داموندمگ

استیبل کوین الگوریتمی چیست؟ انواع + ویژگی ها

DAMOND
استیبل کوین الگوریتمی چیست؟

بازار ارزهای دیجیتال به نوسانات بالای خود مشهور است که نتیجه عوامل مختلفی مانند نقدینگی نسبی، نگرانی‌های نظارتی، تحولات مربوط به پذیرش جامعه، تبلیغات رسانه‌ای منفی و موارد دیگر است. با این حال سال‌ها است مفهومی با نام استیبل کوین به این بازار مالی وارد شده که قرار است نوسانات را از بین ببرد و پلی بین دنیای ارزهای فیات و ارزهای دیجیتال باشند. استیبل کوین‌ها انواع مختلفی دارند و بیشتر آن‌ها به وسیله ذخیره ارزی فیزیکی ارزش خود را حفظ می‌کنند. با این حال نوع خاصی از استیبل کوین‌ها با نام استیبل کوین‌های الگوریتمی سعی کردند ارزش استیبل کوین را به شکل جدیدی حفظ کنند. آیا در این مقاله مجله داموند خواهیم دید که استیبل کوین الگوریتمی چیست، چه مزیت‌ها و خطراتی دارند.

استیبل کوین الگوریتمی چیست؟

الگویتم به مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها اطلاق می شود که یک برنامه به طور خودکار در صورت برآورده شدن شرایط خاصی آن را اجرا می‌کند. استیبل کوین به ارز دیجیتالی گفته می‌شود که به یک ارز فیات، یک دارایی یا برخی دیگر از اوراق بهادار متصل است و باید بدون توجه به شرایط بازار ارزهای دیجیتال یا عوامل خارجی، ارزش خود را حفظ کند.

بنابراین، می‌توان گفت که استیبل کوین‌های الگوریتیمی نوعی استیبل کوین هستند که برابری خود را از طریق یک پروتکل یا سیستم اقتصادی غیرمتمرکز و خودکفا حفظ می‌کنند. پرکاربردترین روش برای حفظ این ارزش، دستکاری عرضه است. بیشتر استیبل کوین‌های الگوریتمی بر اساس یک سیستم و پروتکل اقتصادی ایجاد می‌شوند که به طور خودکار عرضه این ارزهای دیجیتال را با سوزاندن یا ضرب توکن‌ها افزایش یا کاهش می‌دهد تا برابری آنها حفظ شود. این ارزهای دیجیتال که البته دارای ریسک‌هایی نیز هستند از یک مدل بدون وابسته به پول فیات کتر می‌کنند. به بیان بهتر این استیبل کوین‌ها هیچ نوع پشتوانه یا ذخایری، اعم از اقتصادی و مالی، در دنیای واقعی ندارند. استیبل کوین‌های دیگر مانند تتر یا USDC از این روش پیروی نمی‌کنند و پشتوانه ذخیره ارزی دارند.

استیبل کوین الگوریتمی چیست؟

ویژگی‌های استیبل کوین‌های الگوریتمی

از آن جایی که ارزها به دولت‌ها وابسته هستند، ایجاد ذخیره ارزی برای این استیبل کوین‌ها پای دولت‌ها را وسط می‌کشد. بسیاری از نهادهای قدرت به این نوع ذخیره ارزی واکنش منفی نشان می‌دهند چون میزان بالایی از ارزهای فیات در گردش را بدون هیچ ارز افزوده برای دولت قفل می‌کنند. بسیاری از کشورهای جهان که قوانین سفت و سختی در زمینه مالی دارند، سعی می‌کنند قوانینی مانند قوانین مالیاتی برای نهادهای استیبل کوین وضع کنند.

مطلب پیشنهادی  شبکه Elrond چیست؟ آشنایی با شبکه الروند و قابلیت ها و امکانات آن

اگر دولت کشوری تصمیم بگیرد به هر دلیلی حساب‌های بانکی نهاد صادر کننده استیبل کوین را مسدود کند، در این صورت ظرفیت بازپرداخت این استیبل کوین می‌تواند صفر شود و میلیاردها دلار پول از بین برود. اگرچه این اتفاق ممکن است بعید به نظر برسد، اما امکان چنین اتفاقی وجود دارد. استیبل کوین الگوریتمی در مقابل هر نوع مقررات قانونی مصون است و در عین حال غیرمتمرکز و مستقل از هرگونه ذخایر مبتنی بر پول واقعی یا وثیقه است.

انواع استیبل کوین‌های الگوریتمی

استیبل کوین‌های الگوریتمی به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

  • استیبل کوین‌های الگوریتمی Rebase
  • استیبل کوین‌های الگوریتمی Seigniorage
  • استیبل کوین‌های الگوریتمی Over-collateralized

استیبل کوین‌های الگوریتمی Rebase

استیبل کوین‌های الگوریتمی Rebase اولین نوع از استیبل کوین‌هایی بودند که سعی می‌کردند از طریق دیگر کوین‌ها ارزش خود را حفظ کنند. در این مدل، قیمت توکن‌ها از طریق فرآیند «Rebase» کل عرضه توکن‌ها مشخص می‌شود. فرآیند Rebase مجموع عرضه یک توکن هر روز در تمام کیف پول‌هایی که آن را نگه می‌دارند را کاهش یا افزایش می‌دهد. این افزایش یا کاهش قیمت استیبل کوین را ثابت نگه می‌دارد.

فرض کنید، برای مثال، شما امروز هزار کوین را با قیمت 1 دلار خریدید و قیمت آن ناگهان افزایش پیدا می‌کند. در این حالت پروتکل که کدی از پیش نوشته شده است به طور خودکار کل عرضه را با یک در خاص افزایش می‌دهد. قبل از Rebase شما هزار توکن داشتید اما پس از این فرآیند تعداد آن تغییر می‌کند. از آنجایی که همه کیف پول‌ها به طور خودکار توکن‌های خود را افزایش یا کاهش می‌دهند، درصد سهم صاحبان کیف پول از کل عرضه ثابت باقی می‌ماند.

از آنجایی که DEX‌ها با استخرهای نقدینگی کار می‌کنند، عرضه توکن‌های rebase در استخر به طور خودکار تنظیم می‌شود و باعث می‌شود که قیمت فوراً کاهش یابد. با این حال، در بازارهای متمرکز، افزایش ناگهانی عرضه توکن، از سوی دارندگانی که به دنبال سود از تغییر قیمت هستند فشار فروش بیشتری ایجاد می‌کند.

دو ارز دیجیتال AMPL  و Base Protocol دو مورد از محبوب‌ترین استیبل کوین‌های الگوریتمی مبتنی بر این فرآیند در بازار هستند. از بین این دو پروژه، به نظر می‌رسد AMPL به طور مداوم برابری خود را حفظ می‌کند در حالی که به نظر می‌رسد Base Protocol در حفظ آن ناکام است.

استیبل کوین‌های الگوریتمی Seigniorage

کلمه Seigniorage به تفاوت بین ارزش اسمی یک ارز و هزینه‌های تولید آن اشاره دارد. این کلمه به طور خلاصه، به سیستمی اشاره دارد که در آن مشارکت‌کنندگان شبکه مستقیماً تشویق می‌شوند تا ارزش یک ارز دیجیتال را از طریق مکانیسم‌های استخراج و سوزاندن توکن حفظ کنند. مدل استیبل کوین الگوریتمی سینیوراژ از یک سیستم چند توکنی استفاده می‌کنند تا ارزش خود را حفظ کند. در این سیستم یک کوین اصلی وجود دارد که قرار است ارزشش ثابت بماند و در عین حال یک یا چند کوین یا توکن دیگر وجود دارند که قرار است ارزش اصلی این الگوریتم را حفظ کنند.  دو نوع استیبل کوین اصلی در این روش وجود دارد که با نام‌های Luna و Basis Cash شناخته می‌شوند.

مطلب پیشنهادی  بهترین کانال های کریپتو در یوتیوب + معرفی 23 کانال

ارز دیجیتال Basis Cash سه توکن دارد که یکی از آن‌ها ارزشی معادل یک دلار دارد و دو توکن دیگر به ترتیب وظیفه کاهش و افزایش قیمت این ارز دیجیتال به هنگام افزایش و کاهش قیمت دارند. با این حال این روش آن گونه که باید جواب نداد و این پروژه با شکست مواجه شد.

استیبل کوین‌های الگوریتمی Seigniorage

استیبل کوین ترا (UST) معتلق به اکوسیستم Terra Luna برای حفظ ارزش خود از یک سیستم امضای دو توکنی استفاده می‌کرد. توکن لونا برای پرداخت هزینه‌های تراکنش استفاده می‌شد و UST قرار بود که ارزش خود را حفظ کند. الگوریتم این شبکه هنگام کاهش یا افزایش قیمت مقداری از USTها را می‌سوزاند و عرضه توکن‌های لونا را ضرب می‌کرد تا ارزش حفظ شود. با این حال کاهش شدید قیمت بیت کوین باعث ایجاد فشار فروش و به هم ریختن الگوریتم UST شد.

استیبل کوین های الگوریتمی Over-collateralized

این نوع استیبل کوین الگوریتمی در ابتدا توسط پروژه Maker ساخته شد و ارز دیجیتال آن با نام DAI قرار است که ارزش خود را حفظ کند. استیبل کوین دای قرارداد هوشمندی دارد که ارزش توکن را توسط قیمت وثیفه اصلی خود از طریق سوزاندن آن تنظیم می‌کند. این نوع استیبل کوین شبیه به استیبل کوین سنیوراژ کار می‌کند. وثیقه توکن DAI تقریبا 1.5 برابر بیشتر از توکن‌های DAI هست. کاربران برای استفاده از این ارز دیجیتال باید وثیقه‌ را در شبکه قفل کنند و این وثیقه از جنس ارز دیجیتال است. اگر ارزش این وثیقه کاهش پیدا کند کاربر موظف است که مقدار آن را بیشتر کند و در غیر این صورت لیکویید می‌شود. با این حال این فرآیند ارزش DAI را حفظ می‌کند.

معایب استیبل کوین‌های الگوریتمی

حفظ ارزش پایدار از طریق یک الگوریتم بزرگترین چالش این استیبل کوین‌ها است. بسیاری از استیبل کوین‌های الگوریتمی، سیستم‌های مختلفی را امتحان کرده‌اند تا بتوانند این ارزش را حفظ کنند. با این حال تعداد استیبل کوین‌هایی که توانسته‌اند مورد مقبولیت همه واقع شوند به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد.

این استیبل کوین‌ها به جامعه افرادی که از آن استفاده می‌کنند وابسته هستند و اعتباری که کاربران به آن‌ها می‌دهند ارزش آن‌ها را حفظ می‌کند. با این حال گفته می‌شود اعتماد کاربر به استیبل کوین‌های الگوریتیمی به دلیل بی‌ارزش بودن ذاتی آن کاهش یافته است.

به نظر می‌رسد که اکثر سیستم‌های چند توکنی شکست‌خورده قادر به متعادل کردن نسبت ریسک به پاداش توکن‌های ثانویه خود در زیر سطح معینی از تقاضا نیستند.

در بازار ارزهای دیجیتال که نوسانات بسیار بالا هستند و هنگامی که یک سطح قیمت مشخص شکسته می‌شود، استیبل کوین الگوریتمی شروع به نزول قیمت سریعی می‌کند و نگه داشتن قیمت در چنین بازاری از طریق الگوریتم بسیار دشوار است. علاوه بر این، نهنگ‌هایی که در بازار ارزهای دیجیتال وجود دارند می‌توانند قیمت‌ها را تا حدی دستکاری کنند. در چنین شرایطی نیز حفظ ارزش یک ارز دیجیتال در بازاری که قیمت‌ها با سرعتی غیرطبیعی کاهش پیدا می‌کنند کار آسانی به نظر نمی‌رسد. اتفاقی که برای ارز دیجیتال UST اتفاق نشان دهنده یکی از نمونه‌های بارز عدم توانایی استیبل کوین‌های الگوریتمی در حفظ ارزش خود بود.

مطلب پیشنهادی  آشنایی با 7 تکنولوژی زیربنایی متاورس

سقوط قیمت استیبل کوین UST

زمانی که از پروتکل ترا نقدینگی زیادی خارج شد، ارز دیجیتال USDT دچار کاهش قیمت شدیدی شد. برخی از افراد رویدادهایی را که منجر به سقوط قیمت UST شد را عمدی می‌دانند و برخی دیگر فکر می‌کنند که شرایط بد بازار به‌ویژه در قیمت بیت‌کوین باعث این اتفاق شد چرا که بیت کوین یکی از کوین‌هایی بود که قرار بود در حفظ ارزش UST نقش داشته باشد. در هر صورت، استیبل کوین نتوانست قیمت خود را حفظ کند و در نهایت در 11 می به 0.29 دلار سقوط کرد.

استیبل کوین UST

الگوریتمی که قرار بود UST را بسوزاند و LUNA را در زمانی که UST زیر 1 دلار است حمایت، به خوبی کار نکرد و نتوانست با شرایط بازار خرسی هماهنگ شود. شخصی با نام Kwon که بنیانگذار این ارز دیجیتال است اعلام کرده که الگوریتمشان نتوانسته لوناهای جدید را سریع‌تر از سرعت ریزش بازار ضرب کند و همین مسئله باعث از کار افتادن UST شده است. وقتی که عرضه LUNA افزایش می‌یافت، این عرضه بیشتر به معنای فروش فشار بر قیمت توکن بود. در نتیجه، لونا نیز در شب 11 می به شدت سقوط کرد و بیش از 97 درصد قیمت خود را از دست داد و به 0.88 دلار رسید.

سخن پایانی

در این مطلب مروری بر استیبل کوین الگوریتمی انداختیم و دیدیم که این ارزهای دیجیتال چگونه قیمت خود را حفظ می‌کننند. به طور خلاصه، اکوسیستم استیبل کوین‌های الگوریتمی هنوز در مراحل ابتدایی خود است. شکی وجود ندارد که تنها راه برای یافتن مدل‌های کارآمد بیشتر برای استیبل کوین‌های الگوریتمی، آزمایش و شکست تا حد امکان است. با این حال هنوز دنیای استیبل کوین‌های الگوریتمی به پختگی کامل نرسیده است و اتفاقی که برای UST افتاد نیز گواه بر این مطلب است. سرمایه گذاری روی این نوع استیبل کوین‌ها علیرغم این که مشکلات قانونی مربوط به استیبل کوین‌های دیگر را ندارند اما هنوز حفظ ارزش که اصلی‌ترین وظیفه یک استیبل کوین است برای استیبل کوین الگوریتمی یک چالش محسوب می‌شود.

سوالات متداول

استیبل کوین چیست؟

به ارز دیجیتالی که قیمت خود را حفظ کند و همیشه یک قیمت ثابت داشته باشد گفته می‌شود.

استیبل کوین الگوریتمی چیست؟

استیبل کوین الگوریتمی قیمت خود را از طریق الگوریتم‌های مختلف تنظیم می‌کند تا همیشه ثابت بماند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.