داموندمگ

قیمت تتر چرا بیشتر از قیمت دلار است؟

DAMOND
قیمت تتر در مقایسه با دلار کاغذی

استیبل کوین‌ها نقش مهمی در بازار ارزهای دیجیتال دارند. قیمت این رمزارزها وابسته به قیمت یک ارز فیات مثل دلار است و بنابراین، ارزش آن‌ها دچار نوسان نمی‌شود. به جرأت می‌توان گفت که مهم‌ترین استیبل کوین در دنیای کریپتو، تتر (Tether) است که با نماد USDT نمایش داده می‌شود. البته قیمت تتر دقیقا با قیمت دلار برابری نمی‌کند و کمی از آن بالاتر است. اما دلیل این تفاوت چیست؟
در این مقاله می‌خواهیم در رابطه با اختلاف قیمت USDT با قیمت دلار و دلیل این اختلاف صحبت کنیم. با داموندمگ همراه باشید.

چرا قیمت تتر با قیمت دلار تفاوت دارد؟

با اینکه گفته می‌شود که قیمت هر تتر برابر با یک دلار آمریکا است و به ازای هر تتر، یک دلار در شرکت صادرکننده این رمزارز وجود دارد اما در هنگام خرید تتر در مقابل دلار، می‌بینم که قیمت تتر اندکی از دلار بیشتر یا حتی بعضی وقت‌ها، کمتر است.

به یاد داشته باشید که قیمت استیبل کوین‌ها نیز مثل هر رمزارز دیگری تا حد زیادی تحت تأثیر عرضه و تقاضا قرار دارد. بنابراین، اگر عرضه تتر نسبت به تقاضای آن زیاد باشد، احتمال کاهش قیمت و اگر عرضه از تقاضا کمتر باشد، احتمال افزایش قیمت وجود دارد.

در زیر، بعضی از مهم‌ترین دلایل اختلاف قیمت دلار و تتر را بررسی می‌کنیم.

۱- نرخ برابری دلار در مقابل ارز هر کشور

نرخ برابری ارز و قیمت تتر

نرخ برابری ارزهای کشورهای مختلف در مقابل دلار آمریکا، همواره در حال تغییر است. این تغییر، دلایل زیادی دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به نرخ بهره و تورم در ایالات متحده آمریکا و در کشورهای دیگر، شرایط اقتصادی کشورها و … اشاره کرد.

یکی از دلایل اصلی تفاوت قیمت تتر با قیمت دلار، نرخ برابری ارز هر کشور در مقابل دلار است. به عبارت دیگر، قیمت دلار در هر کشور روی اختلاف قیمت دلار و تتر اثر دارد. البته، هر زمانی که نرخ برابری ارز رایج کشور در مقابل دلار آمریکا تغییر می‌کند، قیمت تتر نیز به همان اندازه تغییر خواهد کرد. با این حال، معمولا قیمت یکی، زودتر از دیگری تغییر می‌کند و در نتیجه، اختلاف قیمتی بین دلار آمریکا و تتر ایجاد می‌شود.

۲- سیاست های ارزی کشورها

سیاست های پولی کشورها

سیاست‌های ارزی دولت می‌تواند روی اختلاف قیمت دلار و تتر در هر کشور اثرگذار باشد. به عنوان مثال در کشور ما، تا همین اواخر، هر کسی که دارای شناسه ارزی بود، تنها می‌توانست مقدار مشخصی دلار در بازه‌های زمانی مشخص، خریداری کند. در نتیجه، بعضی از کسانی که می‌خواستند دلار بیشتری بخرند، به جای خرید دلار کاغذی، روی به خرید تتر آوردند که محدودیتی برای آن وجود نداشت. همین موضوع سبب افزایش تقاضا برای خرید تتر در ایران نسبت به تقاضا برای خرید دلار کاغذی شد و در نتیجه، قیمت تتر نسبت به دلار کاغذی، افزایش پیدا کرد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  KYC چیست؟ احراز هویت مشتری در ارزهای دیجیتال

البته، براساس آخرین خبرها، قرار است که محدودیت خرید دلار کاغذی برداشته شود و احتمالا این موضوع می‌تواند سبب نزدیک‌تر شدن قیمت دلار و تتر در بازار ایران شود.

۳- نسبت عرضه به تقاضا

عرضه و تقاضا قیمت تتر

در بالا دیدید که سیاست‌های ارز دولت‌ها چطور می‌تواند روی قیمت تتر در مقابل دلار اثرگذار باشد. مثال بالا در رابطه با محدودیت خرید دلار کاغذی در ایران و اثر آن روی اختلاف قیمت دلار و تتر به خوبی نشان داد که عرضه و تقاضا، حتی می‌تواند روی قیمت استیبل کوین‌ها نیز اثرگذار باشد.

در واقع، قیمت استیبل کوین‌ها نیز همانند هر دارایی دیگری، تحت تأثیر عرضه و تقاضا قرار می‌گیرد. با این حال، شرکت‌های صادرکننده استیبل کوین‌ها، نسبت عرضه به تقاضا را به گونه‌ای کنترل می‌کنند که قیمت آن‌ها نوسانات زیادی نداشته باشد و بتوان اسم استیبل کوین را روی این رمزارزها گذاشت. در واقع، تنها عاملی که سبب می‌شود تا یک استیبل کوین، استیبل باقی بماند، مدیریت عرضه در مقابل تقاضا توسط شرکت صادرکننده آن استیبل کوین است.

با این حال، کنترل نسبت عرضه به تقاضا برای شرکت‌های صادرکننده استیبل کوین‌ها، همیشه به این سادگی‌ها نیست. برای مثال، زمانی که بازار ارزهای دیجیتال، به شدت نوسانی می‌شود و قیمت رمزارزها در روندهای صعودی یا نزولی شدیدی قرار می‌گیرد، کنترل عرضه و تقاضا تا حدی از دست شرکت‌های صادرکننده استیبل کوین‌ها خارج می‌شود و در نتیجه، شاهد اختلاف قیمت دلار کاغذی در مقابل تتر هستیم.

۴- میزان کارمزد صرافی ها در کشور ما

شما باید تتر را از صرافی‌های ایرانی بخرید. دقت داشته باشید که صرافی‌ها، معاملات ارزی را رایگان برای شما انجام نمی‌دهند و مقدار کارمزد می‌گیرند. هر چقدر لیکوئیدیتی صرافی بالاتر باشد، کارمزد معاملات در آن صرلافی، پایین‌تر و هر چقدر لیکوئیدیتی صرافی بالاتر باشد، کارمزد آن بالاتر است.

بنابراین، تعجبی ندارد که در هنگام خرید تتر در مقابل دلار از صرافی، باید به ازی هر تتر، کمی بیشتر از یک دلار پرداخت کنید.

از سوی دیگر، به دلیل ارزان‌تر بودن معاملات ارزی بین‌المللی با تتر در مقایسه با دلار حواله‌ای، تقاضا برای تتر در مقایسه با دلار حواله‌ای در ایران بیشتر است. همچنین، بعضی از افراد در ایران برای دور زدن تحریم‌های بانکی بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی، از تتر استفاده می‌کنند. همه این عوامل سبب می‌شود تا به دلیل تقاضای بیشتر تتر در مقایسه با دلار کاغذی، قیمت تتر در ایران، بیشتر از دلار کاغذی باشد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  Coti چیست؟ آشنایی با سیستم پرداخت آنلاین COTI

۵- کارمزد تراکنش ها در بلاک چین

کارمزد قیمت تتر

در هنگام خرید تتر باید گذشته از کارمزد صرافی ایرانی، کارمزد شبکه بلاک چین را که تراکنش بر بستر آن انجام می‌شود نیز در نظر بگیرید. تتر بر بستر چندین بلاک چین مختلف کار می‌کند و کارمزد آن‌ها به دلیل تفاوت در مقیاس‌پذیری، با همدیگر متفاوت است.

در صورتی که تراکنش شما بر بستر اتریوم انجام شود، به دلیل مقیاس‌پذیری پایین‌ این بلاک چین، باید کارمزد نسبتا زیادی پرداخت کنید اما اگر تراکنش شما بر بستر سولانا انجام شود، به دلیل مقیاس‌پذیری بالای این بلاک چین و سرعت بالای انجام تراکنش‌ها بر بستر آن (تا ۲۳۰۰ تراکنش بر ثانیه یا TPS)، کارمزد کمتری پرداخت خواهید کرد.

متأسفانه اکثر صرافی‌های ایرانی، تتر ERC-20 را در لیست فروش خود دارند که کارمزد بالاتری در مقایسه با اتر بر بستر بلاک چین‌های دیگر دارد. البته، بعضی صرافی‌ها نیز اتر بلاک چین‌های دیگر را نیز به فروش می‌رسانند.

کارمزد شبکه نیز سبب می‌شود تا قیمت تتر کمی بیشتر از قیمت دلار کاغذی باشد. در هنگام خرید تتر باید به اینکه صرافی، تتر کدام بلاک چین را به شما می‌فروشد، دقت داشته باشید و بهتر است به سراغ صرافی‌هایی بروید که تتر سولانا را می‌فروشند.

اختلاف قیمت تتر به دلار چقدر است؟

اختلاف قیمت دلار و تتر

در بالا برای شما توضیح دادیم که چرا معمولا، قیمت تتر کمی از دلار کاغذی بیشتر است و به ازای هر تتر، باید کمی بیش از یک دلار به صرافی پرداخت کنید. حالا سوال این است که این اختلاف قیمت در ایران حدودا چقدر است؟

جواب به این سوال در شرایط مختلف بازار، متفاوت است. اگر بازار شرایط نرمالی داشته باشد و در حال ریزش یا صعود شدید نباشد، بعید است که اختلاف قیمت دلار کاغذی با USDT به بیش از هزار تومان برسد.

با این حال، اگر بازار در شرایط ریزش شدید یا صعود شدید قیمت‌ها باشد، این اختلاف قیمت، کمی بیشتر می‌شود زیرا اگر بازار ارزهای دیجیتال در حال ریزش باشد، تقاضا برای خرید USDT بالا می‌رود و قیمت آن در مقایسه با دلار، افزایش خواهد داشت. از سوی دیگر، اگر بازار ارزهای دیجیتال در یک روند گاوی شدید قرار داشته باشد، با کاهش تقاضا برای خرید تتر، ممکن است قیمت این استیبل کوین در مقایسه با دلار کاغذی منفی شود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  توکن و استاندارد TRC20 چیست؟

البته، حتی در شرایط صعود شدید قیمت ارزهای دیجیتال نیز نباید انتظار داشته باشیم که به ازای هر دلار، چیزی بیش از یک تتر به شما فروخته شود زیرا عرضه و تقاضا تنها یکی از عوامل اثرگذار روی قیمت USDT است و باید کارمزد صرافی ایرانی و کارمزد شبکه را نیز در نظر داشته باشید.

بنابراین، می‌توان اینطور نتیجه گرفت که معمولا در کشور ما، قیمت تتر کمی بیش از قیمت دلار کاغذی است.

سوالات پرتکرار در رابطه با قیمت تتر

۱- قیمت تتر چقدر است؟

در حال حال حاضر و در هنگام نوشتن این مقاله در تاریخ ۹ تیر ۱۴۰۱، قیمت تتر در اکثر صرافی‌های ایرانی کمی بیشتر از ۳۲ هزار ۷۰۰ تومان و قیمت دلار کاغذی در بازار آزاد، تقریبا ۳۲ هزار تومن و ۷۰۰ تومان کمتر از قیمت USDT است.

۲- چرا قیمت خرید تتر از قیمت دلار بیشتر است؟

قیمت تتر به دلایلی مثل کارمزد صرافی و کارمزد شبکه بلاک چین، معمولا کمی بیشتر از قیمت دلار کاغذی است. با این حال، در ایران به دلیل تقاضای بالا برای تتر، این اختلاف قیمت معمولا بیشتر از بسیاری از کشورهای دیگر است.

۳- چطور تتر را به دلار کاغذی تبدیل کنیم؟

امکان تبدیل مستقیم تتر به دلار کاغذی در صرافی‌های ایرانی وجود ندارد. برای این کار، باید ابتدا USDT را در صرافی‌های ارز دیجیتال به ریال تبدیل کنید و سپس، به کمک صرافی‌های ارزی با ریال خود، دلار بخرید.

جمع بندی

همانطور که در این مقاله از مجله صرافی ارز دیجیتال داموند دیدید، قیمت استیبل کوین‌ها نیز همانند هر رمزارز دیگری وابسته به عرضه و تقاضا است و شرکت‌های صادرکننده این ارزهای دیجیتال با کنترل میزان عرضه در مقابل تقاضا، سعی می‌کنند قیمت آن‌ها را ثابت نگه دارند. با این حال، در بعضی شرایط مثل ریزش‌ها و صعودهای شدید بازار ارزهای دیجیتال، کنترل عرضه در مقابل تقاضا برای شرکت‌های صادرکننده استیبل کوین‌ها سخت می‌شود و قیمت این رمزارزها، با دارایی پایه که معمولا دلار آمریکا است، تفاوت پیدا می‌کند.

البته، قیمت تتر به غیر از عرضه و تقاضا، به دلیل عواملی مثل کارمزد صرافی‌های ایرانی و کارمزد شبکه بلاک چین که تراکنش بر بستر آن انجام می‌شود، معمولا کمی بیشتر از قیمت دلار کاغذی است و در اکثر مواقع، در به ازای هر USDT باید کمی بیشتر از یک دلار کاغذی پرداخت کنید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.