داموندمگ

ساتوشی چیست و هر SAT معادل چند بیت کوین است؟

DAMOND
واحد ساتوشی

تمامی پول‌های رایج دنیا به واحدهای کوچکتر تقسیم می‌شوند. به عنوان مثال همین دلاری که قیمتش هر روز بالا و پایین می‌شود واحد کوچکتری به نام سنت دارد. بیت کوین نیز از این قاعده مستثنی نیست و به واحدهای کوچکتری به نام ساتوشی تقسیم می‌شود. اما ساتوشی چیست و هر ساتوشی (SAT) دقیقا معادل با چند بیت کوین است؟ در این مقاله از داموندمگ تصمیم داریم تا به طور کامل، به این سوالات پاسخ دهیم.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست

شاید چیستی بیت کوین ربطی به موضوع این مقاله نداشته باشد اما بدون شک در فهم این مقاله ما را یاری می‌کند. بیت کوین، بزرگترین ارز دیجیتال بازار در سال 2009 با هدف تمرکززدایی از پول و ایجاد پلی ارتباطی بین افراد بدون حضور واسطه‌ها خلق شد. کمی سخت شد؟ بگذارید جور دیگری توضیح دهیم.

کارت اعتباری خود را در نظر بگیرید. اگر شما بخواهید پولی را به دوستتان منتقل کنید، فرآیند تراکنش را انجام می‌دهید و در نهایت پول به دست دوستتان می‌رسد. در این بین، بانک نقش واسط و رساننده پول را بازی می‌کند و وجه انتقالی را به دست دوستتان می‌رساند. برای انجام تراکنش‌ها، ما مجبوریم که به بانک‌ها اعتماد کنیم و سرمایه خودمان را در بانک قرار دهیم. اما شخصی به نام ساتوشی ناکاموتو، معتقد بود که بهتر است تمامی این فرآیند، به شکلی غیرمتمرکز و «بدون نیاز به اعتماد» صورت گیرد. به همین خاطر بیت کوین را بوجود آورد.

ساتوشی ناکاموتو کیست؟

اگر به بیت کوین و ارزهای دیجیتال علاقه‌مند باشید، محال است نام ساتوشی ناکاموتو به گوشتان نخورده باشد. ساتوشی ناکاموتو افسانه‌ای، خالق بیت کوین و بدون شک آغازگر انقلاب دیجیتالی شدن پول است.

وی در سال 2008، زمانی که بحران مالی بزرگی جهان را فرا گرفته بود مقاله‌ای را به تعداد زیادی از متخصصین علم رمزنگاری ارسال و در آن، از ساخت پول الکترونیکی با ویژگی‌های نوینی صحبت کرد. این مقاله به عنوان «وایت پیپر» بیت کوین شناخته می‌شود.

پس از گذشت چند ماه، شبکه بیت کوین در اوایل سال 2009 فعالیت خود را آغاز کرد. ساتوشی در سال‌های ابتدایی پروژه حضور داشت و همراه با سایر توسعه‌دهندگان به رفع نواقص شبکه بلاکچینی بیت کوین پرداخت اما ناگهان، اواخر سال 2010 برای همیشه ناپدید شد. اگر تمایل دارید در رابطه با خالق بیت کوین اطلاعات بیشتری کسب کنید حتماً مقاله ساتوشی ناکاموتو کیست را مطالعه کنید.

مطلب پیشنهادی  بایننس اسمارت چین چیست؟ BSC زنجیره هوشمند بایننس

اما هدف از بیان این تاریخچه کوچک این بود که به سوال اصلی مقاله پاسخ دهیم. ساتوشی چیست؟

ساتوشی چیست و چگونه به وجود آمد؟

ساتوشی چگونه به وجود آمد

بدون شک با شنیدن نام ساتوشی، خالق بیت کوین در ذهن شما تداعی می‌شود. با این حال، منظورمان از «ساتوشی»، ساتوشی ناکاموتو معروف نیست. البته داستان بوجود آمدن واحدی به نام ساتوشی به همان روزهای اولیه بیت کوین و انجمن BitcoinTalk بازمی‌گردد.

همه چیز از 15 نوامبر سال 2010 شروع شد. در آن زمان، کاربری به نام ریباک (Ribuck ) در انجمن BitcoinTalk پیشنهاد کرد که بیت کوین به واحدهای کوچکتری تقسیم شود. وی پیشنهاد داد برای این کار بیت کوین‌ها را به صد واحد مساوی تقسیم کنند و هر واحد «ساتوشی» یا به اختصار SAT نامیده شود.

اگرچه پیشنهاد ریباک معقول و منطقی بود، در آن زمان هیچ کدام از کاربران انجمن به پیشنهاد او واکنش نشان ندادند و آن را رد و یا تائید نکردند.

دلیل این عدم رد یا تائید می‌تواند این باشد که در آن زمان، پست مهم‌تری در فروم محبوب شده بود و کاربران بایستی در رابطه با یونی‌کد بیت کوین تصمیم می‌گرفتند. به همین خاطر، کسی به نظر ریباک توجه نکرد.

ریباک تصمیم گرفت تا نظر خود را بار دیگر عنوان کند. این بار وی به موضوع یونی‌کد رفت و بار دیگر سؤالش را مطرح کرد و نوشت:

برنامه‌ای برای تقسیم بیت کوین داریم؟ آیا ما هم از واحدهای دیگری مانند میلی بیت، میکروبیت، نانوبیت و … استفاده خواهیم کرد؟

سؤال ریباک در حقیقت سؤال به جایی بود اما باز هم کسی به آن توجهی نکرد. در نتیجه ایده ریباک در انجمن، میان صدها ایده دیگر گم شد و هیچ اقدامی در رابطه با آن صورت نگرفت؛ حداقل تا چند ماه بعد!

سه ماه بعد، در دهم ماه فوریه سال 2011، ریباک در پستی با موضوع «تقسیم‌پذیری بیشتری برای بیت کوین لازم است، نقطه اعشار را جابجا کنید» نظر خود را بار دیگر مطرح کرد. اما این بار کاربران به ایده وی توجه کردند.

هشت روز بعد، کاربری به نام کولباس (Kolbas) در پستی جداگانه با موضوع بیت سنت (Bitcent) عنوان کرد که زمان آن رسیده تا بیت کوین به واحدهای کوچکتری تقسیم شود.

مطلب پیشنهادی  هش ریت چیست؟ کاربرد Hash Rate در بلاکچین

در این پست کاربر دیگری صحبت‌های ریباک را تکرار کرد و گفت:

1 ساتوشی = 1 میکروسنت (کوچکترین واحد)

100 میلیون ساتوشی = 1 واحد بیت کوین

موافقید؟

پس از آن کاربران یکی پس از دیگری با این پیشنهاد موافقت کردند و بدین شکل «واحدی به نام ساتوشی» ساخته شد. جالب است بدانید فورک‌های مختلف بیت کوین یعنی بیت کوین کش و بیت کوین اس‌وی نیز واحدی به نام ساتوشی دارند.

هر ساتوشی معادل چند بیت کوین است؟

تا بدین جای کار متوجه شدیم که ساتوشی (SAT) چیست و چگونه به وجود آمده است. در این قسمت می‌خواهیم بررسی کنیم و ببینیم که هر ساتوشی، معادل با چند بیت کوین است.

همانطور که گفتیم، ساتوشی کوچکترین واحدی است که در بلاکچین بیت کوین ثبت شده است و هر ساتوشی برابر است با ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ واحد بیت کوین. به عبارت دیگر، یک ساتوشی یعنی یک صفر، یک ممیز، هفت صفر و بعد هم عدد یک!

ساتوشی نشان‌دهنده صد میلیونیم بیت کوین است. به همین صورت یک واحد بیت کوین، معادل با 1000 میلی بیت کوین (mBTC)، 10000000 میکرو بیت کوین (μBTC) و یا 100000000 ساتوشی است.

هر ساتوشی معادل چند بیت کوین است؟

بنابراین، اگر می‌خواهید معادل بیت کوینی هر ساتوشی را به دست آورید و متوجه شوید که آن مقدار ساتوشی، معادل چند بیت کوین است، آن را در عدد ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ ضرب کنید. به عنوان مثال، اگر صد میلیون ساتوشی را در ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ ضرب کنیم به عدد یک می‌رسیم که نشان می‌دهد هر صد میلیون ساتوشی، برابر با یک بیت کوین است.

ابزارهای متعددی بر بستر اینترنت برای تبدیل واحدهای مختلف ارز دیجیتال به یکدیگر وجود دارد. علاوه بر این، شما می‌توانید در  btcsatoshi.com، بیت کوین را به ساتوشی و بالعکس تبدیل کنید.

قیمت هر واحد ساتوشی چقدر است؟

نمودار قیمت ساتوشی

از آنجایی که ساتوشی واحد کوچکتر بیت کوین است، قیمت آن با نوسانات قیمتی بیت کوین پایین و بالا می‌رود. در زمان نگارش این خبر، قیمت هر واحد بیت کوین 56836 دلار است. از آنجایی که هر ساتوشی، ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ واحد بیت کوین است، کافی است قیمت را در این عدد ضرب کنیم تا قیمت هر ساتوشی به دست بیاید.

اگر محاسبات را انجام دهید، به عدد 0.00056836 دلار می‌رسید.

چرا وجود ساتوشی برای شبکه بیت کوین مفید است؟

SAT کوچکترین واحد بیت کوین

اکنون متوجه شده‌اید که یک ساتوشی چیست و معادل چند بیت کوین است و ممکن است سؤال فعلی شما این باشد که آیا این واحد کوچک به درد شما می‌خورد یا فقط بازی با کلمات است و چندان مهم نیست.

مطلب پیشنهادی  نانس (Nonce) در بلاک چین چیست + کاربرد آن در استخراج

تصور کنید شما با دلار خرید می‌کنید. حال اگر بخواهید مبلغ بسیار کمی، به عنوان مثال یک چهارم یک دلار را به طرف دیگر ارسال کنید چه خواهید کرد؟ آیا اسکناس کاغذی را به چهار قسمت مساوی تقسیم می‌کنید و آن را به طرف مقابل می‌دهید؟ مسلماً خیر! به همین دلیل است که واحدی به نام سنت داریم. همین قضیه در شبکه بیت کوین نیز برقرار است.

از طرف دیگر، به جای گفتن 0.0000001 بیت کوین، به‌راحتی از واحد ساتوشی استفاده می‌کنیم و شر اعداد اعشار را از سرمان کم می‌کنیم.

بیشتر مردم از کار با اعداد کسری و اعشاری هراس دارند. به همین خاطر اگر محصولات و خدمات بر اساس بیت کوین قیمت‌گذاری می شدند، ممکن بود تاثیر منفی داشته باشد.

به طور کلی، تقسیم شدن بیت کوین به واحدی به نام ساتوشی، این ارز دیجیتال را کاربرپسندتر می‌کند و باعث می‌شود کاربران احساس کنند چیز ارزشمندی در اختیار دارند.

سخن پایانی

بیت کوین بدون شک طلا دیجیتال است؛ با ارزشمندترین ارز دیجیتال که در صنایع مختلف و توسط شرکت‌های بزرگ جهانی موردپذیرش قرار گرفته است. با این حال، به دلیل ارزش فوق‌العاده بالای بیت کوین، قیمت‌گذاری محصولات با استفاده از این ارز دیجیتال می‌تواند تا حدودی دشوار باشد.

پیش از این ارائه‌دهندگان خدمات، محصولات خود را با استفاده از مقادیر اعشاری و کسری قیمت‌گذاری می‌کردند که چندان جذاب نبود و اثر عکس داشت. با این حال، در سال 2011، تصمیم بر این گرفته شد که بیت کوین به واحدهای کوچکتری به نام ساتوشی تقسیم شود و این واحد در بلاکچین بیت کوین گنجانده شد.

ظهور ساتوشی گام مهمی در جهت تحقق پرداخت‌های سریع و ورود راحت‌تر به فضای بیت کوین است. شاید در آینده‌ای نه چندان دور، زمانی که بیت کوین به پذیرش عمومی‌تری رسید، قیمت کالاها بر اساس ساتوشی عنوان شوند.

در این مقاله تصمیم بر این بود تا چیستی ساتوشی (SAT)، کوچکترین واحد بیت کوین را به شما عزیزان توضیح دهیم. در ادامه نیز داستان به وجود آمدن این واحد را بررسی کردیم و به بررسی قیمت آن و چگونگی تبدیل ساتوشی به بیت کوین و بالعکس پرداختیم. امیدواریم از مطالب گفته‌شده نهایت استفاده را برده باشید.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.