داموندمگ

پروتکل سی پورت (Seaport) اوپن سی: نسل جدید NFT

DAMOND

OpenSea اخیرا پروتکل سی پورت (Seaport) را معرفی کرده و آن را به عنوان یک راه حل برای نسل بعدی بازارهای NFT ارائه داده است. با وجود پیشرفت بازار NFT و تراکنش‌های میلیون دلاری هفتگی در این بخش از بازار کریپتو، روز به روز شاهد ایجاد مارکت‌های جدید برای ساخت NFT و خرید و فروش آن‌ها هستیم. به طور میانگین هر هفته 10 تا 20 میلیون دلار فروش در بازار NFT انجام می‌شود، بنابراین با وجود روند خرسی در بازار کریپتو، تقاضا برای توکن‌های غیرمثلی همچنان زیاد است.
معرفی پروتکل Seaport از طرف مارکت پلیس OpenSea می‌تواند فرصت‌های جذابی را هم برای توسعه‌دهندگان NFT و هم برای کاربران این پلتفرم فراهم کند. شاید برای شما هم جذاب باشد که بدانید پروتکل Seaport چه امکاناتی را به کاربران ارائه می‌دهد و چه ارزش افزوده‌ای به OpenSea اضافه می‌کند؟ در این مقاله از داموندمگ قصد داریم به بررسی پروتکل سی پورت، مزایای کلیدی و ویژگی‌های آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

OpenSea چیست؟

اوپن سی یک بازار برای خرید و فروش NFT هاست. شما برای ارائه، قیمت گذاری و خرید و فروش توکن‌های غیرمثلی نیازمند یک بازار هستید، در حال حاضر بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین بازار همتا به همتا برای توکن‌های غیرمثلی، OpenSea است. این بازار برای کاربران امکان خرید و فروش آثار هنری، بازی، موسیقی و انواع موجودیت‌های منحصر به فرد دیجیتال را در قالب توکن‌های غیرمثلی بر بستر بلاک چین فراهم می‌کند. OpenSea که در سال 2017 تاسیس شده تا زمان نگارش این مقاله بیش از 30 میلیارد دلار تراکنش داشته است.

اوپن سی چیست؟

با اینکه اوپن سی در ابتدا روی بستر بلاک چین اتریوم ساخته شده بود، در حال حاضر به یک راهکار multi-chain تبدیل شده است، به این معنا که از بلاک چین های سولانا و شبکه پالیگان هم پشتیبانی می‌کند. همچنین اوپن سی موفق شده یک سرویس مخصوص NFT به نام Gem خریداری کند که به کاربران اجازه می‌دهد در چند بازار NFT مختلف به معامله بپردازند. پلتفرم OpenSea یک انتخاب برتر برای توسعه‌دهندگانی است که تمایل دارند به خرید و فروش آیتم‌های درون بازی بپردازند، پروژه‌های سرمایه‌گذاری جمعی ایجاد کنند و برای کاربران ایردراپ ایجاد کنند.

پروتکل سی پورت چیست؟

پروتکل سی پورت یک پروتکل جدید در بستر وب 3 است که خرید و فروش NFT ها را امکان پذیر می‌کند. این پروتکل با هدف پشتیبانی از توکن‌های غیرمثلی جدید و در حال توسعه‌ ایجاد شده است که با استفاده از آن هر کاربر می‌تواند به عنوان یک بازار NFT فعالیت کند. مالکیت NFT ها با استفاده از بلاک چین هایی مانند اتریوم یا دیگر بلاک چین های موجود که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کنند برای کاربران ثبت می‌شود، اما معاملات به وسیله پروتکل Seaport قابل انجام است. اوپن سی زمان معرفی این پروتکل ادعا کرده که سی پورت صرفا یکی از محصولات تولید شده توسط این شرکت است، بنابراین هیچ کنترل یا مدیریتی روی آن نخواهد داشت.

اوپن سی در معرفی پروتکل سی پورت در توییتر این‌طور نوشت:

یک مارکت پلیس جدید روی پروتکل وب 3 است که برای خرید و فروش امن و موثر NFTها، با تأکید بر انعطاف پذیری و بهینه‌سازی کاربرد دارد. سی پورت برای پشتیبانی از توکن‌های غیرمثلی جدید و پروژه‌های در حال توسعه‌ای که محور اصلی آن‌ها NFT است، ساخته شده. این پروتکل در حال حاضر به کاربران این امکان را می‌دهد که دارایی‌های دیجیتال خود شامل ETH، ERC20، ERC721 و ERC1155 را برای توکن‌های غیرمثلی در اوپن سی ارائه دهند.

مزایای اصلی سی پورت چیست؟

ویژگی های سی پورت

سوال اصلی درباره پروتکل سی پورت این است که چه مزایایی قرار است برای کاربران فراهم کند؟ با توجه به توضیحاتی که تا به حال در این باره منتشر شده، سی پورت مزایای ملموسی را برای توسعه‌دهندگان و کاربران NFT ها فراهم می‌کند. از جمله مزایای سی پورت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مطلب پیشنهادی  پول بدون کار: از رویا تا واقعیت در دنیای کریپتو

1- کارایی و انعطاف پذیری

این پروتکل یک راهکار متن باز و غیرمتمرکز برای توسعه‌دهندگان و سازندگان توکن‌های غیرمثلی است، این قابلیت باعث می‌شود افراد بیشتری امکان ایجاد NFT داشته باشند. همچنین باعث ایجاد نوآوری و رقابت در صنعت توکن‌های غیرمثلی شده است که باعث کارایی و انعطاف پذیری بیشتر در NFTها می‌شود.

2- امکان تعویض NFT ها با یکدیگر

یکی از کاربردهای Opensea این است که با ایجاد انعطاف پذیری در تعویض توکن‌های غیرمثلی هزینه‌های کارمزد را کاهش می‌دهد. یعنی شما به جای اینکه یک بار NFT خود را بفروشید و یک هزینه گس پرداخت کنید و سپس یک NFT جدید خریداری کنید و مجددا کارمزد معاملات بپردازید، این امکان را دارید که NFT ها را باهم تعویض کنید و فقط مبلغ اختلاف قیمت را دریافت یا پرداخت کنید. یکی دیگر از مزایایی که Seaport برای کاربران فراهم کرده، امکان تعویض و تراکنش به تعداد دلخواه به طور هم‌زمان است که باعث صرفه‌جویی در زمان کاربران خواهد شد.

3- امکان استفاده از مزایده هلندی

یکی از مزایای جذاب Seaport این است که کاربران می‌توانند از استراتژی مزایده هلندی برای فروش NFT ها استفاده کنند، به این شکل که قیمت دارایی تا زمانی که یک مشتری برای خرید آن اقدام کند به صورت پله‌ای کاهش می یابد.

4- امنیت

امنیت در سی پورت

اوپن سی برای اطمینان از امنیت پروتکل جدید و جلوگیری از آسیب پذیری در برابر حملات اینترنتی، یک مسابقه دو هفته‌ای راه اندازی کرد. به این ترتیب که هر توسعه دهنده‌ای می‌توانست کدها را بررسی کند و هر گونه مشکل یا آسیب پذیری را شناسایی کرده و به Opensea گزارش کند. هر فردی که قادر به یافتن مشکل در این پروتکل می‌شد، می‌توانست صاحب جایزه یک میلیون دلاری شود. همچنین پروتکل seaport توسط دو شرکت حسابرسی OpenZeppelin  و Trail of Bits حسابرسی شده است. OpenZeppelin در اوایل فرایند توسعه پروتکل سی پورت یک بررسی امنیتی انجام داد، همچنینTrail of Bits یک ممیزی از پروتکل را نزدیک به زمان تکمیل پروژه انجام داد. در این بررسی‌ها هر دو شرکت به این نتیجه رسیدند که استفاده از پروتکل ایمن است.

تفاوت سی پورت با دیگر پروتکل‌های NFT

احتمالا می‌دانید که برای خرید و فروش توکن غیرمثلی در بیشتر پروتکل‌ها یکی از محدودیت‌هایی که برای کاربران وجود دارد این است که باید در مقابل خرید NFT یک رمز ارز مشخص را ارائه کنند. همان‌طور که گفته شد سی پورت این محدودیت را برطرف کرده و به کاربران این امکان را می‌دهد که برای خرید توکن غیرمثلی چند گزینه شامل اقلام ETH، ERC20، ERC721 یا ERC1155 را به فروشنده پیشنهاد بدهند. بنابراین کاربران قادر خواهند بود علاوه بر توکن بومی اتریوم، انواع مختلف توکن‌های موجود روی بستر ERC20 و انواع توکن‌های غیرمثلی موجود در استاندارد ERC721 را به فروشنده پیشنهاد دهند. همچنین کاربران می‌توانند اقلام موجود در استاندارد ERC1155 که شامل توکن‌های مثلی، نیمه مثلی و غیرمثلی هستند را نیز در قبال خرید یک NFT به فروشندگان پیشنهاد دهند. برای اینکه پیشنهاد خرید کاربران ثبت شود لازم است تا فروشنده یکی از پیشنهادهای خریدار را بپذیرد، به این شکل یک فروش در سی پورت اتفاق می‌افتد.

تفاوت سی پورت با دیگر پلتفرم های NFT

ایجاد فهرست در Seaport دارای یک ساختار اساسی است که شامل امضاهای پیشرفته EIP712 (این استاندارد از سوی جامعه اتریوم برای یکپارچه کردن امضای پیام‌ها خارج از شبکه بلاک چین و استفاده از آن در شبکه به وسیله واسط معرفی شده است) می‌شود. استفاده از این استاندارد اتریوم برای ثبت امضاها مشخص می‌کند که چه تراکنش‌هایی در Seaport انجام می‌شود. این استاندارد کمک می‌کند تا به طور واضح مشخص باشد که NFT های موجود در پلتفرم با چه اقلامی تعویض می‌شوند.

برای انجام فرایند خرید و فروش توکن‌های غیرمثلی در پلتفرم Seaport فروشنده می‌تواند یک فهرست از NFT ها ایجاد کند به این ترتیب یک آیتم به عنوان mirror ایجاد می‌شود که در آن فروشنده می‌تواند تمام پیشنهادها را دریافت کند. در این فهرست فروشنده می‌تواند ببینید که خریداران چه آیتم‌هایی را برای خرید NFT مورد نظر پیشنهاد کرده‌اند و بنابراین می‌تواند یکی از این موارد را انتخاب کند.

همچنین راه‌های دیگری وجود دارد که کاربران می‌توانند فهرست NFT های خود را ایجاد کنند، به عنوان مثال می‌توانند با استفاده از گزینه Fulfilments به طور هم‌زمان هر تعداد لیست دلخواه از توکن غیرمثلی را ایجاد کنند.

مطلب پیشنهادی  بازی واکن Walken چیست؟ راه برو و پول دربیاور!

ارائه دهندگان NFT با استفاده از پروتکل Seaport می‌توانند Zone ها و Conduitهای جدید ایجاد کنند.Zone به کاربران اجازه می‌دهد فهرست NFT هایی که ایجاد کرده‌اند را لغو کنند. conduit قراردادی است که به ارائه دهندگان امکان مشخص کردن تاییدیه های توکن را می‌دهد. این دو مفهوم به سازندگان توکن غیرمثلی، کلکسیونرها و سازندگان پلتفرم‌ها، انعطاف‌پذیری بیشتر و توانایی انتخاب نحوه استفاده از پروتکل Seaport را می‌دهند. همچنین امکان ایجاد فهرست‌هایی با ترکیب بندی گسترده را در پروتکل برای کاربران فراهم می‌کند.

Seaport از چه سفارش‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

پروتکل سی پورت از چهار نوع سفارش پشتیبانی می‌کند که در ادامه هر کدام را به طور جزئی بررسی خواهیم کرد.

سفارش‌های کامل: سفارش‌هایی که تماما تکمیل می‌شوند.

سفارش‌های جزئی: سفارش‌هایی که بخشی از آن‌ها تکمیل می‌شوند(  تقسیم پذیر هستند)

سفارش‌های باز: سفارش‌هایی که در انتظار تکمیل شدن هستند. ( توسط هر حسابی می‌توانند ارسال شوند)

سفارش‌های محدود: سفارش‌هایی که در محدوده قیمتی خاصی که سفارش دهنده تعیین کرده تکمیل می‌شوند.

ویژگی‌های متمایز سی پورت

ویژگی های سی پورت

ویژگی‌هایی از سی پورت که در ادامه معرفی می‌شوند، ارزش این را دارند که به این خدمت جدید اوپن سی توجه کنید و سعی کنید از آن استفاده کنید. این ویژگی ها که سی پورت را متمایز می‌کنند عبارتند از:

1- Bartering & Bundling

این اصطلاح به این معناست که کاربران می‌توانند برای خرید توکن غیرمثلی دارایی‌های خود را ارائه کنند، به این معنا که خریدار می‌تواند برای خرید یک NFT جدید، بسته‌ای شامل NFT ها و توکن‌های ETH خود را پیشنهاد کند. به این ترتیب این امکان برای کاربران وجود دارد که برای انجام معاملات پیشنهادهای شخصی سازی شده‌ای ارائه کنند و این موضوع باعث آسان شدن فرایند خرید و فروش می‌شود. به عنوان مثال شما می‌توانید برای خرید یک NFT کریپتوپانک، یک پیشنهاد ارسال کنید و درخواست کنید که یک توکن غیرمثلی خاص را می‌خواهید با یکی از NFT های موجود خود معامله کنید. این امکان در سی پورت باعث انعطاف پذیری بیشتری در بازار NFT اوپن سی می‌شود و گزینه‌های متعددی را برای خرید NFT در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

2- امکان مشخص کردن ویژگی NFT برای خرید (Trial-level offers)

یکی دیگر از ویژگی‌های سی پورت این است که شما می‌توانید ویژگی‌های مورد نظر خودتان را برای خرید یک NFT مشخص کنید. برای درک بهتر این موضوع تصور کنید که می‌خواهید یک کریپتو کیتی با خز Laperm خریداری کنید. در حال حاضر، تنها 2 درصد از کریپتوکیتیز این ویژگی را در بازار اوپن سی دارند. با استفاده از پروتکل سی پورت شما می‌توانید مشخص کنید که فقط این نوع کریپتوکیتیز را می‌پذیرید.

3- انعام دادن (Tipping)

امکان تیپ دادن در seaport

در پروتکل جدید OpenSea شما می‌توانید برای خرید و فروش توکن غیرمثلی خود انعام مشخص کنید. زمانی که شما می‌خواهید یک NFT فهرست کنید، گزینه‌های consideration یا Tip به همین منظور ایجاد شده‌اند. این انعام به کسی تعلق می‌گیرد که قصد دارید NFT را با او مبادله کنید. در حال حاضر، تنها محدودیت این ویژگی این است که نمی‌توانید بیشتر از قیمت اصلی انعام دهید.

4- معامله های ارزان تر

یکی از موضوع‌های مهم در بازارهای خرید و فروش NFT میزان کارمزد معاملات است. در پروتکل سی پورت به جای استفاده از زبان سالیدیتی از زبان اسمبلی استفاده شده است و انتظار می‌رود به دلیل ویژگی‌هایی که زبان اسمبلی دارد، هزینه تراکنش‌ها ارزان تر شود. پروتکل سی پورت با بهینه‌سازی قراردادها با استفاده از زبان اسمبلی و با ایجاد سطح بالاتری از کنترل، باعث کاهش کارمزد معاملات می‌شود.

آیا سی پورت می‌تواند به مبارزه با کلاه‌برداری کمک کند؟

مانند بسیاری از پلتفرم‌های معاملاتی NFT، بازار OpenSea هم همیشه در معرض کلاه‌برداری و حملات هکرها بوده است. به عنوان مثال، حمله اخیر فیشینگ OpenSea منجر به سرقت بیش از 250 توکن غیرمثلی از 17 کاربر شد. ارزش این حمله بیش از 200 میلیون دلار برآورد شده است. پروتکل سی پورت به کاربران یک پلتفرم امن برای تجارت NFT ارائه می‌دهد. همان‌طور که قبلاً اشاره کردیم، این پروتکل توسط دو شرکت مختلف بدون هیچ آسیب‌پذیری بررسی شده است.

به خاطر داشته باشید که پروتکل سی پورت نمی‌تواند هیچ گونه تضمینی برای مبارزه با کلاه‌برداری ارائه کند، بنابراین شما به عنوان کاربر سی پورت باید همیشه احتمال حملات را در نظر بگیرید. هکرها در بیشتر مواقع لینک‌های جعلی ایجاد می‌کنند و خرید NFT های جعلی را به کاربران پیشنهاد می‌دهند. در بسیاری موارد، وب‌سایت‌های ایجاد شده توسط هکرها فقط یک کاراکتر با سایت اصلی اختلاف دارد یا اینکه یکی از کاراکترها حذف شده است. به عنوان مثال یک صفر می‌تواند جایگزین حرف “O ” شود.

مطلب پیشنهادی  مینت NFT در پلتفرم Solsea شبکه سولانا

شما به عنوان کاربر سی پورت باید قبل از خرید آدرس سایت‌ها و لینک‌ها را با دقت بررسی کنید. همچنین توسعه‌دهندگان پلتفرم‌ها باید اقدامات پیشگیرانه ای برای به حداقل رساندن خطرات انجام دهند. به عنوان مثال استفاده از احراز هویت دو عاملی می‌تواند یکی از گزینه‌ها برای افزایش امنیت باشد.. همچنین، راه‌حل‌های آماده‌ای مانند CheckNFT.iO وجود دارد که مجموعه‌های NFT را تجزیه و تحلیل می‌کند، خطرات را شناسایی می‌کند و کاربران را از فعالیت‌های کلاه‌برداری آگاه می‌کند، بنابراین به جلوگیری از کلاه‌برداری کمک می‌کند.

آیا ساخت یک مارکت NFT در سی پورت به صرفه است؟

توسعه بازار NFT یکی از جایگاه‌های سودآور در مارکت کریپتو و NFT است که با جذب سازندگان، کلکسیونرها و سرمایه‌گذاران و توسعه‌دهندگان باعث سودآوری می‌شود. طبق گزارش تهیه شده توسط Chainalysis:

در سال 2021، کاربران حداقل 44.2 میلیارد دلار ارز دیجیتال را به قراردادهای ERC-721 و ERC-1155  ارسال کرده‌اند، (دو نوع قرارداد هوشمند اتریوم مرتبط با بازارها و مجموعه‌های NFT)

در حال حاضر سی پورت با ارائه یک راه حل عملی و کارآمد برای توسعه بازار توکن‌های غیرمثلی فرصت‌های جذابی برای توسعه‌دهندگان به ارمغان آورده است. علاوه بر این به دلیل استفاده از کد متن باز در این پروتکل، امکان رقابت برای ایجاد ویژگی‌های جذاب‌تر برای جذب کاربران بیشتر به این پلتفرم وجود دارد. حتی این احتمال وجود دارد که پروتکل سی پورت برای توسعه بازارهای آینده NFT انتخاب شود، بنابراین به تدریج تبدیل به یک استاندارد برای بازار NFT می‌شود.

آیا سی پورت آینده بازارهای NFT است؟

seaport آینده مارکت پلیس های nft

با قضاوت بر اساس آنچه پروتکل Seaport وعده می‌دهد، می‌توان به آینده آن برای جذب کاربران امیدوار بود. این پروتکل سطح بیشتری از تمرکززدایی را ارائه می‌دهد که کارمزد معاملات کمتر و قراردادهای بهینه را تضمین می‌کند که معمولاً پیاده سازی آن‌ها در یک سیستم متمرکز دشوار است. همچنین ویژگی‌های متمایز نام برده شده مانند امکان انعام دادن یا مشخص کردن ویژگی‌های NFT مورد نظر کاربران ممکن است دنیای جدیدی را در بازارهای غیرمتمرکز NFT ایجاد کند. علاوه بر این، با ادامه همه گیر شدن استفاده از  NFTها در بازار ارز دیجیتال – از کلکسیون‌های دیجیتال تا سرزمین‌های متاورس – کاربران به بازارهای NFT با امکانات بیشتر و با ویژگی ها و تجربیات منحصر به فرد نیاز خواهند داشت.

جمع بندی

همان‌طور که گفته شد پروتکل سی پورت اوپن سی یک امکان جدید برای خرید و فروش و توسعه توکن‌های غیرمثلی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. از ویژگی‌های جذاب این پروتکل هزینه گس کمتر، امکان ایجاد مارکت پلیس توسط کاربران، امکان ایجاد لیست NFT و همین‌طور امکان تعویض توکن‌های غیرمثلی با یکدیگر است. این پلتفرم از نظر امنیت نیز بررسی شده و از امنیت نسبتا خوبی برخوردار است، هرچند شما باید در تعاملات دیجیتال خود همواره محتاطانه عمل کنید. پروتکل سی پورت تا به حال یکی از جذاب‌ترین فضاها برای خرید و فروش توکن‌های غیرمثلی است. با این حال با توجه به سرعت رشدی که در این فضا شاهد هستیم، ممکن است در آینده رقبا امکانات و پروتکل‌های جذاب‌تری را برای کاربران ایجاد کنند. اگر علاقه‌مند به خرید و فروش NFT یا تعویض توکن‌های غیرمثلی هستید، این پروتکل می‌تواند یکی از گزینه‌های جذاب با امکانات مناسب برای شما باشد.

سوال های متداول

1- پروتکل سی پورت اوپن سی چیست؟

این پروتکل یک فضای جدید در مارکت اوپن سی برای خرید و فروش، تعویض و توسعه توکن‌های غیرمثلی است که امکانات جدیدی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

2- آیا امکان تعویض NFT در سی پورت وجود دارد؟

بله، یکی از ویژگی‌های جذاب پلتفرم سی پورت امکان تعویض توکن‌های غیرمثلی در این پلتفرم است.

3- پروتکل سی پورت برای چه کاربرانی مناسب است؟

پلتفرم سی پورت برای افرادی که علاقه‌مند به توسعه NFT، نگهداری توکن غیرمثلی، تعویض NFT و همین‌طور ایجاد مارکت اختصاصی هستند می‌تواند گزینه مناسبی باشد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.