داموندمگ

۷ اشتباه آماتوری در بازار ارزهای دیجیتال

DAMOND
اشتباهات آماتوری ارز دیجیتال

مفهوم رمزارز (Cryptocurrency) یا ارز دیجیتال، با وجود محبوبیتی که این ارزها در سال‌های اخیر داشته‌اند، هنوز برای خیلی از مردم، مفهوم مبهمی است. باید قبول کنیم که درک فناوری‌های مورد استفاده در شبکه‌های کرپیتو، مثل فناوری بلاک چین، برای عموم مردم که دانش بالایی در حوزه فناوری ندارند، بسیار دشوار است.

امروزه، به غیر از بیت کوین که اولین، مطمئن‌ترین و باارزش‌ترین ارز دیجیتال در دنیا محسوب می‌شود، رمزارزهای بسیار زیادی وجود دارند که هر کدام از آن‌ها با قوانین پیچیده و گیج‌کننده خودشان کار می‌کنند.

به دلایلی که در بالا گفتیم، افراد تازه‌کار در دنیای کریپتو، با چالش‌های زیادی رو به رو هستند و تسلط به مفاهیم ارزهای دیجیتال زمان نسبتا زیادی طول می‌کشد. با این حال، خیلی از مردم، با این تصور اشتباه که دنیای رمزارزها، پیچیدگی‌های زیادی ندارد، در این سرزمین ناشناخته، بی‌گدار به آب می‌زنند و اشتباهاتی می‌کنند که در بهترین حالت، اگر منجر به از دست رفت سرمایه، وقت و زحمات آن‌ها نشود، مانع از رسیدن آن‌ها به سودهای قابل توجه خواهد شد.

در کشور ما، دانش عمومی مردم در حوزه فناوری، خیلی بالا نیست. به علاوه، درصد نسبتا پایینی از مردم به زبان انگلیسی تسلط دارند. با این حال، به دلیل مشکلات اقتصادی بی‌پایان کشور، کاهش روز به روز ارزش پول ملی، تورم بی‌سابقه و صرفه نبودن سرمایه‌گذاری در بازارهای دیگر، خیلی از هم‌وطنان ما، در دنیای کریپتو، نه به دنبال رسیدن به رویاهایی که دیگر غیرممکن به نظر می‌رسد، بلکه به دنبال جا نماندن از تورم و رسیدن به حداقل‌های یک زندگی عزت‌مندانه هستند.

البته، سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال و کسب درآمد از این راه، نیازمند دانش و تجربه کافی است. متأسفانه خیلی از کسانی که وارد این حوزه می‌شوند، این دو فاکتور را ندارند و به نوعی، با سرمایه‌های خود، قمار می‌کنند.

هدف ما در این مقاله، معرفی اشتباهات رایجی است که تازه کاران دنیای کریپتو مرتکب می‌شوند. شناخت این اشتباهات به شما کمک می‌کند تا با آگاهی بیشتری، پا به این عرصه جدید بگذارید و حداقل، بتوانید شانس موفقیت خود را بالا ببرید. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشد.

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال چیست

مفهوم ارز دیجیتال، در سال ۲۰۰۹ و با راه‌اندازی شبکه بیت کوین به مردم جهان معرفی شد. پس از استقبال عمومی از این پدیده نوظهور، رمزارزهای دیگری نیز با الگو گرفتن از بیت کوین، متولد شده ولی تا کنون، هیچ کدام از آن‌ها نتوانسته‌اند از نظر ارزش بازار، به پای بیت کوین برسند. به تمامی رمزارزهای غیر از بیت کوین، آلت کوین گفته می‌شود. از مهم‌ترین آلت کوین‌ها می‌توان لایت کوین و اتریوم را نام برد. پیشنهاد می دهیم مقاله لایت کوین چیست؟ و اتریوم چیست؟ را مطالعه کنید.

آشنایی با مفهوم بلاک چین در دنیای ارزهای دیجیتال

بلاک چین چیست

هر رمزارز در واقع، شبکه‌ای از تراکنش‌ها است. بیت کوین و اکثر رمزارزها، بر پایه فناوری بلاک چین کار می‌کنند. هر واحد ارز دیجیتال که توکن یا کوین نامیده می‌شود، نوعی واحد پول مجازی است که هیچ ماهیت فیزیکی یا هیچ پشوانه فیزیکی ندارد. تعدادی توکن یا کوین در هر شبکه وجود دارد که بین کاربران، دست به دست می‌شوند. برای انتقال هر توکن از حساب یک کاربر به حساب کاربر دیگر، باید یک تراکنش انجام شود و این تراکنش، با تأیید دیگر فعالان در شبکه، ثبت می‌شود.

هر دسته از تراکنش‌ها، یک بلاک را می‌سازند و تأیید هر بلاک، عملا، بلاک‌های قبلی موجود در شبکه نیز تأیید می‌شوند. با اضافه شدن تراکنش‌ها، بلاک‌های جدیدی به انتهای شبکه بلاک چین، اضافه می‌شود.

این فناوری به افزایش امنیت شبکه و نیز، غیر متمرکزسازی آن، کمک می‌کند؛ یعنی هیچ نهادی به شبکه‌های ارز دیجیتال و تراکنش‌های آن‌ها، نظارت ندارد بلکه خود کاربران با تأیید تراکنش‌های هم دیگر، ایمنی شبکه را افزایش داده و در نگهداری آن مشارکت می‌کنند.

مطلب پیشنهادی  ضرر ناپایدار چیست؟ معرفی 4 روش جلوگیری از ضرر ناپایدار

تراکنش‌ها و معاملات رمزارزها

اینطور در نظر بگیرید که در هر شبکه ارز دیجیتال، تعدادی کوین وجود دارد که درست همانند یک شبکه پولی سنتی، بین کاربران در گردش هستند. برای مثال، بیت کوین را در نظر بگیرید. در شبکه بیت کوین، تعداد ثابت ۲۱ میلیون کوین وجود دارد. می‌توان از سه روش کلی برای کسب بیت کوین و ورود به این شبکه پولی، استفاده کرد:

 • خرید بیت کوین از صرافی‌های معمولی با پرداخت پول رایج که پول با پشتوانه یا ارز فیات نیز نامیده می‌شود.
 • خرید بیت کوین با استفاده از سایر ارزهای دیجیتال مثل اتریوم، از صرافی‌های مخصوص ارز دیجیتال مثل بایننس
 • ماینینگ یا کسب پاداش توسط شبکه بیت کوین به دلیل مشارکت در شبکه با تأیید تراکنش‌ها

ارزهای دیجیتال دیگر نیز شباهت‌ها و تفاوت‌هایی با بیت کوین دارند. تقریبا تمامی ارزهای دیجیتال معتبر و شناخه شده، در یک ویژگی خود، با بیت کوین، شریک هستند.

اما ممکن است بپرسید که ارزهای دیجیتال چه کاربردی دارند؟

کاربرد ارزهای دیجیتال

امروزه، رمزارزها دارای ارزش پولی زیادی هستند و اگر مقداری رمزارز داشته باشید، می‌توانید آن را با یک پول رایج مثل دلار، معاوضه کنید. با این حال، هدف از معرفی ارزهای دیجیتال، ایجاد یک شبکه پولی بوده است که در آن، کاربران با پرداخت رمزارز، کالا و خدمات دریافت کرده و ارائه دهند.

امروزه، رفته رفته کسب و کارهای خصوصی بزرگ و کوچک در سرتاسر دنیا، بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را به عنوان یک روش پرداخت قبول دارند. البته، تعداد این کسب و کارها، هنوز خیلی زیاد نیست ولی همین که شرکت‌های بسیار بزرگ و معتبری مثل شرکت پرداخت ارزی پی پال و شرکت تسلا با مدیریت ایلان ماسک، بیت کوین را به عنوان یک روش پرداخت می‌پذیرند، کافی است که به آینده این نظام پولی جدید، امیدوار باشیم. به علاوه، در سال جاری، کشور السالوادور نیز بیت کوین را به عنوان یک ارز قانونی و قابل معامله در این کشور، به رسمیت شناخت.

شاید بتوان گفت که هدف اصلی پروژه‌های ارز دیجیتال، غیرمتمرکزسازی شبکه‌های پولی، خارج کردن اختیار پول از دست نهادهای مالی و دولتی مثل بانک‌ها و قراردادن آن در اختیار مردم دانست.

۷ اشتباه تازه کاران در دنیای ارزهای دیجیتال

همانطور که پیش از این گفتیم، پیچیدگی‌های فناوری و قوانین گیج کننده، سبب می‌شوند که بسیاری از تازه واردها به سرزمین عجیب رمزارزها، اشتباهات زیادی را مرتکب شوند. در ادامه، بعضی از رایج‌ترین اشتباهات تازه‌کاران ارزهای دیجیتال را به شما معرفی می‌کنیم.

۱- انتخاب نکردن صرافی ارز دیجیتال مناسب

پیش از اینکه بتوانید وارد دنیای ارزهای دیجیتال شوید، باید ارزهای خود را از یک صرافی معمولی بخرید. تا اینجای کار مشکلی نیست. اما اگر بخواهید با رمزارز خود، معامله کرده و وارد بازار ارزهای دیجیتال شوید، باید در یک صرافی ارز دیجیتال، ثبت نام کنید. صرافی‌های متعددی برای معاملات ارزهای دیجیتال وجود دارند و متأسفانه، بسیاری از تازه کاران به دلیل عجله‌ای که دارند، در این مرحله تصمیمات اشتباهی می‌گیرند. در انتخاب صرافی خود باید به موارد زیر، توجه داشته باشید:

 • سادگی و کاربرپسند بودن پلتفرم
 • تنوع ارزهای دیجیتال قابل معامله
 • کارمزد پایین و قیمت‌های خوب فروش ارزهای دیجیتال
 • امکان خرید مستقیم رمزارز با AUD
 • احراز هویت و امنیت پلتفرم
 • محتوای آموزشی
 • پشتیبانی شخصی و خوب از مشتریان
 • آپدیت‌های امنیتی منظم و حافظه آفلاین
 • قابلیت‌های مفید برای ترید کردن

به علاوه، کاربران ایرانی باید به خدمات‌دهی آن صرافی به ایرانی‌ها، نیز توجه داشته باشند. بعضی از کارگزاری‌های ارزهای دیجیتال، به دلیل تحریم‌های گسترده علیه جمهوری اسلامی، به کاربران ایرانی، امکان فعالیت نمی‌دهند.

امنیت پلتفرم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و خیال شما را از بابت ایمن بودن سرمایه‌هایتان، راحت می‌کند. کارمزدهای پایین نیز سبب صرفه‌جویی زیادی در انجام معاملات می‌شوند. به علاوه، مطالب آموزشی نیز برای کار کردن این این فضای نوظهور، ضروری هستند و به شما کمک می‌کنند تا با آگاهی بیشتری، معامله کنید و تریدر موفق‌تری باشید.

شما باید یک صرافی دارای رابط کاربری راحت و کاربرپسند انتخاب کنید که از کار کردن با آن، نه تنها آزرده نشوید، بلکه برای شما لذت‌بخش هم باشد. تنوع ارزهای دیجیتال عرضه شده توسط صرافی نیز دست شما را برای انجام معاملات متنوع، بازتر می‌گذارد.

مطلب پیشنهادی  فلش لون Flash Loan : دریافت وام سریع در دیفای

۲- انتخاب نکردن رمزارزهای مناسب برای سرمایه‌گذاری

انتخاب ارز دیجیتال

امروزه، چندین هزار رمزارز وجود دارد که همه آن‌ها، انتخاب‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری نیست. حتی بعضی از این رمزارزها، پروژه‌هایی برای کلاه‌برداری هستند. در انتخاب رمزارزی که می‌خواهید روی آن سرمایه‌گذاری کنید، باید به موارد زیر، توجه داشته باشید:

 • یک قابلیت منحصر به فرد و پروژه‌ای خلاقانه
 • مقبولیت و پذیرش بالای آن در بین مردم
 • یک تیم برنامه‌نویسی قوی
 • یک خبرنامه باکیفیت با محتواهای ارزشمند
 • نقشه راه روشن و منطقی برای پیشرفت‌های آتی

در یک بازار به شدت رقباتی، بهتر است که رمزارزی را انتخاب کنید که کپی رمزارزهای دیگر نباشد بلکه یک ویژگی جدید به دنیای کریپتو اضافه یا تغییر قابل توجهی در فناوری‌های کنونی مورد استفاده توسط شبکه‌های ارزهای دیجیتال، ایجاد کند. توانایی یک رمزارز برای حل یک مشکل، ویژگی ضروری برای موفقیت بلند-مدت آن است.

به علاوه، در ارزیابی یک ارز دیجیتال، به غیر از ارزش کوین‌ها، باید به موارد زیر نیز دقت داشته باشید:

در صورتی که پروژه ارز دیجیتال توسط نام‌های معتبری پشتیبانی شود، می‌توانید با خیال راحت، روی آن سرمایه‌گذاری کنید.

۳- باور کردن هر چیزی که در رسانه‌ها می‌خوانید

تمامی توصیه‌ها، به ویژه در بازار ارزهای دیجیتال، خیرخواهانه نیستند. یکی از رایج‌ترین اشتباهات تازه‌واردان دنیای ارزهای دیجیتال، پذیرفتن توصیه‌های افراد ناشناس یا ناشناخته در شبکه‌های اجتماعی است. امروزه، اینترنت و شبکه‌های اجتماعی از آموزش‌ها و توصیه‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال پر شده است.

بسیاری از این توصیه‌ها، با هدف ترغیب مردم به خرید یک رمزارز و با منظور افزایش قیمت آن هستند. بعضی دیگر نیز شاید منظور بدخواهانه‌ای نداشته باشند، اما چرند و بی‌معنی هستند.

سایت‌های خبری بزرگ نیز خبرهای منفی زیادی منتشر می‌کنند. با این حال، در نظر داشته باشید که بسیاری از این مقالات خبری و تیترهای اغراق‌آمیز، تنها برای افزایش کلیک کاربران روی آن‌ها، کامنت گذاشتن کاربران زیر پست‌ها و ایجاد FUD (ترس، عدم قطعیت و تردید) هستند.

اگر می‌خواهید از توصیه‌های دیگران استفاده کنید، حتما نسبت به دانش و تجربه آن‌ها در بازار ارزهای دیجیتال، مطمئن شوید یا اینکه خودتان، برای یادگیری دانش ترید کردن ارزهای دیجیتال، وقت و سرمایه اختصاص دهید.

۴- عدم تنوع در پورتفو

یکی از اشتباهات تمامی سرمایه‌گذاران در بازارهای مالی، عدم تنوع در پورتفو است که ریسک سرمایه‌گذاری را بالا می‌برد. شما باید تا جایی که می‌توانید، پورتفوی متنوعی داشته باشید. چنین پورتفویی، ریسک بسیار کمتری دارد زیرا با یک خبر ساده یا عدم موفقیت یک پروژه، کل سرمایه شما بر باد نمی‌رود.

به شما پیشنهاد می‌کنیم که ترکیبی از معتبرترین و پایدارترین ارزهای دیجیتال و بعضی از ارزهای دیجیتال دارای ارزش بازار متوسط تا کم، داشته باشید. نسبت ۸۰ درصد به ۲۰ درصد رمزارزهای دارای ارزش بازار زیاد به رمزارزهای دارای ارزش بازار کم، نسبت بسیار خوبی است. چنین نسبتی، ریسک لیکوئیدیتی در پورتفوی شما را نیز کاهش می‌دهد.

با این روش، می‌توانید از افزایش زیاد قیمت ارزهای دیجیتال ارزان‌قیمت (شت کوین‌ها)، سودهای هنگفتی ببرید و در عین حال، بیشتر سرمایه خود را با خیال راحت در یک استیبل کوین ایمن، حفظ کنید. مثالی از یک پورتفوی حرفه‌ای به صورت زیر است:

 • ۴۰ درصد بیت کوین
 • ۲۰ درصد اتریوم
 • ۳۰ درصد آلت کوین‌های مهمی مثل دش، لایت کوین و مونرو
 • ۱۰ درصد شت کوین‌هایی مثل TVK و FMG

دقت داشته باشید که در تنوع پورتفو، افراط نکرده و سرمایه خود را بین انواع متعددی از رمزارزها، پخش نکنید. یکی از اشتباهات تازه کاران در بازار ارزهای دیجیتال، خرید تعداد زیادی شت کوین، به جای سرمایه‌گذاری روی ارزهای معتبرتری مثل بیت کوین و آلت کوین‌های با ارزش است. اگر تعداد ارزهای دیجیتال در پورتفوی شما خیلی زیاد شود، مدیریت پورتفو برایتان بسیار سخت یا غیرممکن می‌شود.

مطلب پیشنهادی  معاملات مارجین یا Margin Trading در ارزهای دیجیتال

در صورتی که تازه وارد بازار شده‌اید، به شما توصیه می‌کنیم که با مقادیر کمی از ارزهایی مثل بیت کوین و اتریوم شروع کرده سپس، آلت کوین‌های مطمئن‌تری را که در رابطه با آن‌ها تحقیق کرده‌اید، به پورتفوی خود، اضافه کنید.

۵- معامله کردن بر اساس فومو

فومو در ارز دیجیتال

فومو، خلاصه شده عبارت Fear of Missing Out یا ترس از جا ماندن است. این پدیده در بین تازه واردان به بازارهای مالی، خیلی رایج است و سبب عجله در تصمیم‌گیری می‌شود.

می‌توان گفت که فومو، ترس از دست دادن فرصت محدود برای سود است. فومو سبب می‌شود که رمزارزهای ارزشمند خود را خیلی زود، بفروشید، ارزهای دیجیتال را در قیمت‌های بالا بخرید (زیرا ممکن است بترسید که قیمت همچنان صعودی باشد و از بازار جا بمانید) یا در یک پروژه غیر معتبر با امیدهای کاذب، سرمایه‌گذاری کنید.

با اینکه خلاص شدن از فومو، بسیار دشوار است، می‌توانید با داشتن یک استراتژی معاملاتی و داشتن مجموعه‌ای از قوانین برای خود، شامل سطوح سود و زیاد، با آن مبارزه کنید.

پیروی از نقشه‌های از پیش تعیین شده خود در بازار هیجانی، مهارتی است که در دراز-مدت، به نفع شما تمام خواهد شد. به یاد داشته باشید که فرصت‌های جدید در دنیای ارزهای دیجیتال، هر روز ایجاد می شود. بنابراین، راحت باشید و از جا ماندن، نترسید.

۶- تحقیق نکردن

تحقیق خودتان را انجام دهید (Do Your Own Research) یا  به اختصار، DYOR یکی از اولین توصیه‌ها به تازه واردان در بازار ارزهای دیجیتال است. همانطور که گفتیم، خیلی از چیزهایی که تحت عنوان آموزش یا توصیه در مورد ارزهای دیجیتال در شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌های مختلف منتشر می‌شوند، چرند هستند! بنابراین، شما باید بتوانید خودتان تحقیق کنید و بر اساس تحلیل خودتان پیش بروید.

فقط به اطلاعات منابع معتبر اعتماد کنید. تعداد دنبال‌کننده‌های یک منبع خبری، شاخص خوبی برای ارزیابی اعتبار آن است. خود شما با کسب تجربه در دنیای کریپتو، به تدریج، منابع معتبر و غیر معتبر را می‌شناسید.

یوتیوب، توییتر، مقالات خبری، ردیت و دیگر وبسایت‌های خبری، منابع خوبی برای کسب اطلاعات در رابطه با ارزهای دیجیتال هستند. بازار کریپتو، به شدت، به اخبار واکنش نشان می‌دهد. بنابراین، باید همواره، پیگیر وبسایت‌های خبری مهم باشید.

هر چه بیشتر بخوانید و فیلم و پادکست ببینید، دانش و تجربه شما در بازار ارزهای دیجیتال، بیشتر می شود. بنابراین، پیش از هر کاری در این آشفته بازار ارزهای دیجیتال، باید تحقیق خودتان را انجام دهید.

۷- بی‌توجهی به امنیت سایبری

اهمیت امنیت سایبری در ارز دیجیتال

با اینکه دنیای ارزهای دیجیتال در دهه گذشته، ایمن‌تر شده است، معامله در این بازار، همچنان با ریسک‌های امنیتی همراه است. همانطور که در مورد اول به شما گفتیم، یکی از مهم‌ترین پارامترها در انتخاب یک صرافی دیجیتال، باید امنیت آن باشد.

به علاوه، باید نسبت به کلاه‌برداری‌ها و اسکم‌ها نیز هوشیار باشید. بعضی از رایج‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 • صرافی‌های غیر ایمن
 • کوین‌های تقلبی
 • ایمیل‌های دارای منبع ناشناس برای مهندسی اجتماعی و حمله سایبری به سیستم‌های شما برای سرقت اطللاعات

به علاوه، در انجمن‌های ارزهای دیجیتال، ناشناس باشید و خیلی در رابطه با سرمایه‌های خود، صحبت نکنید.

جمع‌بندی

در این مقاله، مفهوم ارز دیجیتال را برای شما توضیح دادیم و به شما گفتیم که چگونه می‌توانید ارزهای دیجیتال را کسب کرده و معامله کنید.

همانطور که دیدید، ورود به بازار ارزهای دیجیتال برای تازه‌کاران، چالش‌های زیادی به همراه دارد. آشنا نبودن با فناوری، قوانین گیج کننده و آشنایی اندک کاربران ایرانی با زبان انگلیسی، سبب اشتباهات آماتوری آن‌ها در این بازار می‌شود.

در این مقاله، مهم‌ترین اشتباهات تازه‌واردان دنیای کریپتو را برای شما توضیح دادیم. البته، این اشتباهات، به همین‌جا ختم نمی‌شوند. بعضی از دیگر اشتباهات تازه‌کاری در دنیای کریپتو عبارتند از:

 • انتخاب زمان‌های مناسب برای خرید یا فروش ارزهای دیجیتال
 • جستجوی پیوسته برای پیدا کردن اتریوم یا بیت کوین بعدی
 • خرید و فروش بر اساس ترس
 • فقط در نظر گرفتن قیمت در معامله کردن
 • ورود عجولانه مقدار زیادی پول به بازار ارزهای دیجیتال
 • استفاده زیاد و غیرمنطقی از اهرم
 • و …
دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.