داموندمگ

استخراج بیت کوین با گوشی و کامپیوتر به صرفه است؟

DAMOND
آیا استخراج بیت کوین با گوشی و کامپیوتر به صرفه است

وقتی تصمیم به ورود به بازار و صنعت کریپتو بگیرید، اولین روش استخراج است. اما باید مشخص شود که آیا امکانات کافی برای این کار داریم یا خیر. امکانات در بحث ماینینگ به دستگاه‌های قوی و امکان تأمین انرژی آن‌ها برمی‌گردد. در پاسخ به این سؤال که آیا استخراج بیت کوین با گوشی و کامپیوتر به صرفه است؟ در این مقاله از داموندمگ، به بررسی استخراج بیت کوین و به صرفه بودن موبایل و کامپیوتر در این فرآیند خواهیم پرداخت.

استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین به معنی شرکت در روند تولید بلاک جدید و دریافت پاداش درازای آن است. برای تولید هر بلاک، لازم است استخراج‌کنندگان یا ماینرها، یک مسئله پیچیده ریاضی را حل کنند. وقتی از اصطلاح ماینر استفاده می‌کنیم، منظورمان دستگاهی است که شما از آن استفاده می‌کنید.

جدای از بحث‌های پیچیده‌ای که در مورد استخراج بیت کوین و به طور کلی هر ارز دیجیتالی وجود دارد، تعریف اولیه استخراج همین‌قدر ساده است. اگر بخواهیم نگاهی پیچیده‌تر داشته باشیم، باید مواردی از قبیل الگوریتم‌ها و شیوه‌های مختلف هش کردن را نیز بررسی کنیم. تنها چیزی که در این خصوص لازم است بدانیم، این است که تابع هش، یک تابع ریاضی است که هر ورودی دلخواه را به خروجی رمزنگاری شده با طول ثابت تبدیل می‌کند.

از این تابع در رمزنگاری کردن اطلاعات بلاک‌ها استفاده می‌شود و اگر بخواهیم استخراج انجام دهیم تا یک بلاک جدید داشته باشیم، باید بتوانیم آنقدر اعداد و رمزنگاری‌های مختلف را امتحان کنیم تا به پاسخی برسیم که منجر به تولید بلاک جدید خواهد شد. درواقع عملیات پیچیده‌ای که از آن صحبت می‌کنیم، مقایسه‌های بزرگ است. به نتیجه‌ای که تابع هشینگ تولید می‌کند، «هش» گفته می‌شود.

در استخراج بیت کوین چه مسائلی مطرح است؟

در پاسخ به این سؤال که آیا استخراج بیت کوین با گوشی و کامپیوتر به صرفه است یا خیر، باید چند مورد را در نظر بگیریم.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  NFT میمون های کسل چیست؟ مجموعه Bored Ape Yacht Club

هش ریت

گفتیم که در بحث ماینینگ، با مفهوم توابع هش سر و کار داریم و قرار است برای رسیدن به بلاک جدید، مقایسه‌های زیادی انجام دهیم، که همان مسئله پیچیده ریاضی منجر به استخراج است. بنابراین باید بدانیم که دستگاه استخراج ما در هر ثانیه قابلیت بررسی چند هش را دارد، به اصطلاح هش ریت یا نرخ هش آن چقدر است؟ این اولین موردی است که در بحث استخراج بیت کوین مطرح می‌شود.

معمولاً هش ریت را با واحد مگا هش بر ثانیه می‌سنجند. طبیعی است هرچه این مقدار بیشتر باشد، یعنی توان عملیاتی دستگاه بالاتر است و احتمال سودآوری نیز بیشتر خواهد شد. با مرور و کم‌تر شدن تعداد بیت کوین‌های استخراج نشده، سختی استخراج بالاتر می‌رود و برای موفقیت در ماینینگ، به هش ریت بیشتر نیاز است.

توان مصرفی

یکی دیگر از موارد مهم در استخراج، توان مصرفی دستگاهی است که برای ماینینگ از آن استفاده می‌کنیم. هرچه توان مصرفی دستگاه بیشتر باشد، یعنی نیاز به تأمین برق بیشتری دارد، که به معنی هزینه بیشتر برای تأمین انرژی است. به این ترتیب ممکن است استخراج نتواند پاسخگوی هزینه‌های زیاد باشد.

البته این مورد را به یاد داشته باشید که برای رسیدن به موفقیت در استخراج، دستگاه شما باید 24 ساعت 7 روز هفته فعالیت کند، اگرنه نمی‌توانید در این رقابت موفق شوید. بنابراین هر مقدار توان مصرفی، به معنی هزینه‌های هنگفت است.

آیا استخراج بیت کوین با کامپیوتر به صرفه است؟

آیا استخراج بیت کوین با کامپیوتر به صرفه است

حالا به یکی از سؤالات اصلی می‌رسیم. آیا استخراج بیت کوین با کامپیوتر به صرفه است؟ به جدول زیر دقت کنید تا به ادامه مطلب بپردازیم.

نام پردازندههش ریتنوع
Intel Core i7 3930k5.2 مگاهشمعمولی
AMD Athlon II X4 63010.7 مگاهشمعمولی
Nvidia GTX 680120 مگاهشمخصوص ماینینگ
AMD Radeon 7870 XT485 مگاهشمخصوص ماینینگ
Innosilicon T3+57 تراهشمخصوص ماینینگ
Bitmain Antminer S19 Pro110 تراهشمخصوص ماینینگ

 

با نگاهی به اعداد بالا مشخص می‌شود که پردازنده‌هایی که برای ماینینگ استفاده می‌شوند، هش ریت بسیار بیشتری دارند. این در حالی است که یک کامپیوتر معمولی با کاربری عادی هرگز چنین قطعاتی ندارد، مگر اینکه خودتان آن را ارتقاء دهید. درواقع اگر یک لپ‌تاپ یا کامپیوتر خانگی معمولی دارید، نمی‌توانید برای کار پیچیده‌ای مثل ماینینگ روی آن حساب کنید، حتی برای بازی‌های کامپیوتری نیز به مشکل خواهید خورد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  استخراج ارز دیجیتال یا ماینینگ (Mining) چیست؟

البته این به معنای آن نیست که هیچ کوینی استخراج نخواهید کرد، اما اگر تنها منجر به استخراج یک کوین در بازه‌ای یک ساله شود، بدون شک هیچ سودی به همراه ندارد.

آیا استخراج بیت کوین با گوشی به صرفه است؟

آیا استخراج بیت کوین با گوشی به صرفه است

در بحث استخراج بیت کوین با گوشی هم دو فاکتور توان مصرفی و هش ریت مطرح هستند، اما با نکته‌سنجی بیشتری به آن خواهیم پرداخت. ابتدا این نکته را بدانید، که استخراج بیت کوین با گوشی در یک کلام به صرف نیست. در ادامه معایب این کار را معرفی خواهیم کرد.

عمر باتری

استخراج ارز دیجیتال نیاز به انرژی زیادی دارد و در مورد گوشی و تبلت این مسئله به یک معضل بزرگ تبدیل می‌شود. نکته‌ای که وجود دارد، این است که باید مدام به فکر شارژ کردن گوشی باشیم و ماینینگ ممکن است باعث شود روزانه تا چندین بار نیاز به شارژ کردن داشته باشیم. به این ترتیب استفاده زیاد از گوشی به این شکل، باعث کاهش عمر باتری خواهد شد. ضمن اینکه کار کردن مداوم گوشی هم بر عمر باتری مؤثر است.

هش ریت کم

شکی نیست که هش ریت دستگاه‌هایی مثل موبایل و تبلت بسیار پایین است. بنابراین نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که حتی در طولانی مدت هم نتیجه‌ای حاصل شود. باید این نکته را به یاد داشته باشیم که پردازنده‌های به کار رفته در گوشی‌ها، برای استفاده عادی و روزمره است و نباید انتظار زیادی از آن داشته باشیم. البته نرم‌افزارهایی هم برای استخراج به کمک گوشی طراحی شده است، اما باید واقع‌بین باشیم.

خرابی دستگاه تلفن همراه

استفاده سنگین از موبایل، استهلاک به همراه دارد، بنابراین قطعات مختلف گوشی پس از مدتی دچار خرابی خواهند شد. از آنجایی که تعویض و تعمیر قطعاتی مثل رم و پردازنده هزینه زیادی به همراه دارد، اصلاً به صرفه نیست.

استخراج بهینه بیت کوین چگونه است؟

استخراج بهینه بیت کوین چگونه است

استخراج یکی از روش‌های محبوب سودآوری در صنعت کریپتو است و روشی است که از همان ابتدا به علاقه‌مندان معرفی شد. حالا که دیدم استخراج بیت کوین با وسایل الکترونیکی در دسترس که بیشتر ما روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم ممکن نیست، به این موضوع خواهیم پرداخت که پس چگونه باید این کار را انجام دهیم؟

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  الگوریتم اثبات کار چیست؟ کاربرد Proof of Work یا PoW چیست؟

ریگ‌های ماینینگ تخصصی و قوی که پردازنده‌هایی با توان عملیاتی بالا دارند برای این کار طراحی شده‌اند. ای‌سیک‌ها، پردازنده‌های گرافیکی، CPUها و FPGAها دستگاه‌هایی هستند که می‌توانیم از آن‌ها برای ماینینگ استفاده کنیم.

اگر استخراج خانگی با این دستگاه‌ها هم سودآور نباشد، استخرهای استخراج وجود دارند که با عضویت در آن‌ها می‌توانیم با دیگران مشارکت کنیم و در نهایت سود تقسیم‌شده‌ای از بیت کوین به دست آوریم. به هر حال مقصود این ما از این صحبت‌ها این است که روش‌های بهینه دیگری نسبت به گوشی و کامپیوتر شخصی وجود دارد.

سخن پایانی

برخی تصور می‌کنند استخراج بیت کوین به سادگی روشن کردن کامپیوتر و منتظر نشستن است. درواقع شاید این طور به نظر برسد، اما اگر سیستم ماینینگ ما به اندازه کافی قوی نباشد، این انتظار به بلندای چند ماه یا سال خواهد بود. از آنجایی که سختی استخراج هرروز بیشتر می‌شود، چنین انتظاری اصلاً معقول نیست.

اگر سیستم ماینینگ ندارید و هزینه تهیه آن برای شما زیاد است، شاید بهتر باشد روش‌های دیگر را امتحان کنید.

سؤالات متداول

آیا استخراج بیت کوین با گوشی و کامپیوتر به صرفه است؟

با توجه به سختی رو به رشد شبکه بیت کوین، این کار به صرفه نیست، اما می‌توانید ارزهای دیجیتال دیگر را که سختی معقولی دارند، با گوشی یا کامپیوتر استخراج کنید.

چرا استخراج یا گوشی و کامپیوتر خانگی به صرفه نیست؟

دو دلیل عمده هش ریت پایین و توان مصرفی بالا است. هش ریت که پایین باشد، احتمال بازگشت سرمایه و موفقیت در ماینینگ نیز کم می‌شود. همچنین اگر توان مصرفی بالا باشد، هزینه تأمین انرژی بسیار بالا خواهد رفت.

آیا استخراج خانگی موفقیت آمیز است؟

هم بله هم نه. بستگی دارد که چه ارز دیجیتالی را برای استخراج انتخاب کنید. در مورد بیت کوین این کار موفقیت آمیز نیست، اما ارزهای دیجیتالی دیگری مانند اتریوم هنوز قابل استخراج خانگی هستند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.