داموندمگ

کیف پول وب 3: بهترین کیف پول Web 3 کدام است؟

DAMOND
5 کیف پول برتر وب 3

با رشد روز افزون ارزهای دیجیتال و سیستم مالی غیرمتمرکز هر فردی نیازمند یک ابزار برای فعالیت در این اکوسیستم است. کیف پول وب 3 یکی از ابزارهاییست که کاربران را قادر می‌کند وارد دنیای ارزهای دیجیتال، NFT و سیستم مالی غیرمتمرکز شوند و در این دنیای تازه فعالیت داشته باشند. تکنولوژی به سرعت در حال رشد است، همان‌طور که وب 2، تکامل یافته اینترنت نسل اول است، در حال حاضر شاهد توسعه وب 3 توسط غول‌های تکنولوژی هستیم.

وب 3 آینده اینترنت است که ارتباط زیادی با برنامه‌های غیرمتمرکز دارد و از فناوری‌هایی مانند بلاک چین، یادگیری ماشین و هوش مصنوعی برای توسعه برنامه‌های هوشمند خود استفاده می‌کند. با رشد و توسعه وب 3 و سیستم مالی غیرمتمرکز (دیفای) شما هم مانند هر انسانی که در دنیای تکنولوژی زندگی می‌کند، نیاز خواهید داشت با کیف پول‌های وب 3 آشنا شوید و نحوه استفاده از آن‌ها را بدانید. در این مقاله از داموندمگ با معرفی بهترین کیف پول‌های وب3 در کنار شما خواهیم بود. با ما همراه باشید.

کیف پول وب 3 چیست؟

کیف پول وب 3 چیست؟

با افزایش علاقه کاربران به استفاده از کاربردهای وب 3 نظیر DeFi، NFT و خرید و فروش ارزهای دیجیتال، مشارکت در اکوسیستم web3 روزبه‌روز در حال افزایش است. اگر به فکر وارد شدن به دنیای ارزهای دیجیتال هستید، اولین قدم داشتن یک کیف پول وب 3 است. کیف پول‌های وب3 برای دسترسی به سیستم مالی غیرمتمرکز و فضای رمزنگاری ضروری هستند. کیف پول وب 3 در واقع کیف پول‌های دیجیتال هستند که امکان خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال مانند ارز دیجیتال، NFT و همین‌طور امکان مشارکت در سیستم‌های مالی مانند DeFi را فراهم می‌کنند.

با توسعه وب3 تعاملات آنلاین و شبکه‌های اجتماعی هم به سمت استفاده از وب 3 و نسل جدید اینترنت غیرمتمرکز حرکت می‌کنند. بنابراین در آینده نزدیک شاهد توسعه اپلیکیشن های شبکه‌های اجتماعی به صورت غیرمتمرکز خواهیم بود. در حال حاضر شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام به صورت متمرکز اداره می‌شوند، به شکلی که داده‌ها در دست شرکت‌های اداره‌کننده قرار می‌گیرد و درآمدزایی از داده‌ها هم نصیب صاحبان این پلتفرم‌ها می‌شود. اما در شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز مدیریت داده‌ها به عهده کاربران خواهد بود و هر شخص می‌تواند مالکیت محتوای تولید شده خود را به عهده داشته باشد. بنابراین برای استفاده از این شبکه‌های اجتماعی غیرمتمرکز نیاز به کیف پول‌هایی متناسب با این اکوسیستم برای تعامل‌های آنلاین خود در آینده خواهیم داشت.

کیف پول‌های وب3 علاوه بر دسترسی به دنیای کریپتو برای دسترسی به Dapp ها نیز مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرند. علاوه بر این با استفاده از کیف پول‌های وب 3 امکان تعامل با شبکه‌های بلاک چین برای کاربران فراهم می‌شود به شکلی که کاربران قادر خواهند بود پلتفرم‌های بلاک چین را توسعه دهند و با جوامع ارتباط برقرار کنند. کیف پول‌های web3 صرفا کیف پول دیجیتال برای خرید و فروش رمزارز نیستند، بلکه طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی ارزشمند را ارائه می‌کنند. معمولا این کیف پول‌ها به شکل غیر حضانتی (non-costodial) هستند به این شکل که نیاز به واسطه‌هایی مانند بانک را از بین می‌برند. بنابراین امنیتی فراتر از بانک برای کاربر ایجاد می‌کنند، کاربران برای استفاده از این کیف پول‌ها نیاز به احراز هویت نزد واسط‌ها نخواهند داشت، همین‌طور حریم شخصی کاربران حفظ می‌شود و اطلاعات دارایی‌ها و تراکنش‌های آن‌ها تحت نظارت هیچ نهاد واسطی نخواهد بود. بنابراین با استفاده از این کیف پول‌ها نظارت بر دارایی‌ها تماما به عهده کاربران خواهد بود، البته یک نکته حائز اهمیت این است که کاربران مسئول حفظ تمام دارایی خود هستند و در صورت از دست رفتن دارایی، موجودی کاربران قابل بازگرداندن نخواهد بود.

از اصلی‌ترین ویژگی‌های مرتبط به وب3  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

ویژگی های کیف پول های وب 3

کلید عمومی: کلید عمومی یک رشته حروف است که شما برای واریز یا دریافت تراکنش‌ها می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. در واقع آدرسی است که می‌توانید در اختیار دیگران قرار دهید تا برای شما دارایی واریز کنند. به این دلیل کلید عمومی خوانده می‌شود که می‌توان در دسترس افراد قرارداد، اما به واسطه آن کسی نمی‌تواند به دارایی‌های شما دسترسی داشته باشد.

کلید خصوصی: کلید خصوصی معمولا به صورت عبارت‌هایی طولانی است که باید نزد کاربر به صورت امن نگهداری شود و در دسترس کسی قرار نگیرد. با استفاده از کلید خصوصی شما قادر خواهید بود به موجودی کیف پول وب3 خود دسترسی داشته باشید. در واقع تنها چیزی که در فضای وب3 نشان‌دهنده مالکیت موجودی توسط کاربر است، کلید خصوصی شخص است.

مطلب پیشنهادی  مرورگر بریو؛ کسب درآمد از گشت و گذار در اینترنت

عبارت بازیابی: فهرستی از 12 یا 24 کلمه است که برای بازیابی کیف پول‌های رمزنگاری استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از کیف پول Web 3

قبل از معرفی کیف پول‌های وب3 بهتر است مزایای استفاده از این ابزار را باهم مرور کنیم، با ما همراه باشید.

کاربر پسند

در کیف پول‌های وب3 به دلیل غیرمتمرکز بودن، کنترل کامل دارایی به عهده کاربران است، بنابراین بسیار اهمیت دارد که این کیف پول‌ها رابط کاربری آسانی داشته باشند. با استفاده از کیف پول‌های وب3 شما دسترسی راحتی به دارایی‌های دیجیتال مختلف خود با جزئیات کامل خواهید داشت. راه‌اندازی اکثر کیف پول‌های وب 3 آسان است و شما با صرف چند دقیقه زمان می‌توانید به‌راحتی یک کیف پول وب3 داشته باشید. با ایجاد یک حساب کاربری شما می‌توانید اولین تراکنش‌های خود را در دنیای web3 آغاز کنید. استفاده از کیف پول‌های وب3 در مقایسه با سیستم‌ها و اپلیکیشن های مالی سنتی بسیار آسان‌تر است.

حریم خصوصی و ناشناس بودن

با گسترش استفاده فضای مجازی یکی از خطراتی که کاربران را تهدید می کند، امکان به خطر افتادن حریم خصوصی است، بنابراین مراقبت از حریم خصوصی کاربران اهمیت ویژه‌ای پیدا می کند. حفاظت از حریم خصوصی کاربران یکی از ویژگی‌های اصلی ارائه شده توسط کیف پول‌های وب 3 است. با استفاده از این کیف پول‌ها حریم خصوصی شما کاملا ایمن و محافظت شده است. بنابراین شما زمانی که با استفاده از کیف پول‌های web3 به ارسال یا دریافت دارایی می‌پردازید، فقط آدرس شخص مقابل را مشاهده می‌کنید و اطلاعاتی از هویت شخص نخواهید داشت، به همین شکل اطلاعات شما هم به طرف مقابل نمایش داده نمی‌شود.

امنیت دارایی‌ها

امنیت در کیف پول وب 3

علاوه بر آن این مدل از کیف پول‌ها امنیت دارایی‌های شما را نیز تضمین می‌کنند که از مزیت‌های اصلی استفاده از کیف پول‌های web3 است. بنابراین کسی از دارایی‌های شما مطلع نخواهد شد و تنها کسی که به اطلاعات تراکنش شما دسترسی دارد و فقط خود شما هستید. این نوع کیف پول برای ثبت‌نام از یک روش رمزنگاری استفاده می کند که نیاز به اطلاعات شخصی و هویتی شما ندارد، این موضوع باعث می‌شود دیگران به اطلاعات هویتی حساب شما دسترسی نداشته باشند.

انواع مختلف کیف پول‌های وب 3

در فضای web3 انواع مختلف کیف پول‌ها وجود دارند که شما بسته به نوع استفاده خود می‌توانید یکی از این کیف پول‌ها را انتخاب کنید و برای مدیریت دارایی‌های دیجیتال و کریپتویی خود استفاده کنید.

کیف پول گرم

کیف پول گرم به کیف پول‌های نرم‌افزاری گفته می‌شود که به صورت آنلاین قابلیت خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال را فراهم می‌کنند. این نوع کیف پول‌ها به دلیل قابلیت ذخیره، ارسال، دریافت و مشاهده توکن ها نسبت به انواع کیف پول‌ها راحت‌تر هستند. وقتی صحبت از کیف پول‌های وب 3 می‌شود، ولت های گرم کاربرد بیشتری دارند. البته باید توجه داشت از آنجایی که کیف پول‌های گرم به وب متصل می‌شوند در مقایسه با کیف پول‌های سرد بیشتر در معرض هک قرار می‌گیرند.

کیف پول دسکتاپ

این نوع کیف پول که یکی از امن‌ترین ولت های گرم موجود در حال حاضر است، به کیف پول‌هایی گفته می‌شود که به صورت برنامه قابل دانلود و نصب بر روی کامپیوتر یا لپت تاپ هستند.

کیف پول تحت وب

این کیف پول‌ها قابل استفاده بر وب روی رایانه یا هر سرور دیگری هستند، این ولت ها به کاربر اجازه می‌دهد تا با استفاده از یک رابط مرورگر تعامل ایجاد کنند. بنابراین نیازی به دانلود یا نصب نرم‌افزار نخواهد بود، این کیف پول‌ها ویژگی‌هایی دقیقا شبیه به کیف پول‌های دسکتاپ را دارند با این تفاوت که بر روی مرورگر تلفن همراه هم به طور هم‌زمان قابل استفاده هستند.

کیف پول موبایل

این کیف پول‌ها هم شباهت زیادی به کیف پول‌های دسکتاپ دارند، تنها ویژگی متفاوت آن‌ها این است که به صورت ویژه برای موبایل طراحی شده‌اند. معمولا کاربران تمایل بیشتری به استفاده از این نوع ولت دارند چرا که راحت‌تر در دسترس قرار می‌گیرد. البته نکته قابل توجه این است که ولت های موبایل به دلیل فضای محدود و سادگی، در مقایسه با برنامه‌های دسکتاپ ابتدایی‌تر طراحی شده‌اند.

کیف پول سرد

نام‌گذاری ولت سرد به این علت است که این کیف پول‌ها پس از ذخیره سازی دارایی دیجیتال کاربران، اتصال به اینترنت ندارند. با استفاده از یک ابزار فیزیکی امکان ذخیره دارایی دیجیتال به صورت آفلاین وجود دارد که باعث می‌شود جایگزین امن‌تری برای ذخیره در فضای وب3 باشند. این روش باعث شده کیف پول‌های سرد به طور فزاینده‌ای در برابر هکرها مقاوم باشند و برای سرمایه گذاری بلندمدت گزینه بهتری باشند.

مطلب پیشنهادی  آموزش اضافه کردن شبکه آوالانچ به کیف پول متامسک

کیف پول‌های سخت افزاری

کیف پول های سخت افزاری در کیف پول وب 3

این مدل از کیف پول‌های وب 3 بیشتر شبیه به دستگاه USB (فلش)  هستند که یکی از امن‌ترین گزینه‌ها محسوب می‌شوند. دلیل امن بودن این کیف پول‌ها توان تولید اعداد تصادفی به عنوان کلیدهای عمومی و خصوصی و نگهداری این کلیدها به‌صورت آفلاین است. این نوع از ولت شما را قادر می کند که امنیت بیشتری را در فضای وب3 تجربه کنید و از دسترسی هکرها به دارایی دیجیتال شما جلوگیری می کند. این نوع کیف پول برای سرمایه گذاری و ذخیره سازی طولانی مدت مناسب‌تر است. بنابراین استفاده از این کیف پول‌ها برای دارایی‌هایی که قصد دارید به طور مداوم به آن دسترسی داشته باشید و تراکنش‌های روزانه انجام دهید مناسب نخواهد بود.

کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی که از انواع ولت های سرد به حساب می‌آیند، یک سند کاغذی هستند که آدرس بلاک چین و کلید خصوصی شما را به صورت کد QR چاپ شده نگهداری می‌کنند. افراد می‌توانند با اسکن کدهای QR برای شما دارایی دیجیتال استفاده کنند. استقبال از این نوع کیف پول برای نگهداری داریی به اندازه انواع دیگر ولت های وب 3 نیست، اما برای دریافت وجوه می‌تواند گزینه خوبی باشد. یکی از ایرادهای این نوع ولت این است که نمی‌توان قسمتی از موجودی را از آن برداشت کرد و باید کل موجودی را یک جا برداشت کنیم.

5 کیف پول برتر Web 3

در ادامه به معرفی 5 تا از برترین کیف پول‌های web3 می‌پردازیم:

1- متامسک (MetaMask)

 متامسک

متامسک یک کیف پول وب 3 غیر حضانتی است که به شما امکان خرید و فروش و ذخیره دارایی دیجیتال را می‌دهد، همین‌طور شما امکان سواپ (تعویض) دارایی‌های خود را نیز خواهید داشت. این ولت به صورت افزونه مرورگرهایی مانند کروم و سایر مرورگرها مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد. همچنین اپلیکیشن های موبایل متامسک برای IOS و اندروید نیز در دسترس است. ولت متامسک به طور اختصاصی برای بلاک چین اتریوم ساخته شده بنابراین امکان انتقال ETH و سایر توکن های ERC20 بر روی این ولت امکان‌پذیر است.

همچنین شما می‌توانید با استفاده از ولت متامسک به صورت امن با بسیاری از برنامه‌های غیرمتمرکز تعامل داشته باشید. کاربرانی که دانش بیشتری در استفاده از ابزارهای web3 دارند می‌توانند بدون ارائه کلیدهای خصوصی با برنامه‌های غیرمتمرکز از طریق این ولت تعامل داشته باشند که این موضوع فرایند را بسیار امن‌تر می کند. با این که کیف پول متامسک برای بلاک چین اتریوم ساخته شده، می‌تواند با شبکه‌های سازگار با ماشین مجازی اتریوم نظیر زنجیره هوشمند بایننس، پالیگان و HECO نیز تعامل داشته باشد. برای امن نگه داشتن دارایی‌ها در ولت متامسک کاربران باید کلید خصوصی خود را در جایی امن نگه داری کنند و البته دسترسی به ولت تنها از طریق در دسترس داشتن کلید خصوصی امکان‌پذیر خواهد بود.

2- کیف پول رینبو (Rainbow)

کیف پول رینبو

ولت رینبو یکی دیگر از ولت های web3 است که یک کیف پول غیر حضانتی، با رابط کاربری جذاب، آسان و ایمن برای استفاده کاربران است که به کاربران اجازه ایجاد یک کیف پول اتریوم می‌دهد. کاربران با استفاده از رینبو قادر خواهند بود NFT خریداری و نگهداری کنند و از فضای web3 استفاده کنند. این ولت که دارای ویژگی‌های نوآورانه‌ای مانند پشتیبانی از NFT و قابلیت اتصال به کیف پول‌های سخت افزاری را دارد در حال حاضر برای کاربران اندروید و IOS در دسترس است.

کاربران قادر خواهند بود در این کیف پول سواپ داخلی انواع ارزها را انجام دهند، همچنین توکن های ERC20 خود را با توکن های خارجی نیز سواپ کنند. یکی از مزیت‌های رینبو این است که فقط توکن های تایید شده را لیست می کند، بنابراین تضمین کرده که کاربران قربانی پروژه‌های کلاه‌برداری و پانزی نمی‌شوند. این ولت به کاربران اجازه می‌دهد کلید خصوصی خود را بر روی حساب iCloud ذخیره کنند، بنابراین زمانی که کاربر کلید خصوصی خود را فراموش کند، می‌تواند با این روش آن را بازیابی کند.

3- تراست ولت

تراست والت

یکی از محبوب‌ترین ولت های وب 3 تراست ولت است که از میلیون‌ها ارز دیجیتال و NFT در بلاک چین‌های مختلف مانند اتریوم و بایننس پشتیبانی می کند. همچنین می‌توان با استفاده از رمپ نتورک، سیمپلکس، Mercuryo، Transak ، Wyre و .. دارایی به تراست ولت انتقال داد. تراست ولت اپلیکیشنی با رابط کاربری آسان برای استفاده تلفن همراه در اختیار کاربران قرار داده که ایجاد یک حساب کاربری در آن فقط چند دقیقه زمان نیاز دارد. همچنین به کاربران متامسک و مای اتر ولت اجازه اتصال از طریق کلید خصوصی را می‌دهد، همین‌طور کاربران می‌توانند ارزهایی مانند BNB، کازماس و تزوس را بر روی این ولت استیک کنند.

مطلب پیشنهادی  فناوری سکیور المنت در کیف پول های سخت افزاری چیست؟

علاوه بر این از طریق مرورگر داخلی اپلیکیشن امکان دسترسی به خدمات DeFi نیز امکان‌پذیر است.تراست ولت برای امنیت از عبارت بازیابی 12 کلمه‌ای در اندروید و IOS استفاده می کند، اما یکی از اشکال‌های این کیف پول این است که از تایید هویت دو عاملی استفاده نمی‌کند. تایید هویت دو عاملی یک روش ورود به حساب کاربری است تا اطمینان حاصل کند که خود شخص قصد ورود به حساب را دارد. به علت استفاده نکردن تراست ولت از تایید دو عاملی اگر شخصی به حساب شما نفوذ کند، قادر نخواهید بود دسترسی شخص را به طور کامل متوقف کنید.

4- کیف پول کوین بیس

کوین بیس والت

ولت کوین بیس هم یکی از ابزارهای غیر حضانتی است که امکان دسترسی به هزاران توکن و برنامه‌های غیرمتمرکز را امکان‌پذیر می کند، همچنین شما می‌توانید NFT های مبتنی بر ERC721 خود را روی این ولت ذخیره کنید. با استفاده از ولت کوین بیس شما قادر خواهید بود به استخرهای نقدینگی DeFi متصل شوید و از خدمات مالی غیرمتمرکز مانند استقراض و مبادله دارایی‌ها استفاده کنید. همچنین می‌توانید در ایردراپ های قانونی و ICO ها شرکت کنید و از فروشگاه‌های غیرمتمرکز خرید کنید. با استفاده از کیف پول کوین بیس شما می‌توانید عضو DAO شوید و در پروژه‌های بزرگ web3 حق رای داشته باشید. برای افزایش امنیت این ولت از تایید هویت دو عاملی برای دسترسی استفاده می کند، همچنین از یک پین امنیتی چهار رقمی برای ورود به کیف پول و تایید تراکنش‌ها استفاده می‌شود.

5- کیف پول آرجنت

آرجنت

این ولت به شما اجازه می‌دهد تا در لایه دوم اتریوم و با کارمزد کم، به فعالیت‌های مالی بپردازید. کیف پول آرجنت برای ادغام برنامه‌های غیرمتمرکز اتریوم در یک برنامه واحد توسعه پیدا کرده است بنابراین از همه توکن ها و  NFT های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می کند. برای ایجاد حساب کاربری کافی است شماره حساب خود را وارد کنید و به فعالیت‌های مالی خود در حوزه کریپتو و web3 بپردازید. این کیف پول یک روش خاص برای امنیت ارائه می کند که Bulletproof security نام دارد که باعث می‌شود برای بازیابی کیف پول نیاز به عبارت چند کلمه‌ای نداشته باشید.

در این کیف پول از یک شیوه بازیابی به نام بازیابی اجتماعی استفاده می‌شود که در آن شخص یک نفر معتمد را به عنوان نگهبان انتخاب می کند که در صورت گم شدن حساب یا دستگاه می‌تواند برای بازیابی از وی کمک بگیرد. با استفاده از آرجنت شما قادر خواهید بود بسیاری از توکن ها را درون برنامه استیک کنید، همچنین می‌توانید از قابلیت اتصال به کیف پول‌های دیگر استفاده کنید و به دارایی‌های خود در ولت های دیگر وب 3 دسترسی داشته باشید.

جمع‌بندی

قبل از ورود به دنیای وب3 و استفاده از خدمات جذاب و غیرمتمرکز در این حوزه نیاز است که با کیف پول‌ها که ابزارهای پرداخت و دریافت دارایی هستند آشنا شوید. با استفاده از این کیف پول‌ها شما قادر خواهید بود از برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده کنید و به فعالیت‌های مالی در فضای غیرمتمرکز بپردازید. به دلیل نوپا بودن این سیستم نیاز اساسی در این فضا دسترسی امن به خدمات ارائه شده هست که در این مقاله از داموندمگ سعی کردیم مطرح‌ترین کیف پول‌های web3 را با شما به اشتراک بگذاریم. شما باید متناسب با نیاز خود تصمیم بگیرید که کدام یک از انواع کیف پول سرد یا گرم و با چه ویژگی‌هایی می‌تواند برای حفظ امن سرمایه شما مناسب باشد.

سوالات متداول

چرا به کیف پول وب 3 نیاز داریم؟

شما برای فعالیت در فضای وب3 که اینترنت آینده است نیازمند یک ابزار امن خواهید بود، کیف پول‌های وب 3 یکی از این ابزارهاست.

کیف پول وب 3 چیست؟

ولت web3 یک پلتفرم دیجیتال برای دسترسی به فضای وب 3 است، معمولا این کیف پول‌ها شبیه کیف پول‌های معمولی رمزنگاری هستند که به کاربران امکان ذخیره، ارسال و دریافت ارزهای دیجیتال را می‌دهند.

آیا متامسک یک کیف پول وب 3 است؟

بله متامسک یک کیف پول وب 3 است که تناسب خوبی با تمام بلاک چین‌ها سازگار با اتریوم دارد.

 

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.