داموندمگ

کوساما یا کوزاما چیست؟ ارز دیجیتال Kusama با توکن KSM

DAMOND
کوزاما یا کوساما چیست؟ معرفی پروژه Kusama با نماد KSM

احتمالا تاکنون نام ارزدیجیتال کوساما (کوزاما) که به “پسر عموی وحشی” پولکادات نیز معروف است را شنیده باشید. آسان‌ترین پاسخ به این سوال که کوساما چیست ؟ این است که، کوساما نسخه اولیه‌ای از پولکادات است. این شبکه به عنوان بستری برای توسعه دهندگان برای آزمایش ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدید پولکادات عمل می‌کند. با کوساما، برنامه‌نویسان می‌توانند اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) را در یک محیط کاملا مشابه با بستر پولکادات پیاده‌سازی و تست کنند.
کوساما یک فورک از پولکادات است که این به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا کدهای جدید یا حتی اپلیکیشن‌های کاربردی را قبل از انتشار در شبکه پولکادات آزمایش کنند. با این حال این شبکه یک ارز دیجیتال مستقل هم نام با خود دارد که به صورت مستقل در بازار معامله می‌شود. برای دریافت پاسخ این سوال که کوساما چیست با داموندمگ همراه باشید.

کوساما یا شبکه قناری پولکادات چیست؟

شبکه کوساما با نام‌های «پسر عموی وحشی پولکادات» یا «شبکه قناری پولکادات» شناخته می‌شود. اما دلیل این نام‌گذاری کوساما چیست؟

در گذشته از قناری در معادن زغال سنگ به عنوان هشدار خطر استفاده می‌شد؛ چنانچه گاز دی‌اکسید کربن یا متان در معدن نشت می‌کرد، قناری زودتر از معدنکاران و کارگران می‌مرد. بنابراین معدنکاران چنانچه ناراحتی یا مرگ قناری را مشاهده می‌کردند سریع آنجا را ترک می‌کردند.

تا حدودی ممکن است علت این القاب عجیب برای کوزاما را حدس زده باشید. از آنجا که از کوساما برای تست پروژه‌های جدید پیش از راه‌اندازی در شبکه پولکادات استفاده می‌شود، نام شبکه قناری را بر آن گذاشته‌اند.

کوساما یا شبکه قناری پولکادات چیست؟

پولکادات (Polkadot) چیست؟

پولکادات در اکتبر سال 2017 توسط شروع به کار کرد؛ این پروژه به شبکه‌های بلاکچینی این امکان را می‌دهد تا با هم در تعامل باشند. پولکادات که یک بلاکچین متصل کننده مادر است و سایر بلاکچین های موجود را به هم متصل می‌کند و باعث ایجاد یک شبکه گسترده و جامع در سیستم بلاکچین می‌شود.

پولکادات به دلیل انعطاف‌پذیری بالایی که دارد باعث جذب توسعه دهندگان زیادی شده است. یکی دیگر از عوامل جذب توسعه دهندگان به ارز دیجیتال پولکادات سیستم حاکمیت این شبکه است که به توسعه دهندگان این قابلیت را می‌دهد که رویکردها و اصلاحات خودشان را درباره سیستم‌ها و پارامترهای پولکادات، مطرح و به اشتراک بگذارند، تا در صورت توافق، این موارد اجرایی شوند. توسعه دهندگان در شبکه پولکادات می‌توانند مدیریت بلاکچین خود را با توجه به نیازهای خود تنظیم و اختصاصی‌سازی کنند. با توجه به نوآوری‌ها و پیشرفت‌های صورت گرفته در شبکه‌های پولکادات می‌توان پیش‌بینی کرد که آینده خوبی در انتظار جامعه پولکادات است.

کوساما چه کاربردی دارد؟

کاربرد کوساما چیست؟ شبکه کوزاما یا کوساما همچون سایر شبکه‌های بلاکچینی کاربردهای بسیاری دارد. بیایید تا این کاربردها را با یکدیگر بررسی کنیم:

  • راه‌اندازی یک برنامه غیرمتمرکز یا پاراچین

پاراچین ها گونه‌ای از شبکه‌های بلاکچین هستند که ساختاری خاص برای مدیریت دیتا و اطلاعات دارد و به طور موازی با اکوسیستم پولکادات و کوساما اجرا می‌کنند. به عبارتی، ساختار شبکه پولکادات به صورت یک شبکه چند بلاکچینی طراحی شده که در بلاکچین اصلی آن امکان راه‌اندازی تقریبا ۱۰۰ شبکه بلاکچینی دیگر تحت عنوان پاراچین وجود دارد. پاراچین‌ها همچنین می‌توانند به کمک فناوری میان بلاکچینی، به بلاکچین‌های خارجی مانند بیت کوین و اتریوم متصل شوند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  کاردانو چیست؟ ارز دیجیتال Cardano با توکن ADA

پاراچین‌ها برای هدف خاصی ایجاد می‌شوند و طیف وسیعی از خدمات و کاربرد‌ها را به مشتریان خود ارائه می‌دهند. به دلیل ساختار تطبیق‌پذیر، پاراچین‌ها در مواردی مانند امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای، ذخیره‌سازی غیر متمرکز داده، اینترنت‌اشیا، تأیید هویت، بازی، اعتبارنامه، توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT)، اوراکل و کیف پول ارزدیجیتال استفاده می‌شوند.

  • شرایط آسان‌تر تبدیل شدن به یک نود (Validator)

شرایط تبدیل شدن به یک نود اعتبارسنج در کوساما بسیار راحت‌تر از شبکه پولکادات است. کاربران می‌توانند با داشتن توکن KSM (جلوتر توضیح خواهیم داد) در مدیریت و حاکمیت شبکه شرکت کنند و با رأی دهی به پیشنهادهای جدید، در تعیین آینده کوساما نقش داشته باشند.

  • پیوستن به یک انجمن مخفی

Kappa Sigma Mu یک انجمن مخفی است که اعضای آن از طریق پاداش‌‎های پرداخت شده توسط خزانه تشویق می‌شوند تا در جامعه مشارکت کنند. شایعات حاکی از آن است که کاربران می‌توانند با تتو کردن کوساما، به این انجمن کریپتویی بپیوندند.

کوساما چه کاربردی دارد؟

حرکت کوزاما جلوتر از پولکادات

اگر بخواهید بیشتر با این ارز دیجیتال آشنا شوید و بدانید که کوساما چیست ، باید بدانید که کوساما فناوری پیشرفته‌ای است که علاقه‌مندان به آزمایش و خلق نوآوری را جذب می‌کند. این شبکه برای توسعه دهندگانی که به دنبال نوآوری هستند و با محدودیت‌های موجود در سایر بلاکچین‌ها مواجه شده‌اند، ساخته شده است. به همین دلیل، هیچ تضمینی یا قولی در مورد نحوه عملکرد کوساما وجود ندارد. با این حال، بدون شبکه آزمایش‌کننده‌ای مانند Kusama، تیم‌های توسعه‌دهنده راهی برای شناخت خطرات احتمالی که ممکن است در شبکه پولکادات برای آنها وجود داشته باشد، نخواهند داشت.

توکن KSM چیست؟

توکن KSM (کی اس ام) توکن اختصاصی شبکه کوساما است و دارندگان این توکن مالک شبکه کوساما هستند البته مالکیت شبکه در اختیار یک قدرت مرکزی نیست. این توکن رای دهی در بلاکچین برای هرگونه تغییر در پروتکل را تعیین می‌کند. بنابراین، جامعه کوساما را کاربرانی که در آن شبکه مشارکت می‌کنند و رای می‌دهند اداره می‌کنند و آن را توسعه می‌دهند.

در کوساما همانند پولکادات مدیریت آنچین شبکه امکان‌پذیر است، یعنی مدیریت شبکه به صورت غیرمتمرکز بوده و هر کسی که توکن‌های KSM (یا توکن‌های پاراچین) را در اختیار داشته باشد، می‌تواند به پیشنهادات رأی دهد. این پیشنهادات می تواند شامل مواردی مانند ارتقاء، اضافه کردن ویژگی و سایر تغییرات در پروتکل کوساما باشد.

اما تا اینجا هرچه گفتیم شباهت‌های میان کوزاما و پولکادات بود. بگذارید به تفاوت‌ها بپردازیم.

سیستم مدیریت بلاکچین کوساما حدود 4 برابر سریعتر از پولکادات است و هر 15 روز یک‌بار دوره رای‌گیری آن فعال می‌شود. بنابراین تغییرات با سرعت بسیار بیشتری در کوزاما انجام می‌شود و برای کسانی که به دنبال ایجاد توکن خود در این شبکه هستند، مشارکت در مدیریت شبکه آسان‌تر است.

توکن KSM چیست؟

نحوه توزیع توکن KSM

عرضه اولیه توکن KSM توسط توکن دات (DOT) در شبکه پولکادات انجام شد، یعنی کسانی که DOT را در عرضه اولیه آن (Polkadot Genesis) خریدند به همان مقدار، توکن KSM دریافت کرده‌اند. با این حال، برخلاف پولکادات، کوساما تعداد توکن‌های KSM درگردش خود را افزایش نداده است.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  ایکس ورلد گیم چیست؟ بازی X World Games با توکن XWG

بنابراین، کسانی که در عرضه اولیه پولکادات شرکت کرده‌اند، می‌توانند از طریق فرآیند Kusama Claims، به مقداری که توکن DOT خریدند، توکن KSM دریافت کنند.

در کل 10 میلیون واحد توکن KSM وجود دارد. البته این مقدار همواره ثابت نیست و با نرخ رشد حدود 10 درصد در سال افزایش می‌یابد.

همچنین، میزان توکن‌های KSM که استیک شده‌اند نیز نحوه توزیع توکن‌ها و میزان عرضه توکن‌های جدید را تغییر می‌دهد. این بدان معناست که هر چقدر میزان توکن‌های بیشتری استیک شود، توکن‌های جدید بیشتری نیز ایجاد می‌شود.

بنیانگذاران کوساما چه کسانی هستند؟

شرکت Parity Technologies به رهبری گاوین وود، خالق پولکادات، خالق و توسعه‌دهنده اصلی شبکه کوساما است. این شرکت بهترین مهندسان مطرح در صنعت بلاکچین را جمع کرده و با بیش از 100 کارمند مشغول به کار است.

گاوین وود یک دانشمند علوم کامپیوتر و برنامه نویسی است و پیش از راه‌اندازی پروژه پولکادات و کوساما در پروژه اتریوم، به عنوان یکی از بنیانگذاران مشغول به کار بود.

گفتنی است کوساما بودجه خود را از کمک‌های مالی بنیاد Web3 دریافت می‌کند. بنیادی که به پروتکل‌های غیرمتمرکز در تحقیق و توسعه کمک می‌کند.

تفاوت کوساما با سایر ارزهای دیجیتال چیست ؟

ویژگی منحصر به فرد کوساما چیست؟ شبکه کوساما از این جهت منحصر به فرد است که عمدتاً برای توسعه دهندگانی در نظر گرفته شده است که به دنبال سرعت بالا برای راه اندازی پروژه‌های جسورانه و نوآورانه هستند. مکانیسم اجماع آن الگوریتم اثبات سهام کاندید شده (NPoS) است. این الگوریتم جایگزینی برای اجماع اثبات کار (POW) است؛ الگوریتم اجماعی که بیت کوین، بزرگترین شبکه بلاکچینی از آن استفاده می‌کند و نیازمند مصرف انرژی است.

طراحی کوزاما به نحوی انجام شده که چندین بلاکچین زیرشاخه یا پاراچین دارد که این امکان را بوجود می‌آورد تا بدون فورک کردن، به‌روزرسانی‌های سریعی را روی شبکه خود انجام دهد. این یک ویژگی بسیار مهم و کاربردی است زیرا فورک‌ها معمولا موجب کاهش انسجام جامعه می‌شوند. کوساما همچنین از پروتکل پیام بین زنجیره‌ای (XCMP) پشتیبانی می‌کند و به کاربران اجازه می‌دهد با پاراچین‌های دیگر در شبکه ارتباط برقرار کنند.

علاوه بر این، کوساما از یک مکانیسم ساده مبتنی بر درخت مرکل (Merkle tree) برای مدیریت تراکنش‌های میان بلاکچینی استفاده می‌کند.

ویژگی های اصلی کوساما چیست؟

سرعت

کوساما به تیم‌های توسعه‌دهنده اجازه می‌دهد تا سریع توسعه پیدا کنند و تغییرات را ایجاد کنند، این فرآیند ارتقا سریع، باعث پیشرفت سریع‌تر پروژه‌های فعال بر بستر کوساما می‌شود.

موانع کم برای ورود

تیم‌ها و شرکت‌ها میتوانند بلاکچین اختصاصی خود را بدون طی کردن مراحل پیچیده، راه اندازی کنند. این مورد برای استارت آپ‌ها ایده آل است. به‌کار گرفتن پاراچین‌ها سبب ایجاد این ویژگی مهم در شبکه کوزاما شده است.

فناوری پیشرفته کوساما چیست ؟

کوساما دارای فناوری نسل بعدی به همراه شبکه چند زنجیره‌ای است که نشان دهنده تکنولوژی پیشرفته به کار گرفته شده در شبکه این ارز دیجیتال است.

داشتن مزیت‌های پولکادات

توسعه دهندگانی که از شبکه کوزاما استفاده می‌کنند از توسعه دهندگان پولکادات بهره می‌برند و هنگام ایجاد اپلیکیشن‌ها یا پاراچین‌ها می‌توانند از برند پولکادات استفاده کنند. همچنین تمامی فناوری‌ها و تکنولوژی‌های جدید که بر روی شبکه پولکادات اجرا خواهند شد، به منظور تست، اول در شبکه کوساما اجرا می‌شوند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  پالیگان چیست؟ ارز دیجیتال Polygon با توکن MATIC

مقیاس پذیری کوساما

ایجاد پاراچین‌ها شرایط خوبی را برای افزایش مقیاس‌پذیری ایجاد می‌کند. بنابراین، در کوزاما شاهد مشکلات مقیاس‌پذیری کمتری نسبت به سایر شبکه‌ها مانند اتریوم هستیم.

قابلیت تعامل‌پذیری و همکاری

همانطور که گفته شد، شبکه کوساما متشکل از چندین بلاکچین و پاراچین است که به پروژه‌هایی که می‌خواهند به مرحله اجرا برسند خدمات می‌دهد. به‌روزرسانی‌ها و پیشرفت‌ها را بدون نیاز به اجرای فورک برای انجام این کار راه‌اندازی می‌کنند، در نتیجه بستری مناسب را برای برنامه نویسان و توسعه دهندگان محیا می‌کند، که این موجب افزایش همکاری سایر پروژه‌ها با کوساما خواهد شد.

تیم‌های توسعه‌دهنده که به دنبال پیشرفت سریع در برنامه خود هستند کوزاما را انتخاب می‌کنند و سپس بعد از رشد و به بلوغ رسیدن پروژه آن را به شبکه اصلی پولکادات منتقل می‌کنند.

ویژگی های اصلی کوساما چیست؟

مقایسه پولکادات و کوساما

پولکادات و کوزاما دو پلتفرم مستقل هستند که به‌وسیله آنها کاربران می‌توانند بلاکچین و توکن اختصاصی خود را راه‌اندازی کنند. ساختار اصلی پولکادات و کوساما به دلیل ساخته شدن بر روی کد بیس‌های تقریباً یکسان، بسیار نزدیک به هم است. جالب است بدانید در آینده‌ای نزدیک، شبکه‌های پولکادات و کوساما به طور رسمی توسط یک پل میان بلاکچینی به هم متصل خواهند شد.

همانطور که گفتیم کوساما به عنوان «شبکه قناری» برای بلاک چین پولکادات شناخته می‌شود، به این معنی که کدها و ویژگی‌های جدید همیشه قبل از راه‌اندازی در پولکادات، ابتدا در شبکه کوساما آزمایش می‌شوند. توجه به این نکته مهم است که کوساما صرفا یک شبکه آزمایشی نیست زیرا برخلاف شبکه آزمایشی، شبکه کوساما و توکن آن دارای ارزش اقتصادی قابل توجهی است.

کوساما (Kusama)پولکادات  (Polkadot)
تاریخ تاسیس20162016
موسسگوین وود، پیتر چابان و رابرت هابرمایرگوین وود، پیتر چابان و رابرت هابرمایر
کوینKSMDOT
حداکثر عرضه توکنمحدودیت نداردمحدودیت ندارد
مزایاوجود موانع کمتر برای راه‌اندازی پاراچین‌ها

نیاز به سپرده‌گذاری کمتر برای ولیدیتورها و پاراچین‌ها

اخطارهای اسلشینگ (Slashing) کمتر

تکرارپذیری سریع

تکنولوژی جدید‌تر

ثبات بالا

امنیت بالا

حاکمیت و به‌روزرسانی‌های محافظه‌کارانه‌تر

پاداش‌های بالاتر برای ولیدیتورها

سخن پایانی

کوزاما (KSM) یک محیط پیش تولید برای پولکادات (DOT) است، که بر اساس کد بیس مشابهی با پولکادات ساخته شده  و هر دو شبکه معماری یکسانی دارند.

کوزاما برای انجام آزمایش‌های جسورانه و استقرار پروژه در مراحل اولیه، شبکه‌ای ایده‌آل است. بلاکچین پولکادات برای توسعه و اجرای برنامه‌های کاربردی ریسک ناپذیر و با ارزش مالی بالا ساخته شده است. این دو شبکه بلاکچین محبوب، شباهت‌ها و تفاوت‌هایی در عملکرد و استفاده دارند.

هدف از ساختن شبکه کوساما این است که مشکلات یک پروژه را قبل از منتشر شدن نهایی برطرف کند و ریسک‌های اجرایی آن را کاهش دهد. بنابراین می‌توان گفت بلاکچین کوزاما نقشی اساسی برای مراقبت و تثبیت شبکه پولکادات برای کاهش ریسک ایفا می‌کند.

سوالات متداول

آیا کوساما از پولکادات بهتر است؟

کوساما تا چهار برابر سریعتر از پولکادات است و تغییرات در آن سریع اعمال می‌شود.

کارمزد انتقال کوساما چقدر است؟

توجه به این نکته ضروری است که کارمزد انتقال KSM متغییر است. در حال حاضر، حداقل هزینه انتقال KSM 0.01 است، با این حال، کارمزد واقعی معامله بر اساس عوامل مختلفی متفاوت خواهد بود.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.