داموندمگ

اهمیت NFT در متاورس: چرا تکنولوژی NFT در متاورس کلیدی است؟

DAMOND
اهمیت NFT در متاورس

ظهور بلاک چین دنیای دیجیتال را به سمتی برده است، که دیگر حتی دنیاهای مجازی که فقط در تخیل فیلم‌سازان بود هم به واقعیت پیوسته. نکته‌ای که وجود دارد، این است که هر جهانی نیاز دارد تا مسائل مالی، امنیتی و حقوق مالکیت در آن حفظ شود. به همین دلیل است که امروز اهمیت NFT در متاورس را بررسی می‌کنیم.

در ادامه این مقاله از داموندمگ همراه ما باشید تا با متاورس، NFT و کاربردهای آن در متاورس آشنا شویم.

متاورس چیست؟

متاورس چیست

متاورس یعنی جهان مجازی. متاورس‌ها مانند دنیای واقعی ساختمان‌های سر به فلک کشیده و شهروند دارند. برای آنکه بتوانیم وارد این دنیا شویم، در حال حاضر به ابزارهایی ازجمله عینک‌های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی نیاز است. کافی است عضو یک متاورس شویم و با پوشیدن این عینک‌ها بدون آنکه قدمی برداریم، وارد یک دنیای دیگر شویم و هر جا که می‌خواهیم برویم. برای مثال می‌توانید به یک کنسرت راه دور بروید بدون اینکه از خانه خود خارج شوید، یا اینکه بدون بیرون رفتن از خانه به محل کار خود بروید.

NFT چیست؟

پیش از آنکه بدانیم اهمیت NFT در متاورس چیست، باید بدانیم که NFT چیست. NFT مخفف عبارت Non Fungible Token به معنی توکن‌های غیرقابل تعویض است. دلیلی که بیشتر ما این توکن‌ها را می‌شناسیم، هنر دیجیتالی است، چراکه عموماً این مفهوم با هنر معرفی می‌شود. پیش از راه‌اندازی NFTها، هنرمندان دیجیتالی در اثبات حق مالکیت خود مشکل داشتند و آثار آن‌ها اغلب کپی می‌شد. به کمک NFTها، اثبات مالکیت ساده‌تر و بسیار امن‌تر شده است.

لازم است بدانید این توکن‌ها با ارز دیجیتال تفاوت دارند و تنها شباهت آن‌ها این است نوع برنامه‌نویسی‌شان مشابه است. پول فیزیکی و ارزهای دیجیتال «قابل تعویض» هستند، به این معنی که می‌توان آن‌ها را با یکدیگر مبادله کرد. آن‌ها همچنین از نظر ارزش برابر هستند؛ یک دلار همیشه ارزشی برابر یک دلار دیگر دارد و یک بیت کوین همیشه با بیت کوین دیگر برابر است. NFTها متفاوت هستند. هر یک دارای یک امضای دیجیتال است که امکان مبادله یا برابری آن‌ها را با یکدیگر غیرممکن می‌کند. جالب است بدانید برای دارایی‌های فیزیکی هم می‌توانیم NFT تهیه کنیم.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ارز دیجیتال چیست؟ به زبان ساده + مرجع آشنایی با رمز ارزها

اهمیت NFT در متاورس چیست؟

اهمیت NFT در متاورس چیست

اهمیت این موضوع در متاورس به مسائل امنیتی و حقوق مالکیت برمی‌گردد. اینکه افراد بتوانند اثبات کنند مالکیت دارای‌ها و زمین خود در متاورس را دارند، بسیار مهم است.

یکتایی دارایی های دیجیتال

NFTها توکن‌های غیرقابل تعویض هستند. وقتی چیزی قابل تعویض باشد، یعنی یکتا نیست و می‌تواند با یکی دقیقاً مثل خود مبادله شود. در مورد آثار هنری چطور، آیا این امکان وجود دارد؟ بدون شک خیر، زیرا آثار هنری یکتا هستند. برای مثال اثری مثل مونالیزا فقط یکی است و نسخه‌های جعلی هرچقدر هم شبیه و بی‌نقص باشند، با آن متفاوت هستند. به این ترتیب یکتایی در دنیای واقعی به این صورت است که امکان کپی کردن آن چیز فیزیکی وجود ندارد، زیرا هر کپی از دارایی اصلی بی‌ارزش است.

با ظهور عصر تکنولوژی، توسعه‌دهندگان توانایی مرز قائل شدن برای اشیای دیجیتالی را نداشتند و نمی‌توانستند آن‌ها را از کپی شدن مصون نگه دارند. اما با به وجود آمدن بلاک چین و صنعت کریپتو ورق برگشت. NFTها همان چیزی هستند که امروزه به کمک آن‌ها می‌توانیم مالکیت دارایی‌ها را مشخص کنیم و اجازه ندهیم که کپی شوند. این امکان به دارندگان دارایی‌هایی که به صورت دیجیتالی مالکیت خود را ثبت کرده‌اند اجازه می‌دهد دارایی‌های خود را روی بلاک چین بفروشند و ذخیره کنند یا دارایی جدید بخرند و ملکیت جدید به دست آورند.

به این ترتیب برای اولین بار، دارایی‌های دیجیتالی مثل المان‌های بازی‌ها، هنرهای دیجیتالی و غیره می‌توانند مثل دارایی‌های فیزیکی خرید و فروش شوند و این ویژگی برای متاورس بسیار مهم است. بازار اوپن سی اکنون این خرید و فروش‌ها را انجام می‌دهد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  توکن اوراق بهادار چیست؟ + مزیت های Security Tokens

جهانی بودن

جهانی بودن متاورس

اولین اهمیت NFT در متاورس جهانی بودن آن است. در متاورس حد و مرز، کشور و قاره وجود ندارد و ما به راحتی می‌توانیم با افراد مختلف از ملیت‌های مختلف در متاورس باهم همسایه باشیم. بنابراین درجایی که محدودیت‌های اینچنینی وجود ندارد، چگونه باید دارایی‌هایی تهیه کنیم که آن‌ها هم جهانی باشند و برای همه در دسترس باشند. پاسخ به راحتی در NFTها پیدا می‌شود.

به این ترتیب متاورس به کمک NFTها و بلاک چین می‌تواند مرزها را از میان بردارد و اجازه دهد که کاربرانی از شبکه‌های مختلف به آن دسترسی داشته باشند. همچنین بریج‌هایی وجود دارد که متاورس‌های شبکه‌های مختلف را به هم پیوند می‌زند.

امن ترین شکل مالکیت

هرکس وقتی صاحب چیزی می‌شود، نیاز دارد که امنیت آن را تضمین کند. ما برای ماشین‌های خود دزدگیر نصب می‌کنیم، خانه‌های خود را با دوربین مدار بسته چک می‌کنیم و برای موبایل خود رمز عبور انتخاب می‌کنیم. با وجود همه این‌ها امنیت مطلق وجود ندارد و سالانه افراد زیادی مورد حمله هکرها قرار می‌گیرند.

در اینجا است که برای نگهداری امن از دارایی‌های خود در متاورس به NFTها نیاز داریم. NFTها روی بلاک چین کار می‌کنند، که این خود یک سطح امنیتی است. تعهد 51 درصدی که در بلاک چین وجود دارد، به این صورت عمل می‌کند که اگر هکری توانست به کیف شما دسترسی پیدا کند، برای خارج کردن دارایی‌ها باید نقدینگی زیادی بپردازد، به همین دلیل دزدیدن دارایی به این شیوه تقریباً غیرممکن است.

مسائل اقتصادی

در حال حاضر هیچ فناوری دیگری وجود ندارد که بتواند مانند NFTها مالکیت دیجیتال، یکتایی و امنیت را تضمین کند. به همین دلیل است که اقتصاد متاورس نیز وابسته به NFTها است. برای مثال به بازی اکسی اینفینیتی نگاهی می‌اندازیم.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  اکسی اینفینیتی چیست؟ بازی Axie Infinity با توکن AXS

در این بازی، بازیکنان مالک همه چیز هستند، از اکسی‌ها که شخصیت‌های بازی هستند گرفته تا زمین و سلاح‌های بازی. هرکدام از این عنصرها نیز در بازی یکتا هستند. حالا کافی است اقدام به خرید و فروش آن‌ها کنیم. اگر سری به بازار بازی اکسی اینفینیتی بزنید، می‌بینید که قیمت‌ها بسیار بالا هستند و این اقلام ارزش زیادی دارند.

علاوه بر این در متاورسی مثل سندباکس که املاک و مستغلات مجازی به فروش می‌رسد هم بازار خرید و فروش‌های گران قیمت داغ است. در سندباکس افراد می‌توانند زمین بخرند و ساختمان‌ها، پاساژ‌ها و مراکز تفریحی مجازی بسازند. نکته مهم این است که اقتصاد متاورس بدون وجود NFTها رونق نخواهد داشت.

سخن پایانی

متاورس یک تکنولوژی بسیار جدید است که مواجهه با آن احساس حضور در فیلم‌های علمی تخیلی را می‌دهد. اما باید قبول کنیم که این پیشرفت صورت گرفته و امروز شاهد آن هستیم. آنچه حائز اهمیت است، این است که باید نیازهای این دنیای جدید به خوبی برآورده شود تا مورد پذیرش قرار بگیرد. اهمیت NFT در متاورس در پاسخ به این نیازها است.

برای مثال ما در دنیای واقعی یاد گرفته‌ایم که با ابزاری مثل سیستم‌های هشدار در برابر ورود دزد یا بلایایی مثل آتش سوزی از دارایی‌های خود مراقبت کنیم، آیا چنین سیستم‌های امنیتی دقیقی در متاورس هم وجود دارد؟ همچنین ما در دنیای واقعی با دریافت سند مالکیت خود را نشان می‌دهیم، آیا در متاورس هم‌چنین است؟

در پاسخ باید گفت، بله. تکنولوژی NFTها که روی بلاک چین فعالیت می‌کنند، این امکان را فراهم کرده است، تا بتوانیم حقوق خود را در دنیای مجازی متاورس حفظ کنیم.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.