داموندمگ

آوه چیست؟ ارز دیجیتال Aave با توکن AAVE

DAMOND
آوه چیست

آوه (Aave) یکی از بزرگ‌ترین پروتکل‌های وام دهی و وام گیری در دنیای دیفای است و توکن AAVE نسبت به رقبای مستقیمی مثل میکر (Maker) و کامپاند (Compound)، بالاترین ارزش بازار را دارد. در این مقاله به طور کامل برای شما توضیح خواهیم داد که آوه چیست و چه کاربردهایی دارد.

آوه را می‌توان نوعی پروتکل بازار پول (Money Market) دانست که کاربران می‌توانند با استفاده از آن، بدون نیاز به وثیقه، وام‌های رمزارز بگیرند. این پلتفرم، انواع بسیار متنوعی از ارزهای دیجیتال، شامل استیبل کوین‌ها و ارزهای دارای ارزش متغیر را عرضه می‌کند.

در این مقاله می‌خواهیم پلتفرم آوه را به طور کامل برای شما توضیح دهیم. این پلتفرم، به سرعت در حالت تبدیل شدن به یکی از لیدرهای دنیای کریپتو است و همین حالا می‌توان آن را بزرگ‌ترین اکوسیستم وام گیری و وام دهی در دنیای دیفای دانست.

Aave نیز همانند دیگر پروتکل‌های دیفای، ثبت نامی بسیار آسان و بدون نیاز به احراز هویت KYC یا رعایت قوانین ضد پولشویی (AML) دارد.

برای آشنایی کامل با این پلتفرم وام ارز دیجیتال، با داموندمگ همراه باشید.

آوه چیست؟

AAVE چیست

آوه یک پروتکل لیکوئیدتی غیر حضانتی، متن‌باز (Open-Source) و غیر متمرکز است که کاربران می‌توانند در آن، به ازای سپرده‌های رمزارز خود، بهره بگیرند یا به وسیله قراردادهای هوشمند، وام دریافت کنند.

در واقع، می‌توان Aave را نوعی پروتکل امور مالی غیر متمرکز یا دیفای (DeFi) دانست که برای وام گرفتن و وام دادن بدون نیاز به واسطه‌های متمرکز مثل بانک‌ها و مؤسسات مالی راه‌اندازی شده است. وقتی کاربران در این پلتفرم به کاربران دیگر وام می‌دهند، بهره دریافت می‌کنند و وقتی کاربری در آوه، وام می‌گیرد، باید بهره وام را پرداخت کند.

این پلتفرم بر اساس بلاک چین اتریوم ساخته شده است و تمامی توکن‌های این پلتفرم برای انجام تراکنش‌ها از این بلاک چین، استفاده می‌کنند. به این توکن‌ها، توکن‌های ERC-20 گفته می‌شود.

آوه تحت حاکمیت یک سازمان ناشناس غیر متمرکز یا دائو (DAO) قرار دارد و بنابراین، توسط کسانی که توکن‌های AAVE و LEND را دارند، نگهداری می‌شود و هر تصمیمی برای این پروتکل، بر اساس رأی‌گیری در بین اعضای این سازمان، اتخاذ می‌شود.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های جالب این پروتکل دیفای، فوری بودن بهره مرکب (Interest Compound)، به جای ماهانه یا سالانه بودن این بهره‌ است. این بهره، به صورت توکن‌های AAVE به میزان توکن‌های سپرده‌گذاری شده کاربر وام دهنده، اضافه می‌شود.

یکی دیگر از قابلیت‌های این پلتفرم، به غیر از سپرده‌گذاری برای دریافت بهره، امکان دادن یا گرفتن وام‌های فوری یا فلش لون (Flash Loan) است. فلش لون‌ها، وام‌هایی بدون وثیقه هستند که پرداخت و بازپرداخت آن‌ها در یک تراکنش انجام می‌شود.

این پروتکل دیفای، قبلا ETHLend نام داشت و سپس، به Aave تغییر نام داد. تیم توسعه دهنده آوه، تحت هدایت استنی کولچوف (Stani Kulechov)، دانشجوی فنلاندی رشته حقوق، این پروتکل را راه‌اندازی و برندسازی مجدد آن را انجام داد.

تاریخچه آوه

استنی کولچوف

حالا که گفتیم آوه چیست، وقت آن است که کمی به تاریخچه آن بپردازیم. Aave در می ۲۰۱۷ توسط تیمی به رهبری استنی کولچوف، به عنوان یک پلتفرم وام دهی-وام گیری همتا به همتا، تحت نام ETHLend راه‌اندازی شد تا زیرساختی برای امور مالی غیر متمرکز و شفاف را فرآهم آورد. این پلتفرم در عرضه اولیه سکه (ICO) خود در تاریخ ۲۵ نوامبر ۲۰۱۷، چیزی حدود ۱۶.۵ میلیون دلار سرمایه، جمع‌آوری کرد.

کولچوف که در حال حاضر، مدیر اجرایی آوه است، توانست این شرکت را به جمع ۵۰ پروژه بلاک چین برتر در دنیا برساند.

دفتر مرکزی این شرکت در لندن قرار دارد و سرمایه‌گذاران بزرگی مثل Three Arrows Capital، Framework Ventures، ParaFi Capital و DTC Capial، از آن پشتیبانی می‌کنند.

پلتفرم ETHLend، تعداد رمزارزهای مورد پذیرش خودش را بالا برد و در سپتامبر ۲۰۱۸، با یک برندسازی مجدد، به Aave تغییر نام داد.

پروتکل آوه در ژانویه ۲۰۲۰ به طور رسمی راه‌اندازی شد از مدل میکرواستیکینگ (Microstaking) به مدل استخر لیکوئیدیتی، تغییر کرد.

در مدل میکرواستیکینگ، هر کسی که می‌خواست به عنوان وام دهنده یا وام گیرنده از پروتکل ETHLend استفاده کند، می‌بایست، بلیطی برای به دست آوردن حق استفاده از اپلیکیشن، خریداری می‌کرد و این خرید باید با توکن نیتیو این پلتفرم، یعنی توکن LEND، انجام می‌شد. این توکن، همبستگی ضعیفی به دلار آمریکا داشت و مقدار توکن LEND مورد نیاز برای خرید بلیط، وابسته به ارزش لحظه‌ای این توکن بود.

در مدل استخر لیکوئیدیتی، وام دهندگان، رمزارزهای خود را در استخرهای لیکوئیدیتی، سپرده‌گذاری می‌کنند و چیزی به نام بازار لیکوئیدیتی ایجاد می‌شود و وام گیرندگان نیز می‌توانند با وثیقه گذاشتن رمزارزهای خود در این استخرهای لیکوئیدیتی، وام بگیرند.

آوه در یک ICO دیگر در تاریخ ۸ ژولای ۲۰۲۰، مبلغ ۴.۵ میلیون دلار جمع‌آوری کرد و شرکت Framework Ventures نیز در ۱۵ ژولای همان سال، ۳ میلیون دلار دیگر سرمایه روی این پروژه گذاشت.

پروتکل آوه چگونه کار می‌کند؟

پروتکل آوه چیست و چگونه کار می‌کند؟ پروتکل آوه، توکن‌های ERC-20 سازگار با بلاک چین اتریوم را با نسبت یک در مقابل یک به رمزارزهای سپره‌گذاری شده توسط وام دهندگان، تولید یا اصطلاحا، مینت (Mint) می‌کند. این توکن‌ها، aToken نامیده می‌شوند و ماهیتی بهره‌دار (interest-bearing) دارند. این توکن‌ها با سپرده‌گذاری رمزارزها در پلتفرم آوه تولید می‌شوند و پس از برگرداندن برای برداشت سپرده، می‌سوزند (Burn).

این aTokenها، نسبتی یک در مقابل یک با رمزارز سپرده‌گذاری شده دارند. برای مثال، اگر شما در پلتفرم آوه، توکن Dai را سپرده‌گذاری کنید، توکن aDai برای شما صادر یا مینت می‌شود.

مطلب پیشنهادی  نکسو چیست؟ Nexo با توکن NEXO

سازوکار وام گیری-وام دهی استخر وام دهی آوه به این صورت است که وام دهندگان، توکن‌های خودشان را برای یک قرارداد هوشمند در بلاک چین اتریوم ارسال می‌‌کنند و aTokenها برای آن‌ها صادر می‌شوند. سپس، وام دهندگان می‌توانند این توکن‌ها را برگردانند و رمزارز سپرده‌گذاری شده را همراه با بهره، برداشت کنند.

وام گیرندگان، با سپرده‌گذاری رمزارز در استخر لیکوئیدیتی آوه، به نسبت توکن‌های رمزارز سپرده‌گذاری شده‌، توکن‌های بهره‌دار دریافت می‌کنند.

هر مخزن لیکوئیدیتی که وام دهندگان در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند و وام گیرندگان از آن وام می‌گیرند، دارای یک نسبت مشخص وام به ارزش (Loan-to-Value) است. این نسبت، تعیین می‌کند که وام گیرنده، به ازاری سپرده خود، چقدر وام دریافت می‌کند. در صورتی که ارزش سپرده وام گیرنده به زیر سطح نسبت وام به ارزش (LTV) برسد، خطر لیکوئید شدن سپرده‌ او وجود دارد.

چگونه می‌توان در Aave وام گرفت؟

برای وام گرفتن در این پلتفرم، باید وثیقه گذاشت و میزان وام، کمتر از میزان وثیقه است. در صورتی که با بازارهای پول دیفای آشنا باشید، قطعا در درک مفهوم وام‌های بیش‌وثیقه (overcollateralized) مشکلی نخواهید داشت. در پلتفرم آوه، مقدار وام، تقریبا ۵۰ تا ۷۵ درصد مقدار وثیقه است و نسبت وثیقه‌گذاری باید حفظ شود. در صورتی که این نسبت حفظ نشود، وثیقه، لیکوئید خواهد شد.

هم برای وام‌ دهندگان و هم برای وام گیرندگان که رمزارزهای خود را در استخرهای لیکوئیدیتی سپرده‌گذاری و یا وثیقه‌گذاری می‌کنند، aToken صادر می‌شود. برای مثال، در صورتی که وام دهنده، ۱۰ توکن Dai سپرده‌گذاری کند، ۱۰ aDai دریافت خواهد کرد.

پلتفرم آوه از چین لینک به عنوان یک اوراکل برای گردآوری داده‌های قیمتی استفاده می‌کند.

فلش لون آوه چیست و چگونه می‌توان در آوه، وام فوری گرفت؟

فلش لون آوه

یکی از مهم‌ترین مزایای آوه، امکان گرفتن و دادن وام‌های فوری یا همان فلش لون‌ها است. کاربران برای گرفتن این وام‌ها نیازی به وثیقه ندارند اما چنین چیزی چگونه ممکن است؟

در فلش لون‌ها، دریافت و پرداخت وام در یک تراکنش انجام می‌شود و اگر کاربر نتواند وام‌ را بازپرداخت کند، وامی به او پرداخت نمی‌شود! در واقع، اگر وام گیرنده توان بازپرداخت وام را نداشته باشد، تراکنش معکوس می‌شود و اینطور به نظر می‌رسد که اصلا تراکنشی رخ نداده است.

فلش لون‌ها، از امکانات بسیار جدید دیفای هستند و مهم‌ترین قابلیت آوه محسوب می‌شوند و پتانسیل بسیار بالایی برای رشد کردن دارند.

از آن‌جایی که کد قراردادهای هوشمند فلش لون‌ها، متن‌باز است، برنامه‌نویسان دیگر می‌توانند از کد این قراردادهای هوشمند در پلتفرم‌های خودشان استفاده کنند. به علاوه، فلش لون‌ها به خوبی با اکوسیستم کریپتو سازگار هستند. این نوع وام‌ها، شبیه به هیچ وام سنتی نیستند و کاملا به دنیای دیفای تعلق دارند.

اگر بخواهیم خیلی خلاصه در رابطه با فلش لون‌ها صحبت کنیم، می‌توانیم اینطور بگوییم که کاربر باید پیش از استخراج بلاک بعدی، وام را باز پرداخت کند و در غیر این صورت، تراکنش وام، تکمیل نمی‌شود.

شاید اینطور به نظر برسد که در چنین زمان کوتاهی، امکان کسب سود از وام دریافت شده، وجود ندارد اما با روش‌های متعددی می‌توان از این وام‌های فوری به سود‌های خوبی رسید.

معمولا از فلش لون‌ها برای یلد فارمینگ (Yield Farming) استفاده می‌شود اما کاربردهای این نوع وام‌های سریع، بسیار بیشتر از این است. در حال حاضر، فلش لون‌ها سه کاربرد اصلی دارند:

چرا وام ارز دیجیتال بگیریم؟

تا اینجا به شما گفتیم که آوه چیست و چگونه می‌توانید در این پلتفرم، وام بگیرید. اما این وام‌ها که به صورت ارز دیجیتال به متقاضیان داده می‌شوند، به چه دردی می‌خورند و چه کارهایی می‌توان با آن‌ها انجام داد؟

یکی از کاربردهای واضح وام‌های ارز دیجیتال، آربیتاژ کردن است. در صورتی که توکنی در صرافی‌های مختلف، با قیمت‌های متفاوتی معامله شود، می‌توانید با وام گرفتن از آوه یا پلتفرم‌های مشابه، مقدار زیادی از آن توکن را از یک صرافی با قیمت پایین‌تر بخرید و آن را در صرافی دیگری با قیمت بالاتر، به فروش برسانید و به همین سادگی، کسب سود کنید.

با این حال، از آن‌جایی که تفاوت قیمت رمزارزها در صرافی‌های مختلف، خیلی جزئی است و برای هر تراکنش باید کارمزد بدهید، حجم هر معامله شما باید بسیار بالا باشد تا به سود قابل توجهی برسید. همانطور که در بالا گفتیم، یکی از کاربردهای اصلی فلش لون‌های آوه، آربیتاژ کردن است.

چرا همه وام ارز دیجیتال نمی‌گیرند؟

ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که اگر کسب درآمد با گرفتن وام‌های ارز دیجیتال یا سپرده‌گذاری در پلتفرم آوه برای گرفتن بهره، به همین سادگی است، چرا همه این کار را انجام نمی‌دهند و دلیل استفاده نکردن همه فعالان بازار ارزهای دیجیتال از آوه چیست.

دلایل متعددی وجود دارد که خیلی از فعالان بازار رمزارزها از خدمات آوه استفاده نمی‌کند.

اول اینکه برای استفاده از این پلتفرم باید رمرارزهای خود را به Aave منتقل کنید و نمی‌توانید با پول رایج یا کارت بانکی خود، از خدمات این پلتفرم استفاده کنید. همچنین، به دلیل بالا بودن کارمزدهای تراکنش در بلاک چین اتریوم، انتقال مقادیر کم رمزارز به آوه، خیلی به صرفه به نظر نمی‌رسد.

دوم اینکه کار کردن با این پلتفرم، ریسک‌های خودش را هم دارد و لیکوئید شدن دارایی‌ها، اتفاقی طبیعی در Aave است که این پلتفرم برای بازپرداخت بدهی‌ها و وام دادن به مردم، به آن وابسته است.

در صورتی که حتی پس از لیکوئید شدن وثیقه، میزان لیکوئیدیتی کافی نباشد، آوه از ماژول ایمنی استفاده می‌کند. در واقع، ماژول ایمنی نوعی استخر است که توکن‌های AAVE کاربران در آن ذخیره می‌شوند. در صورتی که همه‌چیز طبیعی پیش برود و مشکلی برای پلتفرم ایجاد نشود، کاربران، می‌توانند توکن‌های AAVE خود را همراه با کمی بهره دریافت کنند اما اگر سیستم نیازمند تزریق سرمایه باشد، توکن‌های AAVE کاربران، لیکوئید می‌شوند.

مطلب پیشنهادی  لایت کوین چیست؟ ارز دیجیتال Litecoin با توکن LTC

تغییر نرخ بهره در پلتفرم آوه چیست؟

نرخ‌های بهره، وابسته به میزان عرضه و تقاضا هستند. در پروتکل‌های وام دهی و وام گیری مثل Aave، رابطه بین لیکوئیدیتی هر استخر و میزان تقاضا برای وام، نرخ بهره را تعیین می‌کند. وقتی که تقاضا برای وام افزایش پیدا می‌کند، مقدار لیکوئیدیتی استخر، کم می‌شود و بنابراین، نرخ بهره، افزایش پیدا می‌کند و وام دهندگان، بهره بیشتری دریافت می‌کنند.

معمولا، پلتفرم‌های وام، نرخ بهره ثابت یا متغیر دارند اما در آوه، امکان تغییر نرخ بهره از ثابت به متغیر و بالعکس وجود دارد. کاربران می‌توانند با استفاده از این قابلیت، وام‌ها را با بهترین بهره ممکن بگیرند یا بالا بالاترین نرخ بهره، وام بدهند.

نرخ بهره متغیر، دقیقا به همان شکل توضیح دادهش شده در بالا است. در این نوع نرخ بهره، الگوریتم‌ها، نرخ بهره را بر اساس تقاضای وام در استخر لیکوئیدیتی، تعیین می‌کنند. هر چه تقاضا برای وام بیشتر و لیکوئیدیتی در استخر کمتر باشد، نرخ بهره بالاتر است.

نرخ بهره ثابت، متفاوت است و توسط میانگین ۳۰ روز اخیر نرخ‌های بهره برای یک دارایی خاص، تعیین می‌شود. نرخ بهره ثابت، خیال وام گیرندگان را از تغییر نکردن نرخ بهره در مدت زمان استفاده از وام، راحت می‌کند.

با این حال، نرخ‌های بهره ثابت، کاملا بدون تغییر نیستند اما تغییرات کمتری نسبت به نوسانات بازار نشان می‌دهند.

خوبی استفاده از پلتفرم آوه این است که کاربران می‌توانند در هر زمانی که بخواهند، نرخ بهره را از ثابت به متغیر یا از متغیر به ثابت، تغییر دهند.

اقتصاد توکنی آوه چیست؟

توکنومیک آوه

حالا که می‌دانید آوه چیست، بد نیست که در رابطه با اقتصاد توکنی آن نیز اطلاعاتی داشته باشید. مطالعه اقتصاد توکن‌های رمزارزها را اقتصاد توکنی یا توکنومیک (Tokenomics) می‌نامند. کل ذخیره آوه، ۱۶ میلیون توکن AAVE است و در حال حاضر، ۱۲.۴ میلیون توکن AAVE در گردش هستند.

این پلتفرم، در شروع کار، ۱.۳ میلیون توکن در گردش داست اما در جولای ۲۰۲۰، این پروتکل، توکن‌های موجود را با توکن‌های مینت شده جدیدی با نسبت یک در مقابل صد، سواپ کرد و کل ذخیره توکن‌های AAVE به ۱۶ میلیون رسید. سه میلیون از این ۱۶ میلیون، به توسعه این پروژه، تعلق گرفت.

قیمت توکن‌های AAVE بسیار نوسانی بوده و حداکثر قیمت این ارز دیجیتال به می ۲۰۲۱ باز می‌گردد که در آن زمان با قیمت ۶۶۶.۸۴ دلار آمریکا معامله شده است. پایین‌ترین قیمت ارز دیجیتال آوه نیز ۱۳۱ دلار بوده است.

توکن LEND آوه چیست؟

آوه LEND

LEND توکن نیتیو آوه است. شاید اینطور فکر کنید که توکن نیتیو آوه باید اسمی مثل AAV یا هر اسم دیگری نزدیک به اسم این پلتفرم داشته باشد. با این حال، وقتی که بنیان‌گذاران ETHLend این پلتفرم را در سال ۲۰۱۷ راه‌اندازی کردند، یک میلیارد توکن LEND را برای جمع‌آوری مقداری اتریوم به ارزش ۶۰۰ هزار دلار، عرضه کردند. از آن‌جایی که نام اولیه پروژه، ETHLend بود و سپس به Aave تغییر نام داد، انتخاب نام LEND برای توکن نیتیو این پلتفرم، عجیب نیست. پس از این برندسازی مجدد، توکن LEND به عنوان توکن نیتیو شبکه باقی ماند.

کاربران می‌توانند با داشتن LEND، تخفیف کارمزد بگیرند. به علاوه، از LEND برای حاکمیت پروژه نیز استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، دارندگان LEND در تعیین مسیر آینده پروژه آوه، نقش دارند. گذشته از این‌ها، کاربران می‌توانند با داشتن این توکن‌ها، از نرخ بهره، کارمزد مالی بگیرند. به این شکل که در صورت رخداد لیکوئیدیتی بدافزاری یا رویدادهای قوی سیاه، استخرهای توکن‌های LEND می‌توانند به صورت مخازنی اضطراری عمل کنند.

همچنین، هر زمانی که کاربران، از LEND برای پرداخت کارمزدهای پروتکل استفاده کنند، این توکن‌ها، می‌سوزند. بنابراین، LEND یک توکن دارای تورم منفی است. بنابراین، با کاهش پیوسته ذخیره این توکن، ارزش آن، افزایش پیدا می‌کند.

امنیت Aave

این پلتفرم، سپرده‌های وام دهندگام و وثیقه‌های وام گیرندگان را با استفاده از قراردادهای هوشمند غیرحضانتی در بلاک چین اترویم، نگهداری می‌کند. از آن‌جایی که پروژه آوه کاملا غیر حضانتی است، کاربران، کنترل کامل کیف پول خود را در اختیار دارند.

دارندگان توکن‌های حاکمیتی Aave می‌توانند توکن‌های خود را در ماژول امنیتی نگهداری کنند که همانند نوعی بیمه غیر متمرکز است و برای ضمانت پروتکل آوه در مقابل هرگونه رویدادی مثل اکسپلوییت قرارداد، ایجاد شده است. سرمایه‌داران می‌توانند تا ۳۰ درصد از دارایی‌هایی را که در این ماژول قفل کرده‌اند، ریسک کنند و بازده ثابت ۴.۶۶ درصد دریافت کنند.

این ماژول ایمنی، تاکنون ۳۷۵ میلیون دلار درآمد داشته و بزرگ‌ترین بیمه غیر متمرکز در نوع خودش محسوب می‌شود.

چگونه می‌توان از آوه استفاده کرد؟

برای شروع کار با آوه، نیازمند یک کیف پول دیجیتالی Web 3.0 مثل متامسک (Metamask) هستید. سپس، به آدرس app.aave.com رفته رمزارز خود را در این پلتفرم سپرده‌گذاری یا وثیقه‌گذاری کنید. در این وبسایت می‌توانید دارایی مورد نظر خود و میزان وام درخواستی را انتخاب کنید و توکن‌های خود را در استخر لیکوئیدیتی وثیقه‌گذاری کنید و در داشبورد Aave، نرخ بهره را ببینید.

همانطور که پیش از این گفتیم، زمانی aTokenها را دریافت می‌کنید که دارایی خود را در این پلتفرم، سپرده‌گذاری یا وثیقه‌گذاری کنید. توکن‌های آوه، از نظر بهره‌دار بودن، به توکن‌های کامپاند شباهت دارند، با این حال، از این نظر که ارزش هر aToken برابر با ارزش هر توکن سپرده‌گذاری شده است، با کامپاند متفاوت هستند. به عبارت دیگر، هر توکن aETH، ارزشی برابر با هر توکن ETH دارد و این نسبت، هیچگاه تغییر نمی‌کند.

تفاوت کامپاند با آوه چیست؟

مقایسه آوه با کامپاند

هر دو پلتفرم آوه و کامپاند، پروتکل‌های وام بیش‌وثیقه هستند. هر دو این پلتفرم‌ها از استخرهای لیکوئیدیتی استفاده می‌کنند که کاربران می‌توانند در آن‌ها سپرده‌گذاری کرده و بهره دریافت کنند یا با وثیقه‌گذاری از این استخرها، وام بگیرند. به علاوه، هر دو پلتفرم کامپاند و آوه دارای توکن حاکمیتی مخصوص خودشان هستند.

البته این دو پلتفرم وام، تفاوت‌های زیادی با هم دیگر دارند. Aave پیچیده‌تر از Compound است که این پیچیدگی را می‌توان چاقویی دو لبه دانست. در حالی که کار کردن با رابط کاربری کامپاند، بسیار آسان‌تر است، قابلیت‌های بسیار کمتری در مقایسه با آوه دارد.

مطلب پیشنهادی  بازی کریپتوکیتیز چیست؟ معرفی پروژه CryptoKitties

به علاوه، پلتفرم Compound، نرخ بهره ثابت ارائه نمی‌دهد اما Aave هر دو نوع نرخ بهره ثابت و متغییر را برای کاربرانش فرآهم آورده و کاربران هر زمانی که بخواهند، می‌توانند نرخ بهره را از ثابت به متغیر یا بالکعس، تغییر دهند. یکی دیگر از برتری‌های آوه نسبت به کامپاند، امکان وام سریع یا همان فلش لون است. فرآموش نکنید که آوه، از رمزارزهای متنوع‌تری پشتیبانی می‌کند.

در مجموع می‌توان گفت که آوه، در مقایسه با کامپاند، پلتفرم بهتری برای وام گیری و وام دهی است اما ساده‌تر بودن کامپاند، آن را برای کاربران تازه‌کار، مناسب‌تر ساخته است. به علاوه، کامپاند با تخفیفات گاه و بی‌گاه خود، انگیزه زیادی به کاربران می‌دهد تا دارایی‌های خود را وارد استخرهای لیکوئیدیتی آن کنند.

قطعا رقابت بیت این دو پلتفرم در آینده‌ای نزدیک، بسیار شانه‌ به شانه‌تر و داغ‌تر می‌شود. هر کدام از این پلتفرم‌ها، محصولات جدیدی را معرفی خواهند کرد، نرخ‌های بهره خود را بهبود می‌بخشند و قطعا از نظر رابط کاربری نیز رقابت خواهند داشت.

از نظر حاکمیتی، کامپاند نسبت به آوه بیشتر است زیرا آوه تازه فعالیت خود را در این حوزه شروع کرده ولی کامپاند را می‌توان همین حالا، یک سازمان ناشناس غیر متمرکز (Decentralized Autonomous Organization) یا DAO دانست.

آینده آوه

در این مقاله به شما گفتیم که آوه چیست و چگونه کار می‌کند و حتی به بررسی تفاوت‌های پلتفرم آوه با کامپاند پرداختیم. همانطور که پیش از این گفتیم، این پلتفرم، همین حالا هم بهترین پلتفرم وام دهی و وام گیری در دنیای دیفای است و بازدهی بسیار بالایی در بازار دارد.

این پلتفرم از تعداد بسیار زیادی از رمزارزها پشتیبانی می‌کند و قابلیت‌ها و ابزارهای متعددی دارد که دیگر توسعه دهندگان می‌توانند از آن‌ها در پروژه‌های خود، کپی برداری کنند. در مجموع، می‌توان گفت که دنیای دیفای، همانند پازلی در حال تکمیل است و Aave نقش مهمی در تکمیل این پازل دارد. به گزارش DeFi Pulse، این پلتفرم، از نظر ارزش کل قفل شده (TVL)، در رتبه سوم قرار دارد. آوه، لیکوئیدیتی بسیار خوبی دارد و از Nexus Mutual برای حفاظت از قراردادهای هوشمند، استفاده می‌کند.

با وجود آینده روشنی که برای آوه ترسیم کردیم، این پلتفرم نیز با همان چالش‌های دیگر پروتکل‌های دیفای، دست و پنجه نرم می‌کند. یکی از این چالش‌ها، جذب افرادی است که به دنیای امور مالی سنتی عادت کرده‌اند و سازگاری با دیفای برای آن‌ها دشوار است. از دیگر چالش، ارائه سرویس‌هایی مثل خدمات مشتریان، به صورت غیر متمرکز است. آیا چنین چیزی امکان پذیر خواهد بود؟ باید صبر کرد و دید.

جمع‌بندی

امور مالی غیر متمرکز یا دیفای، می‌تواند ماهیت امور مالی را در دنیا تغییر دهد. یکی از قابلیت‌های دیفای، امکان وام گرفتن و وام دادن به صورت همتا به همتا در پلتفرم‌های مختلفی مثل کامپاند و آوه است.

Aave را می‌توان در حال حاضر، برترین پلتفرم وام‌ گیری و وام دهی در دنیای دیفای دانست که قابلیت‌ها و امکانات مختلفی مثل وام‌های سریع یا فلش لون‌ها و تغییر نرخ بهره را دارد. با این حال، به دلیل همین قابلیت‌های زیاد، کار کردن با این پلتفرم، برخلاف کامپاند، خیلی ساده نیست.

آوه در سال ۲۰۱۷ و با نام ETHLend معرفی شد. توکن نیتیو آن پلتفرم LEND نام داشت و پس از برندسازی مجدد به نام Aave، توکن‌های حاکمیتی AAVE نیز خلق شدند اما امکان کار کردن با توکن‌های LEND در این پلتفرم باقی ماند.

در حال حاضر، هم توکن‌های LEND و هم توکن‌های AAVE برای دریافت تخفیف کارمزد تراکنش و نیز به عنوان توکن حاکمیتی مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ یعنی دارندگان این توکن‌ها، برای آینده پروژه، تصمیم می‌گیرند. هر AAVE، به اندازه ۱۰۰ توکن LEND ارزش دارد. توکن‌های LEDN تورم منفی دارند و با هر بار استفاده شدن، می‌سوزند. در مقابل، توکن‌های AAVE ذخیره ثابت ۱۶ میلیونی دارند و در حال حاضر، بیش از ۱۲ میلیون آن‌ها در گردش است.

وام گرفتن از آوه به این شکل است که پس از وثیقه‌گذاری مقداری رمزارز در استخر لیکوئیدیتی، توکنی به نام aToken برای وام گیرنده صادر می‌شود که ارزش آن، دقیقا برابر با ارزش هر توکن از رمزارزی است که به عنوان وثیقه، وارد استخر لیکوئیدیتی شده است. برای مثال اگر کاربری، ۱۰ توکن ETH را به عنوان وثیقه در استخر لیکوئیدیتی قرار دهد، تعداد ۱۰ توکن aETH دریافت می‌کند که نوعی توکن ERC-20 محسوب می‌شود و می‌توان با آن در پلتفرم اتریوم، فعالیت کرد.

به علاوه، کاربران می‌توانند رمزارزهای خودشان را در استخرهای لیکوئیدیتی سپرده‌گذاری کنند و بهره بگیرند. نرخ بهره‌ای که وام دهنده می‌گیرد و وام گیرنده پرداخت می‌کند، به میزان تقاضای وام از استخر لیکوئیدیتی بستگی دارد. این نرخ می‌تواند ثابت یا متغیر باشد. نرخ بهره ثابت بر اساس نرخ بهره ۳۰ روز اخیر یک دارایی خاص، محاسبه می‌شود ولی نرخ بهره متغیر، کاملا لحظه‌ای است و به میزان تقاضا وام بستگی دارد. امکان تغییر نرخ بهره از ثابت به متغیر برای کابران در پلتفرم آوه وجود دارد که یکی از مزیت‌های این پلتفرم نسبت به کامپاند محسوب می‌شود.

کار کردن با پلتفرم AAVE، مزیت‌های بسیار زیادی دارد. این پلتفرم، تقریبا از همه نظر، به غیر از سادگی رابط کاربری، نسبت به کامپاند برتر است و با داشتن ماژول ایمنی که نقش بیمه را ایفا می‌کند، از امنیت بسیار بالایی برخوردار است. البته کار کردن با آوه، خالی از ریسک نیست و همواره، احتمال لیکوئید شدن وثیقه وام گیرندگان به دلیل شکستن آستانه LTV وجود دارد.

در این مقاله برای شما توضیح دادیم که آوه چیست و کار کردن با آن چه مزیت‌هایی دارد. به طور کلی می‌توان گفت که آوه، نقش مهمی در پیشرفت امور مالی غیر متمرکز داشته ولی با چالش‌های رایج دنیای دیفای، مثل غیر متمرکز نگه داشتن خدمات و جذب کاربران از دنیای امور مالی سنتی، رو به رو است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.