داموندمگ

پکس دلار چیست؟ آشنایی با استیبل کوین مطمئن USDP

DAMOND

یکی از ویژگی‌های بازار ارزهای دیجیتال، پرنوسان بودن آن در مقایسه با سایر بازارهای مالی است. به همین دلیل، رمزارزهایی با پشتوانه دارایی‌های فیزیکی یا ارزهای فیات توسعه‌ یافته‌اند تا از معامله‌گران در مقابل نوسانات قیمتی شدید بازار محافظت‌ کنند؛ این توکن‌ها با نام استیبل کوین (Stable coin) شناخته می‌شوند. در بازار ارزهای دیجیتال، استیبل کوین‌های زیادی وجود دارند که مشهورترین آن‌ها تتر (Tether) یا USDT است. پس از تتر، استیبل کوین‌های دیگری نیز به بازار عرضه شدند که هر کدام ویژگی‌های خاص خود را ارائه می‌دهند. پکس دلار (Pax Dollar) یا USDP، یکی از باسابقه‌ترین موارد در بازار کریپتو است که همانند تتر، به دلار آمریکا وابسته است.
USDP یکی از معدود رمزارزهای قانونمند است که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران ارزهای دیجیتال می‌توانند آن را با خیال راحت نگهداری کنند. ارزش این استیبل کوین به دلار آمریکا وابسته است و هر USDP به اندازه یک دلار آمریکا قیمت دارد.
در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با پکس دلار و توکن پکس گلد (Pax Gold) صحبت کنیم. البته، پیش از پرداختن به موضوع اصلی مقاله، بد نیست که مروری بر مفهوم استیبل کوین‌ها داشته باشیم. با صرافی داموند همراه باشید.

استیبل کوین چیست؟

استیبل کوین چیست

استیبل کوین نوعی دارایی دیجیتال است که ارزش آن به دارایی دیگری بستگی دارد. پشتوانه استیبل کوین‌ها می‌تواند هرچیزی، مثل ارز فیات (دلار، یورو و…) یا طلا باشد.

با اینکه ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین و اتریوم مزیت‌های بسیار زیادی دارند، اما خالی از ایراد هم نیستند. یکی از مهم‌ترین مشکلات رمزارزها، غیرقابل پیشبینی بودن ارزش آن‌ها و نوسانات شدید قیمتی است. بنابراین، استفاده کردن از آن‌ها، به ویژه برای امور روزمره، کار راحتی نیست.

در مقابل، ارزش ارزهای معتبری مثل دلار آمریکا و یورو و دارایی‌های پایداری مثل طلا، تغییرات چندانی نمی‌کند. در صورتی که چنین دارایی‌هایی، نوسانات قیمتی زیادی داشته باشند، اقتصاد جهانی از هم فرو می‌پاشد. بنابراین، دولت‌ها و سازمان‌های اقتصادی بین‌المللی، تمامی تلاششان را برای ثابت نگه داشتن ارزش این دارایی‌ها صرف می‌کنند.

در شکل زیر می‌توانید تغییرات قیمت بیت کوین نسبت به دلار کانادا را در مقایسه با تغییرات قیمت دلار آمریکا نسبت به دلار کانادا ببینید.

اهمیت استیبل کوین

معمولا، سازمان یا شرکت صادرکننده استیبل کوین، به ازای هر توکنی که صادر می‌کند، مقدار مشخصی از یک ارز فیات یا یک دارایی مثل طلا را به عنوان پشتوانه، نگه می‌دارد. برای مثال، در مورد استیبل کوین پکس دلار، شرکت صادر کننده، به ازای هر توکن USDP، یک دلار را به عنوان پشتوانه نگه می‌دارد. بنابراین، ارزش USDP به ارزش دلار وابسته است.

دارایی ذخیره شده به عنوان پشوانه، نقش وثیقه را دارد که اگر هر مشکلی در مورد استیبل کوین پیش آمد، برای مثال استیبل کوین هک شد، به همان مقدار، دارایی پشتوانه برای جبران خسارت سرمایه‌گذاران وجود داشته باشد.

نوع دیگری از استیبل کوین نیز وجود دارد که پشتوانه آن، پول‌های فیات یا طلا نیست، بلکه رمزارزهای دیگر را به عنوان پشوانه دارد اما ارزش این نوع استیبل کوین‌ها نیز منطبق با ارزش ارزهای فیات مثل دلار است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  Trader Joe چیست؟ صرافی Trader Joe با نماد JOE

نوع سومی از این دارایی‌ها به نام استیبل کوین الگوریتمی نیز توسعه یافته که وثیقه‌ای ندارد، بلکه با توکن سوزی یا صدور توکن با الگوریتم و به صورت خودکار، ارزش خود را پایدار نگه می‌دارد.

پکس دلار چیست؟

پکس دلار چیست

USDP یک استیبل کوین دارای استاندارد توکنی ERC-20 است که شرکت پکسوس تراست (Paxos Trust Company) آن را با پشتوانه دلار آمریکا صادر می‌کند. این توکن، به عنوان یکی از قانونمند‌ترین استیبل کوین‌های کنونی و تنها توکن مورد تأیید قانون‌گذاران وال استریت است که ارزش یک به یک با دلار آمریکا دارد و با هدف دسترسی به دارایی‌های دیجیتالی و معامله آن‌ها با کمترین ریسک، توسعه یافته است.

این استیبل کوین، قبلا تحت عنوان توکن استاندارد پکسوس (Paxos Standard Token) یا همان PAX شناخته می‌شد، اما در برندسازی مجددی که در سال ۲۰۲۱ انجام شد، نام آن به پکس دلار (USDP) تغییر کرد.

این توکن به عنوان یک ارز مناسب برای معاملات بین‌المللی، کاربردهای زیادی مثل تجارت بین‌المللی، انتقال همتا به همتای پول و سرمایه‌گذاری بلند-مدت دارد. هدف از صدور این توکن‌ها، خنثی کردن اثر نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال، کاهش هزینه‌های انتقال بین‌المللی ارز و خرید ارزهای دیجیتال است.

با اینکه امروزه، استیبل کوین‌های زیادی توسعه پیدا کرده‌اند، پکس دلار که به عنوان یکی از قانونمند‌ترین و معتبرترین موارد شناخته می‌شود و هنوز محبوبیت خودش را حفظ کرده است.

پکسوس چیست؟

شرکت پکسوس

پکسوس (Paxos) یک اکوسیستم بلاک چینی است که پکس دلار را صادر می‌کند. این بلاک چین را می‌توان اولین پلتفرم صادرکننده استیبل کوین‌های قانونی در نظر گرفت.

پکسوس به شرکت‌های مختلف این امکان را می‌دهد تا استیبل کوین‌های خودشان را بر بستر این پلتفرم بسازند. استیبل کوین‌های پکسوس، برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. هدف این پروژه، ایجاد یک سیستم مالی سریع‌تر و با کارمزدهای کمتر برای جایگزینی سیستم‌های مالی سنتی است.

این پلتفرم سرویس‌های مالی متنوعی مثل صرافی ارز دیجیتال itBit، کارگزاری پکسوس کریپتو (Paxos crypto)، حضانت و معامله ارزهای دیجیتال و صدور استیبل کوین‌ها را ارائه می‌دهد.

پکسوس تحت نظارت قانونی اداره خدمات مالی ایالت نیویورک (New York State Department of Financial Services) که به اختصار، NYDFS نامیده می‌شود، کار می‌کند. این پروژه، تحت بازرسی‌های پیوسته قرار دارد و گزارش‌های مالی خودش را برای حفظ شفافیت و کسب اعتماد سرمایه‌گذاران، به طور منظم منتشر می‌کند.

 تاریخچه پکسوس

شرکت پکسوس تراست که پیش‌تر تحت عنوان iBit شناخته می‌شد، در سال ۲۰۱۲ آغاز به کار کرد. این شرکت با هیئت مدیره‌‌‌ای عالی متشکل از یک سناتور سابق و عضو کمیته مالی مجلس سنا به نام بیل بردلی (Bill Bradley) و رئیس سابق سازمان بیمه خزانه فدرال به نام شیلا بیر (Sheila Bair)، استیبل کوین PAX را با مجوز اداره امور مالی ایالت نیویورک، در سال ۲۰۱۵ معرفی کرد.

نام پکسوس از جزیره یونانی به همین نام و دارای سیستم اجماع مقننه گرفته شده است. این سیستم، با وجود قدیمی بودن، الگوی راه‌اندازی بلاک چین پکسوس و استیبل کوین USDP قرار گرفت. در آگوست ۲۰۲۱، پکسوس با برندسازی مجدد، نام PAX را به پکس دلار یا USDP تغییر داد.

از مهم‌ترین شرکای تجاری پکسوس می‌توان به پی پال (Pay Pal) و کردیت سوئیس (Credit Suisse) اشاره کرد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ریپل چیست؟ ارز دیجیتال Ripple با توکن XRP

پکس گلد

پکس گلد

پکس گلد یا PAXG یک استیبل کوین بر بستر بلاک چین پکسوس است که هر توکن آن با یک انس تروا طلا برابری می‌کند. این طلا، در خزانه‌های شرکت پکسوس نگهداری می‌شود. بنابراین، اگر یک توکن پکس گلد داشته باشید، در واقع، یک اونس تروا طلا دارید.

نگهداری پکس گلد در مقایسه با طلای فیزیکی چند مزیت دارد. اول اینکه با نگهداری PAXG، دغدغه نگهداری طلا ندارید و خیالتان راحت است که شرکت قانونی و معتبر پکسوس، این کار را برای شما انجام می‌دهد. دوم اینکه شما به راحتی می‌توانید توکن‌های PAXG خود را با ارزهای فیات و دیگر انواع دارایی‌ها، معامله کنید.

پکس دلار چطور کار می کند؟

توکنومیک پکس دلار

USDP با این هدف طراحی شده است تا هر کسی بتواند در هر جایی، دارایی‌های بر پایه دلار آمریکا را جابجا کند. با استفاده از پکس دلار می‌توانید تراکنش‌های فرامرزی همتا به همتا داشته باشید و تجارت خارجی انجام دهید. استفاده از این استیبل کوین برای انجام چنین کارهایی، راحت‌تر و ارزان‌تر از استفاده از سیستم‌های مالی متمرکز و سنتی، مثل صرافی‌هاست.

برای تبدیل دلار آمریکا به USDP باید حساب پکسوس خود را با دلار آمریکا شارژ کنید. سپس، بلاک چین پکسوس از قراردادهای هوشمند برای صادر کردن USDP به میزان معادل دلاری موجودی حساب شما، استفاده می‌کند. سپس، این USDP مینت به حساب شما منتقل می‌شود و دلار از حساب شما برداشت خواهد شد.

فرایند تبدیل کردن USDP به دلار آمریکا نیز به همین راحتی است. پس از اینکه حساب خود را با USDP شارژ کردید، به همان مقدار دلار آمریکا به حساب پکسوس شما منتقل می‌شود و توکن‌های USDP که از حساب شما برداشت می‌شوند، می‌سوزند.

حداقل مقدار قابل تبدیل دلار به UDST و برعکس، ۱۰۰ دلار است. پکسوس، برخلاف بسیاری از بلاک چین‌ها، از شما برای تبدیل USDP به دلار آمریکا و برعکس، کارمزد دریافت نمی‌کند.

اقتصاد توکنی USDP

شرکت پکسوس تراست، تنها نهادی است که می‌تواند ذخیره در گردش توکن‌های پکس دلار را تغییر دهد. ذخیره کل این توکن‌ها هیچ محدودیتی ندارد و به هر میزان که دلار وارد خزانه این شرکت شود، امکان صادر کردن توکن‌های USDP وجود دارد.

همانطور که گفتیم، با واریز دلار به حساب پکسوس، این توکن‌ها صادر و با برداشت دلار از حساب پکسوس، این توکن‌ها سوزانده می‌شوند. با این روش ساده، نسبت قیمتی یک در مقابل یک USDP با دلار آمریکا حفظ می‌شود.

مهم ترین ویژگی های پکس دلار

ویژگی های پکس دلار

از مهم‌ترین ویژگی‌های این استیبل کوین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امنیت بالا: همانطور که گفتیم، USDP یکی از معدود توکن‌های تحت نظارت قانونی است و بنابراین، شما می‌توانید با خیال راحت، این توکن را بخرید و آن را به عنوان یک دارایی مطمئن، نگهداری کنید. تراکنش‌های پکسوس، با وجود مجوز قانونی این شرکت برای انتقال دارایی‌ها بر بستر بلاک چین، نظارت دقیق بر تراکنش‌ها و بازرسی‌های مالی متعدد توسط شرکا، به طور کاملا امن انجام می‌شوند.

گذشته از این‌ها، پکسوس از ماژول قرارداد هوشمند OpenZepellin استفاده می‌کند که یکی از امن‌ترین ماژول‌های قرارداد هوشمند در دنیا کریپتو محسوب می‌شود و با استفاده از کتابخانه‌های تست شده قراردادهای هوشمند اتریوم، ریسک‌های امنیتی را به حداقل می‌رساند.

  • نظارت قانونی: شرکت پکسوس، تحت نظارت قانونی اداره خدمات مالی ایالت نیویورک کار می‌کند و بنابراین، شما به راحتی می‌توانید به آن اطمینان کنید.
  • پشتوانه دلاری: یکی از مهم‌ترین مزیت‌های این استیبل کوین، پشوانه دلاری و نسبت یک به یک با دلار آمریکا است؛ یعنی اگر شما ۱۰۰ توکن USDP داشته باشید، یعنی ۱۰۰ دلار آمریکا دارید. همچنین، شرکت بازرسی Withum، به طور ماهیانه، پاکسوس را بازرسی می‌کند تا از سلامت مالی آن مطمئن شود.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  صرافی وان اینچ + آموزش کار با صرافی 1INCH

USDP چه کاربردهایی دارد؟

در حال حاضر، از این استیبل کوین برای خرید ارزهای دیجیتال و NFTها و نیز، برای انجام تبادلات ارزی بین‌المللی استفاده می‌شود. انتظار می‌رود که در آینده نزدیک از پکس دلار برای پرداخت‌های روزمره نیز استفاده شود.

پکس دلار بهتر است یا پکس گلد؟

پکس دلار یا پکس گلد؟

اگر پایداری قیمت و امنیت برای شما مهم‌تر از سود کردن در بلند-مدت است، به شما توصیه می‌کنیم که از بین PAXG و USDP، گزینه دوم را انتخاب کنید. از سوی دیگر، اگر نگهداری طلا را ترجیح می‌دهید و احساس می‌کنید که قیمت طلا رو به افزایش است، می‌توانید با خرید PAXG، نوعی سرمایه‌گذاری بلند-مدت انجام دهید. این استیبل کوین، لیکوئیدیتی بسیار خوبی دارد و به راحتی می‌توانید آن را بفروشید.

سوالات پر تکرار در رابطه با USDP

۱- قیمت ارز پکس دلار چقدر است؟

هر توکن USDP، معادل با یک دلار آمریکا قیمت دارد.

۲- پکس گلد چیست؟

پکس گلد، نوعی استیبل کوین است که شرکت صادر کننده پکس دلار، یعنی پکسوس، هر توکن آن را به پشوانه یک انس تروا طلا صادر می‌کند. یعنی هر توکن پکس گلد، قیمتی برابر با یک انس تروا طلا دارد.

۳- برای خرید ارز پکس به کدام صرافی مراجعه کنم؟

بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال، شامل صرافی‌های معتبری مثل بایننس و خیلی از صرافی‌های غیر متمرکز، امکان خرید و فروش USDP را برای کاربران خود فراهم آورده‌اند.

جمع بندی

با توجه به ماهیت نوسانی بازار ارزهای دیجیتال، وجود رمزارزهایی با ارزش ثابت، برای سرمایه‌گذاری و معامله امن در این بازار، ضرورت دارد. بنابراین، رمرارزهایی با پشتوانه ارزهای فیات یا دیگر انواع دارایی‌های امن مثل فلزات گرانبها توسعه یافته‌اند. ارزش این رمزارزها که استیبل کوین نامیده می‌شوند، وابسته به ارزش دارایی‌هایی است که از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند.

یکی از معتبرترین شرکت‌های صادرکننده استیبل کوین‌ها، شرکت Paxos است که تحت نظارت نهادهای قانونی در ایالات متحده آمریکا قرار دارد. این شرکت دو استیبل کوین بسیار مهم به نام‌های USDP و پکس گلد صادر می‌کند. البته، این شرکت خدمات دیگری نیز مثل بلاک چین پکسوس را ارائه می‌دهد که شرکت‌های دیگر می‌توانند استیبل کوین‌های مخصوص خود را بر بستر آن توسعه دهند.

USDP (یا پکس دلار) نوعی استیبل کوین با پشوانه دلاری است که هر توکن آن، ارزشی برابر با یک دلار دارد. پکس گلد نیز نوعی استیبل کوین با پشتوانه طلا است که هر توکن آن، ارزشی برابر با یک انس تروا طلا دارد.

اگر به دنبال استیبل کوینی با ارزش پایدارتر و ریسک پایین‌تر هستید، پکس دلار برای شما مناسب‌تر است اما اگر انتظار رشد قیمت طلا را دارید و می‌خواهید روی طلا سرمایه‌گذاری بلند-مدت انجام دهید، خرید پکس گلد را به شما پیشنهاد می‌کنیم زیرا نگهداری و معامله آن از طلای فیزیکی راحت‌تر است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.