داموندمگ

iNFT چیست؟ متاورس هوشمند Alethea AI با توکن ALI

DAMOND
iNFT چیست؟ همه چیز درباره alethea AI

مدتی است که هوش مصنوعی (AI) شیوه کار، تعامل و مصرف محتوا را متحول کرده است. استفاده از هوش مصنوعی تقریباً در تمام جنبه های زندگی و صنایع از جمله صنعت ارزهای دیجیتال در حال افزایش است. ترکیب هوش مصنوعی با توکن‌های غیر مثلی(NFT) مفهوم جدیدی نیست. فناوری هوش مصنوعی در حال حاضر در ایجاد NFT های هنر و موسیقی استفاده می‌شود و استارت‌آپ‌هایی مانند Eponym یک الگوریتم هوش مصنوعی منتشر کرده که متن را به هنر انتزاعی در قالب NFT تبدیل می‌کند که قابل فروش نیز می‌باشد. Alethea AI می‌خواهد ادغام هوش مصنوعی و NFT را با ایجاد یک کلاس کاملاً جدید از دارایی‌های هوشمند، نحوه استفاده از NFT ها را یک قدم جلوتر ببرد.
این پروژه با استفاده از NFT های آغشته به ویژگی‌های شخصیتی هوش مصنوعی، که می‌تواند بر اساس داده‌هایی که مصرف می‌کنند رشد و تکامل یابد، نوآوری جدیدی ایجاد کرده است. به دلیل اهمیت iNFT در این مقاله از داموندمگ به بررسی آنچه که Alethea AI انجام می‌دهد، می‌پردازیم. همچنین این موضوع را بررسی خواهیم کرد که آیا سرمایه‌گذاری در Alethea AI به صرفه است یا خیر؟ با ما همراه باشید.

Alethea AI چیست؟

Alethea AI یک پروتکل غیرمتمرکز برای ایجاد آواتارهای هوشمند است که از هوش مصنوعی برای تعامل با افراد استفاده می‌کنند. این پلتفرم استاندارد جدیدی برای NFT ها به نام NFT هوشمند (iNFT) ایجاد کرده است که امکان ایجاد توکن های غیر مثلی تعبیه شده با انیمیشن هوش مصنوعی، سنتز صدا و قابلیت‌های هوش مصنوعی مولد را فراهم می‌کند. توسعه‌دهندگان می‌توانند از پروتکل iNFT برای ایجاد، آموزش و کسب درآمد از خلاقیت‌های خود در متاورس Alethea، که به عنوان کشتی نوح شناخته می‌شود، استفاده کنند.

از زمانی که NFT ها در بین جامعه کریپتو و اهالی هنر از سال 2021 شناخته شده‌اند، همچنان به سرعت در حال رشد هستند و هیچ نشانی از عدم محبوبیت آن‌ها دیده نمی‌شود. این رالی با فروش تاریخی اثر هنری NFT هنرمند دیجیتال به نام Beeple، به قیمت 69 میلیون دلار در کریستیز آغاز شد. بازار NFT در سال 2021 محبوبیت زیادی به دست آورد، به طوری که برخی از شرکت ها تخمین می‌زنند که کل فروش در سال 2021 از 40 میلیارد دلار فراتر رفته است.

NFT چیست؟

inft چیست؟

NFT ها دارایی‌های دیجیتال منحصر به فردی هستند که از فناوری بلاک چین برای اثبات مالکیت استفاده می‌کنند. این دارایی‌ها در ابتدا معمولا به عنوان کلکسیون استفاده می‌شدند و طرفداران بسیاری در سراسر جهان داشتند، اما به مرور زمان کاربردهای مهم تری پیدا کرده‌اند. این توکن‌ها که معمولاً از استاندارد توکن اتریوم ERC-721 استفاده می‌کنند، کاملاً منحصربه‌فرد هستند و بزرگ‌ترین شاخصه آن‌ها این است که نمی‌توان یک توکن دقیقا شبیه به آن‌ها ایجاد کرد. در حال حاضر توکن های غیر مثلی به رسانه‌ای عالی برای نشان دادن مالکیت دیجیتالی دارایی‌ها تبدیل شده‌اند.

اکوسیستم NFT رشد قابل توجهی را در نوآوری و خلاقیت تجربه ایجاد کرده و مالکیت فکری جدیدی در مقیاسی باورنکردنی به وجود آورده است. توسعه دهندگان Alethea بر این باورند که متاورس هوشمند آن‌ها، با عنوان کشتی نوح، مانند یک بافت همبند عمل می‌کند که پروژه‌های متعدد توکن های غیر مثلی را با هوش مصنوعی به هم متصل می‌کند تا تجربیات تعاملی جدید ایجاد کند. به عنوان مثال یک NFT می‌تواند تصویر، اثر هنری، GIF، کتاب، ویدیو یا آواتار کارتونی را نشان دهد. همچنین می‌توان آن را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بلندمدت یا برای معامله در بازارهای کریپتو معامله استفاده کرد. در بعضی موارد نیز از توکن های غیر مثلی برای جذب سرمایه گذار استفاده می‌شود.

نوآوری های Alethea

Alethea AI چیست؟

Alethea AI می‌خواهد یک کلاس جدید از NFT ایجاد کند که به اندازه کافی هوشمند باشد تا با کاربران تعامل داشته باشد. شعار “به NFT خود قدرت‌های فوق‌العاده بدهید” در وب‌سایت Alethea نشان دهنده این ایده است. با ترکیب هوش مصنوعی با توکن های غیر مثلی برای ساخت iNFT ، توسعه دهندگان قادر خواهند بود دارایی‌هایی با موارد استفاده غیرقابل تصور ایجاد کنند. با افزایش محبوبیت iNFT ها در کشتی نوح، امکان تعامل و همکاری بین iNFT ها نیز افزایش می‌یابد، و امکان ظهور یک “ذهن هوشمند” را فراهم می‌کند که موتور هوش مصنوعی کشتی را تقویت می‌کند. هدف نهایی Alethea ایجاد اکوسیستمی است که بتواند معنی انسان بودن و شخصیت را کشف کند. همچنین هدف آن این است که کشف کند چگونه یک متاورس هوشمند می‌تواند به شکل دادن به داستان‌ها، فرهنگ و هوش ما کمک کند. پروژه هوش مصنوعی Alethea در حال حاضر اولین iNFT خود، که یک آواتار مبتنی بر هوش مصنوعی به نام “Alice” است را از طریق خانه حراج ساتبی به قیمت تقریباً 478,000 دلار در ژوئن 2021 فروخته است. آلیس قبل از فروش، در یک ویدیوی زنده توییتر در حساب ساتبی بازی کرد و به سؤالات بینندگان به صورت آنلاین و در زمان واقعی پاسخ داد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  سندباکس چیست؟ معرفی بازی Sandbox با توکن SAND

تیم هوش مصنوعی این پروژه، iNFT‌های خود را راهی به سوی متاورس می‌دانند، دنیایی که در آن جهان‌های مجازی مانند کتاب‌های علمی تخیلی Snow Crash و Ready Player One همه به هم مرتبط هستند. این پروژه مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران نهادی قرار گرفته و حتی از سوی سرمایه گذار میلیاردر ارز دیجیتال مارک کوبان نیز حمایت شده است.

iNFT چیست؟

INFT چیست؟

iNFT یا توکن غیر مثلی هوشمند و یک استاندارد توکن جدید توسط Alethea AI است که دو فناوری هوش مصنوعی و بلاک چین را ترکیب می‌کند. iNFT ها دارایی‌های دیجیتال منحصر به فرد مبتنی بر هوش مصنوعی با شخصیت‌ها و مالکیت مدیریت شده توسط بلاک چین هستند. این توکن ها با استفاده از توانایی‌های مولد هوش مصنوعی، دارایی‌های دیجیتال منحصربه‌فرد ایجاد می‌کنند که دارای سه بخش اصلی هستند:

بدن: یک توکن ساخته شده بر ERC-721 که یک تصویر یا آواتار را نشان می‌دهد و مبتنی بر NFT است.

روح: یک “پاد شخصیتی” با سطوح هوشی متفاوت، که یک iNFT را هوشمند می‌کند.

ذهن: همان‌طور که روح (شخصیت) یک iNFT در سطوح هوشی بالغ می‌شود، ذهن می‌تواند خدمات درجه بالاتر ارائه شده در شبکه را انجام دهد.

توسعه‌دهندگان Alethea به دلیل تلفیق NFT با هوش مصنوعی، طبیعت غیرمتمرکز، منشأ بلاک چین و مشوق‌های توکنی، iNFT‌ ها را به عنوان رسانه‌ای برای حفظ تاریخ و فرهنگ بشری انتخاب کرده‌اند.

فناوری مورد استفاده در iNFT

پروتکل iNFT، که مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند استقرار یافته در اتریوم است، می‌تواند توسط هر کسی و با روشی بدون نیاز به مجوز ایجاد شود. برخلاف چت بات ها که برای پاسخگویی به سوالات با پاسخ‌های عمومی کدگذاری شده‌اند، iNFT‌ ها از مدل‌های زبانی گسترده برای ایجاد شخصیت‌های واقعاً باز و سازگار با هوش مصنوعی استفاده می‌کنند. هوش مصنوعی Alethea از فناوری OpenAI GPT-3 استفاده می‌کند و هش مجموعه داده‌های هوش مصنوعی را به عنوان روشی برای ایجاد شخصیت‌های غیرمتمرکز تولید شده توسط هوش مصنوعی از طریق دارایی ERC-721 به نام «پاد شخصیت» ایجاد می‌کند. پاد شخصیت از ویژگی‌های شخصیتی زنجیره‌ای، مانند سطح هوش، صدا و روح تشکیل شده است که شخصیت کلی یک iNFT را شکل می‌دهد و هوش آن را تشکیل می‌دهد.

پاد شخصیت

پاد شخصیت در متاورس Alethea AI

تیم توسعه Alethea طراحی پاد شخصیت را ایجاد کرده تا امکان آموزش iNFT ها با استفاده از طبیعت و پرورش توسط کاربران را فراهم کند. توسعه دهندگان می‌توانند خلاقیت‌های خود را با ویژگی‌های موجود در پاد شخصیتی پرورش دهند و سپس iNFT بر اساس ماهیت شخصیت آن تکامل خواهد یافت. به عنوان مثال، یک توکن غیر مثلی هوشمند برنامه ریزی شده با تمایل خودشیفتگی به سمت خودشیفتگی تکامل خواهد یافت. تعامل بین کاربران و iNFT خروجی‌های شخصیت این توکن های هوشمند را شکل داده و تنظیم می‌کند. پاد شخصیتی می‌تواند با هر NFT ترکیب شود و به آن هوشمندی بدهد. عمل ادغام شامل قفل کردن پاد شخصیت در قراردادهای هوشمند پروتکل iNFT است که یک چارچوب غیر حضانتی دارد، این در حالی است که NFT بدون تغییر باقی می‌ماند.

پاد شخصیتی شامل یک روح دیجیتال، غیرمتمرکز، منحصر به فرد و هوشمند است. پروتکل iNFT به عنوان یک رجیستری تغییرناپذیر بین توکن های غیر مثلی و پادهای شخصیتی عمل می‌کند. به این ترتیب یک توکن غیر مثلی زمانی به عنوان یک iNFT در نظر گرفته می‌شود که با یک پاد شخصیتی ترکیب شود. در حال حاضر فرایند ادغام روح با توکن غیر مثلی غیرقابل برگشت است، اما پروتکل INFT طوری طراحی شده که امکان برگشت این ادغام‌ها، در صورت رای اکثریت، قابل انجام باشد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  بازی های NFT چیست؟ معرفی 13 بازی NFT برتر

Alethea AI در حال حاضر ده هزار از اولین پادهای شخصیتی خود را به صورت انحصاری در بازار اوپن سی می‌فروشد. اگر شما هم تمایل دارید توکن غیر مثلی خود را به متاورس هوشمند انتقال دهید، کافی است با خرید یکی از این پادهای شخصیتی و ترکیب آن با NFT خود این کار را انجام دهید.

توکن های ALI

توکن ALI در INFT چیست

اکوسیستم Alethea یک توکن بومی به نام ALI دارد که برای تامین انرژی کشتی نوح استفاده می‌شود و میزان آن تعیین کننده هوش یک iNFT است. ALI یک توکن ERC20 است که برای تنظیم، تشویق و پاداش به کاربران پروتکل ایجاد شده است. توکن های ALI امکان ایجاد توکن های غیر مثلی هوشمند را فراهم می‌کنند. برای تبدیل NFT به iNFT، کاربر ابتدا باید حداقل مقدار توکن را در پروتکل قفل کند. میزان توکن های غیر مثلی هوشمند که توسط صاحبان توکن قفل می‌شود با سطح هوش توکن های iNFT ارتباط دارد. قاعدتا هر چه تعداد توکن بیشتر باشد، سطح هوش توکن هوشمند غیر مثلی نیز بیشتر خواهد بود. همچنین این قابلیت در اکوسیستم وجود دارد که صاحبان توکن با افزایش توکن ALI و قفل کردن آن در شبکه، سطح هوش توکن های iNFT خود را افزایش دهند.

ALI در دسامبر 2021 در یک حراجی موفق راه اندازی شد و توانست سرمایه 12.4 میلیون دلاری جذب کند. مجموع عرضه توکن ALI به 10 میلیارد توکن محدود شده است. طبق نمودار توزیع توکن، حداقل 37 درصد از عرضه برای توسعه اکوسیستم استفاده خواهد شد. بقیه توکن ها در ذخایر نگهداری می‌شوند و برای بازاریابی، فروش خصوصی، خزانه داری و تیم Alethea کنار گذاشته می‌شوند. همچنین جالب است بدانید Alethea دارای یک صفحه شفافیت است که حاوی آدرس‌های ETH برای تمام ذخایر توکن خود است.

سطوح هوشمندی در iNFT

iNFT های Alethea دارای سطوح هوش متفاوتی هستند که به آن‌ها امکان دسترسی به سرویس‌های هوش مصنوعی مختلف را می‌دهد. هرچه سطح هوش یک توکن غیر مثلی هوشمند بالاتر باشد، می‌تواند از خدمات هوش مصنوعی قدرتمندتری استفاده کند. به عنوان مثال، یک iNFT با سطح هوش 2 به سرویس پخش هوش مصنوعی دسترسی دارد و می‌تواند پیام‌های ویدئویی کوتاهی را پخش کند. یک iNFT با سطح هوش 3 می‌تواند در زمان واقعی و با هزینه کم با دیگران تعامل داشته باشد. اگر iNFT به طور مداوم توکن‌های ALI بیشتری را از طریق سرویس تعاملی دریافت کند، صاحب آن می‌تواند سطح هوش خود را افزایش دهد و مزیت هوشی خود را نسبت به سایر توکن های هوشمند افزایش دهد.

با افزایش سطح هوش یک توکن غیر مثلی هوشمند، کشتی نوح آن توکن را تشویق می‌کند تا در مکانیسم‌های ایجاد مجموعه داده‌های بازی سازی شده به نام “ماینینگ هوشمند” شرکت کند. اکوسیستم متاورس iNFT ها را تشویق می‌کند تا در بازی‌هایی شرکت کنند که آن‌ها را قادر می‌سازد تجربیات خود – یعنی مجموعه داده‌های منحصر به فردشان – را به اشتراک بگذارند و با توکن های ALI پاداش دریافت کنند.

پروتکل هوش مصنوعی Alethea دارای یک مدل برای کسب درآمد است که به iNFT ها امکان می‌دهد تکامل خود را آغاز کنند و به چرخه‌ای از هوش در حال بهبود دست یابند. بعد از اینکه iNFT ها به سطح هوشی خاصی رسیدند، می‌توانند هوش خود را برای کسب تعداد توکن های ALI بیشتر آموزش دهند. آموزش می‌تواند با باز کردن و ارائه خدمات بیشتر هوش مصنوعی، درگیر شدن در تجربیات بیشتر، یادگیری از دیگران یا شرکت در بازی‌های ماینینگ اطلاعات رخ دهد. هر توکن هوشمندی که توانایی بیشتری داشته باشد، شانس کسب پاداش بیشتری نیز خواهد داشت.

متاورس هوشمند کشتی نوح چیست؟

متاورس هوشمند کشتی نوح چیست؟

کشتی نوح همه چیزهایی را که هوش مصنوعی Alethea تلاش می‌کند انجام دهد به هم پیوند می‌دهد. این کشتی دارای انواع مدل‌های اختصاصی و پیشرفته هوش مصنوعی است، از جمله مایع مخصوص (سوخت) موتور هوش مصنوعی (ALI) که نیروی هوشمند کشتی نوح را تامین می‌کند. همچنین کشتی نوح در این اکوسیستم خدمات هوش مصنوعی خارج از زنجیره مختلفی را به iNFT ها با سطوح مختلف ALI ارائه می‌دهد. تیم هوش مصنوعی Alethea قصد دارد مدل‌های هوش مصنوعی بیشتری را به موتور ALI اضافه کند که به نوبه خود منجر به در دسترس بودن خدمات هوش مصنوعی بیشتر برای iNFT ها می‌شود. با هر سطح هوشی جدید، سرویس‌های هوش مصنوعی جدید باز می‌شوند. iNFT ها می‌توانند از این خدمات هوش مصنوعی برای مقاصد شخصی یا تجاری استفاده کنند و توکن های ALI را کسب کنند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  مقایسه خرید دوج کوین و شیبا اینو: کدام آینده دار است؟

یکی از نکات مهمی که باید به آن توجه داشت این است که در حالی که خدمات هوش مصنوعی ممکن است در iNFT های مختلف یکسان باشد، خروجی آن‌ها به دلیل منحصر به فرد بودن پادهای شخصیتی متفاوت خواهد بود. برای مثال، یک توکن غیر مثلی هوشمند مربوط به شکسپیر همان نسخه‌ای را که توکن غیر مثلی هوشمند ارسطو می‌نویسد را نخواهد نوشت. اگر یک iNFT از طریق سرویس‌های هوش مصنوعی، اطلاعات بیشتری کسب کند، مزیت تکاملی قدرتمندی نسبت به سایر iNFT ها خواهد داشت و می‌تواند نه تنها خدمات هوش مصنوعی بیشتری ارائه دهد، بلکه سطح هوش خود را نیز افزایش دهد و به خدمات هوش مصنوعی قدرتمندتر و منحصربه‌فردتر دسترسی داشته باشد. کشتی نوح همچنین دارای بازاری است که بر اساس پروتکل iNFT ساخته شده است، جایی که کاربران می‌توانند دارایی‌های توکن شده مختلف از جمله پادهای شخصیت و iNFT را خریداری کنند یا بفروشند.

آیا سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی Alethea خوب است؟

به نظر می‌رسد که آینده برای هوش مصنوعی Alethea امیدوارکننده است چرا که چندین سرمایه گذار برجسته مانند مارک کوبان، متاپورس، آلامدا، مولتی کوین کپیتال و داپر لبز (شرکت سازنده NBA Top Shot) نیز از آن حمایت می‌کنند. این پروژه تا به حال توانسته در فروش خصوصی خود 17 میلیون دلار سرمایه جذب کند. همچنین در اکتبر 2021، Alethea AI با موفقیت اولین سری iNFT خود به نام Revenants را به قیمت 2400 توکن اتریوم (یا حدود 10 میلیون دلار) به حراج گذاشت و رکوردهای قبلی اوپن سی را شکست. مجموعه Revenants دارای 100 توکن غیر مثلی هوشمند از نمادهای تاریخی و اسطوره ای، از جمله کلئوپاترا، لئوناردو داوینچی، ژان آرک، ارسطو، هرکول، ونسان ون گوگ و غیره است.

هوش مصنوعی Alethea همچنین 10000 پاد شخصیت را به همراه مجموعه Revenants برای فروش قرار داده که کاربران می‌توانند آن‌ها را خریداری کنند. اخیراً، پروژه هوش مصنوعی Alethea اعلام کرده که از طریق صندوق رشد یک میلیارد دلاری زنجیره هوشمند بایننس (BSC) که جدیدا راه اندازی شده است، حمایت مالی دریافت کرده است. همچنین گزارش شده است که BSC مقدار نامعلومی از توکن های ALI خریداری کرده است. در حالی که هوش مصنوعی Alethea سرمایه گذاران نهادی جدی دارد، اما به وضوح یک سرمایه‌گذاری کوتاه مدت نیست. با سرمایه‌گذاری در Alethea AI، شما متعهد به سرمایه‌گذاری در آینده متاورس هستید. باید در نظر داشته باشید که هیچ کس نمی‌تواند با اطمینان مطلق بگوید که این آینده چگونه خواهد بود. سرمایه گذاران علاقه مند باید قبل از انجام هر گونه سرمایه‌گذاری در این پروژه بررسی های لازم را انجام دهند.

نتیجه گیری

ادغام هوش مصنوعی و NFT در آینده تبدیل به اتفاق بزرگی در فضای ارزهای دیجیتال خواهد شد. در حال حاضر با ظهور الگوریتم های هوش مصنوعی تبدیل متن به هنر، توجه علاقمندان به فضاهای آواتار و هنر NFT جذب شده است. با این حال، Alethea AI اولین نهادی است که استاندارد جدیدی برای ساخت NFT های هوشمند با شخصیت‌های بی پایان و سازگار با هوش مصنوعی ارائه کرده است. پروتکل هوش مصنوعی این پروژه شرایط را برای علاقمندان و هنرمندان به NFT فراهم کرده تا بتوانند تجربیات تعاملی لذت بخشی را لمس کنند و با خلق داستآن‌های غنی، هوش جمعی بشر را کشف کنند.

سوال های متداول

1- متاورس کشتی نوح چیست؟

اولین متاورس هوشمند جهان با نام کشتی نوح شناخته می‌شود. این متاورس با هدف حفظ و تکامل فرهنگ و هوش جمعی بشر ایجاد شده است که در حال حاضر شامل 100 توکن غیر مثلی هوشمند است.

2- Althea AI چیست؟

Alethea AI یک پروتکل غیرمتمرکز برای ایجاد NFT های هوشمند و تعاملی است که توسط GPT-3 پشتیبانی می‌شود.

3- iNFT چیست؟

iNFT یک NFT هوشمند است که در قالب یک شخصیت هوش مصنوعی ایجاد شده استمفهوم iNFT توسط Arif Khan، مدیر عامل Alethea AI ابداع و ایجاد شده و برای اولین بار در 6 آوریل منتشر شده است.

4- آیا سرمایه‌گذاری درAlethea AI سرمایه‌گذاری خوبی است؟

آینده برای هوش مصنوعی Alethea امیدوارکننده است، چرا که بسیاری از سرمایه گذاران مطرح مانند مارک کوبان، متاپورس، آلامدا و سرمایه گذاران دیگر در این پروژه سرمایه‌گذاری انجام داده اند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.