داموندمگ

پایان استخراج بیت کوین: با استخراج آخرین واحد بیت کوین چه اتفاقی می افتد؟

DAMOND
پایان استخراج بیت کوین

پایان استخراج بیت کوین یکی از مسائلی است که همیشه از ابتدای معرفی آن تا کنون، سؤالات پیرامون آن ادامه داشته است. با استخراج آخرین واحد بیت کوین چه اتفاقی می افتد؟ از آنجایی که تنها 2 میلیون بیت کوین استخراج نشده باقی مانده است، این نگرانی وجود دارد که در آینده چه خواهد شد.

با ما در این مقاله از داموندمگ همراه باشید، تا بررسی کنیم چرا عرضه بیت کوین روزی به پایان می‌رسد و اینکه تأثیر این رویداد بر ذینفعان آن چیست.

استخراج بیت کوین چه زمانی تمام می‌شود؟

استخراج بیت کوین چه زمانی تمام می‌شود

پاسخ به این سؤال در یک کلمه سال 2078 است، اما اینکه دقیقاً چه اتفاقاتی رخ می‌دهد تا به آن نقطه برسیم، کمی پیچیده است و نیاز به توضیحات بیشتر دارد، به همین دلیل این سؤال کلی را به چند مورد کوچک‌تر تقسیم می‌کنیم تا به نتیجه برسیم.

چند بیت کوین برای استخراج باقی مانده است؟

در حال حاضر چیزی حدود 19 میلیون بیت کوین وارد چرخه شده است، که به معنی باقی ماندن تنها 2 میلیون بیت کوین برای استخراج است.

هنگامی که مخترع بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو، ارز دیجیتال خود را در سال 2008 ایجاد کرد، کل عرضه بیت کوین 21 میلیون معرفی شد. یکی از دلایل سقف داشتن آن، پایبندی به اصل ضد تورم بودن است. از آنجایی که بیت کوین‌ها برای استفاده معاملاتی در نظر گرفته شده‌اند، دقیقاً مانند ارز کاغذی، بیت کوین‌های بیش از حد در بازار می‌توانند نوسانات شدید قیمت را ایجاد کنند. با در نظر گرفتن این موضوع، ناکاموتو محدودیت 21 میلیون بیت کوین را برای کنترل عرضه و درنتیجه کنترل نوسانات قیمت در آینده تعیین کرد.

یکی از راه‌های کنترل این مکانیسم، انتشار تدریجی بیت‌کوین‌ها بود، بدون اینکه بازار با تمام ۲۱ میلیون بیت کوین به‌طور هم‌زمان تحت تأثیر قرار بگیرد. برای انجام این کار، کد بیت کوین به گونه‌ای طراحی شده است، که اجازه می‌دهد هر سال تنها تعداد ثابتی بیت کوین استخراج شود تا زمانی که به سقف 21 میلیون بیت کوین برسد.

هاوینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین

پایان استخراج بیت کوین، به یک باره رخ نخواهد داد. برای اطمینان از جریان تدریجی بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو مفهوم هاوینگ یا نصف شدن را معرفی کرد. این مکانیسم تعداد بیت‌کوین‌های موجود را که وارد گردش می‌شوند در هر سه سال و نه ماه به نصف کاهش می‌دهد. اگر این روند ادامه پیدا کند، به این معنی است که تقریباً تمام 21 میلیون بیت کوین تا پایان سال 2078 استخراج خواهد شد. به عبارت دیگر، در آن زمان دیگر بیت کوینی برای استخراج وجود نخواهد داشت.

مطلب پیشنهادی  کنسل کردن تراکنش های اتریوم در کیف پول متامسک

برای کسانی که می‌پرسند وقتی همه بیت‌کوین‌ها استخراج می‌شوند چه اتفاقی می‌افتد، در مورد تاریخ دقیق پایان عرضه کل بیت کوین، سردرگمی وجود دارد. اگر در گوگل برای پاسخ جستجو کنید، به احتمال زیاد تاریخ این رویداد به جای سال 2078، 2040 ذکر شده است. این تا حدی به این دلیل است که مطالعات غیررسمی به این نتیجه رسیده‌اند که نصف شدن هر چهار سال یک‌بار انجام می‌شود، نه هر سه سال و نه ماه. به احتمال زیاد، اگر روند نصف شدن به همین شکل ادامه یابد و بقیه چیزها ثابت بماند، سقف عرضه بیت کوین در حدود سال 2078 به پایان خواهد رسید.

چند بیت کوین وجود دارد؟

چند بیت کوین وجود دارد

هرروز با نزدیک شدن به تاریخ پایان استخراج بیت کوین، بلاک‌های بیت کوین کمتری برای استخراج وجود دارد. با این حال، درک این نکته مهم است که تمام بیت کوین‌هایی که تا به امروز استخراج شده‌اند در گردش نیستند، که باعث کاهش بیشتر عرضه کل بیت‌کوین‌های در گردش در هر لحظه می‌شود. دلایل زیادی وجود دارد که چرا عرضه موجود بیت کوین با کل بیت کوین‌های استخراج شده مرتبط نیست.

یکی از دلایل اصلی، روش ذخیره بیت کوین است. از آنجایی که مالک باید از بیت کوین خود با استفاده از کیف پول و رمز عبور محافظت کند، در صورت فوت مالک بدون دسترسی به رمز عبور، راهی برای دسترسی به بیت کوین‌های ذخیره شده وجود ندارد. بیت کوین همچنین می‌تواند به دلیل خطاهای دیگر از سوی صاحبان آن برای همیشه غیرقابل دسترسی باشد. بیت کوین برخلاف سایر دارایی‌ها است: بازیابی آن بدون رضایت مالک تقریباً غیرممکن است.

بر اساس مطالعه اخیر نیویورک تایمز، تقریباً 20 درصد بیت کوین‌ها در کیف پول‌های غیرقابل دسترسی به دام افتاده‌اند. ارزش کل این بیت کوین‌های به دام افتاده حدود 140 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود. این بیت‌کوین‌ها احتمالاً برای مدت نامحدود خارج از دسترس خواهند ماند، که بر عرضه کل بیت‌کوین‌های در گردش تأثیر می‌گذارد. دفعه بعد که کسی از شما بپرسد چند بیت کوین در گردش است، پاسخ ساده 19 میلیون است، منهای هر بیت کوینی که در کیف پول‌های غیرقابل دسترسی به دام افتاده است.

مطلب پیشنهادی  تراکنش در بلاک چین چیست؟ سازوکار تراکنش های بیت کوین

پس از پایان استخراج بیت کوین، چه خواهد شد؟

در حال حاضر، هیچ‌کس نمی‌تواند به طور دقیق پیش‌بینی کند که وقتی تمام بیت کوین‌های موجود استخراج شوند، چه اتفاقی خواهد افتاد. صرف نظر از هرگونه تلاش آتی برای تغییر هسته اصلی بیت کوین، کارشناسان پس از رسیدن به حداکثر حد مجاز، به گمانه زنی در مورد آینده ادامه می‌دهند.

بسیاری از تحلیلگران از ایده استفاده از کارمزد تراکنش‌های بالاتر برای جبران فقدان پاداش بلاک حمایت می‌کنند. فناوری‌های جدید احتمالاً به کاهش هزینه‌های ماینینگ کمک می‌کنند، که در نهایت منجر به سود بیشتر برای ماینرها خواهد شد.

نظریه دیگری نشان می‌دهد که پلتفرم‌های بیت کوین فقط برای تراکنش‌های بزرگ با ارزش بسیار بالا استفاده می‌شوند که درآمد کافی برای راضی نگه داشتن سهامداران ارائه می‌دهد.

در ادامه بررسی کرده‌ایم که پس از پایان استخراج بیت کوین، چه بر سر ذینفعان خواهد آمد.

ماینرها

ماینرها به نوعی انگیزه نیاز دارند تا آن‌ها را به بیت کوین علاقه‌مند نگه دارد. یکی از راه حل‌های محدودیت بیت کوین، تغییر کد اصلی و انتشار بیش از ۲۱ میلیون بیت کوین است.

اگر محدودیت فعلی 21 میلیون نقض نشود، یکی دیگر از سناریوهای موجود باید رخ دهد، یعنی کارمزد تراکنش‌های بالاتر و کاهش هزینه‌های عملیاتی باید برای ادامه کار برقرار شود. در نقطه مقابل این طیف، ماینرها ممکن است کارتل‌هایی را برای کنترل عرضه و تقاضای بیت کوین تشکیل دهند، همانطور که در تولید نفت و در صنایع استخراج الماس چنین چیزی وجود دارد.

سرمایه گذاران خرده فروشی و هودلرها

با نزدیک شدن به حد مجاز استخراج بیت کوین، انتظار می‌رود ارزش بیت کوین افزایش یابد. با فرض اینکه بیت کوین محبوب باقی بماند، عرضه محدود و ارزش سرمایه‌گذاری مردم را وسوسه می‌کند که بیشتر از استفاده معاملاتی، از بیت کوین به عنوان یک کالای سرمایه‌گذاری استفاده کنند.

نمودار قیمت بیت کوین به نفع این جریان است، زیرا قیمت بیت کوین علی‌رغم کاهش پاداش به ازای هر بلاک، به طور مداوم افزایش یافته است. هودلرها و سرمایه‌گذاران خرده فروشی، بیت کوین را به جای آزاد کردن، در کیف پول خود ذخیره می‌کنند. این اقدامات باعث کاهش بیشتر عرضه و حفظ ارزش بیت کوین می‌شود.

سرمایه گذاران نهادی

اتمام استخراج بیت کوین

تعداد فزاینده‌ای از شرکت‌ها مشتاق بهره بردن از کریپتو هستند. در حال حاضر، تسلا، اسکوئر، مورگان استنلی و بسیاری از برندهای دیگر برنامه‌های بلندمدتی برای پذیرش ارز دیجیتال دارند. اگر محبوبیت ارزهای دیجیتال بدون کاهش ادامه یابد، احتمالاً این علاقه، سرمایه‌گذاران نهادی بیشتری را جذب می‌کند که آماده بهره‌برداری از مزیت‌های پیشگامانه هستند.

مطلب پیشنهادی  صرافی ارز دیجیتال چیست؟ کاربران ایرانی چطور در صرافی‌ها ترید می‌کنند؟

به گفته فیلیپ گرادول، اقتصاددان ارشد Chainalysis، سرمایه‌گذاران نهادی با بیت کوین به عنوان طلای دیجیتال برخورد می‌کنند. با توجه به محدودیت استخراج بیت کوین، کمبود و افزایش بالقوه قیمت، سرمایه‌گذاران نهادی از ارز مجازی به عنوان پوششی در برابر تورم استفاده می‌کنند، درست مانند روشی که در گذشته از فلزات گرانبها استفاده می‌کردند.

دولت ها

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ثابت کرده‌اند که شمشیر دولبه برای دولت‌های سراسر جهان هستند. در حالی که بسیاری از کشورها بیت کوین را به عنوان ارز قانونی نمی‌پذیرند، آن‌ها به شدت به تأثیر بیت کوین بر اقتصاد جهان نگاه می‌کنند. در حال حاضر، السالوادور اولین کشوری است که به طور قانونی بیت کوین را پذیرفته است، اما کشورهای بیشتری احتمالاً از این روش پیروی خواهند کرد.

به جای رویکرد «آن را قبول کن یا رها کن»، سیاست‌گذاران احتمالاً از یک راه میانه استفاده خواهند کرد. دولت‌ها بیت کوین را قبول خواهند کرد، اما سعی می‌کنند تمام جنبه‌های عملیاتی آن را تنظیم کنند. به جای منتظر ماندن برای یافتن پاسخی برای آنچه که پس از استخراج تمام بیت‌کوین‌ها اتفاق می‌افتد، این احتمال قوی وجود دارد که دولت‌ها، از جمله ایالات متحده، نسخه‌های خودشان را از ارزهای دیجیتال برای رقابت با بیت کوین ایجاد کنند.

سخن پایانی

باوجود تمام نگرانی‌های موجود در این باره که پس از پایان استخراج بیت کوین چه خواهد شد، این نکته وجود دارد که می‌توان از راه جذب سرمایه‌گذار به سودآوری از آن ادامه داد. تمام پیش‌بینی‌های آینده فقط در حد حدس و گمان هستند. چنانچه پذیرش جهانی ارزهای دیجیتال محقق شود، روش‌های زیادی برای استفاده از هر ارز دیجیتال پس از پایان دوره استخراج آن وجود خواهد داشت.

سؤالات متداول

آیا تغییر پروتکل بیت کوین ممکن است؟

برخی معتقدند که ممکن است، الگوریتم اجماع بیت کوین پس از آنکه استخراج آن به پایان رسید به کلی تغییر کند و از اثبات کار به اثبات سهام کوچ کند. درواقع این اعتقاد از اینجا سرچشمه گرفته است که چون دیگر روند تولید بلاک جدید مانند سابق نیست، باید الگوریتم جدید هم به کار گرفته شود. البته این مورد بسیار بعید به نظر می‌رسد

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.