داموندمگ

استیک فایل کوین (FileCoin) و توکن FIL

DAMOND
آموزش استیک فایل کوین (FileCoin) و توکن FIL

اخیراً با گسترش اکوسیستم فایل کوین، استیکینگ فایل کوین طرفداران زیادی پیدا کرده است. اما ممکن است برای شما هم سوال های متعددی درباره نحوه عملکرد فایل کوین، نحوه ارتباط آن با IPFS و اینکه ماینینگ و سرمایه گذاری در فایل کوین واقعا چقدر سودآور است، به وجود آمده باشد. همچنین استیک ارز دیجیتال یکی از روش‌های جذاب درآمدزایی در فضای کریپتو است که بسیاری از افراد در سراسر دنیا علاقه‌مند به این نوع سرمایه گذاری در ارز دیجیتال هستند. در این مقاله از داموندمگ قصد داریم به آموزش استیک فایل کوین، بررسی اکوسیستم فایل کوین و هر آنچه که در رابطه با استیکینگ این ارز دیجیتال نیاز است، بپردازیم. با ما همراه باشید.

فایل کوین چیست؟

برای پی بردن به عملکرد فایل کوین لازم است ابتدا با سیستم فایل بین سیاره‌ای یا IPFS آشنا شوید. IPFS در واقع یک پروژه است که برای ایجاد یک شبکه کامپیوتری جهانی برای اتصال خصوصی، ایمن و مقاوم در برابر سانسور فعالیت می‌کند. فایل کوین یک پروتکل مکمل IPFS است که توسط تیم ایجاد کننده IPFS ایجاد و طراحی شده است.

استیک فایل کوین (FileCoin)

فایل کوین یک شبکه ذخیره سازی متن باز و غیرمتمرکز است که از مدل همتا به همتا برای ذخیره فایل‌ها استفاده می‌کند. این شبکه برای ذخیره سازی داده‌های کاربران، از فضاهای ذخیره سازی بلااستفاده دستگاه‌های الکترونیکی مانند رایانه‌های شخصی استفاده می‌کند. فایل کوین یک انگیزه اقتصادی برای تشویق ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی برای شرکت در این شبکه ارائه می‌دهد. برای استخراج فایل کوین کافی است شما فضای ذخیره سازی استفاده نشده در هارد دیسک خود را در اختیار فایل کوین قرار دهید تا به یک ماینر فایل کوین تبدیل شوید. افرادی که فضای ذخیره سازی خود را در اختیار فایل کوین قرار می‌دهند به عنوان پاداش استخراج، توکن بومی اکوسیستم فایل کوین یعنی FIL را دریافت می‌کنند. ماینرها می‌توانند با فایل کوین‌های خود معامله کنند یا دارایی‌های خود را با ارزهای دیجیتال دیگر یا حتی پول فیات مبادله کنند. در زمان نوشتن این مقاله، شبکه Filecoin دارای دو نوع ماینر است.

فایل کوین چیست؟ استیک فایل کوین (FileCoin)

ماینرهای فضای ذخیره‌سازی: این دسته از ماینرها فضای ذخیره‌سازی هارد دیسک خود را برای استفاده دیگران در اختیار شبکه قرار می‌دهند. پاداش این دسته از ماینرهای فایل کوین متناسب با مقدار فضای دیسکی است که به شبکه اختصاص می‌دهند.

ماینرهای بازیابی: این دسته از ماینرها مسئول استخراج و به اشتراک گذاری فایل‌ها با کاربران خارج از بلاک چین Filecoin هستند.

تیم فایل کوین می‌گوید که به زودی سومین نوع ماینر به نام Repair Provider را پیاده سازی خواهد کرد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ییلد فارمینگ چیست؟ کشت سود در مزرعه دیفای!

ارتباط بین فایل کوین و IPFS

IPFS و Filecoin پروتکل‌های مکمل با اهداف مشابه برای تسهیل ذخیره سازی غیرمتمرکز و اشتراک گذاری داده‌ها در وب به صورت توزیع شده هستند. هر دو این سیستم‌ها متن باز و رایگان هستند. این دو پروتکل حتی بسیاری از بلاک‌های ساخته شده مشترک مانند پروتکل‌های ارتباطی شبکه (libp2p) و فرمت‌های نمایش داده‌ها (IPLD) را به اشتراک می‌گذارند.

با این حال، تفاوت اصلی بین این دو پروژه این است که در حالی که لزوماً مجبور نیستید از Filecoin برای تعامل با IPFS استفاده کنید، همه گره های(نودهای) فایل کوین، گره های IPFS هستند. به عبارت دیگر، در حالی که فایل کوین اساساً توسط IPFS پشتیبانی می‌شود، ولی به طور کلی یک پروتکل برای ایجاد انگیزه در کاربران برای ذخیره و به اشتراک گذاری فایل‌ها در پروتکل IPFS است.

عملکرد فایل کوین

تعداد زیادی از کاربران معمولی رایانه – احتمالاً اکثریت – معمولاً حجم قابل توجهی از فضای خالی در هارد دیسک خود دارند. تیم فایل کوین پروتکلی طراحی کرده که از فضای ذخیره سازی موجود در رایانه‌های فردی برای میزبانی فایل‌های شخص ثالث استفاده می‌کند. شبکه Filecoin توسط IPFS تامین می‌شود که سیستم توزیع شده زیربنایی گره های همتا به همتا را فراهم می‌کند. هر گره در شبکه فقط کسری از تمام فایل‌های به اشتراک گذاشته شده در سیستم را ذخیره می‌کند.

استخراج کننده‌های فایل کوین مسئول کمک به راه اندازی شبکه هستند. هرکسی که به ذخیره سازی غیرمتمرکز در شبکه نیاز دارد، به ماینرها بابت ذخیره، بازیابی و توزیع داده‌ها با استفاده از فایل کوین، پاداش می‌پردازد.

در ادامه به بررسی نحوه کار فایل کوین می‌پردازیم:

نحوه استیک فایل کوین

نحوه استیک FileCoin

استیک فایل کوین با روش‌های رایج استیک در پروژه‌های مبتنی بر الگوریتم اثبات سهام (POS) متفاوت است. در واقع، هیچ جایی برای فارمینگ یا نگهداری توکن های FIL وجود ندارد، چرا که نحوه عملکرد و مکانیسم توافق (اجماع) در فایل کوین متفاوت است.

فایل کوین که یک فضای ذخیره سازی دیجیتال است، امکان به اشتراک گذاری فضای ذخیره سازی استفاده نشده در هارد دیسک را برای کاربران فراهم می‌کند. به این ترتیب کاربران می‌توانند هارد دیسک خود را با دیگر به اشتراک بگذارند و در ازای اجاره محل ذخیره سازی، توکن های FIL دریافت کنند. هزینه ذخیره سازی فایل‌ها در بازار طبق مکانیزم خاصی مشخص می‌شود. به این ترتیب که هنگامی که یک ماینر موافقت می‌کند با هزینه مشخص شده، فایل مورد نظر را در هارد خود ذخیره کند، فرایند ذخیره سازی شروع می‌شود.

مشتری داده‌های هش شده را به ماینر مذکور منتقل می‌کند. سپس ماینر ذخیره‌سازی فایل‌ها را روی دیسک خود شروع می‌کند که بلاک چین فایل‌کوین به راحتی آن‌ها را ثبت می‌کند. سپس ماینر یک کلید خصوصی برای فایل‌ها در اختیار مشتری قرار می‌دهد. به طور کلی، فایل‌های یک کلاینت توسط چندین ماینر ذخیره می‌شوند تا از سطح بهینه امنیت داده‌ها اطمینان حاصل شود. ماینرها همچنین باید در سیستم سپرده گذاری کنند که اگر به هر دلیلی نتوانند ذخیره سازی داده را تأیید کنند، خسارت آن را پرداخت کنند. هنگامی که مشتری تصمیم به بازیابی داده‌ها می‌گیرد، می‌تواند سفارشی مبنی بر بازیابی فایل انجام دهد. هنگامی که ماینر، بازیابی فایل‌ها را تایید کند، فایل‌ها به صورت رایگان در اختیار مشتری قرار می‌گیرد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  معرفی سایت NonFungible: مرجع اطلاعات NFTها

مکانیزم اجماع FileCoin

بیشتر بلاک چین‌هایی که با آن‌ها آشنا هستیم، بر اساس یکی از دو مکانیزم متداول اجماع اثبات کار (PoW) و اثبات سهام (PoS) هستند. می‌توان گفت فایل کوین در مورد مکانیزم اجماع یک هنجارشکن است چرا که از اثبات تکرار (PoRep)  و اثبات فضا و زمان (PoSt) استفاده می‌کند. به زبان ساده، PoRep  یک مکانیزم توافقی است که ماینرها را ملزم می‌کند تا ثابت کنند که به صورت فیزیکی یک کپی منحصر به فرد از داده‌های مشتری را طبق شرایط قرارداد ذخیره سازی، ذخیره می‌کنند. با استفاده از PoRep، ارائه‌دهنده فضای ذخیره‌سازی تأیید می‌کند که داده‌ها را از مشتری دریافت کرده و آن‌ها را در حافظه فیزیکی خود به گونه‌ای رمزگذاری کرده‌اند که هیچ ارائه‌دهنده ذخیره‌سازی دیگری نتواند آن داده‌ها را کپی کند. این مدرک در شروع هر معامله جدید ارائه می‌شود. در همین حال، PoSt  برای اثبات این است که ماینر همچنان به اختصاص فضای ذخیره‌سازی خود برای میزبانی همان داده‌ها در طول زمان، که در معامله مشخص شده است، متعهد است.

ویژگی‌های فایل کوین

شبکه Filecoin موارد زیر را به عنوان برخی از ویژگی‌های کلیدی خود معرفی می‌کند:

فضای ذخیره سازی وسیع:

فایل کوین کاملاً غیرمتمرکز و مقرون به صرفه است. این شبکه ادعا می‌کند که دارای قدرت ذخیره سازی شبکه 18.252 EiB (اگزابایت یا 2^60 بایت) بوده و همچنان در حال افزایش آن است.

امنیت و دوام داده‌ها:

امنیت و دوام داده‌ها

مکانیزم توافقی که توسط Filecoin به کار گرفته شده است، در کنار پاداش‌های استخراج نسبتاً بالای آن، تضمین می‌کند که داده‌های کاربر در طول زمان فعال و در دسترس باقی می‌مانند. در مورد امنیت نیز می‌توان تمام جزئیات را در گزارش‌های ممیزی امنیتی فایل کوین که در دسترس عموم قرار دارد، مشاهده کرد.

مقاوم در برابر سانسور:

از آنجایی که تمرکززدایی و شفافیت هسته اصلی ساختار زیربنایی فایل کوین است، شبکه از هرگونه تلاش برای سانسور مصون است. مجبور کردن شبکه به حذف فایل‌ها یا توقف سرویس‌ها عملاً غیرممکن است.

کد متن باز:

شبکه از طریق کد متن باز خود، همکاری بین ارائه دهندگان ذخیره سازی و مشتریان را تسهیل می‌کند. این بدان معنی است که فروشندگان فضای ذخیره سازی مجبور نیستند هیچ نوع زیرساختی را در سیستم‌های خود پیاده سازی کنند.

امکان ذخیره سازی NFT:

به عنوان پلتفرمی که آرزوی تبدیل شدن به گزینه‌ای برای ذخیره سازی دیجیتال پیش فرض در عصر وب 3 را دارد، فایل کوین قادر به میزبانی NFT است.

چطور فایل کوین استیک کنیم؟

همان‌طور که قبلاً گفته شد، استیک فایل کوین به شیوه الگوریتم اثبات کار و اثبات سهام نیست. بنابراین اگر واقعاً علاقه‌مند به استیکینگ فایل کوین هستید، باید از یک پلتفرم DeFi شخص ثالث استفاده کنید که از اشتراک گذاری توکن FIL پشتیبانی می‌کند و همچنین بازدهی سالانه خوبی به ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی ارائه می‌کند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  مهندسی اجتماعی چیست: ارتباط رفتار کاربران با کلاهبرداری

بهترین پلتفرم ها برای استیک فایل کوین

1- Filet

در زمان نگارش این مقاله، پلتفرم Filet بازدهی سالانه جذابی برای اشتراک گذاری FIL ارائه می‌دهد، این بازدهی‌ها شامل 23درصد برای 180 روز و 30درصد برای 360 روز هستند.

2- AAX

بهترین پلتفرم ها برای استیک فایل کوین

AAX که مخفف Atom Asset Exchange است در حال حاضر APY 4درصد را در یک دوره 30 روزه ارائه می‌کند.

3- YouHolder

YouHolder که در سوئیس مستقر است از 24 آگوست 2022، 3.04درصد بازدهی را ارائه می‌کند در حالی که مدت زمان در این پلتفرم کاملا اختیاری است.

4- بایننس

اگر برای استیک فایل کوین بایننس را انتخاب کنید، برای مدت 30 روز، بازدهی 7.09، برای دو ماه، بازدهی 8.49 درصد و برای مدت زمان 90 روز ، 17.25درصد بازدهی خواهید داشت. هرچند بایننس به طور موقت استیک فایل کوین را به حالت تعلیق در آورده است.

5-  جمینی

جمینی، صرافی متعلق به برادران وینکلووس، در حال حاضر 7.04 درصد در ازای استیک FIL ارائه می‌دهد. مدت زمان استیک انعطاف پذیر است.

همچنین برای یافتن بیشترین بازدهی‌ها در بین پلتفرم‌های استیک فایل کوین می‌توانید سایت StakingCrypto.info  را بررسی کنید تا بهترین APYهای استکینگ FIL را در پلتفرم‌های مختلف بیابید.

الگوریتم اثبات ظرفیت: مبدأ شکل‌گیری فایل کوین

جمع بندی

فایل کوین تاکنون رشد جدی هم از نظر تعداد کاربران و هم از نظر موارد استفاده به ثبت رسانده است. همچنین دارایی بومی شبکه، FIL، نیز شاهد رشد ارزش بازار و حجم معاملات نسبتا خوبی بوده است. هر چند روند نزولی بازار در ابتدای 2022 باعث کاهش سرعت رشد FIL، شده، اما می‌توان منتظر به روزرسانی ها و فرصت‌های این پروژه جذاب بود. بنابراین استیک فایل کوین می‌تواند یکی از گزینه های جذاب برای استیک در فضای رمز ارزها باشد. البته مانند هر سرمایه گذاری دیگری پیشنهاد می‌کنیم با بررسی کامل پروژه و همین‌طور پلتفرم‌های ارائه‌کننده استیک فایل کوین اقدام به سرمایه گذاری در این پروژه کنید.

سوال های متداول

1- آیا استیک فایل کوین سودآور است؟

بله، بر اساس سابقه تاریخی پروژه، استیک فایل کوین می‌تواند سودآور باشد. با این حال، ممکن است مجبور شوید مقداری پول از قبل برای راه اندازی و اجرای ماینینگ خود سرمایه گذاری کنید. بنابراین تحقیقات خود را انجام دهید تا متوجه شوید که آیا مقدار پول و تخصص فنی مورد نیاز برای انجام این کار را دارید یا خیر؟

2- آیا Filecoin آینده ای دارد؟

با قضاوت بر اساس عملکرد پروژه تا کنون و زیرساخت های زیربنایی آن، به نظر می رسد که فایل کوین یکی از پروژه‌های امیدوارکننده ای است که می‌توان به آن توجه کرد.

3- آیا می‌توانم فایل کوین را استیک کرد؟

بله شما می‌توانید فایل کوین (FIL) را استیک کنید.

4- آیا Filecoin یک توکن ERC-20 است؟

خیر، فایل کوین (FIL) یک توکن ERC-20 نیست.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.