داموندمگ

با 7 کلاهبرداری رایج NFT آشنا شوید

DAMOND
کلاهبرداری nft

در سال 2021، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) وارد اقتصاد شدند، که به دنبال آن سرمایه‌های زیادی به این دارایی سرازیر شد. با این حال، کلاهبرداری NFT یک پیامد ناگوار است. کلاهبرداری‌های NFT شبیه انواع کلاهبرداری‌های ارز دیجیتال هستند که در دوره‌های صعودی برای بیت کوین و آلت کوین‌ها اتفاق افتادند. متأسفانه، افراد زیادی قربانی این کلاهبرداری‌ها شدند و سالانه نزدیک به 14 میلیارد دلار به دلیل کلاهبرداری‌های کریپتو از دست می‌روند.

با این حال این نباید شما را منصرف کند، زیرا می‌توانید نحوه تشخیص کلاهبرداری را یاد بگیرید. در این مقاله از داموندمگ، ما به ۷ مورد از رایج‌ترین کلاهبرداری‌های NFT خواهیم پرداخت. ما روش‌های مختلف را بررسی می‌کنیم، مثال‌هایی ارائه می‌کنیم و به شما کمک می‌کنیم تا بفهمید چگونه از خود محافظت کنید.

وضعیت کلاهبرداری های کریپتو

کلاهبرداری کریپتو

کلاهبرداری‌های حوزه کریپتو چیز جدیدی نیستند. درواقع هرجایی که پول و سود زیادی وجود داشته باشد، کلاهبرداری هم وجود دارد. NFTها بیش از هر مفهوم دیگر مبتنی بر بلاک چین، موفق شده‌اند در بین عموم مردم گسترش پیدا کنند. در سال 2021 حدود 280000 خریدار و فروشنده NFT و حدود 185000 کیف پول منحصر به فرد وجود داشت. بسیاری از این‌ها در دنیای رمزارزها جدید هستند، که آن‌ها را در معرض کلاهبرداری قرار می‌دهد.

فروش جهانی NFT در ابتدای سال جدید به بیش از 4 میلیارد دلار رسید، در حالی که جستجوهای Google برای «کلاهبرداری NFT» در ابتدای سال 2021 به بالاترین حد خود رسید. بر اساس آمار و اطلاعات تمام انواع تجارت در معرض کلاهبرداری قرار دارند.

توجه به این نکته مهم است که NFT تخصیص یافته به یک تصویر، مالکیت واقعی شما بر آن تصویر نیست. شما نمی‌توانید آن را تکثیر کنید یا به صورت تجاری از آن استفاده کنید. در عوض، شما مالکیت نسخه خرید خود در بلاک چین را در اختیار دارید.

این امر تنظیم بازار NFT را به همان شیوه‌ای که بازار هنر کلاسیک کار می‌کند دشوار می‌کند. برای مثال سرقت نقاشی ون گوگ مجازات قانونی را در پی خواهد داشت و دلالان آثار هنری به دنبال اصل هستند.  NFTها می‌توانند با ایجاد کمیابی و اجازه دادن به خریداران برای داشتن فایل‌های دیجیتال منحصر به فرد از هنرمندان دیجیتال پشتیبانی کنند. اما حل برخی مسائل همچنان مهم است. این‌ها شامل هزینه منابع تراکنش‌ها در بلاک چین است. به این ترتیب کلاهبرداری‌ها نیز باید مورد توجه قرار گیرد. با درک بهتر آن‌ها، می‌توانیم یاد بگیریم که از خود محافظت کنیم.

برخی از کلاهبرداری های معروف NFT

کلاهبرداری های معروف

انتشار 10000 «میمون تکامل یافته» در اکتبر 2021 یکی از معروف‌ترین راگ پول‌های NFT بود. این پروژه از بسیاری جهات برای این فضا کاملاً معمولی بود. پس از موفقیت میمون کسل، طراحی‌های کارتونی شده میمون‌ها در میان NFT‌ها رایج شد.

خریداران یک طرح میمون منحصر به فرد دریافت کردند. همچنین در یک بازی مبارزه‌ای مبتنی بر بلاک چین استفاده شده بود که در آن میمون‌ها می‌توانستند با یکدیگر مبارزه کنند. برندگان، ارزهای دیجیتال دریافت می‌کردند و NFTها در حال تأمین مالی بازی بودند که ظاهراً در مراحل توسعه بود.

متأسفانه، توسعه دهنده، که با نام مستعار «میمون شیطانی» شناخته می‌شد، مدت کوتاهی پس از فروش NFTها ناپدید شد. در آن زمان، او 798 اتریوم (حدود 2.7 میلیون دلار در آن زمان) به دست آورده بود. خریداران راهی برای پاسخگویی به آنچه اتفاق افتاده بود نداشتند. بازی «میمون تکامل یافته» وجود نداشت. کسانی که از این NFTها خریدند در نهایت با یک فایل عکس از نوع JPG به حال خود رها شدند.

یکی دیگر از کلاهبرداری‌های محبوب مرسنری (Mercenary) بود. این یک بازی NFT با مضمون قرون وسطایی با ویژگی‌های بازی برای کسب درآمد و ارز دیجیتال جدید به نام «مرسنری گلد» بود، که در سال 2021 راه‌اندازی شد. کلاهبرداران هزینه تبلیغات در توییتر را از طریق رسانه‌های خبری ارز دیجیتال پرداخت کردند، تا علاقه مردم را بالا ببرند. هر چند همه این‌ها یک فریب بود. کلاهبرداران پشت مرسنری گلد با حداقل 760000 دلار فرار کردند. آن‌ها همچنین به کلاهبرداری‌های دیگری متهم شدند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تفاوت اسپات، فیوچرز و آپشن : 5 تفاوت مهم

کلاهبرداری های میمونی

به نظر می‌رسید که بیگ ددی ایپ کلاب (Big Daddy Ape Club) یک تقلید از پروژه یاد شده و بسیار موفق‌تر میمون کسل باشد. افراد مشهوری مانند جیمی فالون و پاریس هیلتون علاقه خود را به میمون کسل ابراز کردند. هیچ‌کدام از آن‌ها بیگ ددی را تأیید نکردند، باوجودی که تبلیغات ممکن است برخی را به این باور برساند.

کلاهبرداران پشت بیگ ددی مشتریان را متقاعد کردند که NFT خود را با قیمت برتر 1 سولانا «مینت» کنند. این مبلغ در آن زمان تقریباً 135 دلار بود. در نهایت، مینت NFT رخ نداد، در حالی که مالیات سولانا کسر شد.

این کلاهبرداری بیش از 9041 نفر را هدف قرار داده است. این برای کلاهبردارها بیش از 1.3 میلیون دلار درآمد داشته است. وب سایت SolRarity به این واقعیت اشاره می‌کند که این اولین باری نیست که این گروه از مردم در دنیای رمزارز کلاهبرداری می‌کند. این احتمالاً سومین کلاهبرداری است که توسط شخص یا افراد پشت بیگ ددی ایپ بر اساس فعالیت کیف پول انجام شده است.

7 کلاهبرداری رایج NFT

کلاهبرداری رایج nft

پامپ و دامپ NFT

متأسفانه، طرح‌های پامپ و دامپ تا حدودی در کریپتو و اکنون در بازارهای NFT قابل پیش‌بینی شده‌اند. طرح‌های پامپ و دامپ به زمانی اشاره می‌کنند که یک گروه NFT یا ارز خریداری می‌کند و به طور مصنوعی تقاضا را بالا می‌برند. پس از موفقیت، کلاهبرداران با افزایش قیمت‌ها، فروش را آغاز می‌کنند و دیگران را بدون دارایی رها می‌کنند.

همچنین برای معاملات ارزهای دیجیتال معمول است که در واش تریدینگ شرکت کنند، یعنی خرید و فروش دارایی توسط یک شخص. این می‌تواند قیمت را بالا ببرد. این دارایی برای تریدرهای ساده لوح که معتقدند قیمت افزایش خواهد یافت یا به تازگی معامله شگفت‌انگیزی را انجام داده‌اند جذاب است.

پروژه‌های NFT همچنین با اتهامات مربوط به روش‌های پامپ و دامپ مواجه شده‌اند. به‌عنوان مثال، اثلتیک (The Athletic) ادعا کرد که اعضای تیم‌های بازیکنان فوتبال NFTهای سورر (SoRare NFTs) را به منظور علاقه‌مندی به پیاده‌روی خریداری کردند. حتی رکورد فروش آثار دیجیتالی بیپل نیز با همین اتهام مواجه شد. نشریات مختلف ادعا می‌کنند که خریدار، که با نام مستعار متاکوان (Metakovan) شناخته می‌شود، این اثر را با هدف تأمین مالی طرح پمپ و تخلیه که شامل توکن خودشان، B.20 است، خریداری کرده است.

پروژه های بزرگ NFT می توانند درگیر شوند

یکی از اولین برنامه‌های NFT کریپتوکیتیز بود. NFTهای این پروژه روی بلاک چین اتریوم هستند و پس از راه‌اندازی آن‌ها در اواخر سال 2017، بسیار محبوب شدند. یکی از پرطرفدارترین گربه‌های این مجموعه به قیمت 155000 دلار فروخته شد. شش ماه بعد، قیمت‌ها 95 درصد کاهش یافت.

چگونه از این کلاهبرداری دور بمانیم؟

جلوگیری از کلاهبرداری nft

ابتدا باید سوابق کیف پول و پروژه را بررسی کنید. اوپن سی و هر بازار NFT دیگر به شما امکان می‌دهد تعداد کل تراکنش‌ها و خریدارانی که مجموعه‌های NFT را خریداری کرده‌اند را مشاهده کنید. اتر اسکن به شما امکان می‌دهد تمام تراکنش‌های موجود در بلاک چین اتریوم را مشاهده کنید.

همچنین، حتماً پروژه را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید، توییتر آن‌ها را بررسی کنید و به سرور دیسکورد آن بپیوندید. یک پروژه باید سرمایه‌گذاران و جمع‌آوران زیادی داشته باشد تا اطمینان حاصل شود که نقدینگی خوب، ارزش هنری و جامعه‌ای بادوام دارد.

NFTهای سرقت شده

این دارایی‌های دیجیتال دائماً محبوب‌تر می‌شوند. به همین مقدار، گزارش‌های مربوط به سرقت NFT افزایش یافته است. از آثار هنرمندان کپی شده است و به NFT تبدیل شده‌اند تا به افرادی فروخته شوند که فکر می‌کنند اثر واقعی را دریافت می‌کنند.

دویان آرتز (DeviantArt) یک انجمن آنلاین محبوب با بیش از 70 میلیون عضو و نیم تریلیون قطعه هنری است. بسیاری از هنرمندان ادعا می‌کنند که قربانی دزدی شده‌اند. دویان آرتز ابزار جدیدی را برای اسکن بلاک چین‌های عمومی و بازارهای شخص ثالث راه‌اندازی کرده است، تا به اعضای خود در مورد کلاهبرداری هنری احتمالی هشدار دهد. از آگوست 2021، بیش از 50000 هشدار در مورد نقض احتمالی NFT ارسال کرده است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  گربه‌ های جهش یافته: یک NFT فوق العاده جذاب

NFTها و مالکیت معنوی

به یاد داشته باشید که مینت یک اثر هنری به عنوان یک NFT به معنای داشتن مالکیت معنوی نیست. نرم‌افزار کاربرپسند اوپن سی تبدیل هر تصویر یا عکسی به NFT را برای هر کسی آسان می‌کند. کلاهبرداران به راحتی می‌توانند آثار هنرمندان را بدزدند و حساب‌های اوپن سی جعلی ایجاد کنند که در آن آثار هنری تقلبی به فروش می‌رسانند. اگر جامعه کشف کند که کلاهبردار چه می‌کند، NFT شما بی‌ارزش خواهد بود. علاوه بر این، اگر این اتفاق بیفتد، هیچ راهی برای پس گرفتن پول شما وجود نخواهد داشت.

قبل از خرید NFT از هر بازاری تحقیق کنید

علامت آبی کنار تصویر نمایه یک هنرمند در اوپن سی و دیگر بازارهای NFT نشانه تأیید شدن آن‌ها است. هنرمند را از طریق توییتر، وب سایت او یا هر کانال رسانه اجتماعی دیگری در صورت وجود پیدا کنید. مستقیماً از هنرمند بپرسید که آیا اثر هنری متعلق به اوست و آیا پروفایل کاربری صحیحی دارد یا خیر. از دیگران در کانال دیسکورد بخواهید که اطلاعات را تأیید کنند.

کلاهبرداری فیشینگ

کلاهبرداری فیشینگ

برای خرید اولین NFT خود باید در یک کیف پول ارز دیجیتال ثبت‌نام کنید. متامسک محبوب‌ترین کیف پول اتریوم برای جمع‌آوری NFT است. مشتریان متامسک اخیراً هدف یک کلاهبرداری فیشینگ قرار گرفتند که شامل تبلیغات ساختگی و درخواست کلید کیف پول خصوصی و عبارت امنیتی 12 کلمه‌ای آن‌ها بود. این تنها تلاش برای به دست آوردن اطلاعات امنیتی شما نیست. پاپ آپ‌های مخرب NFT جعلی نیز از طریق تلگرام، دیسکورد و سایر انجمن‌های عمومی در دسترس هستند.

یک حمله فیشینگ می‌تواند اطلاعات شخصی شما را به دست آورد و کیف پول دیجیتال شما را تخلیه کند. کریپتو باتز آزی آزبورن (Ozzy Osbourne’s CryptoBatz)، مجموعه‌ای از 9666 خفاش دیجیتال است. تنها دو روز پس از انتشار توکن‌ها، حامیان این پروژه هدف کلاهبرداری فیشینگ قرار گرفتند. این کلاهبرداری، ارز دیجیتال را از کیف پول‌ها تخلیه کرد، که با استفاده از پیوند ارسال شده توسط حساب رسمی توییتر پروژه‌های NFT صورت گرفت.

برای در امان ماندن از این کلاهبرداری چه باید کرد؟

اطلاعات خصوصی خود را خصوصی نگه دارید! برای ایجاد یک نسخه پشتیبان از کیف پول ارز دیجیتال یا بازیابی کیف پول خود به عبارت بازیابی خود نیاز دارید. شما نباید هیچ اطلاعاتی را در پنجره متامسک یا هر پاپ آپ دیگری وارد کنید! برای هر تراکنش ارز دیجیتال، همیشه به وب سایت تأیید شده مراجعه کنید و هرگز از پنجره‌های پاپ آپ، پیوندها یا ایمیل خود استفاده نکنید. به عبارت ساده، هرگز عبارات اصلی خود را به کسی ندهید!

اینفلوئنسرهای جعلی کریپتو

محبوبیت NFTها منجر به طرفداری افراد مشهور متعددی از آن‌ها شده است، که به این دلیل است که سلبریتی‌ها از راه‌های مختلف سود می‌برند. با این حال، از آنجایی که معاملات NFT به صورت آنلاین انجام می‌شود، اطلاعات محدودی در مورد بازاریابی برای پروژه وجود دارد، بنابراین برخی از کلاهبرداری‌ها شامل تأییدیه‌های جعلی هستند. قبل از اینکه عموم مردم متوجه شوند که سفیر ظاهری مشهور برند واقعاً درگیر این موضوع نیست، احتمالاً بسیاری از مردم پول خود را از دست داده‌اند.

در اکتبر 2021، علاقه زیادی به پست‌های رسانه‌های اجتماعی در مورد مجموعه NFT  ترولز (Trollz) رپر بدنام 6ix9ine وجود داشت. در این پروژه آواتار حق امتیازی را برای دارنده NFT فراهم می‌کند و در هر معامله ۵ درصد به صاحبان اصلی توکن‌های ترولز بازگردانده می‌شود.

بلافاصله سؤالات مربوط به مشروعیت مطرح شد. این سازمان ادعا کرد که 100000 دلار صرف خیریه‌های مختلف می‌شود. بسیاری از خریداران NFT اکنون ادعا می‌کنند که هیچ کدام از این‌ها اتفاق نیفتاده است. حق امتیاز مورد بحث نیز هرگز محقق نشد. هیچ یک از کارهای بشردوستانه‌ای که پروژه وعده داده بود حتی شروع هم نشد.

برای جلوگیری از این کلاهبرداری‌ها، اول از همه، حتماً در مورد پروژه تحقیق کنید و سؤالاتی از خود بپرسید که پاسخ به آن‌ها اصالت آن را مشخص می‌کند، مثل: آیا تأیید افراد مشهور در مورد معامله واقعی است؟ آیا پروژه به وعده‌های خود عمل می‌کند؟

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  مفهوم بازار خرسی و بازار گاوی در ارز دیجیتال چیست؟

کلاهبرداری از مناقصه

کلاهبرداری از مناقصه

کلاهبرداری در مناقصه بیشتر در بازار ثانویه رایج است. آن‌ها زمانی رخ می‌دهند که شخصی قبلاً یک NFT خریداری کرده باشد و به دنبال فروش مجدد آن باشد. پس از اینکه فروش NFT خود را فهرست کردید، پیشنهاد دهندگان ممکن است به دنبال تغییر ارز دیجیتال مورد استفاده باشند. این یک پرچم قرمز است! طبیعتاً 5 دلار با 5 بیت کوین یکسان نخواهد بود. ارز را دوباره چک کنید و از پذیرش پیشنهادات ارزان‌تر از آنچه که مایل به پرداخت هستید خودداری کنید.

وب سایت های کلاهبرداری

در این کلاهبرداری پس از خرید، NFTها از بین می‌روند، به این دلیل که قراردادی که روی بلاک چین وجود دارد با اثر هنری واقعی متفاوت است. وقتی هنر اصلی را روی پلتفرمی مانند اوپن سی آپلود می‌کنید، با استفاده از ارزهای دیجیتال مانند اتریوم خریداری می‌شود. این یک قرارداد هوشمند است. قرارداد هوشمند درواقع همان چیزی است که روی بلاک چین منعقد می‌شود. NFT‌ها فقط به مالکیت دارایی‌ها اشاره می‌کنند. خود دارایی می‌تواند هر چیزی باشد.

بنابراین مهم است که مطمئن شوید پلتفرم متمرکزی که استفاده می‌کنید قابل‌اعتماد است. اطمینان حاصل کنید که به سادگی لینک یک تصویر را خریداری نمی‌کنید. آنچه در آدرس ذخیره می‌شود همیشه می‌تواند تغییر کند، و اساساً هیچ چیزی برای خریدار باقی نمی‌گذارد. برای جلوگیری از کلاهبرداری، هنگام خرید NFT، مطمئن شوید که دارایی ملموس یا دیجیتالی، مانند یک فایل JPEG یا MP3 یا فایل PDF را نیز در اختیار دارید.

کلاهبرداری پشتیبانی فنی

این کلاهبرداری بسیار ساده است. این شامل کلاهبردار است که به عنوان یک مدیر خدمات مشتری برای پروژه‌های مختلف NFT ظاهر می‌شود. ایده این است که با شما تماس برقرار کرده و سپس اطلاعات شخصی حساس را می‌خواهند. بسیاری از این کلاهبرداری‌ها در دیسکورد، تلگرام یا ردیت رخ می‌دهند. این‌ها انجمن‌هایی هستند که در بین حامیان ارز دیجیتال بسیار محبوب هستند. ارائه عبارت امنیتی به کیف پول شما از طرف شخصی دیگر، می‌تواند به معنای از دست دادن تمام دارایی‌های موجود در آن باشد. اگر پیام‌های مستقیمی از بنیانگذاران چنین پروژه‌هایی دریافت کردید، همیشه با شک به آن نگاه کنید.

سخن پایانی

NFT یک دارایی رو به رشد است که همین حالا هم سود بسیاری در خود دارد، بنابراین بسیاری به آن جذب شده‌اند. واضح است که هیچکس نمی‌خواهد سرمایه خود را از دست بدهد، بنابراین کار عقلانی شناخت روش‌های کلاهبرداری و روش‌های جلوگیری از آن است.

در این مقاله سعی کردیم 7 کلاهبرداری NFT را معرفی کنیم که شناخت آن‌ها تا حد زیادی به داشتن یک سرمایه‌گذاری موفق کمک می‌کند.

سؤالات متداول

کلاهبرداری NFT چگونه کار می کنند؟

انواع مختلفی از کلاهبرداری‌های NFT وجود دارد. کلاهبرداران ممکن است به دنبال هدف قرار دادن اطلاعات حساس، فروش NFTهای جعلی یا اقدام به روش‌های نادرست در تلاش برای استخراج پول از خریداران NFT باشند.

آیا NFTها قانونی هستند؟

NFTها کاربردهای زیادی دارند و بالقوه ارزشمند هستند. اگر سرمایه‌گذاران بتوانند به طور واقعی هدف NFT را درک کنند، می‌توان آن را یک سرمایه‌گذاری قانونی در نظر گرفت. متأسفانه کلاهبرداری‌های NFT وجود دارند. خریداران بالقوه باید قبل از خرید هر NFT، پیشنهاد فروشنده را به دقت مطالعه کنند.

چگونه بفهمم NFT من واقعی است؟

راه‌های مختلفی برای اثبات اصالت NFT وجود دارد. ابرداده و تاریخچه تراکنش NFT را بررسی کنید یا از یک سرویس تأیید NFT استفاده کنید. یک راه ساده دیگر برای انجام این کار این است که مستقیماً از طریق رسانه‌های اجتماعی با مالک صحبت کنید و اطلاعات مربوط به NFT را بازیابی کنید.

آیا می توانید یک NFT جعل کنید؟

NFTها را می‌توان جعل کرد. برخی از کلاهبرداران آثاری هنری را می‌فروشند که متعلق به آن‌ها نیست و آثار هنری اغلب از سایت‌هایی مانند دویان آرتز گرفته شده است. هنگام خرید NFT، مشابه خرید هنرهای فیزیکی، ضروری است که مطمئن شوید که معامله واقعی است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

یک پاسخ

  1. یک کلاهبرداری دامپ و پامپ مربوط میشه به UMA1D3S_USDT پول 1000 دلارم در عرض 5 دقیقه بعد خرید در صرافی هات بیت شد 80 دلار از آنوقت چند ماهه همان هشتاد دلار هست. با اینکه باید طبق قانون خودشان 3 درصد ارز اصلی نوسان کند. قیمت ارز اصلی uma در زمان خرید من 7 دلار و 20 سنت بود ولی قیمتش تا 6 دلار هم آمد ولی باز پول 1000 دلار من همان 80 دلار هست !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! به هیچ عنوان گول نخورید کلاهبرداری محض هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.