داموندمگ

ارز دیجیتال در ایران: آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

DAMOND
آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

یکی از سوالاتی که ذهن علاقه‌مندان به فعالیت در دنیای ارز دیجیتال را درگیر می‌کند، این است که آیا بیت کوین در ایران قانونی است یا خیر. پاسخ به این سؤال می‌تواند مسیر ورود شما را به این بازار پر رمز و راز تعیین کند. همان‌طور که می‌دانید، حوزه ارزهای دیجیتال در ایران نسبتاً‌ جدید است. شاید ۵ سال پیش نگرانی‌های بسیار کمی در مورد ارز دیجیتال در ایران و قانونی بودن بیت کوین یا معاملات آن در بین معامله‌گران وجود داشت؛ اما حالا و با بیشترشدن توجهات پیرامون رمزارزها و به‌ویژه بیت‌کوین، مسائل قانونیِ حول آن هم از اهمیت به‌مراتب بیشتری برخوردار است.
برای پاسخ به سوال اصلی این مقاله از داموندمگ، یکی از نکاتی که باید به آن دقت داشت درک مفهوم «قانونی بودن» یک چیز است. در قانون ایران، چیزی غیرقانونی تلقی می‌شود که قانون با لفظ صریح آن را «غیرقانونی» توصیف کرده باشد. از همین رو، بسیاری از حقوقدان‌ها معتقدند قانونی‌نبودن یک چیز، به‌معنی غیرقانونی بودن آن نیست. قانونی بودن بیت کوین دارای جنبه‌های مختلفی است؛ مثلاً معامله بیت کوین یک نوع قانون‌گذاری را می‌طلبد و مبارزه با جرایم این حوزه، نیازمند سازوکار دیگری است.

ارز دیجیتال در ایران: آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

آیا بیت کوین در ایران قانونی است؟

در جواب این سؤال باید گفت که بیت کوین هم قانونی است و هم قانونی نیست. چیزی که با اطمینان می‌توان گفت این است که ارز دیجیتال در ایران و بیت کوین در ایران «غیرقانونی» نیست؛ چراکه جرمی برای آن تعیین نشده و مجازاتی برای آن تعریف نشده است.

مطلب پیشنهادی  بهترین میم کوین ها کدامند؟ + لیست میم کوین های ارز دیجیتال

در واقع قانون شما را از داشتن بیت کوین منع نمی‌کند. در قانون مجازات عمومی می‌خوانیم:

هر فعل یا ترک فعل که مطابق قانون قابل مجازات یا مستلزم اقدامات تأمینی یا تربیتی باشد، جرم محسوب است و هیچ امری را نمی‌توان‌ جرم دانست؛ مگر آنکه به موجب قانون برای آن مجازات یا اقدامات تأمینی یا تربیتی تعیین شده باشد.

با این توصیف، می‌توان تا حدی خیال معامله‌گران را راحت کرد؛ چراکه بیشتر آن‌ها می‌خواهند بدانند در صورت معامله ارزهای دیجیتال دردسری متوجه آن‌ها نخواهد شد.

چند ماه پیش، داستان صرافی‌ها و قانونی‌بودن فعالیت‌های آن‌ها به بحث داغی در بین رسانه‌ها تبدیل شده بود و بسیاری از مقامات رده بالای کشور مثل رئیس مجلس، در مورد آن صحبت کردند. در همین حین شاپرک اعلام کرد که درگاه‌های مربوط به صرافی‌های ارزهای دیجیتال را مسدود می‌کند.

 انتشار این خبر سیلی از نگرانی‌ها را در میان سرمایه‌گذاران و معامله‌گران رمزارزها به راه انداخت. اما نکته‌ اصلی این است که خبر مسدودسازی این درگاه‌ها بیش از آن که به ضرر معامله‌گران باشد، به نفع آن‌ها بود؛ چراکه نشان می‌داد قانون‌گذاران نسبت به این حوزه آگاهی دارند و تا حدی به‌دنبال محافظت از سرمایه‌گذاران هستند.

در حال حاضر هیچ یک از صرافی‌های فعال در حوزه ارز دیجیتال در ایران مجوز رسمی از نهادهای مربوطه، مثل بانک مرکزی، ندارند؛ ولی فعالیت آن‌ها با رعایت ملزومات احراز هویت انجام می‌گیرد و برخی از این صرافی‌ها دارای مجوزهایی از سوی دولت هستند. کسب این مجوزها به معنای قانونی‌بودن فعالیت آن‌ها نیست ولی کمی خیال سرمایه‌گذاران را راحت می‌کند.

مسئله بعدی در بحث قانون‌گذاری بیت کوین و قانونی بودن این ارز دیجیتال، طرح شکایت در این حوزه است. فرض کنید شما درگیر یک کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال هستید، در این صورت قانون و نیروی انتظامی راه طرح شکایت را برایتان باز گذاشته است.

مطلب پیشنهادی  لایت کوین چیست؟ ارز دیجیتال Litecoin با توکن LTC

فراموش نکنید که استفاده از بیت کوین به‌خودیِ‌خود جرم نیست؛ اما ارتکاب هرگونه فعالیت غیرقانونی با آن جرم محسوب می‌شود. مثلاً اگر شما با بیت کوین پولشویی کنید یا بخواهید از پرداخت مالیات فرار کنید، قطعاً با مجازات روبه‌رو می‌شوید؛ این موضوع هم به‌معنای غیرقانونی بودن بیت کوین نیست، بلکه یعنی شما با استفاده از ابزاری به اسم بیت کوین اقدام به ارتکاب جرم کرده‌اید.

آیا ماینینگ و استخراج بیت کوین قانونی است؟

استخراج بیت کوین در ایران قانونی است، ولی شرایطی دارد که در صورت رعایت‌نکردن آن، ممکن است جریمه شوید. استخراج قانونی بیت‌کوین در ایران منوط به کسب مجوز از وزارت صمت است.

آیا ماینینگ قانونی است

در صورتی که شخصی بدون کسب مجوز از این وزارتخانه اقدام به استخراج بیت کوین کند، با جریمه مواجه خواهد شد. ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که برای استخراج قانونی بیت کوین در ایران، باید برق را با تعرفه صادراتی خریداری کنید که خود باعث تحمیل هزینه‌هایی به ماینر می‌شود.

پیش‌تر واردات دستگاه‌های استخراج (ASIC) به ایران در ردیف کالاهای قاچاق قرار داشت و امکان ورود آن‌ها از مبادی قانونی به کشور وجود نداشت. سال گذشته وزارت صمت با همکاری گمرک، برای دستگاه‌های ای‌سیک ردیف کالا تعیین کرد و در حال حاضر واردکنندگان می‌توانند نسبت به واردکردن این دستگاه‌ها اقدام کنند. این در حالی است که ترخیص این دستگاه‌ها از گمرک مستلزم ارائه مجوز از سوی وزارت صمت است.

برخی از ماینرها هم که قبل از تدوین این قانون، دستگاه‌های قاچاق خریده‌اند می‌بایست با اعلام به مراجع مربوطه، جریمه آن را پرداخت کنند. با پرداخت جریمه امکان استفاده از دستگاه‌های مذکور مهیا خواهد شد.

قوانین ارز دیجیتال در ایران : تغییرات اخیر در قانون‌گذاری بیت کوین

صحبت های جدید در معاملات بیت کوین درصرافی های ارز دیجیتال در ایران چیست؟ در ماه‌های گذشته بسیاری از مقامات در مورد معاملات بیت کوین و قانونی بودن آن و سایر ارزهای دیجیتال صحبت‌هایی را مطرح کرده‌اند.

مطلب پیشنهادی  هاوینگ بیت کوین چیست؟ نمودار هاوینگ بیت کوین 2024

کمیسیون اقتصادی مجلس بارها به تدوین قوانین مربوط به معاملات ارزهای دیجیتال اشاره کرده است. سه سال پیش هم مقامات ایرانی عنوان کردند پیش‌نویس قوانین حوزه ارزهای دیجیتال تدوین شده است. هنوز مشخص نیست که این پیش‌نویس چه زمانی برای تکمیل و تبدیل‌شدن به قانون راهی مجلس و نهادهای ذی‌صلاح خواهد شد.

چندی پیش هم بانک مرکزی اعلام کرد معامله بیت کوین برای ماینرهای دارای مجوز مجاز است ولی آن‌ها تنها این امکان را دارند که ارزهای خود را به صرافی‌های منتخب بفروشند ولی هنوز صرافی مشخصی برای این کار تعیین نشده است.

رویکرد پلیس فتا در قبال ارزهای دیجیتال چیست؟

پلیس فتا در سال‌های گذشته به‌خوبی با فعالان حوزه ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاران همکاری داشته است. این نهاد همچنین صفحه‌ای ویژه را مخصوص سؤالات حوزه رمزارزها تهیه کرده تا ابهامات موجود را تا حدودی رفع کند.

اگر در این صفحه در ارتباط با جرم‌بودن استفاده از بیت کوین جستجو کنید به عبارت زیر می‌رسید:

«در حال حاضر برای این مبحث جرم‌انگاری انجام نشده است»

پلیس فتا همچنین عنوان کرده است که استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال یا ماینینگ تنها با اخذ مجوز از وزارت صمت قانونی است.

رویکرد پلیس فتا در قبال ارزهای دیجیتال چیست؟

به‌گفته پلیس فتا، واردات دستگاه‌های ماینر مشروط به دریافت مجوز از وزارت صمت است. به‌گفته این نهاد، ورود مؤسسات مالی و بانک‌ها به حوزه رمزارزها مجاز نیست.

یکی از سؤالاتی که پلیس فتا در صفحه ویژه خود به آن پاسخ می‌دهد، در مورد خریدوفروش و نگهداری ارزهای دیجیتال است.

پلیس فتا در این باره می‌نویسد:

نامشخص، هنوز قانون‌گذاری صورت نگرفته است. جرم نیست.

همان طور که گفتیم، پلیس فتا امکان طرح شکایت در مورد جرایم حوزه ارزهای دیجیتال و بیت کوین را مهیا کرده است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.