داموندمگ

سوء تفاهم های بازار ارز دیجیتال و باورهای غلط کدامند؟

DAMOND
سوء تفاهم های بازار ارز دیجیتال

سوء تفاهم های بازار ارز دیجیتال، به تعدادی طرز تفکر که در مورد رمزارزها ایجاد شده گفته می‌شود، که باعث شده ترید و سرمایه‌گذاری افراد دچار مشکل شود. برخی از آن‌ها انتظارات بی‌جا هستند، برای مثال این انتظار وجود دارد که وقتی در پایین‌ترین قیمت خرید می‌کنیم حتماً باید سود زیادی کسب کنیم. چنین چیزی امکان‌پذیر نیست، بایدها و نبایدهای زیادی وجود دارد که برای رسیدن به سودآوری باید برقرار باشند.

این مقاله در یک نگاه کلی شامل موارد مهم زیر است : پنهان کردن فهرست محتوا

موارد دیگری مانند اصرار زیاد بر تحلیل تکنیکال و ذخیره ارزهای دیجیتال در صرافی وجود دارد که تریدرها را از تجربه معامله و سرمایه‌گذاری سالم دور می‌کند. در این مقاله از داموندمگ قصد داریم در مورد سوء تفاهم‌های موجود در بازار ارزهای دیجیتال صحبت کنیم.

سوء تفاهم های بازار ارز دیجیتال

لیست سوء تفاهم های بازار ارز دیجیتال

در بازار ارزهای دیجیتالی باورهایی به وجود آمده است که هیچ ریشه و دلیل معقولی ندارند. بسیاری از این باورها به سوءتفاهم‌هایی تبدیل شده است که، نحوه ترید و سرمایه‌گذاری افراد را تحت‌الشعاع قرار داده است و موجب نتایج نادرست شده است. بنابراین اگر قصد دارید در ترید موفق شوید، باید سوء تفاهم های بازار ارز دیجیتال را به خوبی بشناسید. این موارد اغلب بدیهی هستند، اما ممکن است برخی از آن‌ها از نظر تازه‌کاران کارآمد باشد، بنابراین باید هر یک را توضیح دهیم تا دلیل دور ماندن از آن‌ها مشخص شود.

1.     رمزارزها برای کارهای خلاف استفاده می شوند

یکی از پربحث‌ترین سوء تفاهم های بازار ارزهای دیجیتال، این است که گفته می‌شود رمزارزها برای کارهای قاچاق، پولشویی و دیگر خلاف‌هایی که وابسته به پول هستند استفاده می‌شود. حقیقت این است که ارز فیات هم برای این منظور استفاده می‌شود و روش‌های زیادی برای دور زدن قوانین آن وجود دارد. به طور کلی هر جا بحث پول زیاد . ارزش بالا باشد، چنین مواردی دیده می‌شود. بنابراین به استناد این موضوع نمی‌توان گفت ارزهای دیجیتال پول تمیزی نیستند و نباید به سمت آن‌ها رفت.

2.    استراتژی هودل بهترین انتخاب است

هودل یا هولد کردن ارز دیجیتال، یکی از استراتژی‌های مطرح سرمایه‌گذاری روی دارایی‌های دیجیتال است. این روش درواقع همان سرمایه‌گذاری بلند مدت است که در آن معمولاً بین 6 ماه تا یک سال باید دارایی را دست نخورده نگه داشت. اگر در مورد آن مطالعه کنید، می‌بینید که روش بسیار کارآمدی است، اما آیا این درست است که به عنوان بهترین استراتژی انتخاب شود؟ طبیعتاً هیچ بهترینی در جهان وجود ندارد و در مورد هر موضوعی صحبت کنیم، چالش‌ها و ریسک‌هایی وجود دارد. در مورد انتخاب استراتژی هم همین است و شما باید طبق نیازتان نوع استراتژی را انتخاب کنید. به این ترتیب با وجود مزایای فراوان، استراتژی هودل بهترین نیست.

3.    باید یک کوین کامل داشته باشیم

تقسیم پذیری کوین ها

یکی دیگر از سوء تفاهم های بازار ارز دیجیتال، این تصور است که اگر نتوانیم یک کوین کامل داشته باشیم، یعنی به درد ترید ارز دیجیتال نمی‌خوریم. این تصور از پایه غلط است. کوین‌های ارز دیجیتال تقسیم‌پذیرند و به راحتی می‌توان تنها درصدی از یک کوین را خرید. البته بسته به صرافی انتخابی کف خرید متفاوت است. برای مثال بیشتر صرافی‌های ایرانی که ما می‌توانیم از آن‌ها استفاده کنیم، اجازه خرید با 100 هزار تومان را نیز می‌دهند. بنابراین با این تصور که من جایگاهی در بازار ارزهای دیجیتالی ندارم، فرصت را از دست ندهید.

مطلب پیشنهادی  وب 3.0 چیست؟ اینترنت غیرمتمرکز، نسل جدید اینترنت در راه است

4.    زمانی که بقیه نگرانند حریص باشیم

باوری که به یکی از سوء تفاهم های بازار ارز دیجیتال تبدیل شده است، این است که در زمانی که قیمت‌ها تا اندازه‌ای پایین رفته‌اند که سرمایه‌گذاران دیگر نگران هستند، شما باید حریص باشید و خریدهای هنگفت انجام دهید. این کار تنها در صورتی به نفع ما است، که بحث سر کوین‌هایی مانند بیت کوین یا اتر باشد. بیت کوین ارزی قدرتمند است و خرید آن در زمانی که به هر دلیلی دچار افت زیادی شده عاقلانه است. بنابراین باید بسنجید که چه کوینی مدنظر است. برای آلتکوین‌ها چنین روشی درست نیست، چرا که ثباتی که باید را ندارند و افت زیاد آن‌ها نشانه خوبی نیست.

5.    ارز دیجیتال امن نیست

به دلیل خبرهایی که از سرقت ارزهای دیجیتال می‌شنویم، این باور به وجود آمده است که ارزهای دیجیتال امن نیستند. این مورد به نوعی یکی از سوء تفاهم های بازار ارز دیجیتال است و از دید دیگر درست است. اگر به شبکه بلاک چین نگاه کنیم، باید گفت که یکی از امن‌ترین شبکه‌های جهان است و به دلیل نحوه کارکرد از حمله‌های سایبری در امان است. وقتی صحبت از هک و سرقت ارزهای دیجیتال می‌شود، منظور ناامن بودن کیف پول و صرافی است. بنابراین در وهله اول باید کیف پول خوب و صرافی امنی انتخاب کنیم. سپس رفتار ما بررسی می‌شود. برای مثال افرادی که به اندازه کافی در نگهداری از کلیدهای خصوصی خود نمی‌کوشند نباید انتظار حفظ ارزهای دیجیتال را داشته باشند. این در مورد افرادی که از سیستم کامپیوتری خود بدون آنتی ویروس قوی استفاده می‌کنند هم صدق می‌کند.

6.    همه تریدرها به یک اندازه به اخبار دسترسی دارند

اخبار  بازار ارز دیجیتال

یکی از سوء تفاهم های بازار ارز دیجیتال که اغلب ما با آن مواجه هستیم، این است که تصور می‌کنیم دسترسی همه ما به اخبار یکسان است و اگر نمی‌توانیم از آن به نفع خود استفاده کنیم مشکل از ما است. اصلاً این‌طور نیست. به طور قطع تفاوتی اساسی بین تریدرهای معمولی با افرادی که صاحب صرافی هستند وجود دارد. بدون شک این افراد به کانال‌های خبری زیادی دسترسی دارند.

این مورد درست مثل بازار بورس است. تصور می‌کنید یک تریدر عادی در بازار بورس به همان اندازه از اخبار اطلاع دارد که یک کارگزار با سابقه؟ بدون شک جواب خیر است.

7.    با شایعه ها و اخبار خرید و فروش کنید

موضوعی در بحث خرید و فروش ارز دیجیتال وجود دارد، که می‌گوید اگر قرار بر اتفاق افتادن یک رویداد در بزار است، بهترین کار این است که پیش از آن که رخ دهد، کوین بخریم تا در زمانی که رویداد اتفاق افتاد بتوانیم از فروش آن سود ببریم. درواقع یکی از سوء تفاهم های بازار ارز دیجیتال، این است که شایعه‌ها به واقعیت تبدیل می‌شوند و در بازه بین شایعه تا انتشار خبر می‌توان تریدهای سودآوری انجام داد. مشخص است که چنین فکری غلط است. بازار ارزهای دیجیتال پر از اخبار و شایعه‌های دروغین است که اتکا به آن‌ها به قیمت ضررهای هنگفت تمام می‌شود. البته این روش می‌تواند برای کوین‌های ارزشمند و قوی مناسب باشد، اما برای کوین‌هایی که در پایین جدول هستند نه. برای مثال زمانی که قرارداد هوشمند راه‌اندازی شد، این روش سود خوبی به دنبال داشت.

مطلب پیشنهادی  ارز دیجیتال چیست؟ به زبان ساده + مرجع آشنایی با رمز ارزها

8.    هرچه سود بیشتر باشد بهتر است

در بازار ارزهای دیجیتالی اصطلاحی به نام APY وجود دارد که سرواژه عبارت Annual Percentage Yield به معنی بازده درصدی سالانه است. وعده‌های جذاب اما بدون پشتوانه‌ای وجود دارند که به سرمایه‌گذاران سودهای 10 برابری پیشنهاد می‌دهند. برای رسیدن به چنین سودی سرمایه‌گذار باید ارز مورد نظر را بخرد، یا آن را برای وام دادن استیک کند.

خطراتی که در این کار وجود دارند، در دسته راگ پول قابل بررسی هستند:

  • در ارز دیجیتال کوین‌هایی وجود دارد که برای کلاهبرداری ساخته می‌شوند و اصلاً شگرد آن‌ها تعریف و تمجید از سود زیاد و تبلیغات اغراق‌آمیز است. در نهایت افرادی که این کوین‌ها را راه‌اندازی کرده‌اند، برای چیزی که ارزش ندارد پول زیادی دریافت می‌کنند و با ترک پروژه سرمایه‌گذاران را به حال خود می‌گذارند. به چنین کاری راگ پول گفته می‌شود.
  • در مورد وام‌دهی و استیک کردن هم راگ پول وجود دارد. ممکن است افراد سودجو ما را به استیک کردن در یک استخر تشویق کنند و پول زیادی از ما دریافت کنند. درست در زمانی که انتظار داریم سود پول خود را دریافت کنیم، می‌بینیم که استخر خالی شده و اصلاً وامی داده نشده است که سودی به همراه داشته باشد.

9.    سود کوین های پایین تر تا 100 برابر هم می رسد

ثبات باید اصلی‌ترین دلیلی باشد که ما را به انتخاب ارز دیجیتال تشویق کند. ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم که ثبات کافی دارند نهایتاً تا 3 برابر سود در چند ماه خواهند داشت. این مقدار ضریب معقولی است که از یک سرمایه‌گذاری سالم انتظار داریم.

در مقابل کوین‌هایی وجود دارند که در حال حاضر ارزش بسیار پایینی دارند و گفته می‌شود که تا 100 برابر هم رشد قیمت خواهند داشت. چنین چیزی نمی‌تواند ثبات داشته باشد. به علاوه که بالا رفتن 100 برابری بسیار دشوار است.

البته در بازارهایی مانند بورس این باور وجود دارد که سهم‌های ارزان قیمت به شرطی که متعلق به صنعتی قوی و شرکتی فعال باشند جای پیشرفت زیادی دارند. این مورد در ارزهای دیجیتال صدق نمی‌کند. بهترین کار همان ترید ارزهای باثبات است که پروژه آن‌ها هدفی درست را دنبال می‌کند و فقط برای سودآوری ساخته نشده‌اند. با مطالعه وایت پیپر هر پروژه می‌توانید از این مورد مطمئن شوید.

10.   تحلیل تکنیکال خیلی مهم است

یکی از حقایقی که در مورد رمزارزها وجود دارد و معمولاً به آن توجه نمی‌شود این است که قیمت‌های حال حاضر هر کوین خیلی ارتباطی با قیمت‌های قبلی و فراز و فرودهای نمودار ندارد. بنابراین اصلاً توصیه نمی‌کنیم که وقت زیادی برای بررسی انواع شاخص‌ها بگذارید.

مطلب پیشنهادی  KYC چیست؟ احراز هویت مشتری در ارزهای دیجیتال

در حوزه ارزهای دیجیتالی، بیشترین سهم تأثیرگذاری قیمت‌ها، اخبار است. حتی یک توییت از طرف کسی مثل ایلان ماسک می‌تواند در چند ساعت تغییرات زیادی ایجاد کند، که امکان پیش‌بینی آن با استفاده از تحلیل تکنیکال اصلاً وجود ندارد.

11.   می توانید به صرافی ها برای نگهداری ارزهای خود اعتماد کنید

بدون شک این یکی از سوء تفاهم های بازار ارز دیجیتال است که بسیاری را دچار مشکل کرده است. این نکته را فراموش نکنید که صرافی فقط بستری برای انجام معامله است و وظیفه نگهداری از کوین‌ها به عهده کیف پول است. بنابراین شما باید یک کیف پول خوب پیدا کنید و از آن استفاده کنید. در صرافی‌ها پروتکل امنیتی خاصی وجود ندارد، اما کیف پول‌ها اکثراً از احراز هویت چند مرحله‌ای اسکن اثرانگشت، عبارات امنیتی پیچیده و غیره استفاده می‌کنند.

بنابراین اگر تریدر روزانه نیستید، حتماً برای کوین‌های خود کیف پول سخت‌افزاری یا کاغذی انتخاب کنید و آن را برای روز مبادا نگه دارید. البته کسانی که ترید روزانه انجام می‌دهند هم بهتر است تنها به اندازه تریدها در دسترس داشته باشند و باقی سرمایه خود را امن نگه دارند.

12.  آینده ارز دیجیتال درخشان است

آینده ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال توانسته‌اند چنان تحولی ایجاد کنند که داشتن آینده درخشان از باورهای اصلی ما شده است. متأسفانه باید با حقیقت آنگونه که هست مواجه شویم نه آن‌طور که می‌خواهیم باشد. همیشه این امکان وجود دارد که بازار سقوط کند و اتفاقاتی رخ دهد که در نتیجه آن این بازار از رده خارج شود. درواقع تا زمانی که ارزهای دیجیتال نتونسته‌اند به طور گسترده در خرید و فروش‌های معمول ما به اندازه پول فیات استفاده شوند، باید روزی را در نظر داشته باشیم که دیگر حتی برای سرمایه‌گذاری هم مناسب نباشند.

این یکی از سوء تفاهم های بازار ارز دیجیتال است که اصلاً دوست نداریم به واقعیت بپیوندد. برای مقابله با چنین مشکلی، بهتر است همه بودجه و پس‌انداز خود را صرف خرید ارز دیجیتال نکنید و به شیوه‌های معمول با خرید ملک و طلا به سرمایه‌گذاری گسترده بپردازید. درواقع باید به اندازه‌ای توان تحمل ضرر دارید سرمایه‌گذاری کنید و نباید تحت تأثیر جو حاکم قرار بگیرید، چراکه شرایط افراد با هم متفاوت است.

سخن پایانی

با توجه به آنچه در مورد سوء تفاهم های بازار ارز دیجیتال گفتیم، لازم است به چند نکته دقت کنید. اول اینکه لزوماً نگه داشتن طولانی مدت ارز دیجیتال باعث سودآوری بیشتر نمی‌شود، این تنها زمانی ممکن است که ارز منتخب شما از قوی‌ترین رمزارزها باشد. در این خصوص باید تأثیرپذیری از شایعات را نیز در نظر داشته باشید. درواقع اتکا به شایعات و اخبار فقط برای ارزهای قوی کارایی دارد. در نهایت باید یادآوری کنیم که قرار گرفتن تحت تأثیر احساسات و هیجانات ممکن است منجر به تصمیمات اشتباه شود، بنابراین با آن مقابله کنید.

به نظر شما سوء تفاهم های بازار ارز دیجیتال تا چه اندازی جدی هستند؟ آیا تا به حال با آن‌ها برخورد داشته‌اید؟ یا به شکلی ترید شما را تحت تأثیر قرار داده‌اند؟

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.