داموندمگ

تحلیل آنچین چیست؟ راهنمای مبتدی تا پیشرفته درباره اصول تحلیل آنچین

DAMOND
تحلیل آنچین

فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال هم به دانش سرمایه‌گذاری و بازارهای مالی نیاز دارد و هم به دانش در زمینه فناوری بلاکچین. افرادی که بلاکچین را نمی‌شناسند و به تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال محدود می‌شوند، ابزاری به نام تحلیل آنچین را از خودشان دریغ می‌کنند. تریدرهای حرفه‌ای با استفاده از این ابزار و داده‌های مربوط به آن بازار ارزهای دیجیتال را روانشناسی می‌کنند.

بلاکچین یک دفتر کل توزیع شده است که در آن، تمام نودها به اطلاعاتی که به صورت عمومی روی شبکه ذخیره شده دسترسی دارند. این اطلاعات شامل مواردی مثل تعداد آدرس‌های فعال و حجم تراکنش‌های انجام شده در یک شبکه هستند و می‌توانند برای تحلیل رفتار کاربران در شبکه مورد استفاده قرار بگیرند. استفاده از این داده‌ها برای پیشبینی قیمت و تحلیل بازار ارزهای دیجیتال، تحلیل درون زنجیره ای یا آنچین است که در این مقاله آن را توضیح می‌دهیم.

 داده آنچین چیست؟

از زمانی که ارزهای دیجیتال راه‌اندازی شدند تا اکنون که بیش از ده سال از حضور آن‌ها می‌گذرد، افراد بسیاری روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند. بعد از افزایش پذیرش و گسترده شدن این بازار مالی، تریدرها به دنبال راهکارهایی برای تحلیل و پیشبینی آینده بازار ارزهای دیجیتال بودند. داده‌های آنچین، اطلاعاتی هستند که به صورت عمومی روی بلاک‌های موجود در بلاکچین ذخیره شده‌اند. به مرور زمان این داده‌ها به یکی از مهم‌ترین اطلاعات برای تحلیل و پیشبینی بازار ارزهای دیجیتال تبدیل شدند و مفهوم تحلیل آنچین مطرح شد.

داده آنچین

 

انواع داده‌های آنچین

داد‌ه‌های درون زنجیره‌ای سه نوع هستند:

 • داده‌های مرتبط با تراکنش‌ها: این اطلاعات شامل آدرس مبدأ و مقصد تراکنش، مبلغ تراکنش، موجودی آدرس ولت‌های ارز دیجیتال و… است.
 • داده‌های مرتبط با بلاک‌ها: پاداش ارزهای دیجیتال، انگیزه ماینرها و تایم استمپ مربوط به بلوک‌ها جزو داده‌های مربوط به بلاک‌ها هستند.
 • کد قراردادهای هوشمند: هر قرارداد هوشمند منطق و آدرس منحصر به فردی دارد و برای راه‌اندازی پروژه‌های دیفای و Dappها استفاده می‌شود. اطلاعات قراردادهای هوشمند هم جزو داده‌های آنچینی است که روی بلاکچین‌های میزبان پروژه‌های دیفای مانند اتریوم ذخیره می‌شود.

تریدرها و سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال باید هنگام معامله به اطلاعات درون‌ زنجیره‌ای دسترسی داشته باشند. بلاکچین‌ها قانونگذاری شده‌اند و به همین دلیل نباید هیچ داده‌ای که با توزیع‌پذیری، آدرس تراکنش‌ها و فعالیت‌های استیکینگ و ماینرها در ارتباط  است، پنهان شود.

تحلیل آنچین چیست؟

تحلیل درون زنجیره ای روشی است که تریدرهای حرفه‌ای از آن استفاده می‌کنند و با استفاده از داده‌های آنچین، رفتار بازار را پیشبینی می‌کنند. بازار ارزهای دیجیتال روز به روز بیشتر رشد می‌کند، به همین دلیل تریدرها به شناخت بهترین پروژه‌های رمزنگاری برای سرمایه‌گذاری نیاز دارند. داده‌های آنچین یکی از بهترین منابعی است که می‌تواند این پروژه‌ها را به آن‌ها نشان دهد.

شاخص‌های مختلفی برای تحلیل داده‌های آنچین وجود دارد که به تریدرها کمک می‌کند از این اطلاعات خروجی مناسبی به دست آورند که مسیر ترید را به آن‌ها نشان می‌دهد. البته بازار ارزهای دیجیتال شبیه به بازار سهام یا بازارهای مالی دیگر نیست و وجوه مشترکی با پول نقد یا کالا هم دارد. به همین دلیل در بسیاری از موارد شاخص‌های بازارهای مالی سنتی برای ارزهای دیجیتال مناسب نیستند و باید بروزرسانی شوند.

تحلیل آنچین بر اساس احساسات و هیجانات بازار یا شاخص‌های تکنیکال انجام نمی‌شود؛ این روش تحلیل رویکردی کنترل شده و مشخص دارد و بر اساس شاخص‌هایی مثل میزان پذیرش توسط کاربران، فعالیت ماینرها، برنامه‌های سهام‌گذاری و اتفاقاتی که در تاریخچه بازار ارزهای دیجیتال رخ می‌دهد انجام می‌شود.

آنچین

 

تحلیل آنچین چطور کار می‌کند؟

روش تحلیل درون زنجیره‌ای شاخص‌های متنوعی دارد و تریدرها بر اساس استراتژی و دانشی که دارند، معیارهای متفاوتی را برای تحلیل انتخاب می‌کنند. به طور کلی این شاخص‌های در سه دسته تقسیم بندی می‌شوند؛ ارزش بازار دارایی‌های دیجیتال، وضعیت ذخیره (HODL) آن‌ها و چشم‌انداز آینده. در ادامه درباره هرکدام از این دسته‌بندی‌ها توضیحات بیشتری ارائه می‌دهیم.

مطلب پیشنهادی  بمب سختی اتریوم چیست؟ دلایل سختی شبکه اتریوم

ارزش بازار

ارزش بازار ارزهای دیجیتالی که بر بستر یک بلاکچین کار می‌کنند، ارزش آن بلاکچین را تعیین می‌کند. این کمیت از ضرب تعداد توکن‌های در حال گردش در بازار در قیمت کنونی توکن به دست می‌آید. با استفاده از شاخص‌های مربوط به ارزش بازار می‌توانیم درباره اندازه بازار یک ارز دیجیتال یا شبکه بلاکچین، میزان پذیرش عمومی پروژه مورد نظر و ریسک‌های سرمایه‌گذاری در آن اطلاعاتی به دست آوریم.

وضعیت ذخیره دارایی‌های دیجیتال

یکی از شاخص‌های کاربردی در تحلیل آنچین، موج هودل (HODL wave) نام دارد. این شاخص اطلاعاتی درباره روند بازار و دوام ارزهای دیجیتال در ولت کاربران ارائه می‌دهد. تریدرها با توجه به موج هودل تشخیص می‌دهند که معامله‌گران فعال در بازار یک ارز دیجیتال، توکن‌هایشان را بعد از خرید نگهداری می‌کنند یا بعد از مدتی آن‌ها را می‌فروشند.

بررسی احساسات هودلرها و کارهایی که آن‌ها انجام می‌دهند، به تشخیص روند بازار در روزهای آینده و پیشبینی کاهش یا افزایش قیمت یک ارز دیجیتال کمک می‌کند.

معیارهای مبتنی بر توکن‌ها و کوین‌ها همچنین به تریدرها کمک می‌کند هدف وال‌های بازار ارزهای دیجیتال را تشخیص دهند. به عنوان مثال زمانی که متوجه می‌شوند تعداد زیادی از توکن‌های یک پروژه رمزنگاری در اختیار چند آدرس محدود قرار دارد، متوجه می‌شوند نهنگ‌ها بازار را در دست دارند و با یک خرید یا فروش ناگهانی می‌توانند روند بازار را به شکلی غیرمنطقی تغییر دهند. تشخیص چنین موضوعی برای کاهش ریسک سرمایه‌گذاری اهمیت زیادی دارد.

چشم انداز آینده ارزهای دیجیتال در تحلیل آنچین

تریدرها با استفاده از معیار «سود باز قراردادهای آتی» یک دارایی دیجیتال تشخیص می‌دهند که آیا دارایی مورد نظر در آینده هم پرطرفدار خواهد بود یا گردش مالی آن کاهش پیدا می‌کند. آن‌ها همچنین از معیارهای دیگری مانند ارتباط قیمت ارز دیجیتال مورد نظر با قیمت بیت کوین و حجم ورودی و خروجی این دارایی در صرافی‌های مختلف برای تشخیص آینده دارایی مورد نظرشان استفاده می‌کنند.

تشخیص ارتباط قیمت یک آلت کوین با بیت کوین، اهمیت بسیاری دارد. قیمت برخی از آلت کوین‌ها با هر روند نزولی در بازار بیت کوین، به شدت افت می‌کند و سرمایه‌گذارانش را با ضررهای جبران ناپذیری مواجه خواهد کرد. اگر تریدرها بدانند توکنی که خریده‌اند، با قیمت بیت کوین ارتباط دارد، می‌توانند استراتژی مناسب برای ترید آن بچینند و ریسکشان را مدیریت کنند.

بررسی حجم ورود و خروج یک دارایی از صرافی‌های ارز دیجیتال به تشخیص میزان پذیرش یک دارایی دیجیتال کمک می‌کند. این شاخص همچنین به تریدرها کمک می‌کند که متوجه شوند سرمایه‌گذاران در یک دارایی دیجیتال افراد حقیقی هستند یا سازمان‌ها روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند. شناخت سرمایه‌گذاران دارایی دیجیتالی که قصد خرید آن را دارند، به آن‌ها کمک می‌کند ریسک معاملاتشان را تا حد امکان مدیریت کنند.

چشم انداز آینده ارزهای دیجیتال در تحلیل آنچین

 

تحلیل درون زنجیره ای از چه زمانی آغاز شد؟

بسیاری از ابزار تحلیل آنچین در سال‌‌های اخیر ایجاد شده‌اند، اما زمانی که تاریخچه ارزهای دیجیتال را بررسی می‌کنیم، آثاری از این روش تحلیل در آن می‌بینیم. یکی از این آثار معیار روزهای نابودی ارز دیجیتال (Coin Days Distroyed) است که با مخفف CDD شناخته می‌شود و در سال‌های گذشته برای ارزش‌گذاری بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گرفت.

شاخص CDD با توجه UTXOها محاسبه می‌شد. برای محاسبه این شاخص باید تعداد توکن‌هایی که به عنوان خروجی تراکنش نشده باقی مانده‌اند را در تعداد روزهایی که برای آخرین بار تراکنش شده‌اند، ضرب کنید. این شاخص نشان می‌دهد که ارز دیجیتال مورد نظر تا چه اندازه رشد کرده و به بلوغ رسیده است.

این شاخص به تریدرها نشان می‌داد ارزهای دیجیتال قدیمی بعد از چه مدت دوباره وارد گردش مالی می‌شوند. البته این شاخص در حال حاضر عملکرد دقیقی ندارد و تریدرها برای تحلیل‌هایشان کم‌تر به آن تکیه می‌کنند.

شاخص NVT در تحلیل آنچین چیست؟

Coinmetrics، Chris Burniske و Jack Tatar در سال ۲۰۱۷ شاخص جدیدی برای تحلیل درون زنجیره ای ارزهای دیجیتال مختلف معرفی کردند. این شاخص نسبت ارزش شبکه به تراکنش (Network Value to Transaction) بود که با مخفف NVT شناخته شد و برای تعیین ارزش کاربردی ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار گرفت. این شاخص همچنین مشخص می‌کرد که بازاریان حاضرند چقدر برای به دست آوردن سود تراکنش‌های یک بلاکچین بپردازند.

با مقایسه ارزش یک ارز دیجیتال در شبکه بلاکچین و حجم تراکنش‌هایی که با آن ارز دیجیتال انجام شده، می‌توانید تشخیص دهید که ارزش واقعی توکن مورد نظر با قیمتی که در بلاکچین معامله می‌شود مطابقت دارد یا خیر.

مطلب پیشنهادی  دیفای 2.0 چیست و چه اهمیتی دارد؟

وقتی حجم تراکنش‌ها خیلی کم‌تر از ارزش توکن مورد نظر در بلاکچین باشد، یعنی نسبت NVT عدد بزرگی را نشان می‌دهد. در چنین موقعیتی احتمال اینکه بازار آن توکن وارد روند صعودی شود وجود دارد. در مقابل اگر شاخص NVT پایین باشد، نشان می‌دهد احساسات در بازار منفی است و احتمال افت قیمت ارز دیجیتال مورد نظر وجود دارد.

شاخص NVT در تحلیل آنچین چیست؟

 

چطور می‌توان داده‌های آنچین را به دست آورد؟

برای دسترسی به اطلاعات درون زنجیره ای و تحلیل آنجین دو راهکار وجود دارد. همانطور که گفتیم، نودهای یک شبکه بلاکچین به اطلاعات ذخیره شده روی آن دسترسی دارند. بنابراین اگر شما هم به عنوان یک نود در بلاکچین فعالیت کنید، نسخه‌ای از دفتر کل توزیع شده آن را در سیستم خود خواهید داشت. همچنین می‌توانید به تراکنش‌‌ها دسترسی داشته باشید و با توجه به الگوریتم‌های اجماع شبکه به عنوان یک نود فعالیت کنید. این روش برای بسیاری از تریدرها سخت است، زیرا به سخت افزار مخصوص نیاز دارد، به همین دلیل آن‌ها روش دوم را انتخاب می‌کنند.

روش دوم استفاده از ابزار و سایت‌هایی است که برای دسترسی به داده‌های آنچین ایجاد شده‌اند و می‌توانند این داده‌ها را در اختیار کاربران قرار بدهند. در ادامه وب سایت‌هایی را معرفی می‌کنیم که برای تحلیل آنچین کاربرد دارند و ایمن هستند.

کوین متریک (Coinmetriks)

وب سایت Coinmetrics داده‌ها و ارتباطات آنچین را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهد. خدمات ارائه شده توسط این وب سایت عبارت است از:

 • داده‌های شبکه بلاکچین
 • اطلاعات مرتبط با بازار ارزهای دیجیتال
 • شاخص‌های تحلیل آنچین
 • ابزار مدیریت ریسک
 • داده‌های شخص ثالث (به عنوان مثال در این پلتفرم می‌توانید توییت‌هایی که احساسات بازار را تحریک می‌کند، ببینید)
 • نمودارهای فرمولساز

تریدرهای حرفه‌ای که به صورت تخصصی تحلیل آنچین را یاد گرفته‌اند از ابزارهای ارائه شده در کوین متریک برای تحلیل‌ها و انجام معاملاتشان استفاده می‌کنند.

گلسنود (Glassnode)

ابزار Glassnode برای ارائه داده‌های آنچین و ایجاد اطلاعات مورد نیاز برای تحلیل آنچین ایجاد شده است. این ابزار شاخص‌های جدید و منحصر به فردی در اختیار سرمایه‌گذاران دارایی‌های دیجیتال قرار داده است. اکثر شاخص‌ها و ابزاری که در گلسنود وجود دارد، به صورت رایگان ارائه می‌شود. اما برخی از شاخص‌های پیشرفته آن در پلن پولی قرار دارند.

رابط کاربری گلسنود به گونه‌ای طراحی شده که کار با آن برای کاربرانی با سطوح دانش مختلف، ساده باشد. بسیاری در تریدرها از شاخص‌های رایگان گلسنود استفاده می‌کنند و با استفاده از آن‌ها هم می‌توانند تحلیل آنچین انجام بدهند.

اینتوبلاک (Intotheblock)

ابزار Intotheblock از علوم داده (Data science) و راهکارهای پیشرفته هوش مصنوعی استفاده می‌کند تا داده‌های درون زنجیره‌ای را در اختیار کاربران قرار دهد و امکان تحلیل آنچین برای دارایی‌های دیجیتال مختلف به دقیق‌ترین شیوه ممکن را برای آن‌ها فراهم کند. این ابزار همچنین داده‌های مربوط به دفاتر ثبت سفارش و نمودارهای احساسات بازار را به کاربران نشان می‌دهد.

این ابزار چهار شاخص اصلی را به کاربران ارائه می‌دهد:

 • مالکیت (ارائه دیدگاهی با توجه به نقاط تمرکز مالکیت دارایی‌های دیجیتال)
 • مالی (داده‌های مرتبط با قیمت و ارزش پولی دارایی‌های دیجیتال مختلف برای ارائه دیدگاهی درباره سودآوری یک پروژه رمزنگاری)
 • شبکه (رشد کاربر، الگوهای فعالیت کاربران و تراکنش‌ها و هزینه تراکنش‌ها)
 • شبکه‌های اجتماعی (شاخص‌های مربوط به تلگرام و گیت‌هاب)

Crypto Quant

کریپتوکانت (Crypto Quant)

Crypto Quant پلتفرمی است که اطلاعات جامعی برای معاملات برخی از دارایی‌های دیجیتال مثل بیت کوین، اتر و توکن‌های ERC-20 ارائه می‌دهد. در این پلتفرم داده‌های مرتبط با صرافی‌ها، بازار ارزهای دیجیتال، ماینرها و بلاکچین‌های بیت کوین و اتریوم ارائه می‌شود.

چطور از شاخص‌های تحلیل آنچین استفاده کنیم؟

تحلیل درون زنجیره‌ای اطلاعاتی از عملکرد شفاف ارزهای دیجیتال و بلاکچین‌ها در اختیار کاربران قرار می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند چشم‌انداز جامعی از بازار و دارایی‌هایی که در اختیار دارند، به دست آورند. شاخص‌های تحلیلی که در روش آنچین استفاده می‌شود، بر اساس اصول و واقعیت‌هاست و به هیجانات و احساسات زودگذر تریدرهای غیرحرفه‌ای ارتباطی ندارد. سرمایه‌گذاران حرفه‌ای بازار ارزهای دیجیتال از شاخص‌های تحلیل آنچین برای پیشبینی آینده بازار ارزهای دیجیتال و مطالعه رفتار سرمایه‌گذاران استفاده می‌کنند. در ادامه توضیحات بیشتری درباره دو روش استفاده از تحلیل درون زنجیره‌ای ارائه می‌دهیم.

مطلب پیشنهادی  بهترین تعریف برای بلاک چین چیست؟ سیر تا پیاز بلاکچین اینجاست

پیشبینی آینده بازار ارزهای دیجیتال با تحلیل آنچین

تریدرها با تحلیل رفتار کاربران و سلامت عملکرد شبکه در زمان واقعی می‌توانند استراتژی‌های بهتری برای ترید در بازار ارزهای دیجیتال بچینند و حرکات آتی بازار ارزهای دیجیتال را پیشبینی کنند. به عنوان مثال زمانی که داده‌های آنچین مرتبط با تعداد آدرس‌های فعال یک ارز دیجیتال یا حجم تراکنش‌‌های آن را بررسی می‌کنند، متوجه می‌شوند میزان استقبال کاربران از توکن مورد نظر چقدر است. اگر تعداد آدرس‌های فعال و حجم تراکنش‌ها زیاد باشد، یعنی توکن توجه کاربران را به خود جلب کرده و احتمالا در آینده‌ای نزدیک روند قیمتی آن صعودی خواهد شد.

مطالعه رفتار سرمایه‌گذاران با تحلیل آنچین

بسیاری از شاخص‌های تحلیل درون زنجیره‌ای برای بررسی رفتار کاربران در بازار ارزهای دیجیتال کاربرد دارند. به عنوان مثال تریدرها می‌توانند داده‌هایی درباره مدت زمان و تعداد توکن‌هایی که آدرس‌های مختلف نگهداری کرده‌اند، به دست آورند. اگر تعداد هودلرها زیاد باشد و برای مدت زیادی هم توکن‌ها را در ولت‌هایشان نگهداری کرده باشند، تریدرها متوجه می‌شوند که عرضه در بازار کم‌تر شده است. در نتیجه اگر تقاضا در بازار به اندازه سابق باشد، احتمالا قیمت توکن مورد نظر روند صعودی خواهد داشت. تعداد زیاد هودلرها همچنین نشان می‌‌دهد احتمالا این ارز دیجیتال در آینده هم مورد پذیرش فعالان بازار ارزهای دیجیتال باقی می‌ماند و ارزش آن حفظ خواهد شد.

داده‌های آنچین برای افرادی کاربردی هستند که سابقه کار در بازار ارزهای دیجیتال را دارند و می‌دانند نتیجه هر داده در بازار چگونه نمایان می‌شود. تریدرهایی که به تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اند، برای مدتی فقط داده‌های آنچین و نتایج آن‌ها را مشاهده می‌کنند و بعد از مدتی به سراغ تحلیل آنچین و پیشبینی بازار می‌روند.

معایب آنچین

 

معایب تحلیل آنچین چیست؟

روش تحلیل درون زنجیره‌ای مزایای بسیاری دارد، اما هنوز در حال توسعه است و بسیاری از ابزارهای آن هنوز به تکامل نرسیده‌اند. در ادامه به برخی از معایب تحلیل آنچین اشاره می‌کنیم.

 • ممکن است شاخص‌های کنونی که از داده‌های آنچین به دست آمده، برای تحلیل بازار پیچیده ارزهای دیجیتال کافی نباشد. به مرور زمان شاخص‌های جدیدتری برای این روش تحلیل ایجاد خواهد شد.
 • روش کار بلاکچین‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است، به همین دلیل شاخص‌های یکسان ممکن است برای همه بلاکچین‌ها کاربرد نداشته باشد.
 • داده‌های برخی از ارزهای دیجیتال به صورت شفاف در دسترس نیست و به همین دلیل نمی‌توان از روش تحلیل آنچین برای ارزهای دیجیتال استفاده کرد.

کلام آخر

روش‌های مختلفی برای تحلیل بازار ارزهای دیجیتال و پیشبینی قیمت وجود دارد و هرکدام از آن‌ها مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. تریدرهای حرفه‌ای از روش‌های تحلیلی مختلف استفاده می‌کنند. آن‌ها برخی از شاخص‌های تکنیکال را با اطلاعاتی که از پلتفرم‌های تحلیل آنچین به دست می‌آورند مقایسه می‌کنند و در عین حال به شاخص‌های فاندامنتال هم توجه دارند. البته منظور این نیست که از برای هر ارز دیجیتال تمام شاخص‌ها را بررسی کنید و به اندازه‌ای اطلاعات جمع کنید که سردرگم شوید. تنها کافی است اطلاعاتی که برای استراتژی معاملاتی شما و روش تحلیل منحصر به خودتان کاربرد دارد را بگیرید و بر اساس آن پیشبینی کنید.

در این مقاله از داموندمگ اصول اولیه و ابزار تحلیل درون زنجیره‌ای را بررسی کردیم. پلتفرم‌های فعال در این حوزه، آموزش‌های مختلفی در زمینه کار با ابزارشان ارائه می‌دهند. اگر به تازگی وارد بازار ارزهای دیجیتال شده‌اید، بهتر است ابتدا آموزش‌های کلیدی در این زمینه را ببینید و سپس به سراغ داده‌های آنچین بروید. در این صورت می‌توانید از این روش تحلیلی بهترین نتیجه را بگیرید.

FAQ

تحلیل آنچین چیست؟

تحلیل آنچین روش جدیدی است که در آن شاخص‌های فاندامنتال، سودآوری و فعالیت‌های یک بلاکچین یا شبکه ارز دیجیتال بررسی می‌شود و تحلیلگران با داده‌های درون زنجیره‌ای قیمت آینده ارز دیجیتال را پیشبینی می‌کنند.

آنچین به چه معناست؟

به اطلاعاتی که در یک زنجیره بلاکچینی ذخیره شده باشد، داده‌های آنچین گفته می‌شود و معادل فارسی آن داده‌ها یا اطلاعات درون زنجیره‌ای است.

چطور تحلیل آنچین انجام دهیم؟

اطلاعات آنچین از طریق پلتفرم‌های مختلف در اختیار کاربران قرار می‌گیرند، تحلیلگران با توجه به این اطلاعات ارزش آینده بازار را پیشبینی می‌کنند و ترید انجام می‌دهند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.