داموندمگ

روند در تحلیل تکنیکال چیست؟ چگونه بر اساس روند معامله کنیم؟

DAMOND
روند چیست

شاید کمی اغراق به‌نظر برسد اما روند در تحلیل تکنیکال پایه‌ای‌ترین مفهوم در تحلیل ارزهای دیجیتال است و بی‌دلیل نیست که در اغلب دوره‌های آموزش تحلیل نموداری، پیش از آموزش سایر مفاهیم بنیادین تحلیل فنی نظیر سطوح حمایت و مقاومت، اندیکاتورها و…، به تشریح این مفهوم پرداخته می‌شود. اهمیت تشخیص و معامله گری بر اساس روند جاری بازار چنان زیاد است که بسیاری از بزرگان بازارهای مالی، همواره این نکته را یکی از رموز موفقیت خود می‌دانند.

برای درک مفهوم روند و انواع آن، تکنیک‌های تشخیص روند، ماهیت و نحوه ترسیم خط روند و شناخت انواع استراتژی‌های معاملاتی مبتنی بر روند، در ادامه مطلب همراه ما باشید…

 

مفهوم روند در تحلیل تکنیکال

مفهوم روند در تحلیل تکنیکال

روند، جهت کلی بازار یا قیمت یک دارایی (مثلا بیت کوین) در یک دوره زمانی معین است. روند در تحلیل تکنیکال به 2 دسته صعودی و نزولی تقسیم می‌شوند؛ همچنین اگر بازار بدون روند باشد، خنثی یا اصطلاحا رنج (Range) نام دارد. به‌طور کلی، حداقل دوره زمانی مشخصی (از نظر تعداد کندل‌های موجود در نمودار و تایـم فریم آن) برای تشخیص روند وجود ندارد، اما هرچه یک روند صعودی یا نزولی مدت بیشتری در بازار برقرار باشد، آن روند از نظر عموم معامله گران اعتبار بیشتری دارد!

بسیاری از معامله گران ترجیح می‌دهند بر اساس روند معامله کنند. در حالی‌ که برخی دیگر به دنبال تشخیص نقاط بازگشت بازار هستند و معامله گری بر خلاف روند را ترجیح می‌دهند. روندهای صعودی و نزولی همواره در تمامی بازارهای مالی از جمله بورس، ارز دیجیتال، طلا و… رخ می‌دهند. حتی تغییرات داده‌های اقتصادی نیز عموما بر اساس یک روند افزایشی یا کاهشی ذکر می‌شوند (مثلا روند افزایشی تورم یا اشتغال کشورها).

 

چگونه روند بازار را تشخیص دهیم؟

برای تشخیص روند در تحلیل تکنیکال، می‌توانیم از ابزار مختلفی نظیر خط روند، ساختار کف و سقف‌های بازار و یا برخی اندیکاتورها استفاده کنیم. استفاده از کف و سقف‌های نمودار، یکی از ساده‌ترین روش‌های تشخیص روند است. اگر قیمت در حال ساختن سقف‌ و کف‌های بالاتر (Higher high and Higher low) باشد، روند بازار صعودی است؛ در طرف مقابل، اگر در نمودار قیمت کف و سقف‌های پایین‌تر (Lower high and Lower low) می‌بینیم، روند بازار نزولی است! شما با استفاده از این روش به‌سادگی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانید روند کلی بازار را تشخیص دهید.

همانطور که اشاره شد، برای تشخیص روند کلی بازار می‌توانیم از خطوط روند هم استفاده کنیم، اما اندیکاتورهایی نظیر شاخص قدرت نسبی (Relative Strength Index) یا RSI، برای سنجش قدرت یک روند طراحی شده‌اند. در نتیجه باید از ابزارهای مختلف با توجه به ماهیت و قدرت آن‌ها، در بهترین حالت ممکن استفاده کنیم.

 

ساختار یک روند چگونه است؟

در این بخش، به‌عنوان مثال یک روند صعودی را بررسی می‌کنیم. یک روند صعودی عموما با افزایش قیمت‌ها همراه است. باید بدانیم که قیمت هیچ دارایی نمی‌تواند به مدت طولانی در یک روند افزایشی قوی باشد؛ بنابراین همیشه نوسانات جزئی رو به پایین یا خنثی وجود دارند. مهم‌ترین موضوع این است که جهت کلی نوسانات بازار رو به بالا باشد تا بتوان آن را یک روند افزایشی دانست. هنگامی که این ساختار تضعیف می‌شود و گام‌های افزایشی متوالی در نمودار مشاهده نمی‌شوند، ممکن است روند صعودی قدرت خود را از دست داده و در آینده نزدیک به یک روند نزولی تبدیل شود.

(توجه داشته باشید که ساختار بازار نزولی بالعکس شرایط مذکور است؛ یعنی همانطور که در ابتدای بحث اشاره نمودیم، کف و سقف‌های پایین‌تر متوالی در نمودار قیمت ثبت می‌شوند.)

 

تشخیص تغییر روند بازار، از ادعا تا واقعیت!

بسیاری از معامله گران یا مدرسان دوره‌های آموزشی تحلیل تکنیکال، مدعی هستند که با استفاده از تکنیک‌های خاصی می‌توانند زمان‌ و نواحی تغییر روند را به‌صورت قطعی تشخیص دهند و از بابت این موارد، مبالغ هنگفتی از دانشجویان و علاقه‌مندان به تحلیل نموداری دریافت می‌کنند! یکی از مهم‌ترین نکاتی که نه تنها در مورد روند و روش‌های تشخیص آن، بلکه باید در مورد تمام مفاهیم تحلیل تکنیکال باید بدانیم، این است که هیچ قطعیت و روش 100 درصدی در این مسیر وجود ندارد. در ادامه مطلب می‌خواهیم بدانیم که در نقاط تغییر روند بازار چه فعل و انفعلاتی رخ می‌دهد…

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  معاملات مارجین یا Margin Trading در ارزهای دیجیتال

همان مثال ساختار روند صعودی که در بخش‌ قبلی به آن اشاره شد را به‌خاطر بیاورید. در حالی که قیمت‌ها در بازار کماکان افزایش می‌یابند، ممکن است عموم معامله گران تصور کنند که این روند تا زمانی که نشانه‌ای برای تغییر آن وجود نداشته باشد، ادامه خواهد یافت. این نشانه‌ها می‌تواند مواردی نظیر ثبت نقاط سقف و کف پایین‌تر، شکست نزولی (رو به پایین) خط روند صعودی یا ایجاد سیگنال‌های نزولی در اندیکاتورها باشد. به‌ بیان ساده، تا زمانی که روند قیمت صعودی است، تمام تمرکز اغلب معامله گران به خرید دارایی و سود بردن از افزایش قیمت‌ها است!

در نهایت دوره گاوی (اشاره به بازار صعودی) بازار به اتمام رسیده و خرس‌ها (اشاره به بازار نزولی) بر بازار مسلط می‌شوند. زمانی که علائم تغییر روند در نمودار پدیدار می‌شود، ذهنیت خریدار معامله گران به فروشنده تبدیل می‌شود و اغلب افراد به‌منظور محافظت از سود یا به حداقل رساندن ضررها، در صف فروشندگان می‌ایستند. اگر این یک اصلاح کوتاه‌مدت (معمولا کمتر از 50 درصد موج قیمتی قبلی) باشد، روند نزولی در نقطه‌ای از نمودار معکوس می‌شود. به‌طور کلی، در اوایل دوره اصلاح قیمتی پس از وقع یک موج صعودی، خریداران در نواحی قیمتی مختلفی (عموما حمایت‌ها) اقدام به خرید می‌کنند؛ زیرا هنوز دیدگاه افزایشی در میان عموم فعالان بازار وجود دارد. در نهایت همین فرآیند هم ممکن است منجر به ظهور موج صعودی بعدی شود.

 

خط روند چیست؟

خط روند صعودی دذ مفهوم روند در تحلیل تکنیکال

یکی از معمول‌ترین روش‌های تشخیص روند بازار، استفاده از خط روند است. این خطوط با اتصال نقاط کف در جریان روند صعودی یا نقاط سقف نمودار در یک روند نزولی ترسیم می‌شوند. تعاریف زیر را همیشه به یاد داشته باشید:

 • خط روند صعودی از اتصال تعدادی از نقاط کف بالارونده (Higher lows) نمودار به یکدیگر تشکیل می‌شود و یک ناحیه حمایتی برای نوسانات آینده قیمت ایجاد می‌کند.
 • خط روند نزولی از اتصال تعدادی از نقاط سقف پایین‌رونده (Lower highs) نمودار به یکدیگر ترسیم می‌شود و یک ناحیه مقاومتی برای نوسانات آتی قیمت ایجاد می‌کند.

به بیان ساده‌تر، خطوط روند در تحلیل تکنیکال هم به‌عنوان حمایت و مقاومت به‌کار برده می‌شوند و همچنین، جهت کلی نوسانات بازار را مشخص می‌کنند. در مورد خطوط روند به این نکته مهم توجه داشته باشید که شما باید همواره خط روند را به‌روزرسانی (ترسیم مجدد) کنید. به‌عنوان مثال، حالتی را در نظر بگیرید که در جریان یک روند نزولی و طی یک حرکت اصلاحی، 2 کندل بالای خط روند بسته شده و سپس مجددا قیمت با قدرت بیشتری به روند نزولی ادامه می‌دهد. در این شرایط روند بازار تغییری نکرده و صرفا در جریان حرکت اصلاحی بازگشت به خط روند، این ناحیه به‌صورت کاذب شکسته شده است؛ بنابراین باید خط روند نزولی دوباره و بر اساس نقاط جدید ترسیم شود تا بتوانیم حین بازگشت احتمالی، در نقطه صحیحی تصمیم‌گیری کنیم.

 

6 نکته کلیدی مهم در مورد ترسیم خط روند

 • همانطور که در مقاله «تایم فریم چیست؟» اشاره شد، به‌دلیل مشاهده تصویر بزرگ‌تر بازار و فیلتر شدن نوسانات کاذب قیمت، تایم فریم‌های بالاتر معمولا اعتبار بیشتری دارند. این قاعده در مبحث خط روند نیز معتبر است. همیشه سعی کنید خطوط روند اصلی نمودار را در تایم فریم‌های بالا رسم کنید و سپس سراغ تایم فریم‌های کوچک‌تر بروید.
 • برخی تحلیلگران تکنیکال با هدف جلوگیری از رسم خط روندهای ضعیف و گاها کاذب، از حداقل 3 نقطه برخورد برای ترسیم خطوط روند استفاده می‌کنند و با این رویکرد، صرفا بر اساس روندهای قدرتمند و تایید شده وارد بازار می‌شوند.
 • یکی از فاکتورهای مهم و اساسی در مورد خط روند، شیب خط است. خطوط روندی که با شیب بالا (یعنی معمولا بیشتر از 45 درجه) ترسیم می‌شوند، معمولا اعتبار کمتری دارند و در جریان حرکات اصلاحی به‌راحتی شکسته می‌شوند! به‌همین منظور، حین ترسیم خط روند می‌توانید از ابزار تعیین‌کننده زاویه خطوط در نمودار کمک بگیرید.
 • در بعضی از روش‌های تحلیل تکنیکال، شرط اصلی معتبر بودن خط روند (علاوه بر وجود 2 نقطه سقف یا کف) این است که قیمت پس از ایجاد نقطه دوم، ناحیه کف یا سقفی که پیش از آن تشکیل شده است را با قدرت بشکند.
 • هرچه تعداد برخورد بیشتری به یک خط روند وجود داشته باشد، آن خط روند معتبر است؛ زیرا در این صورت معامله گران بیشتری از این خط به‌عنوان یک ناحیه حمایت یا مقاومتی معتبر استفاده می‌کنند.
 • هیچوقت خط روند را تنظیم نکنید! اگر واقعا نمی‌توانید به شکل منطقی بین چند نقطه بازگشتی از نمودار یک خط روند رسم کنید، الزامی برای ترسیم این خط وجود ندارد. مطمئن باشید که چنین رویکردی معتبر نیست و حتی در صورت موفقیت، صرفا به معاملات برنده موردی ختم می‌شود. به‌ بیان ساده‌تر، اگر خط روند معتبری وجود داشته باشد، می‌توانید آن را رسم کنید و در غیر این صورت، خط رسم شده صرفا جلوه‌ای از تعصبات ذهنی شما است و اعتبار تحلیلی ندارد.
مطلب پیشنهادی داموندمگ:  اصلاح قیمت یا سقوط قیمت در ارز دیجیتال چیست؟

به‌طور کلی، برای تعیین روند و اخذ تصمیمات معاملاتی هیچوقت صرفا به خطوط روند استناد نکنید. بسیاری از تحلیلگران تکنیکال حرفه‌ای معتقدند که باید از چند ابزار منحصربه‌فرد (اما نه تعداد بیشماری ابزار تحلیلی!) برای تصمیم‌گیری در مورد شرایط بازار استفاده کنیم. به‌طور مثال، شکسته شدن خط روند در جریان یک روند صعودی لزوما به معنی تغییر روند نیست؛ در واقع تا زمانی که آخرین کف بازار شکسته نشده یا در یک اندیکاتور قدرتمند علائم بازگشتی نمایان نشود، نمی‌توان در مورد تغییر روند بازار اظهار نظر کرد.

 

مراحل ترسیم خط روند به زبان ساده

ترسیم خط روند صعودی با 3 نقطه برخورد

 • بسته به اینکه می‌خواهید یک خط روند صعودی یا نزولی ترسیم کنید، حداقل 2 نقطه کف یا سقف (محل چرخش بازار) را در نمودار مشخص کنید.
 • با ترسیم یک خط فرضی بین 2 نقطه، شیب خط روند را بررسی کنید؛ به‌خاطر داشته باشید که ترسیم خط روند با شیب حداکثر 45 درجه قابل قبول است.
 • اگر از روش‌های پرایس اکشنی استفاده می‌کنید یا به‌دنبال مشاهده تاییدهای بیشتر هستید، بهتر است که از 3 ناحیه برخورد یا شکست کف و سقف‌های تشکیل شده پیش از ایجاد ناحیه دوم، کمک بگیرید.

 

رسم خط روند بر اساس بدنه یا سایه کندل؟!

در وهله اول بدانید که پاسخ مشخص و قطعی برای این سوال وجود ندارد…

با فرض اینکه اغلب معامله گران از نمودارهای کندل استیک استفاده می‌کنند، رسم خط روند باید بر اساس بدنه کندل‌ها یا سایه‌های آن‌ها انجام شود. در واقع هیچ قاعده مشخصی در این زمینه وجود ندارد اما به‌عنوان یک تحلیلگر تکنیکال، باید رویکرد خود را مشخص کنیم. افرادی که خطوط روند را بر اساس بدنه شمع‌های قیمتی ترسیم می‌کنند، بر این باورند که نقاط باز شدن (Open-O) و بسته شدن (Close-C) بازار نسبت به سایه‌ها (High & Low) از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و بر این اساس، می‌توانیم خطوط روند معتبرتری رسم کنیم.

در طرف مقابل، آن دسته از معامله گرانی که بر اساس سایه‌های کندل خط روند رسم می‌کنند، معتقدند که هر سایه بالایی (H) یا پایینی (L) جزئی از نوسانات قیمت است و از آنجا که این نقاط به‌عنوان حد بالا یا پایین قیمت در یک مقیاس و دوره زمانی مشخص محسوب می‌شوند، چه بسا اهمیت بیشتری داشته و ترسیم خط روند بر مبنای آن‌ها معتبرتر است!

به‌طور کلی، تعیین چنین مواردی در فرآیند تحلیل تکنیکال، به مهارت تحلیلی شخص، تجربه معاملاتی، روش و ابزار تحلیل بستگی دارد. لازم به‌ذکر است که استفاده از قیمت بسته شدن (C) به‌عنوان مبنای ترسیم خطوط روند در میان معامله گران کلاسیک مرسوم‌تر است. به‌عنوان یک نکته مهم در خط روند توجه داشته باشید که هیچگاه بر اساس نواحی داخلی بدنه کندل‌ها، خط روند رسم نکنید و ترجیحا به یکی از روش‌های مذکور پایبند باشید.

 

چگونه با استفاده از خط روند معامله کنیم؟

2 روش اصلی برای معامله گری با استفاده از خطوط روند وجود دارد:

 • حمایت و مقاومت: ورود (یا خروج) به بازار حین بازگشت (پولبک) به خط روند
 • شکست: ورود به بازار در زمان شکست خط روند

اگر حس می‌کنید که معامله گری با خطوط روند مناسب شما است، ادامه مطلب را با دقت بخوانید!

در بخش‌ قبلی عنوان کردیم که شما برای ورود به فرصت‌های خرید یا فروش (حین بازگشت قیمت یا همون پولبک)، می‌توانید از خطوط روند استفاده کنید؛ اما این روش زمانی کاربردی است و سودآور است که این خطوط همچنان از نظر عموم معامله گران، به‌عنوان حمایت یا مقاومت کارایی داشته باشند. در شرایطی که خط روند دیگر ماهیت و قدرت حمایتی یا مقاومتی نداشته باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟

خبر خوب این است که شما در چنین وضعیتی می‌توانید یک موقعیت معاملاتی خوب را شکار کنید و از فرصت ورود یا خروج در نقطه احتمالی چرخش بازار بهره‌مند شوید. برخی معامله گران معتقدند که بهترین استراتژی پس از شکست خطوط روند، صبر کردن و ورود حین بازگشت به خط روند است؛ اما در این بخش لازم است که با 2 مفهوم اساسی «شکست روند» و «قاعده تبدیل سطوح» آشنا شویم.

 

شکست خط روند در تحلیل تکنیکال

شکست خط روند به شرایطی گفته می‌شود که در جریان یک حرکت بازگشتی، قیمت از خط روند عبور کند. در مورد یک شکست قیمتی معتبر روش‌های مختلفی وجود دارد و نمی‌توان قاعده ثابت و مشخصی تعیین کرد. بر اساس قواعد کلاسیک، بسته شدن قیمت بالاتر یا پایین‌تر از خط روند، به‌منزله یک شکست معتبر در نظر گرفته می‌شود. در برخی روش‌‌های نوین تحلیل تکنیکال، علاوه بر بسته شدن قیمت، قواعدی نظیر حداقل مقدار دور شدن از خط روند (بر اساس درصد یا واحد نوسانات قیمتی دارایی، مثلا دلار برای نمودار بیت کوین) یا وجود کندل‌های پرقدرت در زمان شکست، مطرح می‌شوند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  اسلیپیج چیست؟ تله صرافی‌ ها

به‌طور کلی، 2 روش برای ورود بر اساس شکست خط روند وجود دارد: تهاجمی و محافظه کارانه

 • ورود تهاجمی

ورود به موقعیت خرید حین شکست خط روند صعودی

در این روش، به‌محض شکست خط روند و بسته شدن قیمت بالاتر یا پایین‌تر از خط روند، وارد معامله می‌شوید. به‌عنوان مثال در نمودار زیر مشاهده می‌کنید که پس از بسته شدن کندل قیمتی بالاتر از خط روند، موقعیت ورود تهاجمی مناسبی ایجاد شده است. در این روش ورود بهتر است که حد ضرر را در طرف دیگر خط روند (در این مثال، پایین خط روند) قرار دهید.

 • ورود محافظه کارانه

ورود به موقعیت خرید حین پولبک به خط روند صعودی

در روش دوم، لازم نیست بعد از بسته شدن قیمت در طرف دیگر خط روند اقدام به ورود کنید! در واقع شما صبر می‌کنید که پس از تثبیت شکست، قیمت مجددا به خط روند باز گردد و بر اساس قاعده تبدیل سطوح، در جهت مخالف (یعنی روند جدید بعد از شکست) وارد بازار می‌شوید. برای درک بهتر این روش، به مثال زیر توجه کنید.

 

کاربرد قاعده تبدیل سطوح در مبحث خطوط روند

شکست خط روند در تحلیل تکنیکال

به زبان ساده، این قاعده بیان می‌کند که اگر یک حمایت یا مقاومت (سطوح یا خطوط) شکسته شود، انتظار می‌رود که ماهیت نموداری خود را تغییر دهد؛ یعنی حمایت به مقاومت تبدیل می‌شود و در طرف مقابل، مقاومت به‌عنوان حمایت ایفای نقش می‌کند. به‌طور کلی، این قاعده یکی از تکنیک‌های قدرتمند در تحلیل کلاسیک است که توسط تعداد زیادی از تحلیلگران تکنیکال مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای درک بهتر این مفهوم، به مثال‌ زیر توجه کنید.

 

معامله گری بر اساس روند

معامله گری مطابق روند شامل تشخیص روند جاری بازار (صعودی یا نزولی) و همراهی با آن تا زمانی است که نشانه‌ها بازگشتی در بازار پدیدار شوند. این سبک معامله گری از آن جهت مفید است که به‌واسطه همراهی با روند می‌توان بازدهی مناسبی در جریان روندهای قوی بازار کسب کرد. لازم به‌ذکر است که معامله گران روندی، از موقعیت‌های معاملاتی برخلاف روند جاری بازار چشم‌پوشی می‌کنند و صرفا در فرصت‌های مطابق روند وارد بازار می‌شوند. به‌عنوان یک معامله گر روندی توجه داشته باشید که لزوما معاملات روندی شما سودآور نخواهند بود و ممکن است، دقیقا زمانی که روند بازار در حال تغییر است، شما با دیدگاه یک حرکات اصلاحی وارد بازار شوید. در واقع هیچ تضمینی برای ادامه روند حاکم بر بازار وجود ندارد!

 

استراتژی‌های معاملاتی در جهت روند

در دنیای تحلیل تکنیکال ابزار معاملاتی مختلفی برای معامله گری بر اساس روند وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها شامل موارد زیر است:

 • الگوهای قیمتی و خطوط روند در تحلیل تکنیکال

استراتژی‌های معاملاتی روندی مبتنی بر الگوهای قیمتی و خطوط روند از اعتبار نسبتا بالایی برخوردارند زیرا در این روش، شما بر اساس فعل و انفعالات خود قیمت (و نه اندیکاتورهایی که خود بر اساس قیمت ایجاد شده‌اند!) تصمیم‌گیری می‌کنید. در مورد معامله بر اساس خط روند و انواع آن، در بخش‌های قبلی توضیح دادیم. در الگوهای قیمتی نیز بر اساس ماهیت و شرایط الگو، می‌توانید حین شکست یا بازگشت قیمت (پولبک) وارد بازار شوید.

 • میانگین‌های متحرک

در این روش، بر اساس تکنیک‌های مختلفی نظیر تقاطع قیمت و میانگین متحرک، پولبک قیمت به میانگین یا تقاطع‌های صعودی و نزولی 2 یا چند میانگین متحرک اقدام به معامله می‌کنیم. بر اساس تایم فریم و دوره زمانی میانگین متحرک‌ها، معامله شما ماهیت کوتاه‌مدت یا بلندمدتی دارد.

 • اندیکاتورهای مومنتوم

با استفاده از سیگنال‌های خرید و فروش این اندیکاتورها می‌توانیم در نقاط احتمالی اتمام حرکات اصلاحی در جریان یک روند وارد معامله شویم. به‌طور معمول، اندیکاتورهای مکدی (MACD)، شاخص قدرت نسبی (RSI) و استوکاستیک (Stochastic) در این زمینه بیشترین کاربرد را دارند.

برای درک مفهوم و انواع الگوهای نموداری و اندیکاتورها، مقالات بعدی بخش تحلیل تکنیکال از بلاگ داموند را مطالعه کنید!

 

کلام پایانی

در مورد مفهوم روند و مفاهیم پیرامون آن به این نکته اساسی توجه داشته باشید که صرف برقراری و تشخیص روند، شرط لازم و کافی برای داشتن معاملات سودآور نیست! همیشه این احتمال را در نظر بگیرید که در مسیر پیش‌ رو، ممکن است قیمت به یک سطح کلیدی برسد و جهت بازار به‌طور کامل معکوس شود. در طرف مقابل این ماجرا، استراتژی معامله گری بر خلاف روند وجود دارد که افراد بر اساس احتمال تغییر روند جاری بازار در نواحی مشخصی، اقدام به خرید و فروش می‌کنند و اصطلاحا، به‌دنبال معامله در کف و سقف بازار هستند. بنابراین باید همیشه آگاهانه و با توجه به سایر عوامل مهم در فرآیند معامله گری نظیر مدیریت سرمایه، در مورد همراهی با روند یا معامله بر خلاف آن تصمیم‌گیری کنیم.

به‌طور کلی، اغلب بزرگان بازار توصیه می‌کنند که همواره با روند همراه باشید زیرا معاملات مبتنی بر روند، احتمال موفقیت بیشتری دارند….

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.