داموندمگ

آموزش بازیابی کیف پول متامسک

DAMOND
آموزش بازیابی کیف پول متامسک

کیف پول‌ها ابزارهای بسیار مهمی در حوزه کریپتو هستند. چنانچه به هر ترتیبی این ولت‌ها از دسترس خارج شوند، نمی‌توانیم به توکن‌ها و دارایی‌های خود دسترسی داشته باشیم و این خوب نیست. به همین دلیل مهم است که روش‌های بازیابی کیف پول‌ها را بشناسیم. کیف پول متامسک یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های موجود است و در ادامه مقاله هم به بررسی نحوه بازیابی آن خواهیم پرداخت. بازیابی کیف پول متامسک بسیار ساده است و تنها چند قدم ساده نیاز دارد.

عبارت بازیابی چیست؟

عبارت بازیابی (Seed phrase) مجموعه‌ای از کلمات تولید شده توسط کیف پول کریپتوی شما است، که به شما امکان دسترسی به ارز دیجیتال مرتبط با کیف پول را می‌دهد. کیف پول را شبیه به سیستم مدیریت رمز عبور و عبارت بازیابی را مانند رمز عبور اصلی در نظر بگیرید. تا زمانی که عبارت بازیابی خود را دارید، به تمام ارزهای دیجیتال مرتبط با کیف پولی که عبارت را تولید کرده است دسترسی خواهید داشت، حتی اگر کیف پول را حذف یا گم کنید.

هنگامی که برای خود کیف پول کریپتو ایجاد می‌کنید، یک عبارت بازیابی به طور خودکار تولید می‌شود. عبارت بازیابی رشته طولانی از کلمات و اعداد تصادفی است و کیف پول شما از آن برای تولید کلیدهای خصوصی استفاده می‌کند که به شما امکان می‌دهد ارز دیجیتال خود را ارسال و دریافت و خرج کنید.

زمانی ثبت کیف پول به پایان می‌رسد، که شما بتوانید تأیید کنید که عبارت بازیابی خود را به درستی دریافت کرده‌اید. این عبارت شامل 12 (در برخی کیف پول‌ها 24) کلمه کاملاً تصادفی است.

پیدا کردن عبارت بازیابی متامسک

بازیابی متامسک

در این مقاله از داموندمگ، می‌خواهیم در مورد کیف پول متامسک صحبت کنیم، بنابراین اگر عبارت بازیابی خود را گم کرده‌اید، پیش از هرکاری بهتر است آن را مجدد دریافت کنید و این بار در جای امنی نگه دارید. این مقاله برای کسانی است که کیف پول‌شان از دسترسی خارج شده و ممکن است عبارت بازیابی خود را هم نداشته باشند، اما اگر این مقاله را برای بالا رفتن اطلاعاتتان می‌خوانید، حتماً به این بخش توجه کنید.

مرحله  اول: رفتن به وب سایت متامسک

اولین کار این است که مطابق معمول از طریق کامپیوتر یا گوشی وارد متامسک خود شوید.

مرحله دوم: به قسمت «Security and privacy» بروید.

روی آیکون متامسک در قسمت سمت چپ گوشه بالای صفحه کلیک کنید و از منوی نمایش داده شده، گزینه «Security and privacy» را انتخاب کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کیف پول تراست ولت چیست؟ نصب + دانلود Trust Wallet

مرحله سوم: انتخاب «Reveal Recovery Phrase»

گزینه «Reveal Recovery Phrase»، عبارت بازیابی شما را روی صفحه نمایش خواهد داد. نکته مهم این است که پیش از این کار، مطمئن شوید هیچ نرم‌افزار یا وب سایت مشکوک و مخربی در حال اجرا نیست و آنتی ویروس به خوبی کار می‌کند. در غیر این صورت با از دست رفتن عبارت بازیابی مشکلات بیشتری در انتظار شما خواهند بود.

مرحله چهارم: رمز عبور خود را وارد کرده و عبارت را دریافت کنید

حالا متامسک از شما می‌خواهد رمز عبوری که قبلاً خودتان تعیین کرده بودید را وارد کنید تا در نهایت عبارت بازیابی را نمایش دهد.

در چه مواردی نیاز به بازیابی کیف پول متامسک داریم؟

MetaMask یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های کریپتو در اکوسیستم ارزهای دیجیتال است. اگر از متامسک استفاده می‌کنید، ممکن است رمز عبور یا عبارت بازیابی خود را فراموش کنید و نتوانید به کیف پول خود وارد شوید. همچنین، حتی اگر عبارت بازیابی و رمز عبور خود را داشته باشید، ممکن است باز هم به برخی از حساب‌های خود دسترسی نداشته باشید و توکن‌های خود را در کیف پول مشاهده نکنید.

در این آموزش، به شما نشان خواهیم داد که چگونه بازیابی کیف پول متامسک خود و مشکلات مختلفی مانند فراموشی رمز عبور، گم شدن عبارت بازیابی، حساب از دست رفته و نشان ندادن توکن‌ها در متامسک را برطرف کنید.

فراموشی رمز عبور

بازیابی با عبارت بازیابی

اگر فقط رمز عبور متامسک خود را فراموش کرده‌اید و عبارت بازیابی خود را دارید، نیازی به نگرانی نیست. ابتدا کیف پول را در مرورگر یا دستگاه تلفن همراه خود باز کنید و روی «import using secret recovery phrase» کلیک کنید.

عبارت بازیابی راز خود را در قسمت «wallet secret recovery phrase» وارد کنید. عبارت بازیابی شما باید به ترتیب و درست باشد و بین کلمات فاصله وجود داشته باشد.

پس از وارد کردن عبارت بازیابی، رمز عبور جدید خود را وارد کرده و روی دکمه «restore» کلیک کنید.

هنگامی که کیف پول متامسک خود را با عبارت بازیابی خود بازیابی کردید، باید شبکه‌های اضافه شده قبلی مانند بایننس اسمارت چین و پالیگان و توکن‌های سفارشی را دوباره به آن اضافه کنید.

همچنین، اگر بیش از یک حساب در کیف پول متامسک خود داشتید، روی آیکون گوشه سمت راست بالای کیف پول خود کلیک کنید و سپس روی «create account» و «create» کلیک کنید.

همان‌طور که حساب‌های جدید در کیف پول متامسک خود ایجاد می‌کنید، سایر حساب‌های (آدرس‌ها) شما در کیف پول نشان داده می‌شوند.

از دست رفتن عبارت بازیابی

اگر عبارت بازیابی متامسک خود را گم کرده‌اید اما همچنان کیف پول را در مرورگر یا دستگاه تلفن همراه خود نصب دارید، می‌توانید عبارت بازیابی خود را پیدا کرده و دوباره از آن نسخه پشتیبان تهیه کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  آموزش اتصال تراست ولت به پنکیک سواپ در کامپیوتر

ابتدا با وارد کردن رمز عبور، قفل کیف پول متامسک خود را باز کنید و سپس روی «expand view» کلیک کنید.

پس از کلیک روی «expand view»، روی نماد گوشه سمت راست بالای کیف پول خود کلیک کنید «settings» را باز کنید.

در صفحه تنظیمات، روی «security & privacy» کلیک کنید و عبارت بازیابی خود را با کلیک کردن روی دکمه «security & privacy» مشاهده و پشتیبان بگیرید.

اگر عبارت بازیابی خود را گم کرده‌اید و همچنین رمز عبور خود را به خاطر نمی‌آورید، نمی‌توانید بازیابی کیف پول متامسک را انجام دهید.

چنانچه برنامه متامسک هنوز در مرورگر یا دستگاه تلفن همراه شما نصب است، نباید آن را حذف کنید و سعی کنید رمز عبور خود را به خاطر بسپارید.

اگر با عبارت اصلی خود مشکلی دارید، مانند حرف یا کلمه اشتباه، می‌توانید کلمات موجود در لیست کلمات BIP39 را بررسی کنید و ببینید که آیا کلماتتان درست است یا خیر.

استفاده از فایل برای بازیابی

اگر تقریباً همه چیز از جمله کیف پول، مرورگر و غیره را از دست داده‌اید، اما هنوز رمز عبور خود را به خاطر می‌آورید، اگر بتوانید به فایل ولت در رایانه یا تلفن همراه خود دسترسی داشته باشید، ممکن است همچنان این شانس وجود داشته باشد که بتوانید بازیابی کیف پول متامسک را انجام دهید.

  • برای ویندوز 10، می‌توانید دایرکتوری زیر را در رایانه خود بررسی کنید تا ببینید آیا می‌توانید فایل‌های متامسک خود را پیدا کنید یا خیر.

C:\Users\USER_NAME\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default\Local Extension Settings\nkbihfbeogaeaoehlefnkodbefgpgknn

  • اگر از مک استفاده می‌کنید، دایرکتوری زیر را بررسی کنید:

Library>Application Support>Google>Chrome>Default>Local Extension Settings>nkbihfbeogaeaoehlefnkodbefgpgknn

پس از یافتن فایل ldb.، می‌توانید از ابزار «vault decryptor» استفاده کنید و عبارت بازیابی خود را با رمز عبور رمزگشایی کرده و به آن دسترسی پیدا کنید.

از دست رفتن حساب در متامسک

از دست رفتن حساب در متامسک

پس از وارد کردن عبارت بازیابی خود در متامسک، در ابتدا فقط می‌توانید اولین حساب خود را ببینید. اگر به طور معمول بیش از یک حساب در کیف پول خود دارید، باید روی آیکون گوشه سمت راست بالای کیف خود کلیک کرده و سپس روی «create account» کلیک کنید.

با ایجاد حساب‌های جدید در کیف پول متامسک، می‌توانید یکی یکی حساب‌های دوم و سوم خود را در آن بازیابی کنید. اگر حساب (آدرس) خود را با استفاده از کلید خصوصی یا فایل JSON وارد متامسک کرده‌اید و سپس حساب یا کیف پول شما حذف شده است، برای وارد کردن مجدد حساب به کلید خصوصی یا فایل JSON نیاز دارید. اگر آدرس با عبارت بازیابی شما مرتبط نباشد، بازیابی چنین حساب‌هایی با ایجاد حساب‌های جدید در متامسک امکان‌پذیر نیست.

نشان داده نشدن توکن ها در متامسک

افزودن توکن به متامسک

بخشی از بازیابی کیف پول متامسک، به برگرداندن توکن‌هایی اختصاص دارد، که پس از بازیابی دیگر نمایش داده نمی‌شوند. اگر به یاد داشته باشید، در ابتدایی که متامسک خود را فعال کردید، شبکه‌های دیگری غیر از اتریوم را هم به کیف پول خود اضافه کردید تا بتوانید ارزهای دیجیتال مختلف داشته باشید. اما حالا که دوباره کیف پولتان فعال شده‌اند هیچ کدام از آن‌ها را نخواهید دید. در اینجا است که بحث نحوه افزودن توکن جدید به متامسک مطرح می‌شود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  انتقال توکن به متامسک + آموزش تصویری

نحوه افزودن توکن جدید به متامسک

توکن‌هایی که برای متامسک تعریف نشده است را باید به صورت دستی انجام دهیم. برای این کار چند قدم ساده لازم است.

  • مانند همیشه ابتدا با وارد شدن به حساب کاربری خود در متامسک آغاز می‌کنیم.
  • سپس از گزینه «Add Token» استفاده می‌کنیم و در صفحه‌ای که باز می‌شود، توکن مورد نظر خود را جستجو می‌کنیم. پس از آنکه توکن نمایش داده شد، روی آن کلیک کنید تا وارد لیست کیف پول شوند.
  • چنانچه توکن مورد نظر شما، شناخته شده نباشد، با جستجو آن را پیدا نخواهید کرد. بنابراین باید آن را به صورت دستی اضافه کنید.
  • در همان صفحه «Add Token»، سربرگ «Custom Token» را باز کنید.
  • حالا آدرس قرارداد مربوط به آن توکن را در «Token Address» وارد کنید.
  • پس از آن تمام اطلاعات دیگر به صورت خودکار نشان داده خواهد شد و نیاز نیست چیز دیگری وارد کنید. پس از آن روی «Next» کلیک کنید.
  • برای یافتن آدرس قرارداد توکن، ساده‌ترین راه مراجعه به وب سایت io است. اگر نام توکن را در آن جستجو کنید، آدرس و سایر اطلاعات آن نشان داده خواهد شد.

سخن پایانی

اگر نمی‌توانید به حساب خود در متامسک دسترسی داشته باشید، نگران نباشید. ابتدا روش‌هایی که در این مقاله معرفی کردیم را امتحان کنید. آنچه مسلم است، اگر کوچکترین ارتباطی با متامسک خود داشته باشید، می‌توانید آن را بازیابی کنید. سخت‌ترین مسیر بازیابی برای زمانی است که عبارت بازیابی را گم کرده باشید.

سؤالات متداول

به چه دلایلی نیاز به بازیابی کیف پول متامسک داریم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا نیاز به بازیابی داریم، که عبارتند از: از دسترس خارج شدن کیف پول، گم کردن عبارت بازیابی، از دسترس خارج شدن توکن‌ها و غیره.

اگر عبارت بازیابی خود را گم کنیم، چگونه باید ولت را بازیابی کنیم؟

اگر متامسک هنوز نصب باشد، می‌توانید از خود کیف پول عبارت بازیابی را بازیابید، اما اگر نصب نباشد، باید امیدوار باشیم که حداقل فایل‌های آن درون سیستم وجود داشته باشد، تا به کمک آن‌ها بازیابی را انجام دهیم.

آیا پس از بازیابی توکن ها همگی قابل مشاهده هستند؟

خیر. توکن‌هایی که خارج از شبکه مورد پذیرش متامسک هستند، باید دوباره به صورت دستی وارد لیست شوند تا بتوانید دارایی‌های خود را مشاهده کنید.

قیمت لحظه ای خرید و فروش ارزهای دیجیتال

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.