داموندمگ

تفاوت سرمایه گذاری فعال و غیرفعال: کدام یک بهتر است؟

DAMOND
تفاوت سرمایه گذاری فعال و غیرفعال

روش‌های مختلفی برای کسب درآمد در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد. همه این روش‌های کسب درآمد به دو دسته کلی درآمد پسیو یا غیرفعال و درآمد فعال تقسیم می‌شوند. آیا تفاوت سرمایه گذاری فعال و غیرفعال را می‌دانید؟

در این مقاله به مقایسه و تمایز عناصر سرمایه گذاری فعال و سرمایه گذاری غیرفعال می‌پردازیم و مزایا و معایب هر سبک سرمایه گذاری را ارزیابی خواهیم کرد. اگر قصد سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال را دارید تا پایان این مقاله داموندمگ همراه ما باشید.

سرمایه گذاری فعال چیست؟

همانطور که از نام سرمایه گذاری فعال پیداست، این نوع سرمایه گذاری نیازمند آن است که سرمایه گذار در نقش مدیر سبد ارز دیجیتالش حاضر باشد و فعال باشد. این بدان معنی است که سرمایه گذاران به طور فعال از روز یا هفته خود برای تجزیه و تحلیل، خرید و فروش دارایی‌های ارز دیجیتال به طور معمول وقت می‌گذارند. به این ترتیب، برای سرمایه گذاران فعال غیر معمول نیست که ساعات کاری تمام وقت را صرف مدیریت یک سبد سرمایه گذاری چند دارایی کنند. در دنیای ارزهای دیجیتال نوسانات بسیار بالا هستند و به همین دلیل سرمایه گذاری فعال کار آسانی نیست.

هدف کلی سرمایه گذاری فعال فراتر رفتن از میانگین بازدهی بازار است. علاوه بر این، سرمایه گذاری فعال راهی برای سرمایه گذاری بر روی نوسانات کوتاه مدت قیمت و روندهای نزولی است. برای اینکه این روش سرمایه گذاری سودآور باشد، نیاز به دانش، درک و استفاده از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال وجود دارد. سرمایه گذاری فعال برای افراد باتجربه و متخصص در خرید و تحلیل بازار مطلوب‌تر است.

سرمایه گذاری فعال

همه سرمایه گذاری‌ها نیز البته سودمند نیستند. حتی با سالها تجربه، هیچ تضمینی وجود ندارد که سرمایه گذاری فعال بازدهی داشته باشد. با این حال، سرمایه‌گذاری فعال یک فرآیند کاملاً مستقل است که به افراد اجازه می‌دهد نسبت به محصولات، استراتژی‌ها و بازده سرمایه‌گذاری خود انعطاف‌پذیری کامل داشته باشند. به بیان بهتر، سود و ضرر به نوعی ناشی از تصمیم‌های شخص سرمایه گذار است.

انواع سرمایه گذاری فعال

پیش از آن که به تفاوت سرمایه گذاری فعال و غیرفعال بپردازیم اجازه بدهید انواع سرمایه گذاری فعال را مورد بررسی قرار بدهیم. سرمایه گذاری فعال ممکن است توسط شخص، تیم یا شرکت انجام شود. از نظر فنی، هر کسی می‌تواند «فعالانه» در یک دارایی، اوراق قرضه یا ارز دیجیتال و غیره سرمایه‌گذاری کند..سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال ریسک بیشتری نسبت به دیگر روش‌های سرمایه گذاری دارد. دارایی‌های کریپتویی در حال حاضر تنها طبقه دارایی واقعی در دسترس جهانی است که هر کسی می‌تواند فعالانه در آن سرمایه گذاری کند. به طور کلی، سرمایه گذاری فعال را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: معاملات روزانه و میانگین هزینه دلار.

میانگین هزینه دلار (DCA)

فرض کنید آلیس 1000 دلار دارد که می‌خواهد در یک دارایی ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کند. طبیعتا اولین راه سرمایه گذاری این است که کل سرمایه گذاری 1000 دلاری را یکباره انجام دهید. از طرف دیگر، آلیس می‌تواند میانگین هزینه دلاری (DCA) سرمایه گذاری را طی چند روز، هفته یا ماه انجام دهد. روش DCA  از نظر آماری بالاترین بازده سرمایه را به همراه دارد. با این حال، این بازدهی تا حد زیادی بستگی به مدت زمانی دارد که فرد پیش‌بینی می‌کند سرمایه‌گذاری را قبل از گرفتن بازده نگه دارد. هنگامی که سرمایه گذاران  DCA، به جای اینکه فقط یک نقطه ورود به قیمت سرمایه گذاری داشته باشند، چندین نقطه ورود قیمت سرمایه گذاری خواهند داشت. در نتیجه، DCA  یکی از محبوب‌ترین شکل‌های سرمایه‌گذاری فعال است، زیرا راهی بسیار کم‌ریسک برای دستیابی به بازده سرمایه‌گذاری بیشتر، صرف نظر از نوع دارایی است.

مطلب پیشنهادی  مدل انباشت به جریان چیست؟ بررسی Stock to Flow یا F2F بیت کوین

معاملات روزانه

معاملات روزانه شکل فشرده‌تری از سرمایه گذاری فعال است. سرمایه گذاران اغلب می‌توانند در این روش یک شبانه روز نیز برای مدیریت ارز دیجیتال خود صرف کنند. معاملات روزانه به سرمایه گذاران اجازه می‌دهد تا بازدهی بالقوه را در نوسانات کوتاه مدت در بازار به حداکثر برسانند. به این ترتیب، معاملات روزانه ممکن است انجام معاملات سریع و بلادرنگ در بازه‌های زمانی کوتاه یا ایجاد معاملات با فاصله زمانی چند ساعته در طول روز باشد. برای اینکه معاملات روزانه یک سرمایه گذاری سودآور باشد، انجام اقدامات احتیاطی و درک تحلیل تکنیکال و نسبت ریسک به پاداش بسیار مهم است. حال اجازه بدهید به سراغ معرفی سرمایه گذاری غیرفعال و تفاوت سرمایه گذاری فعال و غیر فعال برویم.

سرمایه گذاری غیرفعال چیست؟

اکنون که می‌دانیم سرمایه‌گذاری فعال چیست و روش‌های مختلف انجام آن چیست، بیایید باید آن را با سرمایه‌گذاری غیرفعال مقایسه کنیم. سرمایه‌گذاری غیرفعال به‌عنوان روشی کاملا مخالف با سرمایه گذاری فعال، مطرح می‌شود. در این روش بدون اینکه سرمایه‌گذاران فعالانه کاری انجام دهند. درآمد کسب می‌کنند. به طور خلاصه، این بدان معناست که سرمایه گذاران در خواب یا زمانی که روی چیز دیگری غیر از ارز دیجیتال متمرکز می‌کنند، درآمد کسب می کنند. با این حال، کسب درآمد غیرفعال کمی با سرمایه گذاری غیرفعال متفاوت است، اگرچه شباهت هایی بین این دو وجود دارد و ممکن است با هم اشتباه گرفته شوند.

برخلاف معامله‌گران فعال که به طور مکرر سود می‌کنند، سرمایه‌گذاران غیرفعال برنامه‌ریزی می‌کنند و برایشان مهم نیست که در یک دوره قابل توجه سود نبرند. این را می‌توان اصلی‌ترین تفاوت سرمایه گذاری فعال و غیرفعال نامید. بر این اساس، سرمایه گذاری غیرفعال نیازمند مدیریت حداقلی یک سبد است. بر خلاف سرمایه گذاری غیرفعال، که به افزایش ارزش خالص بدون هیچ گونه تعامل دلالت می‌کند، سرمایه گذاری غیرفعال مستلزم رسیدگی و نظارت بر دارایی‌ها است.

سرمایه گذاری غیرفعال

با این حال، سرمایه‌گذاری غیرفعال نسبت به سرمایه‌گذاری‌های فعال زمان‌برتر است. سرمایه گذاری غیرفعال شامل ذهنیت طولانی مدت، تصمیم گیری قاطع و دستانی سریع و ذهنیتی قوی برای مقاومت در برابر نوسانات بازار است. در نتیجه، این روش می‌تواند یک نوع سرمایه گذاری مقرون به صرفه باشد.

انواع سرمایه گذاری غیرفعال

انواع مختلفی از سرمایه گذاری غیرفعال وجود دارد که برخی از آنها مختص صنعت کریپتو هستند. در زیر، مروری بر چندین روش برای شروع سرمایه‌گذاری غیرفعال داریم تا تفاوت سرمایه گذاری فعال و غیرفعال را بیشتر درک کنیم.

صندوق‌های شاخص

در قلمرو مالی سنتی، بسیاری از افراد سرمایه گذاری وجوه خود را در یک صندوق شاخص سهام (به عنوان مثال S&P 500 یا میانگین صنعتی داوجونز) ذخیره می‌کنند. صندوق‌های شاخص به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهند تا سرمایه‌گذاری انجام دهند و به طور همزمان چندین دارایی داشته باشند. مزیت سرمایه گذاری در صندوق شاخص این است که دارایی‌‌‌های درون صندوق توسط شخص دیگری مدیریت می‌شود که به آن سبدگردان می‌گویند.

در دنیای ارزهای دیجیتال، صندوق‌هایی وجود دارند که با انتخاب چندین پروژه بلاک چین امکان سودآوری را فراهم می‌کنند و مبلغی از سود را برمی‌دارند. برای مثال، صندوق Defix  سیزده پروژه پیشرو DeFi را در یک سبد جمع آوری کرده است. همچنین، دارایی NFTI (شاخص توکن غیرقابل تعویض) پروژه‌های برتر NFT و metaverse را در مجموعه توکن خود دارد.

مطلب پیشنهادی  چگونه ریگ ماینینگ بسازیم؟ راه اندازی ریگ ماینینگ

استیک

استیک یک فرصت منحصر به فرد برای ارزهای دیجیتال و توانایی سرمایه گذاری منفعلانه در پروژه‌های آن است که نوعی کسب پاداش برای نگهداری یک یا چند دارایی محصوب می‌شود. پلتفرم‌هایی مانند PancakeSwap که در زنجیره هوشمند BNB (BSC) کار می‌کنند، به کاربران این امکان را می‌دهند که دارایی‌های موجود خود را برای کسب پاداش قفل کنند. سپس کاربران می‌توانند انتخاب کنند که درآمدی غیرفعال در همان دارایی به دست آورند یا به طور منفعلانه در پروژه دیگری سرمایه گذاری کنند.

معاملات خودکار

یک تفاوت مهم دیگر سرمایه گذاری فعال و غیرفعال در زمینه معاملات است. شکل دیگری از سرمایه گذاری غیرفعال از طریق معاملات خودکار ممکن است که البته برخی از افراد آن را جزو روش‌های فعال نیز می‌دانند. خودکارسازی معاملات مانند سرمایه گذاری فعال در یک بازه زمانی گسترده‌تر است که سرمایه گذاران می‌توانند پارامترهای معاملاتی خود را برای رویدادهای آینده تنظیم کنند. در نتیجه، سرمایه گذاران می‌توانند در حالی که از کامپیوتر شخصی خود دور هستند، معاملات را انجام دهند و کسب سود کنند. این نوع سرمایه گذاری غیرفعال به دانش تحلیل تکنیکال و برخی مهارت‌های برنامه نویسی اولیه نیاز دارد.

تفاوت سرمایه گذاری فعال و غیرفعال: مزایا و معایب

وقتی صحبت از تصمیم گیری بین سرمایه گذاری فعال در مقابل سرمایه گذاری غیرفعال می‌شود، مزایا و معایبی وجود دارد که باید از هر دو طرف در نظر گرفته شود. در زیر، مزایا و معایب هر دو سبک سرمایه گذاری را بیان می‌کنیم.

مزایای سرمایه گذاری فعال

افرادی که سرمایه گذاری فعال انجام می‌دهند از یک شاخص موجود پیروی نمی‌کنند. بنابراین، آن‌ها آزادی و توانایی سرمایه‌گذاری در دارایی‌های پرریسک و با بازده را دارند که اغلب بازدهی بالاتری نسبت به سرمایه‌گذاری‌های غیرفعال را به دنبال دارد. همچنین، سرمایه‌گذاری فعال به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا با تنظیم پارامترهای معاملاتی، ملاحظات خود را پوشش دهند.

معایب سرمایه گذاری فعال

معایب سرمایه گذاری فعال شامل هزینه و ریسک بالاتر نسبت به سرمایه گذاری غیرفعال است. هنگام مقایسه تقسیم هزینه بین سرمایه گذاری فعال و سرمایه گذاری غیرفعال، پرداخت هزینه‌های مکرر در هر سرمایه گذاری فعال باعث می‌شود که این روش پرهزینه‌تر باشد. به علاوه، سرمایه‌گذاری فعال زمان زیادی را صرف می‌کند که این زمان صرف شده را می‌توان برای کسب درآمد بیشتر در جاهای دیگر استفاده کرد.

معایب سرمایه گذاری فعال

از طرف دیگر، با داشتن پورتفولیوی قابل توجه‌تر، مالکان سبدها احتمالاً برای زمان و تخصص خود به شخص دیگری برای کمک به سرمایه گذاری بر روی بهترین فرصت‌های سرمایه گذاری نیازمند هستند و احتمالا باید پولی را نیز به او پرداخت کنند. علاوه بر این، هرچقدر دارایی‌ها ریسک بالاتری داشته باشند، امکان کسب سود بالاتر است اما امکان از دست رفتن سرمایه در یک لحظه نیز وجود دارد.

مزایای سرمایه گذاری غیرفعال

یک تفاوت دیگر سرمایه گذاری فعال و غیرفعال هزینه‌های اجرای آن‌ها است. اگر هزینه‌های مربوط به سرمایه گذاری فعال را با سرمایه گذاری غیرفعال مقایسه کنید، سرمایه گذاری غیرفعال همیشه بهتر است. به طور کلی، هزینه‌های مربوط به سرمایه گذاری غیرفعال به طور قابل توجهی کمتر است و هزینه‌های تراکنش و الزامات مدیریتی کمتری دارد. همچنین، استفاده از پروتکل پاداش‌دهی DeFi کاملاً ایمن و شفاف است.

معایب سرمایه گذاری غیرفعال

از سوی دیگر، معایب سرمایه گذاری غیرفعال شامل عدم انعطاف پذیری در دسترس بودن دارایی است. به علاوه، سرمایه گذاری غیرفعال به ندرت به اندازه سرمایه گذاری فعال سود دارد. سرمایه گذاری غیرفعال سودهای محدود و از پیش تعیین شده‌ای دارد. به این ترتیب، شانس بازده قابل توجه در سرمایه گذاری‌های غیرفعال بسیار کم است.

مواردی که باید در هنگام سرمایه گذاری در نظر بگیرید

حال که مروری بر تفاوت سرمایه گذاری فعال و غیرفعال داشتیم اجازه بدهید نکاتی را مطرح کنیم که پیش از سرمایه گذاری باثید در نظر داشته باشید. همانطور که روش‌های مختلف سرمایه‌گذاری وجود دارد، طیف گسترده‌ای از دارایی‌ها نیز برای سرمایه‌گذاری وجود دارد. با این حال، سرمایه گذاری لزوما به معنای افزایش سود نیست. عناصر مهمی وجود دارد که باید برای اطمینان از بازگشت سودآور سرمایه در نظر گرفته شود.

مطلب پیشنهادی  Rent to Earn چیست؟ کسب درآمد به وسیله اجاره آیتم های بازی

بیش از حد توان از دست دادن سرمایه گذاری نکنید

قرض گرفتن پول برای سرمایه گذاری در دارایی‌ها هرگز ایده خوبی نیست. البته پذیرش ریسک بدهی برای ریسک بیشتر آن در سرمایه گذاری عاقلانه است ولی می‌تواند منجر به از بین رفتن پول یا افزایش بدهی شود. بنابراین، مطمئن شوید که فقط مبلغی را سرمایه گذاری کنید که از دست دادن آن مشکلی برایتان ایجاد نمی‌کند.

برنامه ریزی یک استراتژی سرمایه گذاری

موفق‌ترین سرمایه گذاری‌ها تصادفی نیستند. هنگام شروع سرمایه گذاری، بازگشت سرمایه مورد نظر خود را قبل از رویداد برنامه ریزی کنید یا یک استراتژی برای کسب سود انتخاب کنید. ایجاد استراتژی و پایبندی به آن بهترین راه برای جلوگیری از طمع و از دست دادن سود است.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یک دارایی به روش تجزیه و تحلیل عملکرد قیمت در یک زمان معین اشاره دارد. تحلیل تکنیکال از شاخص‌ها و الگوهای خرد در ارتباط با شاخص‌های روند کلان برای سنجش و پیش‌بینی احساسات بازار استفاده می‌کند. به این ترتیب، تحلیل تکنیکال یک مهارت مفید برای تعیین زمان فروش و سرمایه گذاری در دارایی‎ها است.

تحلیل تکنیکال

تفاوت سرمایه گذاری فعال و غیرفعال در میزان استفاده از تحلیل تکنیکال است. سرمایه گذار فعال بیشتر به این تحلیل نیاز دارد و سرمایه گذار غیرفعال بیشتر به تحلیل فاندامنتال نیاز دارد.

تحلیل فاندامنتال

تجزیه و تحلیل فاندامنتال که به عنوان تجزیه و تحلیل کیفی شناخته می‌شود، میزان مناسب بودن پروژه برای سرمایه گذاری را تعیین می‌کند. در تجزیه و تحلیل فاندامنتال آنچه که یک دارایی را ارزشمند می‌‎کند، تقاضا و عوامل خارجی که می‌تواند بر حرکت قیمت دارایی تأثیر بگذارد. برای مثال، تحلیل فاندامنتال هر جنبه‌ای از یک دارایی را در نظر می‌گیرد و آن را با عملکرد سایر دارایی‌های کاهش‌دهنده تورم مقایسه می‌کند. علاوه بر این، این نوع تحلیل هرگونه تأثیر اجتماعی، روانی یا بیولوژیکی را بر رفتار دارایی در بازار در نظر می‌گیرد.

سخن پایانی

در این مطلب نگاهی به دو روش اصلی کسب درآمد از طریق ارزهای دیجیتال انداختیم. سرمایه گذاری پسیو و اکتیو دو نوع سرمایه گذاری هستند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند و می‌توانند مزایا یا معایب مختلفی نیز داشته باشند. با این حال، چیزی که بهتر بودن استراتژی را انتخاب می‌کند شرایط شما است. برای برخی از افراد سرمایه گذاری فعال بهتر و سودزاتر است و برای برخی دیگر از افراد استراتژی کسب درآمد غیرفعال و پسیو مناسب‌تر است. در عین حال هیچ کدام از این دو روش بر دیگری ارجحیت ندارند.

سوالات متداول

سرمایه گذاری فعال چیست؟

به روشی از کسب درآمد گفته می‌شود که در آن شخص سرمایه گذاری به صورت فعالانه در کسب سود و ضرر اثرگذار است.

سرمایه گذاری غیرفعال چیست؟

به روشی از کسب درآمد گفته می‌شود که در آن شخص سرمایه گذار کاری انجام نمی‌دهد ولی کسب درآمد می‌کند.

سرمایه گذاری فعال سودمندتر است یا سرمایه گذاری غیرفعال؟

هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارند اما اگر به طور کلی بخواهیم در مورد سودمندی آن‌ها صحبت کنیم، سرمایه گذار فعال اگر کار خود را درست انجام بدهد سود بیشتری می‌برد ولی ریسک سرمایه گذاری فعال بیشتر نیز هست.

 

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.