داموندمگ

استارک ویر چیست؟ معرفی اکوسیستم Starkware

DAMOND
استارک ویر

در حال حاضر تیم‌های زیادی بر روی راه حل‌های جدید مقیاس پذیری لایه ۲ اتریوم کار می‌کنند. راه حل‌های مقیاس پذیری لایه ۲ اتریوم لطف بزرگی به این شبکه کردند، چرا که توانستند به آن در حل چالش‌های کنونی‌ (شامل تجمع اطلاعات و هزینه گس بالا) کمک کنند. راه حل‌های مقیاس پذیری به شکل درون شبکه‌ای فعالیت می‌کنند و منجر به مقیاس پذیری اتریوم می‌شوند. یکی از این پروژه‌ها استارک ویر است. محصولات شرکت استارک ویر برخلاف رقبای خود، نمی‌توانند قراردادهای هوشمند را به شکل مستقیم در شبکه اتریوم اجرایی کنند. در ادامه این مقاله از داموندمگ قصد داریم به شکلی جامع به بررسی پروژه استارک ویر بپردازیم. با ما همراه باشید.

استارک ویر چیست؟

استارک ویر چیست؟

استفاده از تکنولوژی‌های Optimistic Rollup و Zk-rollup (Zero-knowledge rollups) از روش‌های محبوب برای ساخت راه حل‌های مقیاس پذیری لایه ۲ به شمار می‌آیند. در راه حل‌های استفاده کننده از تکنولوژی Zk-rollup، استارک ویر تنها نیست و پروژه‌های دیگری مانند آزتک، لوپرینگ، هرمز، zksynd و مترلبز در این حوزه فعالیت می‌کنند. استارک ویر نیز مانند این استارت آپ ها قصد دارد تا مقیاس پذیری در لایه‌های اتریوم را بهبود بخشد. در عکس زیر می‌توانید لیستی از استارت آپ های ارائه دهنده راه حل‌های مقیاس پذیری لایه ۲ اتریوم را مشاهده کنید:

پروژه‌های راه حل مقیاس پذیری لایه ۲ اتریوم

در مقام مقایسه استارک ویر با Optimistic rollups، می‌توانید اشاره کنیم که در حقیقت با با ۳ تفاوت عمده مواجه هستیم. تفاوت عمده اول در این است که استارک ویر بر خلاف رقیبش بازه زمانی‌ای برای تأیید تراکنش‌ها ندارد و تراکنش‌ها در شبکه این شرکت می‌توانند بدون نیز به مدرک تأیید شوند. مورد دوم تفاوت به سیستم تأییدیه STARK بر می‌گردد که ویژگی‌های امنیتی بیشتر و پیچیده‌تری نسبت به موارد استفاده شده در optimistic rollups دارد.

استارک ویر یک استارت آپ بلاکچینی تأسیس شده توسط بن ساسون در رژیم صهیونیستی است که در سال ۲۰۱۸ پدید آمد. هدف از تأسیس این استارت آپ، تمرکز بر تکنولوژی Zk-rollup و طراحی و توسعه محصولاتی بود که با استفاده از این تکنولوژی برای شبکه اتریوم عرضه می‌شوند. دو محصول اصلی این شرکت در حال حاضر StarkEx و StarkNet نام دارند که در ادامه متن به آن‌ها نیز خواهیم پرداخت.

در ابتدا قصد داریم تا به شکل مختصر، شما را با لیستی از کلماتی که ممکن است در ادامه متن بخوانید آشنا کنیم:

 • ZK-STARKs: به تکنولوژی اصلی استارک ویر اشاره دارد که خود مخففی است از عبارات (Zero-knowledge scalable transparent arguments of knowledge)
 • STARK: یک گواهی تأییدیه سبک وزن و کریپتوگرافیک است که پیش از ارسال در شبکه گواهی و تولید می‌شود.
 • Validium: بدین معنی است که تراکنش‌های انجام شده به شکل off-chain و روی sidechain مانند StarkEx انجام می‌شود. برخلاف روش اجرای on-chain که در تکنولوژی optimistic rollups از آن استفاده می‌شود.
 • Volition: این عبارت بدین معنی است که کاربر می‌تواند بین دو گزینه (Validium یا Rollups) یکی را بسته به سطح امنیت و هزینه گس شبکه انتخاب کند.

محصولات ارائه شده توسط استارک ویر

محصولات شرکت استارک ویر

اولین محصول این شرکت که می‌خواهیم به آن اشاره کنیم، StarkNet است که برپایه و اساس تکنولوژی zk-rollups و به عنوان یک پروژه ارائه دهنده راه حل‌های لایه دوم با استفاده از تکنولوژی zk-rollup ساخته شده است. StarkNet همچنین یک بلاکچین غیرمتمرکز است که مسئولیت انجام تراکنش‌ها و مقیاس پذیری آن‌ها را ضمن حفظ ویژگی‌های امنیتی شبکه اتریوم برعهده دارد. توسعه دهنگان STARK می‌توانند قراردادهای هوشمندی را طراحی کنند که بدون نیاز به مجوز روی شبکه StarkNet اجرایی می‌شوند. این امکان بسیاری را امیدوار کرده است که تعداد اپلیکیشن های غیرمتمرکز (Dapps) در آینده نزدیک چندین برابر خواهد شد.

در اینجا اما به محصول دوم این شرکت یعنی StarkEx می‌رسیم. StarkEx یک موتور مقیاس پذیری لایه دوم از نوع Validium است که در شبکه اصلی اتریوم (Ethereum Mainnet) فعالیت می‌کند. StarkEx در حقیقت برای استفاده برنامه‌های غیرمتمرکز ساخته شده است و بسیاری از پروژه‌های غیرمتمرکز معامله گری مانند صرافی dYdX، ImmutableX، DeversiFi و … در این پروژه با شرکت استارک ویر همکاری می‌کنند. این تکنولوژی لایه دوم همان جایی است که بیشتر پروتکل‌ها بر پایه و اساس آن نوشته شده‌اند و با استفاده از آن‌ها می‌توان به حجم معاملات واقعی دست یافته و به انجام معاملات مالی پرداخت.

برای برنامه نویسی پلتفرم StarkEx از زبان برنامه نویسی Cairo استفاده شده است و تمامی توسعه دهندگان STARKS موظف‌اند تا کدهای خود را به این زبان برنامه نویسی بنویسند. استفاده از این زبان برنامه نویسی منجر شده که مقدار هزینه گس شبکه اتریوم به شدت کاهش پیدا کند.

مطلب پیشنهادی  هایومپر Hivemapper چیست؟ رانندگی کن و پول دربیاور!

نقشه راه استارک ویر

نقشه راه شرکت استارک ویر

این شرکت نقشه راهی را برای خود و کاربرانش ترسیم کرده و قصد دارد در زمان‌های تعیین شده به اهداف مورد نظر دست پیدا کند. در اینجا قصد داریم تا به اتفاقات مهم طی این مسیر و نقشه راه استارک ویر اشاره کنیم.

 • StarkEX V1.0، ژوئن ۲۰۲۰: StarkEX موتور مقیاس پذیری شرکت استارک ویر است که در ژوئن سال ۲۰۲۰ در شبکه اصلی اتریوم عرضه گشت. همچنین این موتور از همان ابتدا به عنوان موتور مقیاس پذیری صرافی DeversiFi نیز انتخاب شد.
 • VeeDo، ژوئن ۲۰۲۰: VeeDo سیستم تأخیر تأییدیه (Verifiable Delay Function – VDF) شرکت استارک ویر است که در همان ماه در شبکه اصلی اتریوم عرضه شد.
 • Cairo، اوت ۲۰۲۰: کایرو پلتفرمی است که کاربران می‌توانند در آن STARKهایی برای محاسبات عام در شبکه اتریوم طراحی کنند. کایرو از زبان‌های برنامه نویسی شبه – اسمبلی پشتیبانی می‌کند.
 • StarkEx 2.0، دسامبر ۲۰۲۰: نسخه دوم StarkEx در دسامبر ۲۰۲۰ در شبکه اصلی اتریوم ارائه شد. این نسخه از زبان برنامه نویسی کایرو پشتیبانی می‌کرد و هم اکنون توسط صرافی dYdX و ImmutableX مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین این نسخه پشتیبانی از ERC-721 و اتصال بهتر لایه اول و دوم اتریوم را فراهم نمود.
 • گام اول StarkNet، فاز سیاره‌ای، Single app rollups: استارک نت یک محاسبه گر عام لایه ۲ اتریوم است که بر پایه STARK نوشته شده و از تکنولوژی ZK-rollup استفاده می‌کند. StarkNet با استفاده از زبان برنامه نویسی کایرو ساخته شده است و شرکت استارک ویر قصد دارد تا در نقشه راهش، StarkNet را در سه فاز عرضه کند. گام اول به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا برنامه‌های مقیاس پذیری خود را نوشته و آن را در StarkNet تست کنند.
 • گام دوم StarkNet، فاز صورت فلکی، Multi app rollups: در گام دوم StarkNet، این محصول از اجرای چند برنامه همزمان با استفاده از StarkNet پشتیبانی می‌کند. این راه حل به روابط بین برنامه‌های مختلف نوشته شده در این پلتفرم کمک کرده و از هزینه‌های گس شبکه اتریوم می‌کاهد.
 • گام سوم StarkNet، فاز کائنات، Decentralized rollup: استارک ویر در آخرین گام خود برای پروژه StarkNet، تمامی فعالیت‌های این پلتفرم را به شکل غیرمتمرکز در می‌آورد که انجام کامل این پروژه به سال ۲۰۲۲ موکول شده است.

نگاهی به اکوسیستم‌های شرکت استارک ویر

پیش‌تر در مقاله مطالعه کردید که ۲ محصول اصلی شرکت starkware به ترتیب StarkNet و StarkEx نام دارند. هر دوی این محصولات دارای اکوسیستم مختص به خود هستند که دسته وسیعی از پروژه‌ها را شامل می‌شود.

 • اکوسیستم StarkNet شامل پروژه‌های مختلفی در زمینه DeFi است.
 • اکوسیستم StarkEx شامل پروژه‌های مشهور dYdX، Immutable X، DeversiFi و Sorare می‌شود.

در ادامه مقاله قصد داریم به بررسی اکوسیستم StarkEx بپردازیم:

مشتریان اصلی StarkEx

در حال حاضر StarkEx تنها دارای ۴ مشتری اصلی می‌باشد که شامل صرافی غیرمتمرکز dYdX، Immutable X، DeversiFi و Sorare می‌شود. تاکنون این پروژه‌ها حدود ۱.۱۴ میلیارد دلار را در StarkEx  قفل کرده و توانسته‌اند حدود ۱۱۴ میلیون دلار تراکنش را در بستر StarkEx با موفقیت انجام دهند. چنین رقمی بیانگر این است که StarkEx توانسته از پروژه‌های موفق در راه حل‌های لایه دوم اتریوم باشد.

نحوه استفاده از StarkEx و آشنایی با پروژه‌های آن

برای استفاده از StarkEx کافی است از برنامه‌هایی DeFi که از آن پشتیبانی می‌کنند استفاده کنید. در ادامه مثالی از مراحل اتصال پروژه‌های گوناگون به StarkEx  می‌زنیم:

 • به صرافی dYdX متصل شده و کیف پول لایه دوم StarkEx خود را شارژ کنید.
 • با استفاده از StarkEx، اکانت خود در وبسایت ImmutableX را پیدا کنید و از آنجا به حساب کاربری خود وارد شوید.
 • یک کیف پول لایه دوم در صرافی DeversiFi بسازید.

حال که با روش‌های کلی استفاده از StarkEx آشنا شدیم، خوب است به شکل تفضیلی به پروژه‌های استفاده کننده از آن بپردازیم:

صرافی dYdX

 • dYdX: یک صرافی مشتقات مالی است که از موتوری ساخته شده بر پایه StarkEx قدرت می‌گیرد. این صرافی بزرگترین و موفق‌ترین پروژه ساخته شده بر اساس تکنولوژی zk-starks است چراکه توانسته است حجم معاملاتی در حدود ۱ میلیارد دلار را به خود اختصاص دهد. تمرکز این صرافی بر معاملات آتی است و از معاملات اسپات پشتیبانی نمی‌کند. همچنین این صرافی در حال حاضر توانسته است درآمد ۳۳۴ میلیون دلاری از فعالیت در حوزه DeFi به خود اختصاص دهد که رقمی قابل توجه به شمار می‌رود. پس از گذر از حجم معاملاتی صرافی‌های غیرمتمرکزی مانند Uniswap، PancakeSwao و MakerDAO، این صرافی قصد دارد در ادامه مسیر خود به یک قدرت جهانی تبدیل شود.

صرافی DeversiFi

 • صرافی DeversiFi: این صرافی نیز یک پلتفرم معاملاتی است که خدمات معاملات اسپات، مارجین و استخر لیکوئیدیتی را در اختیار کاربرانش قرار می‌دهد. این صرافی در حال حاضر در حد و اندازه‌های صرافی dYdX نیست اما همچنان به توسعه خود ادامه می‌دهد. اخیراً این صرافی توانست با مرورگر اینترنت محبوب Opera به توافقی دست یابد که به موجب آن خدمات این صرافی به شکل integrated در مرورگر اپرا به میلیون‌ها کاربر ارائه شود. این صرافی به لطف استفاده از StarkEx، می‌تواند حین شروع ارائه توکن ها (Token launch) معاملاتی بدون هزینه گس را به کاربران ارائه کند.
مطلب پیشنهادی  پولکادات چیست؟ ارز دیجیتال Polkadot با توکن DOT

 

نقطه قوت اصلی این صرافی نسبت به dYdX در ارائه خدمات معاملات اسپات به کاربران است که خود توانسته بسیاری از علاقمندان به این حوزه را به خود جذب کند.

فروشگاه NFT ImmutableX

 • ImmutableX: ImmutableX یک پلتفرم NFT است که از تکنولوژی StarkEx استفاده می‌کند. این پلتفرم با NFT های Gods Unchained، Guild of Guardians Heroes، Nifty Nuggets و Tiktok top moments NFTS به شهرت رسید. این پلتفرم در حال حاضر خود را با نام بلاکچین NFT آینده معرفی کرده است، جهانی که میزبان بازی‌های متفاوت بر بستر وب 3.0 و اپلیکیشن های غیرمتمرکز NFT می‌باشد.

پلتفرم NFT فوتبالی sorare

 • پلفترم Sorare: Sorare پلتفرمی فوتبالی است که از تکنولوژی StarkEx Validium بهره می‌برد. این پلتفرم توانسته است با خرید لایسنس بیش از ۲۱۵ باشگاه فوتبال در سرتاسر جهان، خدمات NFT مرتبط با آن‌ها را به شکل اختصاصی ارائه کند. از این باشگاه‌ها می‌توان به رئال مادرید، بایرن مونیخ، لیورپول، اینترمیلان، یوونتوس و … اشاره کرد. معاملات در این پلتفرم به لطف StarkEx بدونه هزینه گس انجام می‌شود.

 

نحوه استفاده از StarkNET و آشنایی با پروژه‌های آن

اکوسیستم استارک نت

بالاتر اشاره کردیم که StarkNet سعی در خلق یک اکوسیستم بدون نیاز به مجوز را داشته است. استارک ویر با همین دید StarkNet را به ویژگی‌هایی مجهز کرد که بتواند بیشترین سهم را از بازار ارائه دهندگان راه حل‌های لایه دوم اتریوم بدست آورد. استارم نت هنوز در مرحله آلفا از توسعه خود قرار دارد و نمی‌توان از آن مانند دیگر ارائه دهندگان راه حل‌های مقیاس پذیری لایه دوم استفاده کرد. هرچنذد شما می‌توانید با اپلیکیشن های غیرمتمرکزی که برپایه StarkNet نوشته شده‌اند تعامل داشته باشید. برای این منظور می‌توانید از ۳ روش زیر استفاده کنید:

کیف پول argent X

 • کیف پول آرجنت ایکس (Argent X): Argent اولین کیف پول DeFi بود که در شبکه StarkNet طراحی شد. این کیف پول در حال حاضر بیش از ۳.۵ میلیون تراکنش را انجام داده و علاوه بر وظیفه اصل خود به عنوان محلی برای نگهداری از دارایی‌های دیجیتالی کاربران، مواردی مانند استخرهای کسب سود را نیز در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد که کاربران می‌توانند با واریز وجوه خود به این استخرها (و با توجه به قوانین آن‌ها) کسب سود داشته باشند. پروژه Argent توسط سرمایه گذاران بزرگی مانند Paradigm و Index Ventures پشتیبانی می‌شود.

کیف پول براووس

 • کیف پول براووس (Braavos): برووس نیز یک کیف پول DeFi برپایه StarkNet است که به کاربران اجازه می‌دهد ارزهای دیجیتال و NFTهای خود را در یک مکان نگهداری کنند. برای استفاده از براووس کافی است افزونه آن را برای کروم دانلود کنید، یک پسوورد مناسب تعیین کرده و در نهایت کد ۱۲ رقمی را یادداشت کرده و در جایی امن نگهداری کنید.

کیف پول متامسک

 • کیف پول متامسک (MetaMask): برای استفاده از StarkNet در متامسک، شما باید در ابتدا Metamask Flask و The StarkNet Snap را نصب کنید. در حال حاضر انجام این کارها را به کاربران عادی توصیه نمی‌کنیم چرا که این پروژه هنوز در فاز آلفا است و تکمیل نشده است.

بریج های StarkNet شامل:

پلتفرم استارک گیت

 • استارک گیت (StarkGate): استارک گیت توکن بریج رسمی از اتریوم به StarkNet به شمار می‌رود. در نسخه آلفای کنونی، شما حداکثر می‌توانید 0.25 اتریوم یا 50 DAI به این پلتفرم واریزی داشته باشید.

پلتفرم اوربیتر فایننس

 • اوربیتر فایننس (Orbiter Finance): اوربیتر فایننس یک بریح غیرمتمرکز از نوع cross-rollup است که نقش عمده‌ای در طراحی زیربنای آینده multi-rollup شبکه اتریوم دارد. استفاده از اوربیتر فایننس با هر دو تکنولوژی Optimistic و zk-rollups ممکن است.

پلتفرم لیرسواپ

 • لیرسواپ LayerSwap: LayerSwap نیز یکی دیگر از توکن بریج های لایه دوم به شمار می‌آید. این پروژه تکنولوژی بریج خود را Bransfer می‌نامد و ادعا می‌کند که با استفاده از این تکنولوژی می‌توان اتصالی آسان و راحت به حساب‌های کاربری در صرافی‌ها داشت.

در ادامه خوب است به پروژه‌های NFT مطرح شبکه StarkNet نیز اشاره‌ای کوتاه داشته باشیم:

پلتفرم aspect

 • Aspect: Aspect اولین فروشگاه NFT بود که بر پلتفرم StarkNet ساخته شد. این فروشگاه مدعی است که هزینه‌های مبادلات در آن نسبت به دیگر فروشگاه‌های مشابه تا ۱۰۰ برابر کمتر است. کاربران می‌توانند هم اکنون و با استفاده از فاز آلفای شبکه StarkNet به خرید و فروش NFT بپردازند. همچنین فروشگاه aspect دارای یک کیف پول اختصاصی با نام Aspect DeFi wallet است.

پلتفرم بیت مپ باکس

 • Bitmapbox: Bitmapbox یک بازی دو بعدی و on-chain است که بر پایه شبکه StarkNet ساخته شده است. بلاک‌های این بازی از استاندارد ERC-1155 NFT استفاده کرده و تولید آن‌ها با استفاده از ERC-721 انجام می‌شود.

پلتفرم mintsquare

 • Mintsquare: Mintsquare یک فروشگاه NFT است که بر روی تکنولوژی‌های StarkNet و zkSync 2.0 قابل دسترسی می‌باشد. Mintsquare قصد دارد تا تبدیل به فروشگاهی فراتر از OpenSea بشود. همچنین این پلتفرم به شما اجازه می‌دهد تا با آپلود از دستکتاپ بتوانید NFT های جدید ثبت کنید.

در آخر این بخش نیز قصد داریم به پروژه‌های DeFi فعال در پلتفرم StarkNet اشاره داشته باشیم:

مطلب پیشنهادی  سندباکس چیست؟ معرفی بازی Sandbox با توکن SAND

صرافی غیرمتمرکز Alpharoad

 • Alpharoad: آلفارود یک پلتفرم دیفای است که به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز فعالیت می‌کند. این صرافی به کاربرانش اجازه می‌دهد که با استفاده از استراتژی‌های سرمایه گذاری این پلتفرم به سوددهی برسند. همچنین کاربران می‌توانند از مارکت میکر اتوماتیک آلفارود برای سواپ ارزهای دیجیتال خود استفاده کنند.

پلتفرم myswap

 • Myswap: این پلتفرم یکی از اولین پروتکل‌هایی بود که در شبکه StarkNet اجرایی شد. این پلتفرم همچنین از یک مارکت میکر اتوماتیک برای سواپ توکن ها استفاده می‌کند، اما هنوزه در فاز توسعه قرار دارد.

پلتفرم xbank finance

 • XBank Finance: یک بازار لیکوئیدتی بر پایه شبکه StarkNet است و کاربران می‌توانند از این پلتفرم برای وام دادن پول استفاده کنند و وام گیرندگان نیز باید مبالغی به عنوان وثیقه در این پلتفرم قرار دهند.

آیا استارک ویر ایردراپ توکنی با نام STK را انجام خواهد داد؟

مدتی است که مقاله‌ای ادعا کرده که شرکت استارک ویر قصد انجام ایردراپی برای توکن STK دارد. این مقاله اشاره می‌شود که تیم توسعه دهنده این پروژه در دیسکورد به سؤالات کاربران پاسخ می‌دهند اما در خصوص سوالاتی با مضمون ایردراپ تنها از عبارت no comment استفاده می‌کنند. هرچند انتظار می‌رود که توکن های گاورننس استارک ویر در شبکه غیرمتمرکز StarkNet به زودی عرضه شود.

سرمایه گذاران و همکاران استارت آپ استارک ویر

شرکت استارک ویر توسط الی بن ساسون تأسیس شد که پیشتر در پروژه‌هایی مانند Zcash سابقه فعالیت دارد. کمپانی تحت مدیریت ساسون توانسته است در طول مدت فعالیت خود تاکنون 165.5 میلیون دلار به همراه 6000 اتریوم سرمایه جذب کند. در اینجا قصد داریم لیستی از سرمایه گذاران مطرح شرکت استارک ویر را خدمت شما ارائه دهیم:

 • این شرکت در Seed round خود در سال ۲۰۱۸ توانست ۴ میلیون دلار به همراه ۶ هزار اتریوم سرمایه را از شرکت‌های Electric Coin، Bitmain و Polychain جذب کند.
 • در اواخر سال ۲۰۱۸ و حدود ۶ ماه پس از seed round بود که این شرکت سرمایه‌ای ۳۰ میلیون دلاری را از شرکت‌های ConsenSys، DragonFly Capital و Multi Coin جذب نمود.
 • در سال ۲۰۲۱ استارک ویر توانست سرمایه گذاری ۷۵ میلیون دلاری از شرکت‌های Paradigm، Almeda Research، Foundrs Fund، Pantera و Three Arrows Capital جذب نماید.
 • آخرین سری از سرمایه گذاری‌های بزرگ جذب شده توسط این شرکت به نوامبر سال ۲۰۲۱ برمی گردد که استارک ویر حدود ۵۰ میلیون دلار از Paradigm، Foundrs Fund و Three Arrows Capital جذب نمود.

تیم توسعه دهنده استارک ویر

شرکت استارک ویر در ژانویه سال ۲۰۱۸ توسط اعضای زیر تأسیس شد و از آن زمان مشغول به فعالیت است:

الی بن ساسون مؤسس اصلی شرکت استارک ویر

 • الی بن ساسون، پروفسور سابق در Technion و یکی از پایه گذاران ارز دیجیتال Zcash
 • یوری کولودنی، کارآفرین
 • میخائیل ریابزو، ایده پرداز مشترک استارک ویر همراه با بن ساسون
 • الساندرو کیزا، پروفسور دانشگاه برکلی و عضو تیم مؤسس Zcash

چه آینده‌ای در انتظار استارک ویر است؟

آینده شرکت استارک ویر

شروع موفقیت‌های استارک ویر با انتشار StarkNet و StarkEx بود اما این شرکت همچنان قصد خواهد داشت تا تاثیرگذاری بیشتری در دنیای کریپتو از خود به جای بگذارد. انتظار می‌رود در سال‌های آینده با همه گیر شدن هر چه بیشتر دنیای ارزهای دیجیتال و البته پروژه‌های وب 3.0 و NFT محصولات این شرکت با اقبال بیشتری همراه شوند که این مسئله خود بر جذب سرمایه این شرکت و افزایش درآمد آن خواهد انجامید.

استارک ویر برنامه دارد تا بتواند در حوزه‌های نوظهور DeFi و NFT ها و البته، صرافی‌های غیرمتمرکز درخشیده و سهم بازار زیادی را از آن خود کند. همچنین این شرکت قصد دارد بریج (Bridges) هایی را با همکاری شرکت‌های شخص ثالث در لایه‌های اول و دوم اتریوم طراحی کند که البته این موضوع مدتی به طول خواهد انجامید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی کامل شرکت استارک ویر و پروژه‌های مشهور آن یعنی StarkNet و StarkEx پرداختیم. همچنین اکوسیستم‌های هر یک از این محصولات را به شکلی دقیق بررسی کردیم و به نقشه راه، سرمایه گذاران پروژه و موسسان آن نیز پرداختیم. همانطور که مشاهده کردید، استارک ویر توانسته در مدت زمان کوتاهی خود را به عنوان یک مدعی جدی در حوزه راه حل‌های مقیاس پذیری لایه دوم اتریوم مطرح کند و به احتمال زیاد، حضور پررنگ خود در این بازار را در سال‌های آینده نیز ادامه خواهد داد. از توجه شما متشکریم و امیدواریم مقاله ما توانسته باشد اطلاعات لازم را در اختیار شما عزیزان قرار دهد.

سوالات متداول

آیا StarkEx توکن دارد؟

StarkEx در حال حاضر از ETH و توکن‌هایی با استانداردهای زیر پشتیبانی می‌کند: ERC-20. ERC-721. ERC-1155.

آیا استارک نت یک بلاک چین است؟

پروژه StarkNet یک ZK-Rollup غیرمتمرکز بدون مالکیت است. این شبکه به عنوان یک شبکه L2 روی اتریوم عمل می‌کند و به هر dApp امکان می‌دهد تا به مقیاس نامحدودی برای محاسبات خود دست یابد؛ آن هم بدون اینکه امنیت اتریوم به خطر بیفتد.

آیا StarkNet منبع باز است؟

فناوری استارک نت تحت چند مجموعه شرایط مختلف در دسترس است، برخی از آنها منبع باز و برخی نیستند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.