داموندمگ

آلت کوین چیست؟ + معرفی جذاب ترین آلت کوین ها

DAMOND
آلت کوین چیست

شاید بیت کوین قدیمی‌ترین ، معتبرترین و پادشاه ارزهای دیجیتال باشد اما قطعا تنها رمزارز نیست. معنا و مفهوم آلت کوین چیست؟ در این مقاله می‌خواهیم شما را با آلت کوین‌ ها آشنا کنیم و هر چیزی را که نیاز است در رابطه با آن‌ها بدانید، به شما بگوییم.

بیت کوین با اختلاف زیادی نسبت به سایر رمزارزها، بیشترین محبوبیت را در دنیای ارزهای دیجیتال دارد. با این حال، همه می‌دانند که به غیر از بیت کوین، رمزارزهای دیگری نیز وجود دارند.

رمزارزهای دیگر به غیر بیت کوین، آلت کوین یا آلت نامیده می‌شوند. واژه آلت کوین (Alt Coin) خلاصه شده عبارت Alternative Coin و به معنای لغوی کوین جایگزین است. در این مقاله، برای شما توضیح خواهیم داد که آلت کوین‌ها دقیقا چه هستند، محبوب‌ترین آن‌ها کدامند و سرمایه‌گذاری روی آن‌ها چه خطراتی دارد. می‌توان گفت که این مقاله از داموندمگ، مروری کلی بر هر چیزی است که باید در رابطه با آلت کوین‌ها بدانید.

آلت کوین چیست؟

همانطور که در بالا گفتیم، واژه Alt Coin، خلاصه شده عبارت Alternative کوین، به معنی کوین جایگزین است. به تمامی ارزهای دیجیتال موجود، به غیر از بیت کوین، آلت گفته می‌شود. فلسفه وجودی بسیاری از این کوین‌ها، جایگزینی بیت کوین یا فرآهم آوردن چیزی دیگر است که بیت کوین به عنوان رمزارز اصلی، ارائه نمی‌دهد. واقعیت این است که هر آلت کوین، حداقل یکی از ویژگی‌های فناوری بیت کوین را دارد.

بعضی از آلت‌ها، الگوریتم‌های جدیدی را معرفی می‌کنند و بعضی دیگر، تلاش می‌کنند تا فرآیند تراکنش، مقیاس‌پذیری، سرعت، روش‌های توزیع توکن و غیره را بهبود ببخشند.

با وجود سابقه نسبتا کوتاه-مدت صنعت ارزهای دیجیتال، تاکنون، ده‌ها هزار آلت کوین، اختراع شده است.

نگاهی بر یکی از منابع محبوب گردآوری داده‌های رمزارزها به نام CoinMarketCap، نشان می‌دهد که در زمان نوشتن این مقاله، حدود ۸۲۰۰ ارز دیجیتال، وجود دارد. به این تعداد، رمزارزهای منقرض شده‌ای را که در دیگر معامله نمی‌شوند، اضافه کنید.

نیازی به گفتن نیست که همه این ارزهای دیجیتال، در دنیای واقعی کاربرد ندارند و خیلی از آن‌ها، فاقد ارزش ذاتی هستند. به علاوه، اغلب رمزارزها، طول عمر بسیار کوتاهی دارند. در بخش ریسک‌های آلت کوین‌ها، به این موضوع، بیشتر می‌پردازیم.

تاریخچه‌ای اجمالی از آلت کوین‌ها Altcoins ؛ مفهوم آلت کوین چگونه به وجود آمد و چه وضعیتی دارد؟

با اینکه شبکه بیت کوین در سال ۲۰۰۹ متولد شد، اولین آلت کوین، نیم کوین (NMC) بود که در سال ۲۰۱۱ با به عرصه وجود گذاشت و هدف اصلی آن، کمک به غیرمتمرکزسازی هویت‌های آنلاین با هدف سخت‌تر کردن به‌ اجرا و اجبار سانسور بود.

احتمالا می‌خواهید بدانید که نیم کوین این روزها چه وضعیتی دارد. در زمان نوشتن این مقاله، NMC در بعضی از صرافی‌های کم‌طرفدار، معامله می‌شود. این رمزارز، ارزش پایینی دارد و حجم معامله آن نیز قابل توجه نیست.

با این اوصاف، چشم‌انداز آلت‌ها، در طول دهه گذشته، به طور قابل توجهی دستخوش تحول شده است. در زیر، می‌بینیم که رمزارزهای دارای برتر، در سال‌های ۲۰۱۴، ۲۰۱۷ و ۲۰۲۱ (زمان نوشتن این مقاله) چه رتبه‌ای داشته‌اند.

۲۰۱۴- چشم‌اندازی متفاوت

قطعا کسانی که در سال ۲۰۱۴ در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت نداشته‌اند، از وضعیت رمزارزها در آن زمان، متعجب می‌شوند.

رنکینگ Altcoin ها در ۲۰۱۴

جای تعجب نیست که بیت کوین در رتبه اول قرار داشت. رتبه دوم، رمرارز بومی شرکت Ripple، یعنی XRP قرار داشت و جایگاه سوم، در اختیار لایت کوین (LTC) بود؛ پروژه‌ای که چارلی لی آن را راه انداخت و اگر بیت کوین را طلا بنامیم، لایت کوین را می‌تواند نقره نامید.

در ادامه، شرایط به کلی تغییر می‌کند. در رتبه‌های بعدی این لیست، رمزارزهایی مثل پیر کوین (Peercoin)، میم کوین محبوبی به نام دوج کوین (Dogecoin)، مستر کوین (Mastercoin)، نیم کوین (Namecoin)، پروتوشیرز (ProtoShares)، پرایم کوین (Primecoin) و … دیده می‌شوند.

۲۰۱۷- اتریوم به دنیای رمزارزها پیوست

رنکینگ سال ۲۰۱۷ نشان می‌دهد که چشم‌انداز آلت کوین ها چقدر سریع تغییر می‌کند. تقریبا هیچ کدام از کوین هایی که در سال ۲۰۱۴ وجود داشتند، نتوانستند قیمتشان را ظرف سه سال بعد و تا سال ۲۰۱۷، که سال مهمی در تاریج کریپتو است، حفظ کنند. این سال، از این جهت اهمیت دارد که که قیمت بیت کوین در ماه دسامبر، به تقریبا ۲۰ هزار دلار رسید.

مطلب پیشنهادی  ارز دیجیتال چیست؟ به زبان ساده + مرجع آشنایی با رمز ارزها

به جای کوین‌های سال ۲۰۱۴، کوین‌های جدیدی در بازار وجود داشتند که به طور قابل توجهی از آن‌ها، سبقت گرفتند. قبل از سال ۲۰۱۷ از اتریوم رونمایی شده بود، بیت کوین کش (BCH) از  طریق فورک شبکه اصلی بیت کوین در آگوست ۲۰۱۷ ایجاد شد و رمزارزهای متمرکز روی حریم خصوصی مثل DASH و مونرو (Monero) نیز در حال بالا آمدن بودند.

رتبه‌بندی رمزارزهای برتر در سال ۲۰۱۷ به صورت زیر بود:

رتبه آلت کوین های برتر ۲۰۱۷

همانطور که می‌بنید، چشم‌انداز آلت کوین ها در مقایسه با سال ۲۰۱۴، کاملا متفاوت است.

۲۰۲۱- آینده چگونه مشخص شد؟

به نظر می‌رسد که بازار ارزهای دیجیتال، اکنون بسیار بالغ‌تر شده است. حتی یک بار ارزش این بازار از مرز ۱ تریلیون دلار نیز عبور کرد که نقطه عطف بسیار مهمی محسوب می‌شود و نشان می‌دهد که ارزهای دیجیتال، حالا حالاها با ما هستند.

بعضی از ارزهای دیجیتال برتر در سال ۲۰۲۱، در سال ۲۰۱۷ نیز رتبه‌های خوبی داشتند. با این حال، تغییرات قابل توجهی در بازار ارزهای دیجیتال رخ داده است.

اتریوم، همچنان جایگاه دوم را به خودش اختصاص داده اما USDT تتر، خودش را به جایگاه سوم رسانده است. USDT تتر، یک استیبل کوین (stablecoin) است که در چند سال اخیر، محبوبیت بسیار زیادی کسب کرده است. جهت آشنایی بیشتر با این دو، خواندن مقاله تتر چیست؟ و مقاله اتریوم چیست؟ را به شما پیشنهاد می دهیم.

پولکادات (Polkadot) که برای توسعه dApp با اتریوم رقابت دارد، خودش را به جمع ۱۰ تای برتر رسانده است. از دیگر رمزارزهایی که در سال ۲۰۲۱، در جمع ۱۰ رمزارز برتر قرار دارند، می‌توان به Stellar و رمزارز LINK متعلق به پروژه Chainlink (یک تأمین کننده اوراکل) اشاره کرد.

۱۰ رمرارز برتر سال ۲۰۲۱ به شرح زیر هستند:

آلت کوین های برتر ۲۰۲۱

همانطور که در بالا اشاره کردیم، مهم‌ترین چیزی که از زمان اختراع رمزارزها باید به آن توجه داشت این است که تنها یکی ار رمزارزها، ثبات داشته است: بیت کوین. این ارز دیجیتال، از نظر ارزش بازار، همیشه، رمزارز اصلی بوده است.

همانطور که در نمودار زیر می‌بینید، هرگز سابقه نداشته که رمزارز دیگری به غیر از بیت کوین، سرمایه بیشتری نسبت به کل بازار، در خودش جای داده باشد.

ارزش بازار نسبی بیت کوین و Altcoin ها
با این حال، در سال ۲۰۱۷، اتریوم توانست به رویدادی که «جا به جا شدن» (flippening) نامیده می‌شود، بسیار نزدیک شود. «جا به جا شدن»، به رویدادی در بازار گفته می‌شود که یک آلت کوین، جای بیت کوین را به عنوان کوین برتر بازار، اشغال کند. در ۱۹ ژوئن ۲۰۱۷، حدود ۳۷/۸ درصد از سرمایه موجود در بازار ارزهخای دیجیتال، متعلق به بیت کوین و ۳۱/۱۷ درصد آن متعلق به اتریوم بود. این مقدار، قله اتریوم از نظر میزان سرمایه نسبی در بازار ارزهای دیجیتال است و این رمزارز، نتوانسته است که مجددا به این مقدار، نزدیک شود.

محبوب ترین آلت کوین‌ها کدامند و چه کاری انجام می‌دهند؟

ما تعدادی از محبوب ترین آلت‌ها را انتخاب کرده‌ایم. این کوین‌ها، رمزارزهایی هستند که در در طولانی-مدت، ثبات داشته‌اند و جمعیت‌های زیادی از آن‌ها، پشتیبانی می‌کنند.

از آن‌جایی که USDT، از نظر فنی، یک آلت کوین محسوب می‌شود، اما با آن کاری نداریم. البته، ارزش این رمزارز با دلار ایالات متحده آمریکا فرقی ندارد و همواره یک نسبت یک در مقابل یک با دلار آمریکا دارد. بنابراین، رفتار آن با دیگر آلت کوین‌ها، کاملا متفاوت است.

اتریوم (ETH)

اتریوم، برخلاف بیت کوین، پلتفرمی است که کاربران آن می‌توانند با استفاده از قراردادهای هوشمند، اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز (dApps) بسازند.

یک قرارداد هوشمند، پروتکلی بین دو یا چندین طرف قرارداد و با شرایط از پیش تعیین شده است که با برآورده شدن شرایط، به صورت خودکار، اجرا می‌شود. در صورتی که هر نقصی در نیازمندی‌های قرارداد هوشمند وجود داشته باشد، این قرارداد، مورد اثر قرار نمی‌گیرد.

با این قابلیت، ریسک برآورده نشدن مفاد قرارداد که در قراردادهای سنتی وجود دارد، کاملا حذف می‌شود و امکان ایجاد اپلیکیشن‌های غیرمتمرکزی که به جای یک نهاد مرکزی، توسط یک پروتکل هدایت می‌شوند، فرآهم می‌آید. بنابراین، ایمنی و شفافیت قراردادهای هوشمند، حداقل روی کاغذ، بیشتر از قراردادهای سنتی است.

ETH ، توکن بومی شبکه اتریوم است.

بد نیست اشاره کنیم که اتریوم، همانند بیت کوین، از الگوریتم اجماع اثبات کار (Proof of work) استفاده می‌کند. با این حال، تیم اتریوم در حال تلاش برای به کارگیری الگوریتم اثبات سهام (Proof of Stake) در پروژه اتریوم ۲.۰ است و فاز صفر ETH 2.0 (بیکن چین) نیز رونمایی شده است.

مطلب پیشنهادی  فانتوم چیست؟ ارز دیجیتال Fantom با توکن FTM

آلت کوین ریپل (XRP)

Ripple Labs، شرکتی است که پروژه رمزارز XRP را هدایت می‌کند. این ارز دیجیتال، یکی از قدیمی‌ترین و با ثبات‌ترین ارزهای دیجیتال از نظر میزان ارزش بازار است.

فلسفه قراردادهای هوشمند، استفاده بانک‌ها و نهادهای مالی از این قراردادها برای تراکنش‌های ایمن‌تر و سریع‌تر است. در این نوع تراکنش‌ها، برخلاف تراکنش‌های سنتی، ارسال اعتبار دیجیتال، تنها در چند ثانیه انجام می‌شود.

با این حال، در سال ۲۰۲۰، این شرکت، با شکایت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، ضربه سنگینی خورد. نهادهای نظارتی ادعا می‌کنند که XRP، اوراق بهادار محسوب می‌شود و Ripple Labs، معاملات اوراق بهادار غیرقانونی به ارزش ۳/۱ میلیارد دلار انجام داده است. ارزش بازار این رمزارز، ظرف مدت کوتاهی پس از این اتهام، تا ۷۰ درصد، ریزش کرد و آینده XRP، هنوز نامشخص است.

لایت کوین (LTC)

در نگاه اول، لایت کوین و بیت کوین، اشتراکات زیادی دارند. لایت کوین در سال ۲۰۱۱ توسط چارلی لی راه‌اندازی شد. چارلی لی در آغاز پروژه لایت کوین، آن را به عنوان نسخه ساده‌تری از بیت کوین، معرفی کرد.

هر دو این رمزارزها از الگوریتم اجماع اثبات کار استفاده می‌کنند. با این حال، بیت کوین به شکلی ایجاد شده است که هرگز، بیش از ۲۱ میلیون بیت کوین، وجود نخواهد داشت. در مقابل، آلت کوین لایت کوین، سرمایه‌اش را به ۸۴ میلیون، افزایش داده است.

بد نیست اشاره کنیم که بیت کوین از الگوریتم هش قدیمی SHA-256 استفاده می‌کند اما لایت کوین از یک الگوریتم نسبتا جدیدتر به نام اسکریپت (Skrypt) بهره می‌گیرد.

آلت کوین ترون (TRX)

ترون (TRON) توسط مؤسسه TRON راه‌اندازی شد. بنیان‌گذار این مؤسسه، یک کارآفرین چینی به نام «جاستین سان» (Justin Sun) است. هدف این پروژه، ایجاد یک پلتفرم غیرمتمرکز بر پایه بلاک چین برای ایجاد یک سیستم سرگرمی محتوایی دیجیتالی جهانی و رایگان است که از فناوری ذخیره‌سازی توزیعی (distributed storage ) برای به اشتراک‌گذاری ساده و ارزان محتوای دیجیتالی استفاده کند.

رمزارز بومی این پروژه، آلت کوین TRX است. جاستین سان تمامی تلاشش را برای تبلیغ ترون به عنوان رقیب اتریوم انجام داده است و به سرعت بالاتر پردازش تراکنش و دیگر قابلیت‌هایش، می‌بالد. برای آشنایی بیشتر با ترون می توانید مقاله ترون چیست؟ را مطالعه کنید.

با این حال، تا زمان نوشتن این مقاله، این پلتفرم، با در نظر گرفتن کاربرد و توسعه، از هر جنبه‌ای، راه زیادی برای نزدیک شدن به اتریوم دارد.

پولکادات (DOT)

پولکادات، یک پلتفرم جدید دیگر بر پایه بلاک چین است که با اتریوم، رقابت می‌کند. این پلتفرم، اساسا، علاوه بر امکان انتقال توکن بین بلاک چین‌ها، امکان انتقال داده‌ و سرمایه‌ بین آنها را نیز فرآهم می‌آورد. به علاوه، این پروژه، بسیار مقیاس‌پذیر است و کاربران آن می‌توانند با استفاده از فریم‌ورک‌ Substrate خود، بلاک چین‌های شخصی‌سازی شده بسازند.

به علاوه، پلتفرم پولکادات، یک سیستم کنترل پیشرفته دارد که تمامی سرمایه‌داران می‌توانند در آن، صحبت کنند. این پلتفرم، در سال‌های اخیر، رشد بسیار زیادی داشته و بسیار محبوب شده است.

آلت کوین بومی پروژه پولکادات، توکن DOT است که در بین ۱۰ کوین برتر از نظر ارزش بازار قرار دارد. پروژه‌های متعددی بر اساس بلاک چین پولکادات، ساخته شده‌اند.

آلت کوین چین لینک (LINK)

چین لینک، محبوب‌ترین و بزرگ‌ترین تأمین‌کننده اوراکل است. چین لینک را می‌توان شبکه‌ غیرمتمرکز اوراکل دانست که نقش مهمی در به کارگیری فناوری‌های بلاک چین در دنیای واقعی دارد. هدف این شبکه، فرآهم آوردن ورودی برای انواع مختلفی از منابع داده خارج شبکه است.

توکن بومی چین لینک، LINK نام دارد. این آلت کوین، با هدف کمک مالی به پروژه ایجاد شده و مشابه بیت کوین و اتریوم است. همانطور که بیت کوین و اتریوم، کاربران را به ماینینگ توکن‌های خودشان تشویق می‌کنند، چین لینک نیز چنین کاری را انجام می‌دهد.

این پروژه در سال‌های اخیر، نام خودش را به عنوان یکی از برترین پروژه‌های رمزارز مطرح کرده و محبوبیت زیادی کسب کرده است. توکن LINK به طور پیوسته، به رشد خودش ادامه می‌دهد و تعداد بلاک چین‌هایی که برای جمع‌آوری داده‌های خارج شبکه به اوراکل اعتماد می‌کنند، به سرعت در حال افزایش است.

بایننس کوین (BNB)

BINB یکی از انواع جدید رمزارزها است که در مالکیت یک صرافی قرار دارد. این آلت کوین، توکن بومی بزرگ‌ترین صرافی رمزارز در دنیا، یعنی بایننس (Binance) است.

مطلب پیشنهادی  شاردینگ (Sharding) چیست؟ فرار از معضل مقیاس پذیری!

در ابتدا، فلسفه ایجاد BNB، فرآهم آوردن امکان استفاده از آن برای کاهش کارمزد معاملات بود. با این حال، با ادامه توسعه و پیشرفت بایننس، موارد استفاده از BNB نیز بیشتر شدند.

امروزه، کاربران می‌توانند از BNB خود برای کسب درآمد منفعل استفاده کنند، کوین‌های دیفای مختلف را فارم کنند، در IEOها شرکت کنند و در پروژه بلاک چین خود بایننس، مشارکت داشته باشند.

بایینس در حال حاضر از نظر ارزش بازار، بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود.

به غیر از آلت کوین هایی که در بالا به شما معرفی کردیم، پروژه‌های معتبر دیگری نیز وجود دارند که معرفی آن‌ها، خارج از ظرفیت این مقاله است.

سرمایه‌گذاری روی آلت کوین‌ها: ریسک‌ها و فرصت‌ها

سرمایه‌گذاری روی آلت کوین‌ها، سوال مهمی برای بسیاری از تازه واردان به بازار ارزهای دیجیتال است. قیمت بسیار پایین‌تر این کوین‌ها در مقایسه با بیت کوین و فضای رشد بیشتر، یکی از مشوق‌های اصلی برای خرید این کوین‌ها است.

با این حال، این ارزان بودن، یا بهتر است بگوییم پایین‌تر بودن مارکت کپ یا ارزش بازار در مقایسه با ارزش بیت کوین، بی‌دلیل نیست. همچنین، اختصاص بیشترین میزان ارزش بازار ارزهای دیجیتال به بیت کوین دلایل مشخصی دارد. بیت کوین، معتبرترین شبکه است و با اختلاف بسیار زیاد نسبت به دیگر کوین‌ها، ایمن‌ترین شبکه را دارد. نگاه همه، حتی بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاران حقوقی، به بیت کوین است. خیلی بعید است که سرمایه‌گذاری بسیار بزرگی روی یک آلت کوین انجام شود و همیشه بیت کوین است به بزرگ‌ترین سرمایه‌گذاری‌ها را به خودش اختصاص می‌دهد.

همانطور که در نمودارهای تاریخی CoinMarketCap که در بالا برای شما آوردیم، مشخص است، آلت کوین‌ها می‌آیند و می‌روند. هر چند که چندین آلت مثل اتریوم و لایت کوین، جای پای خود را به خوبی سفت کرده‌اند، معمولا، ریسک سرمایه‌گذاری روی آن‌ها، بسیار بالاتر از ریسک سرمایه‌گذاری روی بیت کوین است. البته، این گفته بدین معنی نیست که آلت کوین‌ها، فرصت‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری نیست.

ریسک‌های آلت کوین ها

  • سرمایه‌گذاری روی این کوین‌ها، به ویژه، سرمایه‌گذاری بلند-مدت، به شدت ریسکی است زیرا بسیاری از آلت‌ها، به مرور زمان، ارزش خود را از دست می‌دهند.
  • کمتر بودن ارزش بازار آلت کوین‌ها و نیز، پایین‌تر بودن حجم معاملات آن‌ها در مقایسه با بیت کوین، این کوین‌ها را به شدت، مستعد پامپ و دامپ شدن‌های ناگهانی می‌کند.
  • نهنگ های ارز دیجیتال (سرمایه‌گذاران بزرگ) و بگ هولدرها راحت‌تر می‌توانند قیمت این کوین‌ها را بالا و پایین کنند.
  • ممکن است که فناوری آلت‌ها با معرفی فناوری‌های جدیدتر، منسوخ شود.
  • آلت کوین ها به شدت تحت تأثیر قیمت و مومنتوم بیت کوین قرار دارند.

فرصت‌های آلت کوین ها

  • ریسک بالاتر به معنی سودهای بزرگ‌تر هم هست. با این حال، اما و اگرهای بزرگی برای کسب سودهای بزرگ از این کوین‌ها وجود دارد.
  • شما می‌توانید یک پروژه را که پتانسیل رشد بالایی در آینده دارد، شناسایی کرده و با سرمایه‌گذاری روی آن‌ها، یک شبه پولدار شوید. پیدا شدن آلت کوین‌هایی با بازگشت سرمایه ۱۰۰ برابری ظرف مدت چند ماه، اصلا چیز عجیب و بعیدی نیست.

به طور کلی می‌توان گفت که سرمایه‌گذاری روی آلت‌ها، با اینکه ریسکی است اما می‌تواند سودهای خوبی داشته باشد. با این حال، پیش از اینکه روی یک رمزارزی که آن را به صورت تصادفی انتخاب کرده‌اید، سرمایه‌گذاری کنید، کاملا در رابطه با آن، تحقیق کرده و آن را به عنوان یک سرمایه‌گذاری جدی در نظر بگیرید.

تنها به این دلیل که هر توکن یک آلت کوین فقط ۰/۰۱ دلار قیمت دارد و به این امید که با رسیدن قیمت به ۰/۱ دلار، سودی ۱۰ برابری خواهید کرد، روی آن، سرمایه‌گذاری نکنید. هزاران رمزارز وجود دارد که دیگر وجود ندارند زیرا ارزشی در دنیای واقعی، ایجاد نکرده‌اند.

چگونه Altcoin بخریم؟

خرید Altcoin از صرافی بایننس

به عنوان یک قاعده کلی، شما هرگز نباید سرمایه‌های خود را روی یک صرافی ارز دیجیتال، نگه دارید. به محض اینکه یک کوین می‌خرید که می‌خواهید آن را در بلند-مدت، نگه دارید، همیشه باید آن را با رعایت نکات امنیتی، به کیف پول شخصی خود، منتقل کنید. با این حال، وقتی صحبت از خرید باشد، شما ناچار به اعتماد به صرافی‌ها هستید؛ مگر اینکه یک فرصت OTC داشته باشید.

به طور کلی می‌توان گفت که معتبرترین و مطمئن‌ترین صرافی برای خرید آلت کوین یا هر رمزارز دیگری، صرافی بایننس است. خوشبختانه، این صرافی از هزاران رمزارز دارای حجم معاملات و لیکوئیدیتی بالا، پشتیبانی می‌کند.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

2 پاسخ

  1. بازتاب: چنگیز
  2. بازتاب: سبحان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.