داموندمگ

بهترین صرافی های ارزهای دیجیتال برای ایرانیان

DAMOND
بهترین صرافی های ارزهای دیجیتال برای ایرانیان

صرافی‌ها نقطه اتصال تریدرها، سرمایه‌گذاران و خریداران ارزهای دیجیتال هستند و تقریبا یکی از حیاتی‌ترین مفاهیم این بازار مالی محسوب می‌شوند. صرافی‌های زیادی در زمینه ارز دیجیتال وجود دارند اما استفاده از برخی از آن‌ها کار پرریسکی است. بسیاری از آن‌ها اجازه استفاده از امکانات را به ایرانیان نمی‌دهند و برخی دیگر نمی‌توانند ارز دیجیتال شما را نقد کنند و برخی مشکلات امنیتی دارند. از آنجایی که ارزهای دیجیتال سرمایه‌های مالی شما هستند، حتما باید پیش از خرید، نسبت به صرافی‌های ارز دیجیتال شناخت کافی داشته باشید تا بتوانید یک صرافی مطمئن پیدا کنید و بدون هیچ نگرانی خرید و فروش خود را انجام بدهید. پس با ما در این مطلب از مجله داموند همراه باشید تا ببینیم که بهترین صرافی های ارزهای دیجیتال برای ایرانیان کدام است.

صرافی ارز دیجیتال چه کار می‌کند؟

صرافی ارز دیجیتال پلتفرمی آنلاین است که در آن می‌توانید ارزهای دیجیتال را با ارزهای دیجیتال دیگر یا پول‌های مانند ریال و دلار مبادله کنید. یعنی بر اساس عرضه و تقاضا، بازارهای مبادله آنلاینی در این پلتفرم‌ها وجود دارند که در آن قیمت ارزهای دیجیتال تعیین می‌شوند. هر خریدار یا فروشنده قیمت پیشنهادی خود را ثبت می‌کند و منتظر می‌ماند تا صرافی خریداران و فروشندگانی که پیشنهاد مشابه دارند را به هم متصل کند و دارایی‌های آن‌ها را به صورت خودکار با هم تبادل کند.

در صرافی‌های معتبر بیت کوین، اتریوم، دوج کوین یا هر ارز دیجیتالی که در صرافی فهرست شده است را می‌توانید در برابر دلار (یا در صورت ایرانی بودن با ریال) تبادل کنید. این پلتفرم‌ها امکان تقویت اقتصاد و تامین مالی ارزهای دیجیتال را فراهم کرده‌اند. برخی از صرافی‌ها به علاقمندان قرض نیز می‌دهند و امکان ایجاد چند برابر کردن سود و ضرر نیز در آن‌ها وجود دارد. صرافی‌ها به صورت کلی به دو دسته صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز تقسیم می‌شوند.

صرافی متمرکز چیست؟

صرافی متمرکز که با نام CEX یا Centralized Exchange نیز شناخته می‌شود به صرافی گفته می‌شود که یک پلتفرم آنلاین را روی یک  سرور مشخص اجرا کرده و احتمالا توسط یک شرکت متمرکز راه اندازی شده است. یک صرافی متمرکز، مانند Binance، CEX.io، Kraken یا OKEx، دفترچه سفارش خود را دارد که در آن کلیه سفارشات ثبت و تایید می‌شود. داده‌ها به صورت داخلی از طریق سرورهای اختصاصی مبادله می‌شوند ‌و از فرآیندهای امنیتی متمرکز می‌گذرند.

صرافی‌های متمرکز معمولا تحت نظارت نهادهای خاصی فعالیت می‌کنند و خط مشی‌های گسترده‌ای برای شناخت مشتریان خود دارند. در عین حال، صرافی‌های متمرکز با پیروی از قوانین قابل اجرا برای جلوگیری از پولشویی، سعی می‌کنند از استفاده کلاهبرداران از صرافی جلوگیری کنند. افراد مبتدی در دنیای ارز دیجیتال بیشتر از این نوع صرافی استفاده می‌کنند، زیرا ساختار متمرکز امکان ایجاد یک پلتفرم کاربر پسند را فراهم می‌کند که خرید و مدیریت ارزهای دیجیتال را بسیار آسان می‌کند.

بهترین صرافی های ارزهای دیجیتال برای ایرانیان

حجم سفارشات و تراکنش‌ها در صرافی‌های متمرکز معمولاً به طور قابل توجهی بیشتر از صرافی‌های غیرمتمرکز است. این امر نیز به این دلیل است که نودهای شبکه نیازی به به روز رسانی به صورت بلادرنگ ندارند. در نتیجه سرعت معاملات بسیار بالاست. با این حال سادگی پلتفرم که در بالا توضیح داده شد ایجاب می‎کند که کلیدهای خصوصی کیف پول شما در اختیار آن‌ها باشد. بنابراین دارایی‌های ارز دیجیتال شما در اختیار این صرافی‌ها است. اگر یک کلاهبردار از طریق فیشینگ یا هک به اطلاعات حساب کاربری شما دسترسی پیدا کند، دسترسی مستقیم به دارایی‌های ارز دیجیتال شما خواهد داشت.

صرافی‌های متمرکز اغلب طیف گسترده‌ای از خدمات پشتیبانی را ارائه می‌دهند. آنها همچنین امکان خرید ارزهای دیجیتال در برابر ارزهای فیات (مانند دلار یا ریال) را می‌دهند و معمولاً دارای طیف گسترده‌ای از جفت‌ارزهای معاملاتی دارند. صرافی‌های متمرکز دارای کارمزدهای ثابتی هستند که هنگام معامله از شما گرفته می‌شوند.

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

یک صرافی غیرمتمرکز نیز عملکردی شبیه به صرافی متمرکز ارائه می‌دهد با این حال یک تفاوت عمده دارند. صرافی‌های غیرمتمرکز که با نام DEX یا Decentralized Exchange شناخته می‌شود، پروژه‌هایی اجرا شده روی شبکه بلاکچین هستند و توسط هیچ نهاد مرکزی کنترل و مدیریت نمی‌شوند. این صرافی‌ها یا بازارساز خودکار (AMM) و پلتفرم معاملات دارد. یک صرافی غیرمتمرکز به سرورهای داخلی و زیرساخت فناوری اطلاعات خود متکی نیست، بلکه به عنوان یک برنامه غیرمتمرکز (dApp) روی یک بلاکچین عمل می‌کند. اساساً، تمایز بین دو نوع صرافی غیرمتمرکز وجود دارد که شامل صرافی‌های ارز-محور و صرافی‌های خنثی می‌شوند.

اولی‌ها اغلب بر پایه پلتفرم اتریوم هستند و از اتر (ETH) برای کاهش کارمزد استفاده می‌کنند. علاوه بر این، بلاکچین‌های دیگر نیز به عنوان زیرساخت قابل تصور هستند، اما اتریوم به مراتب بالاترین سهم از بازار را در اختیار دارد. صرافی‌های خنثی  مبتنی بر اکوسیستم خاصی نیستند و به ارز انتقالی وابسته نیستند و امکان تبادل سریع ارزهای دیجیتالی را می‌دهند که در بلاکچین‌های مختلف قرار دارند. این مبادله توسط قراردادهای هوشمند تنظیم می‌شود که در آن طرفین درگیر، دارایی‌های در نظر گرفته شده برای مبادله را سپرده‌گذاری می‌کنند.

کاربران صرافی غیرمتمرکز عمدتاً به دو دلیل علاقمند به استفاده از این صرافی‌ها هستند: ناشناس بودن و امنیت بالا. صرافی‌های غیرمتمرکز ناشناس هستند زیرا تقریباً هیچ داده کاربر برای کار کردن با آن مورد نیاز نیست. اغلب کاربران فقط به یک آدرس عمومی نیاز دارند تا بتوانند در یک صرافی غیرمتمرکز معامله کنند. هیچ شخص ثالثی (مقامات مالی یا دولتی) وجود ندارد که به عنوان یک برنامه غیرمتمرکز بر معاملات مقرراتی را وضع کند. یکی دیگر از دلایل مقبولیت صرافی‌های غیرمتمرکز، امنیت بالای آن‌ها است. کاربران صرافی متمرکز کنترلی بر کلیدهای خصوصی خود ندارند، اما کاربران صرافی غیرمتمرکز کیف پول کلیدهای خصوصی را در اختیار دارند. همچنین صرافی غیرمتمرکز نیاز به KYC ندارد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تورچین چیست؟ معرفی صرافی THORChain با توکن RUNE

احراز هویت KYC چیست؟

پیش از معرفی بهترین صرافی های متمرکز برای ایرانیان باید بدانید که برخی صرافی‌ها به دلیل وجود KYC برای ایرانیان مناسب نیستند. «KYC» فرآیندی برای شناسایی و تأیید هویت مشتری توسط صرافی‌ها برای اجرای مقررات دولتی علیه پولشویی در فعالیت‌های مالی است و پس از اجرای KYC صرافی اطلاعات هویتی شما را در اختیار دارد. صرافی‌هایی که از کاربران خود می‌خواهند که احراز هویت کنند طبق تحریم‌های جهانی عمل می‌کنند و به ایرانیان خدمات نمی‌دهند.

بهترین صرافی‌های متمرکز ارز دیجیتال برای ایرانیان

اکثر صرافی‌های متمرکز معتبر به دلیل مسئله KYC خدماتی به ایرانیان ارائه نمی‌دهند. با این حال در ادامه مروری بر این صرافی‌ها و مناسب‌ترین آن‌ها برای خرید و فروش ارز دیجیتال خواهیم انداخت.

صرافی بایننس (Binance)

بایننس سال‌هاست که در صدر فهرست صرافی‌های ارز دیجیتال قرار دارد. این صرافی یکی از امن‌ترین صرافی‌ها است که امکان مبادله نزدیک به 150 ارز دیجیتال را ارائه می‌دهد. بایننس فعالیت خود را در چین (2017) آغاز کرد و حالا دفتر مرکزی آن در مالت قرار دارد و در کمتر از 4 سال به دلیل تنوع خدمات و امکاناتی که ارائه می‌دهد، شهرت فراوانی پیدا کرده است. این صرافی مالک شبکه بلاکچینی بایننس اسمارت چین و ارز دیجیتال BNB نیز هست. علاوه بر این، یک پلتفرم آنلاین قوی (در نسخه‌های موبایل و دسکتاپ) دارد و API برای اتصال بات نیز در اختیار شما می‌گذارد.

سرعت معاملات در این صرافی بسیار بالا است و قیمت‌ها به سرعت در آن به روز می‌شوند. این ویژگی باعث شده که از بایننس به عنوان یک مرجع برای مشخص شدن قیمت ارزهای دیجیتال استفاده شود و بسیاری از تحلیلگران تکنیکال نمودارها را بر اساس جفت ارز موردنظر در بایننس تحلیل کنند.

بایننس برای خرید و فروش ارزدیجیتال کارمزد ثابتی معادل 0.1 درصد دریافت می‌کند و در صورتی که از BNB برای انجام تراکنش استفاده شود، این رقم می‌تواند 25 درصد کاهش یابد. واریز و برداشت از این صرافی رایگان است. با این حال خرید و فروش ارز دیجیتال برای ایرانیان در این صرافی بدون KYC قابل اجرا نیست. ربات‌های بایننس به محض اتصال به صرافی از IP ایران شما را شناسایی می‌کنند و دسترسی شما به پلتفرم را می‌بندند. شما حتما برای استفاده از امکانات این صرافی باید تصویر پاسپورت خود را در اختیار صرافی بگذارید و به صورت زنده از چهره خود برای صرافی فیلم بگیرید تا تشخیص بدهند که یک شخص حقیقی هستید و در عین حال ایرانی نیستید.

اگر پاسپورت کشور دیگری دارید می‌توانید در این صرافی احراز هویت کنید و روزانه تا 8 میلیون دلار در این صرافی واریز و برداشت کنید. برای احراز هویت در بایننس می‌توانید از اقوام درجه یک خود نیز کمک بخواهید تا به جای شما احراز هویت انجام بدهند. با این حال پس از احراز هویت نیز سعی کنید از IP ایران استفاده نکنید چون ممکن است حساب شما مسدود شود. بایننس معمولا در صورتی که بفهمد شما ایرانی هستید اجازه خالی کردن حساب تا مدت محدود (معمولا 1 روز) را می‌دهد و پس از آن حساب کاربری را برای همیشه می‌بندد.

کوینکس  (CoinEx)

کوینکس یکی دیگر از بهترین صرافی های ارز دیجیتال برای ایرانیان است که فعلا نیاز به KYC ندارد. شما می‌توانید به میزان 10 هزار دلار بدون احراز هویت به این صرافی واریز کنید یا از آن برداشت کنید. با این حال، این صرافی به اندازه‌ی دو صرافی قبلی چندان شناخته شده نیست. گفته می‌شود که کوینکس متعلق به گروه ViaBTC واقع در هنگ کنگ است. پلتفرم این صرافی نیز امکانات فراوانی مانند استیک، ماین، دریافت ارز دیجیتال از طریق ایردراپ و استفاده از استخر، خرید و فروش با اهرم و فیوچرز در اختیار شما قرار می‌دهد و کیفیت خدمات آن مناسب است.

کارمزد این صرافی کمی بالاتر از دو صرافی قبلی است و مبلغی معادل %0.2 از هر خرید یا فروش از شما می‌گیرد. برای بازارهای فیوچرز این رقم نزدیک به 0.3% است. اگر چه به نظر می‌رسد این صرافی سیاست‌های بازتری در برابر ایرانیان دارد ولی وبسایت کوینکس فیلتر است. بهتر است که برای استفاده از خدمات این صرافی نیز از IP ثابت خارج از ایران استفاده کنید. شما با ثبت نام در این صرافی امکان ترید 580 ارز دیجیتال را خواهید داشت و بسیاری از کوین‌هایی که در صرافی بایننس پیدا نمی‌شود را می‌توانید از طریق این صرافی خریداری کنید.

کوکوین (KuCoin)

کوکوین با گذشت تنها 3 سال از شروع فعالیت خود، به مقبولیت و محبوبیت زیادی در میان پلتفرم‌های مبادلات و معاملات ارزهای دیجیتال دست یافته است. این صرافی امکان خرید و فروش بیش از 600 ارز دیجیتال با کارمزد مناسب را فراهم می‌کند، استخرهای استیک و سرمایه گذاری دارد و حتی امکان معاملات فیوچرز ارائه می‌دهد. این صرافی ارز دیجیتال مخصوص به خود را نیز دارد که با نام KuCoin Token شناخته می‌شود.

این صرافی بزرگ نقدشوندگی مناسبی دارد و معاملات نسبتا سریع اجرا می‌شوند. کوکوین هم از طریق وبسایت و هم از طریق اپلیکیشن (هر دو با ظاهری زیبا) قابل دسترسی است و پشتیبانی نسبتا مناسبی دارد. با این حال چیزی که باعث شده کوکوین بهترین صرافی ارز دیجیتال برای ایرانیان باشد، عدم نیاز به KYC به صورت محدود است. شما می‌توانید به صورت رایگان و به راحتی در این صرافی عضو شوید و بدون نیاز به احراز هویت تا سقف 1 بیت کوین در روز به حساب این صرافی واریز یا برداشت کنید.

از آن جایی که این صرافی هنوز سیاست‌های سفت و سختی برای کاربران خود وضع نکرده است، ممکن است در آینده برای کاربران ایرانی محدودیت‌هایی وضع کند. پس بهتر است که با احتیاط از این صرافی استفاده کنید و با IP ثابت خارج از ایران به این صرافی متصل شوید. کارمزد استفاده از این صرافی نیز چندان بالا نیست.  کوکوین برای هر خرید یا فروش برای مبالغ کمتر از 300 بیت کوین 0.1% از شما می‌گیرد و اگر ارز دیجیتال KuCoin Token در ولت خود استفاده کنید 20 درصد به شما تخفیف می‌دهد. با این حال، واریز و برداشت از حساب صرافی با ارز دیجیتال برخلاف بایننس رایگان نیست و بسته به نوع ارز دیجیتال متغیر است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  هوبی چیست؟ معرفی صرافی Huobi با توکن HT و HUSD

صرافی MEXC

صرافی MEXC Global Exchange، که در آوریل 2018 تأسیس شده، یکی از پلتفرم‌های ترید ارز دیجیتال است که دفترهای مرکزی آن در سیشل و هنگ کنگ قرار دارد. این صرافی نیز یکی از بهترین صرافی های ارز دیجیتال برای ایرانیان است و در حال حاضر تا سقف 3 بیت کوین در روز می‌توانید بدون KYC از این صرافی برداشت کنید.

این صرافی خدماتی مانند معاملات مارجین، ETF اهرمی و معاملات قراردادی را به کاربران خود ارائه می‌دهد و امکان خرید و فروش 120 ارز دیجیتال در این صرافی وجود دارد.

این صرافی برای هر خرید یا فروش در معاملات اسپات 0.20% کارمزد دریافت می‌کند. اگر ارز دیجیتالی به حساب این صرافی واریز کنید، مبلغی از شما دریافت نخواهد کرد و خروج ارز دیجیتال از ولت این صرافی نیازمند کارمزد است. این کارمزد با توجه به نوع شبکه و همچنین نوع ارز دیجیتال با هم متفاوت است. پیش از استفاده از این صرافی بهتر است که کارمزد برداشت را در وبسایت این صرافی چک کنید.

بهترین صرافی‌های غیرمتمرکز برای ایرانیان

صرافی یونی سواپ (Uniswap)

یونی سواپ اولین صرافی غیرمتمرکز جهان روی شبکه اتریوم است که امکان خرید و فروش بین طیف گسترده‌ای از توکن‌ها مانند اتریوم، میکر، DAI، USD Coin، BAT و غیره را فراهم می‌کند و یکی از پروژه های اصلی در فضای DeFi  (امور مالی غیرمتمرکز) محسوب می‌شود.

یونی سواپ در سال 2018 توسط هیدن آدامز با سرمایه 100000 دلاری بنیاد اتریوم ایجاد شد و در نوامبر همان سال به بازار عرضه شد. این صرافی هیچ دفتر مرکزی ندارد و روی خود شبکه اتریوم اجرا می‌شود. به همین دلیل هم فقط امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال روی شبکه اتریوم را در آن خواهید داشت.

یونی سواپ معماری سنتی مبادلات بازار سنتی را تغییر داده و روش جدیدی از خرید وفروش را تعریف می‌کند که در آن قیمت‌ها به صورت الگوریتمی تعیین می‌شوند. بسیاری از توکن‌هایی که هنوز حجم سرمایه کمی دارند و امکان رشد قیمت آن‌ها وجود دارد از طریق این صرافی قابل خرید هستند. یونی سواپ در عین حال نام یک ارز دیجیتال متعلق به این پروژه نیز هست.

این صرافی به صورت مداوم به روز می‌شود و تا به امروز نسخه سوم آن موسوم به Uniswap V3 عرضه شده است. این صرافی برای هر خرید و فروش 0.3% کارمزد از شما می‌گیرد و محدودیتی از نظر برداشت نخواهید داشت. با این حال برای ثبت تراکنش روی شبکه از طریق این صرافی باید کارمزد زیادی بپردازید چون شبکه اتریوم در حال حاضر دچار ازدحام است. این مبلغ کارمزد شبکه اتریوم ارتباطی به یونی سواپ ندارد و مبلغی متغیر است. برای استفاده از این صرافی فقط کافی است که کیف پول متامسک خود را به آن متصل کنید. امکان خرید و فروش بیشتر از 700 جفت معاملاتی ارز دیجیتال در این صرافی وجود دارد.

وبسایت یونی سواپ با IP ایران باز نمی‌شود و گفته می‌شود که این صرافی برای کیف پول‌های مشکوکی که از این پلتفرم استفاده می‌کنند برچسب‌هایی می‌زند تا آن‌ها را شناسایی کند. اخیرا مشاهده شده که این صرافی کیف پول‌های زیادی را نیز مسدود کرده است. بهتر است که هنگام استفاده از این صرافی از IP ثابت کشورهای غیر از ایران استفاده کنید.

صرافی dYdX

صرافی dYdX یک صرافی غیرمتمرکز است که روی شبکه اتریوم ساخته شده و در ایجاد ابزارهای معاملاتی بر اساس امور مالی سنتی تخصص دارد. این صرافی همچنین یک ارز دیجیتال با نام dYdX نیز دارد. صرافی dYdX مثل سایر صرافی‌های غیرمتمرکز، از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند. با این حال، مزیت اصلی dYdX این است که امکان معامله مارجین و فیوچرز و وام گیری و وام دهی را نیز می‌دهد. این ویژگی در اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال غیرمتمرکز وجود ندارد.

برای شروع خرید و فروش در این صرافی باید حداقل 10 دلار داشته باشید. با واریز یا برداشت در dYdX هیچ کارمزدی پرداخت نخواهید کرد. با این حال، کاربران مسئول پرداخت گس شبکه هستند که به استخراج کنندگان اتریوم پرداخت می‌شود. البته برای استفاده از امکانات دیگر مانند وام گیری و وام دهی باید کارمزد پرداخت کنید. امکان استفاده از این صرافی غیرمتمرکز برای ایرانیان وجود دارد و نیازی به KYC نخواهید داشت.  برای آغاز خرید و فروش از این صرافی نیز فقط کافی است که کیف پول خود را به آن متصل کنید و جفت ارز مورد نظر خود را انتخاب کنید.

در این صرافی مانند یونی سواپ امکان استفاده از توکن‌های شبکه اتریوم را دارید اما استفاده از نسخه Wrapped ارزهای دیجیتال شبکه‌های دیگر نیز وجود دارد که از نظر قیمت با نسخه اصلی برابر هستند.

صرافی سوشی سواپ (Sushi Swap)

سوشی سواپ در سپتامبر 2020 توسط دو توسعه دهنده ناشناس به نام‌های Chef Nomi و 0xMaki راه اندازی شد و در حال حاضر، یکی از محبوب‌ترین صرافی های غیرمتمرکز (DApps) در بلاکچین اتریوم است. سوشی سواپ مدل بازارسازی خودکار (AMM) را برای پروتکل مبادله غیرمتمرکز (DEX) خود اتخاذ می‌کند. به عبارت ساده، هیچ دفتر سفارشاتی در سوشی وجود ندارد. در عوض، خرید و فروش ارزهای دیجیتال با قراردادهای هوشمند تسهیل می‌شود و قیمت توسط یک الگوریتم تعیین می‌شود. این صرافی غیر متمرکز، ارز دیجیتالی با همین نام نیز دارد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  صرافی dYdX چیست؟ صرافی dYdX برای ایرانیان

سوشی سواپ به عنوان یک فورک از یونی سواپ آغاز به کار کرد و از این نظر عملکرد آن بسیار شبیه به یونی سواپ است. کارمزد معاملاتی در این صرافی 0.3% است و کارمزد واریز و برداشت آن نیز صفر است. دسترسی به توکن‌های شبکه اتریوم نیز مانند یونی سواپ در این صرافی امکان پذیر است. دسترسی به این صرافی نیز مانند یونی سواپ از داخل ایران ممکن نیست.

پنکیک سواپ (Pancake Swap)

اگر علاقمند به خرید توکن‌های مبتنی بر شبکه بلاکچین بایننس باشید، پنکیک سواپ بهترین صرافی ارز دیجیتال برای ایرانیان است. این صرافی یک صرافی غیرمتمرکز ارز دیجیتال برای خرید و فروش توکن‌های BEP-20 بایننس است. این صرافی امکانات بسیار جذابی نیز دارد که شامل یلد فارمینگ، بازار NFT و امکان استیک در استخرهای مختلف است. با این حال، ویژگی برتر استفاده از پنکیک سواپ این است که نسبت به صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه اتریوم، کارمزد ثبت تراکنش در آن بسیار ارزان‌تر است. همچنین کارمزد هر تراکنش در صرافی غیرمتمرکز پنکیک سواپ 0.2% است.

اگر با IP ایران به این صرافی متصل شوید، اخطاری دریافت خواهید کرد که به کاربران در محدوده جغرافیایی شما خدماتی ارائه نمی‌شود. با این حال به نظر می‌رسد این صرافی فقط دسترسی به وبسایت خود را برای ایرانیان بسته است و برخلاف یونی سواپ کیف پول‌ها را شناسایی نمی‌کند. اگر قصد دارید به این صرافی متصل شوید از VPN استفاده کنید. بهتر است که این VPN را از جای معتبری خریداری کنید تا IP ثابتی داشته باشد. همچنین برای استفاده از این صرافی باید از کیف پول Trust Wallet یا دیگر کیف پول‌های سازگار با شبکه بایننس اسمارت چین استفاده کنید.

برای انتخاب یک صرافی باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

حتما برای شما سوال ایجاد شده است که از برخی صرافی‌ها به عنوان بهترین صرافی نام برده می‌شود. معیارهایی وجود دارد که می‌تواند برای انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال به شما کمک کند و قدرت تشخیص بهترین صرافی را به شما بدهد.

اعتبار

اولین معیار هرکس برای انتخاب صرافی معمولا اعتبار و شناخته‌شدگی آن بین طرفداران ارز دیجیتال است. صرافی‌هایی هستند که نزدیک به ده سال و از زمان رواج استفاده از بیتکوین شروع به کار کرده‌اند و هنوز هم بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه می‌دهند. البته اعتبار تنها معیار نیست و معیار کافی هم نیست.

امنیت

از آن جایی که صرافی خصوصا از نوع متمرکز به سرمایه شما دسترسی دارد، امنیت بسیار مهم است. صرافی‌های معتبر صرافی‌هایی هستند که هیچگاه هک نشده‌اند و یا مانند صرافی بایننس امکان پرداخت مجدد سرمایه شما را در صورت هک دارند. اگر قصد استفاده از یک صرافی را دارید باید بدانید که صرافی‌های معتبر معمولا از ما می‌خواهند که برای ورود اطلاعاتی مانند احراز هویت دوعاملی را فعال کنید و برای خروج پول از صرافی نیز روش‌هایی مانند تایید ایمیلی دارند که مطمئن شوند خود شما دارید پولتان را از صرافی بیرون می‌کشید.

روش‌های خرید

اگر بحث انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال برای ایرانیان باشد تعدد روش‌های پرداخت پول فیات (مانند پرداخت با ویزا کارت و …) نمی‌تواند معیار مناسبی باشد. با این حال بد نیست بدانید که این نیز یکی از معیارهای شناخت صرافی معتبر است.

تعداد کوین‌های پشتیبانی شده

صرافی‌های معتبر معمولا از جفت ارزهای مختلفی پشتیبانی می‌کنند و ارزهای دیجیتال معروف مانند بیتکوین، اتریوم، لایتکوین، بایینس کوین، ریپل، کاردانو و … حتما در بین کوین‌های پشتیبانی شده آن‌ها دیده می‌شود. با این حال، صرافی که بیشترین تعداد کوین پشتیبانی شده را داشته باشد بهترین صرافی نیست. به عنوان مثال صرافی کوین بیس تعداد کمی از ارزهای دیجیتال را پشتیبانی می‌کند اما جزو بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال است و ارزهای دیجیتال را پس از بررسی‌های بسیار سختگیرانه به پلتفرم خود اضافه می‌کند.

کارمزد

صرافی‌های معتبر کارمزد معاملاتی معقولی دارند. این مقدار نباید رقم بالایی باشد چون کاربران ترجیح می‌دهند کامزد کمتری برای معاملات بدهند.

نقد شوندگی و حجم معاملات

یکی از مشکلات صرافی‌های با اعتبار کم این است که حجم معاملات و تعداد کاربران آن‌ها کم است. هر چقدر این معیارها کمتر باشند، سفارشات با سرعت کمتری اجرا می‌شوند. گاهی ممکن است که خریداری برای پیشنهاد شما آنقدر دیر پیدا شود که قیمت ارز دیجیتال شما بریزد و دچار ضرر شوید. لیکویید شدن یا همان نقدینگی صرافی را پیش از اجرای معاملات با بررسی صفحه معاملات جفت ارز مورد نظرتان بررسی کنید.

پشتیبانی

صرافی‌های معتبر پشتیبانی قوی دارند و از طریق روش‌های مختلفی (خصوصا ایمیل) سعی می‌کنند به سوالات کاربران پاسخ دهند و مشکلات آن‌ها را برطرف کنند. صرافی‌هایی که پاسخ کاربران خود را نمی‌دهند معتبر نیستند.

سخن پایانی

در این مطلب مروری بر بهترین صرافی های ارز دیجیتال برای ایرانیان داشتیم و دیدیم که بهترین گزینه‌ها کدام هستند. انتخاب صرافی اشتباه می‌تواند به شما ضرر مالی بزند. پس پیش از انتخاب صرافی معیارهای ذکر شده را مورد بررسی قرار بدهید و سعی کنید پس از خرید و فروش پولتان را از صرافی خارج کنید تا سرمایه گذاری امن‌تری داشته باشید.

سوالات متداول

فرق صرافی متمرکز با غیرمتمرکز چیست؟

صرافی متمرکز یک پلتفرم آنلاین است که روی یک سرور مرکزی اجرا می‌شود و کار آن اتصال خریداران و فروشندگان است. صرافی غیرمتمرکز یک پروژه بلاکچینی است که معاملات را با سرعت کمتر ولی امن تر اجرا می‌کند.

بهترین صرافی متمرکز برای ایرانیان چیست؟

اگر قصد احراز هویت را دارید، بایننس بهترین گزینه است ولی در غیر این صورت کوکوین و کوینکس بهترین گزینه در حال حاضر هستند؟

بهترین صرافی غیرمتمرکز برای ایرانیان کدام است؟

صرافی پنکیک سواپ و dYdX بهترین گزینه ها هستند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.