داموندمگ

لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی به چه معناست؟

DAMOND
لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی

لیست شدن ارز دیجیتال در یک صرافی به این معناست که شما می‌توانید آن را در صرافی مورد نظر معامله کنید. لیست شدن در صرافی‌های مطرح بازار ارزهای دیجیتال یک اتفاق مهم برای پروژه‌های مبتنی بر رمزنگاری و کریپتوکارنسی است. شاید شما هم در بازار کریپتوکارنسی متوجه این موضوع شده باشید که وقتی یک توکن در یک صرافی و مخصوصا در صرافی‌های مهم لیست می‌شود، افزایش قیمت نسبتا زیادی را تجربه می‌کند. در مقابل، زمانی که یک ارز دیجیتال از یک صرافی مطرح حذف می‌شود، تاثیر منفی بسزایی بر جامعه دنبال کننده آن رمز ارز می‌گذارد و باعث ریزش قیمت می‌شود. بسیاری از تحلیلگران هنگام بررسی و ارزش‌گذاری بر یک رمز ارز، لیست بودن آن رمز ارز در صرافی‌های مختلف را نیز بررسی می‌کنند و این موضوع را به عنوان یکی از معیارهای مهم برای سنجش ارزش و اعتبار پروژه در نظر می‌گیرند. در این مطلب از داموندمگ قصد داریم به بررسی اهمیت لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی‌ها بپردازیم.

چرا لیست شدن یک ارز دیجیتال در صرافی اهمیت دارد؟

لیست شدن در صرافی‌های بزرگی مانند بایننس و کوین بیس و صرافی‌های مشابه به این معناست که کارشناسان و متخصصان این صرافی‌ها روی پروژه مورد نظر بررسی اولیه انجام داده‌اند. این لیست شدن‌ها اغلب باعث پذیرش و تاثیر مثبت بر قیمت یک ارز دیجیتال می‌شود. لیست شدن در یک صرافی ممکن است باعث شود مارکت کپ یک دارایی دیجیتال از چند صد یا چند هزار کوین یا توکن دیگر پیشی بگیرد. به همین دلیل است که پروژه‌های ارز دیجیتال، چه جدید و چه قدیمی، به دنبال لیست کردن ارز دیجیتال خود در صرافی‌های مختلف و مخصوصا صرافی‌های بزرگ هستند. یک پروژه ارز دیجیتال ممکن است پتانسیل زیادی برای رشد و پیشرفت داشته باشد، اما به دلیل عدم لیست شدن در صرافی‌ها، نتواند به ارزش واقعی خود دست پیدا کند.

مطلب پیشنهادی  پولشویی چیست؟ تبهکاران و شستشوی پول در ارزهای دیجیتال!

هزینه لیست شدن یک ارز دیجیتال در صرافی‌ها

هزینه لیست کردن توکن در صرافی

توسعه‌دهندگان معمولا برای لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی نیاز به پرداخت هزینه خواهند داشت. معمولا صرافی‌ها چه کوچک و چه بزرگ، برای لیست کردن توکن ها و کوین‌ها هزینه دریافت می‌کنند. مبلغ پیشنهاد شده، طبق یک استاندارد برای صرافی‌های مطرح و بزرگ، یک میلیون دلار است. با اینکه بسیاری از افراد ممکن است دریافت هزینه توسط صرافی‌ها را غیرمنطقی بدانند، باید بدانیم که دریافت هزینه باعث می‌شود که عملکرد صرافی بهتر باشد. صرافی‌هایی مانند بایننس و بیتریکس معمولا از این هزینه‌ها برای استخدام کارمندان، افزایش ظرفیت سرور و بررسی سرمایه گذاری‌های جدید استفاده می‌کنند. این نوع استفاده از منابع دریافتی توسط صرافی‌ها علاوه بر ارتقای عملکرد مجموعه، باعث ارائه خدمات بهتر به صاحبان پروژه‌های رمز ارز نیز می‌شود.

با این حال، می‌توان گفت که صرافی‌ها نیاز چندانی به پرداخت هزینه برای لیست شدن ارز دیجیتال یا توکن‌های فهرست شده ندارند؛ چرا که عمده درآمد صرافی‌ها از کارمزدهای معاملات است. طبق گزارش‌های بلومبرگ بزرگ‌ترین صرافی‌ها روزانه بالغ بر 3 میلیون دلار از کارمزد تراکنش‌هایشان درآمد دارند.

روش رایگان لیست شدن در صرافی‌های مطرح

راه‌هایی برای کاهش هزینه لیست شدن در صرافی وجود دارد که می‌توان با استفاده از آن‌ها برای لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی‌های بزرگ اقدام کرد. به عنوان مثال یک رای گیری ماهانه در بایننس برگزار می‌شود. طرز کار آن به این شکل است که کاربران می‌توانند با پرداخت توکن‌های BNB، به توکن هایی که در لیست انتظار برای اضافه شدن به صرافی بایننس هستند، رای بدهند. در این رای گیری هر کاربر فقط می‌تواند یک بار با هزینه 0.1 ارزش یک BNB رای بدهد. این روش لیست شدن ارز دیجیتال باعث می‌شود که صاحبان پروژه هزینه کمتری پرداخت کنند و در عین حال دارایی‌هایی که شایسته هستند، به لیست صرافی بایننس اضافه شود. بد نیست این موضوع را هم بدانید که بعضی از صاحبان پروژه در این روش به کیف پول رای دهنده‌ها توکن BNB واریز می‌کنند تا از هزینه کاربران پیشگیری کنند. البته این کار توسط جامعه ارز دیجیتال مورد انتقاد قرار گرفته، چرا که بر این باورند که این به معنی دست‌کاری در رای گیری است.

مطلب پیشنهادی  آموزش خرید و فروش NFT در اوپن سی

به هر حال این صرافی‌ها هستند که مستقیما با مصرف کننده نهایی در تعامل هستند و سطح جدیدی از پذیرش و تاثیر بر بازار یک رمز ارز را ایجاد می‌کنند. لیست شدن در صرافی مخصوصا برای پروژه‌های نوپا بسیار حیاتی است؛ چرا که نیاز حیاتی به سرمایه اولیه برای توسعه کسب و کار خود دارند.

مزیت‌های لیست شدن در صرافی ارز دیجیتال

لیست شدن ارز دیجیتال (cryptocurrency) در صرافی

مهم‌ترین مزیت‌های قرار گرفتن یک توکن در لیست صرافی‌های معتبر عبارت است از:

  •  آن رمز ارز بیشتر در معرض دید معامله گران قرار می‌گیرد.
  • گرچه همیشه لیست شدن در یک صرافی مطرح به معنی معتبر بودن یک رمز ارز نیست، اما می‌توان گفت لیست شدن یک ارز دیجیتال در صرافی‌هایی مانند بایننس و موارد مشابه از نظر سرمایه‌‌گذاران اعتبار خوبی به پروژه می‌دهد.
  • با لیست شدن در صرافی، امکان مبادله توکن مورد نظر با جفت‌ارزهای مختلف وجود دارد و حتی ممکن است بتوان آن را با پول فیات هم خریداری کرد. افزایش دسترسی کاربران به توکن لیست شده به معنی افزایش حجم فروش آن است.
  •  لیست شدن یک رمز ارز در صرافی‌های غیرمتمرکز باعث می‌شود که افراد بتوانند از امنیت بیشتری برای معامله و نگهداری از رمز ارز مورد نظر برخوردار شوند.

جمع‌بندی

همان‌طور که پیش‌تر توضیح دادیم لیست شدن ارز دیجیتال در یک صرافی متمرکز یا غیرمتمرکز به این معناست که شما می‌توانید آن را در صرافی مورد نظر معامله کنید. لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی‌های مختلف ممکن است معانی مختلفی برای معامله گران داشته باشد. برخی از افراد لیست شدن یک رمز ارز در صرافی‌هایی مانند کوین لیست یا کوین بیس را یک نشانه مثبت برای آن رمز ارز در نظر می‌گیرند. البته باید این نکته را در نظر داشت که آن رمز ارز به چه روشی لیست شده است. لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی‌های مختلف آن‌قدر برای معامله گران اهمیت دارد که باعث شده سایت‌هایی ایجاد شوند و به کاربران درباره اینکه توکن‌های مورد نظرشان در لیست کدام صرافی‌ها وجود دارند، اطلاع بدهند. شما می‌توانید با قرار دادن آلارم ایمیل یا پیامک یا ربات تلگرام از لیست شدن رمز ارزهای محبوبتان در صرافی‌های مختلف مطلع شوید.

مطلب پیشنهادی  ردیت چیست: شبکه اجتماعی محبوب کاربران ارز دیجیتال

سوالات متداول

1- وقتی یک رمز ارز در یک صرافی لیست می‌شود چه اتفاقی می‌افتد؟

لیست شدن یک رمز ارز در یک صرافی باعث می‌شود که بتوان رمز ارز مورد نظر را در صرافی معامله کرد. همچنین معمولا لیست شدن ارز دیجیتال در صرافی‌های بزرگ باعث افزایش پذیرش عمومی می‌شود.

2- لیست کردن یک رمز ارز در صرافی چقدر هزینه دارد؟

معمولا صرافی‌ها علاقه‌ای به افشای میزان درآمد خود ندارند اما طبق نوشته یک وبلاگ با نویسندگی شخصی به نام Autonomous Research، فهرست کردن یک توکن ICO در صرافی ارزهای دیجیتال می‌تواند بین 1 تا 3 میلیون دلار برای صاحبان آن‌ها هزینه داشته باشد. این اختلاف قیمت چشمگیر ممکن است به خاطر میزان شهرت صرافی و تفاوت میزان دسترسی به نقدینگی سریع برای ارز دیجیتال مورد نظر باشد.

3- لیست شدن رمز ارزها در صرافی چه مزایایی دارد؟

لیست شدن رمز ارز  در صرافی باعث می‌شود که بیشتر در دسترس کاربران قرار بگیرد، امکان معامله افزایش پیدا کند و پروژه اعتبار بیشتری کسب کند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.