داموندمگ

ارزش کل قفل شده یا TVL چیست؟ + کاربردها

DAMOND
ارزش کل قفل شده یا TVL چیست؟

ارزش کل قفل شده (TVL) که به آن سرمایه قفل شده هم می‌گویند به یک معیار مهم برای ارزیابی پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) تبدیل شده است. بسیاری از معامله گران امروزی از این معیار ساده برای درک قدرت و پتانسیل یک سیستم استفاده می‌کنند. این مقاله از داموندمگ توضیح می‌دهد که TVL چیست، چگونه با اکوسیستم DeFi ارتباط دارد و چگونه محاسبه می‌شود. پس از این که متوجه شدید ارزش کل قفل شده (TVL) در مورد یک پروژه چه اطلاعاتی را اعلام می‌کند، می‌توانید از این شاخص به عنوان یک عامل کلیدی در شناسایی و تحلیل پروژه‌های موفق دیفای استفاده کنید.

ارزش کل قفل شده (TVL) چیست؟

ارزش کل قفل شده (Total Value Locked) نشان دهنده ارزش تمام دارایی‌های موجود در یک پروتکل دیفای (DeFi) است. این شاخص به یک معیار کلیدی برای ارزیابی پروژه‌های DeFi تبدیل شده، زیرا داده‌های کاربردی و مفیدی نسبت به کارایی و اعتبار یک پروتکل دیفای ارائه می‌دهد.

با محاسبه تمام توکن‌های سرمایه‌گذاری شده در یک پروتکل، ارزش کل قفل شده یا TVL آن پروتکل مشخص می‌شود. این شاخص نشان دهنده میزان اعتبار یک پروتکل در میان کاربران آن است زیرا کاربران تصمیم گرفته‌اند که از طریق استیکینـگ یا تامین نقدینگی، در یک پلتفرم دیفای سرمایه گذاری کنند.

ارزش کل قفل شده (TVL) چیست؟

ارزش کل قفل شده در واقع شامل همه توکن‌هایی می‌شود که در بخش‌های مختلف به یک پروتکل دیفای واریز شده است. این بخش‌ها عبارتند از:

شما همچنین می‌توانید از TVL برای تعیین یک عامل کلیدی دیگر نیز استفاده کنید. ارزش کل قفل شده می‌تواند به شما نشان دهد که آیا قیمت یک دارایی در حال حاضر کمتر از مقدار واقعی آن است یا خیر. بدیهی است که TVL بالاتر، نشان‌دهنده تمایل و استقبال بیشتر سرمایه‌گذاران به یک پروژه و در نتیجه آینده بهتر آن است.

ارزش کل قفل شده یک پروژه فقط با واریز یا برداشت دارایی در یک پروتکل دیفای تغییر نمی‌کند، بلکه این شاخص به صورت پیوسته و بر مبنای نوسان قیمت دلاری همه دارایی‌های قفل شده در آن پروژه تغییر می‌کند. ممکن است همه یا بخش زیادی از سرمایه قفل شده در یک پروژه با توکن اختصاصی همان پروتکل باشد. از این رو وقتی ارزش دلاری توکن یک پروتکل دیفای افزایش می‌یابد، مقدار TVL آن هم زیاد خواهد شد.

معنی TVL در دیفای چیست؟

نمی‌توان TVL را به‌دون اینکه بدانید این اصطلاح چگونه به دنیای DeFi مربوط می‌شود به طور کامل توضیح داد. از این گذشته، این مفهوم برای اولین بار به عنوان راهی برای ارزیابی پروتکل‌های غیرمتمرکز در عرصه دیفای مطرح شد. TVL در حال حاضر راه جدیدی برای ارزیابی و شناخت بازارهای غیرمتمرکز و اتخاذ تصمیمات مهم سرمایه‌گذاری به سرمایه‌گذاران ارائه می‌دهد.

ارزش کل قفل شده یا TVL در اصل برای اندازه گیری سلامت و اعتبار پروتکل‌های DeFi استفاده می‌شود. با تجزیه و تحلیل ارزش کل قفل شده در یک پروتکل، می‌توانید میزان علاقه افراد به آن بخش خاص از اکوسیستم دیفای را بسنجید.

TVL ارزش کل تمام توکن‌های سرمایه گذاری شده در پروتکل را در زمان حال و بدون در نظر گرفتن بازده احتمالی آینده نشان می‌دهد. این تمرکز بر زمان حال، داده‌های ارزش کل قفل شده را به یک مجموعه داده ملموس و محکم برای تجزیه و تحلیل یک پروتکل تبدیل می‌کند.

ارزش کل قفل شده همچنین می‌تواند به عنوان یک معیار سنجش برای کل اکوسیستم دیفای عمل کند. به سادگی می‌توان کل دنیای دیفای را به عنوان یک پروتکل یکپارچه و عظیم در نظر گرفت و سپس ارزش کل دارایی‌های فعلی دیفای را اندازه به دست آورد.

معنی TVL در دیفای چیست

محاسبه ارزش کل قفل شده یا TVL

برای اینکه واقعاً معنای TVL را درک کنید، باید بدانید که پارامترهای مرتبط با ان چگونه محاسبه می‌شود. با یادگیری عواملی که ارزش کل قفل شده و نسبت TVL یک پروتکل را تعیین می‌کنند، بهتر متوجه می‌شوید که این معیار واقعاً چه چیزی را اندازه‌گیری می‌کند و اعداد به دست آمده، چه می‌گویند.

محاسبه ارزش کل قفل شده دیفای نیاز به اندازه گیری پرامترهای مختلف در دسته‌بندی‌های مختلف دیفای دارد. هر پروتکل یا سرویس DeFi بر اساس ساختار خاص خود عمل می‌کند و این تفاوت‌ها به نوبه خود نحوه محاسبه TVL را تغییر می‌دهد.

به عنوان مثال، در خدمات مبتنی بر وام‌دهی بر دارایی‌های سپرده شده محاسبه می‌شود، در حالی که در پروتکل‌های توکن سازی، توکن‌های جدید ایجاد شده محاسبه می‌شود. بسیاری از پروتکل‌های دیفای با ویژگی‌ها و روش‌های منحصربه‌فردی فعالیت می‌کنند و برای به دست آوردن ارزش کل قفل شده نیاز به تحلیل عمیق‌تری دارند. با این حال، محاسبه ارزش کل قفل شده و نسبت TVL به در نظر گرفتن این اجزای اصلی در دیفای انجام می‌شود:

مطلب پیشنهادی  توکن سوزی BNB چیست؟ 2 روش خودکار توکن سوزی بایننس کوین

TVL در صرافی های غیرمتمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) پروتکل‌های دیفای هستند که به معامله‌گران راه آسان‌تر و غیر متمرکزی را برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال ارائه می‌دهند. از آنجایی که پروتکل‌های دیفای بر اساس یک سری قراردادهای هوشمند اجرا می‌شوند، صرافی‌های غیرمتمرکز حجم قابل توجهی از نقدینگی را جذب می‌کنند که اغلب بازدهی بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاران به همراه دارد.

در یک صرافی‌های غیرمتمرکز یا دکس، کارشناسان می‌توانند ارزش کل قفل شده را با جمع کردن تمام دارایی‌های سپرده شده در صرافی اندازه گیری کنند. بسیاری از بزرگترین صرافی‌های غیرمتمرکز جهان، مانند کرو و یونی سواپ، دارای TVLهای بسیار بالایی هستند. این نشان دهنده وسعت و حجم نقدینگی است که صرافی‌های غیرمتمرکز جذب کرده اند.

TVL در پلتفرم های وام دهی

در سراسر اکوسیستم دیفای، وام دادن رایج ترین فعالیت مالی است. درست مانند موسسات وام دهی سنتی، برخی از کاربران وجوه خود را برای کسب سود در پروتکل واریز می‌کنند. سایر کاربرانی که در کوتاه مدت به ارز نیاز دارند، از مجموعه وجوه واریز شده وام می‌گیرند، در حالی که دارایی‌ای که جهت وثیقه قرار داده‌اند به عنوان ارزش کل قفل شده محاسبه می‌شود. این سیستم نوآوری‌ و تنوع را در بازار ارزهای دیجیتال افزایش می‌دهد و فرصت‌های جدید کسب درآمد را برای کاربران ایجاد می‌کند.

مجموع ارزش قفل شده یک معیار مهم در دنیای وام دهی است. این پارامتر با توجه به ارزش دارایی‌هایی که هم وام دهندگان و هم وام گیرندگان نزد سیستم سپرده گذاری می‌کنند، محاسبه می‌شود. میکر دائو، یک پروتکل دیفای با حجم نقدینگی و تعداد مبادلات قابل توجه در دنیای وام دهی ارزهای دیجیتال است. این پروتکل با بیش از 7.2 میلیارد دلار ارزش کل قفل شده پرچم دار این حوزه است. این رقم بالا قدرت و اعتبار میکر دائو را نشان می‌دهد.

TVL در پروتکل معاملات مشتقات

مشتقات یکی از مولفه‌های اصلی هر سیستم مالی کامل و دقیق است. همان‌طور که از نام آن پیدا است مشتقات، ارزش خود را از چیز دیگری به دست می‌آورند. این “چیز دیگر” معمولاً ارزش دارایی مالی پایه دیگری مانند سهام، اوراق قرضه، کالا، نرخ بهره، ارز یا ارز دیجیتال است. برخی از متداول‌ترین مشتقات عبارتند از قرارداد فوروارد (Forward)، قرارداد فیوچرز یا آتی (Future)، قرارداد آپشن یا اختیار معامله (Option) و قرارداد سوآپ یا معاوضه (Swap).

همزمان با رشد و بلوغ اکوسیستم DeFi، معاملات مشتقات به یک پدیده رایج تبدیل شده‌اند. این محصولات به معامله‌گران با تجربه راهی برای مدیریت دارایی‌های سینتتیکس، تولید قراردادهای آتی و افزایش بازده کلی از سبدهای سرمایه گذاری خود می‌دهد. در حالی که هنوز برای اکثر معامله‌گران مبتدی ورود به این بازار دشوار است، معاملات مشتقات در حال حاضر به یک اجزای مهم دیفای تبدیل شده‌اند.

وقتی صحبت از مشتقات می‌شود، TVL یا ارزش قفل شده با توجه به ارزش دارایی‌هایی که سرمایه گذاران در قراردادهای هوشمند به عنوان تضمین یا وثیقه می‌گذارند اندازه گیری می‌شود. پلتفرم سینتتیکس (Synthetix)، یک پروتکل محبوب دیفای است که به شدت درگیر معاملات مشتقات شده، این پلتفرم ارزش کل قفل شده حدود 500 میلیون دلاری دارد. این واقعیت که ارزش زیادی در این پروتکل قفل شده است نشان می‌دهد که این پروتکل نقدینگی لازم را برای تامین نیازهای سرمایه گذاران دارد.

TVL در استخرهای نقدینگی

استخرهای نقدینگی شامل توکن‌های ارز دیجیتال هستند که از طریق قراردادهای هوشمند در یک پروتکل دیفای قفل شده‌اند. استخرهای نقدینگی از طریق انباشت سپرده‌ها ایجاد می‌شوند. این استخرها در واقع یک بازارساز خودکار (AMM) هستند که با استفاده از یک قرارداد هوشمند و به صورت خودکار سفارش‌های خرید و فروش را بر اساس پارامتر‌های از پیش تعیین شده، به همدیگر متصل می‌کند. با وجود استخرهای نقدینگی لازم نیست که تریدر‌ها مستقیما با تریدر‌های دیگر در ارتباط باشند و تا زمانی که سرمایه‌گذاران دارایی‌های خود را وارد استخر کرده باشند، نقدینگی موجود خواهد بود.

از آنجایی که فرآیند شرکت در یک استخر نقدینگی شامل قفل کردن مستقیم و فوری دارایی‌ها در یک پروتکل است، اندازه گیری شاخص TVL برای استخرهای نقدینگی نسبتاً آسان است.

هر زمان که سرمایه گذاران سپرده‌گذاری انجام می‌دهند، ارزش کل دارایی‌های نگهداری شده در پروتکل را افزایش می‌دهند. بنابراین،  TVL پروتکل افزایش می‌یابد. اندازه نقدینگی یک پروتکل تا حد زیادی با مجموع ارزش قفل شده آن پروتکل برابر است، به این معنی که اغلب می‌توانید از ارزش کل قفل شده به عنوان معیار نقدینگی موجود برای معامله‌گران استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی  استاپ لیمیت (Stop Limit) یا سفارش با حد ضرر چیست؟

TVL در استیکینگ

به منظور مشارکت در پروتکل‌های دیفای، معامله گران باید مقدار مشخصی از توکن‌های ارز دیجیتال خود را استیک کنند. استیکینگ (Staking) ارز دیجیتال را باید راهکار جایگزین فرآیند استخراج، با مصرف منابع پردازشی و برق بسیار کمتر، دانست. یکی از مهمترین مزیت‌های استیک کردن در مقایسه با ماینینگ امکان ورود با سرمایه‌های به مراتب کمتر است؛ بدون نیاز به پرداخت هزینه‌های گزاف راه‌اندازی یک ریگ ماینینگ و همچنین مصرف برق زیاد، ارز دیجیتال جدید به دست خواهید آورد.

به زبان ساده، استیک کردن عمل قفل کردن توکن یک ارز دیجیتال برای دریافت پاداش است. از آنجایی که ارزش کل قفل شده یا TVL جهت اندازه‌گیری کل ارزش دارایی‌های قفل‌شده در یک پروتکل است، استیکینگ تأثیر آشکار و فوری بر این شاخص دارد. هر بار که یک سرمایه‌گذار ارز بیشتری را در سیستم استیکمی‌کند، TVL متناسب با آن افزایش می‌یابد. در پروتکل‌های استیکینگ، ارزش کل قفل شده بالاتر نشان می‌دهد که بسیاری از سرمایه‌گذاران توکن‌های خود را در پروتکل استیک کرده‌اند، که این مورد نشن دهنده اعتبار و سالم بودن یک پروژه ارز دیجیتال است.

مزیت استفاده از TVL

هنگامی که معنای ارزش کل قفل شده در ارز دیجیتال را درک کردید، می‌توانید از این معیار برای بهبود و افزایش بهره‌وری در تصمیمات خود استفاده کنید. با توجه به ساده بودن مفهوم ارزش قفل شده و در دسترس بودن داده‌های آن در پروتکل‌های دیفای، استفاده از این شاخص در هنگام معاملات مطمئناً ارزش بررسی دارد.

محاسبه ارزش کل قفل شده یا TVL

همه پروتکل‌های دیفای یکسان نیستند و برخی از آنها در موقعیت‌های بسیار بهتری نسبت به سایرین قرار دارند. نگاهی گذرا به TVL یا ارزش کل قفل شده به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که ارزهای دیجیتال خود را در کدام پلتفرم دیفای سرمایه گذاری و مبادله کنید. نسبت TVL در برابر ارزش بازار پروتکل (Mcap/TVL) نیز یک معیار بسیار کاربردی و مفید است. می‌توانید با مراجعه به سایت DefiLlama از داده‌های نسبت Mcap/TVL وبسیاری از داده‌های مفید و کاربردی در حوزه دیفای استفاده کنید.

ارزهای دیجیتال با بالاترین ارزش کل قفل شده

جهت بررسی پروتکل‌های DeFi با استفاده از پارامتر TVL، می‌توانید با بررسی پروژه‌هایی که بیشترین ارزش را دارند شروع کنید. در این قسمت شش ارز دیجیتال با بیشترین مجموع ارزش قفل شده معرفی شده است، این شش پروتکل از مکانیسم‌های متفاوتی دارند و اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند، اما همگی دارای ارقام چشمگیر TVL هستند. اگر به دنبال سرمایه‌گذاری در دنیای دیفای هستید، این پروژه‌ها را با دقت بیشتری بررسی کنید.

کرو (Curve)

پلتفرم کرو یک صرافی غیر متمرکز (DEX) برای خرید و فروش ارزهای دیجیتال خصوصا استیبل کوین‌ها در دیفای است که توکن اصلی این پلتفرم با نماد CRV شناخته می‌شود. این پروتکل مانند بخش عمده دیفای، روی بلاکچین شبکه اتریوم بنا نهاده شده.

افزایش ارزش کل قفل شده در این پروتکل، کرو را به سرعت به یکی از بزرگترین پروتکل‌ها در حوزه امور مالی غیر متمرکز تبدیل کرد. TVL بالای این پروتکل نشان دهنده قدرت بالا و سرمایه زیاد موجود در این پروتکل دیفای است.

جنبه اصلی Curve Finance و رمز ارز CRV، الگوریتم بازارسازی آن است که می‌تواند عمق بازاری بیشتری را نسبت به سایر بازار سازهای خودکار را برای یک میزان ارزش دارایی کل قفل شده مشخص فراهم کند. این پویایی به معامله‌گران و تأمین‌کنندگان نقدینگی کمک شایانی می‌کند.

در زمان نگارش، مجموع ارزش قفل شده در پروتکل کرو حدود 5 میلیارد دلار است. در حالی که این رقم نشان دهنده کاهش قابل توجه TVL از 24 میلیارد دلار است، اما با وجود ریزش شدید بازار ارزهای دیجیتال همچنان این پروتکل در بین بهترین پروتکل‌های دیفای قرار دارد.

کرو (Curve) TVL

لیدو (Lido)

لیدو یک پلتفرم ارز دیجیتال است که به عنوان یک راه ‌حل برای استیک کردن اتریوم معرفی شده است. پروتکل دیفای لیدو به شما این امکان را می‌دهد که اتریوم‌‌های خود را در اپلیکیشن‌های مختلف دیفای مانند کرو، سوشی سواپ، وای ارن و … استیک کنید. این قابلیت موجب می‌شود که استیکر‌ها مجبور نباشند بین استیک کردن اتریوم و مشارکت در پروژه‌های دیفای یکی را انتخاب کنند.

در حال حاضر این پروتکل دیفای دارای ارزش کل قفل شده حدود 4.1 میلیارد دلار است. این مقدار ارزش کل، نشان دهنده دارایی‌هایی است که معامله‌گران در لیدو (LDO) استیک کرده‌اند. البته ارزش کل قفل شده این پروتکل در پی نوسانات عمومی بازار و کاهش قیمت ارزهای دیجیتال به مقدار قابل توجهی کاهش یافته است، اما چشم انداز و آینده این پروتکل همچنان مثبت تلقی می‌شود.

مطلب پیشنهادی  شبکه Elrond چیست؟ آشنایی با شبکه الروند و قابلیت ها و امکانات آن

لیدو (Lido) TVL

میکر (Maker)

میکر دائو یک سازمان مستقل غیرمتمرکز (DAO) است که پلتفرم نرم‌افزاری آن مبتنی بر بلاکچین اتریوم است. اکوسیستم Maker یکی از اکوسیستم‌های اصلی در حوزه مالی غیرمتمرکز (دیفای) است به دنبال ایجاد محصولات مالی غیرمتمرکز است.

پروتکل میکر یکی از بالاترین مجموع ارزش قفل شده (TVL) را در بین ارزهای دیجیتال دارد که صدها برنامه و صرافی از این پروتکل استفاده می‌کنند. در حال حاضر بیش از 7 میلیون ETH در این پلتفرم قفل شده است. همان‌طور که می‌دانید در ابتدا اتریوم تنها دارایی بود که می‌توانست از طریق این پروتکل وثیقه شود. اما در سال ۲۰۱۹ سیستم چند وثیقه‌ای (MCD) دیگر نیز معرفی شدند. امروزه هر نوع دارایی مبتنی بر اتریوم که توسط جامعه دارندگان میکر (MKR) تایید شده باشد، به عنوان وثیقه قابل واریز شناخته می‌شود.

پروژه میکر با TVL فعلی 7.33 میلیارد دلار، همچنان یکی از با ارزش‌ترین پروتکل‌های دیفای شناخته می‌شود.

میکر (Maker)

آوه (Aave)

آوه یک پروتکل دیفای است که بر وام دادن تمرکز دارد. . این پلتفرم با رشدی سریع، توانسته خود را در میان برترین پروتکل‌های حوزه دیفای جای دهد. پروتکل وام دهی بدین معناست که کاربران می‌توانند با استفاده از آن‌ها و وثیقه‌گذاری، وام‌هایی را در قالب ارز دیجیتال دریافت کنند. برای کار با Aave، وام دهندگان باید وجوه خود را به استخرهای نقدینگی واریز کنند و سپس کاربران می‌توانند از این استخرها وام بگیرند. هر استخر مقداری از سرمایه را به عنوان ذخیره برای محافظت در برابر نوسانات کنار می‌گذارد.

شاخص ارزش کل قفل شده آوه در حال حاضر حدود 6.29 میلیارد دلار است که این عدد نشان می‌دهد که تعداد قابل توجهی از سرمایه گذاران توکن‌های خود را را به پروتکل آوه واریز کرده اند. تا زمانی که این عدد بالا باشد، سرمایه گذاران و وام دهندگان می‌توانند انتظار داشته باشند که پروتکل آوه مطمعن باقی بماند.

آوه (Aave)

یونی سواپ (Uniswap)

یونی سواپ یک صرافی غیر متمرکز متن باز برای تبادل توکن‌های ERC20 است که روی شبکه اتریوم اجرا می‌شود. این صرافی از یک سری قرارداد هوشمند تشکیل شده که به هر کسی اجازه می‌دهد به صورت مستقیم با سایر کاربران بلاکچین اتریوم معامله کند.

یونی سواپ یک صرافی عادی نیست و سیستم آن به گونه‌ای است که هر کسی می‌تواند برای هر جفت معاملاتی، لیکوییدیتی یا نقدینگی اضافه کند.

پلتفرم یونی سواپ پس از پیوستن به کرو به عنوان یک DEX شاهد رشد زیادی در ارزش کل قفل شده خود بود. در زمان نگارش مقاله ارزش کل قفل شده یونی سواپ در حدود 4.75 میلیارد دلار است که نشان می‌دهد این پروتکل همچنان یک گزینه جذاب برای انتخاب معامله‌گران ارزهای دیجیتال خواهد بود.

یونی سواپ (Uniswap) TVL

کامپاند (Compound)

کامپاند یک پلتفرم وام دهی در بلاکچین اتریوم است، این پروتکل از قراردادهای هوشمندی استفاده می‌کند که ذخیره و مدیریت سرمایه اضافه شده به پلتفرم را خودکار انجام می‌دهد. هر کاربری می‌تواند به کامپاند متصل شود و با استفاده از کیف پول وب 3 سود کسب کند.

پروتکل کامپاند در زمان نگارش مقاله دارای TVL یا ارزش قفل شده 3.61 میلیارد دلار است. در حالی که ریزش اخیر بازار ارزهای دیجیتال در کاهش ارزش کل قفل شده کامپاند تا حدود زیادی موثر بوده است، اما همچنان TVL این پروتکل بالاتر از بسیاری از رقبای خود باقی مانده.

کامپاند (Compound) TVL

جمع بندی

TVL یا ارزش کل قفل شده در یک پروتکل دیفای معیار مهمی برای سلامت و اعتبار یک سیستم است. بررسی این معیار به صورت روزانه برای انجام معاملات می‌تواند بسیار مفید باشد. سرمایه‌گذاران برای ارزیابی ارزش حدودی توکن اختصاصی یک پروژه دیفای و تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری در آن، می‌توانند به مقدار ارزش کل قفل شده آن ارز دیجیتال نگاهی بیندازند

سوالات متداول

ارزش کل قفل شده یک پروتکل چگونه محاسبه می‌شود؟

ارزش کل قفل شده یا TVL یک پروژه از ضرب میزان دارایی‌ها استیک شده یا سرمایه‌گذاری شده در آن پروژه، در قیمت دارایی‌ها محاسبه می‌شود.

آیا مقدار TVL بالا همیشه خوب است؟

مقدار TVL می‌تواند به تعیین اینکه آیا قیمت یک دارایی دیفای کمتر از ارزش یا بیش از ارزش قیمت‌گذاری شده است کمک کند. اگر نسبت TVL در برابر ارزش بازار پروتکل (Mcap/TVL) کمتر از 1 باشد، دارایی معمولا کمتر از قیمت واقعی آن ارزش گذاری شده است و برای سرمایه گذاران جذاب‌تر است.

آیا TVL فقط برای DeFi است؟

در حالی که TVL معیاری خاص برای پروژه‌های دیفای است، ارزش کل قفل شده برای هر پلتفرم مبتنی بر بلاکچین که توکن‌های خود را دارد، قابل اعمال است ولی شیوه محاسبه TVL در هر پلتفرم با پلتفرم دیگر متفاوت است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.