داموندمگ

بهترین صرافی غیر متمرکز کدام است؟ 10 صرافی غیر متمرکز برتر دنیا

DAMOND
بهترین صرافی غیر متمرکز

صرافی‌‌های غیر متمرکز (Decentralized Exchanges) امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال را بدون واسطه کارگزاری‌ها برای کاربران فرآهم می‌آورند. با فراگیری امور مالی غیر متمرکز (Decentralized Finance) یا دیفای (DeFi)، تعداد صرافی‌های غیر متمرکز نیز به سرعت در حال افزایش است. اما بهترین صرافی غیر متمرکز کدام است؟

می‌توان گفت که صرافی‌های غیر متمرکز، اپلیکیشن‌هایی متصل به بلاک چین‌ها هستند که معاملات حجیم ارزهای دیجیتال را بین کاربران هماهنگ می‌کنند. این صرافی‌ها، به جای رویکردهای سنتی مثل واسطه‌گری مالی بین خریداران و فروشندگان، از الگوریتم‌هایی کاملا خودکار استفاده می‌کنند.

با اینکه همه صرافی‌های غیر متمرکز در هدف اصلی خود با هم دیگر اشتراک دارند اما هر صرافی، نقاط ضعف و قوت خودش را دارد و در حالی که بعضی از DEXها قابلیت‌های عالی و سرعت بسیار بالایی دارند، اما خیلی از آن‌ها، بسیار محدود و کند هستند.

در سال‌های اخیر، توسعه صرافی‌های غیر متمرکز سرعت بیشتری به خودش گرفته و دامنه خدمات و سرعت این صرافی‌ها، بسیار بیشتر شده است. با این حال، هنوز هم صرافی‌های متمرکز (Centralized Exchanges)، روش اصلی معامله ارزهای دیجیتال هستند.

البته، فاصله محبوبیت صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز به سرعت در حال کمتر شدن است. بر اساس داده‌هایی که اخیرا منتشر شده‌اند، حجم معاملات انجام شده در صرافی‌های غیر متمرکز، چیزی حدود ۱۲ درصد حجم معاملات انجام شده در صرافی‌های متمرکز است. این آمار، حاصل رشد ۵۰ درصدی در طول یک سال گذشته و رشد شگفت‌انگیز ۸۰۰ درصدی در طول دو سال گذشته است.

امروزه، بخش زیادی از تراکنش‌های درون شبکه‌های بلاک چین، توسط DEXها انجام می‌شود و بسیاری از صرافی‌های غیر متمرکز در میان محبوب‌ترین dAppهای بلاک چین خودشان قرار دارند. گذشته از این‌ها، صرافی‌های غیر متمرکز زیربنای دیفای را در بسیاری از پلتفرم‌های قرارداد هوشمند می‌سازند و به تأمین لیکوئیدیتی مورد نیاز پروژه‌ها، کاربران و دیگر پروتکل‌ها کمک می‌کنند.

با اینکه ویژگی‌ها و قابلیت‌های بسیاری از DEXها در مقایسه با برترین صرافی‌های متمرکز، کمتر است اما کار کردن با این صرافی‌ها به هیچ مجوزی نیاز ندارد و هر کسی می‌تواند از آن‌ها استفاده کند. این ویژگی به ویژه برای کاربران ایرانی که به دلیل تحریم‌های اقتصادی علیه جمهوری اسلامی، با محدودیت‌هایی از طرف صرافی‌های متمرکز رو به رو هستند، اهمیت بسیار زیادی دارد.

شاید بتوان یونـی سواپ را بهترین صرافی غیر متمرکز دانست اما صرافی‌های غیر متمرکز خوب دیگر با قابلیت‌هایی متفاوت از یونی سـواپ وجود دارند که می‌توانند گزینه‌های جذابی برای معامله رمزارزها باشند. در ادامه این مقاله، ۱۰ مورد از بهترین صرافی‌های غیر متمرکز را به شما معرفی می‌کنیم. با داموندمگ همراه باشید.

بهترین صرافی غیر متمرکز کدام است؟ معرفی ۱۰ DEX برتر

۱- یونی سواپ؛ بهترین صرافی غیر متمرکز

یونی سواپ بهترین صرافی غیر متمرکز

بدون کوچکترین تردیدی، صرافی غیر متمرکز یونی سواپ (Uniswap) بهترین و محبوب‌ترین صرافی غیر متمرکز کنونی است. یونی سواپ اولین صرافی غیر متمرکزی بود که از نظر محبوبیت و حجم معاملات توانست به رقیبی جدی برای بهترین صرافی‌های متمرکز تبدیل شود.

یونی سواپ به عنوان یکی از اولین مارکت میکرهای غیر متمرکز، به کاربران امکان می‌دهد تا با قرار دادن دارایی‌های دیجیتالی خود در استخرهای لیکوئیدیتی غیر متمرکز، نقش تأمین کننده لیکوئیدیتی را ایفا کنند. کاربران می‌توانند با این کار، سهمی از کارمزدهای تراکنش‌ها را به عنوان بهره، دریافت کنند و از این راه، درآمدی منفعل داشته باشند.

از زمان راه‌اندازی یونی سواپ در سال ۲۰۱۸، به روز رسانی‌های زیادی روی این DEX انجام شده است. در حال حاضر، سومین نسخه از این صرافی غیر متمرکز در حال کار کردن است و قابلیت‌های سرمایه‌گذاری بهتر، اورکل‌های بهتر و و چندین رده کارمزد دارد.

از زمان معرفی یونی سواپ تاکنون، این صرافی غیر متمرکز در معاملاتی به ارزش ۸۰۰ میلیارد دلار نقش داشته و میزبان یکی از پر سودترین ایردراپ‌ها بوده است. در این ایردراپ، هر کدام از کاربران ۴۰۰ توکن UNI را دریافت کردند که ارزش این ۴۰۰ توکن به ۱۶ هزار دلار نیز رسید.

با در نظر گرفتن آمار گفته شده، هیچ شکی باقی نمی‌ماند که باید یونی سواپ را به عنوان بهترین صرافی صرافی غیر متمرکز معرفی کنیم. در زیر، بعضی از مهم‌ترین قابلیت‌ها و مزایای یونی سواپ را آورده‌ایم.

سواپ کردن توکن‌های اتریومی

یکی از مهم‌ترین قابلیت‌های بهترین صرافی غیر متمرکز دنیا، امکان سواپ کردن توکن‌های اتریومی است. شما می‌توانید در صرافی یونی سواپ، تمامی انواع دارایی‌های سازگار با پلتفرم اتریوم یا همان توکن‌های ECR-20 را به سرعت و به راحتی، معامله کنید. همین ویژگی سبب شده تا تنوع منوی رمزارزهای قابل سواپ کردن در این DEX خیلی بالا برود.

طراحی کاربربسند

یکی از ویژگی‌هایی که سبب شده است تا یونی سواپ را بهترین صرافی غیر متمرکز بنامیم، طراحی بسیار کاربرپسند این پلتفرم است. رابط کاربری ساده و کاربردی، نقش بالایی در محبوبیت یونی سواپ دارد.

اپلیکیشن یونی سواپ بسیار کاربرپسند است و یاد گرفتن کار کردن با آن زمان زیادی از شما نمی‌گیرد. به راحتی می‌توانید این اپلیکیشن را به کیف پولی دیجیتالی خود وصل کرده و هر رمزارز را با رمرارزی دیگر، سواپ کنید. استیک کردن ارزهای دیجیتال در استخرهای لیکوئیدیتی یونی سواپ نیز بسیار راحت است.

امکان کسب درآمد منفعل با استیک کردن دارایی‌های دیجیتالی

از آن‌جایی که یونی سواپ نوعی صرافی غیر متمرکز است، بنابراین، برای تأمین لیکوئیدیتی به دارایی‌های کاربران نیاز دارد. کاربران می‌توانند با استیک کردن دارایی‌های خود در استخرهای لیکوئیدیتی و تأمین لیکوئیدیتی مورد نیاز این صرافی، بخشی از کارمزد تراکنش‌ها را به عنوان بهره سپرده‌گذاری خود، دریافت کنند.

هر کسی می‌تواند بدون هیچ محدودیتی، ارزهای دیجیتال خود را درون این استخرهای لیکوئیدیتی سپرده‌گذاری کند و با ایفای نقش تأمین‌ کننده لیکوئیدیتی، به درآمد منفعل قابل توجهی برسد.

لیکوئیدیتی بسیار بالا

یکی از ویژگی‌هایی که در انتخاب بهترین صرافی غیر متمرکز اهمیت خیلی زیادی دارد، لیکوئیدیتی کافی است. صرافی‌های غیر متمرکز برای انجام سریع و بدون دردسر معاملات، نیازی به لیکوئیدیتی بالایی دارند و برای این کار، از کمک تأمین کنندگان لیکوئیدیتی استفاده می‌کنند. به علاوه، هر چه لیکوئیدیتی بالاتر باشد، تعداد تراکنش‌ها نیز بالاتر می‌رود و بهره‌ای که به تأمین کنندگان لیکوئیدیتی می‌رسد، بیشتر می‌شود.

یونی سواپ بدون شک از نظر لیکوئیدیتی، با اختلاف بسیار زیاد نسبت به دیگر DEXها، بهترین صرافی غیر متمرکز است. این صرافی، از نظر حجم کل دارایی‌های قفل شده (دارایی‌های دیجیتالی استیک شده درون استخرهای لیکوئیدیتی) یا TLV (خلاصه شده عبارت Total Value Locked) یکی از برترین صرافی‌های غیر متمرکز است.

نیاز نداشتن به ثبت نام

اگر از فرآیند ثبت نام خسته کننده و طولانی بسیاری از صرافی‌ها خسته شده‌اید، یونی سواپ انتخاب خوبی برای شما است. کار کردن با این صرافی غیر متمرکز به سادگی آب خوردن است. برای ایجاد حساب کاربری در یونی سواپ و استفاده از خدمات آن، نیازی به ثبت اطلاعات شخصی ندارید؛ تنها کاری که باید انجام دهید، متصل کردن کیف پول دیجیتالی یا همان والت خود به این صرافی است و با این کار، می‌توانید از تمامی خدمات بهترین صرافی غیر متمرکز در دنیای ارزهای دیجیتال، استفاده کنید.

البته، نیاز نداشتن به ارائه اطلاعات شخصی در یونی سواپ، نوعی نقطه ضعف نیز محسوب می‌شود زیرا سبب می‌شود تا شما نتوانید از این صرافی برای خرید ارزهای دیجیتال با ارزهای فیات یا همان پول‌های رایج مثل دلار و یورو، استفاده کنید. با این حال، از نظر راحتی استفاده می‌توان یونی سواپ را بهترین صرافی غیر متمرکز و حتی بهترین صرافی ارزهای دیجیتال (هم در بین صرافی‌های متمرکز و هم در بین صرافی‌های غیر متمرکز) دانست.

پشتیبانی از کیف پول دیجیتالی

برای استفاده از یونی سواپ باید به یک کیف پول دیجیتالی اتریوم متصل شوید. یونی سواپ از تعداد زیادی کیف پول‌های دیجیتالی محبوب شامل تراست والت (Trust Wallet)، متاماسک (MetaMask) و کوین بیس والت (Coinbase Wallet) پشتیبانی می‌کند.

تا اینجا بعضی از مهم‌ترین قابلیت‌ها و مزیت‌های بهترین صرافی غیر متمرکز دنیا، یعنی یونی سواپ را برای شما توضیح دادیم اما این پلتفرم، نقطه ضعف‌هایی نیز دارد که می‌تواند روی بهبود آن‌ها کار کند.

پشتیبانی نکردن از ارزهای فیات

منظور از ارزهای فیات، همان پول‌های رایج مثل دلار، یورو، پوند، ین و … است. از آن‌جایی که برای کار کردن با یونی سواپ نیز به احراز هویت ندارید، بنابراین امکان خرید رمزارزها با پرداخت ارزهای فیات در این صرافی غیر متمرکز وجود ندارد. برای اینکه بتوانید در این صرافی غیر متمرکز معامله کنید، باید در کیف پول دیجیتالی خود، مقداری رمزارز داشته باشید.

البته این نقطه ضعف فقط مخصوص یونی سواپ نیست و تقریبا همه صرافی‌های غیر متمرکز به دلیل گفته شده در بالا، امکان کار کردن با ارزهای فیات را ندارند.

پیش از اینکه از یونی سواپ استفاده کنید، باید رمزارز خود را از جای دیگری، مثل صرافی‌های متمرکز خریداری کنید. سپس، رمزارز خریداری شده را به کیف پول خود انتقال دهید و با وصل کردن آن کیف پول به یونی سواپ، می‌توانید از خدمات این صرافی غیر متمرکز استفاده کنید.

بالا بودن کارمزد تراکنش

منظور از کارمزد گس یا گس فی (Gas Fee) در دنیای کریپتو، کارمزد تراکنش‌ها در بلاک چین است. از آن‌جایی که یونی سواپ بر بستر اتریوم توسعه یافته، کارمزد تراکنش این صرافی غیر متمرکز، در مقایسه با خیلی از DEXهای دیگر، بالاتر است.

با اینکه کارمزد خود صرافی یونی سواپ خیلی بالا نیست اما از آن‌جایی که تراکنش‌های آن در بلاک چین اتریم انجام می‌شوند، کارمزد نهایی، کارمزد نسبتا بالایی است. برای مثال، کارمزد هر تراکنش در این یونی سواپ، بسته به شلوغی شبکه، حداقل چیزی بین ۳۰ تا ۵۰ دلار است و این مقدار به حجم معامله بستگی ندارد.

برای مثال، اگر مقداری ارزش دیجیتال به ارزش ۱۰۰۰ دلار معامله کنید، حداقل کارمزد این تراکنش، چیزی حدود ۳ درصد است یا بیشتر است.

به دلیل وابسته نبودن کارمزد تراکنش‌ها به حجم معاملات، انجام معاملات خرد در این صرافی اصلا به صرفه نیست. از سوی دیگر، به دلیل همین وابسته نبودن کارمزد تراکنش به حجم معاملات، می‌توان گفت که یونی سواپ، بهترین صرافی غیر متمرکز برای انجام معاملات حجیم، مثل معاملات بالای ۱۰۰۰ دلار است.

با تمام این گفته‌ها، قرار است در سال جاری، اتریوم ۲.۰ با الگوریتم اثبات سهام (Proof-of-Stake) یا PoS به جای الگوریتم اثبات کار (Proof-of-Work) یا PoW راه‌اندازی شود. بنابراین، انتظار می‌رود که تراکنش‌ها در بلاک چین اتریوم ۲.۰ با کارایی بالاتر و کارمزد پایین‌تر انجام شوند. با ارتقاء بلاک چین اتریوم به اتریوم ۲.۰، کارمزدهای صرافی یونی سواپ نیز بسیار کمتر خواهد شد.

پایین بودن سرعت تراکنش در مقایسه با بعضی از صرافی های غیر متمرکز دیگر

یکی دیگر از معایب کار کردن یونی سواپ بر بستر بلاک چین اتریوم ۱.۰ سرعت پایین تراکنش‌های این بلاک چین به دلیل الگوریتم PoW است. این مشکل نیز با راه‌اندازی اتریوم ۲.۰ حل می‌شود.

خطر ضرر ناپایدار در هنگام استیک کردن

با اینکه قابلیت استیک کردن رمزارز در استخرهای لیکوئیدیتی یونی سواپ، یکی از دلایلی است که این صرافی را به عنوان بهترین صرافی غیر متمرکز می‌شناسند اما قفل کردن دارایی‌های دیجیتالی در این استخرهای لیکوئیدیتی همواه با خطر ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) همراه است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بهترین صرافی های مارجین تریدینگ‌: معرفی ۷ صرافی برتر

منظور از ضرر ناپایدار، کاهش ارزش رمزارز قفل شده در استخر لیکوئیدیتی به دلیل نوسانات بازار است. اگر قیمت یک رمزارز استیک شده افزایش پیدا کند، تأمین کننده لیکوئیدیتی متحمل ضرر ناپایدار می‌شود زیرا استیک کردن به صورت جفت ارز انجام می‌شود و آربیتاژرها، ارزی که قیمت آن افزایش پیدا کرده با ارز کم ارزش‌تر را جایگزین می‌کنند و دست آخر، تأمین کننده لیکوئیدیتی، از سود بازار جا می‌ماند.

هر چه ارزش دارایی دیجیتالی استیک شده، نوسانات بیشتری داشته باشد، خطر ضرر ناپایدار نیز بیشتر است. در مقابل، بالا بودن نوسانات رمرارز استیک شده به معنی بهره بیشتر است. بنابراین، برای انتخاب ارز دیجیتالی که می‌خواهید آن را در استخرهای لیکوئیدیتی یونی سواپ استیک کنید، فقط به بهره آن توجه نداشته باشید زیرا هر چه بهره بیشتر باشد، خطر ضرر ناپایدار نیز بیشتر است.

نیاز نداشتن به احراز هویت

یکی از دلایلی که یونی سواپ را بهترین صرافی غیر متمرکز می‌دانند، نیاز نداشتن به احراز هویت (KYC) برای کار کردن با این پلتفرم است. با اینکه این ویژگی، به نفع تریدرها است که می‌خواهند هویت آن‌ها مخفی باقی بماند اما باید در نظر داشت که هر کسی، مثل سازمان‌های تروریستی و مجرمین می‌توانند از خدمات مالی این صرافی استفاده کنند و امکان پولشویی نیز در یونی سواپ و دیگر صرافی‌هایی که فرآیند KYC ندارند، وجود دارد. بنابراین، دولت‌ها و نهادهای قانونی خیلی با این صرافی‌ها موافق نیستند و امکان برخورد قانونی با آن‌ها در آینده وجود دارد.

در جدول زیر می‌توانید مزایا و معایب کار کردن با یونی سواپ را به صورت خلاصه ببینید:

مزایامعایب
سواپ کردن توکن‌های ERC-20پشتیبانی نکردن از ارزهای فیات
طراحی کاربرپسندبالا بودن کارمزد تراکنش
امکان استیکینگ برای دریافت بهره و کسب درآمد منفعلخطر ضرر ناپایدار
نیاز نداشتن به ثبت نامنداشتن فرآیند احراز هویت
پشتیبانی از کیف پول‌های دیجیتالیسرعت پایین تراکنش
پشتیبانی از والت‌های متنوعنیاز نداشتن به فرآیند احراز هویت کاربران

 

۲- پنکیک سواپ

پنکیک سواپ

حالا که با بهترین صرافی غیر متمرکز، یعنی یونی سواپ آشنا شدید، وقت آن است که رقبای این صرافی را نیز به شما معرفی کنیم.

یکی از این صرافی‌ها پنکیک سواپ (PancakeSwap) است. این صرافی غیر متمرکز اثبات کرده که حرف‌های زیادی برای گفتن دارد و در آینده به رقیبی جدی برای یونی سواپ تبدیل می‌شود.

پنکیک سواپ بر پایه پلتفرم محبوب بایننس اسمارت چین (Binance Smart Chain) کار می‌کند. روازنه معاملاتی به ارزش بیش از ۳۰۰ میلیون دلار در این DEX انجام می‌شود که حجم قابل توجهی است.

پنکیک سواپ این صرافی نیز همانند اکثر صرافی‌ها در این فهرست، برای جمع‌آوری سرمایه از برگزاری ICO یا IDO استفاده نکرده، بلکه به طور مستقیم توسط تیم PancakeSwap، راه‌اندزای شده است. سرمایه مورد نیاز برای توسعه این پلتفرم از خزانه PancakeSwap تأمین می‌شود و ۱۲ درصد از کارمزد هر تراکنش پنکیک سواپ به این خزانه می‌رود.

این پلتفرم از هزاران توکن BEP-20 پشتیبانی می‌کند و توکن حاکمیتی خودش را تحت عنوان CAKE دارد.

پنکیک سواپ، قابلیت‌های متعددی شامل یلد فارمینگ، بازار پیشبینی بایننس کوین، نوعی بازی لاتاری، عرضه‌های اولیه فارم (Initial Farm Offerings)، نوعی بازار NFT و … دارد. بنابراین، از نظر تعداد قابلیت‌ها و امکانات می‌توان این DEX را بهترین صرافی غیر متمرکز دانست.

در ادامه، بعضی از مهم‌ترین ویژگی‌ها، قابلیت‌ها، مزیت‌ها و معایب پنکینک سواپ را برای شما توضیح می‌دهیم. همچنان با داموندمگ همراه باشید.

فارم ها و استخرهای سیراپ

از استخرهای سیراپ (Syrup) در پکنیک سواپ برای استیک کردن دارایی‌هایی دیجیتالی استفاده می‌شود. کاربران می‌توانند با استیک کردن CAKE در این استخرها، سود خود را به شکل کوین‌های CAKE دریافت کنند.

سپرده‌گذاری رمرازرها در استخرهای سیراپ کاملا بدون خطر است و هیچ نیازی نیست که نگران از دست دادن دارایی‌های دیجیتالی خودتان باشید.

به علاوه، این پلتفرم دارای نوعی استخر اتو-کامپاندینگ (Auto-compounding) یا ترکیب کردن خودکار برای رمزارز CAKE است تا کاربران مجبور نباشند به صورت متناوب، برداشت و استیک کنند.

مزرعه یا فارم (Farm) نیز استخر لیکوئیدیتی پنکیک سواپ محسوب می‌شود که می‌توان با استیک کردن جفت های توکنی در آن، لیکوئیدیتی مورد نیاز این صرافی را تأمین و بهره خود را دریافت کرد.

زمانی که در این استخرهای لیکوئیدیتی سپرده‌گذاری کنید، بهره این سپرده‌گذاری به صورت توکن‌های CAKE به شما پرداخت می‌شود اما خطر ضرر ناپایدار نیز وجود دارد.

لاتاری و پیشبینی

لاتاری و پیشبینی، دو محصول جالب ولی ریسکی پنکیک سواپ هستند.

قابلیت لاتاری به کاربران امکان می‌دهد تا بلیط‌های لاتاری بخرند و در صورت برند شدن، کل ذخیره استخر به آن‌ها می‌رسد اما اگر فقط بعضی از عددهای شماره بلیط درست باشد، به همان نسبت، سهمی از استخر خواهند داشت. واضح است که اگر هیچ کدام از اعداد بلیط درست نباشند، کاربر هیچ چیزی دریافت نمی‌کند و فقط متحمل زیان خرید بلیط می‌شود.

قابلیت پیشبینی به کاربران امکان می‌دهد تا قیمت بایننس کوین را بعد از یک دوره زمانی مشخص، پیشبینی کنند. با این حال، این قابلیت هنوز فعال نشده است. در صورتی که درست حدس بزنید، مبلغی بر اساس شرط بسته شده، به شما پرداخت می‌شود.

 عرضه های اولیه فارم

قابلیت دیگر پنکیک سواپ، عرضه اولیه فارم یا IFO است. این صرافی غیر متمرکز با IFOها، دارایی‌های جدیدی عرضه می‌کند. کاربران دارای پروفایل در این DEX می‌توانند دارایی جدیدی را در قیمتی تعیین شده، خریداری کنند. این خریدها به صورت جفت توکن‌های لیکوئیدیتی CAKE و BNB انجام می‌شوند.

معایب پنکیک سواپ

با وجود این همه قابلیت جالب، چرا پنکیک سواپ نتوانسته جای یونی سواپ را به عنوان بهترین صرافی غیر متمرکز بگیرد؟

اکثر معایب پنکیک سواپ، در مارکت میکرهای خودکار دیگر نیز دیده می‌شوند اما این صرافی غیر متمرکز، معایب خاص خودش را نیز دارد.

از مهم‌ترین معایب پنکیک سواپ می‌توان به ریسک بالای ضرر ناپایدار در یلد فارمینگ و خطر زیان‌های قمار بازی‌های لاتاری و پیشبینی اشاره کرد. با این حال، کاربران می‌توانند بیخیال قمار کردن در این بازی‌ها شوند و ریسک آن‌ها را به جان نخرند.

با این حال، مشکل واقعی پلتفرم پنکیک سواپ در مقایسه با دیگر صرافی‌های غیر متمرکز، اسکم‌ها (Scams) هستند. هر کسی می‌تواند در بایننس اسمارت چین، توکنی قلابی بسازد و از کاربران فعال در این DEX، کلاهبرداری کند.

البته مشکل اسکم‌ها در بلاک چین اتریوم و در نتیجه، صرافی یونی سواپ هم وجود دارد. با این حال، از آن‌جایی که استفاده از اسمارت چین صرافی بایننس، بسیار ارزان‌تر از بلاک چین اتریوم است، تعداد اسکم‌هایی که در این بلاک چین رخ می‌دهند، بسیار بیشتر از تعداد اسکم‌های اتریوم است و می‌توان رمزارزهای بسیار ریسکی را در پنکیک سواپ، معامله کرد.

در صورتی که کاربران پیش از خرید رمزارزها در این DEX، تحقیقات کافی انجام دهند، خطر اسکم‌ها خیلی کمتری می‌شود ولی مشکل اینجا است که اکثر کاربران عمومی و مردم عادی، علاقه‌ای به تحقیق کردن ندارند.

در جدول زیر می‌توانید خلاصه‌ای از مزایا و معایب پنکیک سواپ را ببینید:

مزایای پنکیک سواپ·        کارمزد تراکنش‌های پنکیک سواپ به دلیل کار کردن بایننس اسمارت چین، بسیار کمتر از DEXهایی است که روی اتریوم کار می‌کنند.

·        این صرافی از سواپ کردن تعداد زیادی توکن BEP 20 پشتیبانی می‌کند.

·        بهره تأمین لیکوئیدیتی در پنکیک سواپ بسیار خوب است و می‌توان از یلد فارمینگ در این صرافی برای کسب درآمد منفعل قابل توجه استفاده کرد.

·        میزان بهره‌های یلد فارمینگ در پنکیک سواپ بین ۲۳.۵۲ درصد تا ۳۷۸ درصد و بسیار بیشتر از DEXهای دیگر است.

·        می‌توان در بازی‌های لاتاری و پیشبینی این صرافی شرکت کرد.

·        پنکیک سواپ به کاربران امکان می‌دهد تا پروژه‌های خودشان را در انجمن اسمارت چین بایننس راه‌اندازی کنند.

·        کاربران می‌توانند در پنکیک سواپ، انواع مختلفی از توکن‌های NFT یا غیرقابل تعویض شوند.

معایب پنکیک سواپ·        فرآیند استیکینگ در این صرافی بسیار پیچیده است.

·        رابط کاربری پنکیک سواپ اصلا کاربرپسند نیست و کار کردن با این DEX برای کاربران تازه‌کار، بسیار دشوار است.

·        این صرافی، کیف پول دیجیتالی نیتیو خودش را ندارد.

·        ریسک اعتیاد به قمار در بازی‌های لاتاری و پیشبینی پنکیک سواپ بسیار بالا است و سرمایه‌های زیادی در این بازی‌ها از دست می‌روند.

·        خطر اسکم‌ها در پنکیک سواپ، خیلی بالاتر از صرافی‌های غیر متمرکز دیگر، به ویژه یونی سواپ است.

 

۳- صرافی کرو فایننس؛ صرافی غیر متمرکز برای معامله استیبل کوین‌ها

کرو فایننس

در صورتی که فقط با استیبل کوین‌ها کار می‌کنید، احتمالا بهترین صرافی غیر متمرکز برای شما، صرافی کرو فایننس (Curve Finance) است.

این پلتفرم، نوعی فرآیند سواپ کردن بسیار ثقوی دارد که به کاربران امکان سواپ کردن استیبل کوین‌ها و دیگر دارایی‌های قیمت بسته (Close-in-Price Assets) را با کارمزد ناچیز ۰.۰۴ درصدی می‌دهد که نصف آن نیز به تأمین کنندگان لیکوئیدیتی داده می‌شود و نصف دیگر نیز در اختیار کاربرانی قرار می‌گیرد که توکن‌های CRV را استیک می‌کنند.

این DEX که توسط فیزیکدانی روس از انستیتو فیزیک و فناوری مسکو به نام میخائیل ایگوروف (Michael Egorov) به همراه گروهی از کارکنان سابق شرکت Y-Combinator تأسیس شده، امکان استفاده بسیار بهینه از منحنی‌های باندینگ (Bonding Curves) را برای کاربران فرآهم می‌آورد تا دارایی‌های دیجیتالی استیبل کوین خود را با کمترین اسلیپاژ (Slippage)، معامله کنند.

صرافی غیر متمرکز کرو، در ابتدای کار و در سال ۲۰۱۷، بر بستر اتریوم قرار داشت اما از آن زمان تاکنون، به چندین بلاک چین محبوب دیگر شامل آوالانچ، پلی‌گن و چندین شبکه لایه-۲ نیز توسعه پیدا کرده است.

این DEX محبوب برای استیبل کوین‌ها در هر ماه میزبان معاملاتی به ارزش چندین میلیارد دلار است.

در ادامه، در رابطه با مهم‌ترین ویژگی‌ها، قابلیت‌ها، مزایا و معایب این صرافی غیر متمرکز صحبت می‌کنیم.

استخرهای لیکوئیدیتی استیبل

صرافی غیر متمرکز کرو با هدف یک مارکت میکر خودکار با کارمزد تراکنش پایین و حساب‌های سپرده ارزهای فیات برای تأمین کنندگان لیکوئیدیتی راه‌اندازی شد.

این صرافی غیر متمرکز با تمرکز روی استیبل کوین‌ها، خطرات مرتبط با نوسانات قیمت دارایی‌های دیجیتالی مثل ضرر ناپایدار را بسیار کاهش می‌دهد و به صفر نزدیک می‌کند. در عین حال، سرمایه‌گذاران می‌توانند با تأمین لیکوئیدیتی و با استفاده از پروتکل‌های وام‌دهی، بهره‌های بسیار خوبی بگیرند.

این پلتفرم در مقایسه با دیگر مارکت میکرهای خودکار و دیگر DEXها، ریسک بسیار پایین‌تری دارد و بهترین صرافی غیر متمرکز برای دارندگان ارزهای دیجیتال است که می‌خواهند با حداقل ریسک، از دارایی‌های خود درآمد غیر منفعل داشته باشند.

در AMMهایی مثل کرو، استخرهای لیکوئیدیتی همواره در تلاشند تا رمزارزها را با یمت پایین بخرند و با قیمت بالا به فروش برسانند.

با اینکه خطر ضرر ناپایدار در استیک کردن استیبل کوین‌ها در استخرهای لیکوئیدیتی Curve وجود ندارد اما ضرر ناپایدار همیشه چیز بدی نیست. نوسان قیمت و اسلیپاژ به کاربران فرصت می‌دهند تا با ورود و خروج‌های به موقع به استخرهای لیکوئیدیتی، کسب درآمد کنند. به یاد داشته باشید که در همه بازارهای مالی، هر چه ریسک سرمایه‌گذاری کمتر باشد، سود آن نیز کمتر است و بالعکس.

اما چرا استخرهای لیکوئیدیتی صرافی کرو تا این اندازه برای سرمایه‌گذاران جذاب هستند؟

قابلیت ترکیب پذیری دیفای

این صرافی برای جلب سرمایه‌گذاران به منظور تأمین لیکوئیدیتی، از چیزی به اسم ترکیب‌پذیری دیفای (DeFi composability) استفاده می‌کند. این قابلیت سبب می‌شود تا کاربران بتوانند از دارایی‌های دیجیتالی خود را در کرو سرمایه‌گذاری کنند و بهره خود را از پلتفرم‌های دیگر در اکوسیستم دیفای بگیرند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ییلد فارم شبکه فانتوم: معرفی 5 فارم برتر برای کشت سود در فانتوم

این DEX بر خلاف بهترین صرافی غیر متمرکز کنونی، یعنی یونی سواپ، تلاش نمی‌کند تا ارزش دارایی‌های مختلف را همیشه نسبت به هم دیگر، متعادل یا تراز شده نگه دارد. بنابراین، کرو می‌تواند روی لیکوئیدیتی نزدیک به قیمت ایده‌آل برای هر دارایی دارای قیمت مشابه (به نسبت یک در مقابل یک) تمرکز کند تا لیکوئیدیتی مورد نیاز خود را در جایی که بیشترین نیاز احساس می‌شود، تأمین کند.

رویکرد دارایی مشابه (Like-Asset) در مارکت میکرهای خودکار فقط محدود به استیبل کوین‌ها نیست. نسخه‌های توکنی شده بیت کوین مثل wBTC و renBTC نیز در استخرهای لیکوئیدیتی صرافی کرو پذیرفته می‌شوند.
بیت کوین در مقایسه با استیبل کوین‌ها، نوسان قیمتی بسیار بالاتری دارد اما روش کرو در مورد نسخه‌های توکنی شده بیت کوین نیز جواب می‌دهد زیرا نیازی نیست که توکن‌ها در استخرهای لیکوئیدیتی Curve، حتما استیبل کوین باشند؛ فقط کافی است قیمت این توکن‌ها نسبت به سایر توکن‌های موجود در استخر، ثابت یا استیبل باشد. به عبارت دیگر می‌توان توکن‌های wBTC و renBTC را در یک استخر لیکوئیدیتی کرو داشت اما جفت wBTC و USDC قابلیت ترکیب ندارند.

توکن های CRV

صرافی Curve در آگوست ۲۰۲۰ با راه‌اندازی یک سازمان ناشناس غیر متمرکز (Decentralized Autonomous Organization ) یا دائو (DAO)، حاکمیت غیر متمرکز را برای مدیریت تغییرات پروتکل، پیش گرفت.

اغلب DAOها در دنیای دیفای توسط توکن‌های حاکمیتی که حق رأی را برای دارندگان خود به ارمغان می‌آورند، هدایت می‌شوند. DAO صرافی غیر متمرکز کرو نیز توسط توکن‌های CRV کنترل می‌شود.

کاربران می‌توانند توکن‌های CRV را در این صرافی بخرند یا آن‌ها را از طریق یلد فارمینگ یا سپرده‌گذاری دارایی‌های دیجیتالی در استتخر لیکوئیدیتی و به عنوان بهره سپرده‌گذاری کسب کنند. استیک کردن توکن‌های DAI در استخرهای لیکوئیدیتی کرو، بیشترین بهره را به همراه دارد.

یلد فارمینگ توکن‌های CRV، انگیزه کاربران برای تأمین لیکوئیدیتی این DEX را بالاتر می‌برد زیرا توکن‌های CRV، نه تنها نوعی دارایی ارزشمند مالی هستند بلکه دارندگان این توکن‌ها می‌توانند در رأی‌گیری‌ها برای تغییرات پروتکل، مشارکت داشته باشند.

هر کسی می‌تواند با حداقل توکن‌های CRV قفل شده برای کسب حق رأی می‌تواند طرحی پیشنهادی برای به روز رسانی پروتکل پلتفرم Curve ارائه دهد. این به روز رسانی‌ها می‌توانند شامل تغییر کارمزد تراکنش‌ها، ایجاد استخرهای لیکوئیدیتی جدید و تغییر پاداش‌های یلدفارمینگ باشند. هولدرها می‌‌توانند با قفل کردن توکن‌های CRV به رد کردن یا پذیرفتن هر طرح پیشنهادی رأی دهند. هر چه مدت قفل بودن توکن‌های CRV بیشتر باد، تأثیر رأی آن کاربر بیشتر است.

کرو نه تنها بهترین صرافی غیر متمرکز برای معامله و استیک کردن استیبل کوین‌ها، بلکه یکی از قوی‌ترین پلتفرم‌های دیفای است. با این حال، این صرافی بدون ایراد هم نیست.

محدودیت ها و مشکلات صرافی Curve

پیش از اینکه در رابطه با محدودیت‌ها و مشکلات این DEX صحبت کنیم، باید اشاره داشته باشیم که Curve در حال حاضر در فاز آزمایشی است و جای زیادی برای توسعه دارد.

دارایی‌هایی که وارد استخرهای لیکوئیدیتی کرو فایننس می‌شوند، همانند دیگر استخرهای لیکوئیدیتی، در معرض خطر آسیب‌پذیری‌های قراردادهای هوشمند، حملات سایبری و هک‌ها قرار دارند. به یاد داشته باشید که دارایی‌های دیجیتالی همیشه با ریسک همراه هستند. در زیرا، بعضی از مشکلات مخصوص پلتفرم کرو را مرور می‌کنیم.

همانطور که گفتیم، صرافی Curve بر اساس استخرهای لیکوئیدیتی استیبل کوین‌ها بنا شده است و این ارزش این کوین‌ها وابسته به ارزش دارایی‌های فیزیکی مثل پول‌های رایج، به ویژه دلار ایالات متحده آمریکا است. در صورتی که این ارتباط قطع شود، تنها چیزی که برای تأمین کنندگان لیکوئیدیتی استخرهای استیبل کوین‌ها در صرافی کرو باقی می‌ماند، توکن‌هایی کاملا بی‌ارزش است.

در بالا برای شما توضیح دادیم که صرافی Curve با داشتن قابلیتی به نام ترکیب‌پذیری، بخشی از لیکوئیدیتی مورد نیاز پلتفرم‌های دیگر مثل یرن فایننس (Yearn Finance) و کامپاند را نیز تأمین می‌کند. با اینکه این ویژگی مزایای زیادی دارد اما دارایی‌های کاربران را در معرض خطر مشکلات آن پلتفرم‌ها نیز قرار می‌دهد.

هر مشکلی که برای پلتفرم‌های متصل به صرافی کرو ایجاد شود، می‌تواند به کرو فایننس نیز آسیب بزند و دارایی‌های تأمین ‌کنندگان لیکوئیدیتی را در معرض خطر قرار دهد.

مزایا و معایب صرافی غیر متمرکز Curve در جدول زیر خلاصه شده است.

مزایای صرافی Curve·        ریسک بسیار پایین ضرر ناپایدار برای تأمین کنندگان لیکوئیدیتی به دلیل امکان استیک کردن استیبل کوین‌ها

·        ترکیب‌پذیری با دیگر پلتفرم‌های دیفای و امکان استیک کردن توکن‌هایی غیر از استیبل کوین‌ها

·        داشتن توکن حاکمیتی Curve و سازمان ناشناس غیر متمرکز

·        کارمزدهای ناچیز برای سواپ کردن استیبل کوین‌ها

معایب صرافی Curve·        خطر بی‌ارزش شدن توکن‌های استیک شده با قطع وابستگی آن‌ها به دارایی‌های پشتیبان

·        ریسک ایجاد مشکل برای بلاک چین‌های متصل به این پلتفرم مثل کامپاند و در خطر قرار گرفتن دارایی‌های استیک شده

 

۴- صرافی غیر متمرکز سوشی سواپ

سوشی سواپ

این DEX، حاصل فورک شدن بهترین صرافی غیر متمرکز کنونی، یعنی یونی سواپ است و به معامله‌گران امکان می‌دهد تا تا دارایی‌های دیچجیتالی خود را در ده‌ها بلاک چین مختلف و پلتفرم‌های لایه-۲ معامله کنند.

سوشی سواپ یکی از اولین صرافی‌های غیر متمرکزی بود که برای بلاک چین‌های آوالانچ، فانتوم، هارمونی و سلو (Celo) ایجاد شد و به عنوان یکی از اولین DEXهایی شناخته می‌شود که بلاک چین مخصوص به خودش را دارد.

این صرافی به عنوان نوعی مارکت میکر اتوماتیک، به کاربرانش امکان می‌دهد تا با تأمین لیکوئیدیتی و دریافت بهره، کسب درآمد کنند. البته قابلیت‌های سوشی سواپ به همین‌جا ختم نمی‌شود و این صرافی غیر متمرکز، قابلیت‌های متعددی شامل تعداد زیادی استخر برای یلد فارمینگ، پروتکل وام‌دهی بر پایه بلاک چین و سکوی پرتابی به نام MISO دارد.

سوشی سواپ نیز همانند اکثر صرافی‌های غیر متمرکز دارای توکن یوتیلیتی مخصوص به خودش است که SUSHI نام دارد. با استیک کردن این توکن می‌توان بخشی از کارمزدهای تراکنش‌های این صرافی را به عنوان بهره دریافت کرد و در حاکمیت صرافی نیز نقش داشت.

در زیر، بعضی از مهم‌ترین قابلیت‌ها، ویژگی‌ها، مزایا و معایب صرافی غیر متمرکز سوشی سواپ را با هم دیگر بررسی می‌کنیم.

آنسن (منوی هفته)

این صرافی غیر متمرکز در گذشته، منوهایی ارائه می‌کرد که هر هفته تغییر می‌کردند. اما این موضوع چه اهمیتی دارد؟ یلد فارمرها، به طور پیوسته در حال جستجوی استخرهای لیکوئیدیتی جدید هستند و مرتب بین پلتفرم‌های مختلف جا به جا می‌شوند تا یلد فارمینگ را در پلتفرم‌هایی انجام دهند که بیشترین سود را پرداخت می‌کنند.

از آن‌جایی که سودآوری استخرهای لیکوئیدیتی به طور مرتب و به ویژه با از راه رسیدن کاربران جدید در حال تغییر است، صرافی سوشی سواپ، قابلیتی به نام منوی هفته معرفی کرد. کسانی که با استیک کردن توکن‌های SUSHI حق مشارکت در تصمیم‌های حاکمیتی را دارند، می‌توانند در رأی‌گیری برای تعیین اینکه کدام استخرهای لیکوئیدیتی در منوی هفته قرار بگیرند، شرکت کنند. این ویژگی سبب تنوع در توکن‌های قابل سواپ کردن و استیک کردن در سوشی سواپ می‌شد.

چیزی حدود یک سال پیش، انجمن حاکمیتی این DEX اعلام کرد که قابلیت آنسن (Onsen، در زبان ژاپنی به معنی چشمه آب گرم است) جایگزین منوهای هفتگی شود.

استخرهای آنسن طول عمر بیشتری در مقایسه با منوهای هفتگی دارند و جفت ارزهایی که در آن‌ها ارائه می‌شود، بسیار بیشتر است. استخرهای لیکوئیدیتی آنسن ۶۰ روز دوام می‌آورند و در هر کدام از آن‌ها می توان ۵۸ جفت ارز را استیک کرد.

به ادعای تیم توسعه دهنده سوشی سواپ، قابلیت طراحی آنسن سبب افزایش لیکوئیدیتی در این صرافی غیر متمرکز می‌شود و در عین حال، جلوی اسلیپاژ را می‌گیرد، تنوع جفت ارزها در استخرهای لیکوئیدیتی را بالا می‌برد و روابط متقابلی با دیگر پلتفرم‌های دیفای ایجاد می‌کند.

بنتوباکس

بنتوباکس (Bentobox) نوعی پروتکل وام‌دهی است که در دسامبر ۲۰۲۰ معرفی شد. بسیاری از صرافی‌های غیر متمرکز، پروتکل وام‌دهی دارند اما تفاوت پروتکل وام‌دهی بنتوباکس سوشی سواپ با آن‌ها چیست؟

در پروتکل‌های وام‌دهی معمولی در دیگر پلتفرم‌ها، هر توکن یک جفت ارز در یک قرار داد مجزا ذخیره می‌شود. با قابلیت بنتوباکس، سوشی سواپ همه توکن‌ها را در یک خزانه دیجیتالی نگه می‌دارد. این کار، نه تنها برای قراردادهای وام‌دهی، بلکه برای دیگر قابلیت‌های این DEX نیز انجام می‌شود.

به علاوه، توسعه‌دهندگان، می‌توانند افزونه‌هایی را بسازند تا از بنتوباکس در پروتکل‌های دیگر نیز استفاده کنند.

مزایای بنتوباکس به شرح زیر هستند:

  • توکن‌های تأیید شده در حزانه، تر تمامی پروتکل‌هایی که از بنتوباکس استفاده می‌کنند تأیید می‌شوند.
  • دارایی‌های دیجیتالی، و ویژه آن‌هایی که توسط کاربران مورد تأیید قرار می‌گیرند، به صورت جداگانه توسط هر پروتکل مدیریت می‌شوند.
  • قابلیت بنتوباکس سبب کاهش کارمزد تراکنش‌های توکنی درون بلاک چین سوشی سواپ می‌شود.

وام‌ها در بنتوباکس با استفاده از چندین اوراکل غیر متمرکز تأیید می‌شوند. پیش از این مشکلاتی در پلتفرم سوشی به دلیل استفاده از یک یا دو اوراکل غیر معتبر، گزارش شده بود. سوشی سواپ با دادن حق انتخاب اوراکل به کاربر، این مشکل را حل کرد. هر کدام از این اوراکل‌ها، مزایا و معایب خودشان را دارند که کاربران باید در هنگام وام گرفتن به آن‌ها توجه داشته باشند.

مدل حاکمیتی سوشی سواپ

اعضای انجمن سوشی سواپ می‌توانند با مشارکت در حاکمیت این پروژه، پروتکل آن را تغییر دهند. کاربران می‌توانند با قفل کردن توکن‌های SUSHI، حق رآی داشته باشند.

می‌توان طرح‌های پیشنهادی کاربران را در اتاق گفتگوی این پلتفرم، مطرح کردن و آن‌ها را مورد بحث قرار داد و اگر دیگر اعضای انجمن به طرحی علاقه نشان دهند، تیم توسعه دهنده سوشی سواپ آن را بررسی خواهد کرد و نهایتا می‌تواند آن را تصویب کند.

برای یک یک طرح پیشنهادی به حد نصاب تصویب برسد باید ۵ میلیون توکن SUSHIPOWAH به دست بیاورد. توکن‌های SUSHIPOWAH همانند رأی‌های کاربرانی هستند که توکن‌های SHSHI خود را در استخرهای لیکوئیدیتی این صرافی قفل کرده‌اند.

این DEX دارای قابلیت دیگری به نام کیف پول دیجیتالی چندامضایی (Multisigs) است که به چندین امضاء نیاز دارد و تصمیم‌گیرندگان سوشی سواپ آن را تشکیل می‌دهند. والت چندامضایی سوشی سواپ، ۹ عضو معتبر از انجمن اتریوم دارد. آن‌ها می‌توانند بودجه توسعه‌دهنده را تصویب و از آن استفاده کنند. استفاده کنند. برای اینکه تراکنشی در این والت تأیید شود، باید به امضای شش نقر برسد.

برای تصمیم‌گیری در مورد تغییرات قراردادهای هوشمند و طرح‌های پیشنهادی، والت چندامضایی دیگری به نام Ops Multisigs وجود دارد. تنها اعضای اصلی تیم توسعه سوشی سواپ در این والت عضو هستند. برای تصمیم‌گیری در هر موردی باید ۳ نفر از پنج عضو این والت، تراکنش را تأیید کنند.

معایب و ریسک های صرافی سوشی سواپ

صرافی سوشی سواپ، ایرادات زیادی ندارد و بعضی از ایرادات سونی سواپ را نیز رفع کرده است ولی هنوز برای اینکه بتوانیم آن را به عنوان بهترین صرافی غیر متمرکز معرفی کنیم، خیلی زود است.

تنها مشکل جدی این صرافی، خطر ضرر ناپایدار است که در خیلی از صرافی‌های غیر متمرکز دیگر نیز وجود دارد.

مشکل دیگر این پلتفرم این است که ۰.۰۵ درصد از ۰.۳ درصد بهره‌ای که تأمین کنندگان لیکوئیدیتی در این صرافی دریافت می‌کنند، به صورت توکن‌های SUSHI است ولی در یونی سواپ، تمامی ۰.۳ بهره دریافتی به صورت توکن‌های ETH پرداخت می‌شود.

خیلی از ویژگی‌های دیگر این صرافی غیر متمرکز، به ویژه از نظر امنیت و تنوع توکن‌های قابل پذیرش در این صرافی، همانند یونی سواپ است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  اسلیپیج چیست؟ تله صرافی‌ ها

در جدول زیر می‌توانید بعضی از مهم‌ترین مزایا و معایب صرافی غیر متمرکز سوشی سواپ را ببینید.

مزایای سوشی سواپ·        این صرافی از بیش از ۱۰۰ جفت توکن ERC-20 پشتیبانی می‌کند.

·        این صرافی قابلیت‌های متعددی مثل سواپ کردن، استیکینگ، یلد فارمینگ، استخرهای لیکوئیدیتی و … دارد.

·        انجام معاملات در سوشی سواپ بسیار  راحت است.

·        قابلیت آنسن تنوع جفت توکن‌های عرضه شده توسط این صرافی را بالا می‌برد.

·        سوشی سواپ دارای پروتکل وام‌دهی بنتوباکس است.

معایب سوشی سواپ·        به دلیل کار کردن این صرافی بر بستر بلاک چین اتریوم، کارمزد تراکنش‌ها در این صرافی بسیار بالا است.

·        کار کردن با رابط کاربری سوشی سواپ برای تازه‌کاران راحت است.

·        این صرافی دارای بعضی مشکلات امنیتی است.

·        خطر ضرر ناپایدار برای تأمین کنندگان لیکوئیدیتی در سوشی سواپ وجود دارد.

·        بخشی از بهره دریافتی تأمین کنندگان لیکوئیدیتی به صورت توکن‌های SUSHI پرداخت می‌شود.

 

۵- اسپوکی سواپ؛ DEX بر پایه بلاک چین فانتوم اپرا

اسپوکی سواپ

صرافی اسپوکی سواپ (SpookySwap)، بدون شک، محبوب‌ترین DEX بر پایه بلاک چین فانتوم اپرا است و هر تریدری که در این بلاک چین فعالیت دارد، باید از صرافی اسپوکی سواپ استفاده کند.

این پلتفرم به صورت رسمی توسط بنیاد فانتوم مجوز گرفته است و بر خلاف دیگر صرافی‌های غیر متمرکز، هم سواپ‌های استاندارد و هم سفارش محدود را برای کاربران خودش فرآهم می‌آورد و کاربران می‌توانند در این صرافی، یا به صورت فوری سواپ کنند یا سفارش محدود بگذارند و منتظر بمانند تا کاربر دیگری، آن سفارش را قبول کند.

حجم معاملات روزانه اسپوکی سواپ، چیزی حدود ۳۰۰ میلیون دلار در روز است و در حال حاضر، چیزی بیش از ۱.۵ میلیارد دلار دارایی دیجیتالی در استخرهای لیکوئیدیتی این صرافی غیر متمرکز قرار دارد.

این پلتفرم، علاوه بر قابلیت‌های معاملاتی عالی، دارای قابلیت‌های دیگری مثل یلد فارمینگ، ایجاد NFTهایی به نام Magicats و توکن نیتیو خودش به نام BOO است.

در جدول زیر می‌توانید مهم‌ترین مزایا و معایب بهترین صرافی غیر متمرکز بر پایه بلاک چین فانتوم را ببینید.

مزایای اسپوکی سواپ·        سرعت تراکنش در این صرافی بسیار عالی است.

·        کارمزد تراکنش‌ها در این صرافی در مقایسه با خیلی از صرافی‌های غیر متمرکز دیگر، بسیار پایین‌تر است.

·        این صرافی پاداش‌هایی عالی به تأمین کنندگان لیکوئیدیتی می‌دهد.

معایب اسپوکی سواپ·        اعتبار کمتر در مقایسه با یونی سواپ و اعتبار کمتر فانتوم در مقایسه با اتریوم

 

۶- صرافی غیر متمرکز ریدیوم

ریدیوم

به جرأت می‌توانیم بگوییم که بهترین صرافی غیر متمرکز در اکوسیستم سولانا، صرافی رادیوم (Raydium) است. این صرافی نقش مارکت میکر خودکار و صرافی غیر متمرکز دفتر سفارش (Order Book DEX) بلاک چین سولانا را ایفا می‌کند.

این پلتفرم، لیکوئیدیتی مورد نیاز خود را هم از محل دارایی‌های دیجیتالی کاربران تأمین کننده لیکوئيدیتی و هم از محل دفاتر سفارش پلتفرم شریکش، یعنی سرم (Serum) تأمین می‌کند و بنابراین، کاربران همیشه دارایی‌های خود را در این صرافی با بهترین قیمت معامله می‌کنند.

این صرافی تقریبا یک سال پیش راه‌اندازی شد و از آن زمان تاکنون، ارزش دارایی‌های دیجیتالی معامله شده در این مارکت میکر به بیش از ۴۲ میلیارد دلار می‌رسد و قطعا یکی از بهترین پروژه‌های ساخته شده بر اساس بلاک چین سولانا است که آینده بسیار روشنی دارد.

ریدیوم، به غیر از نقش مهمش به عنوان صرافی در اکوسیستم سولانا، پروژه مخصوص خودش را با نام AcceleRaytor دارد.

این پلتفرم دارای قابلیت ایجاد NFT از طریق قابلیت DropZone است و از انواع مختلف یلد فارم‌های ریدیوم و فیوژن پشتیبانی می‌کند. کاربران می‌توانند از این قابلیت‌ها برای استیک کردن توکن‌ها‌ در استخرهای لیکوئیدیتی ریدیوم استفاده کرده و درآمد منفعل داشته باشند.

در جدول زیر می‌توانید بعضی از مهم‌ترین مزایا و معایب بهترین صرافی غیر متمرکز بر پایه اکوسیستم سولانا را ببینید.

مزایای ریدیوم·        سرعت بالای تراکنش‌ها به دلیل کار کردن بر اساس پلتفرم سولانا

·        کارمزد پایین تراکنش‌ها

·        دسترسی به دفتر سفارش صرافی غیر متمرکز سرم

·        رابط کاربری عالی و تعاملی بسیار خوب

·        قابلیت مقیاس‌پذیری

·        امکان سواپ کردن استاندارد و فوری یا ثبت سفارش محدود

معایب ریدیوم·        یکپارچگی تنها با یک DEX دیگر

·        ناشناس بودن تیم توسعه

 

۷- تریدرجو؛ بهترین صرافی غیر متمرکز بر پایه بلاک چین آوالانچ

صرافی غیر متمرکز تریدرجو دارای قابلیت‌های متنوعی مثل پلتفرم معاملاتی بسیار خوب، یلد فارم‌های متعدد، سکوی پرتاب و پروتکل وام‌دهی دیفای است. این پلتفرم برای ساده‌تر کردن معاملات در بلاک چین آوالانچ، دارای رابط کاربری بسیار ساده و خلاقانه و سیستم کنترل سفارش بسیار ساده است.

این صرافی غیر متمرکز در حال حاضر از بیش از ۱۰۰ رمرارز بر پایه آوالانچ پشتیبانی می‌کند و حجم معاملات روزانه آن به ارزش ۱۰۰ میلیون دلار می‌رسد.

تردیر جو بدون تردید یکی از سریع‌تری صرافی‌های غیر متمرکز است و توسط انجمل هولدرهای توکن $JOE کنترل می‌شود.

یکی از ویژگی‌های خاص تردرجو، قابلیت کاربری Zap است که به کاربران امکان می‌دهند تا یک تک ارز را به بدون پیچیدگی‌های معمول ترید کردن دستی چندین توکن و اضافه کردن لیکوئیدیتی به توکن‌های تأمین کننده لیکوئیدیتی تبدیل کنند.

در جدول زیر می‌توانید مهم‌ترین مزایا و معایب تریدر جو را ببینید.

مزایای تریدرجو·        سازوکار وام‌دهی و اهرم کردن

·        سفارش محدود

·        کارمزد پایین تراکنش‌ها

·        سرعت بالای تراکنش‌ها

·        قابلیت Zap

معایب تریدرجو·        محبوبیت پایین‌تر پلتفرم آوالانچ در مقایسه با پلتفرم‌های مطرحی مثل اتریوم

 

۸- کوئیک سواپ؛ بهترین صرافی غیر متمرکز بر پایه بلاک چین پلیگن

کوئیک سواپ

پلتفرم QuickSwap برای معامله کردن دارایی‌های ERC-20 در بلاک چین لایه-۲ پرسرعت پلیگن (Polygon) طراحی شده است. سرعت تراکنش‌ها در این صرافی بسیار بالا و مقدار کارمزدها خیلی پایین است.

این صرافی نیز همانند اسپوکی سواپ و تریدر جو، هم از سواپ‌های استاندارد و هم از سفارش محدود، پشتیبانی می‌کند و انعطاف‌پذیری زیادی در معامله کردن به کاربران می‌دهد.

کوئیک سواپ که در حال حاضر دومین اپلیکیشن محبوب فعال بر پایه بلاک چین پلیگن محسوب می‌شود، دارای حجم معاملات روزانه به ارزش ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار است و چیزی به ارزش ۷۰۰ میلیون دلار در استخرهای لیکوئیدیتی آن قرار دارد.

به لطف سرعت بالای بلاک چین پلیگن، کوئیک سواپ نیز همانطور که نامش نشان می‌دهد، سرعت بسیار بالایی دارد و سواپ‌ها را به صورت لحظه‌ای انجام می‌دهند. با این حال، کاربران برای انتقال دارایی‌هایشان به این DEX باید از بریج استفاده کنند.

صرافی غیر متمرکز QuickSwap دارای انواع یلد فارم‌ها و چندین جفت MATIC با دو گزینه مختلف برای ماینینگ است که به مشارکت کنندگان در این صرافی امکان می‌دهد تا توکن‌های MATIC و QUICK را به عنوان پاداش دریافت کنند.

در جدول زیر می‌توانید مهم‌ترین مزایا و معایب کوئیک سواپ را ببینید.

مزایای کوئيک سواپ·        سرعت تراکنش بسیار بالا

·        کارمزد تراکنش بسیار پایین

·        امکان سفارش محدود

·        قابلیت‌های متنوع

·        امکان سواپ کردن توکن‌های ERC-20

معایب کوئیک سواپ·        آسیب‌پذیری زیاد در مقابل اسکم‌ها

 

۹- آسترو سواپ؛ صرافی غیر متمرکز بر پایه بلاک چین ولاس

آستروسواپ

آسترو سواپ (AstroSwap) بر بستر بلاک چین ولاس (Velas) کار می‌کند. این بلاک چین، فورک سولانا است که از نوعی فناوری به نام Artificial intuition استفاده می‌کند. از این فناوری برای افزایش سرعت و کارایی بلاک چین استفاده می‌شود.

آسترو سواپ به عنوان یکی از اولین صرافی‌های غیر متمرکز بر پایه ولاس، نقش مهمی در آوردن دیفای به این بلاک چین دارد و یکی از معدود صرافی‌هایی است که کاربران می‌توانند با استفاده از کیف پول دیجیتالی، دارایی‌هایی کراس چین (Cross-Chain) را استیک، معامله و فارم کنند.

این پلتفرم با همکاری بریج کراس چین Swapz به کاربران کمک می‌کند تا به سادگی، دارایی‌های خود را بین ولاس و دیگر بلاک چین‌ها جا به جا کنند تا از کارمزدهای پایین بهره‌مند شوند.

این صرافی، در اصل برای کاربران کاردانو (Cardano) ساخته شده که از پل Swapz برای ترید کردن دارایی‌های نیتیو کاردانو در آسترو سواپ بدون نیاز به صبر کردن در صف، استفاده می‌کنند.

۱۰- ساندی سواپ؛ اولین صرافی غیر متمرکز کاردانو

ساندی سواپ

کاردانو یکی از بلاک چین‌های با سابقه است که بیش از نیم دهه از معرفی آن می‌گذرد ولی به تازگی قراردادهای هوشمند را فرآهم کرده است و اکنون موج اول dAppها و اپلیکیشن‌های دیفیای مثل ساندی سواپ (SundaeSwap ) در حال راه‌اندازی بر پایه این بلاک چین هستند.

ساندی سواپ به دلیل مشکلات کاردانو، شروع خوبی نداشت اما به نظر می‌رسد که آینده خوبی در انتظار این صرافی باشد.

ساندی سواپ نیز همانند بسیاری از صرافی‌های غیر متمرکز دیگر، نوعی مارکت میکر خودکار است و لیکوئیدیتی نامحدودی برای تریدرها فرآهم می‌آورند و کاربران می‌توانند با ایفای نقش تأمین کننده نقدینگی در این صرافی، درآمد منفعل داشته باشند.

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های صرافی ساندی سواپ، کارمزد پایین تراکنش‌ها است. این صرافی، سه نوع کارمزد ۰.۰۵ درصد، ۰.۳ درصد و ۱ درصد از تراکنش‌ها می‌گیرد که به نوع استخر لیکوئیدیتی بستگی دارد.

صرافی غیر متمرکز SundaeSwap  قابلیت‌های زیادی ندارد و فقط یک DEX ساده برای سواپ کردن استاندارد و استیکینگ است.

این صرافی به زودی نسخه بتای خود را معرفی و انجمن حاکمیتی را راه‌اندازی می‌کند.

سوالات پر تکرار در رابطه با بهترین صرافی های غیر متمرکز

۱- صرافی غیر متمرکز چیست؟

صرافی‌‌های غیر متمرکز نوعی بازار همتا به همتا است که تراکنش‌ها در آن، بدون واسطه و به صورت مستقیم بین تریدرها انجام می‌شوند.

۲- مارکت میکر چیست؟

پروتکلی در صرافی غیر متمرکز است که با فرآهم آوردن استخرهای لیکوئیدیتی و تشویق کاربران به آوردن دارایی‌های دیجیتالی خود، لیکوئیدیتی مورد نیاز صرافی را تأمین می‌کند.

۳- بهترین صرافی غیر متمرکز دنیا کدام است؟

بدون شک در حال حاضر بهترین و معتبرترین صرافی غیر متمرکز دنیا، یونی سواپ است.

جمع بندی

در این مقاله، ۱۰ صرافی غیر متمرکز برتر را به شما معرفی کردیم. همانطور که دیدید، می‌توان صرافی‌های غیر متمرکز را به دو دسته کلی صرافی‌های بر پایه بلاک چین اتریوم و صرافی‌های بر پایه بلاک چین‌های دیگر مثل آوالانچ، اسمارت چین بایننس، سولانا، آوالانچ، پلیگن، پلتفرم‌های لایه -۲، ولاس و دیگر بلاک چین‌ها تقسیم‌بندی کرد.

با اینکه صرافی‌های بر پایه بلاک چین اتریوم، از نظر امنیت و تنوع جفت ارزهای قابل پذیرش، نسبت به سایر DEXها برتری دارند اما تا معرفی اتریوم ۲.۰، این صرافی‌ها از مشکل سرعت پایین تراکنش‌ها و کارمزد بالای آن‌ها رنج می‌برند.

در مقابل، صرافی‌هایی که بر بستر بلاک چین‌های دیگر کار می‌کنند، معمولا امنیت کمتری دارند و از جفت ارزهای معدودتری پشتیبانی می‌کنند.

با وجود سرعت پایین و کارمزد بالای تراکنش‌های بلاک چین اتریوم، بدون شک بهترین صرافی غیر متمرکز کنونی در دنیای کریپتو، صرافی یونی سواپ است. این صرافی قابلیت‌های متنوعی در اختیار کاربران می‌گذارد و پاداش‌های خوبی به تأمین کنندگان لیکوئیدیتی می‌دهد. با این حال، استیک کردن دارایی‌های دیجیتالی در این صرافی همواره با ریسک ضرر ناپایدار همراه است که البته در مورد خیلی از صرافی‌های دیگر، به غیر کرو که استخرهای لیکوئیدیتی استیبل دارد، صادق است. در حال حاضر می‌توان پنکیک سواپ، کرو فایننس و سوشی سواپ را به عنوان مهم‌ترین رقبای صرافی غیر متمرکز یونی سواپ در نظر گرفت.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.