داموندمگ

پروژه کلاهبرداری وان کوین (OneCoin)

DAMOND
پروژه کلاهبرداری وان کوین (OneCoin)

از آنجایی که در سال‌های گذشته شاهد رشد عجیب برخی از پروژه‌ها در بازار کریپتو بوده‌ایم، بد نیست به بررسی یکی از قدیمی‌ترین طرح‌های پانزی در کریپتو بپردازیم تا با شناخت آن بتوانیم نسبت به پروژه‌هایی با ویژگی مشابه با حساسیت بیشتری عمل کنیم. یک رفتار رایج در بازار کریپتو ترس از دست دادن فرصت‌های کسب سود است که باعث می‌شود افراد بدون فکر دست به معامله‌های عجیب و غیرمنطقی بزنند.
احتمالا شما هم داستان بسیاری از افراد را شنیده‌اید که با سرمایه‌گذاری مبلغ ناچیزی روی بیت کوین، در گذر زمان سرمایه‌های زیادی به دست آورده‌اند. برای همین افراد تازه وارد با شنیدن این نوع داستان‌ها به دنبال پروژه‌های مشابهی می‌گردند تا به واسطه آن در مدت زمان کمی بتوانند سرمایه‌های خود را چند برابر کنند. سرمایه گذاران وان کوین از این دسته افراد بودند، آن‌ها وان کوین را فرصتی دوباره برای کسب سود از بازار کریپتو می‌دانستند، اما چه اتفاقی برای سرمایه گذاران وان کوین افتاد؟ در این مقاله از داموندمگ قصد داریم به بررسی پروژه اسکم وان کوین و جزئیات مربوط به این طرح پانزی بپردازیم. با ما همراه باشید.

وان کوین چیست؟

وان کوین (OneCoin) که توسط The Times به عنوان یکی از بزرگ‌ترین کلاهبرداری های تاریخ معرفی شده، یک طرح پانزی کریپتویی است. طرح‌های پانزی در بازار کریپتو، به طرح‌هایی گفته می‌شود که به سرمایه گذاران وعده بازدهی بالا با ریسک کم یا بدون ریسک و در مدت زمان کم را می‌دهد. این طرح در واقع یک طرح هرمی بوده که سرمایه گذاران در ازای معرفی اعضای جدید، کوین‌های Onecoin دریافت می‌کردند. در تبلیغاتی که از سال 2014 برای این طرح انجام شده، این کوین را به عنوان better bitcoin به معنی بیت کوین بهتر و ارز دیجیتال بزرگ بعدی معرفی کرده‌اند. اخبار و اطلاعاتی که از این پروژه در دسترس است نشان دهنده آن است که این طرح بیش از 3 میلیون عضو در 175 کشور داشته که بین 4 تا 19 میلیارد دلار برای بنیان‌گذار،  Cryptoqueen و همدستانش در یک دوره دو تا سه ساله به ارمغان آورده است.

بنیان‌گذاران وان کوین (OneCoin) چه کسانی بوده‌اند؟

پروژه کلاهبرداری وان کوین (OneCoin)

مغز متفکر پروژه وان کوین Ruja Ignatova است که بی‌بی‌سی در یک سری پادکست‌های خود او را با عنوانThe Missing Cryptoqueen  (ملکه کریپتو) معرفی می‌کند. او متولد می 1980 در بلغارستان است و در سال 2006 از دانشگاه کنستانز فارغ التحصیل دکترای حقوق بین الملل است. روژا وان کوین را با همکاری دو شخص کلیدی دیگر راه اندازی کرد، یکی برادرش کنستانتین ایگناتوف و سباستین گرین وود. گرین وود شخصی است که به گفته کوین تلگراف پیش از وان کوین پروژه‌های کلاه برداری به شیوه هرمی انجام می‌داده است.

کلاه برداری وان کوین چطور اتفاق افتاد؟

با توجه به اخباری که وجود دارد این پروژه با استفاده از پیام‌های جذاب و فریبنده موفق به کلاه برداری از سرمایه گذاران شده است. وان کوین به افراد قول می‌داد، تراکنش‌های ایمن، استفاده آسان، ارزان قیمت و صرفه جویی در زمان را با استفاده از این پروژه برای کاربران فراهم می‌کند. این اصطلاحات، عبارت‌هایی هستند که در بازار کریپتو بسیار اهمیت دارند. اما واقعیت این بود که OneCoin هیچ گونه ارزشی ایجاد نمی‌کرد، حتی از فناوری بلاک چین که اساس کریپتو است پشتیبانی نمی‌کرد.

مطلب پیشنهادی  هودلر یا هولدر؟ در استراتژی Hodl چگونه هولدر خوبی باشیم؟

سازندگان وان کوین مردم را تشویق می‌کردند تا به شیوه هرمی از دوستان و خانواده خود دعوت کنند تا وارد چرخه بازاریابی چند سطحی این پروژه شوند. درآمد سازندگان وان کوین از طریق فروش بسته‌های آموزشی و استفاده از ارز دیجیتال به عنوان ابزار بازاریابی بود. افرادی که وارد این چرخه می‌شدند، می‌توانستند وان کوین استخراج کنند اما نمی‌توانستند کوین‌ها را در صرافی‌های کریپتو معامله کنند، این کوین پلتفرم خاص خود را داشت. با اینکه کوین‌ها ارزش اسمی در سایت OneCoin داشتند، اما کاربران نمی‌توانستند پول نقد کنند و فقط می‌توانستند کوین‌های خود را در مقادیر محدود در سیستم بسته منتقل کنند. حتی یک رستوران در سال 2016 تصمیم گرفته بود وان کوین را در ازای وعده‌های غذایی دریافت کند.

نمی‌توان افرادی را که وعده‌های پروژه وان کوین را باور کردند و سرمایه‌های خود را در این پروژه دفن کردند را سرزنش کرد. شاید اگر ما هم بودیم سخنرانی‌های یک فرد کاریزماتیک با مدرک دکترا و مهارت سخنوری بی نظیر را که وعده بهشت روی زمین را می‌داد، باور می‌کردیم. روژا و همکارانش توانسته بودند مردم را به این باور برسانند که قرار است ثروتمند شوند و بخشی از یک چیز بزرگ باشند، اما متاسفانه این چیز بزرگ به یک کلاهبرداری تاریخی در بازار کریپتو تبدیل شد.

نحوه کشف کلاهبرداری وان کوین

کشف پروژه کلاهبرداری وان کوین (OneCoin)

در سال 2015 کوین تلگراف در خبری نوشت:

شواهد زیادی مبنی بر هرمی بودن وان کوین وجود دارد. مدیران این پروژه قبلا در عملیات کلاهبرداری شناخته شده شرکت داشته‌اند، همچنین منابعی که ارائه می‌شود حاوی هیچ مدرک قابل تأییدی برای هیچ یک از ادعاهای تجاری آنان نیست و اسناد بارگذاری شده برای پشتیبانی از ادعاها اغلب با خود ادعاها در تضاد است.

پس از آن در اکتبر 2017 مؤسس این پروژه یعنی روژا ایگناتووا در همایش مروجین وان کوین (OneCoin) در شهر لیسبون حاضر نشد. این ترس وجود داشت که او توسط مخالفان خود کشته یا ربوده شده باشد. درست در همین زمان هشدارهایی مبنی بر کلاهبرداری وان کوین در بین سرمایه گذاران این پروژه گسترش پیدا کرده بود. حتی گفته می‌شود تیم پروژه وان کوین از یک توسعه دهنده بلاک چین به نام Björn Bjercke، درخواست کرده‌اند تا برای آن‌ها یک بلاک چین بسازد. این فرد ادعا کرد که اعضای تیم وان کوین هیچ گونه اطلاعاتی درباره این فناوری ندارند و به مردم درباره سرمایه‌گذاری در پروژه وان کوین هشدار داد.

به گزارش بی‌بی‌سی، اسناد دادگاه نشان داده که روژا دو هفته پس از رویداد لیسبون، سوار پروازی از صوفیه به آتن شده است. محل اقامت روژا از آن زمان یک راز باقی مانده و از آنجا رد او گم شده است.

پس از ناپدید شدن ایگناتووا برادرش مسئولیت پروژه را به عهده گرفت. مقامات بلغارستان در ژانویه 2018 به درخواست دادستان آلمان به مقر OneCoin در صوفیه بلغارستان حمله کردند، اما این وب سایت کلاهبرداری به فعالیت خود ادامه داد. سرانجام در مارس 2019 و پس از دستیگری کنستانتین ایگناتوف پروژه وان کوین در دسامبر 2019 بسته شد. طرح کلاهبرداری OneCoin به حدی بزرگ بود که چندین بانک مرکزی نسبت به سرمایه‌گذاری در آن هشدار داده بودند.

چه چیزی باعث رشد وان کوین شد؟

چه چیزی باعث رشد وان کوین شد؟

برای اینکه درک کنید وان کوین چقدر بزرگ شده بود، فقط کافی است تصور کنید که زمانی دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر مارکت کپ بود. این پروژه کلاهبرداری بیش از 50 درصد از سرمایه بازار بیت کوین را در اختیار داشت. روژا در سال 2016 تبلیغات و سخنرانی‌های زیادی درباره این پروژه انجام می‌داد. این فرد که هسته اصلی کلاهبرداری وان کوین بود، در سخنرانی‌هایش ادعا می‌کرد که وان کوین ارز دیجیتال شماره یک در سراسر جهان خواهد شد. این شخص با بیان این که وان کوین ویژگی‌های بی‌نظیری که یک ارز دیجیتال باید داشته باشد را به طور کامل دارد، مردم را تشویق به سرمایه‌گذاری در این پروژه می‌کرد. حتی به وان کوین لقب قاتل بیت کوین داده شده بود. در آن زمان پروژه وان کوین بیش از دو میلیون کاربر فعال داشت و سازندگان این پروژه پانزی ادعا می‌کردند که هیچ پروژه کریپتویی به این تعداد کاربر فعال در آن زمان ندارد.

مطلب پیشنهادی  پوکوین چیست: رمز ارز Poocoin با توکن POOCOIN

بی‌بی‌سی در یک خبر درباره اینکه چه چیزی باعث جذب افراد برای سرمایه‌گذاری در وان کوین شده است این‌طور نوشت:

چیزی که باعث جذب سرمایه گذاران به این پروژه شده به گفته خودشان ترس از دست دادن است. این افراد با بیان داستان افرادی که با خرید بیت کوین به سرمایه‌های خوبی دست پیدا کرده‌اند، وان کوین را شانس دوم بازار کریپتو می‌دانستند. بسیاری از افراد هم بیان کرده‌اند که به خاطر شخصیت رویایی روژا قانع شده‌اند که در این پروژه سرمایه‌گذاری کنند، چرا که شخصیت متقاعدکننده‌ای داشته است. سرمایه گذاران شاید درکی از فناوری بیان شده نداشته‌اند اما با دیدن مخاطبان زیاد روژا و عکس‌ها و کنفرانس‌های وی در اکونومیست و فوربس به این موضوع ایمان می‌آوردند که کار درستی انجام می‌دهند.

OneCoin  نوعی شانس دوم برای کسانی بود که بیت کوین را از دست داده بودند، اما همچنان معتقد بودند که ارزهای دیجیتال انقلابی برای کسب ثروت هستند. افراد در این پروسه کلاهبرداری به وبینارهای وان کوین دعوت می‌شدند و با وعده‌های صاحبان پروژه ترغیب می‌شدند تا علاوه بر اینکه خودشان در پروژه سرمایه‌گذاری می‌کنند، خانواده و دوستان خود را نیز دعوت کنند. سازندگان OneCoin از افراد می‌خواستند تا به هرگونه مخالفت درباره وان کوین واکنشی نشان ندهند و صرفا به این پروژه اعتقاد داشته باشند تا ثروتمند شوند.

دلیل موفقیت کسب و کار روژا این بود که آن‌ها نقاط ضعف افراد را شناسایی کردند که طمع بود و از آن‌ها سوء استفاده کردند زیرا در آن زمان هیچ درک فنی از بلاک چین وجود نداشت.در آن دوران، بیت کوین کمی بالاتر از 500 دلار معامله می‌شد و آموزشی درباره رمز ارزها به شیوه‌ای که امروزه فراگیر شده وجود نداشت. بنابراین وان کوین برای کسانی که رشد وسوسه انگیز بیت کوین را از دست داده بودند، یک اتفاق هیجان انگیز بود.

مجرمان کلاهبرداری وان کوین چه شدند؟

مجرمان کلاهبرداری OneCoin

سباستین گرین وود متهم شد و برای مدت زمانی در زندان نیویورک نگهداری می‌شد. حتی مشخص شد زمانی که در زندان بوده مبلغ 20 میلیون دلار را با استفاده از تلفن همراهی که به صورت قاچاق در زندان در اختیار داشته، جابجا کرده است.

کنستانتین ایگناتوف، برادر روژا به جرم خود اعتراف کرد و همین‌طور درباره ترس خواهرش از فدرال رزرو قبل از ناپدید شدنش صحبت کرد.

دکتر روژا ایگناتووا، معروف به کریپتوکوئین، آخرین بار در اکتبر 2017 در آتن، یونان دیده شد. گزارش‌های متعددی از او در دبی، تایلند و جاهای دیگر مشاهده شده است، اما هیچ‌کدام اثبات یا تائید نشده است. او همچنان جزء فهرست افراد تحت تعقیب FBI است. حتی گفته می‌شود روژا برای مخفی شدن از جراحی‌های پلاستیک استفاده کرده و در بین مردم زندگی می‌کند.

از پروژه کلاهبرداری وان کوین (OneCoin) چه می‌آموزیم؟

چطور در دام پروژه های کلاهبرداری کریپتویی نیفتیم؟

از ظهور و سقوط OneCoin می‌توان درس‌های زیادی آموخت. با استفاده از فناوری بلاک چین می‌توان به سادگی پروژه‌های کلاهبرداری ایجاد کرد. برای اینکه قربانی پروژه‌های کلاهبرداری نشوید قبل از سرمایه‌گذاری در یک پروژه بهتر است ابتدا درباره تیم رهبری یک پروژه تحقیق کنید. در پروژه OneCoin روژا ایگناتووا که سازنده اصلی پروژه بود، در اوایل سال 2015 در آلمان متهم به کلاهبرداری شده است. با شروع فعالیت پروژه وان کوین، مقامات کشورهای مختلف شروع به زیر سؤال بردن مشروعیت این پروژه کرده بودند. افراد قربانی این پروژه با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توانستند از سرمایه خود مراقبت کنند.

مطلب پیشنهادی  استیبل کوین GBPT چیست؟ استیبل کوین جدید شرکت تتر

نکته مهم دیگر درباره این پروژه این بود که سازندگان وان کوین، فقط درباره خبرهای خوب پروژه صحبت می‌کردند و هرگونه صدای انتقادی را به جای توجیه علمی و بحث و بررسی، haters می‌نامیدند و از سرمایه گذاران می‌خواستند تا به این صداها توجهی نکنند. برای پیشگیری از قربانی شدن در پروژه‌های کلاهبرداری ارز دیجیتال بهتر است با افراد آگاه در این فضا آشنا شوید و اظهارات آن‌ها را دنبال کنید. علاوه بر این سعی کنید به کوین‌ها و توکن هایی که فقط در صرافی خودشان عرضه می‌شوند و در سایر صرافی‌ها لیست نشده‌اند، اعتماد نکنید. حتی در پروژه‌های جدیدی که هیچ نکته منفی در آن‌ها دیده نمی‌شود، فقط به اندازه‌ای سرمایه‌گذاری کنید که از دست دادن آن میزان سرمایه آسیبی به زندگی شما نمی‌زند. معمولا طرح‌هایی که با عضوگیری همراه هستند و وعده بازدهی‌های فوق العاده در زمان کوتاه می‌دهند، احتمال کلاهبرداری در آن‌ها زیاد است.

سخن پایانی

در زمان OneCoin افراد اطلاعات چندانی درباره تکنولوژی بلاک چین و کریپتو نداشتند، به همین خاطر افرادی مانند روژا می‌توانستند حتی بدون داشتن علم بلاک چین دست به کلاهبرداری های عجیب بزنند. با توسعه فناوری بلاک چین و افزایش آگاهی عمومی درباره پروژه‌های کریپتویی، کلاه‌برداران هم در این زمینه سعی می‌کنند اطلاعات خود را افزایش دهند و ممکن است تشخیص این نوع پروژه‌ها هم سخت‌تر شود. به همین خاطر برای اینکه در دام این نوع پروژه‌ها نیفتید دو راه دارید، راه اول می‌تواند مشورت با افراد متخصص پیش از سرمایه‌گذاری باشد و راهکار دوم این است که تا جایی که برایتان امکان پذیر است اطلاعات خود را افزایش دهید. حتی زمانی که از یک پروژه کریپتویی تا حد زیادی مطمئن هستید، سرمایه زیادی به آن اختصاص ندهید. متاسفانه ویژگی‌ای که در اکثر انسان‌ها مشترک است، احساس طمع و ترس از دست دادن موقعیت هاست. بنابراین زمان‌هایی که یک پروژه بیش از حد وسوسه کننده به نظر می‌رسد، با آگاهی از اینکه ممکن است دچار طمع شده باشید، با دقت بیشتری آن پروژه را بررسی کنید.

سؤال های متداول

1- وان کوین چیست؟

وان کوین یک پروژه کلاهبرداری است که خود را به عنوان یک رمز ارز معرفی کرد که فقط در صرافی اختصاصی خود معامله می‌شد. این پروژه در حالی خود را ارز دیجیتال معرفی کرد که از تکنولوژی اصلی رمز ارزها هیچ استفاده‌ای در آن نشده بود. با تبلیغات گسترده موفق شد میلیون‌ها سرمایه‌گذار را وسوسه کند و آنان را تشویق به سرمایه‌گذاری کند.

2- سازندگان وان کوین چه شدند؟

سازنده اصلی وان کوین روژا ایگناتووا ناپدید شده و همچنان تحت تعقیب است، دو همکار دیگر روژا در زندان به سر می‌برند.

3- ملکه کریپتو کیست؟

ملکه کریپتو کسی نیست جز روژا ایگناتووا سازنده اصلی پروژه کلاهبرداری وان کوین که به خاطر تبلیغات گسترده و جذب سرمایه بسیار زیاد در این پروژه، به این اسم نام‌گذاری شد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.