داموندمگ

کیف پول متامسک چیست؟ نصب + دانلود MetaMask Wallet

DAMOND
کیف پول متامسک

کیف پول متامسک (MetaMask) یکی از آن ابزارهایی است که بسیاری از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتالی به استفاده از آن علاقه نشان می‌دهند. این علاقه از کارکرد متامسک و امکانات آن نشئت می‌گیرد، با این حال مانند هر کیف پول دیگری معایب خود را دارد. متأسفانه معایب این کیف پول حول محور بحث مهم امنیت می‌چرخند و ممکن است برای بسیاری نگران کننده باشند. البته در این مقاله از داموندمگ راهکارهایی برای غلبه بر این مشکل ارائه خواهیم داد که ممکن است به کار بیایند.
برای انتخاب یک کیف پول خوب، توصیه ما در داموند این است که ویژگی‌های آن را از نظر کاربردی بودن بررسی کنید. این که ویژگی‌های هر کیف پول تا چه اندازه به رفع نیاز استراتژی معاملاتی شما کمک می‌کند، بسیار مهم است.

متامسک چیست؟

متامسک (MetaMask) یک کیف پول ارز دیجیتال از نوع نرم‌افزاری است که در قالب افزونه مرورگر از آن استفاده می‌شود. بنابراین دسترس‌پذیری بسیار بالایی دارد. کیف پول متامسک اولین بار در سال 2016 معرفی شد و به عنوان کیف پولی برای اتریوم شناخته می‌شد که امکاناتی نظیر دسترسی به برنامه‌های dApp مانند صرافی‌های غیرمتمرکز نیز ارائه می‌داد. بر اساس آمار این کیف پول در سال 2020 ماهانه 1 میلیون کاربر فعال داشت.

ساخت نود در متامسک

اگر دوست داشته باشید به راحتی هرچه تمام‌تر بین بلاک چین اتریوم و مرورگر وب ارتباط ایجاد کنید، بدون شک متامسک یکی از بهترین‌ها است. آنچه متامسک را به یکی از بهترین‌ها تبدیل کرده است، این است که مدیریت عبارت بازیابی با کاربر است و کلیدها نیز در مرورگر کاربر ذخیره می‌شوند نه سرور متامسک.

مزایا و معایب مختلفی برای متامسک وجود دارد، اما آنچه مسلم است، دلیلی برای تعداد زیاد کاربران این کیف پول وجود دارد، که در ادامه به آن پی خواهیم برد.

ویژگی های کیف پول متامسک (MetaMask)

ویژگی های متامسک

این که سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال بر چه اساسی کیف پول مورد نظر خود را انتخاب می‌کنند، در وهله اول بستگی به نیاز آن‌ها دارد. اما آنچه لازم است تا یک کیف پول را به لیست احتمالی ما وارد کند، حداقل‌هایی است که در قالب ویژگی‌های آن بررسی می‌شود. برای مثال مهم است بدانیم که آیا به استفاده از یک کیف پول باید کارمزد پرداخت کنیم یا خیر. در این بخش ویژگی‌های شاخص کیف پول متامسک را بررسی خواهیم کرد.

کارمزدهای متامسک

برای هر تراکنشی که در کیف پول متامسک صورت می‌گیرد، کارمزدی (gas fee) اعمال می‌شود، که به فعالیت جاری شبکه اتریوم وابستگی دارد. هرچه فعالیت در شبکه بیشتر باشد، کارمزد نیز بیشتر خواهد بود. در MetaMask پیش از آنکه پرداخت تأیید شود، کارمزد مشخص خواهد شد. همچنین میزان کارمزد در شبکه اتریوم با سرعت تراکنش رابطه مستقیم دارد. اگر بخواهید تراکنش شما زودتر به نتیجه برسد، باید کارمزد بیشتری نیز بپردازید.

چرا گس گران است

اخیراً MetaMask یک امکان جدید ارائه می‌دهد که با استفاده از آن شما می‌توانید اتر را با هر توکن ERC-20 دلخواه مبادله کنید. برای این کار کیف پول متامسک صرافی‌های مختلف را به دنبال بهترین قیمت با بهترین کارمزد می‌گردد و خود کیف پول برای هر مبادله چیزی بین 3/0 تا 875/0 درصد کارمزد دریافت می‌کند.

پشتیبانی چندارزی

تعداد ارزهای پشتیبانی شده یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که بیشتر سرمایه‌گذاران به آن اهمیت می‌دهند. بیایید به موضوع نیاز سرمایه‌گذار که پیش‌تر اشاره کوتاهی به آن کردیم برگردیم. برخی از سرمایه‌گذاران حرفه‌ای که تمام تمرکز خود را روی یک ارز دیجیتال گذاشته‌اند. برای این افراد مهم است که کیف پول انتخابی آن‌ها از همان یک ارز پشتیبانی کند و ساخته شرکتی باشد که امکانات کاربردی و تخصصی بسیاری برای محصول خود در نظر گرفته است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کیف پول تراست ولت چیست؟ نصب + دانلود Trust Wallet

برخی دیگر از سرمایه‌گذاران حرفه‌ای از جمله «همه تخم مرغ‌هات و توی یه سبد نذار» پیروی می‌کنند و با خرید و فروش ارزهای مختلف سود و زیان خود را متعادل می‌کنند. در این میان تازه‌کاران هم برای آنکه در حین یادگیری هستند و نیاز به شناخت ارزهای مختلف دارند، از امکان چندارزی بودن استقبال می‌کنند. کیف پول متامسک از این دسته است و از ارزهای اتر، Augur، Gnosis، USDC، Tether و غیره پشتیبانی می‌کند.

متامسک ولت

امنیت متامسک (MetaMask)

بررسی امنیت کیف پول متامسک کمی مشکل‌ساز است. بیایید ابتدا در مورد مفهومی به نام «Ethereum full node» صحبت کنیم.

فول نود اتریوم چیست؟

فول نود یا نود کامل به نودهایی گفته می‌شود که با بررسی تراکنش‌ها و تأیید یا عدم تأیید آن‌ها وضعیت بلاک چین را مشخص می‌کنند. هر تراکنشی فقط به صرف ارسال نمی‌تواند وارد زنجیره شود و باید بررسی شود که آیا اطلاعات مربوط به آن درست است یا خیر. برای مثال اگر شخص الف مقدار 50 اتر را برای شخص ب ارسال کند، نود کامل بررسی می‌کند که آیا در موجودی شخص ب تغییری ایجاد شده است یا خیر. اگر این 50 اتر به حساب او افزوده نشده باشد، تراکنش رد خواهد شد.

نودهای کامل برای انجام وظیفه خود 128 بلاک اخیر را به همراه اطلاعات یک هفته ذخیره می‌کند. این اطلاعات به محض ورود بلاک جدید به روز می‌شوند.

حال به بررسی امنیتی کیف پول متامسک بر می‌گردیم:

متامسک یک فول نود اتریوم نیست، بنابراین نمی‌تواند انتظارات ما را از غیرمتمرکز بودن برآورده کند. حتی این کیف پول از سرورهای اتریوم نیز استفاده نمی‌کند، بنابراین نمی‌توانیم اطلاعاتی در مورد اینکه چه اتفاقی در بلاک چین در حال رخ دادن است به دست آوریم. متامسک این کار را به ارائه دهنده خدمات Infura سپرده است. Infura پیش‌تر به عنوان یکی از دلایل شکست اتریوم شناخته شده بود، بنابراین ممکن است خیلی قابل اعتماد نباشد. با این حال این امکان وجود دارد که کاربران کیف پول MetaMask را به فول نودهای اتریوم خود متصل کنند.

هدف هکرها

محبوبیت زیاد متامسک باعث شده است این کیف پول در طی سال‌های فعالیت خود بارها تحت حمله هکرها قرار بگیرد. یکی از شایع‌ترین حملات ایجاد یک برنامه مشابه متامسک و وادار کردن کاربران به دانلود آن بوده است. به این ترتیب تعداد زیادی از کاربران کوین‌های خود را با افزودن به یک کیف پول جعلی از دست داده‌اند. بهترین راه برای محافظت در برابر این نوع حمله این است که مطمئن شوید همیشه نرم‌افزار واقعی متامسک را دانلود می‌کنید. هکرها اغلب کارهایی مانند خرید تبلیغات گوگل برای عبارات جستجوی مرتبط با کیف پول متامسک و سایر کیف پول‌های اتریوم انجام می‌دهند، بنابراین همیشه مراقب آن باشید.

تغییر دادن RPC

نکات امن نگه داشتن کیف پول متامسک

یکی از مهمترین نکات در امن نگه داشتن متامسک، این است که نباید عبارت بازیابی خود را با کسی به اشتراک بگذارید و حتماً آن را رد جایی امن و به صورت فیزیکی نگه دارید. نکات دیگری نیز وجود دارند که عبارتند از:

 • هرگز برنامه متامسک را روی یک کامپیوتر عمومی نصب نکنید.
 • هنگام افزودن شبکه‌ها و توکن‌های جدید مراقب باشید. همیشه اطلاعات مربوط به توکن‌ها و شبکه‌های سفارشی را از وب‌سایت رسمی آن‌ها دریافت کنید.
 • رمز کیف پول خود را گم نکنید
 • هنگام ارسال توکن و کپی کردن آدرس مراقب باشید. ارسال دارایی‌ها به شبکه‌های اشتباه ممکن است باعث از دست رفتن ارز دیجیتال شما شود.

متامسک و کیف پول های سخت افزاری

یکی از بهترین ویژگی‌های کیف پول متامسک، پشتیبانی آن از کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند لجر و ترزور است. از آنجایی که متامسک گاهی نقدهای منفی نسبت به امنیت خود دریافت می‌کند، این ویژگی تا حدودی می‌تواند کاستی‌های امنیتی آن را پوشش دهد. به این ترتیب شما می‌توانید کلیدهای خصوصی خود را در یک در یک کیف پول سخت‌افزاری امن نگه دارید.

دانلود و نصب متامسک اندروید، کروم، برای ویندوز و کامپیوتر

برای استفاده از متامسک ابتدا باید آن را از سایت metamask.io دانلود و نصب کنید. به این منظور نیاز به یک مرورگر مانند گوگل کروم، فایرفاکس یا Brave دارید. کیف پول متامسک به صورت افزونه روی مرورگر نصب می‌شود، بنابراین لازم است که مرورگر شما از نوع Chromium-based باشد.

 • در این مرحله باید با مرورگر انتخابی خود وارد وب‌سایت MetaMask شده و افزونه مربوط به مرورگر خود را نصب کنید. توضیحاتی که ارائه می‌دهیم مربوط به نصب متامسک روی گوگل کروم است.
 • در مرحله دوم باید گزینه «Add to Chrome» را انتخاب کنید که پس از آن در یک پنجره کوچک تأییدیه نمایش داده خواهد شد و شما با انتخاب گزینه «Add extension» می‌توانید متامسک را به مرورگر خود اضافه کنید.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  عدم نمایش موجودی در تراست ولت + رفع مشکل

لینک دانلود متامسک برای ios و اندورید و سایر پلتفرم ها

 1. دانلود متامسک برای ios
 2. دانلود متامسک برای اندورید
 3. دانلود متامسک افزونه مخصوص مرورگر فایرفاکس
 4. دانلود متامسک افزونه مخصوص Edge
 5. دانلود متامسک افزونه مخصوص گوگل کروم
 6. دانلود متامسک افزونه مخصوص Brave

 

راه اندازی کیف پول MetaMask

 • در مرحله سوم، باید کیف پول خود را ایجاد کنید تا بتوانید شروع به ذخیره و ارسال کنید. برای این کار گزینه «Get started» را انتخاب کرده و روی «Create a wallet» کلیک کنید. با کلیک روی این گزینه به مراحل راه‌اندازی کیف پول هدایت خواهید شد و لازم است که با شرایط و ضوابط آن موافقت کنید، تا راه‌اندازی ادامه یابد.

عبارت بازیابی

 • در مرحله چهارم، عبارت بازیابی 12 کلمه‌ای که با اصطلاح seed phrase شناخته می‌شود، به شما نمایش داده خواهد شد. این عبارت در جایی ذخیره نمی‌شود و یکی از مهم‌ترین اطلاعاتی است که باید آن را یادداشت کرده و نزد خود نگه دارید، تا در صورت از دسترس خارج شدن کیف پول، بتوانید دوباره آن را بازیابی کنید. بهتر است آن را به صورت آفلاین ذخیره کنید. داشتن این عبارت به منزله دسترسی کامل به کیف پول است، بنابراین اگر آن را از دست بدهید یا به دست شخص دیگری بیفتد، دارایی‌های خود را از دست خواهید داد.
 • در مرحله آخر لازم است که عبارت 12 کلمه‌ای را با وارد کرده کلمات آن در جای خواسته شده تأیید کنید، تا فعال‌سازی MetaMask کامل شود.

استفاده از کیف پول MetaMask

حال که کیف پول متامسک را به درستی نصب کردیم و آماده کار است، باید ببینیم که دو کاربرد اصلی آن یعنی ارسال و دریافت کوین چگونه صورت می‌گیرد.

افزودن ارز دیجیتال به متامسک

افزودن کوین به متامسک

با استفاده از متامسک می‌توانید هم از کیف پول سخت‌افزاری و هم از صرافی ارز انتقال دهید. برای این کار سه مرحله بسیار ساده لازم است:

 • برنامه متامسک را باز کنید. برای این کار کافی است روی آیکون متامسک در مرورگر خود کلیک کنید.
 • سپس باید کلید عمومی را کپی کنید. کلید عمومی شما، در قسمت وسط و بالای صفحه قرار دارد، موس را روی عبارت «Account 1» برده و «Copy to clipboard» را انتخاب کنید.
 • حال کافی است آدرس عمومی را برای کسی که می‌خواهد به شما ارز ارسال کند بفرستید. البته ممکن است خودتان بخواهید از جایی دیگر برای خود ارز ارسال کنید، در این صورت باید آدرس کپی شده را در پلتفرمی که می‌خواهید از آن کوین ارسال کنید Paste کنید. پس از آنکه تراکنش پردازش و تأیید شد، ارز دیجیتال به حساب شما واریز می‌شود.

ارسال ارز دیجیتال از متامسک

ارسال ارز دیجیتال در کیف پول متامسک به سادگی دریافت آن است.

 • ابتدا وارد افزونه متامسک شوید.
 • سپس ارز دیجیتال مورد نظر را انتخاب کنید.
 • در این مرحله باید آدرس عمومی گیرنده را داشته باشید و آن را در متامسک وارد کنید و سپس روی «Send» کلیک کنید. بعد از آن گیرنده پیدا خواهد شد و باید تأیید شود.
 • حال باید مقدار کوینی که می‌خواهید ارسال کنید را مشخص کنید و روی گزینه «Next» کلیک کنید.
 • در نهایت باید تراکنش را تأیید کرده و پس از اطمینان از صحت اطلاعات روی «Confirm» کلیک کنید.

آیا متامسک از بیت کوین پشتیبانی می کند

مزایای کیف پول متامسک

رابط کاربر پسند

برای برنامه‌ای پیچیده که به نظر می‌رسد تمرکز سازندگان بیشتر روی مسائل فنی و کارکرد آن است، متامسک رابط کاربری ساده‌ای دارد که کاربر را سردرگم نمی‌کند و فهم آن راحت است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کیف پول کوینومی چیست؟ نصب + دانلود Coinomi

پشتیبان گیری از حساب کاربری

همان‌طور که در متن نیز اشاره کردیم، عبارت بازیابی 12 کلمه‌ای برای همین منظور ایجاد شده است. به این ترتیب اطلاعات شما به راحتی با استفاده از آن برمی‌گردد و نیازی به نگرانی نیست.

خرید ارزهای دیجیتال

کیف پول متامسک به شما این امکان را می‌دهد که ارزهای دیجیتال ERC-20 را مستقیماً از طریق برنامه خریداری کنید.

کنترل کلیدها

کلیدهای عمومی و خصوصی به صورت محلی در مرورگر وب شما و نه در سرورهای MetaMask ذخیره می‌شوند و کنترل کامل را به شما می‌دهند. این ویژگی در کیف پول‌های مختلفی دیده می‌شود.

قابلیت اتصال

به دلیل استفاده گسترده، متامسک می‌تواند با اکثر dAppها ارتباط برقرار کند. dApp‏ به برنامه‌های غیرمتمرکز گفته می‌شود که توسط شخص ثالث اداره نمی‌شوند و درواقع مدیریت مرکزی ندارند.

اتصال متامسک به هر شبکه

معایب کیف پول متامسک

چالش‌های امنیتی

در وهله اول باید به یاد داشته باشید که استفاده از کیف پول نرم‌افزاری، به خودی خود چالش‌های امنیتی به دنبال دارد. علاوه بر این، همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، کیف پول MetaMask با مشکلات امنیتی مختلفی رو به رو بوده است.

جمع‌آوری داده توسط مرورگر

خود متامسک هیچ اطلاعاتی از شما جمع‌آوری نمی‌کند، اما مرورگر چرا. مرورگر به اطلاعاتی نظیر کلیدها دسترسی ندارد، اما می‌تواند آمار استفاده شما از افزونه‌ها و میزان تعاملات شما را زیر نظر بگیرد.

سؤالات متداول در مورد متامسک

1. آیا کارمزد در متامسک قابلیت شخصی سازی دارد؟

در سربرگ تنظیمات برنامه می‌توانیم کارمزد را که با عبارت The gas limit یا transaction fee limit شناخته می‌شود مشخص کنیم. اگر بخواهیم تراکنش سریع‌تر انجام شود، باید کارمزد بیشتری مشخص کنیم.

2. چه ارزهایی را می‌توانیم در متامسک ذخیره کنیم؟

این کیف پول برای ارزهای دیجیتال مبتنی بر بلاک چین اتریوم طراحی شده است، بنابراین با اینکه چندارزی است، از همه ارزها پشتیبانی نمی‌کند. اما شما می‌توانید مستقیماً در کیف پول MetaMask توکن‌های ERC-20 نیز خریداری کنید.

3. کدام بهتر است متامسک یا اکسودوس؟

تفاوت اصلی بین دو کیف پول اکسودوس و متامسک، این است که اکسودوس به بلاک چین اتریوم محدود نمی‌شود و بازه گسترده‌تری از ارزهای دیجیتالی را پشتیبانی می‌کند. اگر قصد دارید کار خود را با تمرکز روی اتریوم آغاز کنید، متامسک گزینه بهتری است.

4. آیا متامسک برای تازه کاران مناسب است؟

بله. کیف پول متامسک برای تازه‌کارانی که به اتریوم علاقه دارند، کامل‌ترین و بهترین گزینه است.

کیف پول دیفای متامسک

بهترین کیف پول های موبایل اندروید و ios و بیت کوین

در مقاله بهترین کیف پول های موبایل اندروید و آی او اس با ما همراه باشید تا پس از یادآوری اجمالی در مورد انواع کیف پول‌ها بهترین کیف پول‌های موبایل را یک‌به‌یک معرفی کنیم. همچنین در مقاله بهترین کیف پول ارز دیجیتال به بررسی بهترین کیف پول های موجود در بازار پرداخته ایم و در آخر نیز مقاله بهترین کیف پول بیت کوین را نیز به شما پینهاد میکنیم.

سخن پایانی

بدون شک کیف پول متامسک یکی از راحت‌ترین کیف پول‌های موجود است که کاربران خود را درگیر پیچیدگی‌های بیهوده نمی‌کند. اگر با خواندن این مقاله از داموندمگ در مورد امنیت MetaMask دچار تردید شدید، باید بگوییم که چنین مشکلی برای تمام کیف پول‌های نرم‌افزاری وجود دارد، این شما هستید که با کم کردن رفتار خطرناک در فضای وب، می‌توانید از حملات مختلف دور بمانید. بنابراین در وهله اول مطمئن شوید که کامپیوتر شما آنتی ویروس قوی و به روز شده دارد. پس از آن هم به توصیه‌ها و نکاتی که گفتیم عمل کنید تا مشکلی رخ ندهد.

آیا تا به حال از کیف پول متامسک استفاده کرده‌اید، به نظر شما چرا باید از آن استفاده کنیم، یا اگر دلیلی برای نارضایتی دارید، از چه کمبودی در این برنامه نشئت گرفته است؟ به نظر شما جایگزینی برای آن وجود دارد؟

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.