شلوغ راحت‌تر می‌شود.

مطلب پیشنهادی  الگوریتم اجماع اثبات سهام چیست؟ گواه Proof of Stake

باکس ماینینگ

باکس ماینینگ

باکس ماینینگ مانند کیس کامپیوتر یک جعبه تو خالی است که قطعات کامپیوتری در آن قرار می‌گیرند. ویژگی مهم باکس ماینینگ، این است که سطح داخلی آن با فوم عایق صدا پوشیده شده است، بنابراین تا حدی جلوی خروج صدای بلند را می‌گیرد. اگر از باکس‌های باکیفیت استفاده کنید، درصد زیادی از صدا عایق می‌شود.

ساخت باکس ماینینگ در خانه هم امکان‌پذیر است، اما اگر به درستی عایق نشود و جلوی تهویه گرفته شود، امکان بالا رفتن بیش از حد دما وجود دارد که نهایتاً منجر به آتش سوزی خواهد شد. توجه داشته باشید که در این باکس‌ها از لوله‌هایی استفاده می‌شود که هوای گرم را به بیرون منتقل می‌کنند و طراحی این قسمت نیز چالش برانگیز است، بنابراین بهتر است از باکس‌های مهندسی شده آماده استفاده کنید.

عایق کردن محیط

یکی از روش‌های خوب که در آموزش کاهش صدای ماینرها به چشم می‌خورد، عایق کردن اتاقی است که دستگاه‌ها در آن هستند. در این روش، لایه عایق روی دیوار نصب می‌شود تا صدا را کاهش دهد. در این روش هم مانند قبل، امکان آتش سوزی وجود دارد، بنابراین اتاق باید به خوبی تهویه شود تا هوای گرم از آن خارج شود.

اتاق سفارشی

چنانچه ماینرهای زیادی دارید، یکی از بهترین روش‌های کاهش صدای ماینر، استفاده از اتاق‌های سفارشی است. این اتاق‌ها مخصوص نگهداری ماینر هستند و نه تنها تهویه مناسب دارند، بلکه عایق صدای خوبی هم دارند. در چنین اتاق‌هایی تمام تجهیزات لازم منظور می‌شود.

روش های خنک کننده ممنوع شده توسط مهندسین

اگر صدای تولید شده توسط ماینرها را برحسب دسیبل بررسی کنیم، می‌بینیم که یک ماینر تنها صدای آزاردهنده‌ای ندارد. تحمل این صدا زمانی دشوار می‌شود که تعداد ماینرها و ساعات کار آن زیاد شود. در چنین مواقعی، افراد ممکن است به صلاحدید خود از روش‌های غیرمعمول برای خنک کردن استفاده کنند تا در نتیجه آن صدای ماینر کمتر شود.

برخی از اشتباهات این‌چنینی را در ادامه با بیان چند مثال توضیح خواهیم داد.

فرد شماره 1: از آنجایی که صدا از فن‌های خنک‌کننده می‌آید، چرا فن‌ها را حذف نکنید؟

پاسخ مهندس: خیر. بدون فن‌های خنک‌کننده، دمای بالای تولید شده توسط دستگاه نمی‌تواند از بین برود، که ممکن است منجر به آسیب‌های جبران‌ناپذیری به ماینر شود. علاوه بر این، اگر دستگاه هیچ عملکردی از فن‌های خنک‌کننده دریافت نکند، هرگز کار نخواهد کرد.

مطلب پیشنهادی  ریگ ماینینگ چیست؟ + بهترین قطعات ریگ ماینینگ

فرد شماره 2: آیا کاهش خودسرانه سرعت فن برای کاهش نویز امکان‌پذیر است؟

کاهش سرعت فن خنک کننده

پاسخ مهندس: خیر. در بیشتر ماینرها قابلیت تنظیم خودکار سرعت فن وجود دارد. هنگامی که دمای محیط پایین است، فن‌ها به طور خودکار کند می‌شوند، به طوری که ماینر می‌تواند در مناسب‌ترین دما با دسیبل صدای کمتر کار کند. با این حال، اگر سرعت فن به طور دلخواه کاهش یابد یا مثلاً با سایر فن‌های کم سرعت جایگزین شوند، گرما نمی‌تواند به موقع از بین برود، که بر عملکرد ماینر تأثیر می‌گذارد.

فرد شماره 3: گفته می‌شود که خنک کننده با آب و خنک کننده روغن نیز قابل استفاده هستند، بنابراین من قصد دارم خودم ماینر را اصلاح کنم.

پاسخ از مهندس: بهتر است چنین کاری نکنید. تغییر غیرمجاز ممکن است به قطعات حساس داخل ماینر آسیب برساند و گارانتی را باطل کند. درواقع، بسیاری از رایانه‌ها از دستگاه‌های خنک‌کننده آب و روغن برای جایگزینی سیستم خنک‌کننده سنتی فن استفاده کرده‌اند، که به نظر می‌رسد ایده جدیدی برای خنک‌سازی ماینر باشد. با این حال، هیچ یک از ماینرهای جریان اصلی در بازار امروزی هرگز سیستم‌های خنک کننده آب و روغن را به کار نگرفته‌اند. دلیل آن به احتمال زیاد به محدودیت فنی مربوط می‌شود. بنابراین توصیه می‌شود خودسرانه امتحان نکنید.

آموزش کاهش صدای ماینر با روش های خلاقانه

روش های خلاقانه خنک کردن ماینر

تعدادی روش خلاقانه وجود دارد که افراد مختلف به کار گرفته‌اند و ممکن است برای شما هم مناسب باشد. البته این روش‌ها تأیید شده نیستند، بنابراین در استفاده از آن‌ها احتیاط کنید.

روش 1: استفاده از عایق پارچه و تخته

نصب یک پارچه بزرگ عایق صدا یا تخته عایق صدا نتیجه بسیار خوبی به همراه خواهد داشت. با این حال، کنترل دما ضروری است، زیرا خارج کردن هوای گرم از اتاق آسان نیست و امکان آتش سوزی هم همیشه وجود دارد.

روش 2: اتاق متحرک

یک اتاق متحرک در پشت بام راه‌اندازی کنید که با پنبه عایق صدا شده باشد و همچنین پنجره و پنکه تهویه داشته باشد.

روش 3: استفاده از تخته گچ

در این آموزش کاهش صدای ماینر، چند مرحله وجود دارد:

 • اتاقی با دو پنجره انتخاب کنید.
 • از تخته‌های گچی برای جدا کردن ماینرهای داخل اتاق استفاده کنید.
 • ورودی و خروجی هوا را روی تخته گچ سوراخ کنید.
 • لوله تهویه را با پنبه عایق کرده و آن را به خروجی هوا و پنجره وصل کنید.
 • فن فشار منفی را در خروجی هوا نصب کنید تا هوای داغ از لوله خارج شود.
 • برای جلوگیری از برگشت گرما، تخته‌های ضد حرارت را بین قفسه‌های ماینر نصب کنید.
 • لوله تهویه را به پنجره ورودی هوا وصل کنید.
 • در اتاق را بسته نگه دارید.

روش 4: کنترل سه فازی

سه نکته برای کنترل نویز وجود دارد:

 • کنترل منبع با قرار دادن مواد زیرسازی زیر شاسی ماینر.
 • کنترل انتقال صدا با عایق کردن محیط یا ایجاد موانع صوتی در اطراف ماینرها با شرایط تهویه خوب.
 • کنترل دریافت انتهایی با استفاده از هدفون یا سایر روش‌های حفاظت از گوش.
مطلب پیشنهادی  هش ریت چیست؟ کاربرد Hash Rate در بلاکچین

روش 5: استفاده از لوله اگزوز

ماینینگ فارم

یکی از افرادی که از ماینرها استفاده می‌کند، روش خود را به این صورت شرح داده است:

من یک مزرعه استخراج کوچک با 15 دستگاه Antminer S9 دارم. یک جعبه بزرگ از ورق حلبی با 15 سوراخ 150 میلی‌متری در یک طرف آماده کردم تا با لوله اگزوز 150 میلی‌متری به خروجی هوای Antminer S9 وصل شود. همچنین یک لوله خم شده برای اتصال به فن با قطر بیش از 400 میلی‌متر روی دیوار نصب کردم تا دمای داخلی و همچنین صدا کاهش یابد. گرمای تولید شده توسط ماینرها مستقیماً به داخل جعبه دمیده می‌شود و به خارج منتقل می‌شود.

روش 6: استفاده از قانون فیزیک امواج

صدای ماینر واقعاً از فن‌ها ناشی می‌شود، یعنی صدای جریان هوا که از لرزش پره‌های فن ایجاد می‌شود. از آنجایی که نویز ناشی از ارتعاش است، می‌توان آن را با فازهای مخالف جبران کرد. سعی کنید دو دستگاه را در کنار هم قرار دهید و یکی را به آرامی به موقعیت مناسبی ببرید، در این صورت می‌توان سر و صدا را تا حد زیادی کاهش داد. برای یافتن نقطه مناسب صبور باشید. درواقع این روش از قوانین فیزیک مربوط به امواج و تداخل آن‌ها استفاده می‌کند.

سخن پایانی

اگر به دنبال استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری هستید، باید بدانید که با چه چالش‌هایی روبرو خواهید شد. بدون شک یکی از مهم‌ترین‌ها صدای ماینر شماست و قطعا به دنبال کاهش آن خواهید بود. ماینرها دستگاه‌های کامپیوتری بسیار قوی هستند که قرار است محاسبات پیچیده‌ای را هرروز هفته بدون استراحت انجام دهند. بنابراین تحمل صدای بلند آن‌ها امکان‌پذیر نخواهد بود، مگر آنکه روشی برای کاهش آن بیابیم.

در این مقاله از داموندمگ سعی کردیم روش‌های مهندسی شده و درست را در کنار اشتباهات رایج معرفی کنیم. به نظر شما روش دیگری هم وجود دارد که بتوانیم از صدای بلند ماینرها در امان باشیم؟

سؤالات متداول

چرا ماینرها صدای بلندی تولید می‌کنند؟

این صدا به دلیل وجود فن‌های خنک کننده است. ماینرها بسیار پرکار هستند و ما ناچاریم از فن‌ها برای خنک کردن آن‌ها استفاده کنیم.

بهترین روش کاهش صدای ماینرها کدام است؟

بدون شک روش‌هایی که با عایق کردن دستگاه و محیط سعی بر کنترل صدا دارند، مناسب‌تر هستند، به این ترتیب به غیر از خود شخص استخراج کننده، اطرافیان نیز در آسایش خواهند بود.

چرا باید تهویه مناسبی برای محیط قرارگیری ماینرها داشته باشیم؟

گرمای زیاد، اگر ادامه‌دار باشد، موجب آتش سزی خواهد شد، به همین دلیل است که باید همیشه از خروج به موقع گرما از محیط مطمئن شویم.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.