داموندمگ

تفاوت وب ۳ و متاورس در چیست؟ + ۳ تفاوت اصلی

DAMOND
وب ۳ و متاورس

توسعه ارزهای دیجیتال نشان داد که فناوری بلاک چین می‌تواند کاربردهای گسترده‌ای در زندگی روزمره انسان داشته باشد. پس از رمزارزها نوبت به امور مالی غیر متمرکز (Decentralized Finance) یا دیفای (DeFi) رسید که پتانسیل بالای بلاک چین را نشان دهد. تازه‌ترین فناوری‌هایی که بر بستر بلاک چین شکل گرفته‌اند، وب ۳ و متاورس هستند که در این مقاله می‌خواهیم آن‌ها را با همدیگر مقایسه کنیم. با مجله صرافی داموند همراه باشید.

آشنایی با مفاهیم پایه ای اینترنت

اینترنت

پیش از اینکه در رابطه با مفاهیمی مثل وب ۳ و متاورس صحبت کنیم، ضرورت دارد که توضیحاتی مختصر در رابطه با اینترنت، وب ۱ و وب ۲ ارائه دهیم. سال‌ها است که عموم مردم از اینترنت برای انجام کارهای روزمره خود استفاده می‌کنند اما از کاربر اینترنت بودن تا درک مفهوم اینترنت، یک دنیا فاصله است.

اینترنت را می‌توان شبکه‌ای به هم پیوسته از تعداد بیشماری کامپیوتر و دیگر دستگاه‌های الکترونیکی دانست که با اتصالات فیبر نوری، سیم‌های مسی یا حتی به صورت بی‌سیم به هم دیگر متصل هستند. بعضی از این کامپیوترها در این شبکه، نقش سرور (Server) را بر عهده دارند.

هر سرور را می‌توان کامپیوتری دانست که پایگاه داده یک وبسایت یا پایگاه‌های داده تعدادی وبسایت روی آن ذخیره شده‌اند. اما پایگاه داده یا دیتابیس (Database) چیست؟ منظور از پایگاه داده، فضایی است که اطلاعات وبسایت درون آن ذخیره شده‌اند. پایگاه‌های داده اینترنتی از نوع متمرکز (Centralized) هستند. این پایگاه‌های داده چهار قابلیت زیر را دارند:

  • ایجاد داده‌ها (Create)
  • خواندن داده‌ها (Read)
  • بروزرسانی داده‌ها (Update)
  • حذف کردن داده‌ها (Delete)

بنابراین، به پایگاه‌های داده متمرکز، پایگاه داده CRUD نیز گفته می‌شود. مدیر پایگاه داده یا همان مدیر وبسایت، می‌تواند هر چهار عمل فوق را انجام دهد. گذشته از این، مدیر پایگاه داده می‌تواند کاربران دیگری با دسترسی‌های مختلف تعریف کند. برای مثال، ممکن است در یک وبسایت، بازدیدکننده‌ها فقط بتوانند اطلاعات روی پایگاه داده (که در وبسایت نمایش داده می‌شوند) را بخوانند.

هر وبسایت دارای یک دامنه یا دمین (Domain) اختصاصی است که نقش آدرس را دارد و با وارد کردن آن در یک نرم‌افزار مرورگر مثل اینترنت اکسپلورر، گوگل کروم، فایرفاکس یا … می‌توان به آن وبسایت دسترسی پیدا کرد.

معماری توصیف شده در بالا، تعریف نسبتا کاملی از پدیده اینترنت است. البته بد نیست که با مفاهیم دیگری مثل مرکز داده یا دیتا سنتر (Data Center)، هاست (Host) و وب نیز آشنا شوید.

دیتا سنترها، مراکزی فیزیکی و تحت شدیدترین تدابیر امنیتی هستند که می‌توان آن‌ها را سرورهایی بسیار بزرگ دانست. شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات هاستینگ با دیتاسنترها همکاری دارند و فضای ذخیره‌سازی پایگاه‌های داده یا همان هاست‌ها را به وبسایت‌ها می‌فروشند. در واقع، می توان هر هاست را بخش کوچکی از یک پایگاه داده دانست که در اختیار یک وبسایت قرار دارد.

مطلب پیشنهادی  مقیاس پذیری در بلاک چین؛ آیا میتوان مشکل Scalability را حل کرد؟

اصطلاح دیگری به نام وب جهان‌گستر (World Wide Web) وجود دارد که به طور خلاصه به آن وب می‌‌گویند. شبکه‌ای از وبسایت‌های بیشمار را که بر بستر اینترنت به هم دیگر متصل هستند، وب را تشکیل می‌دهند.

حالا که با مفاهیم پایه‌ای اینترنت آشنا شدید، پیش از شروع صحبت در رابطه با موضوع اصلی این مقاله، یعنی وب ۳ و متاورس، باید با مفاهیم وب ۱.۰ و وب ۲.۰ نیز آشنا شوید. همچنان به مجله صرافی داموند همراه باشید.

از وب ۱.۰؛ نسل اول وب

همانطور که گفتیم، پایگاه‌های داده اینترنتی از نوع CRUD هستند. در سال‌های آغازین توسعه اینترنت و وب، تقریبا در تمامی وبسایت‌ها، امکان ایجاد، بروزرسانی و حذف داده‌ها روی پایگاه داده فقط برای مدیر وبسایت امکان‌پذیر بود.

چنین وبسایت‌هایی که البته امروزه نیز وجود دارند، فقط امکان خواندن اطلاعاتی را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌‌آورند و بازدیدکنندگان نمی‌توانند هیچ اطلاعات و محتوایی در آن‌ها وارد کنند. بنابراین، به این وبسایت‌ها که فقط دارای صفحات استاتیک هستند، Read-Only گفته می‌شود و کاربران نمی‌توانند هیچ تعاملی با آن‌ها داشته باشند.

وب ۲.۰؛ توسعه وبسایت های داینامیک و تعاملی

وب ۲.۰

نسل دوم اینترنت با تولد وبسایت‌های داینامیک به وجود آمد. در چنین وبسایت‌هایی، کابرانی با دسترسی‌های مختلف تعریف می‌شوند و نه تنها می‌توانند در صفحات داینامیک با وبسایت تعامل داشته باشند، بلکه می‌توانند اطلاعاتی را در پایگاه داده آپلود کنند.

بهترین مثال برای وب ۲.۰، شبکه‌های اجتماعی مثل اینستاگرام، فیسبوک، تلگرام، یوتیوب و … هستند. هر کاربر می‌تواند در این وبسایت‌ها، حساب کاربری مخصوص خودش را بسازد و در حساب کاربری خودش، هر چهار عمل ایجاد، خواندن، بروزرسانی و حذف کردن داده‌ها را انجام دهد.

البته، مدیر وبسایت به تمامی حساب‌های کاربری و اطلاعات درون آن‌ها دسترسی و اشراف دارد و می‌تواند هر چهار عمل فوق را روی داده‌های موجود در حساب‌های شخصی کاربران، پیاده کند. برای مثال، مدیر اینستاگرام می‌تواند حساب‌های شخصی کاربران را ببنند، اطلاعات روی حساب‌های آن‌ها را بخواند، این اطلاعات را تغییر دهد یا آن‌ها را به طور کامل حذف کند.

اختیارات نامحدود مدیران وبسایت‌ها و پایگاه‌های داده در وب ۲.۰، یک مشکل بزرگ برای امنیت اطلاعات و حریم شخصی کاربران محسوب می‌شود. به همین دلیل، نیاز به معماری متفاوتی برای وب، احساس می‌شود.

وب ۳.۰ وارد می شود؛ تفاوت های وب ۳ با سایر وب ها

وب ۳.۰

با عمومی شدن فناوری بلاک چین پس از معرفی ارزهای دیجیتال، خیلی‌ها به فکر استفاده از این فناوری در حوزه‌های دیگر افتادند. ماهیت غیر متمرکز بلاک چین، امنیت و شفافیت را در فرایندهایی که بر بستر شبکه‌های بلاک چینی انجام می‌شوند، به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

همانطور که دیدید، مشکل اصلی وب ۲.۰، متمرکز بودن وبسایت‌ها و پایگاه‌های داده است و در نتیجه، حریم و داده‌های خصوصی کاربران، کاملا در اختیار مدیران پایگاه‌های داده قرار دارد. بنابراین، نیاز به شبکه‌ای غیر متمرکز به جای وب ۲.۰ به شدت احساس می‌شود و در حال حاضر، هیچ فناوری دیگری به غیر از بلاک چین نمی‌تواند راه توسعه نسل سوم وب را هموار کند.

مطلب پیشنهادی  بازارساز خودکار چیست؟ + روش‌های کسب درآمد از AMM

اما وب 3.0 چیست؟ در واقع، می‌توان وب ۳.۰ را نسخه‌ای غیر متمرکز از اینترنت کنونی دانست که بر اساس فناوری بلاک چین کار می‌کند اما از آن‌جایی که این مفهوم، تازه در حال توسعه است، تعریف دقیقی برای آن وجود ندارد و هنوز مشخص نیست که نسل سوم وب، چطور کار می‌کند.

وب ۳ و متاورس

متاورس

حالا که بحث بلاک چین و وب ۳.۰ داغ است، اسم متاورس (Metaverse) نیز زیاد شنیده می‌شود. اما منظور از متاورس دقیقا چیست؟

متاورس را می‌توان شبکه‌ای به هم پیوسته از دنیاهای مجازی سه بعدی دانست. البته، باید بدانید که متاورس یک پلتفرم واحد نیست و تعداد زیادی پلتفرم متاورسی وجود دارند. یکی معتبرترین این پلتفرم‌ها، آکسی اینفینیتی است.

متاورس را می‌توان نسخه‌ای دیجیتالی از دنیای واقعی دانست که هر کاربر در آن دارای یک آواتار است و می‌تواند زندگی کند، شغل داشته باشد، املاک و مستغلات داشته باشد و خرید و فروش کند و تقریبا هر کاری که در دنیای واقعی امکان‌پذیر باشد، در متاورس نیز ممکن است.

مشارکت فعالانه غول‌های فناوری مثل فیسبوک و مایکروسافت در توسعه پلتفرم‌های متاورسی، نشان‌دهنده اهمیت بالا و کاربردهای گسترده این دنیای مجازی در آینده است. اما وب ۳ و متاورس چه رابطه‌ای با همدیگر دارند؟

با توجه به تعاریفی که در بالا از این دو مفهوم نسبتا جدید ارائه دایم، مشخص است که متاورس و وب ۳، برخلاف تصور عموم مردم، یکی نیستند و تفاوت‌های زیادی با همدیگر دارند که در ادامه مقاله پیش رو به آن‌ها خواهیم پرداخت. با اینکه متاورس و وب ۳.۰ یکی نیستند اما متاورس بر اساس وب ۳.۰ کار می‌کند و به آن وابسته است.

تفاوت های وب ۳ و متاورس

تفاوت های وب ۳ و متاورس

در این بخش، مهم‌ترین تفاوت‌های متاورس و وب ۳ را از جنبه‌های مختلف، بررسی می‌کنیم. همچنان با ما همراه باشید.

۱- تفاوت در تعاریف

همانطور که در بالا توضیح داده شد، این دو مفهوم تعاریف کاملا متفاوتی دارند. متاورس دنیایی دیجیتالی ولی سه بعدی است که با واقعیت مجازی (Virtual Reality) کار می‌کند اما وب ۳.۰ اصطلاحی برای توصیف نسل سوم وب است که نوعی اینترنت غیر متمرکز محسوب می‌شود.

۲- تفاوت در فناوری های پایه‌ای وب ۳ و متاورس

تفاوت بعدی بین دو مفهوم متاورس و وب ۳.۰، تفاوت در فناوری‌هایی است که در آن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. فناوری‌های مورد استفاده در متاورس بسیار بیشتر و پیچیده‌تر هستند و این اکوسیستم، نیازمند رابط‌هایی مثل هدست‌های واقعیت مجازی، شبکه‌های بلاک چینی برای غیر متمرکز سازی، سیستم اقتصادی مولد و … است.

در مقابل، وب ۳.۰ نوعی وب بر بستر بلاک چین است. در نسل سوم وب از بلاک چین عمومی برای دسترسی غیر متمرکز و «بدون نیاز به مجوز» (Permissionless) عموم مردم به وب، استفاده می‌شود.

۳- تفاوت در کاربردها

کاربردهای وب ۳ و متاورس نیز با همدیگر تفاوت دارند. متاورس، بیشتر در مواردی مثل سرگرمی، سینما، آموزش و شبکه‌های اجتماعی کاربرد دارد اما وب ۳.۰ می‌خواهد نسخه بهتری از وب کنونی ارائه دهد و در واقع، نوعی اینترنت غیر متمرکز است.

مطلب پیشنهادی  بهترین توکن های متاورسی : لیست آینده دارترین ارزهای متاورس

در جدول زیر می‌توانید تفاوت‌های وب ۳ و متاورس را به صورت خلاصه ببنید:

وجه تفاوتوب ۳.۰متاورس
تعریفنسل جدیدی از اینترنت که روی توسعه وب غیر متمرکز متمرکز است.فضایی دیجیتالی و سه بعدی که بر پایه واقعیت مجازی کار می‌کند.
فناوری‌های پایه‌ای·        بلاک چین و ارزهای دیجیتال

·        سازمان‌های مستقل غیر متمرکز (DAOs)

·        توکن‌های غیر مثلی (NFTs)

·        امور مالی غیر متمرکز یا دیفای (DeFi)

·        رابط‌های انسانی مثل هدست‌های واقعیت مجازی

·        بلاک چین

·        اقتصاد مولد

کاربردهاکاربردهای مشابه اینترنت کنونی ولی به صورت غیر متمرکزسرگرمی، سینما، آموزش، شبکه‌های اجتماعی و …

 

سوالات پر تکرار در رابطه با وب ۳ و متاورس

۱- آیا متاورس و وب ۳.۰ یکی هستند؟

خیر. با اینکه این دو فناوری از هم دیگر پشتیبانی می‌کنند اما وب ۳.۰ را می‌توان نسل جدیدی از وب و اینترنت دانست ولی متاورس، اشاره به مجموعه‌ای از پلتفرم‌های به هم پیوسته دارد که با فناوری واقعیت مجازی کار می‌کنند و در واقع، دنیایی مجازی است که می‌توان در آن کار و زندگی کرد.

۲- آیا متاورس بر اساس بلاک چین کار می کند؟

بله. با اینکه وب ۳ و متاورس یکی نیستند اما متاورس بر اساس وب ۳.۰ کار می‌کند و به آن وابسته است. خود وب ۳.۰ نیز بر اساس بلاک چین کار می‌کند و بنابراین، متاورس نیز بر بستر بلاک چین است.

۳- آیا وب ۳ و متاورس می توانند جایگزین اینترنت شوند؟

در حال حاضر و با فناوری‌های کنونی نمی‌توان وب ۳ و متاورس را به عنوان جایگزین‌هایی برای اینترنت در نظر گرفت. متاورس و وب ۳.۰ با هدف جایگزینی اینترنت راه‌اندازی نشده‌اند و فقط می‌خواهند کاربردهای اینترنت کنونی را بیشتر کنند.

جمع بندی

با اینکه نسل اول وب توانست دنیا را متحول کند و وب ۲.۰ قابلیت‌های بسیار بیشتری به آن اضافه کرد اما در نسل دوم وب، برای امنیت داده‌ها و حریم خصوصی کاربران مشکلاتی اساسی ایجاد شد و علت اصلی آن ماهیت متمرکز اینترنت بود. در نسل سوم اینترنت یا وب ۳.۰ از فناوری بلاک چین برای غیر متمرکز سازی و حفاظت از داده‌ها و حریم خصوصی کاربران استفاده می‌شود. همین مزیت سبب شده است تا اکوسیستم جدیدی به نام متاورس که شامل مجموعه‌ای از پلتفرم‌های واقعیت مجازی است، بر بستر وب ۳.۰ شکل بگیرد.

وب ۳ و متاورس دو مفهوم جدید هستند که بعضی از مردم آن‌ها را یکی می‌دانند اما این دو مفهوم، در تعریف، فناوری‌های پایه‌ای و کاربرد یا موارد مهم دیگر متفاوت هستند. البته این دو تکنولوژی پیشرفته ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر دارند و می‌توان گفت یکدیگر را کامل می‌کنند. به همین دلیل است که نام متاورس معمولا در کنار وب ۳.۰ شنیده میشود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.