داموندمگ

توکنیزه کردن (Tokenization) چیست و چگونه انجام می شود؟

DAMOND
توکنیزه کردن چیست

با رشد صنعت کریپتو، مهم است که بتوانیم مدیریت تمام دارایی‌های خود را به صورت دیجیتال انجام بدهیم تا به این صورت از مشکلاتی که مدیریت دارایی سنتی به دنبال دارد، دور بمانیم. روش‌های دیجیتال برای همه دارایی‌ها کاربرد دارند، از آثار هنری و آلبوم‌های موسیقی گرفته تا املاک و مستغلات و دارایی‌های مادی؛ توکنیزه کردن روشی است که برای دیجیتالی کردن مالکیت دارایی‌های مختلف به کار می‌رود و جزو بحث‌های داغ این روزها در بازار ارزهای دیجیتال است.

به کمک توکنیزه کردن، افراد می‌توانند دارایی‌های خود را با یک توکن نشان دهند. درواقع هر توکن نماینده یک دارایی خواهد بود. در ادامه این مقاله از داموندمگ خواهیم دید که مفهوم توکنیزه کردن چیست و چه توکن‌هایی در نتیجه این فرآیند تولید می‌شوند.

توکنیزه کردن Tokenization به چه معنا است؟

توکنیزه کردن به چه معنا است

به طور کلی، هر توکن نشان‌دهنده یک دارایی یا ابزار خاص است. توکنیزه کردن، فرایند تبدیل دارایی با ارزش به یک توکن دیجیتالی قابل استفاده در شبکه بلاک چین است. دارایی‌های توکن شده در بلاک چین به دو صورت هستند. آن‌ها یا می‌توانند مانند طلا، املاک و مستغلات و آثار هنری ملموس باشند و یا دارایی‌های نامشهودی مانند حق رأی، حقوق مربوط به مالکیت یا مجوز محتوا را شامل می‌شوند. عملاً هر چیزی که می‌تواند مورد مالکیت قرار بگیرد، برای کسی ارزش داشته باشد و بتوان آن را در یک بازار دارایی گنجاند، قابلیت توکنیزه کردن دارد.

مفهوم توکنیزه کردن، زودتر از فناوری بلاک چین مطرح شد. صنعت خدمات مالی از دهه 1970 نوعی توکن‌سازی را برای محافظت از اطلاعات محرمانه مشتریان اجرا کرد. این فرآیند معمولاً شامل تبدیل اطلاعات حساس مانند شماره کارت اعتباری، شماره امنیت اجتماعی و سایر اطلاعات قابل شناسایی شخصی به رشته‌ای از کاراکترهای الفبایی است که از طریق یک تابع رمزنگاری برای ایجاد یک رشته عددی منحصر به فرد پردازش می‌شود.

تا حدودی، این روش شباهت‌هایی به فرآیند توکنیزه کردن در فناوری بلاک چین دارد. مکانیسم‌های توکن‌سازی گذشته عمدتاً برای محافظت از داده‌های حساس طراحی شده بودند، اما بلاک چین امکان توکنیزه کردن امن‌تر و در عین حال انعطاف‌پذیرتر دارایی‌ها را فراهم می‌کند. این موضوع کاربردهای بالقوه توکن‌های دیجیتال را به طور قابل توجهی در طیف گسترده‌ای از صنایع گسترش داده است.

مزایای توکنیزه کردن

مزایای توکنیزه کردن

توکن‌های کریپتو چند مزیت به کاربران ارائه می‌دهند که می‌توان آن‌ها را به سه دسته اصلی تعمیم داد:

نقدینگی بیشتر

پس از توکنیزه کردن، دارایی‌ها را می‌توان در اختیار مخاطبان بیشتری قرار داد. این موضوع نقدینگی بازار را افزایش می‌دهد و «نقدینگی پریمیوم» مربوط به سرمایه‌گذاری‌هایی مانند هنرهای زیبا یا املاک، که معمولاً فروش آن‌ها دشوارتر یا وقت‌گیرتر است را حذف می‌کند.

دارایی‌های توکن‌شده را می‌توان به گونه‌ای طراحی کرد که به‌صورت آنلاین و آزادانه قابل مبادله باشند و به سرمایه‌گذاران اجازه دهند تا مالکیت فرکشنال یا تقسیم شده دارایی زیربنایی توکن را به دست آورند. در نتیجه توکن‌های کریپتو، می‌توانند هم به نقدینگی بازارهای موجود کمک کنند و هم طیف وسیع‌تری از فرصت‌های سرمایه‌گذاری را برای سرمایه‌گذاران بیشتری فراهم کنند.

مطلب پیشنهادی  تتا چیست؟ Theta با توکن THETA

تراکنش‌های سریع‌تر و ارزان‌تر

توکن‌های کریپتو این امکان را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند تا واسطه‌های بازار و سایر واسطه‌هایی که در فرآیند مدیریت دارایی‌های سنتی دخیل هستند را دور بزنند. این امر به طور مؤثر هزینه‌های تراکنش و زمان پردازش صرافی‌ها را کاهش می‌دهد و روشی ساده‌تر و مقرون به صرفه‌تر برای انتقال ارزش است. علاوه بر این، از آنجایی که توکن‌های کریپتو روی بلاک چین وجود دارند، می‌توان آن‌ها را ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته در سراسر جهان معامله کرد و فروخت.

شفافیت و اثبات‌پذیری

از آنجایی که توکن‌های کریپتو روی بلاک چین هستند، کاربران به راحتی می‌توانند منشأ و تاریخچه تراکنش خود را ردیابی کنند. تراکنش‌ها را می‌توان به‌طور خودکار روی بلاک چین ثبت کرد و تغییرناپذیری و شفافیت تأمین شده توسط فناوری بلاک چین به تضمین صحت تاریخچه اعلام‌شده هر توکن کمک می‌کند. این ویژگی‌ها باعث می‌شود مردم راحت‌تر به توکن‌های رمزنگاری شده اعتماد کنند و دارایی‌هایشان را با استفاده از آن‌ها مدیریت کنند.

توکن‌های کریپتو امکان انتقال، ذخیره و تأیید «اطلاعات» و «ارزش» را به روشی کارآمد و ایمن فراهم می‌کنند. توکنیزه کردن دارایی پیامدهای گسترده‌ای در بخش خدمات مالی دارد. این فناوری برای سرمایه‌گذاران کوچک‌تر و سایر افراد که می‌توانند دسترسی بیشتری به بازار داشته باشند و راه‌های مؤثرتری برای استفاده از دارایی‌هایشان داشته باشند نیز به همان اندازه ارزشمند است.

انواع توکن ها در فرایند Tokenization کدامند؟

انواع توکن ها در فرایند توکنیزه کردن

توجه به این نکته مهم است که صرفاً به این دلیل که یک توکن کریپتو برای هدف خاصی طراحی شده است، به این معنی نیست که کاربران فقط از آن توکن برای همان هدف موردنظر استفاده خواهند کرد. به عنوان مثال، در حالی که توکن‌های کاربردی به طور واضح برای سرمایه‌گذاری‌های پرریسک طراحی نشده‌اند، بسیاری از مردم این توکن‌ها را خریداری می‌کنند به این امید که ارزش آن‌ها با افزایش تقاضا برای محصولات یا خدمات شرکت افزایش یابد.

به هر حال چهار دسته اصلی از توکن‌های کریپتو وجود دارد، که به شرح زیر هستند:

توکن اوراق بهادار (Security Token)

توکن‌های اوراق بهادار شامل یک سرمایه‌گذاری خاص، مانند سهام یک شرکت، حق رأی در یک شرکت یا سایر سازمان‌های متمرکز یا دارایی‌های ملموس یا دیجیتال با ارزش هستند. توکن‌های اوراق بهادار علاوه بر اینکه به‌عنوان نمایش دیجیتالی یک دارایی یا ابزار اساسی عمل می‌کنند، می‌توانند با مجموعه‌ای از ویژگی‌های منحصربه‌فرد و حقوق مالکیت برنامه‌ریزی شوند. به این ترتیب، این توکن‌ها نوع کاملاً جدیدی از دارایی دیجیتال را تشکیل می‌دهند.

اوراق بهادار توکن شده

توجه به این نکته مهم است که توکن‌های اوراق بهادار با «اوراق بهادار توکنیزه شده» یکی نیستند؛ این دو اصطلاح اغلب با هم اشتباه می‌شوند. اوراق بهادار توکن شده به عنوان یک پایه دیجیتالی ساده برای اوراق بهادار زیربنایی خود عمل می‌کند و معمولاً به گونه‌ای طراحی می‌شود که به راحتی مبادله، تجمیع یا استفاده شود. به عبارت دیگر، اوراق بهادار توکن‌شده عمدتاً برای گسترش دسترسی به بازار یا نقدینگی ایجاد می‌شوند و ویژگی‌هایی که در توکن‌های اوراق بهادار یافت می‌شوند را ندارند.

مطلب پیشنهادی  امضای حلقوی (Ring signature) چیست؟

توکن های کاربردی

توکن های کاربردی نشان دهنده دسترسی به یک محصول یا خدمات معین، معمولاً در یک شبکه بلاک چینی خاص است. توکن‌های کاربردی ممکن است برای تقویت مکانیسم اجماع شبکه بلاک چین، ارائه عملیات یک بازار غیرمتمرکز، پرداخت کارمزد تراکنش، یا اعطای حق رأی به دارندگان در مورد پیشرفت‌های جدید در یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) یا سایر شبکه‌های غیرمتمرکز استفاده شوند. در حالی که توکن‌های اوراق بهادار عمدتاً برای ایجاد حقوق مالکیت استفاده می‌شوند، توکن‌های کاربردی بیشتر بر استفاده عملی متمرکز هستند. بسیاری از توکن‌های کریپتو که از طریق یک عرضه اولیه کوین (ICO) در شبکه اتریوم راه‌اندازی می‌شوند، به‌عنوان توکن‌های کاربردی در نظر گرفته می‌شوند.

توکن های ارزی

توکن‌های ارزی برای خرید و فروش و خرج کردن طراحی شده‌اند. ارزش برخی از آن‌ها بر اساس دارایی‌های اساسی مشخص می‌شود، همان‌طور که در مورد استیبل کوین‌های دارای پشتوانه دارایی مانند DAI  میکردائو و GUSD  جمینای این مسئله صادق است. با این حال، ارزش بسیاری دیگر بر اساس هیچ دارایی اساسی نیستند. در عوض، ارزش آن‌ها مستقیماً به مکانیسم توزیع و شبکه بلاک چین زیربنایی آن‌ها مرتبط است.

دسته بندی کلی تر توکن ها

علاوه بر طبقه‌بندی‌های بالا، توکن‌ها بسته به کاربرد مورد نظرشان، می‌توانند به‌صورت قابل تعویض یا غیرقابل تعویض باشند.

توکن های نامشهود

دارایی‌های نامشهود فقط بر اساس سوابق قانونی و بدون هیچ‌گونه شی‌ء فیزیکی وجود دارند. نمونه‌هایی از دارایی‌های نامشهود شامل حق چاپ و ثبت اختراع است. هنگامی که می‌خواهید دارایی‌های نامشهود را توکنیزه کنید، مهم است که اطمینان حاصل کنید که مدل انتقال دارایی شبکه بلاک چین همانند مدل انتقال در دنیای واقعی است. دارایی‌های نامشهود نامزدهای آسانی برای تبدیل به توکن بدون هیچ گونه نگرانی ذخیره‌سازی یا حمل و نقل هستند. برعکس، مسائل حوزه قضایی می‌تواند مشکلات عمیقی برای انتقال توکن‌های نامشهود ایجاد کند.

توکن های قابل تعویض

قابل تعویض بودن تنها به توکن‌ها خلاصه نمی‌شود و خیل عظیمی از دارایی‌ها را در بر می‌گیرد. به طور کلی دارایی‌های قابل تعویض انواعی هستند که با یک کالای مشابه قابل تعویض‌اند. رایج‌ترین نمونه‌های این دسته شامل گندم یا طلا است. تبدیل دارایی‌های قابل تعویض به توکن آسان‌تر است، زیرا می‌توانید به راحتی آن‌ها را به واحدهای کوچک‌تر تقسیم کنید.

در رابطه با ارزهای دیجیتال، به ارزهای دیجیتالی چون بیت کوین، اتریوم و سایر ارزهای مطرح قابل تعویض گفته می‌شود چراکه همواره می‌توان یک واحد بیت کوین را با یک واحد دیگر عوض کرد بدون آنکه هیچ تفاوتی میان آنها وجود داشته باشد.

توکن های غیر قابل تعویض

دارایی‌های غیر قابل تعویض انواعی هستند که نمی‌توان آن‌ها را با سایر توکن‌ها تعویض کرد. مهم‌ترین مثال توکن‌های غیرقابل تعویض، توکن‌های غیرمثلی یا همان NFTها هستند که هر یک ویژگی منحصر به فردی دارند و نمی‌توان آن را با دیگری عوض کرد. آثار هنری، املاک و دارایی‌هایی از این قبیل قابلیت تبدیل شدن به توکن‌های غیرقابل تعویض را درا هستند.

چالش های توکنیزه کردن

چالش های توکنیزه کردن

پروژه‌های بلاک چینی که از توکن‌های کریپتو استفاده می‌کنند، می‌توانند با موانع نظارتی مواجه شوند، زیرا دولت‌ها در سراسر جهان در تلاش هستند تا به ماهیت بی‌سابقه این فناوری جدید واکنش نشان دهند. این توکن‌ها اغلب شامل ویژگی‌های رایج اوراق بهادار مالی هستند، اما مشمول مقررات مشابه اوراق بهادار سنتی نیستند. این مسئله چالش‌هایی را هم برای مقامات دولتی و هم برای پروژه‌های بلاک چین ایجاد می‌کند که سعی در ایجاد تعادل بین نوآوری و مقبولیت دارند.

مطلب پیشنهادی  مقایسه فانتوم با آوالانچ؛ دو بلاک چین محبوب برای قراردادهای هوشمند

در حالی که تعداد زیادی از کشورها مقررات ارزهای دیجیتال را به منظور تشویق رشد آن‌ها اجرا کرده‌اند، سایر کشورها رویکرد سخت‌گیرانه‌تری را برای مقابله با مشکلات احتمالی در پیش گرفته‌اند. به عنوان مثال، در ایالات متحده آمریکا، کمیسیون بورس و اوراق بهادار در نظر دارد رسماً برخی از توکن‌ها را به عنوان اوراق بهادار طبقه‌بندی کند، که این مسئله پروژه‌ها را تحت نظارت شدید ناظران قانونی قرار می‌دهد.

یکی دیگر از نگرانی‌های اصلی قانون‌گذاران این است که چگونه توکن‌های اوراق بهادار به دارایی‌های اساسی آن‌ها متصل می‌شوند. اگر هزاران سرمایه‌گذار ناشناس به طور جمعی صاحب یک هتل توکنیزه شده باشند، چگونه تعیین می‌کنند که چه کسی مسئول نگهداری و عملیات مربوط به هتل است؟ یا اگر ذخایر طلای پشتوانه یک توکن با پشتوانه از بین برود چه اتفاقی می‌افتد؟ به عبارت دیگر، در حالی که توکنیزه کردن دارایی‌های دیجیتال امکان انتقال ارزش غیرمتمرکز آن‌ها را فراهم می‌کند، توکن‌سازی دارایی‌های فیزیکی احتمالاً همچنان به درجاتی از تمرکز و مشارکت شخص ثالث نیاز دارد.

در نتیجه، برای دستیابی به پذیرش انبوه توکن‌های رمزنگاری در طیف وسیع‌تری از صنایع، احتمالاً یک محیط نظارتی بالغ‌تر ضروری خواهد بود. دادگاه‌ها برای داوری پرونده‌هایی که در آن محیط بلاک چین و دنیای سنتی همپوشانی دارند، به قوانین تعریف شده‌ای نیاز دارند. بسیاری از سرمایه‌گذاران خواهان حمایت‌های مشخص و توانایی جستجو در موقعیت‌هایی هستند که هنوز نمی‌توانند به طور کامل در قراردادهای هوشمند مدون شوند.

سخن پایانی

همه ما دوست داریم، دارایی‌هایمان در کمترین زمان نقد شوند و اگر قصد خرید و فروش داریم، نهایت شفافیت در معاملات وجود داشته باشد. خوشبختانه صنعت کریپتو با ایجاد امکان توکنیزه کردن، چنین موقعیتی را برای ما فراهم کرده است. درواقع می‌توانیم به هر دارایی باارزشی که داریم یک توکن اختصاص دهیم و از آن برای معامله و معرفی آن دارایی استفاده کنیم.

به نظر شما چنین امکانی به پذیرش سراسری می‌رسد؟ آیا می‌توانیم به آینده توکنیزه کردن امیدوار باشیم؟

سؤالات متداول

توکنیزه کردن چیست؟

توکنیزه کردن یعنی با استفاده از بلاک چین و امکانات آن، حقوقی مانند مالکیت را بر یک دارایی نشان دهیم، که قابلیت‌های مختلف صنعت کریپتو را داشته باشد. به این ترتیب می‌توانیم مالکیت خود را در هر سیستمی نشان به صورت واحد نشان دهیم.

چرا توکنیزه کردن مفید است؟

انجام تراکنش و معامله با وجود توکن بسیار راحت‌تر از حالت عادی است، ضمن اینکه نقدشوندگی و شفافیت زیادی در معاملات وجود دارد.

در توکنیزه کردن چه چالش‌هایی وجود دارد؟

همان‌طور که در متن هم اشاره کردیم، برای دارایی‌های فیزیکی مانند املاک و مستغلات نیز امکان توکنیزه کردن وجود دارد، بنابراین یعنی سازمان‌ها، کشورها و قانون‌گذاران از این بابت احساس خطر می‌کنند و می‌خواهند قوانینی مناسب برای آن وضع کنند. به این ترتیب ماهیت غیرمتمرکز بودن این فناوری دچار مشکل خواهد شد.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.