داموندمگ

خواندن وایت پیپر یک ارز دیجیتال و تجزیه و تحلیل آن

DAMOND

پس از سال 2017 و آغاز روند صودی بازار ارزهای دیجیتال پروژه‌های جدید ارز دیجیتال با سرعت سرسام آوری ایجاد شدند و همه روزه شاهد ظهور پروژه‌های جدید با وایت پیپرهای مختلف هستیم. اگر نمی‌خواهید قربانی یک پروژه کلاهبرداری یا ضعیف شوید، حتما قبل از سرمایه گذاری، وایت پیپر آن را بخوانید! امروزه مهارت خواندن وایت پیپر یک پروژه ارز دیجیتال و مهارت تشخیص وایت پیپر خوب نسبت به وایت پیپرهای ضعیف برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال حیاتی هستند تا تصمیمات سرمایه‌گذاری خوبی بگیرند.
اگر دانش و اطلاعات کافی در مورد خواندن وایت پیپر یک پروژه ارز دیجیتال را ندارید با این مقاله از داموندمگ همراه باشید تا با ترفندها و نکات خواندن وایت پیپر و تجزیه و تحلیل آن آشنا شوید.

وایت پیپر چیست؟

کاربرد واژه وایت پیپر یا همان سپیدنامه (White Paper) از سیاست سرچشمه می‌گیرد. اولین وایت پیپر تاریخ، وایت پیپر چرچیل در سال 1922 بود که یک ایده سیاستی را قبل از تبدیل شدن به یک قانون، معرفی کرد. در حالی که سیاستمداران از وایت پیپرها به عنوان طرح‌های آزمایشی استفاده می‌کردند، این مفهوم در دهه 1990 در بازاریابی و فروش گسترده تر شد و وایت پیپرها به ابزاری برای تبلیغ محصولات و ایجاد انگیزه خرید در بین مشتریان تبدیل شدند.

وایت پیپر چیست؟

بیشترین وایت پیپرها در حوزه تکنولوژی نوشته و منتشر می‌شوند، چرا که بیشترین استفاده از وایت‌ پیپر‌ها را شرکت‌‌هایی می‌برند که در زمینه‌ تولید و فروش نرم‌ افزار و سخت‌ افزار‌ها فعالیت می‌کنند. وایت پیپر در ارزهای دیجیتال نیز کاربرد مهم و ویژه‌ای دارد.

بسته به مخاطبان هدف، وایت پیپر ارزهای دیجیتال می‌توانند اهداف متفاوتی داشته باشند. به عنوان مثال، وایت پیپر بیت کوین برای آگاه کردن مردم در مورد ابداع و اختراع یک تکنولوژی نوشته شده است: تکنولوژی ارسال پول نقد از یک طرف به طرف دیگر بدون واسطه. اکثر وایت پیپرها با هدف بازاریابی پروژه یا جمع آوری سرمایه برای آن نوشته می‌شوند.

قانون اول در وایت پیپر: هرچه محتوای یک وایت پیپر ساده‌تر باشد و طراحی آن رنگارنگ‌تر باشد، بازاریابی محورتر است و هر چه لحن و سبک وایت پیپر آکادمیک‌تر باشد، وایت پیپر آموزنده‌تر و فنی‌تر است.

چگونه یک وایت پیپر را بخوانید؟

اکثر وایت پیپر ارزهای دیجیتال جدید از یک ساختار مشترک پیروی می‌کنند. قسمت‌های اصلی آنها از بخش‌های زیر تشکیل شده است (ساختار همه وایت پیپرها لزوماً به این ترتیب نیست):

  • هدف پروژه و طرح مساله
  • کاربرد و موارد استفاده پروژه
  • معماری بلاکچین
  • توزیع توکن و کاربرد توکن
  • نقشه راه پروژه
  • معرفی تیم توسعه دهنده

چگونه یک وایت پیپر را بخوانید

هدف پروژه و طرح مساله

در این قسمت از وایت پیپر این موضوع مطرح می‌شود که چه مشکلی وجود دارد که تیم توسعه را به ارائه این پروژه وا داشته است؟ و مشخص می‌شود که راه‌حل ارائه شده چگونه می‌تواند مشکل را حل کند.

به عنوان مثال اولین جمله در وایت پیپر استلار (Stellar) را در نظر بگیرید:

استلار یک ارز دیجیتال است که جایگزینی برای سیستم‌های پرداخت سنتی ارائه می‌دهد. زیرساخت‌های مالی موجود در حال حاضر سیستم‌هایی بسته هستند.

اولین جمله و جمله بعدی آن به بیان مشکل راه حل ارائه شده برای این مشکل می‌پردازند.

سپس استلار به معرفی محصول خود به عنوان راه حل این امر ادامه می‌دهد. طول این بخش از وایت پیپر در پروژه‌های مختلف متفاوت است. برخی تصمیم می‌گیرند که مشکل را با جزئیات زیاد توصیف کنند و برخی فقط به طور خلاصه به آن می‌پردازند و بیشتر در مورد ویژگی‌های ارز دیجیتال توضیح می‌دهند.

کاربرد و موارد استفاده پروژه

بخش بعدی با معرفی کاربردها و موارد استفاده پروژه، راه حل مشکل مطرح شده در بخش اول را تشریح می‌کند. این بخش می‌تواند شامل هر چیزی در فضای بلاکچین باشد، مثلا:

مطلب پیشنهادی  پولشویی چیست؟ تبهکاران و شستشوی پول در ارزهای دیجیتال!

یک بلاکچین جدید که نقاط ضعف بلاکچین‌های قدیمی را بهبود می‌بخشد.

یک پروتکل DeFi که کاری را بهتر از پروژه‌های مشابه خود انجام می‌دهد.

یک بازی بلاکچین که به بازیکنان امکان می‌دهد مالکیت دارایی‌های درون بازی را بر بستر بلاکچین داشته باشند.

پروژه‌ای که زیرساخت‌های بلاکچین، مانند اوراکل‌ها را ارائه می‌دهد.

در این بخش، وایت پیپر توضیح می‌دهد که وجه تمایز این پروژه با رقبای خود چیست و چه نوآوری را معرفی می‌کند، چگونه از آن استفاده می‌شود و چرا به این پروژه نیاز داریم. این به طور کلی “بخش اساسی” وایت پیپر است و در زمان خواندن وایت پیپر، توجه به این بخش راهی آسان برای تشخیص یک وایت پیپر خوب از یک وایت پیپر ضعیف است.

بررسی وایت پیپر ارز دیجیتال Presearch یک مثال خوب است. پروژه پریسرچ، یک موتور جستجوی غیرمتمرکز است، در وایت پیپر خود با جزئیات کامل توضیح می‌دهد که چگونه می‌خواهد موتورهای جستجوی متمرکز مانند گوگل را به چالش بکشد و چرا این کار ضروری است. همچنین چالش‌های کلیدی پروژه و نحوه مشارکت جامعه را مشخص می‌کند.

یکی از نمونه‌های بی شمار وایت پیپر بد، وایت پیپر پروژه Golden Ball است. این پروژه تاکید می‌کند که می‌خواهد یک پروژه قمار مبتنی بر بلاکچین باشد، اما وایت پیپر تقریباً هیچ اطلاعات مفیدی در مورد اینکه پروژه می‌خواهد چه کاری و چگونه انجام دهد ارائه نمی‌دهد. در زمان خواندن وایت پیپرها متوجه خواهید شد که معمولا میم کوین‌ها و پروژه‌هایی که وعده پولدار شدن سریع می‌دهند، همیشه وایت پیپر ضعیفی دارند و هیچ کاربرد و موارد استفاده خاصی برای پروژه ندارند.

معماری بلاکچین

اگر محصول یک بلاکچین است، یک سپیدنامه خوب توضیح می‌دهد که چگونه بلاک چین کار می‌کند و چرا از رقبای خود متفاوت است. وایت پیپر مکانیسم اجماع و مزیت رقابتی بلاکچین را تشریح می‌کند. یا اگر وایت پیپر متعلق به یک بازی غیر متمرکز یا یک بازی بلاکچینی است، وایت پیپر باید توضیح دهد که روی کدام بلاکچین اجرا می‌شود و چرا تیم توسعه دهنده این بلاکچین خاص را انتخاب می‌کند. همچنین اگر پروژه دارای محاسبات خارج از بلاکچین است یا فناوری نوآورانه را معرفی می‌کند، باید این موارد به صورت شفاف مطرح شود.

معماری بلاک چین

یک مثال خوب برای این موضوع پروژه Verasity با توکن (VRA)، که یک پلتفرم تجزیه و تحلیل بازاریابی ویدئویی است. اگرچه این پروژه مبتنی بر بلاکچین نیست، اما وایت پیپر آن به تفصیل توضیح می‌دهد که چگونه فناوری Verasity برای دارندگان توکن خود درآمد ایجاد می‌کند.

توزیع توکن و کاربرد توکن

این قسمت بخش کلیدی از وایت پیپر و راه دیگری برای تشخیص پروژه‌های بد است. یک وایت پیپر خوب به طور شفاف توضیح می‌دهد که توکن‌ها چگونه تخصیص می‌یابند، روش‌های تخصیص توکن‌ها چیست و فروش خصوصی با چه قیمتی انجام شده است. یک وایت پیپر ضعیف، برخی یا همه این اطلاعات را حذف یا سانسور می‌کند. در هنگام خواندن وایت پیپر همچنین باید توضیح دهد که کاربرد توکن چیست و آیا مکانیزم‌هایی وجود دارد که رشد و عرضه توکن را محدود کند یا حتی برنامه توکن سوزی در نظر گرفته شده است یا خیر.

در بعضی مواقع حتی پروژه‌های بزرگ بلاکچین جزئیات بسیار کمی در مورد توکنومیک (tokenomics) خود ارائه می‌دهند. از آنجایی که توزیع مناسب و منطقی توکن کلید موفقیت آتی یک توکن است، باید دقت کنید که این بخش چقدر جزئیات دارد. اکثر وایت پیپرهای جدید می‌دانند که سرمایه‌گذاران می‌خواهند توزیع توکن را بدانند و حتما در این مورد اطلاعات مناسبی را ارائه می‌کنند.

توزیع توکن و کاربرد توکن

نقشه راه پروژه

تقریباً همه وایت پیپرها به نوعی نقشه راه پروژه (Roadmap) را ارائه می‌دهند. پروژه‌های خوب به جزئیات می‌پردازند و اهداف واقع بینانه‌ای دارند که ارزش و اعتبار پروژه را افزایش می‌دهد. وایت پیپر ضعیف، نکاتی مانند لیست تراکنش‌ها، کمپین‌های بازاریابی و به‌روزرسانی‌های وب‌سایت را فهرست می‌کنند. در حالی که اینها می‌توانند یک پروژه را پیش ببرند، اما در مورد اینکه اهداف تیم واقعا چقدر بلندمدت شک ایجاد می‌کنند. یک وایت پیپر افتضاح و بد اهداف مبهم یا دور از دسترس در نقشه راه خود خواهد داشت.

مطلب پیشنهادی  خرید در کف و فروش در سقف

نمونه ای از یک نقشه راه بد، شبکه بدنام و پروژه کلاهبرداری پای نتورک (Pi Network) است. نقشه راه آن شامل سه پاراگراف است که آن‌هم با تنبلی و بدون دقت نوشته شده است و هیچ اطلاعات قابل توجهی و واضحی در مورد آینده پروژه ارائه نمی‌دهد.

معرفی تیم توسعه دهنده

در نهایت، وایت پیپر باید حاوی اطلاعاتی در مورد تیم توسعه دهنده پروژه باشد. احتمالاً بیت کوین توسط فرد یا گروهی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو اختراع شد که هیچ اطلاعاتی در مورد خود ارائه نکرد. با این حال، بیت کوین از این قاعده مستثنی است. شما باید به دنبال اطلاعاتی در مورد افراد پشت پروژه باشید، خواه ناشناس باشند یا نه. حتی توسعه دهندگان ناشناس نیز می‌توانند با ارائه اطلاعاتی در مورد پیشینه خود اعتماد ایجاد کنند. در هنگام خواندن وایت پیپر نبودن اطلاعات یا اطلاعات بسیار کم در مورد اینکه چه کسی یک توکن را ایجاد کرده است، به طور کلی خطر آن را افزایش می‌دهد.

تیم توسعه دهنده

تفاوت‌های اصلی بین وایت پیپرها

پس از خواندن چند وایت پیپر، شروع به شناسایی ساختارهای رایج خواهید کرد. به طور کلی می‌توان سه نوع وایت پیپر را مشخص کرد:

وایت پیپرهای آکادمیک: نمونه‌های معروف آن بیت کوین، اتریوم و سولانا هستند.

وایت پیپرهای بازاریابی: امروزه وایت پیپر اکثر DAppها دارای محتوای سنگین بازاریابی هستند.

وایت پیپرهای زباله: تقریباً وایت پیپر همه شت کوین‌ها و پروژه‌های یک شبه میلیاردر شو به این دسته تعلق دارند.

نحوه ارائه و ظاهر یک وایت پیپر به هدف و مخاطبان آن بستگی دارد. وایت پیپر بیت کوین با هدف سرمایه گذاری منتشر نشده است. این نوشتار انقلابی را در رمزنگاری و پرداخت‌های همتا به همتا توصیف می‌کند و بنابراین برای مخاطبان هدف با تعداد محدودی نوشته شده است. همچنین وایت پیپر اتریوم، سولانا و بسیاری دیگر از سپید نامه‌های بلاکچین‌های لایه یک برای استفاده توسعه دهندگان نوشته شده‌اند، نه برای سرمایه گذاران.

از سوی دیگر، وایت پیپرها امروزه اغلب با هدف جذب سرمایه‌گذاران، چه خرده‌فروشان و چه سرمایه‌گذاران خطرپذیر، نوشته می‌شوند. بنابراین، وایت پیپرهای جدید، از نظر محتوایی سبک‌تر و عامه پسندتر شده‌اند. بسیاری از پروژه‌ها حتی وایت پیپر اختصاصی منتشر نمی‌کنند، اما مستندات پروژه اختصاصی خود را دارند.

وایت پیپرهای مدرن بیشتر در مورد استراتژی‌های بازار صحبت می‌کنند و کمتر در مورد فناوری پشت پروژه صحبت می‌کنند. لحن فروش بیشتر و مفاهیم فنی و آکادمیک کمتر شده است. همچنین سبک وایت پیپرهای جدید متفاوت است و اغلب به شکل ارائه هستند یا حداقل حاوی عناصر و نمودارهای رنگی هستند. در مقابل بسیاری از وایت پیپیرهای قدیمی‌تر مانند مقالات دانشگاهی هستند.

در نهایت، وایت پیپرها در نحوه ارائه اطلاعات متفاوت هستند. هم مقالات آکادمیک و هم مقالات بازاریابی می‌توانند حاوی اطلاعات زیادی باشند. اما یک وایت پیپر ضعیف همیشه اطلاعات کمتری در مورد پروژه نسبت به یک وایت پیپر خوب در اختیار خواننده قرار می‌دهد و فقط موارد کلی را بیان می‌کند. اگر اسناد یک پروژه را خوانده‌اید و هنوز سؤالاتی در مورد آن پروژه دارید، به این معنی است که وایت پیپر به درستی نگارش نشده و احتمالا با یک پروژه ضعیف طرف هستید.

آموزش نحوه خواندن وایت پیپر

وایت پیپرهای مدرن حتی توسط افراد بدون دانش و اطلاعات در حوزه بلاکچین قابل خواندن هستند. پروژه‌های ارز دیجیتال می‌دانند که سرمایه‌گذاران لزوماً نمی‌دانند (یا نمی‌خواهند بدانند) بلاکچین چگونه کار می‌کند. آنها به بازده بالقوه و سوددهی پروژه اهمیت می‌دهند و اگر پروژه‌ای کاربرد جالبی داشته باشد، روی خواندن وایت پیپر آن تمرکز بیشتری می‌کنند.

بنابراین، شما فقط به دانش ابتدایی در مورد نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال نیاز دارید. یک نمونه خوب برای شروع بررسی و خواندن وایت پیپر، وایت پیپر بیت کوین و اتریوم است. اگر می‌خواهید عمیقاً وارد بازار رمزارزها شوید، خواندن وایت پیپر بیت کوین و وایت پیپر اتریوم ضرورت زیادی دارد.

مطلب پیشنهادی  متوسط هزینه دلاری چیست و چرا برای سرمایه گذاری مناسب است؟

خواندن وایت پیپر

مقایسه وایت پیپر و لایت پیپر و Gitbooks

اگر قبلاً چند وایت پیپر خوانده‌ باشید، متوجه شده‌اید که بسیاری از پروژه‌ها دیگر وایت پیپر خود را به صورت پی‌دی‌اف‌های اختصاصی منتشر نمی‌کنند. در عوض، تیم‌ها اطلاعات پروژه خود را در Gitbook منتشر و به‌روز می‌کنند. نکته دیگری برای شناسایی یک وایت پیپر خوب: اگر تیمی اسناد Gitbook خود را به طور منظم و کامل به‌روز کند، نشانه خوبی است.

لایت پیپرها (Litepaper) نسخه خلاصه شده وایت پیپر هستند. از آنجایی که خواندن و بررسی بسیاری از وایت پیپرها برای سرمایه گذاران زمانبر و غیر جالب بودند، پروژه‌های بلاکچین شروع به انتشار لایت پیپرها کردند. لایت پیپرها حاوی اطلاعات خلاصه‌تر و عامه پسندتر در مقایسه با وایت پیپرهای آکادمیک هستند. با ظهور Gitbook به عنوان راه حلی برای مستندسازی، لایت پیپرها کمتر گسترده شدند. با این حال، برخی از پروژه‌ها همچنان از آنها برای اطلاع رسانی به سرمایه گذاران استفاده می‌کنند.

نشانه‌های یک وایت پیپر ضعیف

برای نتیجه گیری در خصوص بررسی وایت پیپر یک پروژه، باید واضح ترین نشانه‌های یک وایت پیپر ضعیف را بشناسید. اگر هر یک از این موارد را مشاهده کردید، وقت آن است که در تصمیم خود برای سرمایه گذاری تجدید نظر کنید:

غلط املایی و زبان ضعیف

برخی از وایت پیپرها صرفا توسط افراد انگلیسی زبان نوشته نمی‌شود. با این حال، یک تیم حرفه‌ای حداقل باید بتواند یک مترجم حرفه‌ای را به عنوان ویراستار استخدام کند.

مبهم بودن

بسیاری از وایت پیپرهای بد ادعاهای مبهمی مانند «انقلابی کردن پرداخت‌ها» یا «بخشی از جنبش وب۳ باشید» یا «استفاده از قراردادهای هوشمند» دارند. اگر پروژه‌ای نمی‌تواند دقیقاً توضیح دهد که چه کاری انجام می‌دهد، احتمالاً در حال گمراه کردن شما است.

وعده‌های خیلی بزرگ و سودهای نجومی

از طرف دیگر، اگر پروژه‌ای وعده می‌دهد که کل فضای بلاکچین را متحول می‌کند و به «بیت‌کوین بعدی» تبدیل می‌شود، مراقب باشید! پروژه‌های جدید رمزارزی در بزرگنمایی و کم‌فروشی متخصص هستند. بنابراین، انتظار داشته باشید که وعده‌های غیرواقعی تنها یک ترفند بازاریابی باشد.

اطلاعات کم

قانون کلی: اطلاعات بیشتر = پروژه بهتر است. اگر پروژه‌ای اطلاعات کافی را ارائه نکند، باید با احتیاط با آن پروژه برخورد کرد.

امروزه وایت پیپر اکثر پروژه‌ها دارای لینک‌هایی به اسناد موجود در سایت خود پروژه هستند. اگر برای به دست آوردن اطلاعات متعارف مجبور به جستجوی اطلاعات هستید، احتمالاً این نشانه‌ای است که تیم آن پروژه نمی‌خواهد شما آن اطلاعات را پیدا کنید.

جمع بندی

وایت پیپر یک سند است که معمولا در قالب فایل متنی PDF منتشر می‌شود تا ابعاد مختلف یک پروژه را توضیح دهد. با مطالعه وایت پیپر خواننده متوجه خواهد شد که با چه چیزی طرف است. به طور کلی هدفی که پشت ارائه وایت پیپر وجود دارد، مشخص کردن وضعیت ارز دیجیتال معرفی شده و ارائه اطلاعاتی در مورد چشم‌انداز آینده آن است. بنابر این فراگیری مهارت خواندن وایت پیپر یک پروژه ارز دیجیتال برای سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال یک مهارت ضروری و اجتناب ناپذیر است.

سؤالات متداول

چگونه وایت پیپر یک توکن ارز دیجیتال را بخوانیم؟

وایت پیپر یک ارز دیجیتال خوب باید نحوه عملکرد این فناوری را توضیح دهد. پس از خواندن وایت پیپر، اگر نمی‌توانید بیان کنید که پروژه چه مشکلی را حل می‌کند و چگونه این کار را انجام می‌دهد، پس وایت پیپر کار ضعیفی انجام داده است.

در کجا می‌توانم وایت پیپر یک ارز دیجیتال را بخوانم؟

سایت اصلی هر پروژه بهترین منبع برای دریافت وایت پیپر آن پروژه است.

چرا به آن وایت پیپر یا کاغذ سفید می‌گویند؟

وایت پیپر یک گزارش یا راهنمای معتبر است که اغلب به مسائل و نحوه حل آنها می‌پردازد. این اصطلاح زمانی به وجود آمد که برای نشان دادن انواع اوراق دولتی با رنگ کدگذاری شدند و رنگ سفید برای اسنادی با دسترسی عمومی تعیین شد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.