داموندمگ

کیف پول دیفای چیست؟ بهترین کیف پول های DeFi

DAMOND
کیف پول دیفای، کیف پولی غیرمتمرکز برای نگهداری از دارایی های دیجیتال مانند رمز ارزها و NFTهاست

در این مقاله قصد داریم درباره اهمیت استفاده از کیف پول دیفای صحبت کنیم. امنیت نقش مهمی در نگهداری و حفظ یک دارایی دارد، همان‌طور که از دارایی‌های فیزیکی مثل ماشین، سکه و طلا در بهترین جای ممکن نگهداری می‌کنیم، برای نگهداری از دارایی‌های دیجیتال نیز باید ابزار امنی انتخاب کنیم. ولت‌ها مهم‌ترین فضا برای ذخیره‌سازی دارایی‌های دیجیتال هستند. کیف پول دیفای یکی از زیرمجموعه‌های ولت دیجیتال محسوب می‌شود، انتخاب یک ولت امن مهم‌ترین کاری است که کاربران بازار ارزهای دیجیتال برای ذخیره‌ دارایی‌هایشان باید انجام بدهند.

ضرورت استفاده از کیف پول دیجیتال این سوال را برای کاربران ایجاد می‌کند که از چه کیف پول‌هایی استفاده کنیم؟ امنیت کیف پول‌ها چگونه تأمین می‌شود؟ بهترین کیف پول دیفای کدام است؟ تا پایان این مقاله از داموندمگ همراه ما باشید تا با جزئیات کیف پول‌های دیفای آشنا شوید و به پاسخ سوالاتی که در مقاله مطرح شد، برسید.

دیفای چیست؟

دیفای (سیستم مالی غیرمتمرکز) شامل تمام محصولات و خدمات مالی مانند استیکینگ، فارمینگ، وام‌دهی و تراکنش‌های مالی است که بدون نیاز به شخص ثالث به عنوان واسطه انجام می‌شود. هدف دیفای از بین‌ بردن واسطه در تمام امور مالی است. دیفای با استفاده از تکنولوژی بلاک چین و با توزیع اطلاعات در بین نودهای (node) مختلف امکان تقلب را از بین می‌برد، امنیت را افزایش می‌دهد و واسطه‌های مالی را از میان برمی‌دارد.

مردم می‌توانند با استفاده از سیستم مالی غیرمتمرکز با سپرده‌گذاری سرمایه‌هایشان، سودهای بیشتری نسبت به سیستم بانکداری سنتی به دست آورند، کارمزدهای کمتری پرداخت کنند و تراکنش‌هایشان را در سیستمی با امنیت بالاتر انجام بدهند. البته امنیت در فضای کریپتو به شناخت کامل از امکانات نگهداری دارایی مانند کیف پول‌ها نیاز دارد.

کیف پول دیفای (DeFi Wallet) چیست؟

کیف پول غیرمتمرکز چیست؟

برای ورود به سیستم دیفای و استفاده از خدمات مالی ارائه شده در این فضا، به کیف پول‌های دیفای نیاز داریم. کاربردهای سیستم مالی غیرمتمرکز روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود و در تلاش است با استفاده از قراردادهای هوشمند و بلاک چین رویای ازبین‌بردن سیستم بانکداری سنتی را به واقعیت تبدیل کند. کیف پول‌ها برای ذخیره دارایی‌های دیجیتال کاربران به کار می‌روند. آن‌ها مثل حساب‌های بانکی در سیستم بانکداری سنتی هستند، با این تفاوت که هیچ نهاد نظارتی روی موجودی و تراکنش‌های آن تسلط ندارد و همه چیز در اختیار صاحب ولت است.

مهم‌ترین ویژگی‌های ولت‌های دیفای عبارت است از:

 • عدم نیاز به شخص ثالث است. این خاصیت صنعت مالی را متحول می‌کند.
 • در کیف پول‌های دیفای دارایی شما کاملاً در اختیار شماست و تنها کسی که به کلید خصوصی ولت دسترسی دارد، خودتان هستید. بنابراین مسئولیت کامل نگهداری از دارایی‌هایتان به عهده شماست.
 • این نوع کیف پول غیرمتمرکز به شما کمک می‌کند از دارایی‌های دیجیتالتان با امنیت زیاد نگهداری کنید، حتی زمانی که اینترنت شما قطع باشد، کیف پول شما کاملاً امن است.

با اینکه کیف پول دیفای از امنیت بالایی برخوردار است، مسئولیت زیادی را هم برای کاربر به همراه دارد. اگر کلید خصوصی شما گم شود، دارایی شما کاملاً از بین رفته است، بنابراین نگهداری از کلید خصوصی از مهم‌ترین نکات در استفاده از این کیف پول های غیرمتمرکز به حساب می‌آید. زمانی که شما از کیف پول صرافی‌ها استفاده می‌کنید، باید به یک شخص ثالث اعتماد کنید. صرافی می‌تواند روی دارایی‌هایتان نظارت داشته باشد و مثل حساب بانکی آن را چک کند. مزیت ولت‌های صرافی این است که در صورت گم شدن کلید خصوصی، کاربران می‌توانند از طریق صرافی کلید خصوصیشان را بازیابی کنند. ولت‌های دیفای امنیت بالاتری دارند، اما در صورتی که کاربری کلید خصوصی‌اش را گم کند، دیگر نمی‌تواند به حسابش دسترسی داشته باشد و عملا دارایی‌هایش را از دست می‌دهد.

به همین خاطر کاربران بسته به میزان ریسک‌پذیری، باید تصمیم بگیرند که چه کیف پولی را برای نگهداری از ارزهای دیجیتال خود انتخاب می‌کنند. در ادامه به بررسی امکانات و ویژگی‌هایی که یک کیف پول دیفای باید داشته باشد می‌پردازیم.

اجزای اصلی یک کیف پول DeFi

ویژگی ها

قبل از اینکه به معرفی چند مدل کیف پول دیفای بپردازیم، لازم است بدانیم یک کیف پول امن و مناسب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد. مراقبت از دارایی‌های دیجیتال بسیار بااهمیت است، بنابراین اولین نکته در انتخاب این نوع کیف پول ارز دیجیتال میزان امنیت آن است. یک کیف پول مناسب باید یک تجربة کاربری ساده و قابل‌فهم برای کاربران ایجاد کند، به‌هرحال همه افراد متخصص نیستند، یک کیف پول مناسب باید به‌گونه‌ای طراحی شده باشد که همه افراد بتوانند برای نگهداری دارایی‌های خود از آن استفاده کنند.

همچنین داشتن دسترسی به پروتکل‌های دیفای و پشتیبانی از انواع مختلف رمزارزها می‌تواند از ویژگی‌های مؤثر در انتخاب یک کیف پول دیفای مناسب باشد.

اجزای ضروری یک کیف پول DeFi خوب عبارت‌اند از

مبتنی بر کلید

همه کیف پول‌های دیفای دارای یک جفت کلید منحصربه‌فرد هستند، چیزی که کیف پول دیفای را از کیف پول‌های متمرکز متمایز می‌کند، همین کلید خصوصی است. کاربران مسئول حفاظت از کلیدهای خصوصی خود هستند که معمولاً یک عبارت 12 کلمه‌ای است. اگر جفت کلید وجود نداشته باشد، کیف پول شما یک کیف پول دیفای نیست؛ بنابراین وجود جفت کلید اولین و مهم‌ترین مشخصه یک کیف پول دیفای است.

غیرحضانتی (Non-Custodial)

غیرحضانتی بودن به این معنی است که شما زمانی که از این ابزار استفاده می‌کنید، باید بدانید که تنها کسی که به دارایی‌های شما دسترسی دارد و از وجود آنها مطلع است، خود شما هستید. همین‌طور نقل و انتقالات شما تحت نظارت هیچ نهاد واسطی نخواهد بود. تمام کیف پول‌های دیفای برای غیرمتمرکز بودن، ذاتاً غیرحضانتی هستند.

مطلب پیشنهادی  کیف پول دسکتاپ بیت کوین : آموزش ساخت گام به گام

بنابراین شما به‌عنوان کسی که از این ابزار استفاده می‌کند، باید بدانید ازدست‌دادن کلیدهای خصوصی مساوی با ازدست‌دادن تمام دارایی‌تان است. در واقع هرکسی که کلیدهای خصوصی  شما را در اختیار داشته باشد، صاحب ارز دیجیتال موجود در کیف پول شما خواهد بود.

سازگاری با مرورگر

امور مالی غیرمتمرکز در برنامه‌های web3 (نسل بعدی اینترنت) و با استفاده از مرورگر وب در دسترس هستند.

البته کیف پول‌های مبتنی بر اپلیکیشن‌های موبایل هم در تلاش هستند تا با برنامه‌های دیفای سازگاری پیدا کنند؛ بنابراین یک کیف پول دیفای باید با مرورگر وب شما و همین‌طور با پروتکل‌های دیفای سازگاری داشته باشد.

دسترسی

کیف پول‌های غیرحضانتی معمولاً می‌توانند انواع مختلف دارایی‌های دیجیتال را پشتیبانی کنند. در انتخاب کیف پول دیفای باید به این نکته توجه کنیم که با انواع مختلف کوین‌ها و توکن‌های موجود در بلاک چین‌های مختلف سازگاری داشته باشد.

پس در بررسی و انتخاب کیف پول دیفای مهم است که بررسی کنید که آیا از دارایی‌های مهم دیفای مانند Dai، USDC، ETH، BAT و ارز دیجیتال‌های مشابه پشتیانی می‌کند یا خیر.

علاوه بر این شما باید کیف پول دیفایی را انتخاب کنید که بتوانید به پروتکل‌های دیفای مانند اینستادپ (InstaDApp)، کامپوندفایننس (Compound finance)، میکردائو  (Makerdao) و غیره دسترسی داشته باشید.

بنابراین یکی دیگر از نکاتی که زمان انتخاب کیف پول دیفای باید به آن توجه کنید این است که آیا از دارایی‌های مدنظر شما پشتیبانی می‌کند و می‌توانید به ارز دیجیتال‌های مورد نظرتان دسترسی داشته باشید یا خیر. چرا که معمولاً کیف پول‌ها از همة رمز ارزها پشتیبانی نمی‌کنند.

به‌عنوان‌مثال بعضی از کیف پول‌های دیفای امکان نگهداری بیت کوین را ندارند، بنابراین برای افرادی که قصد نگهداری بیت کوین را دارند، انتخاب مناسبی نخواهد بود؛ بنابراین کیف پولی که انتخاب می‌کنید باید متناسب با فعالیت و محصولات انتخابی شما باشد.

همچنین باید دقت داشته باشید کیف پولی که انتخاب می‌کنید امکان قرض دادن دارایی‌ها و دریافت سود را برای شما امکان‌پذیر کند. همین‌طور باید بررسی کنید که امکان قفل‌کردن دارایی و دریافت وام در قالب استیبل کوین‌ها را دارید یا خیر؟

به‌عنوان‌مثال با کیف پول دیفای اتریوم کاربران می‌توانند اتریوم را با استیبل کوین‌هایی مانند Dai، توکن‌های ERC721 مانند Axies و توکن های ERC-20 مانند KNC سپرده‌گذاری کنند.

پشتیبانی از بلاک چین‌های مختلف

قبل از این که تصمیم بگیرید که کدام کیف پول دیفای برای شما مناسب است، باید تصمیم بگیرید که قصد دارید از خدمات مالی غیرمتمرکز کدام شبکه بلاک چین استفاده کنید. معمولا شما برای استفاده از خدماتی ماننید استیکینگ و ییلدفارمینگ تصمیم به استفاده از کیف پول دیفای می گیرید، بنابراین باید کیف پولی را انتخاب کنید که از این امکانات پشتیبانی می کند. همینطور قبل از استفاده از کیف پول دیفای باید با انواع مختلف زنجیره های بلاک چین و نحوه انتقال از یک شبکه بلاک چین به شبکه های دیگر آشنایی داشته باشید.

شما باید کیف پولی را انتخاب کنید که به شما امکان دسترسی به زنجیره‌های بلاک چینی زیادی را می‌دهد، تا مجبور نباشید برای استفاده از هر شبکه یک کیف پول جدید نصب کنید.

به‌عنوان‌مثال، یکی از محبوب­ترین کیف پول‌های دیفای که متامسک است، از بلاک چین سولانا پشتیبانی نمی‌کند. هر شبکه بلاک چین ممکن است شما را تشویق کند که از کیف پول بومی همان بلاک چین استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال برای استفاده از بازی اکسی اینفینیتی شما ناچار به نصب کیف پول رونین هستید.

امنیت

کیف پول دیفای ایده‌آل باید غیرحضانتی و منبع‌باز باشد. منبع‌باز به این معنی که کدهای کیف پول در دسترس عموم قرار داشته باشد تا هرکسی بتواند کدهای مخرب و مشکلات احتمالی را بررسی و رفع کند. همچنین در انتخاب کیف پول دیفای باید به امن بودن آن توجه کنیم، بعضی از ارائه‌دهندگان کیف پول به‌طورجدی امنیت را در اولویت قرار می‌دهند.

به‌عنوان‌مثال کیف پول آرجنت (Argent) نمونه‌ای از کیف پول دیفای با امنیت بالاست، چرا که به کاربر اجازه می‌دهد کسی را به‌عنوان guardians (مفهومی که برای بازگرداندن کلید خصوصی کیف پول دیفای استفاده شده است) انتخاب کند که در صورت فراموش‌کردن کلیدهای خصوصی به کاربر کمک کند تا بتواند کیف پول خود را بازیابی کند.

عملکردها و ویژگی ها

عملکرد ها و ویژگی ها

یک نکته جالب که باید درباره کیف پول‌های دیفای بدانید این است که هر کیف پول معمولاً یک یا چند ویژگی دارد که آن را با سایر کیف پول‌ها متمایز می‌کند. به‌عنوان‌مثال بعضی از کیف پول‌ها امکان دسترسی به استیکینگ و ییلدفارمینگ را برای کاربران فراهم می‌کنند، درحالی‌که بعضی از آنها این ویژگی را ندارند.

بعضی از کیف پول‌ها رابط کاربر آسان‌تری نسبت به بقیه کیف پول‌ها دارند، راحت در دسترس هستند و یا هزینه تراکنش‌های کمتری را نسبت به سایر کیف پول‌ها از کاربران دریافت می‌کنند.

برای انتخاب یک کیف پول دیفای کاربردی باید به تمام این نکات دقت کنید. یک کیف پول استاندارد دیفای باید قابلیت انجام تراکنش و ذخیره ارز دیجیتال را برای کاربران خود فراهم کند، بااین‌حال، بعضی از کیف پول‌های دیفای کاربردهای بیشتری دارند. بعضی از کیف پول‌ها امکان سرمایه‌گذاری، مبادله رمز ارز، معامله رمز ارزها با پول‌های فیات و تعامل با برنامه‌های غیرمتمرکز را برای کاربران فراهم می‌کنند. حتی بعضی از کیف پول‌ها به کاربران اجازه می‌دهند که NFTهای موجود در حساب خود را مشاهده کنند.

همین‌طور بعضی از کیف پول‌های دیفای با اپلیکیشن‌های دیفای تعامل دارند و به کاربران اجازه می‌دهند بدون خروج از کیف پول با پروتکل‌های دیفای تعامل داشته باشند.

موقعیت اجتماعی یک کیف پول دیفای

یکی از مواردی که می‌توان برای ارزیابی کیف پول‌های دیفای مدنظر داشت، بررسی شبکه‌های اجتماعی و مطالعه نظر کاربران دیگر درباره آن کیف پول است. از طریق شبکه‌های اجتماعی می‌توان متوجه شد که سازندگان یک کیف پول تعامل خوبی با کاربران خود دارند یا خیر و آیا پشتیبانی مناسبی از برنامه خود انجام می‌دهند.

مطلب پیشنهادی  کیف پول اکسودوس : آموزش ساخت، نصب + دانلود

سهولت در استفاده

کیف پولی که برای نگهداری از دارایی‌های خود انتخاب می‌کنید باید تا جای ممکن ساده باشد و طوری طراحی شده باشد که تنها از طریق دستورالعمل‌های موجود قابلیت نصب و استفاده درست داشته باشد. در دنیای ارز دیجیتال یک اشتباه ممکن است باعث ازبین‌رفتن کل دارایی موجود شما شود، بنابراین زمانی که انواع کیف پول‌ها را بررسی می‌کنید به این نکته دقت کنید که رابط کاربری آسانی برای شما داشته باشد.

باوجوداینکه اکوسیستم دیفای نوپا است و با کمبود دانش در این صنعت روبرو هستیم، کیف پول دیفای باید طوری طراحی شده باشد که یک تازه‌وارد بتواند از آن به‌راحتی استفاده کند. با اینکه کاربران به دنبال سادگی و سهولت هستند، ویژگی‌های یک کیف پول باید تا جای ممکن به‌صورت شفاف و ساده در دسترس کاربران قرار بگیرد.

6 کیف پول برتر دیفای در 2022

 

باتوجه‌به نکاتی که گفته شد اهمیت انتخاب یک کیف پول دیفای مطمئن برای نگهداری دارایی‌های دیجیتال مشخص شد، در حالیه روزبه‌روز به تعداد این کیف پول‌ها اضافه می‌شود و هرکدام ویژگی‌های خاصی دارند که ممکن است موارد دیگر فاقد این ویژگی‌ها باشند، انتخاب یک کیف پول امن کار ساده‌ای نخواهد بود. در ادامه این مقاله از داموندمگ با ما همراه باشید تا به معرفی مطرح‌ترین کیف پول‌های دیفای 2022 بپردازیم.

1-متامسک (Metamask)

کیف پول متامسک

متامسک یک کیف پول ارز دیجیتال است که در حال حاضر برای اندروید و ios در دسترس است، همین‌طور به‌عنوان افزونه وب برای مرورگرهای کروم و فایرفاکس نیز در دسترس است. کیف پول متامسک باتوجه‌به قابلیت‌هایی که ایجاد کرده است می‌تواند به‌عنوان یک کیف پول دیفای نیز استفاده شود، چرا که دسترسی آسانی را برای اتصال به دنیای دیفای را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد.

برای استفاده از کیف پول دیفای متامسک کافی است اپلیکیشن آن را بر روی تلفن همراه خود نصب کنید یا افزونه آن را بر روی یکی از مرورگرهای کروم یا فایرفاکس خود فعال کنید.

متامسک از توکن‌های ERC20 اتریوم، زنجیره هوشمند BEP-20 بایننس و شبکه پالیگان  با توکن بومی Matic پشتیبانی می‌کند و باعث تطبیق‌پذیری با پروتکل‌های دیفای می‌شود؛ بنابراین با استفاده از این کیف پول می‌توان به اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز موجود بر روی بلاک چین اتریوم دسترسی داشت.

یکی از دلایل محبوبیت کیف پول دیفای متامسک، تعامل مناسب آن با پروتکل‌ها و برنامه‌های دیفای است. علاوه‌برآن راحتی کار با متامسک با استفاده از راهنمایی‌هایی که در پلتفرم های اصلی دیفای آن به عنوان مرجع به کاربران ارائه شده است، باعث می شود تا همه ی کاربران مبتدی تا پیشرفته دیفای بتوانند به راحتی از آن استفاده کنند.

نکته قابل‌توجه این است که می‌توان از کیف پول سخت‌افزاری لجر (Ledger) به‌عنوان سیستم ورودی برای دسترسی به کیف پول متامسک برای افزایش امنیت استفاده کنید.

بیشتر کاربران کیف پول دیفای که نیاز به تراکنش‌های با مبلغ کم و سرعت زیاد دارند معمولاً از متامسک استفاده می‌کنند، اما در میان کاربرانی که تراکنش‌هایی با مبالغ نسبتاً بالا دارند، این کیف پول چندان مطرح نیست.

کیف پول متامسک دارای مزایای قابل قبولی است اما باید بدانید که استفاده از این کیف پول ممکن است خطراتی نیز برای دارایی‌های شما به همراه داشته باشد، چراکه شما را در برابر انواع حملات هک آسیب‌پذیر می‌کند. بعضی از خطرات رایجی که ممکن است هنگام استفاده از کیف پول متامسک به وجود بیاید عبارت‌اند از بدافزارها، وب‌سایت‌های فیشینگ و قراردادهای هوشمند مخرب؛ بنابراین اگر این کیف پول را استفاده می‌کنید باید مراقب خطرهای ذکر شده باشید.

2-ایدو (Eidoo)

کیف پول ایدو

دومین کیف پول دیفای که در 2022 می‌توان به آن اشاره کرد، Eidoo است. ایدو یکی از کیف پول‌های ارز دیجیتال چندمنظوره و دارای ماهیت غیرحضانتی است که دسترسی گسترده‌ای به پلتفرم‌های دیفای ایجاد کرده است.

کیف پول دیفای ایدو از توکن‌های ERC721 و ERC20 پشتیبانی می‌کند. اگر از جمله کاربرانی هستید که لایت کوین یا بیت کوین را برای سرمایه‌گذاری بلندمدت انتخاب کرده‌اید، خبر خوب این است که ایدو از این دو ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند؛ بنابراین شما با نصب ایدو می‌توانید توکن‌های لایت کوین و بیت کوین خود را در این کیف پول ذخیره کنید.

ایدو همچنین قول داده است که به‌عنوان یک کیف پول چند ارزی از بیش از هزار توکن پشتیبانی کند.

یکی از ویژگی‌های ایدو، قابلیت توانمند ساختن کاربران به رشد نرخ بازگشت سرمایه است. به این شکل که به کاربران اجازه بدهند استراتژی‌های استیکینگ و ییلدفارمنیگ خود را پیاده‌سازی کنند. ایدو یکی از کیف پول‌های دیفای موجود در 2022 است که این قابلیت را برای کاربران خود ایجاد کرده است.

علاوه‌برآن ایدو قابلیت‌های دیگری را در پلتفرم خود ایجاد کرده است که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید:

 • ایدو به کاربران خود اجازه می‌دهد از صرافی غیرمتمرکز داخلی ساخته شده در داخل پلتفرم برای تبادل توکن‌ها استفاده کنند
 • یک پلتفرم داخلی مدیریت NFT در ایدو به کاربران در خرید، نگهداری و خریدوفروش توکن‌های غیرمثلی کمک می‌کند. علاوه‌برآن کاربران می‌توانند آثار هنری دیجیتال، کلکسیون‌های رمزنگاری و دارایی‌های دیجیتال را مشاهده و مدیریت کنند.
 • از جمله امکانات جذاب دیگر ایدو، این است که می‌توانید یک کارت خرید ایدو داشته باشید که خرید از فروشگاه‌های آنلاین و فیزیکی را در سراسر جهان با استفاده از ارزهای دیجیتال امکان‌پذیر می‌کند. کاربران ایدو می توانند با استفاده از ایدوکارت پول فیات برداشت کنند و حتی در بعضی از خریدهای نقدی، 10 درصد از خرید کاربران به‌عنوان تخفیف به‌حساب ایدو آنها برمی‌گردد.

3-کیف پول کوین بیس (Coinbase Wallet)

کوین بیس ولت

کیف پول دیفای کوین بیس که از محصولات کوین بیس، بزرگ‌ترین صرافی متمرکز ارز دیجیتال موجود است، یک کیف پول وب 3 غیرحضانتی به‌حساب می‌آید که از مجموعه گسترده‌ای از ارزهای دیجیتال پشتیبانی می‌کند.

پلتفرم کیف پول دیفای کوین بیس طوری طراحی شده است که مخصوصاً برای کاربران تازه‌وارد بسیار مناسب بنظر می‌رسد، چرا که کاربران می‌توانند تنها با استفاده از نام کاربری و بدون نیاز به واردکردن کد هگزادسیمال دارایی‌های خود را جابه‌جا کنند.

مطلب پیشنهادی  کیف پول لایت کوین: معرفی بهترین کیف پول لایت کوین 2022

باید بدانیم کوین بیس یک کیف پول بومی برای خریدوفروش کوین‌ها دارد که متفاوت از کیف پول دیفای کوین بیس است. اما کوین بیس امکان تعامل کیف پول معمولی و کیف پول دیفای را برای کاربران خود ایجاد کرده است تا کاربران بتوانند دارایی‌های خود را از Coinbase.com به کیف پول دیفای خود انتقال دهند.

کیف پول دیفای کوین بیس به کاربران اجازه می‌دهد تا به شکل غیرمتمرکز بتوانند با برنامه‌ها و صرافی‌های مختلف دیفای در تعامل باشند. ایجاد امنیت بیومتریک و پین شش رقمی برای محافظت از دارایی‌های کاربران در کیف پول دیفای نیز از جمله مزیت‌های کوین بیس ولت است که باعث شده به‌عنوان کیف پول برتر دیفای که امنیت اثبات شده‌ای دارد شناخته شود.

همچنین کیف پول کوین بیس اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز و پروتکل‌های دیفای پشتیبانی می‌کند:

 • Maker CDP portal
 • Compound finance
 • NUO Network
 • Compound finance
 • Uniswap
 • Airswap

4-ترزور (Trezor)

ترزور ولت

کیف پول ترزور می‌تواند یکی از بهترین انتخاب‌ها در بین کیف پول‌های دیفای 2022 باشد. ترزور یک کیف پول سرد است که در دو مدل Trezor One و Trezor Model T به بازار عرضه شده که مدل اول دارای ویژگی‌های پیشرفته مدیریت رمز عبور برای ایجاد امنیت و نگهداری از ارزهای دیجیتال است که نسبت به مدل دوم مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

Trezor Model T که نسبت به مدل اول، قیمت بالاتری دارد، یک نسخه پریمیوم کیف پول سخت‌افزاری است. این مدل علاوه بر قابلیت‌های Trezor One دارای یک صفحه‌نمایش لمسی رنگی برای ورود امن به دستگاه دارد و دارای طراحی مدرن، اسلات کارت SD و ویژگی‌های پیشرفته بیشتری نسبت به مدل اول است.

البته کیفیت ویژگی های امنیتی هر دو مدل مشابه است و کاربران می توانند از امنیت بالای این نوع کیف پول سرد برای نگهداری دارایی های کریپتویی خود استفاده کنند.

کیف پول‌های Trezor مدل T به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که کاربر برای هر بار استفاده از این کیف پول‌ها باید یک پین وارد کند تا بتواند به محتویات آن دسترسی پیدا کند. برای ایجاد امنیت در مقابل keyloggerها ترتیب صفحه‌کلید در این نوع کیف پول مدام تغییر می‌کند. صفحه لمسی طراحی شده در این مدل باعث کاربری آسان در این نوع از محصول شده است، علاوه‌برآن مدل T سازگاری بهتری با اکوسیستم دیفای دارد.

5-آرجنت (Argent)

آرجنت ولت

آرجنت یکی از کیف پول­های دیفای برای استفاده بر روی موبایل است که کاربران اندروید و ios به آن دسترسی دارند. جذابیت این کیف پول در این است که کاربران برای حفاظت از دارایی های خود نیاز به ذخیره‌سازی کلید خصوصی ندارند، چراکه از مفهومی به نام Guardian برای ایجاد امنیت در کیف پول کاربران استفاده می‌کند.

آرجنت یک کیف پول غیرمتمرکز است که قصد دارد خدمات مالی غیرمتمرکز را بر روی موبایل در دسترس کاربران قرار دهد. کاربران این کیف پول نیازی به پشتیبان‌گیری کاغذی نخواهند داشت، همچنین تراکنش‌های رایگان و آدرس‌های ساده از جمله دستاوردهای این کیف پول است. کیف پول آرجنت تعامل خوبی نیز با پروتکل‌های دیفای برقرار کرده است، تا کاربران بتوانند به‌راحتی تعاملات خود را با اکوسیستم دیفای داشته باشند.

از جمله مزیت‌های آرجنت:

 • قابلیت نگهداری ETH و دارایی‌های دیفای
 • دسترسی به پروتکل‌های Lending (قرض دادن دارایی و کسب سود)
 • امکان تبادل ارز دیجیتال

برای افراد مبتدی و کاربرانی که اطلاعات فنی زیادی ندارند، این کیف پول می‌تواند مناسب‌ترین گزینه در بین کیف پول‌های دیفای موجود در سال 2022 باشد.

البته کاربران باید توجه داشته باشند که به دلیل اینکه تقاضای زیادی برای این نوع کیف پول وجود دارد، برای استفاده از آن باید در لیست انتظار قرار بگیرند.

6- کیف پول لجر نانو (Ledger Nano Wallet)

کیف پول دیفای لجر

کیف پول لجر نانو در دو نوع لجر نانو مدل S و لجر نانو مدل X به کاربران ارائه می‌شود. کیف پول لجر نانو یک کیف پول سخت‌افزاری محبوب و امن برای حفظ دارایی‌های دیجیتال کاربران کریپتو است که می‌توان از طریق DeFisaver از آن به‌عنوان یک کیف پول دیفای استفاده کرد.

یکی از روش‌های رایج استفاده از لجر نانو، ترکیب آن با کیف پول متامسک است که برای دسترسی بهتر به اکوسیستم دیفای استفاده می‌شود. این ترکیب باعث ایجاد امنیت قوی برای حضور در پروتکل‌های دیفای می‌شود.

نتیجه‌گیری

کیف پول دیفای راه حلی برای حضور در سیستم مالی غیرمتمرکز است که مالکیت کامل دارایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. امروزه این ابزار به‌عنوان یکی از امن‌ترین روش‌های نگهداری از دارایی‌های دیجیتال به‌حساب می‌آید.

روشی که کیف پول دیفای برای مدیریت دارایی دیجیتال در اختیار کاربران قرار می‌دهد کاملاً در مقابل روش سنتی بانکداری که کنترل تمام دارایی‌های کاربران در اختیار بانک قرار داشت، قرار دارد.

همین‌طور اطلاعات کاربران زمان استفاده از این ابزار در اختیار هیچ نهاد واسطی قرار نمی‌گیرد و حریم خصوصی افراد کاملا حفظ می‌شود.

کیف پول‌های دیفای تنوع زیادی دارند و این موضوع باعث می‌شود که انتخاب بین آنها دشوار باشد. در این مقاله از داموندمگ 6 کیف پول متامسک، ایدو،  کوین بیس، ترزور، آرجنت و  نانو لجر به شما معرفی شد. امیدواریم این مقاله به انتخاب بهتر شما کمک کند.

سوالات متداول

معایب کیف پول دیفای چیست؟

البته نقطه‌ضعفی که در این نوع کیف پول ها وجود دارد این است که کاربران کلید خصوصی خود را از دست دهند، دارایی‌شان را کاملا از دست می‌دهند. بنابراین هر فرد باید بتواند تصمیم بگیرد که به یک نهاد واسط اعتماد کند و دارایی خود را در صرافی‌های متمرکز نگهداری کند یا اینکه خود مسئولیت مراقبت از دارایی‌هایش را با استفاده از کیف پول دیفای به عهده بگیرد.

مزایای کیف پول دیفای چیست؟

غیرمتمرکز بودن، امنیت بالا و دسترسی به پلتفرم های دیفای از جمله مزایای اصلی این نوع کیف پول است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.