داموندمگ

ربات تریدر یا معامله‌گر ارزهای دیجیتال چیست و چه کاربردی دارد؟

DAMOND
ربات معامله گر

ربات‌های معامله‌گر رمزارزها یا همان ربات‌های تریدر کریپتو، ابزارهایی هستند که روز به روز به میزان محبوبیت آن‌ها در میان تریدرهای بازار ارزهای دیجیتال اضافه می‌شود. این ربات‌ها امکان خودکارسازی کامل استراتژی‌های معاملاتی را به کاربران می‌دهند و تمام این کارها، به لطف خودکارسازی، بدون نیاز به هیچ داده ورودی از سوی کاربر، انجام می‌شود.

خودکارسازی، نوعی راهکار پیشرفته و کاملا به‌روز در قرن حاضر است. از این راهکار در تولید، حمل و نقل، صنایع دفاعی، فناوری اطلاعات و اکنون در بازارهای مالی استفاده می‌شود. ارزهای دیجیتال به دلیل ماهیت فناورانه و آینده‌نگرانه‌ای که دارند، بستر بسیار مناسبی برای خودکارسازی هستند.

با اینکه در حال حاضر معامله دوجانبه، روش اصلی ترید ارزهای دیجیتال است، باید بگوییم که اوضاع تغییر می‌کند و روز به روز، به تعداد کاربرانی که از ربات‌ها در استراتژی‌های معاملاتی خود استفاده می‌کنند، اضافه می‌شود.

از دلایل روی آوردن به ربات‌ها در معاملات ارزهای دیجیتال، می‌توان به نوسانی بودن شدید این بازار و نیاز تریدرها به انجام اقدامات سریع است. در واقع، بازار رمزارزها به گونه‌ای است که مجال زیادی به تریدرها نمی‌دهد و بالاخره تریدرها نیز اگر انسان باشند، نمی‌توانند به صورت ۲۴ ساعته به صفحه نمایش گوشی یا کامپیوتر خود خیره شوند و در لحظه مناسب، اقدام مناسب را انجام دهند. ربات‌ها چنین محدودیتی ندارند.

اما آیا ربات‌های تریدر واقعا وجود دارند و می‌توانند مفید باشد؟ اگر بخواهیم خیلی خلاصه به این سوال جواب دهیم، باید بگوییم که بله، ربات‌های معامله‌گر وجود دارند و مفید هم هستند. با این حال، روش‌های بسیار متنوعی برای برنامه‌نویسی و ساخت ربات‌های تریدر وجود دارد و کارایی این ربات‌ها، به ساخت آن‌ها و نحوه استفاده کاربران وابسته است.

استفاده از ربات‌ها برای انجام معاملات به «تریدینگ فرکانس بالا» (High-frequency trading) یا «آلگو تریدینگ» (Algo-trading) نیز معروف است زیرا کاربران با استفاده از این روش می‌توانند از الگوریتم‌های کامپیوتری و ضوابط از پیش تعیین شده برای انجام معاملات متعدد در بازه‌های زمانی بسیار کوتاه استفاده کنند.

منظور از ربات تریدر چیست؟

ربات تریدر چیست

منظور از ربات (bot) در فضای مجازی، برنامه‌ای کامپیوتری است که بر بستر اینترنت کار کرده و تسک‌هایی تکراری را بسیار کارآمدتر از انسان، انجام می‌دهد. در واقع، بعضی از تخمین‌ها حاکی از این هستند که حدود نیمی از ترافیک اینترنت در اختیار بات‌هایی است که با صفحات و کاربران در ارتباط بوده و کارهایی مثل جستجوی محتوا و … را انجام می‌دهند.

ربات‌های معامله‌گر ارزهای دیجیتال نیز از اصول بالا پیروی می‌کنند. این ربات‌ها، برنامه‌هایی نرم‌افزاری هستند که با استفاده از هوش مصنوعی و بر اساس پارامترهایی از پیش تعیین شده، کارهایی را اجرا می‌کنند. کاربران این ربات‌ها می‌توانند با تعیین الگوریتم‌های مشخصی، کار‌هایی مثل خرید و فروش و هولد کردن ارزهای دیجیتال را بدون نیاز به وقت گذاشتن شبانه‌روزی، با حداکثر سرعت و در بهترین زمان در شبانه‌روز، در هر جایی در دنیا و به صورت کاملا خودکار و مؤثر انجام دهند.

در واقع، می‌توان گفت که ربات‌های تریدر ارزهای دیجیتال، نرم‌افزارهایی هستند که به جای شما، کارهایی مثل خرید و فروش و هولد کردن را در بازار ارزهای دیجیتال انجام می‌دهند.

ربات‌های معامله‌گر می‌توانند داده‌های بازار را گردآوری و تفسیر کرده و با محاسبه ریسک بازار و خرید و فروش رمزارزها، برای شما سودآوری کنند. استفاده از این ربات‌ها همانند این است که شما مقداری سرمایه در اختیار یک متخصص بازار قرار داده باشید و از او بخواهید که برای شما معامله کند. البته، تفاوت‌های بزرگی در اینجا وجود دارد:

۱- ربات‌ها می‌توانند رایگان باشند یا در صورت پولی بودن، کارمزد پایینی دارند

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بهترین کیف پول بیت کوین برای ایرانیان : 15 کیف پول برتر

۲- ربات‌ها می‌توانند کاملا ایمن و قابل اطمینان باشند

۳- ربات‌ها بسیار سریع‌تر از انسان‌ها هستند و هیچ فرصت خرید و فروشی را در طول شبانه‌روز از دست نمی‌دهند زیرا به صورت ۲۴ ساعت هفته، هفت روز هفته و ۳۶۵ روز سال، فعال هستند و بازار را تحت نظر دارند.

ربات‌های تریدر ارزهای دیجیتال چگونه کار می‌کنند؟

ربات معامله‌گر ارز دیجیتال چطور کار می‌کند

تقریبا همه ربات‌های معامله‌گر می‌توانند از طریق ارتباط مستقیم با صرافی ارزهای دیجیتال و قرار دادن سفارش‌های خرید و فروش در صورت ایجاد شرایط از پیش تعیین شده، کار خودشان را انجام دهند. با این حال، رابط‌های کاربری ربات‌های تریدر مختلف، تفاوت‌هایی با همدیگر دارند.

بعضی از این ربات‌ها دارای افزونه مرورگر هستند و به شخص معامله‌گر امکان ارتباط با ربات را می‌دهند. بعضی دیگر، دارای سیستم‌های عامل استانداردی هستند که کاربران می‌توانند آن‌ها را به صورت اپلیکیشن‌هایی، دانلود کنند. بعضی از این ربات‌ها نیز شبیه به اپلیکیشن‌های طراحی شده برای کار با صرافی‌های ارزهای دیجیتال هستند.

در استراتژی‌های معاملاتی مورد استفاده ربات‌های معامله‌گر نیز چندین روش مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  • یکی از روش‌های بسیار رایج، استفاده از میانگن نمایی متحرک است. برای مثال، وقتی این شاخص به نقطه مشخصی می‌رسد، ربات، خرید یا فروش انجام می‌دهد.
  • بعضی از ربات‌های تریدر ارزهای دیجیتال از بعضی از انواع مختلف رویکرد EMA مثل میانگین متحرک‌های نمایی دوگانه یا سه‌گانه، استفاده می‌کنند. میانگین متحرک، از میانگین قیمت رمزارز در دوره زمانی خاصی به دست می‌آید. وقتی از دو یاد تعداد بیشتری میانگین متحرک نمایی استفاده می‌شود، در واقع، میانگین‌های متحرک نمایی در بازه‌های زمانی مختلفی، در نظر گرفته می‌شوند.
  • دیگر ربات‌های مورد استفاده تریدرهای ارزهای دیجیتال، بر اساس اندیکاتورهای تکنیکال دیگری مثل RSI، اصلاحی فیبوناچی و … کار می‌کنند.

انواع مختلف ربات‌های معامله‌گر ارزهای دیجیتال

انواع ربات‌های معامله‌گر رمزارز

ربات‌های تریدر ارزهای دیجیتال، چندین نوع دارند که در این بخش، به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت. همچنان با داموند مگ همراه باشید.

ربات‌های تریدر آربیتاژ

این ربات‌ها، قیمت ارزهای دیجیتال در صرافی‌های مختلف را تحت نظر دارند و برای کسب سود، بین صرافی‌های مختلف، ترید می‌کنند. به این کار، اصطلاحا آربیتاژ گفته می‌شود و ربات‌هایی که این کار را انجام می‌دهند، ربات های آربیتاژ نام دارند.

با اینکه اختلاف قیمت رمرارزها در صرافی‌های مختلف، در بیشترین حالت، فقط چندین دلار است اما انجام معاملات آربیتاژ در مقیاس گسترده و تعداد بالا می‌تواند با سودهای خوبی همراه باشد.

ربات‌های معامله‌گر بازارساز

ربات‌های بازارساز (Market making)، برخلاف ربات‌های آربیتاژ، با خرید و فروش‌های پیوسته و به کارگیری اسپرد (Spread) سودآوری می‌کنند. منظور از Spread، اختلاف بین بالاترین قیمت و پایین‌ترین قیمت رمز ارز در بازه‌های زمانی مشخص است. انجام چندین باره این کار، در صورتی که همه‌چیز مطابق با پیشبینی پیش برود، سود زیادی نصیب تریدر خواهد کرد.

استفاده از ربات‌های تریدر چه مزیت‌هایی دارد؟

مزایای استفاده از ربات تریدر ارز دیجیتال

با اینکه خودآگاه انسان می‌تواند اطلاعات زیادی را در یک لحظه، پردازش کند کامپیوترها از این نظر، تقریبا نامحدود هستند و سرعت بسیار بیشتری نسبت به سلول‌های مغز انسان دارند. درست است که هر کسی می‌تواند به نمودارها نگاه کند، اطلاعاتی از آن‌ها برداشت نماید و پس از تحلیل آن‌ها، تصمیمی منطقی بگیرد اما انسان همواره خطا می‌کند.

در مقابل، ربات‌ها خسته نمی‌شوند و می‌توانند یک کار را عینا، بارها و بارها، تا بی‌نهایت و بدون اشتباه، انجام دهند. به عنوان یک مثال ساده، ماشین‌ حساب‌ها را در نظر بگیرید که می‌توانند پیچیده‌ترین محاسبات ریاضیاتی را در کسری از ثانیه و بدون کوچک‌ترین خطایی، بارها و بارها، انجام دهند.

مزیت دیگر استفاده از ربات‌ها، عدم تأثیرگذاری احساست انسانی در استراتژی‌های معاملاتی است. یکی از مهم‌ترین دلیل تصمیمات اشتباه در بازار ارزهای دیجتال، احساسات و هیجانات انسانی مثل فومو است اما ربات‌ها این احساسات را ندارند و فقط بر اساس منطقی که بر اساس آن طراحی شده‌اند، اقدام می‌کنند.

دیگر مزیت استفاده از ربات‌های معامله‌گر، خستگی‌ناپذیر بودن و فعالیت ۲۴ ساعته آن‌ها در ۷ روز هفته و ۲۳۵ روز سال است. در شرایطی که انسان‌ها نیاز به خوابیدن، غذا خوردن، وقت گذراندن با خانواده و … هستند و ممکن است که بهترین فرصت‌های خرید و فروش را در چنین زمان‌هایی از دست بدهند، ربات‌ها هیچ کدام از این نیازمندی‌ها را ندارند و به محض ایجاد یک فرصت خرید یا فروش مناسب، بدون اتلاف کوچک‌ترین وقتی، بهترین تصمیم را می‌گیرند. در واقع، با استفاده از ربات‌های درست، هرگز ار روند بازار جا نخواهید ماند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  آربیتروم (Arbitrum) چیست؟ بهترین راهکار لایه 2 اتریوم

معامله‌گران انسانی، حتی اگر در هنگام ایجاد فرصت‌های مناسب خرید و فروش، آنلاین باشند و این فرصت‌ها را شناسایی کنند، هرگز نمی‌توانند که با سرعت یک ربات تریدر، معاملات را انجام دهند. این در حالی است که در بازارهای به شدت نوسانی مثل بازار ارزهای دیجیتال، ثانیه‌ها، اهمیت دارند.

معایب استفاده از ربات‌های معامله‌گر

معایب استفاده از ربات تریدر رمزارز

با توجه به اینکه بازار کریپتو، به شدت نوسانی است و به پارامترهای بسیار مختلفی بستگی دارد، در حال حاضر، برنامه‌نویسی ربات‌ها برای اتخاذ بهترین تصمیمات، عملا کاری غیرممکن است. برای مثال، در شرایطی که رویداد فاندامنتال مهمی مثل شیوع سویه‌ای خطرناک از ویروس کووید-۱۹ رخ دهد، ربات‌ها نمی‌توانند تصمیمات درستی بگیرند و در نتیجه، پورتفوی شما را در معرض ریسک بالایی قرار می‌دهند.

به علاوه، معمولا، استفاده از ربات‌های ترید ارزهای دیجیتال، با سودهای قابل توجهی همراه نیست. با استفاده از این ربات‌ها می‌توانید سودهای اندک زیادی داشته باشید و با جمع شدن این سودها، به سودهای قابل توجهی برسید. البته، هیچ تضمینی وجود ندارد که با به دلیل ریزش بازار، تمام سودهاییی که در زمان زیادی جمع کرده‌اید، از دست بروند.

به طور کلی می‌توان گفت که قرار دادن اختیار کل پورتفوی خود در دستان ربات، هرگز ایده جالبی نیست. شما می‌توانید از ربات‌ها استفاده کنید و از آن‌ها در معاملات خودتان کمک بگیرید اما اگر می‌خواهید از بازار ارزهای دیجیتال به سودهای قابل توجهی برسید، باید خودتان نیز بر بازار و روند انجام معاملات، نظارت داشته باشید.

آیا ربات‌های معامله‌گر رمزارزها واقعا سودآور هستند؟

زمانی می‌توانید با استفاده از ربات‌های ترید ارزهای دیجیتال کسب سود کنید که آن‌ها را با احتیاط و در شرایط درست، به کار ببرید.

وقتی حجم بالایی از سفارش‌ها را در بازه زمانی کوتاهی قرار دهید، این احتمال وجود دارد که با سود کوچکی از هر سفارش، به سودهای خوبی برسید. البته، با همین منطق ممکن است که متحمل ضررهای قابل توجهی نیز شوید.

شاید یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های استفاده از ربات‌های تریدر ارزهای دیجیتال، خارج کردن احساسات از خرید و فروش ها باشد. ترس و طمع می‌توانند به راحتی سبب متضرر شدن افراد در این بازار بسیار نوسانی شوند.

وقتی بازار روندی صعودی دارد، سرمایه‌گذاران و معامله‌گران، طمع می‌کنند و این طمع می‌تواند مانع از فروش در قیمت درست یا حتی خرید در قیمت‌های بالا شود و پیش از اصلاح یا ریزش قیمت شود.

در مقابل، وقتی بازار روندی نزولی دارد، سرمایه‌گذاران و تریدرها دچار ترس می‌شوند و این ترس، سبب فروش در قیمت‌هایی پایین یا خرید نکردن در قیمت‌های خوب می‌شود.

ربات‌ها ترس و طمع نمی‌شناسند و بر اساس پارامترهای تکنیکال عمل می‌کنند. با این حال، به یاد داشته باشید که ربات‌ها، حداقل با فناوری‌هایی کنونی، نمی‌توانند بر اساس پارامترهای فاندامنتال کار کنند و گاهی اوقات، همین پارامترهای فاندامنتال هستند که بیشترین تأثیر را روی بازار دارند.

بهترین ربات‌های تریدر ارزهای دیجیتال

 بهترین ربات‌های معامله‌گر کریپتو

در این بخش، بهترین ربات‌های معامله‌گر ارزهای دیجیتال را به شما معرفی خواهیم کرد.

۱- Cryptohopper

کریپتوهوپر، نوع خاصی از ربات‌های تریدر ارزهای دیجیتال است که از حافظه ابری استفاده می‌کند. اساسا، هر ربات معامله‌گر ارز دیجیتال همیشه به اینترنت متصل و در حال آنالیز بازار است. فرقی نمی‌کند که دستگاه شخص تریدر به اینترنت متصل باشد یا خیر؛ ربات در سرور به اینترنت متصل است و کار خودش را انجام می‌دهد.

این ربات می‌تواند از سیگنال‌های دیگر تریدرها نیز استفاده کند که این قابلیت به تریدرهای تازه‌کار، پیشنهاد می‌شود. در مقابل، تریدرهای حرفه‌ای‌تر می‌توانند ربات کریپتوهوپر را بر اساس تحلیل‌ها و سیگنال‌های خاص خودشان، تنظیم کنند تا این ربات، از استراتژی معاملاتی آن‌ها، پیروی کند.

۲- Coinrule

کوین رول، با بعضی از محبوب‌ترین صرافی‌های ارزهای دیجیتال مثل بایننس و کوین بیس پرو، یکپارچه است. یکپارچگی با این صرافی‌ها، کوین رول را به ربات مناسبی برای تازه‌کاران بازار ارزهای دیجیتال، مبدل ساخته است. با این حال، این ربات، دارای الگوهای از پیش ساخته شده تریدینگ است که سبب می‌شوند تا ربات، به صورت خودکار به تغییرات بازار، واکنش نشان دهد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  آوالانچ چیست؟ ارز دیجیتال Avalanche با نوکن AVAX

تریدرها می‌توانند با خرید طرح‌های گران‌قیمت‌تر کوین رول از امکانات دیگر این ربات مثل ویدئوها و دیگر محتواهای آموزشی، بهره‌مند شوند.

۳- Axion Crypto

آکسیون کریپتو یکی از جدیدترین ربات‌های تریدر در بازار ارزهای دیجیتال است. این ربات، قابلیت‌هایی متعدد، رابط کاربری قابل سفارشی‌سازی توسط کاربر و بیش از ۱۰۰ اندیکاتور تکنیکال دارد که تازه‌کارها می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

تریدرهای باتجربه می‌توانند از استراتژی‌های معاملاتی برتر آکسیون کریپتو مثل تریدینگ معکوس (Reverse trading) استفاده کنند. به علاوه، امکان ایجاد و ذخیره کردن استراتژی‌های معاملاتی شخصی نیز وجود دارد.

آکسیون با بایننس، کراکن، بای بیت و چندین صرافی دیگر نیز یکپارچه می‌شود.

۴- Trality

ترالیتی یکی از خاص‌ترین ربات‌های ترید ارزهای دیجیتال است که از برنامه‌نویسی به زبان پایتون، پشتیبانی می‌کند. کسانی که به این زبان برنامه‌نویسی تسلط دارند، می‌توانند دستورات و منطق معاملاتی خود را در این ربات، وارد کنند. این ربات، به ویژه برای تریدرهای حرفه‌ای، بسیار خوب است.

البته تازه‌کاران نیز می‌توانند از ترالیتی استفاده کنند. این ربات، دارای قابلیت‌هایی است که برای استفاده از آن‌‌ها، نیازی به آشنایی با زبان برنامه‌نویسی پایتون ندارید.

۵- CryptoHero

ربات معامله‌گر ارز دیجیتال کریپتوهیرو را می‌توان ربات بسیار خوبی برای تازه‌واردان به بازار رمزارزها دانست. این ربات، با استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی، رابط کاربری بسیار کاربر-پسندی دارد.

کاربران می‌توانند ربات کریپتوهیرو را به صرافی‌های مختلف ارزهای دیجیتال متصل کرده و بدون نیاز به تلاش زیاد، از اندیکاتورهای تکنیکال زیادی، استفاده کنند.

چگونه ربات تردیدر ارزهای دیجیتال مناسب برای خود را انتخاب کنیم؟

همانطور که دیدید، چندین ربات مختلف برای ترید کردن ارزهای دیجیتال وجود دارد که هر کدام آن‌ها، مزیا و معایب خاص خودش را داشته و برای طیف خاصی از کاربران، مناسب است. به طور کلی می‌توان گفت که در انتخاب ربات تریدر ارز دیجیتال باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

  • میزان پیچیدگی ربات چقدر است؟ بهتر است که تازه کاران به سراغ ربات‌های ساده‌تر و دارای استراتژی‌های معاملاتی از پیش تعریف شده، بروند.
  • میزان کارمزد و هزینه‌های ربات چقدر است؟
  • تیم توسعه‌دهنده ربات تا چه حد معتبر و مطمئن است؟ آیا این تیم اطلاعات تماس مشضخصی دارد، از کاربران پشتیبانی می‌کند؟ و …
  • ربات از چه استراتژی‌هایی استفاده می‌کند؟
  • ربات با چه صرافی‌هایی یکپارچه می‌شود و از چه صرافی‌هایی پشتیبانی نمی‌کند؟

جمع‌بندی

معامله ارزهای دیجیتال، می‌تواند کار بسیار پیچیده‌ای باشد زیرا تغییرات قیمت رمرارزها به پارامترهای متعددی بستگی دارد. به علاوه، بازار ارزهای دیجیتال، به شدت نوسانی است و قیمت رمرارزها، ظرف چشم بر هم زدنی، به شدت تغییر می‌کند. در نتیجه، تریدرها برای سود کردن در این بازار باید پیوسته بازار را زیر نظر داشته باشند تا در زمان مناسب، واکنش مناسب را با سریع‌ترین سرعت ممکن، انجام دهند.

قطعا ربات‌ها نسبت به انسان‌ها، در انجام کارهای فوق، بسیار بهتر هستند. ربات‌ها خسته نمی‌شوند و نیازی به خوابیدن و غذا خوردن ندارند؛ در نتیجه، می‌توانند به صورت تمام وقت و در تمام روزهای سال، بازار را زیر نظر  داشته باشند و در مواقع لازم، بهترین تصمیمات را با بالاترین سرعت، بگیرند.

همچنین، یکی دیگر از برتری‌های ربات‌های معامله‌گر ارزهای دیجیتال در مقایسه با معامله‌گران انسانی، نقش نداشتن احساسات در تصمیم‌گیری‌های ربات‌ها است.

ربات‌های تریدر رمرارز با متصل شدن به صرافی‌های ارزهای دیجیتال، قیمت‌ها را زیر نظر دارند و بر اساس استراتژی‌های از پیش تعیین شده و قابل سفارشی‌سازی توسط کاربران، معاملات را انجام می‌دهند.

تعداد زیادی ربات معامله ارز دیجیتال وجود دارد که از بهترین‌های آن‌ها می‌توان به کریپتوهوپر، کوین رول، آکسیون کریپتو، ترالیتی و کریپتوهیرو اشاره کرد. در انتخاب بهترین ربات تریدر مناسب خود باید به نکات متعددی مثل میزان پیچیدگی ربات، کارمزد ربات، تیم توسعه دهنده ربات، استراتژی‌های مورد استفاده آن و صرافی‌های تحت پشتیبانی ربات معامله‌گر ارز دیجیتال، توجه داشته باشید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.