داموندمگ

آلت سیزن چیست؟ با فصل آلت کوین ها آشنا شوید

DAMOND
آلت سیزن چیست

امروز می‌خواهیم بررسی کنیم آلت سیزن چیست. درست که بیت کوین ارزشمندترین ارز دیجیتال است، اما می‌دانیم به غیر از این ارز و اتریوم که به خوبی جای خود را در بازار محکم کرده‌اند، هزاران رمزارز دیگر هم وجود دارند، که مانند اتریوم به عنوان جایگزین بیت کوین یا «آلت کوین» شناخته می‌شوند. این آلت کوین‌ها گاهی محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند و به دلیل شرایط بازار، دوره‌ای رخ خواهد داد که ارزش و فروش آن‌ها بیشتر می‌شود، به این زمان «آلت سیزن» یا فصل آلت کوین گفته می‌شود.

در این مقاله از داموندمگ خواهیم دید که چه مواردی در دوره آلت سیزن دیده می‌شوند و این که دامیننس بیت کوین چه ارتباطی با این موضوع دارد. همچنین به این واقعیت که کسب دانش کریپتو چقدر می‌تواند در این مسیر کمک‌کننده باشد اشاره خواهیم کرد.

آلت کوین چیست؟

آلت کوین چیست

ابتدا باید به مفهوم کلی‌تری که آلت سیزن را پوشش می‌دهد بپردازیم. در ساده‌ترین تعریف، آلت کوین به هر ارز دیجیتالی به غیر از بیت کوین گفته می‌شود. البته تعدادی استثنا و دسته‌بندی‌های دیگر هم وجود دارد.

اتریوم دومین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار، درواقع یک آلت کوین است. شبکه اتریوم تکنولوژی پشت دیفای است و گاهی خودش در یک دسته‌بندی جداگانه قرار می‌گیرد. برخی افراد معتقدند که اتریوم بزرگ‌تر از آن است در بین آلت کوین‌ها دسته‌بندی شود. اتفاق نظری که در جامعه ارزهای دیجیتال وجود دارد، بر این عقیده است که:

  • بیت کوین ارز دیجیتال اول دنیا است.
  • اتریوم دومین ارز دیجیتال جهان است.
  • هزاران ارز دیجیتال دیگری که وجود دارند، آلت کوین و جایگزین‌هایی برای این دو هستند.

آلت کوین‌ها خودشان به چند دسته دیگر از جمله استیبل کوین‌ها، توکن‌های دیفای، اوراکل‌ها، توکن‌های صرافی و … تقسیم می‌شوند که هر یک امکانات و ویژگی‌های متفاوتی را ارائه می‌دهد؛ همان‌طور که بیت کوین برای ذخیره ارزش کاربرد دارد و اتریوم به عنوان بنیاد دیفای شناخته می‌شود. هرکسی می‌تواند آلت کوین خود را بسازد و آنچه باعث ارزشمندی آن می‌شود، امکاناتی است که ارائه می‌دهد.

دامیننس بیت کوین چیست؟

دامیننس بیت کوین

کلمه دامیننس (Dominance) به معنی سلطه است و زمانی که از این اصطلاح برای بازارهای مالی استفاده می‌کنیم، یعنی می‌خواهیم میزان سلطه یا سهمی که یک دارایی یا ارز دیجیتال خاص در بازار دارد را مشخص کنیم.

دامیننس بیت کوین از این جهت اهمیت دارد، که سهم بیت کوین از بازار رمزارز را مشخص می‌کند. درواقع این بیت کوین است که وضعیت کلی بازار را مشخص می‌کند و به این دلیل که نسبت به سایر ارزهای دیجیتال سهم بیشتری دارد، اهمیت دارد.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تورم چیست؟ بزرگترین چالش اقتصادی کشورهای دنیا

برای درک بهتر به این مثال توجه کنید:

تصور کنید ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال معادل 100 میلیون دلار است و دامیننس بیت کوین، 70 درصد محاسبه شده باشد. این یعنی 70 درصد این ارزش به بیت کوین تعلق دارد و 30 درصد آن به باقی آلت کوین‌ها. حال اگر دامیننس بیت کوین در حال افزایش باشد، تمایل سرمایه‌گذاران به خرید بیت کوین بیشتر است و برعکس، چنانچه این شاخص در حال نزول باشد، خرید آلت کوین‌ها در اولویت خواهد بود.

آلت سیزن چیست؟

معرفی آلت سیزن

برای آنکه ببینیم آلت سیزن چیست، نیاز داشتیم در مورد آلت کوین و دامیننس بیت کوین اطلاعاتی به دست آوریم. آلت سیزن از دو عبارت Alt و Season ساخته شده است، قسمت اول درواقع به همان آلت کوین‌ها اشاره دارد و قسمت دوم به معنی فصل است. بنابراین آلت سیزن یعنی «فصل آلت کوین‌ها»؛ اما آلت سیزن چیست؟

آلت سیزن یکی از چرخه‌هایی است در بازار رمزارز دیده می‌شود و در حقیقت زمانی است که آلت کوین‌ها رشد خوبی را نسبت به بیت کوین تجربه می‌کنند. می‌توانیم از دید بیت کوین هم به ماجرا نگاه کنیم، یعنی آلت سیزن زمانی اتفاق می‌افتد که دامیننس بیت کوین کاهش بیابد.

زمانی که قیمت بیت کوین دچار رکود شود و دامیننس آن کاهش یابد، سرمایه‌گذاران بیت کوین خود را می‌فروشند و پول آن را به اتریوم و سایر آلت کوین‌ها منتقل می‌کنند و به تبع بهای آنها افزایش خواهد یافت. به مجموعه این اتفاقات فصل آلت کوین یا آلت سیزن گفته می‌شود.

باتوجه به آلت سیزن‌هایی که بازار تجربه کرده است، در چنین زمان‌هایی ابتدا آلت کوین‌هایی که ارزش بازار بیشتری دارند افزایش قیمت را تجربه می‌کنند و سپس نوبت به حرکت ارزهای دیجیتال با ارزش بازار کمتر می‌رسد. این رویداد چیزی نیست که بتوانیم تاریخ دقیقی برایش اعلام کنیم، درواقع هیچکس از زمان شروع و پایان آن اطلاع قطعی ندارد. با این حال مانند هر رویداد و روند دیگری در بازار، شاخص‌هایی هستند که بتوانند زمان تقریبی آلت سیزن را مشخص کنند.

یکی از نشانه‌هایی که برای تشخیص آلت سیزن به کار می‌رود، بررسی مسیر حرکت بیت کوین است. چنانچه این ارز دیجیتال، برای چند روز حرکت سهموی داشته باشد، یعنی نزدیک به یک حرکت صعودی یا نزولی است و این یعنی آلت سیزن نزدیک است؛ البته این همیشه برقرار نیست. کاهش دامیننس بیت کوین نیز می‌تواند به این معنی باشد که روندی نزولی در راه است و قرار است آلت کوین‌ها شرایط بهتری را تجربه کنند.

آلت سیزن به «نوسانات زیاد» مشهور است. برای درک این موضوع انداختن یک سنگ در آب را در نظر بگیرید. اگر سنگی را در دریا بیندازید، موجی که ایجاد می‌کند در موج‌های عظیم دیگر گم خواهد شد، اما اگر همان سنگ را در آبگیری کوچک بیندازید، می‌بینید که اثرات بیشتری بر محیط خواهد گذاشت. سرمایه‌گذاری‌های بزرگ روی آلت کوین‌هایی که ارزش بازار کمی دارند، می‌تواند تأثیر زیادی بر قیمت‌ها بگذارد و این یکی از دلایلی افزایش نوسانات در فصل آلت کوین‌هاست.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  آموزش خرید و فروش NFT در اوپن سی

در آلت سیزن چه چیزهایی دیده می‌شوند؟

ویژگی های آلت سیزن

اما در زمان آلت سیزن موارد بسیاری در بازار رمزارز دیده می‌شوند که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. البته توجه کنید این موارد ترتیب خاصی ندارند و شامل تمامی آلت کوین‌ها نیز نمی‌شوند:

اوراکل‌ها (Oracles)

به اوراکل‌ها می‌توانیم به چشم بریج‌های اکوسیستم بلاک چین نگاه کنیم. بدون اوراکل، قراردادهای هوشمند عمل نخواهند کرد. این اوراکل است که تمام اطلاعات داخلی و خارجی زنجیره را برای قرارداد هوشمند تأمین می‌کند. برخی از پروژه‌های اوراکل معروف عبارتند از: چین لینک (Chainlink)، بند پروتکل (Band Protocol)، داس (DOS) و ای پی آی 3 (API3).

لانچ پد

یکی از ترندهای اخیر سال 2021، استفاده از لانچ پدهای کریپتو بود. این‌ها پلتفرم‌هایی هستند که با جذب سرمایه به شروع پروژه‌های جدید کمک می‌کنند. به لانچ پدهای ارز دیجیتال، عرضه اولیه صرافی غیرمتمرکز یا IDO نیز گفته می‌شود.

پس به طور کلی متوجه شدیم که لانچ پد، یعنی کمک به آغاز کار یک پروژه در دنیای ارز دیجیتال به کمک تأمین نقدینگی لازم برای آن. از جمله این پلتفرم‌ها می‌توانیم به پولکااستارتر (Polkastarter)، تراست سواپ (TrustSwap) و داک دائو دایم (Duck Dao Dime) اشاره کنیم.

توکن های صرافی

از نام این مورد مشخص است که درمورد چه چیزی صحبت می‌کنیم. به توکن‌هایی که توسط صرافی‌ها ایجاد شده‌اند توکن صرافی گفته می‌شود. در اینجا منظور ما از صرافی هر دو نوع متمرکز و غیرمتمرکز است. در حال حاضر محبوب‌ترین صرافی‌های ارز دیجیتال عبارتند از: بایننس (Binance)، یونی سواپ (Uniswap)، وان اینچ اکسچینج (1inch Exchange) و کرو (Curve).

این دسته از توکن‌ها زیر مجموعه آلت کوین‌ها هستند و در آلت سیزن نمود بیشتری پیدا می‌کنند.

بازار مشتقه

در بازارهای مالی مشتقه سنتی، ارزش دارایی‌ها بر اساس «دارایی‌های اساسی» مانند کالاهای اولیه، سهام و شاخص‌ها مشخص می‌شود. در بازار ارزهای دیجیتال نیز چنین مفهومی وجود دارد. اگر دارایی‌های اصلی این بازار را بیت کوین و اتریوم درنظر بگیریم، مشتقاتی وجود دارند که ارزش آن‌ها باتوجه به این دو مشخص می‌شوند. از جمله برترین بازارهای مشتقه می‌توانیم به سینتتیکس (Synthetix)، دیفای پالس (DeFi Pulse) و نکسوس میوتال (Nexus Mutual) اشاره کنیم. بنابراین طبیعی است که در آلت سیزن‌ها، رشد بازار مشتقه را ببینیم.

قابلیت تعامل‌پذیری و راه حل های مقیاس پذیری لایه 2

در زمان وقوع آلت سیزن ممکن است شاهد اقداماتی در زمینه تعامل‌پذیری و راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری باشیم، چرا که تمرکز این پروژه‌ها بر ارتقای بلاک چین است. زمانی که آلت کوین‌ها ارزش بیشتری پیدا کنند و سرمایه‌گذاران به سمت آن‌ها سوق داده شوند، احتیاج برای مقیاس‌پذیری بیشتر بیش از پیش احساس می‌شود.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  اکسی اینفینیتی چیست؟ بازی Axie Infinity با توکن AXS

تعداد زیادی از پروژه‌های نوآورانه برای افزایش ارتباطات بین بلاک چینی، کاهش زمان تراکنش و کارمزد وجود دارد. از جمله این پروژه‌ها می‌تواند به پولکادات (Polkadot)، کازماس (Cosmos) و پالیگان (Polygon) اشاره کرد.

چرا به دانش کریپتو نیاز داریم؟

با قوی کردن پایه خود در حوزه کریپتو و کسب اطلاعات لازم، درک چرخه‌ها، روندها و تمام اتفاقاتی که در این صنعت رخ می‌دهد آسان‌تر خواهد شد. همچنین شما می‌توانید با استفاده از دانش خود تغییراتی که در رمزارزها رخ می‌دهد، به عنوان مثال اتفاقاتی که برای بیت کوین می‌افتد را به وضوح ببینید. علاوه بر همه این‌ها، دانش کافی به شما کمک می‌کند استراتژی سرمایه‌گذاری مناسب خود را بیابید.

سخن پایانی

آلت کوین‌ها هزاران ارز دیجیتالی هستند که به عنوان جایگزین بیت کوین شناخته می‌شوند و اهداف مختلفی دارند. اینکه چه زمانی برای سرمایه‌گذاری در هر کوین بهتر است به عوامل مختلف و استراتژی شما بستگی دارد، اما آنچه مسلم است، دوره آلت سیزن، زمانی است که آلت کوین‌ها سلطه بیت کوین را جا می‌گذارند و رشد بیشتری را تجربه می‌کنند.

نشانه‌هایی وجود دارد که می‌تواند خبر از وقوع یک آلت سیزن بدهد، اما اینکه دقیقاً کی این اتفاق می‌افتد مشخص نیست. برای مثال اگر آلت سیزن رخ داده باشد یا در راه باشد، شاهد افزایش پروژه‌های فعال در زمینه مقیاس‌پذیری خواهیم بود.

سؤالات متداول

آلت سیزن چیست؟

آلت سیزن به زمانی گفته می‌شود، که دامیننس بیت کوین به واسطه رشد آلت کوین‌ها کمتر می‌شود. این زمانی است که آلت کوین‌های کوچکتر با ارزش بازار کم رشدی نجومی را تجربه می‌کنند.

 آخرین بار چه زمانی آلت سیزن اتفاق افتاد؟

آمار و بررسی‌ها نشان می‌دهند که آخرین آلت سیزن با شروع سال 2022 اتفاق افتاد. در این زمان وضعیت بازار به گونه‌ای بود که بیت کوین و اتریوم افتی در بازار تجربه کگردند و این رویداد به آلت کوین@ها اجازه داد تا شرایط بهتری را تجربه کنند.

چگونه می‌توان فهمید آلت سیزن اتفاق افتاده است؟

آلت سیزن زمانی رخ می‌دهد که دامیننس بیت کوین کاهش پیدا کند. برای آنکه بدانیم بازار در چه وضعیتی است و چه زمانی این مورد رخ داده است، کافی ایت به وب سایت تریدینگ ویو سری بزنیم. در این وب سایت می‌توانیم چارت مربوط به بیت کوین و وضعیت آن را به صورت زنده ببینیم. برای مثال در زمان نگارش این مقاله دامیننس بیت کوین 43.93 درصد است که یعنی سهم بیشتر بازار در اختیار آلت کوین‌ها است.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.