داموندمگ

آواتار NFT یا NFT Avatar چیست؟

DAMOND
آواتار NFT چیست

وقتی اخباری از یک آواتار NFT می‌شنویم که به قیمت میلیون دلاری به فروش رفته‌اند، به این فکر فرومی‌رویم، که چطور صنعت کریپتو از چند ارز دیجیتال به جایی رسیده است که هرروز کوین‌ها و توکن‌های جدید معرفی می‌شوند. طبیعتاً محبوبیت توکن‌های NFT باعث شده است که هرروز شاهد انواع و پروژه‌های جدید از آن‌ها باشیم. تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام NFT برای سرمایه‌گذاری بهتر است می‌تواند بسیار دشوار باشد، نه تنها به این دلیل که پروژه‌هایNFT زیادی برای انتخاب وجود دارد، بلکه به این دلیل که تقریباً روزانه پروژه‌های جدیدی نیز منتشر می‌شوند.

در این مقاله از داموندمگ، خواهیم دید که آواتار NFT چیست و چگونه می‌توانیم آن‌ها را به دست آوریم.

آواتار NFT چیست؟

آواتار NFT

آواتار NFT تصاویری هستند که به کمک الگوریتم‌های به خصوصی، به صورت پیکسلی و دیجیتالی ساخته شده‌اند. این تصاویر معمولاً چهره‌هایی از شانه به بالا هستند. به عبارت بهتر تصاویری هستند که برای استفاده به عنوان عکس پروفایل ساخته شده‌اند. نام آواتار هم از همین‌جا آمده است. هر آواتار NFT، به دلیل داشتن مجموعه‌ای از ویژگی‌های متمایز، یکتا است. این ویژگی‌ها شامل واردی مانند لباس، مدل مو، لوازم جانبی و غیره هستند. NFT Avatarها می‌توانند انسان، حیوانات کارتونی و موجودات انتزاعی باشند که با عناصر فانتزی و علمی تخیلی ترکیب شده‌اند.

بازار آواتار NFTها در سال 2021 رشد چشمگیری را تجربه کرد و توکن‌های زیادی با قیمت‌های میلیونی در آن فروخته شدند. این روند رشد، توجه‌های بسیاری را به خود جلب کرده است و امروز می‌بینیم که علاقه‌مندان فضای کریپتو سرمایه زیادی را صرف خرید توکن‌های غیرقابل تعویض می‌کنند.

سرمایه‌گذاری نهادی (Institutional investment) و جمع‌آوری سرمایه خصوصی (private collector capital) تا حد زیادی مسئول رشد پروژه‌های آواتار NFT هستند. به عنوان مثال، Visa یک  NFT کریپتوپانک را به قیمت 150 هزار دلار خریداری کرد. کلاب میمون‌های کسل هم در عرض 12 ساعت توانست 10 هزار توکن را مینت کرده و بفروشد. همچنین کلاب NFT پنگوئن، یک توکن غیرقابل تعویض را در ازای مقداری ارز دیجیتال که معادل 469 هزار دلار است به فروش رساند.

موفقیت مجموعه‌های جدیدی مانند میمون کسل، منجر به ایجاد کلاب‌های مشابهی شده است که سعی در تقلید از موفقیت آن دارند. کلاب لاکی دوج (Lucky Doge Club) یکی از این نمونه‌ها است. این پروژه در آگوست 2021 راه‌اندازی شد  و توانست تمام 500 توکن مجموعه خود را بفروشد.

اگرچه به نظر می‌رسد که NFTها مانند یک مد گذرا هستند، اما این حقیقت که تحولی عظیم در هنر دیجیتال و تخصیص مالکیت دارایی‌ها به وجود آورده‌اند غیرقابل چشم‌پوشی است. NFTها توکن‌های رمزنگاری شده یکتایی هستند که توسط استاندارد ERC-721 اتریوم کار می‌کنند، تقسیم‌ناپذیر و در نتیجه کاملاً منحصر به فرد هستند.

نکته قابل توجه در خصوص توکن‌های غیرقابل تعویض، این است که موارد کاربرد زیادی دارند و می‌توانند هرچیزی را توکن کنند، مثل موسیقی، آثار هنری، تصاویر، ویدیوها و فایل‌های GIF، کلکسیون‌های درون بازی، توییت‌ها و غیره.

چرا آواتار NFT محبوب است؟

محبوبیت آواتار NFT

رشد ناگهانی آواتار NFT، به عرضه اولیه آن‌ها در سال‌های 2017 و 2018 باز می‌گردد. در آن زمان هرروز کوین‌های جدید معرفی می‌شدند و خریداران به امید کسب سود از افزایش شدید قیمت، مدام در حال سرمایه‌گذاری بودند.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تورم چیست؟ بزرگترین چالش اقتصادی کشورهای دنیا

تقاضای زیادی که برای آواتارهای NFT می‌بینیم، عمدتاً توسط بحث‌های رسانه‌های اجتماعی در مورد این تکنولوژی جدید و مبالغ گزافی که مجموعه‌داران و مؤسسات خصوصی برای آن‌ها می‌پردازند، تقویت شده است. بسیاری از کلکسیونرها، عکس پروفایل خود را با آواتار NFTهایی که خریداری کرده‌اند جایگزین کرده‌اند و این دلیل دیگری بر توجه عموم به این توکن‌ها است.

اگرچه بازار NFT Avatar هنوز به قدر انتظار رشد نکرده است، برخی از توکن‌های پروژه‌های معروف در بازارهای ثانویه مانند اوپن سی به چندین برابر قیمت اولیه خود فروخته شده‌اند. شکی نیست که بازار آواتارهای NFT در حال رشد است. این رشد از اطلاعاتی که در رسانه‌های اجتماعی می‌بینیم و داده‌هایی که بلاک چین نشان می‌دهد مشخص است. برای مثال پروژه‌های NFT مسئول رشد قیمت گس اتریوم در آگوست 2021 بودند.

جدای از بحث کلکسیونی بودن و ارزش ذاتی، NFTها به دلایل زیر محبوب هستند:

 • انجمن ها

مجموعه‌های NFT معمولاً دارای انجمن‌هایی هستند که حول آن‌ها ساخته شده‌اند. داشتن آواتار معمولاً بلیتی برای دسترسی به این جوامع است که برخی از آن‌ها کاملاً انحصاری هستند. به عنوان مثال، توکن میمون کسل به دارنده خود اجازه دسترسی به «Bathroom» کلاب و کانال Discord، و همچنین مجموعه‌ای از مزایای دیگر و مزایای انحصاری را می‌دهد.

 • وضعیت مجموعه

آواتارهای NFT در کلکسیون سرمایه‌گذاران، بازتابی از وضعیت دیجیتال آن مجموعه است. به عنوان مثال، آواتارهای NFT کرپتوپانکس از زمان معرفی خود در سال 2017 به قدری معروف شده‌اند که داشتن حتی یکی از آن‌ها و نمایش عمومی آن یک انعطاف جدی در جامعه کریپتو است.

 • کمیابی

هر NFT کاملاً منحصر به فرد است. شما می‌توانید هر آواتار را تا جایی که دوست دارید کپی کنید، اما فقط دارنده توکن می‌تواند ادعای مالکیت واقعی کند. کمیابی و محدود بودن به افزایش قیمت و تقاضا برای NFTها کمک کرده است. هر چه NFT قدیمی‌تر و کمیاب‌تر باشد، جذاب‌تر و گران‌تر است. اگر فقط یک آواتار در یک مجموعه ارزش داشته باشد، کل مجموعه اغلب از این الگو پیروی می‌کند. بسیاری از مجموعه‌داران و علاقه‌مندان، آواتار NFT را نوعی سرمایه‌گذاری بلندمدت می‌دانند.

از آواتار NFT برای چه مواردی استفاده می شود؟

موارد استفاده آواتار NFT

آواتارهای NFT ممکن است عکس‌های دیجیتالی ساده‌ای از شخصیت‌های کارتونی یا پیکسلی به نظر برسند، اما فراتر از این تعریف ساده هستند. فراتر از مشخصه‌های معمولی یک آواتار NFT، مانند فرمت تصویر و اینکه عکسی از شانه به بالا است، هر آواتار کاملاً منحصربه‌فرد و غیرقابل تکرار است.

آواتارها با ویژگی‌های برنامه‌ریزی شده ایجاد می‌شوند تا منحصربه‌فرد بودن آن‌ها را تضمین کنند، هم از نظر بصری در ظاهر و هم در سطح کدها. منحصر به فرد بودن NFTها، فواید دیگری به جز زیبایی ظاهری دارد. برخی از نمونه‌های برجسته از موارد استفاده آواتار NFT عبارتند از:

 • بازی

چندین بازی کریپتو کسب درآمد منتشر شده در سال 2021، از NFT برای ایجاد کلکسیون‌ها و آیتم‌هایی استفاده می‌کنند که بازیکنان می‌توانند در بازارهای NFT و در دنیای مجازی درون‌بازی آن‌ها را داشته باشند و تجارت کنند.

 • جمع آوری کمک مالی

چندین سازمان غیرانتفاعی به NFTها به عنوان نوعی درآمدزایی روی آورده‌اند. برخی NFTها را به عنوان پاداش برای اهداکنندگان در نظر می‌گیرند، در حالی که برخی دیگر در حال مینت NFT و حراج آن‌ها به عنوان بخشی از طرح‌های جمع‌آوری کمک‌های مالی هستند.

 • هنر کریپتو

دنیای هنر دیجیتال امکان زیادی برای نفع بردن از NFTها به عنوان روشی جدید برای ردیابی مالکیت حقوق تجاری و ایجاد اصالت دارد. بیشتر شور و شوق در مورد NFTها از فروش هنر کریپتو نشئت می‌گیرد. به عنوان مثال، در اوایل سال 2021، هنرمند دیجیتال Beeple یک اثر هنری NFT را در خانه حراج کریستی به ازای مقداری ارز دیجیتال معادل 69.3 میلیون دلار فروخت.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  مروری بر استراتژی معاملاتی در ارز دیجیتال

نمونه‌هایی از NFT Avatar ها

تعداد زیادی آواتار NFT وجود دارد، اما برخی از آن‌ها توانسته‌اند موجی قابل توجه در بازار ایجاد کنند. در ادامه می‌خواهیم این موارد را معرفی کنیم:

 • کلاب میمون کسل (Bored Ape Yacht Club)

Bored Ape Yacht Club که به صورت مخفف BAYC هم نام برده می‌شود، پروژه‌ای در حوزه توکن‌های غیرقابل تعویض است، که در می 2021 راه‌اندازی شد. در این مجموعه 10 هزار آواتار میمون منحصر به فرد وجود دارد، که هرکدام با هزینه 0.08 اتریوم، که در آن زمان حدود 270 دلار بود، مینت شدند.

داشتن یک توکن میمون کسل، به دارنده امکان دسترسی به «Bathroom» را می‌دهد. این محیطی مجازی از وب سایت رسمی BAYC است، که می‌توانید در آن گرافیتی‌هایی دیجیتالی را روی دیواری مشترک طراحی کرده و بنویسید.

 • کریپتوپانکس

کریپتوپانکس، بیت کوین دنیای آواتار NFT است، یعنی اولین مورد راه‌اندازی شده. این پروژه در ژوئن 2017 توسط لاروا لبز روی شبکه اتریوم منتشر شد. در ابتدای کار 10 هزار توکن این مجموعه برای تمام کسانی که کیف پول‌های اتریوم داشتند رایگان بود، اما اکنون به جایگاهی ویژه رسیده‌اند. این توکن‌ها وارد دنیای هنر هم شده‌اند و در حراجی‌هایی مانند کریستی به فروش گذاشته شده‌اند. ارزان‌ترین توکن‌های این مجموعه، ده‌ها هزار دلار ارزش دارند و گران‌ترین‌ها تا میلیون‌ها قیمت‌گذاری شده‌اند.

 • آواتار NFT آواتار NFT (Habbo Avatars)

 

آواتار هابو یک مجموعه NFT از 11600 آواتار پیکسلی است. این پروژه آواتار NFT توسط گروهی از هنرمندان پیکسل که خالقان دو بازی آنلاین هستند طراحی شده است: Habbo و Hotel Hideaway. برنامه بلندمدت تیم این است که هر آواتار را در آینده برای دنیای مجازی درون بازی قابل استفاده کند.

 • کول کتس (Cool Cats)

کول کتس مجموعه‌ای از 10 هزار آواتار منحصر به فرد NFT است که به شکل گربه هستند. گران‌ترین توکن این مجموعه به قیمت 19 اتریوم فروخته شده است. تیم کول کتس تصمیم دارد در آینده یک سیستم پرورش مشابه کریپتوکیتیز را در سیستم خود بگنجاند.

 • میبیت ها (Meebits)

میبیت یکی دیگر از تولیدات لاروا لبز است. آواتارهای آن‌ها کاراکترهای سه بعدی هستند که برای استفاده در متاورس طراحی شده‌اند. Meebits در می 2021 راه‌اندازی شد و انتقادات زیادی از سوی جامعه NFT دریافت کرد، زیرا بیش از نیمی از 20 هزار NFT مینت شده به عنوان پاداش رایگان برای دارندگان کریپتوپانکی رزرو شده بود. بقیه مجموعه در حراجی هلندی با قیمت مینت 2.5 اتریوم که در آن زمان تقریباً معادل 10 هزار دلار بود در دسترس عموم قرار گرفت.

چگونه می‌توانیم آواتار NFT به دست آوریم؟

راه‌های مختلفی برای به دست آوردن آواتارهای NFT وجود دارد، از ساختن آن‌ها با استفاده از مولدهای آواتار تا خرید آواتارهای موجود از بازارهای NFT. در زیر، نگاهی به برخی از گزینه‌های محبوب خواهیم انداخت.

 • مولد (Generator) آواتار NFT

وب‌سایت‌های متعددی ایجاد شده‌اند که به کاربران راهی آسان برای تولید سریع طیف گسترده‌ای از آواتارهای جدید با استفاده از سبک‌های هنری مختلف ارائه می‌دهند. نمونه‌هایی از مولدهای آواتار محبوب NFT عبارتند از: 8biticon و NFT Avatar Maker.

 • بازارهای معروف آواتار NFT

بازارهای NFT متعددی وجود دارد که می‌توانید NFTهای موجود را خریداری کنید یا NFTهای خود را برای فروش فهرست کنید. برخی از محبوب‌ترین آن‌ها عبارتند از اوپن سی (OpenSea)، اتمیک میکر (AtomicMarket)، اسینک آرت (Async Art)، سوپر ریر (SuperRare)، راریبل (Rarible) و دیسنترالند (Decentraland).

 • آواتارهای خود را بسازید و بفروشید

فرآیند ایجاد و فروش NFTها مشابه فهرست کردن و فروش اقلام در بازارهای معمولی مانند eBay است. ابتدا یک حساب اتریوم راه‌اندازی می‌کنید و سپس یک حساب کاربری در بازار NFT مانند اوپن سی ایجاد می‌کنید.

مطلب پیشنهادی داموندمگ:  تفاوت اسپات، فیوچرز و آپشن : 5 تفاوت مهم

هنگامی که همه‌چیز آماده شد، می‌توانید یک NFT از یک فایل دیجیتالی که مالک آن هستید، «مینت» کنید. فایل منتخب می‌تواند تصاویر، گیف، ویدئو یا فایل‌های صوتی باشد. برای تکمیل فرآیند مینت باید هزینه گس اتریوم را بپردازید، اما پس از ایجاد NFT، می‌توانید فوراً آن را برای فروش فهرست کنید.

آیا آواتارهای NFT سرمایه گذاری خوبی هستند؟

سرمایه‌گذاری NFT

NFTها فرصتی منحصر به فرد اما پر ریسک برای کسب سودهای کلان ارائه می‌دهند، اما هیچ تضمینی در دنیای کریپتو وجود ندارد. به عنوان یک وسیله سرمایه‌گذاری، NFTها برای سرمایه‌گذارانی که ریسک‌پذیری بالایی دارند مناسب‌تر است.

آواتارهای NFT درواقع هیچ ارزش ذاتی دیگری غیر از آنچه بازار به آن‌ها نسبت می‌دهد ندارند، به همین دلیل است که ارزش آن‌ها دائماً در نوسان است. هنگامی که یک NFT دریافت می‌کنید، تنها انتظار است که مشخص می‌کند، آیا شخص دیگری هست که آن را گران‌تر از شما بخرد، یا باید انتظار ادامه دارد.

سخن پایانی

از آواتار NFTها به عنوان موفقیتی بزرگ در صنعت کریپتو یاد می‌شود. آثار هنری دیجیتال، بازی‌ها و غیره مواردی هستند که از امکانات این نوع دارایی به نفع خود استفاده می‌کنند. تکامل NFTها همچنان ادامه دارد تا بتوانند با ویژگی‌های خود شرایط بازار را بهبود ببخشند.

به نظر شما آینده NFTها به کدام سمت خواهد رفت؟ آیا آواتارها به حیات خود ادامه خواهند داد؟

سؤالات متداول

به چه توکن‌هایی آواتار NFT گفته می‌شود؟

عبارت آواتار به طور کلی به عکس‌های پروفایلی گفته می‌شود که به صورت گرافیکی باشند. آواتارهای NFT نیز با همین هدف آغاز به کار کردند و از آنجایی که چهره‌هایی گرافیکی از شانه به بالا هستند، به عنوان عکس پروفایل از آن‌ها استفاده می‌شود. این توکن‌ها منحصر به فرد هستند، چون هرکدام ویژگی‌های ظاهری منحصر به فردی دارند.

چرا NFTها محبوب هستند؟

توکن‌ها کمیاب، ارزشمند، وضعیت مجموعه خود را نشان می‌دهند و برای دارندگان خود امکاناتی در انجمن کریپتو فراهم می‌کنند. بنابراین دلایلی زیادی وجود دارد که چرا محبوب هستند.

آیا امیدی به آینده آواتارهای NFT وجود دارد؟

اگرچه پاسخ به این سؤال با اما و اگرهای زیادی همراه است، اما می‌توانیم چنین پاسخ دهیم:

بازی‌های کریپتو و فضای متاورس هرروز بیشتر از دیروز رشد می‌کنند و بدون شک کاربران در این فضاها با آواتارهایشان شناخته می‌شود. این امکان وجود دارد که هرکس آواتار خود را مینت کند یا یکی برای خود بخرد، به هر حال به آن نیاز دارد و نیاز یعنی تقاضا. بنابراین می‌توانیم به آینده این دارایی‌ها امیدوار باشیم.

دسته بندی مطالب
مطالب مرتبط
مطالب مرجع

ارز دیجیتال چیست؟

بلاک چین چیست؟

متاورس چیست؟

NFT چیست؟

دیفای (DeFi) چیست؟

صرافی غیرمتمرکز چیست؟

کیف پول چیست؟

تحلیل تکنیکال چیست؟

ایردراپ چیست؟

استیکینگ ارز دیجیتال چیست؟

بیت کوین چیست؟

اتریوم چیست؟

تتر چیست؟

خرید و فروش ارز های دیجیتال
ما را دنبال کنید
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.