داموندمگ

6 پروژه برتر سولانا: معرفی پروژه های آینده دار بلاک چین سولانا

DAMOND
6 پروژه سولانا

وقتی صحبت از شبکه‌های بلاک چینی می‌کنیم که امکانات جدیدی به صنعت کریپتو اضافه کرده‌اند، دیگر فقط اتریوم نیست که خودی نشان می‌دهد، بلکه نمونه‌های جدیدتر و کامل‌تری مانند سولانا هم وجود دارند. این بلاک چین امکانات بسیاری ارائه می‌کند، که مقیاس‌پذیری یکی از مهم‌ترین‌ها است. آنچه امروز در مورد آن صحبت خواهیم کرد، شش پروژه برتر سولانا هستند که از بین صدها پروژه‌ای که روی این شبکه کار می‌کنند محبوب‌ترین هستند.

سولانا چیست؟

سولانا یک بلاک چین قابل‌برنامه‌ریزی است که از الگوریتم اثبات سهام و اثبات تاریخ برای ترتیب دهی به رویدادهای آنچین استفاده می‌کند. سولانا برای توسعه‌دهندگان DApp اکوسیستمی را فراهم کرده است، که بتوانند با صرفه جویی در هزینه (cost-efficient) اپلیکیشن‌های مختلفی را توسعه دهند. هرکسی می‌تواند از این بلاک چین متن باز بهره ببرند. در حال حاضر بیش از 350 پروژه روی بلاک چین سولانا کار می‌کنند.

امنیت و مقیاس‌پذیری دو ویژگی کلیدی هستند که طراحی سولانا برمبنای آن‌ها طراحی شده است. سولانا می‌تواند 50 هزار تراکنش را در یک ثانیه انجام دهد. همچنین زمانی که تعداد تأییدکنندگان (validators) شبکه به حداکثر برسد، این تعداد 710 هزار تراکنش در ثانیه می‌رسد. در حال حاضر کارمزد تراکنش در سولانا برابر 0.00025 دلار است و سرعت شبکه با افزایش تعداد تأییدکنندگان، افزایش می‌یابد.

بر اساس گزارش DappRadar، فضای مالی غیرمتمرکز (DeFi) از سال 2020 به طور تصاعدی رشد کرد و به ارزش کل قفل شده (TVL) 174 میلیارد دلار در اکتبر 2021 رسید. برخی از سریع‌ترین و امن‌ترین این پلتفرم‌ها از فضای DApp پشتیبانی می‌کنند. سولانا یکی از آن‌ها با 4.44 میلیارد دلار TVL در اکتبر 2021 است.

6 پروژه برتر سولانا

Solana به اجرای بیش از 350 پروژه کمک کرده است، اما ما در اینجا بر روی 6 پروژه برتر سولانا تمرکز خواهیم کرد. بیشتر این پروژه‌ها بر داغ‌ترین جایگاه‌های بازار، از جمله دیفای، بازی‌های بلاک چین و NFT تمرکز دارند.

1. سروم (Serum)

سروم

اولین مورد از 6 پروژه برتر سولانا، سروم یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که به دلیل سرعت تراکنش و کارمزدهای پایین محبوبیت دارد. این صرافی توکن بومی خود به نام SRM را دارد. هدف از راه‌اندازی این پروژه ایجاد عدم تمرکز، پردازش سریع و کارمزد ارزان بوده است، که به خوبی توانسته به آن برسد. با استفاده از سروم می‌توانید به راحتی مبادلات بین زنجیره‌ای داشته باشند.

در این صرافی کارمزدها باید با ارز دیجیتال بومی آن یعنی SRM پرداخت شوند. این ارز دیجیتال، می‌تواند در استیکینگ هم شرکت کند.

مطلب پیشنهادی  کارمزد تراکنش های بیت کوین

به طور کلی هدف سروم مقابله با مشکلات دیفای است:

 • هزینه گس بالا
 • معاملات کند
 • متمرکز بودن
 • تقسیم‌بندی نقدینگی
 • راندمان پایین سرمایه

هدف سروم ایجاد ارتباطی شفاف و بدون نیاز به اعتماد به شخص یا نهاد دیگری است. حاکمیت آن نیز به دست افرادی که از توکن SRM استفاده می‌کنند کنترل می‌شود.

توکن اصلی سرم، SRM، عملکردهای زیر را دارد:

 • پرداخت هزینه پروتکل
 • اعطای تخفیف برای معامله‌گران
 • اعطای حق رأی به دارندگان

در نوامبر 2021، SRM با 7.70 دلار با ارزش کل بازار 1,025,317,553 دلار معامله شد. عرضه فعلی در گردش بیش از 133 میلیون SRM و کل عرضه 1 میلیارد است. همچنین ارزش کل قفل شده (TVL)  بیش از 1 میلیارد دلار است.

2. مانگو (Mango)

مانگو پروژه برتر سولانا

مانگو یک پلتفرم مبتنی بر سروم برای مشتقات دیفای است که روی بلاک چین سولانا کار می‌کند. این پلتفرم وام‌دهی، قرض گرفتن و ترید، قول کمترین کارمزد تراکنش در اکوسیستم سولانا را داده است. مانگو از ویژگی‌های دائمی آنچین سروم یعنی اسپات مارجین (spot margin) و دفتر سفارش بهره می‌برد.

هدف مانگو دومین پروژه برتر سولانا این است که قابلیت استفاده و نقدینگی صرافی متمرکز را در کنار ویژگی‌های بدون نیاز به اجازه دیفای قرار دهد. کاربران مانگو می‌توانند به کمک سه چیز یعنی سود باز، سپرده‌ها و وثیقه سود کسب کنند. همچنین توکن بومی مانگو، MNGO، یک توکن حاکمیتی است که به دارندگان حق رأی دادن برای هرگونه تغییر در ساختار حاکمیت پلتفرم را می‌دهد. در حال حاضر ارزش کل این توکن 407 میلیون دلار و عرضه فعلی در گردش آن 1 میلیارد است.

3. سولاریان ها (solarians)

سولاریان‌ها مجموعه‌هایی از 10 هزار روبات NFT مولد کاملا تصادفی هستند که روی بلاک چین سولانا مینت شده‌اند. هر یک از سولاریان‌ها یک NFT هستند و کل تاریخچه آن‌ها در بلاک چین سولانا ذخیره شده است. برای اطمینان از منحصر به فرد بودن هر سولاریان، 1800 عضو بدن توسط هنرمند تیم طراحی شده است. هر سولاریان با بقیه متفاوت است و برخی از این NFTها تخم‌مرغ‌های عید پاک دارند که به طور خاص توسط هنرمند کشیده شده است. این NFTها با توکن بومی سول معامله می‌شوند و قیمت هر توکن بین 4 تا 999999 SOL متغیرند.

4. سول فارم یا تولیپ (Tulip)

سول فارم یا تولیپ

پروتکل تولیپ تا تولیپ گاردن که پیش‌تر با نام سول فارم شناخته می‌شود، یک جمع‌کننده ییلد ارز دیجیتال است، که استراتژی‌های auto-compounding vault را ارائه می‌کند. ویژگی‌های اصلی سول فارم عبارتند از:

مطلب پیشنهادی  کیف پول لجر نانو اس : بررسی مزایا و معایب Ledger Nano S

سول فارم سومین پروژه برتر سولانا در بهار 2021 توسط یک تیم ناشناس راه‌اندازی شد و اعضای آن با نام‌های مستعار «Momo»، «senx»، «therealssj» و «post» شناخته می‌شوند. آن‌ها برای حفظ حریم خصوصی خود می‌خواهند هویت خود را ناشناس نگه دارند.

در ژوئن 2021، سول فارم برنده هکاتون (Hackathon) فصل سولانا شد و خود را به عنوان یکی از برترین پروژه‌های سولانا معرفی کرد. پروتکل سول فارم بیش از 1 میلیارد دلار ارزش کل قفل شده دارد.

توکن بومی این پلتفرم تولیپ نام دارد، که برای اهدای حاکمیت به دارندگان خود طراحی شده است و در حال حاضر توسط تیم سولانا در حال توسعه است. دارندگان این ارز دیجیتال می‌توانند در مواردی مانند پرداخت کارمزد و بهبود پروتکل از آن استفاده کنند.

سول فارم دارای ارزش کل بازار 36,951,344 دلار است. عرضه فعلی در گردش بیش از 81 میلیون تولیپ و حداکثر عرضه آن 10 میلیون تولیپ است.

5. اورکا (ORCA)

اورکا

اورکا یک بازارگردان خودکار (AMM) صرافی غیرمتمرکز (DEX) با استخر نقدینگی خاص خود است. معامله‌گران می‌توانند از اورکا برای مبادله توکن‌ها استفاده کنند و علاقه‌مندان به ارزهای دیجیتال و حامیان پروژه می‌توانند استخرهای نقدینگی اورکا خود را ایجاد کنند.

اورکا یکی از برترین پروژه‌های سولانا است و از مزایای ذاتی شبکه بهره می‌برد. این صرافی معاملات سریعی را امکان‌پذیر می‌کند که کمتر از یک ثانیه طول می‌کشند و هزینه‌های گس آن حدود 0.00002 دلار است. برای تشویق ارائه دهندگان نقدینگی (LPs)، صرافی 0.3 درصد از کارمزد معاملات را به استخر نقدینگی پاداش می‌دهد.

اورکا دارای سه ویژگی اصلی برای سرمایه‌گذاران و تریدرهای ارزهای دیجیتال است:

 •  تعویض توکن

کاربران می‌توانند از اورکا برای مبادله توکن‌ها با استفاده از استخرهای نقدینگی DEX استفاده کنند.

 • استخرهای نقدینگی

تأمین‌کنندگان نقدینگی می‌توانند با استخرها مشارکت کنند تا درصدی از کارمزدهای معاملاتی تولید شده توسط سوآپ‌ها را دریافت کنند.

 • ییلد فارمینگ

برخی از استخرهای نقدینگی در اورکا به آکوافارم تبدیل می‌شوند و به تأمین‌کنندگان نقدینگی اجازه می‌دهند تا کارمزد معاملات و توکن‌های اورکا را کسب کنند. پروژه‌های دیگر می‌توانند توکن‌های خود را در آینده اضافه کنند.

توکن بومی اورکا، ORCA، یک توکن کاربردی است. این به تأمین‌کننده نقدینگی در استخرهای نقدینگی پاداش می‌دهد و حقوق رأی حاکمیتی را اعطا می‌کند، که این ویژگی هنوز منتشر نشده است. ارزش کل بازار این ارز دیجیتال بومی بیش از 203 هزار دلار است. عرضه فعلی در گردش بیش از 11 میلیون کوین است.

6. استار اطلس (Star Atlas)

استار اطلس

استار اطلس یک بازی اکتشافی چندنفره مبتنی بر بلاک چین است که بر روی اکوسیستم سولانا ساخته شده است. هدف این بازی ساخت یک متاورس با اقتصاد باز است که در آن بازیکنان می‌توانند از آزادی مطلق لذت ببرند و در حین بازی، توکن‌های اطلس را به دست آورند.

مطلب پیشنهادی  بنکور چیست؟ صرافی Bancor با توکن BNT

این بازی ادعا می‌کند که «جهانی از فرصت‌ها» را ارائه می‌دهد. این بازی دارای یک اقتصاد دوگانه است و به $ATLAS برای ارز درون بازی و $POLIS برای اداره ساختار دائوی استار اطلس متکی است. در بازی، بازیکنان با اطلس و NFT پاداش می‌گیرند.

بازی در آینده و در سال 2620 روایت می‌شود و کنترل بین سه گروه انسان، اندروید و بیگانگان تقسیم می‌شود. چیزی که استار اطلس را از دیگر بازی‌های آنلاین چند نفره متمایز می‌کند، این واقعیت است که مبتنی بر بلاک چین است و واقعاً مالک آنچه که در بازی به دست می‌آورید هستید.

در حالی که بازی هنوز در مراحل اولیه خود است، بازیکنان می‌توانند از بخش‌هایی از متاورس وسیع بازی لذت ببرند. استار اطلس به صورت مرحله‌ای عرضه خواهد شد و تا امروز اولین نسل توکن در اوت 2021 ارائه شده است. در نوامبر 2021، توکن اطلس با قیمت 0.1877 دلار معامله می‌شد و ارزش کل بازار آن 405،748،093 دلار بود. عرضه فعلی در گردش بیش از 2.16 میلیارد توکن و حداکثر عرضه 36 میلیارد اطلس است.

سخن پایانی

مقیاس‌پذیری سولانا باعث شده است، بسیاری آن را انتخاب کنند تا شبکه اصلی پروژه‌هایشان باشد. در حال حاضر صدها پروژه از این بلاک چین استفاده می‌کنند. محبوبیتی که سولانا تجربه کرده است، موجب شد تا قیمت ارز دیجیتال بومی آن یعنی سول هم سطح قسمتی جدیدی را تجربه کند. به این ترتیب سولانا یکی از رقبای اصلی و سرسخت اتریوم است.

در بین صدها پروژه‌ای که در سولانا کار می‌کنند، در این مقاله از داموندمگ سعی کردیم 6 مورد از برترین‌ها را معرفی کنیم.

سؤالات متداول

چه پروژه هایی روی سولانا ساخته شده است؟

برترین پروژه‌های سولانا شامل صرافی‌های غیرمتمرکز، مجموعه‌های NFT، برنامه‌های دیفای و بازی‌های بلاک چین است. محبوب‌ترین پروژه‌های ساخته شده روی سولانا عبارتند از: سروم، مانگو، سولاریان‌ها، سول فارم، اورکا، و استار اطلس.

ارز دیجیتال سولانا چه کاری انجام می‌دهد؟

سول نام ارز دیجیتال بومی شبکه سولانا است، که برای پرداخت کارمزد تراکنش‌ها، اطمینان از تمرکززدایی و اعتبارسنجی بلاک چین و همچنین به عنوان یک توکن حاکمیتی استفاده می‌شود.

سولانا چقدر سریع است؟

سولانا یکی از سریع‌ترین بلاک چین‌های قرارداد هوشمند است که برای توسعه‌دهندگان است. طبق آزمایش روی شبکه اصلی بتا، این سولانا می‌تواند تا 400 هزار تراکنش در ثانیه را انجام دهد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.