داموندمگ

معرفی سایت NonFungible: مرجع اطلاعات NFTها

DAMOND
سایت Nonfungible

توکن‌های غیرقابل تعویض با رشد روز افزون، خدمات تازه‌تری به کاربران ارائه می‌دهند و افراد بیشتری را به سمت خود جذب می‌کنند. برای آنکه بتوانیم با اطمینان وارد بازار NFTها شویم و با معاملات آن‌ها درآمد داشته باشیم، لازم است اطلاعات زیادی درباره آن‌ها به دست آوریم. برای تأمین این اطلاعات نیز به منبعی مطمئن نیاز داریم. وب سایت Nonfungible، یکی از این منابع است. در این وب سایت نه تنها مقالات بسیاری جهت یادگیری و درک بهتر حوزه NFT وجود دارد، بلکه ابزارهای دقیقی هم برای دریافت آمار و اطلاعات پروژه‌های مختلف قرار دارد. در ادامه بخش‌های مختلف این وب سایت را معرفی خواهیم کرد.

توکن غیرمثلی چیست؟

توکن غیرمثلی یا Nonfungible Token که با نام توکن غیرقابل تعویض هم شناخته می‌شود، نوعی دارایی دیجیتال است که همتایی ندارد. برای مثال اگر یک موزیسین، قطعه‌ای بسازد و بنوازد و سپس برای آن یک توکن غیرمثلی بسازد که نشان دهد مالک و سازنده اثر کیست، شخص دیگری نمی‌تواند نسبت به آن ادعایی داشته باشد. پس یکی از کاربردهای اصلی و بسیار مهم توکن‌های غیرقابل تعویض، مشخص کردن مالکیت است. این مالکیت می‌تواند در مورد آثار هنری، زمین‌های متاورسی، حتی ملک‌های دنیای واقعی باشد.

سایت Nonfungible چیست؟

سایت Nonfungible چیست

حال می‌خواهیم به معرفی وب سایت Nonfungible.com بپردازیم. در این وب سایت 5 بخش اصلی وجود دارد، که عبارتند از:

صفحه اصلی (Home)

صفحه اصلی Nonfungible

صفحه اصلی تمام وب سایت‌ها جهت معرفی کلی و رفتن به بخش‌های مختلف طراحی می‌شود. در وب سایت Nonfungible اولین چیزی که دیده می‌شود، برترین NFTهای 7 روز گذشته است، که بیشترین فروش را داشته‌اند. سپس آمار 7 روزه دیگری وجود دارد، که به پروژه‌هایی که حجم معاملات بالا دارند اختصاص دارد.

برترین NFTها

در سمت راست صفحه اصلی وب سایت، ستونی برای عضویت در خبرنامه و دریافت گزارش‌های ارزیابی هفتگی، سالانه و فصلی وجود دارد. در آخر صفحه هم اخبار و مقالات وب سایت قرار گرفته‌اند، که از طریق آن‌ها می‌توانید وارد وبلاگ یا خبر مورد نظر خود شوید.

تاریخچه بازار (Market History)

تاریخچه بازار

همان‌طور که از نام تاریخچه بازار مشخص است، در این قسمت از وب سایت Nonfungible، اطلاعات مختلفی درباره بازار و معاملات توکن‌های غیرمثلی ارائه می‌شود. برای بررسی هر دسته از توکن‌ها می‌توانید گروه مورد نظر را از بین توکن‌های غیرقابل تعویض Collectible، Game، Metaverse، Utility، Art، Sports و Defi انتخاب کنید. پس از آن، باید دوره زمانی مورد نظر خود را انتخاب کنید، که می‌تواند روزانه، هفتگی یا ماهانه باشد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  توکن اوراق بهادار چیست؟ + مزیت های Security Tokens

در نهایت اطلاعاتی که ارائه می‌شوند از چپ به راست از این قرارند:

 1. چه تعداد فروش در بازه زمانی منتخب شما انجام شده است.
 2. بر حسب دلار چه مقدار برای خریدها هزینه شده است.
 3. چه تعداد کیف پول بدون تکراری در خرید و فروش شرکت داشته‌اند.
 4. چه تعداد فروش اولیه در بازار انجام شده است. فروش اولیه یعنی ناشر یک توکن غیرقابل تعویض، توکن خود را به یک کاربر فروخته باشد.
 5. کل فروش‌های فرد به فرد در بازه زمانی منتخب شما چه تعدادی بوده است.
 6. چه مقدار هزینه در بازار اولیه صرف شده است.
 7. چه مقدار هزینه در بازار ثانویه صرف شده است.
 8. خریداران یونیک
 9. فروشندگان یونیک

هرکدام از این موارد را که انتخاب کنید، نموداری نمایش داده خواهد شد که آمار مربوط را در بازه زمانی منتخب نشان می‌دهد. می‌توانید این نمودارها را در فرمت‌های PDF ،PNG ،JPEG و غیره دانلود کنید. پس از این نمودارها، اطلاعات مربوط به پروژه‌های NFT قرار دارد.

اطلاعات پروژه‌ها عبارتند از:

 • حجم معاملات بر حسب دلار
 • تعداد فروش در هفته
 • حجم فروش بر حسب دلار در تمام زمان‌ها
 • تعداد دفعات فروش پروژه

در این بخش تمام توکن‌های یک مجموعه باهم در نظر گرفته شده‌اند. برای مثال اگر کریپتو پانکس دارای چند مجموعه NFT است، همه آن‌ها در یکجا تجمیع شده‌اند و اطلاعات تمام آن‌ها در نمودار آمده است. در نتیجه هر پروژه‌ای را که انتخاب کنید، می‌توانید آدرس سایت آن، پرفروش‌ترین توکن آن، استاندارد پروژه، خریداران، فروشندگان، مقالات و غیره را ببینید. برای درک بهتر با مثال کریپتو پانکس ادامه می‌دهیم:

زمانی که صفحه مربوط به این پروژه را باز کنید، ابتدا معرفی مختصری از آن را خواهید دید. سپس بخشی به نام تاریخچه فروش (Sales History) وجود دارد، که کاملاً مشابه تاریخچه بازار است، که پیش‌تر بخش‌های مختلف آن را معرفی کردیم.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  استخراج بیت کوین یا خرید آن؟ راهنمای جامع استخراج بیت کوین

اطلاعات توکن

در لیست موجود هر nft با نام شناسه، تصویر، فروشنده و خریدار مشخص شده است. اگر روی هریک کلیک کنید، به صفحه‌ای هدایت خواهید شد، که اطلاعات مختص هر توکن به صورت مجزا در آن بیان شده است. این اطلاعات عبارتند از:

 • شناسه توکن، که عددی منحصر به فرد برای هر توکن است
 • قیمت در اولین فروش
 • آخرین قیمتی که در آن فروخته شده است.
 • آخرین فروشنده، که با آدرس شناخته می‌شود.
 • تعداد مالکان توکن. در هر لحظه فقط یک نفر می‌تواند مالک هر توکن غیرقابل تعویض باشد، اما تعداد مالکان نشان می‌دهد که تا به حال چند نفر آن را خریده‌ و سپس به شخص دیگری فروخته‌اند.
 • فروش جمعی، یعنی تا به حال فروش این توکن چه مقدار دلاری داشته است.
 • تعداد فروش
 • در نهایت سایر ویژگی‌های توکن و تاریخچه تراکنش‌ها وجود دارد.

بلاگ (Blog) و خدمات (Services)

خدمات Nonfungible

بلاگ سایت Nonfungible، منبعی غنی از اطلاعات در حوزه توکن‌های غیرقابل تعویض است. در این بخش می‌توانیم مقالات، اخبار و نقد و بررسی‌های این حوزه را مطالعه کنیم. در این بلاگ، هم تیم Nonfungible خودشان مقاله تألیف می‌کنند و هم مقالات معتبر علاقه‌مندان را در آن منتشر می‌کنند.

در بخش خدمات نیز امکان دریافت مشاوره جهت انتخاب استراتژی معاملاتی، نحوه ورود به بازار و فعالیت در آن و راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی وجود دارد. یکی دیگر از خدمات موجود رد این وب سایت، لیست کردن است. چنانچه شما توکنی داشته باشید از قسمت Get Listed، می‌توانید اقدام به لیست کردن آن کنید. برای تکمیل این فرآیند باید اطلاعات هویتی، اطلاعات NFT، آدرس وب سایت بازاری که توکن شما در آن قرار دارد، قرارداد هوشمند و آدرس شبکه اتریوم قرارداد هوشمند خود را وارد کنید.

درباره ما (About Us)

اگر بخواهیم در مورد هدف این وب سایت صحبت کنیم، باید به سراغ صفحه «درباره ما» برویم. در این صفحه Nonfungible بیان کرده است که قصد دارد با ارائه اخبار و پوشش رویدادهای جدید و مهم حوزه NFT  نیاز کاربران به آمار و اطلاعات را رفع کند. صاحبان این وب سایت تصور می‌کنند که NFTها برای کاربران جذاب هستند، اما به دلیل جدید بودن باعث سردرگمی می‌شوند، که تصور درستی است. در نهایت معتقدند که اگر افراد اطلاعات کافی نداشته باشند، فعالیتشان در بازار با ضرر همراه خواهد بود. در همین بخش درباره ما، اهداف اصلی چنینی معرفی شده‌اند:

 1. بالا بردن میزان پذیرش عمومی توکن‌های غیرقابل تعویض
 2. بالا بردن و ایجاد شفافیت بیشتر در بازار NFT
 3. تخمین ارزش توکن‌های غیرمثلی دست دوم به کمک یک مدل ارزیابی
 4. تحلیل و بررسی رقبا جهت آشنایی بهتر با بازار و مشتریان به منظور کمک به پروژه‌های مختلف
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ایردراپ های سال 2022؛ این فرصت‌ها را از دست ندهید

صاحبان وب سایت Nonfungible چه کسانی هستند؟

در ابتدا سایت Nonfungible، به منظور بررسی آنی تراکنش‌های دیسنترالند (Decentraland)، که یک پلتفرم واقعیت مجازی در شبکه اتریوم است آغاز به کار کرد. این تنها آغاز کار در سال 2018 بود. پس از مدتی بنیان‌گذاران آن دنیل کلی (Daniel Kelly) و گوتیه زوپیگر (Gauthier Zuppinger) تصمیم گرفتند کمی فراتر بروند و پیوندی میان اکوسیستم‌های موجود توکن‌های غیرقابل تعویض ایجاد کنند.

سخن پایانی

در این مقاله از داموندمگ، دیدم که وب سایت Nonfungible، چقدر کارا است و می‌تواند هم به تازه‌واردان و هم به کهنه‌کاران کمک کند. تازه‌واردان با مطالعه مقاله‌ها آموزش خواهند دید و کهنه‌کاران به کمک اخبار و نمودارها، کار خود را ادامه می‌دهند. یکی از ویژگی‌های مثبت این وب سایت وجود تیم مشاوره است که خدماتی از قبیل انتخاب استراتژی مناسب ارائه می‎‌دهد.

اگر شما تا به حال از چنین وب سایتی استفاده کرده‌اید؟ به نظر شما Nonfungible چه رقبایی دارد؟

سؤالات متداول

Nonfungible چیست؟

وب سایت Nonfungible، منبعی اطلاعاتی در حوزه NFT است، که به کاربران خود امکانات مختلفی برای رسیدن به بهترین تصمیم در معاملات می‌دهد. هدف این وب سایت ارائه اطلاعات است.

چرا توکن های غیرمثلی مهم هستند؟

این توکن‌ها به این دلیل که مالکیت را نشان می‌دهند در حوزه‌های مختلف مانند هنر اهمیت زیادی پیدا کرده‌اند. یکی دیگر از دلایل اهمیت آن‌ها یکتایی است، که چون با توکن دیگری قابل تعویض نیستند، ارزش بالایی دارند.

چه اطلاعاتی در Nonfungible قابل بررسی است؟

عملاً هر اطلاعاتی از شناسه توکن گرفته تا ارزش معاملات و تعداد دفعات خرید و فروش آن در این وب سایت در دسترس هستند. بنابراین اگر می‌خواهید در مورد یک توکن اطلاعات کسب کنید، به ابزار یا وب سایت دیگری نیاز نخواهید داشت.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.