داموندمگ

رول آپ لایه 2.0 چیست؟ راهکار جلوگیری از کارمزد گس

DAMOND
نحوه استفاده از رول آپ لایه 2.0 برای جلوگیری از کارمزد گس

مدت‌ها است که مسائلی مانند مقیاس‌پذیری و هزینه بالای کارمزد گس برای نهایی شدن تراکنش‌های اتریوم، ذهن کاربران را به خود مشغول کرده است. همچنین بسیار شنیده‌ایم که راه‌حل‌های لایه 2.0 برای غلبه بر این مشکلات در حال توسعه هستند. یکی از این راه‌حل‌ها رول آپ لایه 2.0 است که ثابت شده به کم کردن کارمزد گس تراکنش‌ها کمک می‌کند.
در این مقاله از داموندمگ، خواهیم دید که رول آپ لایه 2.0 چیست، چگونه این کاهش گس رخ می‌دهد و ما چطور می‌توانیم برای کاهش کارمزد تراکنش از آن‌ها استفاده کنیم.

رول آپ لایه 2.0 چیست؟

رول آپ قراردادهای هوشمند در شبکه اصلی اتریوم هستند، که به عنوان تقویت کننده بین زنجیره اصلی و لایه 2.0 عمل می‌کنند. لایه دوم بلاکچین اتریوم، یک زنجیره جانبی است که پردازش‌ها را انجام می‌دهد و نتیجه را به بلاک چین اصلی منتقل می‌کند؛ در نتیجه سرعت تایید تراکنش‌ها افزایش پیدا می‌کند. رول آپ به یک راه حل محبوب مقیاس‌پذیری لایه 2.0 برای شبکه‌های بلاک چین تبدیل شده است. این پروتکل‌ها داده‌های تراکنش را در زنجیره اصلی ذخیره می‌کنند، اما فعالیت تراکنش‌ها را به یک زنجیره جانبی منتقل می‌کنند. با این حال، از آنجایی که زنجیره اصلی و زنجیره جانبی قابلیت تعامل دارند، به صورت موازی اجرا می‌شوند و به ارتباط ادامه می‌دهند. در نتیجه شبکه‌های بلاک چین مقیاس‌پذیرتر می‌شوند، زیرا فرآیندهای محاسباتی فشرده از زنجیره اصلی خارج می‌شوند و ازدحام شبکه را کاهش می‌دهد.

به عنوان مثال، زنجیره اصلی اتریوم در حال حاضر قادر به پردازش 15 تراکنش در ثانیه (TPS) است. با اجرای رول آپ، این عدد می‌تواند به 1000 TPS برسد، زیرا تنها داده‌های حیاتی قراردادهای هوشمند را به زنجیره اصلی منتقل می‌کند و اکثر داده‌ها مرتبط با فرایند پردازش، در زنجیره جانبی باقی می‌مانند. اصطلاح «Rollup» به فرآیند تبدیل تراکنش‌ها به یک بلاک، قبل از انتشار تراکنش‌های تأیید شده در زنجیره اصلی اشاره دارد.

در سراسر اکوسیستم بلاک چین، چند پروژه در حال ادغام زیرساخت رول آپ با زنجیره‌های جانبی برای ایجاد پروتکل‌های ایمن و حفظ حریم خصوصی هستند. هدف آن‌ها از انجام این کار، ایجاد تعادل بین در امنیت، مقیاس‌پذیری و تمرکززدایی برای بلاک چین است.

برای بررسی رول آپ‌ها معمولاً آن‌ها را در دو دسته زد کی و خوشبینانه (Optimistic) قرار می‌دهیم:

رول آپ های زد کی (Zero-Knowledge Rollups)

رول آپ های زد کی

رول آپ‌های دانش صفر (Zero-Knowledge)، که به صورت مخفف به آن‌ها زد کی نیز گفته می‌شود، با ادغام زنجیره‌های جانبی از عملکردهای اصلی رول آپ‌ها استفاده می‌کنند. زنجیره‌های جانبی به یک طرف اجازه می‌دهند، تا بدون افشای اطلاعاتی فراتر از اعتبار معامله، به دیگری ثابت کند که تراکنش معتبر است.

در تراکنش‌های بلاک چین، زنجیره‌های جانبی می‌توانند منابع محاسباتی و ذخیره‌سازی مورد نیاز برای اعتبارسنجی بلاک و تراکنش‌ها را کاهش دهند و بار زنجیره اصلی را کم کنند. در این رول‌آپ‌ها راستی‌آزمایی تراکنش‌ها امکان‌پذیر است، اما در این روش نیازی به اشراف به کل داده‌ها نیست. به همین دلیل نام Zero-Knowledge یا دانش صفر به آن داده شده است. به عبارت ساده‌تر، زنجیره جانبی قبلاً هر تراکنش را تأیید کرده است، بنابراین تراکنش‌ها به طور خودکار در زنجیره اصلی معتبر هستند. با این روش، حجم داده‌ها به مقدار قابل توجهی کم می‌شود و با کاهش بار شبکه، کارمزد گس را کاهش و سرعت را افزایش می‌دهد.

مطلب پیشنهادی  تتا چیست؟ Theta با توکن THETA

هر رول آپ زد کی، شامل دو درخت مرکل است. درخت مرکل ساختاری ریاضی است که به بلاک چین کمک می‌کند از جعل داده‌های روی سوابق آنچین خود که در یک قرارداد هوشمند ذخیره می‌شوند، جلوگیری کند. یکی از درختان مرکل حساب‌ها را ذخیره می‌کند و درخت دیگر همه موجودی‌ها را حفظ می‌کند. سایر داده‌ها، همگی خارج از درخت‌های مرکل و زنجیره اصلی ذخیره می‌شوند.

رول آپ های خوشبینانه (Optimistic)

با وجود اینکه رول آپ‌های زد کی بسیار رایج هستند، برخی از پروژه‌ها از رول آپ‌های خوشبینانه استفاده می‌کنند.  رول آپ‌های خوشبینانه‌ نیز، مانند زد کی‌ها، راه‌حل‌های لایه 2.0 هستند که به موازات زنجیره اصلی اتریوم اجرا می‌شوند. برخلاف زد کی‌ها، این رول آپ‌ها حداقل اطلاعات را در زنجیره اصلی منتشر می‌کنند و تنها در موارد وقوع کلاهبرداری از الگوریتم‌های اجماع (PoW، PoS و…) استفاده می‌کنند؛ همین مسئله آن‌ها را خوشبینانه کرده است. با توجه به نحوه عملکرد رول آپ‌ها، از زد کی با نام «اثبات اعتبار» و از خوشبینانه با نام «اثبات تقلب» یاد می‌شود.

برترین رول آپ های لایه 20. کدامند؟

حال که با تعریف رول آپ‌ها آشنا شدیم، برای آنکه بتوانیم به نحوه استفاده از رول آپ لایه 2.0 برای جلوگیری از کارمزد گس وارد شویم، بهتر است چند مورد برتر را بشناسی م آن‌ها را بررسی کنیم.

پالیگان (Polygon)

پالیگان

پالیگان یک پلتفرم لایه 2.0 است که خود را به عنوان «اینترنت بلاک چین اتریوم» توصیف می‌کند و نه تنها یک راه حل مقیاس‌پذیر، بلکه چارچوبی برای قابلیت همکاری با سایر پروتکل‌های لایه 2.0 ارائه می‌دهد.

بر خلاف بسیاری از رول آپ‌ها، پالیگان دارای توکن بومی خود به نام متیک (MATIC) است که به جای اتریوم برای پرداخت کارمزد گس استفاده می‌شود. این موضوع باعث شده پالیگان نسبت به سایر راه‌حل‌های لایه 2 در اتریوم برتری داشته باشد، زیرا کاربران نیازی به پرداخت هزینه‌ انتقال توکن‌های اتریوم به شبکه اصلی پالیگان را ندارند. آن‌ها به سادگی می‌توانند متیک را خریداری کنند و از آن برای خرید توکن‌های دیگر در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) که توسط پالیگان پشتیبانی می‌شوند، استفاده کنند.

استفاده از  اپلیکیشین‌های غیرمتمرکز (DApps) پالیگان به شما این امکان را می‌دهد که با کسری از هزینه شبکه اصلی اتریوم ترید یا سپرده‌گذاری کنید یا وام بگیرید.

نحوه شروع کار با پالیگان

 • متامسک را دانلود کنید و شبکه اصلی پالیگان را به آن اضافه کنید. روی نماد متامسک در مرورگر خود کلیک کنید، سپس روی Ethereum Mainnet و بعد از آن روی Add Network کلیک کنید.
 • فیلدهای خواسته شده را طبق جدول زیر پر کنید:
نام شبکه (Network Name)Polygon Mainnet
آدرس RPC (New RPC URL)https://rpc-mainnet.maticvigil.com
شناسه زنجیره (Chain ID)137
نماد ارز (Currency Symbol)MATIC
آدرس مرورگر بلاک (Block Explorer URL)https://explorer.matic.network

 

 • شما می‌توانید توکن‌های ERC-20 مبتنی بر اتریوم خود را از طریق یک بریج به پالیگان انتقال دهید. اگر می‌خواهید در هزینه‌ها صرفه‌جویی کنید، می‌توانید به سادگی متیک را از یک صرافی متمرکز مانند بایننس بخرید و آن را به کیف پول خود منتقل کنید. توجه داشته باشید که برای انجام تراکنش‌ها در شبکه پالیگان وجود مقداری متیک در ولت شما ضروری است.
 • اکنون که متیک را در کیف پول خود دارید، می‌توانید از هر اپلیکیشن غیرمتمرکزی که از رول آگ پالیگان پشتیبانی می‌کند، استفاده کنید و از هزینه‌های کم و تأییدیه‌های سریع لذت ببرید.

پروتکل‌های رول آپ برتر که در حال حاضر فقط در پالیگان هستند، عبارتند از:

مطلب پیشنهادی  مزایا و معایب الگوریتم اجماع اثبات کار و اثبات سهام

آربیتروم (Arbitrum)

آربیتروم

آربیتروم یک راه‌حل مقیاس‌پذیر در بلاک چین اتریوم است، که بر اساس رول آپ های لایه 2.0 خوشبینانه طراحی شده. این راه حل امکان انتقال پیام‌ بین قرارداد هوشمند شبکه اصلی و زنجیره لایه 2.0 را فراهم می‌کند. بنابراین زنجیره رول‌آپ می‌تواند تراکنش‌ها را پردازش کند و نتیجه پردازش را به بلاک چین اصلی انتقال بدهد. نتایج تراکنش در نهایت در شبکه اصلی ثبت می‌شود. این روش به شدت سرعت و کارایی تراکنش‌های اتریوم را افزایش می‌دهد.

نحوه استفاده از رول آپ آربیتروم

 • به منظور مبادله توکن‌ها با استفاده از آربیتروم، به یک کیف پول وب 3.0 مانند متامسک برای اتصال به برنامه‌های وب آن‌ها نیاز دارید.
 • ابتدا متامسک را دانلود کرده و Arbitrum mainnet را به آن اضافه کنید. برای این کار کافی است روی آیکون متامسک در مرورگر خود کلیک کنید، سپس روی Ethereum Mainnet و بعد از آن روی Add Network کلیک کنید.
 • در این مرحله باید فیلدهای خواسته شده را طبق جدول زیر پر کنید:
نام شبکه (Network Name)Arbitrum mainnet
آدرس RPChttps://arb1.arbitrum.io/rpc
شناسه زنجیره (Chain ID)42161
نماد ارز (Currency Symbol)ETH
آدرس مرورگر بلاک (Block Explorer URL)https://arbiscan.io

 

 • توکن‌های ERC-20 خود را از طریق پل به شبکه آربیتروم منتقل کنید. توجه داشته باشید که همه توکن‌های  ERC-20 با آربیتروم سازگار هستند؛ با این حال، برای پرداخت هزینه گس باید به اندازه مورد نیاز اتریوم داشته باشید.
 • هنگامی که توکن‌های انتخابی خود را از اتریوم به آربیتروم منتقل کردید، اکنون می‌توانید از ترید آن‌ها با هزینه‌های بسیار پایین‌تری در هر صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر آربیتروم ، مانند انی سواپ یا وان اینچ لذت ببرید. توجه داشته باشید که در هر صرافی که استفاده می‌کنید باید شبکه آربیتروم را انتخاب کنید.

آپتیمیزم (Optimism)

آپتیمیزم

همانطور که از نامش پیداست، آپتیمیزم یکی از پیشروترین رول آپ های لایه 2.0 خوشبینانه است. این پروتکل یک لایه شبکه دارد که برای مقیاس‌پذیری قراردادهای هوشمند و تأمین امنیت به اندازه زنجیره اتریوم طراحی شده است. آپتیمیزم توسط نسخه 3 یونی سواپ، آخرین نسخه از صرافی پیشرو در اتریوم نیز پشتیبانی می‌شود. توجه داشته باشید که برای استفاده از شبکه آپتیمیزم به ولت متامسک نیاز دارید.

نحوه استفاده از آپتیمیزم

 • به https://gateway.optimism.io/ سر بزنید و متامسک را انتخاب کنید. سپس کیف پول از شما می‌خواهد که متصل شوید. از گیت وی (gateway) ارائه شده برای انتقال توکن‌های مبتنی بر اتریوم که می‌خواهید در شبکه اصلی آپتیمیزم معامله کنید، استفاده کنید. توجه داشته باشید که برای پرداخت کارمزد گس باید در ولت متامسک خود به اندازه کافی اتریوم داشته باشید.
 • برای شروع ترید توکن‌ها، به https://app.uniswap.org بروید و به جای اتریوم، آپتیمیزم را انتخاب کنید. اکنون می‌توانید هر توکنی را مانند حالت عادی مبادله کنید، اما تأیید تقریباً آنی است و کارمزدها بسیار کم است.

لوپرینگ (Loopring)

لوپرینگ

لوپرینگ یک صرافی غیرمتمرکز لایه 2 اتریوم است که مبتنی بر فناوری رول آپ زد کی طراحی شده. این صرافی به کاربران امکان می‌دهد از معاملات با کارایی بالا و کارمزد کم لذت ببرند. همچنین به عنوان یک برنامه پرداخت عمل می‌کند که به شما امکان می‌دهد اتریوم و سایر توکن‌های ERC-20 را به هر آدرسی که می‌خواهید در شبکه لوپرینگ ارسال کنید.

نحوه استفاده از لوپرینگ

 • به https://app.loopring.io/ بروید و روی Download Loopring Wallet کلیک کنید، که شما را به صفحه صرافی هدایت می‌کند.
 • متامسک خود را وصل کنید. مطمئن شوید که در شبکه اصلی اتریوم است.
 • توکن‌های انتخابی خود را به شبکه لایه دوم لوپرینگ منتقل کنید. شما یک بار هزینه گس را به صورت اتریوم پرداخت خواهید کرد. هنگامی که دارایی‌های انتخابی خود را انتقال دادید، تا زمانی که بخواهید می‌توانید از آن‌ها بدون گس استفاده کنید.
 • از آنجایی که لوپرینگ دارای صرافی بومی خود است، می‌توانید با رفتن به قسمت Trade توکن‌های مبتنی بر اتریوم و اتریوم را در لایه آن به‌طور یکپارچه تعویض کنید.
مطلب پیشنهادی  دفتر کل توزیع شده (DLT) چیست و چه تفاوتی با بلاک چین دارد؟

استارک اکس (StarkEx)

استارک اکس

استارک اکس یک پروتکل مقیاس‌پذیری رول آپ لایه 2.0 زد کی است که توسط StarkWare در سال 2020 توسعه یافت. هدف آن ارائه صرافی‌های غیرمتمرکز با قابلیت مبادله توکن با هزینه‌های کم و نقدینگی بالا است. این پروتکل نه تنها از توکن‌های ERC-20 بلکه از توکن‌های ERC-721 نیز پشتیبانی می‌کند و به بازارهایی ازجمله بازارهای NFT مانند Immutable X اجازه می‌دهد در لایه 2.0 اجرا شوند.

چند اپلیکیشن غیرمتمرکز وجود دارد که یا روی استارک اکس اجرا می‌شوند یا به صورت بومی از آن پشتیبانی می‌کنند. به عنوان مثال، اگر می‌خواهید توکن‌ها را در یک صرافی غیرمتمرکز مبادله کنید، می‌توانید از DeversiFi استفاده کنید. سایر برنامه‌های پشتیبانی شده شامل  dYdX، Sorare و Immutable X هستند. فرآیند کار در این رول‌آپ هم مشابه موارد دیگر این لیست است، که در آن اتریوم را به لایه دیگری منتقل می‌کنید.

سخن پایانی: آیا باید از رول آپ های لایه 2.0 استفاده کنیم؟

اگر اهل تراکنش‌های بسیار بزرگ با کارمزدهای چند صد دلاری نیستید و تراکنش‌های کوچکی در بازار ارزهای دیجیتال انجام می‌دهید، جواب این سوال برای شما مثبت است. تأثیر رول آپ های لایه 2.0 بر کارمزد گس بسیار زیاد است و انجام تراکنش‌های کوچکی که در حالت عادی بخاطر گس بالا مقرون به صرفه نیستند را به صرفه می‌کند. به طور کلی توصیه می‌کنیم، که برای انجام فعالیت‌های مربوط به اتریوم، لایه 2.0 را انتخاب کنید. این فعالیت‌ها محدود به مبادله توکن نیست و مواردی مثل دیفای و NFTها را نیز در بر می‌گیرد.

البته باید توجه داشته باشید که رول آپ های لایه 2.0 همچنان در حال توسعه هستند. بنابراین در حال حاضر که هنوز لایه 2.0 برای رسیدن به جایگاه تثبیت شده راه درازی در پیش دارد، باید چند رویکرد مختلف داشته باشیمِ یعنی برای تراکنش‌های بزرگ همچنان به بلاک چین اصلی تکیه کنیم و برای انجام تراکنش‌های جزئی‌تر به سراغ پروتکل‌های لایه دوم برویم. ویتالیک بوترین خالق اتریوم در این باره گفته است که بدون شک اتریوم برای کاهش بار شبکه به رول آپ‌ها نیاز دارد، اما سال‌ها طول خواهد کشید تا کاربران جذب آن شوند و اصلاحات لازم صورت بگیرد.

سؤالات متداول

رول آپ لایه 2.0 چیست؟

در ساده‌ترین تعریف، رول آپ‌ها قراردادهای هوشمندی هستند که سعی دارند نواقص شبکه اصلی اتریوم را رفع کنند و با کم کردن بار شبکه، نیاز به پرداخت کارمزد گس را تا حد زیادی پایین بیاورند. به این ترتیب انجام تراکنش برای کاربران به صرفه خواهد بود.

چند نوع رول آپ وجود دارد؟

دو نوع رول آپ زیرو نالج و خوشبینانه وجود دارد. در زیرو نالج یا زد کی، همه تراکنش‌ها اعتبار سنجی می‌شوند. در خوشبینانه تنها زمانی که احتمال کلاهبرداری وجود دارد، راستی‌ازمایی صورت می‌گیرد.

وجه مشترک رول آپ های برتر چیست؟

همانطور که در طول مقاله توضیح دادیم، همه آن‌ها نیاز به کیف پول وب 3.0 مثل متامسک دارند و اغلب لازم است که شبکه مخصوص به آن‌ها را به کیف پول اضافه کنیم. درواقع نحوه استفاده از آن‌ها در همه مشترک است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.